Αποστολέας Θέμα: Μαγνήτης για neck position  (Αναγνώστηκε 4199 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Μαγνήτης για neck position
« στις: 28/07/10, 19:22 »
Καλησπέρα σε όλους

Ως εντελώς άσχετος σε ό,τι αφορά το θέμα μαγνήτες και αναβάθμιση κιθάρας, έρχομαι να ρωτήσω τη γνώμη σας για το εξης: Έχω μια Ibanez sa260

http://www.thomann.de/gb/ibanez_sa260fmamb.htm

την οποία κουμπώνω σε ένα Marshall Haze Combo

http://www.thomann.de/gb/marshall_mhz40c_haze.htm.

Μετά από πολλές σκέψεις για αγορά ακόμα μιας κιθάρας κυρίως σε στυλ Les Paul, κατέληξα να αναβαθμίσω την Ιbanezούλα μου για δύο λόγους: τα οικονομικά είναι λίγο χάλια και δεύτερον σκέφτομαι ότι την εργονομία που μου παρέχει παικτικά δύσκολα θα την ξαναβρώ. Προς το παρόν λοιπόν, χρειάζομαι ένα μαγνήτη για τη θέση neck. Ο single coil που έχει μαμίσιο η κιθάρα, είναι αρκετά low output με χαλαρά μπάσσα και γενικώς έχει μια "κούφια" αίσθηση, ειδικά με παραμόρφωση. Σκέφτηκα ότι βάσει αυτών θα χρειαστώ κάποιο διπλό σε μέγεθος μονου για περισσότερη ζεστασια και όγκο (λατρεύω τον ήχο του neck μαγνήτη στυλ les paul ή sg) Μάλιστα μου έχουν προτείνει αυτόν:

http://www.thomann.de/gb/dimarzio_dp186bk.htm

θα ήθελα γνώμες κατά πόσον το σκεπτικό μου είναι σωστό και προτάσεις για συγκεκριμένους μαγνήτες. Σημειωτέον ότι παίζω rocking blues έως και hard rock, άντε και λίγο 80's metal. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #1 στις: 28/07/10, 19:33 »
Οι Maiden έχουν Little '59 στη neck θέση και τα σόλο τους βγάζουν έντονα αυτή τη "ζεστασιά" που περιγράφεις, ειδικά αναλογιζόμενοι τι παίζουν. Ίσως να αξίζει να τον δείς κι εσύ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #2 στις: 28/07/10, 20:02 »
μιλάς για αυτόν;

http://www.thomann.de/gb/seymour_duncan_sl591n_bl.htm

και μιας και το φερε η συζήτηση...πως στο καλό μπορω να δοκιμάσω το μαγνήτη πριν καταλήξω;  ???

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #3 στις: 28/07/10, 21:02 »
Αν μιλούσες για διπλο σε neck θεση τοτε θα σου προτεινα χωρις ενδοιασμούς τον breed της dimarzio.Γιαυτο που θελεις παντως και για single coil αυτος που σου προτεινουν είναι παρα πολυ καλος δεν θα απογοητευθεις.Τσεκαρε επισης και τους fast track και protrack επισης της dimarzio.Τωρα μπορεις βεβαια να ακουσεις κλιπακια απο το νετ (και το site της dimarzio εχει αλλα δεν ξερεις τι τονους αλλο εξοπλισμο εχουν χρησιμοποιησει)αλλα μη περιμενεις εξαιρετικη ποιοτητα στον ήχο.Παντα ο καλυτερος τροπος παραμενει να βρεις μια κιθαρα με δαυτον  και να την δοκιμασεις.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #4 στις: 29/07/10, 01:40 »
Πριν τελειωσεις να γραφεις το μυαλο μου πηγε στον Cruiser της DiMarzio και απο οτι ειδα τον εχεις συμπεριλαβει στην αναζητηση σου...
Δεν ειναι ο κλασικος strat μαγνητης...Ειναι λιγο πιο ογκωδης και μοντερνος απο εναν Fender CS '54 πχ αλλα πιστευω πως ειναι αρκετα all around και ποιοτικος ωστε να σε βγαλει ασπροπροσωπο σε αυτα που παιζεις...
Για μενα θα ηταν η νουμερο 1 επιλογη μου (ουτως η αλλως καποια στιγμη θα μπει σε καποια strat μου...)


Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #5 στις: 29/07/10, 13:08 »
Mιά χαρά θα είσαι με τον cruiser!Aπο τους πιό all around μαγνήτες που παίζουν σε κατηγορία single coil humbuker.Δές και άκου τον Andy Timmon-άρα να τον έχει σε neck και middle θέση σε alder σώμα:
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/10, 13:11 από musashi »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #6 στις: 29/07/10, 15:12 »
Eγω θεωρω απο τους καλυτερους neck μαγνητες ευρειας παραγωγης τον 59 της Duncan.
Σε αντιθεση με τον JB που εχει βρωμισει ο τοπος απο αυτους σε ολες τις κιθαρες (μαζι με τον 59 στον λαιμο σαν σετακι), ο 59 ειναι ενας πολυ καλος και αξιολογος μαγνητης ειδικα για τα ειδη που θες. (το χω ξαναπει οτι για μενα ο JB ειναι πολυ μετριος μαγνητης, δεν μου αρεσει)
Εχει vintage χροια, χαμηλο-μεσαιο output, πολυ γλυκο ηχο αλλα με πολυ αερα στα πριμα και πολυ καλο σκασιμο.
Θα ελεγα οτι ειναι μια απο τις καλυτερες περιπτωσεις paf-pro μαγνητη που βρισκεις σε λογικα χρηματα.
Με αυτον σε neck θεση, και με την χρηση του volume και του Tone στην κιθαρα, μπορεις να παρεις ολους τους ηχους που ειναι δυνατον να χρειαζεσαι απο εναν neck μαγνητη, χωρια που σπλιταρεται (η εκδοση με τα 4 καλωδια) με πολυ καλα αποτελεσματα για πιο single coil ηχους τυπου strat.
Αναλογως τι θα θες να παιξεις μπορει να πρεπει να μειωνεις το tone ή και το volume, αλλα ειναι πολυ ευχρηστος μαγνητης και πολυ μουσικος, δεν μπουκωνει τον ηχο με τπτ (ακομα και με το tone στο 0) και εχει και πολυ καλο sustain λογω μικρο-μεσαιου output...
Τωρα ο little 59 που ειναι διπλος (υποτιθεται) 59 σε μεγεθος μονου , δεν ξερω αν διατηρει στο ακεραιο τις ιδιοτητες του original 59, αλλα αν οντως εχει τα ιδια χαρακτηριστικα, τοτε ειναι μια παρα πολυ καλη λυση που δεν θα σε απογοητευσει.
Προσωπικα τον εχω σε μια ESP και με την χρηση volume, tone απο κιθαρα, παιρνω με αυτον ηχους απο single coil strat μεχρι woman tone (slash) και petrucci lead ηχους...
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τον βαλω και στην καινουρια κιθαρα που φτιαχνω, αλλα μαλλον θα παω για σετακι Bareknuckle VHII, μιας και ο VHII που εχω σε μια αλλη κιθαρα στην γεφυρα, ειναι απο τους καλυτερους μαγνητες για το στυλ που θελω και με εχει αφησει υπερευχαριστημενο...
Απλα η bareknuckle σου δινει την δυνατοτητα να παρεις calibrated set κι ετσι σκεφτομουν οτι ισως αξιζει περισσοτερο απο το να παρω εναν VHII και εναν 59...
Ετσι κι αλλιως απο οσο εχω ακουσει, ο VHII neck μοιαζει πολυ με τον 59, οποτε...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/10, 15:18 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #7 στις: 29/07/10, 19:38 »
Λέω να καταλήξω στον cruiser τελικά, από κλιπάκια στο internet μου έχει κάνει καλή εντύπωση και βλέπω ότι υπάρχουν και αρκετές σύμφωνες γνώμες. Βέβαια θα πάω λίγο στη λογική γουρούνι στο σακί, γιατί αντε να βρω κιθάρα που τον έχει για να δοκιμάσω, και αν βρω μπορεί να έχει διαφορετικά specs από τη δική μου οπότε βραστα.... :( Ώς προς την εγκατάσταση, θα ταιριάξει με τους άλλους ήδη υπάρχοντες μαγνήτες? θα χρειαστεί ρύθμιση απλά στο output ή θα ήταν καλύτερο να αλλαχτούν και οι άλλοι?

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #8 στις: 29/07/10, 20:00 »
Λέω να καταλήξω στον cruiser τελικά, από κλιπάκια στο internet μου έχει κάνει καλή εντύπωση και βλέπω ότι υπάρχουν και αρκετές σύμφωνες γνώμες. Βέβαια θα πάω λίγο στη λογική γουρούνι στο σακί, γιατί αντε να βρω κιθάρα που τον έχει για να δοκιμάσω, και αν βρω μπορεί να έχει διαφορετικά specs από τη δική μου οπότε βραστα.... :( Ώς προς την εγκατάσταση, θα ταιριάξει με τους άλλους ήδη υπάρχοντες μαγνήτες? θα χρειαστεί ρύθμιση απλά στο output ή θα ήταν καλύτερο να αλλαχτούν και οι άλλοι?
Για μενα και η κιθαρα σου ειναι μια χαρα...και ο μαγνητης ειναι πολυ καλος και δεν θα εχεις προβλημα αλλα δεν θα εχεις προβλημα με τους αλλους.Αν εχεις και κανα γνωστο να στον βαλει κιολας και γλυτωσεις και τα χρηματα της εγκαταστασης ακομα καλυτερα.Αν εισαι ευχαριστημενος απο τους αλλους δεν χρειαζονται αλλαγη...πολυ απλα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #9 στις: 29/07/10, 23:50 »
Λέω να καταλήξω στον cruiser τελικά, από κλιπάκια στο internet μου έχει κάνει καλή εντύπωση και βλέπω ότι υπάρχουν και αρκετές σύμφωνες γνώμες. Βέβαια θα πάω λίγο στη λογική γουρούνι στο σακί, γιατί αντε να βρω κιθάρα που τον έχει για να δοκιμάσω, και αν βρω μπορεί να έχει διαφορετικά specs από τη δική μου οπότε βραστα.... :( Ώς προς την εγκατάσταση, θα ταιριάξει με τους άλλους ήδη υπάρχοντες μαγνήτες? θα χρειαστεί ρύθμιση απλά στο output ή θα ήταν καλύτερο να αλλαχτούν και οι άλλοι?


Νικο αν πας στον Τριμη ρωτα τον αν εχει την AT1000 (κιθαρα του Timmons) να τον ακουσεις...
Προβλημα με output δε θα εχεις, οπως σου ειπα ειναι vintage output και συνεργαζεται μια χαρα τοσο με λιγο hotter διπλους αλλα και με moderate output μονους...


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #10 στις: 08/12/10, 02:33 »
Γεια χαρά σε όλους!

Ξεθάβω το θέμα, γτ με τα τρεξίματα ακόμα δεν εχω κάνει κάτι για το θέμα μαγνήτης... >:(
Σκέφτηκα ότι αφού θα δώσω που θα δώσω την κιθάρα για εγκατάσταση του neck μαγνήτη να αλλάξω και τους άλλους δύο...Οι αμφιβολίες μου έγκεινται στα εξής:
1. Η κιθάρα κάνει 350€ και την εχω και 6 χρόνια...Μια αλλαγή όλων των μαγνητών θα κοστίσει σχεδόν άλλα τόσα. Αξίζει? H διαφορά στον ήχο μου θα είναι σημαντική?
2. Αν τελικά το επιχειρήσω οι επιλογές που σκέφτομαι για τις άλλες θέσεις (αφού για neck μάλλον καταλήξαμε στον cruiser) είναι
middle:
http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp409_heavy_blues_2.htm
http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp_416_area_61_bk.htm
http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp408.htm
bridge:
http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp155bc_tonezone_humbucker.htm
http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp223bk_paf_36th_anniversary.htm
http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp151bkn_humbucker_pafpro.htm

Θέλω γενικά οι μαγνήτες να είναι responsive, με ευκρίνεια και να δίνουν αρμονικές και sustain. Χρησιμοποιώ τον bridge περισσότερο για σόλο με παραμόρφωση, ενω θα ήθελα τον middle πιο vintage, για καθαρά και να διατηρεί το quack της στρατ...(Ζητάω πολλά I know... ;D )

O μόνος λόγος που έχω παραθέσει μόνο dimarzio είναι γτ έχω ακούσει καλά λόγια και αν μπλεκόμουν και με άλλες εταιρείες θα έχανα το μπούσουλα τελείως...Όλες οι γνώμες και οι προτάσεις δεκτές  8)

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #11 στις: 08/12/10, 12:48 »
Βάλε τον Dimarzio area '58 για middle(τον 58 έχω βάλει σε αυτή την θέση και τον 61 στην bridge θέση της strat μου,για να σε βοηθήσω...). Είναι vintage μαγνήτης, low output και hum canceling.Καλό ταίριασμα με τον neck cruiser,άσχετα που o ένας είναι ceramic και ο άλλος alnico 2.Και για bridge θα σου πρότεινα τον Dimarzio AT-1 (Andy Timmons).Εκπληκτικές αρμονικές βγάζει ο συγκεκριμένος μαγνήτης.Αυτούς που προτείνεις για bridge τους είχα δοκιμάσει στην παλιά Ibanez μου (Tonezone & Pafpro) και δεν μου άρεσαν και τόσο(λίγο ψόφιοι).Ο anniversary είναι καλός αλλά αρκετά vintage μαγνήτης για να ξέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/10, 12:55 από Rockdude (ex-musashi) »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #12 στις: 16/12/10, 19:42 »
Βάλε τον Dimarzio area '58 για middle(τον 58 έχω βάλει σε αυτή την θέση και τον 61 στην bridge θέση της strat μου,για να σε βοηθήσω...). Είναι vintage μαγνήτης, low output και hum canceling.Καλό ταίριασμα με τον neck cruiser,άσχετα που o ένας είναι ceramic και ο άλλος alnico 2.Και για bridge θα σου πρότεινα τον Dimarzio AT-1 (Andy Timmons).Εκπληκτικές αρμονικές βγάζει ο συγκεκριμένος μαγνήτης.Αυτούς που προτείνεις για bridge τους είχα δοκιμάσει στην παλιά Ibanez μου (Tonezone & Pafpro) και δεν μου άρεσαν και τόσο(λίγο ψόφιοι).Ο anniversary είναι καλός αλλά αρκετά vintage μαγνήτης για να ξέρεις.

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες ειδικά για τον tonezone. Aπό ό,τι έχω διαβάσει στο φόρουμ προτείνεται ως all around μαγνήτης...Ωραία η πρόταση για ΑΤ-1, δεν τον είχα υποψιν...Βέβαια θα έχω κατά τα 2/3 τους μαγνήτες του Timmons σε κιθάρα από άλλο ξύλο...Αλήθεια το ότι το ξύλο είναι μαόνι είναι κάτι που πρέπει να λάβω υπόψιν μου? πρέπει να ψάχνω για κάτι που θα ισορροπεί τα υποτιθέμενα μεσαία που έχει το ξύλο, ή ψάχνω ψύλλους στα άχυρα?? Και κάτι τελευταίο: οι μαγνήτες έχουν διαφορά εύρους στις δυναμικές? αν ναι ποιός από τους παραπάνω είναι καταλληλότερος, για ευχέρεια σε "παιχνίδια" της πένας?

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για neck position
« Απάντηση #13 στις: 16/12/10, 20:28 »
Κοίτα...όλα αυτά που λές παίζουν "κάποιο" ρόλο στον ήχο φυσικά(έεε,με λίγο πείραγμα στον ενισχυτή πολλά πράγματα γίνονται & λύνονται),αλλά για εμένα θεωρώ ότι ο AT-1 είναι μιά χαρά μαγνήτης για αυτό που περιγράφεις και θέλεις γενικά.Υπάρχει φυσικά και η λύση και άλλης μάρκας...σωστά; Seymour Duncan Custom 5. Ο συγκεκριμένος μαγνήτης έχει πολύ χαμηλά μεσαιά,δίνωντας έμφαση στα μπάσα και στα πρίμα.Κάνωντας τον ταιριαχτό σε κιθάρα απο μαόνι που έχει ούτος ή άλλος ανεβασμένα μεσαία και μπάσα.Για κοίτα και αυτόν αξίζει αρκετά.Είναι πιό  ;D "τραγανός" ;D θα έλεγα σε σύγκριση με τον AT-1.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/10, 20:31 από Rockdude (ex-musashi) »
Alone and again, or...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/06, 13:10
από spio
5 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 19:20
από Iced Jacob
5 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 11:10
από JP.M
14 Απαντήσεις
5625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 01:30
από Ibanezακιας
6 Απαντήσεις
3190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 16:02
από hoba
4 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 00:47
από Gerrard
6 Απαντήσεις
3358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 17:42
από el3os
1 Απαντήσεις
4082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/14, 15:07
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
8141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/14, 21:57
από saved
7 Απαντήσεις
16197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/17, 20:30
από hot_sauce (φλουτσ)