Ψηφοφορία

Tι θα ψηφίσετε στις Ευρωεκλογές;

Ν.Δ.
1 (2.8%)
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
2 (5.6%)
Κ.Κ.Ε.
4 (11.1%)
ΣΥΡΙΖΑ
5 (13.9%)
ΛΑ.Ο.Σ.
0 (0%)
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
1 (2.8%)
ΑΠΟΧΗ
15 (41.7%)
ΔΞ/ΔΑ
1 (2.8%)
ΑΛΛΟ
7 (19.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 36

Αποστολέας Θέμα: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών  (Αναγνώστηκε 38108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #75 στις: 08/06/09, 14:52 »
βρε Αρη δνε υπαρχουν δυο τρια κομματα..το ανταρσυα το οποιο ειναι ειναι αντικαπιταλιστικο σε ενοχλει σε κατι;..βεβαια αν αναιβει πολυ, ολο και σε κατι θα φταιξει..το εναντια το οποιο εχει φτιαχτει απο πατρινους (αναρχικους αν δεν κανω λαθος) κομμα αντικαπιταλιστικο δεν ειναι;Και εκτος αυτου υπηρχε και το κομμα λευκο, το οποιο ηταν απο αποψη..
Δλδ εσυ τωρα αισθανεσαι καλα που επετρεψες εμμεσα το Λαος να βγει 4ο κομμα;...
Εγω ελαβα ενα μνμ απο αυτες τις εκλογες...και μου το εδωσε το 7% του Λαος...εσεις αν δεν το λαβατε, κριμα.. :-\


Καταρχας προσεχε πως μου αναφερεσαι. Δεν ΕΠΕΤΡΕΨΑ στο ΛΑΟΣ να βγει 4ο κομμα. Δεν μπορεις να με κατηγορησεις για τιποτα και σταματα να το κανεις, ειναι τουλαχιστον γελοιο αυτο το πραγμα. Δεν με νοιαζει τι ψηφισες, εγω εχω επιχειρηματολογισει 3 σελιδες τωρα γιατι πιστευω στην αποχη απο τις πολιτικες εκλογες, αν δεν εισαι σε θεση να το καταλαβεις τοτε εγω το μονο που συμπεραινω ειναι οτι προσπαθησεις να προπαγανδισεις την αντικαπιταλιστικη αριστερα, και τετοια προπαγανδα εμενα δεν με αγγιζει. Να πας σε αλλους.

Και ναι με ενοχλει το ΑΝΤΑΡΣΥΑ σε πολλα σημεια, οπως με ενοχλουσε και το ΕΝΑΝΤΙΑ(το οποιο δεν εχει καμια σχεση με αναρχικους ομως), αλλα δεν ειανι της παρουσης. ΚΑι το ΚΚΕ αντικαπιταλιστικο κομμα ειναι, γιατι δεν το ανεφερες?

Εγω επιμενω παντως, γιατι πιστευετε ολοι οτι η ψηφος ειναι ο ΜΟΝΟΣ τροπος να ασχοληθεις πολιτικα με τον τοπο? Εγω πιστευω το αντιθετο. Οτι ειδικα με την ψηφο παρα πολυς κοσμος επαναπαευεται οτι εκανε την "πολιτικη" του παρεμβαση και σε ολο το υπολοιπο φασμα της ζωης του δεν κανει τιποτα. Για μενα συνειδητη αποχη και επιπλεον πολιτικη δραση καθε μερα στις ζωες μας. Αφου μπορουμε να το κανουμε.

Τωρα το να γκρινιαζουμε γιατι ειχαμε 50% αποχη και να λεμε για αυτους τους "ασυνειδητους" που δεν πηγαν να ψηφισουν και να του κραζουμε ενω εμεις το μονο που κανουμε ειναι να ψηφιζουμε μια φορα στα 4 (αντε 3) χρονια και να επαναπαυομαστε σε αυτο ως την μοναδικη πολιτικη μας δραση ειναι γελοιο.


θα συμφωνησω μαζι σου,οταν ευσυνειδητα επιλεγεις να απεχεις...να ξερεις ομως,πως επειδη υπολογιζεσαι μεσα στους ψηφοφορους,βαζεις και συ ενα λιθαρακι,στο να βγουν αυτοι που οι λιγοι που δεν απειχαν,θα επιλεξουν..εμμεσα ναι,βαζεις λιθαρακι στο να ανεβει το ΛΑΟΣ και το καθε ΛΑΟΣ...
οσο ασχημο και να σου ακουγεται,αυτη ειναι η αληθεια...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #76 στις: 08/06/09, 14:54 »
E δεν νομιζω ατομο πανω απο 50-55 να απειχε απο τις εκλογες..Ειδικα ατομα που πιστευουν οτι ο Καρατζαφερης θα σωσει την Ελλαδα..Μειωση συμμετοχης+σταθερο αριθμος ψηφοφορων ΛΑΟΣ=υψηλοτερο ποσοστο..Βαλε μεσα και θεματα μεταναστων,Μακεδονιας και μερικους Νεο δημοκρατες ακομα και να μαστε..(α και λιγο πολωση απο το ''καψιμο της Αθηνας το Δεκεμβριο'')..Η Αριστερα λιγη σχεση εχει με ολο αυτο.Η αριστερα περισσοτερη σχεση εχει με την αποχη.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #77 στις: 08/06/09, 14:54 »
βρε Αρη δνε υπαρχουν δυο τρια κομματα..το ανταρσυα το οποιο ειναι ειναι αντικαπιταλιστικο σε ενοχλει σε κατι;..βεβαια αν αναιβει πολυ, ολο και σε κατι θα φταιξει..το εναντια το οποιο εχει φτιαχτει απο πατρινους (αναρχικους αν δεν κανω λαθος) κομμα αντικαπιταλιστικο δεν ειναι;Και εκτος αυτου υπηρχε και το κομμα λευκο, το οποιο ηταν απο αποψη..
Δλδ εσυ τωρα αισθανεσαι καλα που επετρεψες εμμεσα το Λαος να βγει 4ο κομμα;...
Εγω ελαβα ενα μνμ απο αυτες τις εκλογες...και μου το εδωσε το 7% του Λαος...εσεις αν δεν το λαβατε, κριμα.. :-\

Υ.Γ:Απο την λιγη στατιστικη που εκανα στο λυκειο εμαθα οτι αναλογα με την την πιτα κοβεται το κομματι..
Το ΕΝΑΝΤΙΑ ουδεμια σχεση με αναρχικους εχει...εαακιτες οργανωμενοι(νομιζω απο ΑΡΑΝιτες ξεκινησε η ιδεα του ΕΝΑΝΤΙΑ περισυ)μιας και δεν στηριζαν το ΜΕ.ΡΑ(Μετωπο Ριζοσπαστικης Αριστερας) το οποιο και στηριζαν ΝΑΡιτες κλπ anyway,κατα καποιο τροπο "ενωθηκε" το ΕΝΑΝΤΙΑ με το ΜΕΡΑ και δημιουργηθηκε η ΑΝΤΑΡΣΥΑ...
ουδεμια σχεση με τον αναρχικο χωρο...


Στις επόμενες εκλογές θα κατέβω και εγώ με το Μ.Α.Κ.Μ.Ι.Σ.Ι.Α.Σ μου φαίνεται... ;D ;D ;D
οταν υπαρχει ψηφοδελτιο ΛΕΥΚΟ :P
και οταν βλεπεις σε ψηφοδελτιο την φατσα του Λεβεντη,χανεις αυτοματα τις ελπιδες σου,οτι ΜΑΚ.ΜΙΣΙΑ.Σ και να πας να φτιαξεις  ;D...
ακομα γελαω απο τα χθεσινα στο παραβαν που κοιτουσα τα ψηφοδελτια... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/09, 14:55 από Spell@lchemist! »
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #78 στις: 08/06/09, 15:00 »
Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.

Σίγουρα μόνο η ψήφος δεν βοηθάει σε κάτι, ειδικότερα αν αφενός είσαι απολιτικ και ψηφίζεις νδ,πασοκ,λαος η καμμενο βέργη και ζουραρι, και αφετέρου αν είσαι αριστερός μόνο στην ψήφο αλλα παράλληλα είτε ζεις μια σχεδόν καπιταλιστική ζωή και δεν κάνεις τίποτα γιαυτό είτε απλά δεν ασχολείσαι. Κατι που δεν συμβαίνει και πολυ συχνά, στην ελλάδα τουλάχιστον και ακριβώς γιαυτό το λόγο όταν συμβαίνει ειναι γεγονός και καλύπτει μελανά την αριστερά.

Από την άλλη, φτύνοντας την πολιτική και τους θεσμούς, όπως είναι οι εκλογές, θα σε φτύσουν και αυτοί (όπως είπε περίπου και ο κιρατζος πιο πανω). Είμαστε μέλη μιας κοινωνίας που καλώς η κακώς καποια πράγματα έχουν διαμορφωθεί έτσι.Αντί να είμαστε ουτοπιστές και να νομίζουμε ότι μπορούμε να τα αλλάξουμε απο έξω και χωρίς να συμμετέχουμε γιατί δεν προσπαθούμε να τα αλλάξουμε ριζικά εν των έσω??Ένας τρόπος είναι και αυτός πάντως...

Επίσης,ο καθένας μπορεί αν έχει την ιδεολογία του, αλλά με άσκοπες γενικεύσεις δεν βγάζουμε πουθενά. Προσωπικά δεν πρόκειται να οργανώσω τη ζωή μου με την προοπτικη μιας επανάστασης για να ζήσω αναλόγως.Προσπαθώ καθημερινά με κάθε τρόπο να κάνω το περιβάλλον μου βιώσιμο για μένα και τους υπόλοιπους ανθρώπους και δεν αιθεροβατώ με την προοπτική μιας άυλης και άμορφης άλλης ζωής όπου όλα θα είναι παραδεισένια και τέλεια, γιατί απλά οι άνθρωποι δεν μπορούν να δημιουργήσουν κάτι τέτοιο. Γιαυτό προσωπικά η αποχή, είτε με δικαιολογία την αντιξουσιαστική κίνηση, είτε τησ γενικότερης δυσαρέστησης με τα κοινά απλά δεν με εκφράζει. Η λοβοτομή είναι για εκείνους που τη δέχονται και πιστεύουν ότι είτε άπασχολημένοι ο καθένας με τη ζωή και τη δουλειά του είτε ακολουθώντας τη γραμμή μιας κίνησης,παράταξης,οργάνωσης και λοιπά μπορούν να πιάσουν τον θεο από τα άρχ*******α,αντιεξοσιαστικής η μη.Χάνουμε το δάσος βλέποντας το δέντρο, as usual.
 Στο κάτω κάτω, αφού είσαι δυσαρεστημένος με τα κοινά πάνε και ψήφισε λευκό ή άκυρο ή σαλαμάκι...Μη δέχεσαι να είσαι σε μία άμορφη ''αποχή''....
Αυτα απο μένα...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #79 στις: 08/06/09, 15:03 »

θα συμφωνησω μαζι σου,οταν ευσυνειδητα επιλεγεις να απεχεις...να ξερεις ομως,πως επειδη υπολογιζεσαι μεσα στους ψηφοφορους,βαζεις και συ ενα λιθαρακι,στο να βγουν αυτοι που οι λιγοι που δεν απειχαν,θα επιλεξουν..εμμεσα ναι,βαζεις λιθαρακι στο να ανεβει το ΛΑΟΣ και το καθε ΛΑΟΣ...
οσο ασχημο και να σου ακουγεται,αυτη ειναι η αληθεια...
[/quote] Αφορμή παίρνω από το σχόλιο του Spell για να πω το εξής. Ο βασικότερος λόγος που ανέβηκε το ΛΑ.Ο.Σ είναι ότι η πολιτική διαφθορά των κομμάτων εξουσίας σε συνδυασμό των θεωρητικών και μόνο (στα αυτιά του πολύ κόσμου με μοναδική εξαίρεση την Κανέλλη) προσεγγίσεων από τα κόμματα της αριστεράς, έδωσε την ευκαιρία στον Καρατζαφέρη, στον Άδωνη και σία να προσεγγίσουνε τον απλό λαό αυτού του τόπου με έναν λόγο ,"καθημερινό", "σταράτο" και "ξεκάθαρο", ο οποίος χρησιμοποιεί μέν σοφιστείες, αλλά δεν έχει κανέναν αντίπαλο, άρα μοιάζει και αληθινός. Όσο οι υπόλοιποι θα χρησιμοποιούνε , πρακτικές και φρασεολογία της δεκαετίας του 70 και του 80 , τόσο ο Καρατζαφέρης θα ανεβαίνει. Ο πολύς ο κόσμος έχει βαρεθεί τις "μπούρδες" και όποιος δεν το βλέπει αυτό εθελοτυφλεί...Έτσι για να ξέρουμε και τον αντίπαλο....
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #80 στις: 08/06/09, 15:09 »
Η λοβοτομή είναι για εκείνους που τη δέχονται και πιστεύουν ότι είτε άπασχολημένοι ο καθένας με τη ζωή και τη δουλειά του είτε ακολουθώντας τη γραμμή μιας κίνησης,παράταξης,οργάνωσης και λοιπά μπορούν να πιάσουν τον θεο από τα άρχ*******α,αντιεξοσιαστικής η μη.Χάνουμε το δάσος βλέποντας το δέντρο, as usual.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χαρακτηρισμο του λοβοτομημενου ανθρωπου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #81 στις: 08/06/09, 15:12 »
Aν ο καθημερινος και σταρατος λογος ειναι καπως ετσι ''δωσαμε 1 000 000 ευρω στη ταδε οργανωση ενω οι αλλοι καναν διαφημισεις''  ειναι τραγικο και μακαρι ουτε η ΝΔ  να φτασει ποτε σαυτο το σημειο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #82 στις: 08/06/09, 15:13 »
Είμαστε μέλη μιας κοινωνίας που καλώς η κακώς καποια πράγματα έχουν διαμορφωθεί έτσι.Αντί να είμαστε ουτοπιστές και να νομίζουμε ότι μπορούμε να τα αλλάξουμε απο έξω και χωρίς να συμμετέχουμε γιατί δεν προσπαθούμε να τα αλλάξουμε ριζικά εν των έσω??Ένας τρόπος είναι και αυτός πάντως...

Δεν έχω σκοπό να προβώ σε κάποια προσωπική αντιπαράθεση πέραν του συγκεκριμένου θέματος. Αλλά πως ακριβώς εννοείς εκ των έσω; Γιατί αυτό που έγραψες έτσι σκέτο μου θυμίζει το video που είχαν βγάλει οι Α.Μ.Α.Ν. όταν ο Λοβέρδος πήγε στο ΠΑ.ΣΟ.Κ. Όπου σε κάποια συνάντηση Κωνσταντόπουλου και Λοβέρδου είπε ο Λοβέρδος ότι αν κάθε χρόνο ένας βουλευτής του Συνασπισμού μεταπηδήσει στο ΠΑ.ΣΟ.Κ., σε περίπου 50 χρόνια ο ΣΥΝ θα είναι στην εξουσία με όχημα το ΠΑ.ΣΟ.Κ. (χιουμοριστικά μόνο το αναφέρω αυτό).

Τι ακριβώς εννοείς "εκ των έσω"; Αν εννοείς αυτό που γράφεις στην συνέχεια...

Προσπαθώ καθημερινά με κάθε τρόπο να κάνω το περιβάλλον μου βιώσιμο για μένα και τους υπόλοιπους ανθρώπους και δεν αιθεροβατώ με την προοπτική μιας άυλης και άμορφης άλλης ζωής όπου όλα θα είναι παραδεισένια και τέλεια, γιατί απλά οι άνθρωποι δεν μπορούν να δημιουργήσουν κάτι τέτοιο.

...δεν είναι ακριβώς "εκ των έσω". Συγγνώμη αλλά μου φαίνεται λίγο "αρχικά για μένα σε σωστά πλαίσια και βλέπουμε..."....

Και μία τελευταία ερώτηση: Ποιος είπε ότι είναι κακό να σημαδεύεις ψηλά (όταν τουλάχιστον το κάνεις σοβαρά);
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #83 στις: 08/06/09, 15:14 »
Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.

Σίγουρα μόνο η ψήφος δεν βοηθάει σε κάτι, ειδικότερα αν αφενός είσαι απολιτικ και ψηφίζεις νδ,πασοκ,λαος η καμμενο βέργη και ζουραρι, και αφετέρου αν είσαι αριστερός μόνο στην ψήφο αλλα παράλληλα είτε ζεις μια σχεδόν καπιταλιστική ζωή και δεν κάνεις τίποτα γιαυτό είτε απλά δεν ασχολείσαι. Κατι που δεν συμβαίνει και πολυ συχνά, στην ελλάδα τουλάχιστον και ακριβώς γιαυτό το λόγο όταν συμβαίνει ειναι γεγονός και καλύπτει μελανά την αριστερά.

Από την άλλη, φτύνοντας την πολιτική και τους θεσμούς, όπως είναι οι εκλογές, θα σε φτύσουν και αυτοί (όπως είπε περίπου και ο κιρατζος πιο πανω). Είμαστε μέλη μιας κοινωνίας που καλώς η κακώς καποια πράγματα έχουν διαμορφωθεί έτσι.Αντί να είμαστε ουτοπιστές και να νομίζουμε ότι μπορούμε να τα αλλάξουμε απο έξω και χωρίς να συμμετέχουμε γιατί δεν προσπαθούμε να τα αλλάξουμε ριζικά εν των έσω??Ένας τρόπος είναι και αυτός πάντως...

Επίσης,ο καθένας μπορεί αν έχει την ιδεολογία του, αλλά με άσκοπες γενικεύσεις δεν βγάζουμε πουθενά. Προσωπικά δεν πρόκειται να οργανώσω τη ζωή μου με την προοπτικη μιας επανάστασης για να ζήσω αναλόγως.Προσπαθώ καθημερινά με κάθε τρόπο να κάνω το περιβάλλον μου βιώσιμο για μένα και τους υπόλοιπους ανθρώπους και δεν αιθεροβατώ με την προοπτική μιας άυλης και άμορφης άλλης ζωής όπου όλα θα είναι παραδεισένια και τέλεια, γιατί απλά οι άνθρωποι δεν μπορούν να δημιουργήσουν κάτι τέτοιο. Γιαυτό προσωπικά η αποχή, είτε με δικαιολογία την αντιξουσιαστική κίνηση, είτε τησ γενικότερης δυσαρέστησης με τα κοινά απλά δεν με εκφράζει. Η λοβοτομή είναι για εκείνους που τη δέχονται και πιστεύουν ότι είτε άπασχολημένοι ο καθένας με τη ζωή και τη δουλειά του είτε ακολουθώντας τη γραμμή μιας κίνησης,παράταξης,οργάνωσης και λοιπά μπορούν να πιάσουν τον θεο από τα άρχ*******α,αντιεξοσιαστικής η μη.Χάνουμε το δάσος βλέποντας το δέντρο, as usual.
 Στο κάτω κάτω, αφού είσαι δυσαρεστημένος με τα κοινά πάνε και ψήφισε λευκό ή άκυρο ή σαλαμάκι...Μη δέχεσαι να είσαι σε μία άμορφη ''αποχή''....
Αυτα απο μένα...
πολυ σωστα τα λες κατ εμε!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #84 στις: 08/06/09, 15:18 »
Aν ο καθημερινος και σταρατος λογος ειναι καπως ετσι ''δωσαμε 1 000 000 ευρω στη ταδε οργανωση ενω οι αλλοι καναν διαφημισεις''  ειναι τραγικο και μακαρι ουτε η ΝΔ  να φτασει ποτε σαυτο το σημειο.
Η μεγαλύτερη γελοιότητα  είναι ότι πλήρωσαν για να βγει το συγκεκριμένο στην τηλεόραση.Άκρατος λαικισμός αλλά πολλοί τσίμπησαν.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #85 στις: 08/06/09, 15:25 »
Νομιζω πως ειναι αντιφατικο! Απο τη μια το να απεχω απο τις εκλογες ειναι "καταπατηση του Δημοκρατικου δικαιωματος που αποκτηθηκε με τοσο αιμα" κι απο την αλλη μιλαμε για "θεατρο" εκλογων!

Συγνωμη, η δικη μου ιδεολογια υποστηριζει την αποχη! Ειναι τουλαχιστον πιο ευγενικο να φτυνεις τη δημοκρατια ΤΟΥΣ απο το να συμμετεχεις σε αυτην ως κομπαρσος ;)
Δηλαδη να ψηφισω ΣΥΡΙΖΑ επειδη συμφερει;  ;D Νομιζω πως ξεχναμε οτι η Δημοκρατια αφορα την ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ κι οχι την ΑΝΑΓΚΑΙΑ επιλογη  ;)

Οσο για το φτυσιμο..Νομιζω πως το βιωνουμε τοοοσα χρονια! Δηλαδη πρεπει να πνιγουμε στο σαλιο για να το καταλαβετε;  ;D

Μαλιστα...Ε, δεν εχω να πω κατι..Πραγματικα μετα απο αυτη τη συντομη συζητηση καταλαβαινω γιατι σαν λαος δεν προκοψαμε ποτε πολιτικα ( και αναγκαστικα και πολιτισμικα ).

Καλη συνεχεια στη συζητηση. Προτιμω να κοιμαμΕ τον υπνο του δικαιου..
Το θεμα "αποχη" εχει καλυφθει σε παρελθοντες συζητησεις. Κοιταξε το θεμα περι Εκλογων και θα βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις. ;)

Όσο για το τελευταίο το προανέφερα και βαριέμαι να απαντώ πάλι και να λέω τα ίδια πράγματα.
Εντύπωση προκαλεί το γεγονός πως μετά από 2 χρόνια επαναλαμβάνεται η ίδια συζήτηση και μάλιστα τα ίδια άτομα παραμένουν στις ίδιες απόψεις.
Όπως προείπα, τότε νομίζω μόνο εγώ και ο freemind ήμασταν υπέρ της αποχής, τουλάχιστον στο thread περί Εκλογών.
Αφού λοιπόν συμφωνήσω απόλυτα με τις παραθέσεις του freemind, να πω απλά και τέλος
"Προτιμώ να τους μουτζώνω και να μουτζώνω ΑΥΤΟΥΣ, παρά να τους μουτζώνω και να είμαι κι ΕΓΩ μέσα σε αυτούς.
Προτιμώ να απέχω γιατί δεν με αντιπροσωπεύει κανείς από τους αμόρφωτους ανεκδιήγητους "καραβέλες", παρά να δίνω ψήφο εμπιστοσύνης σε ένα κόμμα που δεν θέλω, απλά και μόνο για να μην στηρίξω το δικομματισμό."
Μέχρι και το ΛΑΟΣ κέρδισε δύο έδρες. Αν είναι δυνατόν.
Αυτά και cu γιατί έχουμε διάβασμα.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #86 στις: 08/06/09, 15:26 »
Η λοβοτομή είναι για εκείνους που τη δέχονται και πιστεύουν ότι είτε άπασχολημένοι ο καθένας με τη ζωή και τη δουλειά του είτε ακολουθώντας τη γραμμή μιας κίνησης,παράταξης,οργάνωσης και λοιπά μπορούν να πιάσουν τον θεο από τα άρχ*******α,αντιεξοσιαστικής η μη.Χάνουμε το δάσος βλέποντας το δέντρο, as usual.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χαρακτηρισμο του λοβοτομημενου ανθρωπου.

Όπως είπα και πριν ποτέ δεν είναι αργά να βαδίσεις στο δρόμο για την αυτογνωσία, αγαπητέ μόυ Άρη... Όπως και να διαβαζεις καλύτερα και να προσέχεις τι λες επίσης...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #87 στις: 08/06/09, 15:36 »
Aν ο καθημερινος και σταρατος λογος ειναι καπως ετσι ''δωσαμε 1 000 000 ευρω στη ταδε οργανωση ενω οι αλλοι καναν διαφημισεις''  ειναι τραγικο και μακαρι ουτε η ΝΔ  να φτασει ποτε σαυτο το σημειο.
Καλώς ή κακώς , όλα αυτά παίζουνε ρόλο...Και μάλιστα δεν δώθηκαν σε οποιαδήποτε "οργάνωση" .Δώθηκαν στο Ταμείο της φτώχειας.Αυτό που κατά καιρούς δίνει επιδόματα θέρμανσης, αποζημιώσεις για καταστάσεις από πυρκαγιές (π.χ Ηλεία) κ.α . Βλέπεις ότι οι άνθρωποι προσέχουν τι κάνουν.Ας έβγαινε και ο Καραμανλής και απλά ας έλεγε "δεν κάνω μεγάλες συγκεντρώσεις, πάω σε ένα γήπεδο, γιατί υπάρχει οικονομική κρίση"...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #88 στις: 08/06/09, 15:55 »
Εγω δεν πηγα να ψηφισω σημερα. Αν πηγαινα θα εβαζα Οικολογους του Βεργη για πλακα.
...
...
Ισως τελικα να ειμαστε κι εμεις λιγο αξιοι της μοιρας μας.

Να που εχουμε καταντησει - να ψηφιζουμε για χαβαλε.
Για Κατελη ειμαστε αξιοι δηλαδη
Ντροπη

Εσυ ποια θεωρεις σοβαρη ψηφο δηλαδη? Πες μου ειλικρινα τι πιστευεις. ;)
Μαλλον δεν το καταλαβες αυτο που ειπα...Ξαναδιαβασε τι εγραψα. Οτι εφοσον οι πολιτικοι κανουν πλακα με εμας ας γελοιοποιησουμε κι εμεις μια φορα τους θεσμους που βγαινουν δηθεν δημοκρατικα.
Τωρα το πως μας κυβερνουν τρεις οικογενειες απο τη μεταπολιτευση και μετα ειναι κατι που δεν το θεωρω τοσο δημοκρατικο. Μαλλον βασιλικο θα το θεωρουσα.
Και οσο για τον Κατελη δαγκωτο θα το εβαζα. Τουλαχοστον αυτος ουτε μοχθηρος ειναι ουτε θα εκλεβε λεφτα απο τον παππου μου τον παππου σου και ολους εμας. Αν δε συμφωνεις με τα παραπανω συνεχισε να ψηφιζεις σοβαρα...


Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #89 στις: 08/06/09, 18:24 »
Γιατί νομίζουν μερικοί ότι αποχή σημαίνει επίθεση στον δικομματισμό?  Κάθε άλλο,  αν θες να επιτεθείς στον δικομματισμό,  ψηφίζεις οποιοδήποτε άλλο μικρότερο κόμμα.  Απέχοντας,  δείχνεις ότι δεν εμπιστεύεσαι κανέναν απ'τους κλέφτες αυτούς.  ΝΔ,  ΠΑΣΟΚ,  ΚΚΕ,  ΣΥΝ και όλα τ'άλλα είναι ίδιοι (στα λόγια υπάρχουν κάποιες διαφορές,  αλλά στην πράξη μην έχουμε ψευδαισθήσεις). 
Επίσης,  γιατί να κατηγορήσεις αυτόν που απείχε,  ότι συνέβαλε στην άνοδο του ΛΑΟΣ???  Με την ίδια λογική συνέβαλε στην πτώση του ΣΥΝ,  την άνοδο του ΠΑΣΟΚ,  την τρίτη θέση του ΚΚΕ και όλων των άλλων κομμάτων.  Είναι φτηνό να κατηγορείς τον άλλο για κάτι τέτοιο αναφέροντας μια μόνο παράταξη.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #90 στις: 08/06/09, 18:38 »
Γιατί νομίζουν μερικοί ότι αποχή σημαίνει επίθεση στον δικομματισμό?  Κάθε άλλο,  αν θες να επιτεθείς στον δικομματισμό,  ψηφίζεις οποιοδήποτε άλλο μικρότερο κόμμα.  Απέχοντας,  δείχνεις ότι δεν εμπιστεύεσαι κανέναν απ'τους κλέφτες αυτούς.  ΝΔ,  ΠΑΣΟΚ,  ΚΚΕ,  ΣΥΝ και όλα τ'άλλα είναι ίδιοι (στα λόγια υπάρχουν κάποιες διαφορές,  αλλά στην πράξη μην έχουμε ψευδαισθήσεις). 
Επίσης,  γιατί να κατηγορήσεις αυτόν που απείχε,  ότι συνέβαλε στην άνοδο του ΛΑΟΣ???  Με την ίδια λογική συνέβαλε στην πτώση του ΣΥΝ,  την άνοδο του ΠΑΣΟΚ,  την τρίτη θέση του ΚΚΕ και όλων των άλλων κομμάτων.  Είναι φτηνό να κατηγορείς τον άλλο για κάτι τέτοιο αναφέροντας μια μόνο παράταξη.
γι αυτο ειπα "ΛΑΟΣ,και καθε ΛΑΟΣ" οπου καθε ΛΑΟΣ βαλε: ΠΑΣΟΚ,ΣΥΡΙΖΑ,ΝΔ κλπ κλπ
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #91 στις: 08/06/09, 18:43 »
Γιατί κύριε TheVrachnoprofiter   ,είναι ψέμα ;;;

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #92 στις: 08/06/09, 18:43 »
Aν ο καθημερινος και σταρατος λογος ειναι καπως ετσι ''δωσαμε 1 000 000 ευρω στη ταδε οργανωση ενω οι αλλοι καναν διαφημισεις''  ειναι τραγικο και μακαρι ουτε η ΝΔ  να φτασει ποτε σαυτο το σημειο.

εχει φτασει,με πιο υπουλη μορφη ομως...βλεπε τα επιδοματα νατ στους συνταξιουχους προεκλογικα,βλεπε τα 3000 ευρω στους πυροπληκτους δυο βδομαδες πριν τις εκλογες του 07 κλπ...δυστυχως τσιμπαμε...και γι' αυτο αυριο μεθαυριο δεν θα εχουμε το δικαιωμα να τους τα χωνουμε. ειμαστε αξιοι της μοιρας μας,μεχρι ενα βαθμο.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #93 στις: 08/06/09, 18:44 »
παιδια και Θοδωρη γενικα,καντε ενα quote να καταλαβαινουμε  ο καθενας σε ποιον λεει τι,γιατι αλλιως γινεται αχταρμας σε καθε thread
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #94 στις: 08/06/09, 18:47 »
Γιατί κύριε TheVrachnoprofiter   ,είναι ψέμα ;;;


Αντιθέτως, είναι πολύ καλή προσέγγιση. Γι' αυτό και καλό θα ήταν να αναφερθεί και η πηγή.

http://www.tvxs.gr/v13619
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #95 στις: 08/06/09, 19:00 »
παιδιά,και 1 εκατομμυριο να ηταν η αποχη,μιλαμε για ποσοστα κοντα σε αυτα που πηραν τα δυο μεγαλα κομματα. η φραση ''πρωτο κομμα η αποχη'' ειναι κατι σχηματικο. και δευτερο,και τριτο να εβγαινε,απαξιωση δειχνει.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #96 στις: 08/06/09, 19:08 »
Πάντως έχω μια απορία, όποιος ξέρει ας απαντήσει: Στους εγγεγραμμένους συμπεριλαμβάνονται και οι Έλληνες του εξωτερικού; Γιατί αν είναι έτσι δεν είναι τραγικά μεγάλος αριθμός τα 10 εκατομμύρια-αλλά και πάλι είναι μεγαλύτερος από το κανονικό.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #97 στις: 08/06/09, 19:45 »

Επίσης,  γιατί να κατηγορήσεις αυτόν που απείχε,  ότι συνέβαλε στην άνοδο του ΛΑΟΣ??? 
Προσωπικα το λεω αυτο διοτι απο τους ανθρωπου που δεν ψηφισαν και μουτζωσαν οπως λες τη διαδικασια πολυ μικρο ποσοστο θα πηγαινε στο ΛΑΟΣ.Τα μεγαλυτερα ποσοστα του ΛΑΟΣ προερχονται απο μεγαλυτερες ηλικιες και ανθρωπους που δεν ξερουν απο αποχες κλπ(οι ψηφοφοροι του ειναι αρκετα συσπειρωμενοι πλεον) ενω αντιθετα ο Συνασπισμος και πολλα μικροτερα κομματα βασιζοντουσαν σε αυτους που τελικα δεν πηγαν(κυριως νεους κλπ).Ετσι μικραινει ο αριθμος αυτων που ψηφιζουν αλλα ο αριθμος αυτων που ψηφιζουν ΛΑΟΣ παραμενει σταθερος====Ποσοστο ΛΑΟΣ ανεβαινει και βγαζει δευτερο βουλευτη.
Σιγουρα δεν ειναι μονο αυτο το αιτιο οπως ανεφερα παραπανω.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #98 στις: 08/06/09, 20:04 »
Γιατί λέτε ότι 7 στους 10 έλληνες είναι υπέρ ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ; Είναι 7 στους 10 ψηφοφόρους που πήγαν να ψηφίσουν, δηλαδή 3,5 στους 10 του συνόλου των ψηφοφόρων (~50% αποχή), και αν βγάλουμε έξω πεθαμένους, δέντρα, κλπ από τις λίστες ψηφοφόρων το ποσοστό μικραίνει ακόμη περισσότερο.

Και φυσικά, όλοι οι βαμμένοι ψηφοφόροι πήγαν να ψηφίσουν, αυτοί που δεν πήγαν να ψηφίσουν είναι βασικά αυτοί που έχουν σιχαθεί τα μεγάλα κόμματα. Άρα, ποια κόμματα ωφελούνται; Δεν θέλει πολύ σκέψη.

Η αποχή δεν είναι "ψήφος διαμαρτυρίας". Αν κάποιος δεν δέχεται τις εκλογές ως δημοκρατική διαδικασία (γιατί "δεν αλλάζει τίποτα" κλπ) να υποθέσω ότι θέλει την κατάργησή τους και να πάμε σε δικτατορία ή αναρχία; Να υποθέσω επίσης ότι δεν δέχεται κάποιους νόμους του κράτους κατά βούληση, και δεν τους τηρεί αν δεν τον βολεύουν;

Aν ο καθημερινος και σταρατος λογος ειναι καπως ετσι ''δωσαμε 1 000 000 ευρω στη ταδε οργανωση ενω οι αλλοι καναν διαφημισεις''  ειναι τραγικο και μακαρι ουτε η ΝΔ  να φτασει ποτε σαυτο το σημειο.
Η μεγαλύτερη γελοιότητα  είναι ότι πλήρωσαν για να βγει το συγκεκριμένο στην τηλεόραση.Άκρατος λαικισμός αλλά πολλοί τσίμπησαν.

Ναι, ίσως είναι λαϊκισμός, αλλά το αποτέλεσμα του ότι μπήκαν λεφτά στο ταμείο φτώχιας δεν είναι καλύτερο από το να μη μπουν καθόλου και να σπαταληθούν όλα σε διαφημίσεις; Αν θυμάμαι καλά, κάτι τέτοιο έκανε και το ΠΑΣΟΚ κάποτε... θυμήστε μου...

freemind & roufus, συμφωνείτε σε κάτι! (αποχή). Ιστορικό γεγονός!  ;D :P

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #99 στις: 08/06/09, 20:18 »
Ναι, ίσως είναι λαϊκισμός, αλλά το αποτέλεσμα του ότι μπήκαν λεφτά στο ταμείο φτώχιας δεν είναι καλύτερο από το να μη μπουν καθόλου και να σπαταληθούν όλα σε διαφημίσεις; Αν θυμάμαι καλά, κάτι τέτοιο έκανε και το ΠΑΣΟΚ κάποτε... θυμήστε μου...

Όταν χρησιμοποιείς τις ανάγκες φτωχών ανθρώπων για να μαζέψεις ψήφους αυτό ξεπερνάει κατά πολύ τα όρια όχι μόνο του λαϊκισμού αλλά και της γελοιότητας...

Παράθεση
freemind & roufus, συμφωνείτε σε κάτι! (αποχή). Ιστορικό γεγονός!  ;D :P

Και αυτή είναι η απόδειξη ότι η αποχή ως νούμερο δεν στέλνει κανένα μήνυμα. Δε νομίζω ο roufus και ο freemind να επιδιώκουν τον ίδιο μετασχηματισμό της κοινωνίας...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/