Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα  (Αναγνώστηκε 6739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος themos013

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέος εδώ οπότε δέν ξέρω εάν γράφω στο σωστό μέρος.Πήγαινα σε ωδείο πιο μικρός για 2 χρόνια έχοντας μια alhambra κλασσική κιθάρα αλλά μετά παράτησα τη μουσική.Πριν δύο εβδομάδες κάτι με έπιασε και ήθελα να αγοράσω ηλεκτροακουστική κιθάρα γιατί δημιουργήσαμε με τους φίλους μου ένα συγκροτηματάκι.Πριν μία εβδομάδα αγόρασα μια φθηνή κιθάρα online μήπως θυμηθώ τίποτα και μου ήρθε πριν λίγες μέρες η GRANITE AG-28N EQ Ηλεκτροακουστική Κιθάρα.
Και τώρα ας πάμε στο θέμα μας.Ο ηχος ειναι πολύ καλός και γενικά η κιθάρα φαίνεται ωραία αλλά νότες όπως η F με την F# (στην Ε/1η χορδή) ακούγονται ακριβώς το ίδιο μονο που η F βγάζει έναν επιπλέον παράξενο ήχο.Το ίδιο συμβαινει και με αλλες νότες όπως η C me thn C# (στην Β/2η χορδή).Ρώτησα κάποιους και μου είπαν ότι απλώς θέλει λίγο "στρώσιμο" και μετά θα ακούγονται μιά χαρά.Είμαι λίγο απογοητευμένος και θα ήθελα να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας :'(   .Θα με βοηθούσατε ακόμα εαν μου λέγατε αν κουρδίζεται στα 440Hz γιατί μου έδωσαν αυτό το κουρδιστήρι και δεν ξέρω πως δουλεύει ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 10/03/11, 22:21 »
καλως ορισες στο φτωχικο μας!
λοιπον απο τον Νακα την πηρες?
κινεζα ειναι ε?
το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν προκειται να ''στρωσει'' απο μονη της.
οταν λες ''παραξενο ηχο'' τι εννοεις? βγαζει buzz? 


καλο ειναι να κανεις ενα setup στην κιθαρα σου πριν απο ολα.
αν μετα απο αυτο εχεις καποιο θεμα τοτε τα λεμε παλι.

κανε μια ερευνα αν δεν ξερεις στο νετ για setup acoustic guitar και θα βρεις πολλα καλουδια.

Αποσυνδεδεμένος themos013

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 10/03/11, 22:25 »
καλως ορισες στο φτωχικο μας!
λοιπον απο τον Νακα την πηρες?
κινεζα ειναι ε?
το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν προκειται να ''στρωσει'' απο μονη της.
οταν λες ''παραξενο ηχο'' τι εννοεις? βγαζει buzz?  http://www.youtube.com/watch?v=qvuahP-ZO-c

καλο ειναι να κανεις ενα setup στην κιθαρα σου πριν απο ολα.
αν μετα απο αυτο εχεις καποιο θεμα τοτε τα λεμε παλι.

κανε μια ερευνα αν δεν ξερεις στο νετ για setup acoustic guitar και θα βρεις πολλα καλουδια.

Ευχαριστώ πολύ.Αυτό ακριβώς ενοούσα  ;D .Για αυτό το λόγο μου έδωσαν και εκείνο το πραγματάκι.  :-[ :D
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/11, 22:27 από themos013 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 10/03/11, 22:27 »
Όταν λες "έναν επιπλέον παράξενο ήχο", τι ακριβώς εννοείς; Κάτι σαν τρίξιμο; Γιατί αυτό που περιγράφεις που ακούγεται σαν πρόβλημα με τα τάστα και συγκεκριμένα ότι το πρώτο τάστο είναι πιο χαμηλό από το δεύτερο στο κάτω μέρος του. Αν συμβαίνει αυτό, τότε όταν πατάς τη χορδή στο πρώτο τάστο αυτή θα ακουμπάει πρώτα στο δεύτερο τάστο αντί για το πρώτο, γι αυτό και ακούγονται ίδιες οι δύο γειτονικές νότες (F-F# και C-C#). Αν όντως αυτό είναι το πρόβλημα, η λύση είναι τρίψιμο των τάστων. Εναλλακτικά την επιστρέφεις (αφού την έχεις μόνο μία εβδομάδα και το πρόβλημα ρο είχε εξ αρχής) και παίρνεις μια καινούργια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos013

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 10/03/11, 22:39 »
Όταν λες "έναν επιπλέον παράξενο ήχο", τι ακριβώς εννοείς; Κάτι σαν τρίξιμο; Γιατί αυτό που περιγράφεις που ακούγεται σαν πρόβλημα με τα τάστα και συγκεκριμένα ότι το πρώτο τάστο είναι πιο χαμηλό από το δεύτερο στο κάτω μέρος του. Αν συμβαίνει αυτό, τότε όταν πατάς τη χορδή στο πρώτο τάστο αυτή θα ακουμπάει πρώτα στο δεύτερο τάστο αντί για το πρώτο, γι αυτό και ακούγονται ίδιες οι δύο γειτονικές νότες (F-F# και C-C#). Αν όντως αυτό είναι το πρόβλημα, η λύση είναι τρίψιμο των τάστων. Εναλλακτικά την επιστρέφεις (αφού την έχεις μόνο μία εβδομάδα και το πρόβλημα ρο είχε εξ αρχής) και παίρνεις μια καινούργια.
Ο ήχος που ακούγεται είναι ακριβώς αυτός που ο let me know 796 κατάλαβε δηλαδή αυτό το buzz.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 10/03/11, 23:19 »
Ναι, αυτό υποπτευόμουν. Κοίταξε τα τάστα προσεκτικά να δεις αν όντως υπάρχει κάποιο εμφανές πρόβλημα ή διαφορά ύψους. Αυτό που αναφέρει το video σχετικά με την καμπυλότητα του μπράτσου είναι σωστό, έχω όμως την εντύπωση ότι αν αυτό ήταν το πρόβλημα, θα είχες παρόμοια φαινόμενα και σε άλλα σημεία της ταστιέρας. Αν αυτό που περιγράφεις συμβαίνει μόνο στο πρώτο τάστο, λογικά εκεί είναι το πρόβλημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos013

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 13/03/11, 19:53 »
το ξαναείδα το video και τελικα είχες δίκιο  ;D .Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 , η κιθάρα είναι μια χαρά τώρα. Και κατι τελευταίο.. θέλω να αγοράσω και έναν ενισχυτή για την κιθάρα όμως θα τον μεταφέρω πολύ συχνά για αυτό δεν θέλω να είναι πολύ μεγάλος.Κάποιον να μου προτείνετε προς το παρόν γιατι αργότερα οταν αγοράσω 2η ηλεκτροακ. θα πάρω μεγάλο.Αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει και ιστοσελίδα όπου μπορώ να παραγγείλω θα το εκτιμούσα πολύ. :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 13/03/11, 20:11 »
Θα πρωτοτυπήσω ( :P ) και θα προτείνω τον Kustom Sienna 16. Toν είχα πριν μερικά χρόνια, όταν έπαιζα ακουστική κιθάρα, και είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοσή του για χρήση στο σπίτι. Πολύ ωραίος, καθαρός και διαυγής ήχος και αρκετά καλό reverb, η δε έντασή του ήταν υπεραρκετή. Σε αυτά τα λεφτά νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos013

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 13/03/11, 20:28 »
Θα πρωτοτυπήσω ( :P ) και θα προτείνω τον Kustom Sienna 16. Toν είχα πριν μερικά χρόνια, όταν έπαιζα ακουστική κιθάρα, και είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοσή του για χρήση στο σπίτι. Πολύ ωραίος, καθαρός και διαυγής ήχος και αρκετά καλό reverb, η δε έντασή του ήταν υπεραρκετή. Σε αυτά τα λεφτά νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο.

Ωραίος φαίνεται, θα αργήσει να έρθει αλλά θα αξίζει τον κόπο :D Ευχαριστώ και πάλι

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 13/03/11, 21:14 »
Γιατί θα αργήσει να έρθει; Στην ιστοσελίδα αναφέρει ότι τον έχουν σε stock...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: 19/03/11, 23:34 »
Απόλλωνα, τώρα που τον ανέφερες ψήθηκα κ εγω να τον παρω!
Έχω μια Takamine EG440 ηλεκτρακουστικη. Γρνικα αυτος ο ενισχυτης αξιζει πραγματικα τον κοπο;
Βλεποντας και τα χρηματα, πραγματικα πρεπει να ειναι πολυ καλη ευκαιρια!

ΥΓ: Επισης, σαν ενισχυτης ακουστικων οργανων θα μπορω περα απ'την κιθαρα να συνδεσω και μπουζουκι, ετσι;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/11, 23:37 από yiannakis »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: 20/03/11, 02:10 »
Απόλλωνα, τώρα που τον ανέφερες ψήθηκα κ εγω να τον παρω! Έχω μια Takamine EG440 ηλεκτρακουστικη. Γρνικα αυτος ο ενισχυτης αξιζει πραγματικα τον κοπο; Βλεποντας και τα χρηματα, πραγματικα πρεπει να ειναι πολυ καλη ευκαιρια!

ΥΓ: Επισης, σαν ενισχυτης ακουστικων οργανων θα μπορω περα απ'την κιθαρα να συνδεσω και μπουζουκι, ετσι;

Για μπουζούκι δεν μπορώ να σού πω αν κάνει, καθώς δεν έχω καμία εμπειρία από το όργανο. Φαντάζομαι ότι θα κάνεις τη δουλειά σου. Για κιθάρα πάντως κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικός ενισχυτής, ειδικά αν αναλογιστείς την τιμή του. Αν έψαχνα ακουστικό ενισχυτή και δεν ήθελα να ξοδέψω πολλά, ο Kustom θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: 21/03/11, 19:09 »
Οκ!!! Ευχαριστω πολυ! Σε πρωτη ευκαιρια θα κρουσω τη θυρα του Θωμα!!  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 14:35
από no_one
0 Απαντήσεις
3289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 17:39
από PanouleXxX
4 Απαντήσεις
2852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 15:25
από zeromancer
51 Απαντήσεις
32246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
5 Απαντήσεις
4610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 22:51
από Valantis
5 Απαντήσεις
3493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 20:28
από glambrakop
14 Απαντήσεις
5579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:11
από LaryHimura
12 Απαντήσεις
6684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 13:49
από soner
3 Απαντήσεις
3226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/13, 21:28
από Απόλλων
22 Απαντήσεις
8434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/13, 21:54
από Aris81