Αποστολέας Θέμα: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!  (Αναγνώστηκε 9105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Με την Kitty και με τα όλα του!



Και κάτι για τους νεότερους φίλους του site και της κιθάρας εν γένει. Μην ψαρώνετε με τις τόσες συζητήσεις για πανάκριβες κιθάρες που γίνονται εδώ μέσα. Ένας λόγος που χάρηκα τόσο όταν ο master of puppets ζήτησε αυτό το κομμάτι παιγμένο με την Kitty ήταν για να δείξω ότι με μια κιθάρα των 200 Euro, ένα μαγνήτη της προκοπής και ένα POD μπορεί κάποιος να γράψει πολύ όμορφο ήχο (για playability μετά το scalloping που της έκανα κι ένα καλό setup δεν το συζητάμε!!!). Το feedback που κάνει το POD στο συγκεκριμένο sound patch και με το συγκεκριμένο μαγνήτη είναι το κάτι άλλο.

Ας υπολογίσει τώρα κάποιος πόσο κοστίζουν:
- μια κιθάρα τύπου Suhr
- ένας boutique ενισχυτής
- ένα rack με όλα τα καλούδια
- μια κονσόλα και καναδύο μικρόφωνα επιπέδου
- το ωρομίσθιο ενός καλού τεχνικού ήχου

και ας τα ηχογραφήσει να τα βάλουμε δίπλα δίπλα! Ξέρω ότι γίνομαι προβοκάτορας αλλά It's all about the music και θεωρώ πιο θετικό για νέους που ξεκινάνε να εστιάζουν στο να μάθουν να παίζουν σωστά και με feel παρά να κάνουν 3 δουλειές ταυτόχρονα για να μαζέψουν λεφτά να πάρουν μια κιθάρα όνειρο (που μετά θα φοβούνται μην τη γρατζουνίσουν και θα την έχουν μόνιμα στη θήκη της όπως κάνω εγώ με τη Gibson :P :P :P).

Για να μην παρεξηγούμαστε: δεν λέω ότι δεν αξίζει τον κόπο να πάρει κάποιος μια πανάκριβη κιθάρα ή ένα φοβερό ενισχυτή κτλ. Απλά λέω ότι είναι μακράν πιο ικανοποιητικό να βγάζεις ένα ωραίο αποτέλεσμα με φτωχά (σχετικά) μέσα παρά να έχεις τα τέλεια μέσα και να μη μπορείς να τα αξιοποιήσεις στο έπακρο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #1 στις: 07/02/09, 13:27 »
Σε λίγα λεπτά θα είναι διαθέσιμο...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #2 στις: 07/02/09, 13:39 »
:P που ναι το demo οεοοοοοο????
Συμφωνώ με τα παραπάνω γιατι το θέλω και με βολέυει και περιμένω με αγωνία ενα καλό αποτέλεσμα!! ;D
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #3 στις: 07/02/09, 13:40 »
Ποιο demo?

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #4 στις: 07/02/09, 13:50 »
Ωχ λάθος το πιασα! Sorry :p εστειλες το λινκ...

Ωραίος ήχος και ωραίο παίξιμο!!!
To bonus ειναι όλα τα λεφτά ;D Το πίστευα ότι κάτι της προκοπής θα έβγαινε!
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #5 στις: 07/02/09, 13:57 »
Ναι ναι! Το bonus είναι κάτι σαν "δέστε τις ζώνες σας, αρχίζουν οι στροφές τώρα" :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #6 στις: 07/02/09, 14:06 »
nice playing dude :) :up
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #7 στις: 07/02/09, 15:12 »
Χμμμ...
Μαλλον θα ειναι μια απο τις λιγες φορες που ειμαι "αυστηρος"..
Ο ηχος οκ ειναι..Δεν διαφωνω με αυτα που λες παραπανω για τον ηχο και τα οργανα αλλα σιγουρα εχουν σημασια..Ενα εμπειρο αυτι ομως μπορει να καταλαβει τις διαφορες μεταξυ ενος Pod και ενος "ακριβου πακετου" και να ειμαι ειλικρινης η ψηφιακουρα ειναι αρκετα εντονη στα αυτια μου  στην συγκεκριμενη περιπτωση και με ενοχλει ελαφρως..Αλλα anyway..
Σε αυτο που δεν διαφωνω καθολου ειναι πως η μουσικη εχει περισσοτερη σημασια απο τον ηχο..Καλο ειναι να παιζουμε περισσοτερο και να αγοραζουμε λιγοτερο..
Στο βιντεο τωρα..Διαβαζω την περιγραφη στο youtube περι προσοχης στα bends κλπ..Απλα καλο ειναι για οσους θελουν να σχοληθουν με το κομματι να ξερουν οτι η κυριως μελωδια ειναι παιγμενη με slides και οχι bends..Στον δευτερο κυκλο της μελωδιας αρχιζουν τα bends..
Τωρα αν θελουμε να το θεωρησουμε καθαρα διασκευη οκ..Αλλα σαν συνολο απεχει αρκετα απο τον τροπο με τον οποιο παιζεται το κομματι..
Τωρα οσο αφορα το bonus..Η γενικη μου παρατηρηση ειναι οτι εχεις σωστη τεχνικη αλλα οχι φρασεις..Νομιζω πως δεν υπαρχει εκει μεσα μια φραση αν αντιλαμβανομαι τον ορο της "φρασης" σωστα..Γιατι καλη η ταχυτητα..Αλλα το να ανεβοκατεβαινουμε απλα σε διαφορα σημεια της ταστιερας την aeolian και να πεταμε ενα σηκωμα στο τελος δεν αποτελει μια φραση για μενα..
Ελπιζω να μην νομιζεις πως στα χωνω κακοπροαιρετα εδω..Απλα σε απο ατομα που εχουν δυνατοτητες εχω περισσοτερες απαιτησεις ως ακροατης παρα απο καποιον που κανει την πλακα του και παιζει απλα ενα απο τα αγαπημενα του κομματια οπως οπως..
Ανυπομονω να ακουσω την εξελιξη σου σε μελλοντικες δουλειες η ακομα και διασκευες.. ;)
Alex

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #8 στις: 07/02/09, 16:45 »
Εγω δεν θα κρινω το επιπεδο της "επανακτελεσης" αφου μαλλον προκειται για μια ελευθερη διασκευη...

Θα συμφωνησω σε πολλα θεματα με τον Alex , πρωτα απο ολα οσον αφορα το θεμα του εξοπλισμου... Σιγουρα δεν μπορουν ολοι να αποκτησουν πανακριβο εξοπλισμο, απειρες καλες κιθαρες και 10 κεφαλια να καθονται στο σπιτι, αλλα σιγουρα καποια στιγμη θα πρεπει να γινει στοχος για καποιον (απο τη στιγμη που ασχολειται σοβαρα με το οργανο) να παρει καποια μηχανηματα που θα τον αναβαθμισουν σαν παικτη και θα του δωσουν ενα boost (ειτε παικτικο ειτε στην εμπνευση ή ξερω 'γω που αλλου)...  :solo

Οσον αφορα το παικτικο μερος του βιντεο, το μονο που θα πω ειναι οτι με ενοχλησε αρκετα το vibrato καθως σε πολλα σημεια ειναι πιο "σκληρο" απο ο,τι θα επρεπε, σε αλλα σημεια μπορει να στοναρει κ λιγο... Επισης τα bend σου παρολο που ειναι σωστα τονικα, ακουγονται λιγο "αψυχα" αφου καθως φτανεις στην target note σου το χερι σου μενει τελειως σταθερο χωρις να vibra-ταρει καθολου, κατι που το κανει να ακουγεται λιγο μονοτονο... (προσωπικες μου αποψεις γυρω απο το τι κανει ενα παιξιμο να ακουγεται ενδιαφερον, δεν θελω να παρεξηγηθω)

Οσο για το bonus θεωρω οτι ο Alex με καλυπτει με τα λεγομενα του, ειναι ο,τι εχω στο κεφαλι μου...

P.S. Πλακα εχει η Kitty, μονος σου την εκανες scallop??  ;D  :yeah



Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #9 στις: 07/02/09, 17:00 »
ημαρτον ρε παιδιά....... :-\

τεσπα.....στο θέμα μας......θενξ παλίκαρε που ικανοποίησες την επιθυμία μου... ;D εγω να σου πω την αλήθεια το ευχαριστήθηκα το κομμάτι.....και τα bends μου άρεσαν πάρα πολύ....και να τονίσω κάτι..: ζήτησα απο τον guitarero να κάνει το βίντεο με την kitty για έναν και μόνο λόγο.....την είχα ακούσει σε ένα άλλο του βιντεο και έπαθα πλάκα....με τον emg που φοράει πάνω η κιθάρα φυσάει......και πραγματικά δεν ξέρω για ψηφιακούρα, μη ψηφιακούρα....ο ήχος ήταν πολύ καλός.....και η πρόταση έγινε για άτομα που τώρα ξεκινάνε.....όχι για κάποιον που παίζει 20 χρόνια.....ασφαλώς και κάποιος που παίζει πολλά χρόνια και σέβεται τον εαυτό του θα έχει κινηθει για αγορά αρκετά καλού εξοπλισμού......αλλα με αυτό το βίντεο φαίνεται πως ένας πρωτάρης....με λίγα λεφτά.....μπορεί να βγάλει καλο ήχο.....αυτά.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #10 στις: 07/02/09, 17:04 »
Να προτείνω τότε να μεταφερθεί στα "Μουσικά όργανα και εξοπλισμός" με τίτλο "Ηχος Vai με 600€" ή κάτι παρόμοιο?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #11 στις: 07/02/09, 17:22 »
Χμμμ...

Τωρα οσο αφορα το bonus..Η γενικη μου παρατηρηση ειναι οτι εχεις σωστη τεχνικη αλλα οχι φρασεις..Νομιζω πως δεν υπαρχει εκει μεσα μια φραση αν αντιλαμβανομαι τον ορο της "φρασης" σωστα..Γιατι καλη η ταχυτητα..Αλλα το να ανεβοκατεβαινουμε απλα σε διαφορα σημεια της ταστιερας την aeolian και να πεταμε ενα σηκωμα στο τελος δεν αποτελει μια φραση για μενα..
Ελπιζω να μην νομιζεις πως στα χωνω κακοπροαιρετα εδω..Απλα σε απο ατομα που εχουν δυνατοτητες εχω περισσοτερες απαιτησεις ως ακροατης παρα απο καποιον που κανει την πλακα του και παιζει απλα ενα απο τα αγαπημενα του κομματια οπως οπως..
Ανυπομονω να ακουσω την εξελιξη σου σε μελλοντικες δουλειες η ακομα και διασκευες.. ;)
Alex

Συμφωνώ 100% μαζί σου. Γενικά στις φράσεις χωλαίνω. Προς υπεράσπιση, κουτσοέπαιζα για πολλά χρόνια και πέρισι αποφάσισα να αφιερώσω μερικούς μήνες στην τεχνική. Τώρα απλά γουστάρω την ελευθερία που αποκτούν τα χέρια μου (πες το και show off αν θες). Σύντομα θα μου περάσει και θα το ρίξω στους Floyd :P

Από κει και πέρα, κάθε σχόλιό σου είναι ευπρόσδεκτο. Αν δε δεχτώ τη γνώμη κάποιου που παίζει καλύτερα από μένα τότε ποιού? (άσε που γενικά από το λίγο που σε έχω διαβάσει μου φαίνεσαι έτσι κι αλλιώς ΟΚ :))

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #12 στις: 07/02/09, 17:23 »
ημαρτον ρε παιδιά....... :-\

και η πρόταση έγινε για άτομα που τώρα ξεκινάνε.....όχι για κάποιον που παίζει 20 χρόνια.....ασφαλώς και κάποιος που παίζει πολλά χρόνια και σέβεται τον εαυτό του θα έχει κινηθει για αγορά αρκετά καλού εξοπλισμού......αλλα με αυτό το βίντεο φαίνεται πως ένας πρωτάρης....με λίγα λεφτά.....μπορεί να βγάλει καλο ήχο.....αυτά.....

Ο master έπιασε ΑΚΡΙΒΩΣ το νόημα :)

Επιπλέον, το νόημα δεν είναι να συγκρίνουμε live ένα POD με ένα καλό rig (όποιος πιστεύει ότι το POD έχει ελπίδες είναι αφελής). Απλά γουστάρω τρελά την ευκολία με την οποία παίρνω με επανάληψη ένα καλό ήχο, τη στιγμή που μέσα στο mix οι διαφορές ελλατώνονται...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/09, 17:31 από Guitarero »

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #13 στις: 07/02/09, 17:24 »
Να προτείνω τότε να μεταφερθεί στα "Μουσικά όργανα και εξοπλισμός" με τίτλο "Ηχος Vai με 600€" ή κάτι παρόμοιο?


Απλά να μετονομαστεί σε "Τα αυτάρεσκα καθίκια πέρα απ' το να μην έχουν ένα καλό λόγο κάνουν και ανατιμήσεις" ;D ;D ;D

(άκου 600!!!)

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #14 στις: 07/02/09, 17:33 »

Οσον αφορα το παικτικο μερος του βιντεο, το μονο που θα πω ειναι οτι με ενοχλησε αρκετα το vibrato καθως σε πολλα σημεια ειναι πιο "σκληρο" απο ο,τι θα επρεπε

P.S. Πλακα εχει η Kitty, μονος σου την εκανες scallop??  ;D  :yeah


Ευχή και κατάρα ο Malmsteen, τι να κάνουμε? :P

Ναι εγώ την έσκαψα...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #15 στις: 07/02/09, 17:45 »
Pod Xt:269€
Hello Kitty Strat:195€
EMG 85:94€
Τοποθέτηση μαγνήτη απο τεχνικό γιατι νέος κιθαρίστας και να αλλάζει μόνος του λίγο κουλό:48€ απλά τοποθέτηση και routing. Για τη λοιπή καλωδίωση δε μπορώ να βγάλω συμπεράσματα. Αν έχεις κάποιο μάστορα που να αναρτά σε ιστοσελίδα τις τιμές του, παρακαλώ κάντο, για να μη βγάζουμε εσφαλμένα συμπεράσματα.

Σύνολο 606€. Και σκέψου οτι το ψιλοείπα στη τύχη...Και αυτό χωρίς καλώδια, ή ένα ζευγάρι ακουστικά...

Nαι, τα περισσότερα τα βρίσκεις και σε άλλες τιμές, αλλα αν λάβουμε υπόψιν και τις ελληνικές τιμές νομίζω αντικατοπτρίζουν το μέσο όρο.


Απο κεί και πέρα,λές μόνος σου οτι προσπαθείς να δείξεις οτι με ένα σχετικά μικρό ποσό, μπορείς να φτιάξεις καλό ήχο. Γιατι θεωρησες τη μεταφορά του στο "μουσικά όργανα και εξοπλισμός" κακό λόγο εκ μέρους μου?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #16 στις: 07/02/09, 17:46 »
Χμμμ...

Τωρα οσο αφορα το bonus..Η γενικη μου παρατηρηση ειναι οτι εχεις σωστη τεχνικη αλλα οχι φρασεις..Νομιζω πως δεν υπαρχει εκει μεσα μια φραση αν αντιλαμβανομαι τον ορο της "φρασης" σωστα..Γιατι καλη η ταχυτητα..Αλλα το να ανεβοκατεβαινουμε απλα σε διαφορα σημεια της ταστιερας την aeolian και να πεταμε ενα σηκωμα στο τελος δεν αποτελει μια φραση για μενα..
Ελπιζω να μην νομιζεις πως στα χωνω κακοπροαιρετα εδω..Απλα σε απο ατομα που εχουν δυνατοτητες εχω περισσοτερες απαιτησεις ως ακροατης παρα απο καποιον που κανει την πλακα του και παιζει απλα ενα απο τα αγαπημενα του κομματια οπως οπως..
Ανυπομονω να ακουσω την εξελιξη σου σε μελλοντικες δουλειες η ακομα και διασκευες.. ;)
Alex

Συμφωνώ 100% μαζί σου. Γενικά στις φράσεις χωλαίνω. Προς υπεράσπιση, κουτσοέπαιζα για πολλά χρόνια και πέρισι αποφάσισα να αφιερώσω μερικούς μήνες στην τεχνική. Τώρα απλά γουστάρω την ελευθερία που αποκτούν τα χέρια μου (πες το και show off αν θες). Σύντομα θα μου περάσει και θα το ρίξω στους Floyd :P

Από κει και πέρα, κάθε σχόλιό σου είναι ευπρόσδεκτο. Αν δε δεχτώ τη γνώμη κάποιου που παίζει καλύτερα από μένα τότε ποιού? (άσε που γενικά από το λίγο που σε έχω διαβάσει μου φαίνεσαι έτσι κι αλλιώς ΟΚ :))

Χαιρομαι που το βλεπεις ετσι γιατι δεν ειχα καμια προθεση απλα να κραξω η κατι τετοιο..
Περισσοτερο συμβουλη ηταν για τις μελλοντικες σου δουλειες..Συμβουλη την οποια μορεις να δεχτεις αν θες αλλα και να μην δεχτεις δεν τρεχει τπτ φυσικα..Απλα ειναι οι παρατηρησεις μου ως μουσικος και ακροατης..
Πιστεψε με θα χαρω πολυ να ερθει η στιγμη,ισως πολυ συντομα,την οποια θα σου λεω μονο καλα λογια για οτι παιζεις η γραφεις..

@master: φιλαρακι δεν κανουμε καμια επιθεση κατα του παιδιου..Απλη κουβεντα κανουμε..Νομιζω το αρχικο ποστ μου επετρεπε να γραψω αυτα που εγραψα παντα με καλοπροαιρετο τροπο.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #17 στις: 07/02/09, 20:38 »
Alex πίστεψέ με, συμμετέχω πολλά χρόνια σε fora διαφόρων ενδιαφερόντων, όχι μόνο μουσικής. Αυτοί που τεκμηριώνουν μια καλοπροαίρετη άποψη φαίνονται εύκολα, το ίδιο και οι κακόβουλοι (εσένα για τους πρώτους σε κόβω)...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #18 στις: 07/02/09, 20:40 »
Pod Xt:269€
Hello Kitty Strat:195€
EMG 85:94€
Τοποθέτηση μαγνήτη απο τεχνικό γιατι νέος κιθαρίστας και να αλλάζει μόνος του λίγο κουλό:48€ απλά τοποθέτηση και routing. Για τη λοιπή καλωδίωση δε μπορώ να βγάλω συμπεράσματα. Αν έχεις κάποιο μάστορα που να αναρτά σε ιστοσελίδα τις τιμές του, παρακαλώ κάντο, για να μη βγάζουμε εσφαλμένα συμπεράσματα.

Σύνολο 606€. Και σκέψου οτι το ψιλοείπα στη τύχη...Και αυτό χωρίς καλώδια, ή ένα ζευγάρι ακουστικά...

Nαι, τα περισσότερα τα βρίσκεις και σε άλλες τιμές, αλλα αν λάβουμε υπόψιν και τις ελληνικές τιμές νομίζω αντικατοπτρίζουν το μέσο όρο.


Απο κεί και πέρα,λές μόνος σου οτι προσπαθείς να δείξεις οτι με ένα σχετικά μικρό ποσό, μπορείς να φτιάξεις καλό ήχο. Γιατι θεωρησες τη μεταφορά του στο "μουσικά όργανα και εξοπλισμός" κακό λόγο εκ μέρους μου?


Μπορείς να το δεις και ως:

Kitty 200
Pocket Pod 80

Και δεν αλλάζεις και μαγνήτη (ο μαμήσιος είναι μια χαρά, τον έβαλα σε μια Ibanez Artcore και κελαηδάει - βασικά είναι αυτός που ακούγεται στο Red House) οπότε παλεύεται και με 300... ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #19 στις: 07/02/09, 22:14 »
Υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη που σε έχει πείσει οτι προσπαθώ να στη πώ, για να απαντάς αναλόγως?

Α)Πρότεινα τη μετακίνηση του θέματος στη κατηγορία που εσύ έπρεπε να το βάλεις καθότι σκοπός είναι απο όσο κατάλαβα η δυνατότητα καλού ήχου με ένα μετριο budget, και το μόνο που μου ειπες είναι οτι "δεν εχω καλό λόγο να πώ".

Β)Ανάλυσα τον εξοπλισμό σου που δήλωσες οτι χρησιμοποίησες πάνω στις μέσες τιμές της αγορας, το οποίο το θεώρησα χρήσιμο στα πλαίσια του σκοπού του όλου θέματος. Και το μόνο που μπόρεσες να πείς είναι οτι "οχι, το καταφέρνεις και με λιγότερα λεφτά". ??? ???


« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/09, 03:23 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος GiannisGovanopoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #20 στις: 08/02/09, 01:46 »
Εγω δεν θα κρινω το επιπεδο της "επανακτελεσης" αφου μαλλον προκειται για μια ελευθερη διασκευη...

Οσον αφορα το παικτικο μερος του βιντεο, το μονο που θα πω ειναι οτι με ενοχλησε αρκετα το vibrato καθως σε πολλα σημεια ειναι πιο "σκληρο" απο ο,τι θα επρεπε, σε αλλα σημεια μπορει να στοναρει κ λιγο... Επισης τα bend σου παρολο που ειναι σωστα τονικα, ακουγονται λιγο "αψυχα" αφου καθως φτανεις στην target note σου το χερι σου μενει τελειως σταθερο χωρις να vibra-ταρει καθολου, κατι που το κανει να ακουγεται λιγο μονοτονο... (προσωπικες μου αποψεις γυρω απο το τι κανει ενα παιξιμο να ακουγεται ενδιαφερον, δεν θελω να παρεξηγηθω)

+1 απο εμενα στον slayer!!η προσωπικη μου επισημανση οτι το τελευταιο μερος το Bonus για μενα δεν ειναι shred!!! :)
Guthrie.....

Αποσυνδεδεμένος GiannisGovanopoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #21 στις: 08/02/09, 02:56 »

Ας υπολογίσει τώρα κάποιος πόσο κοστίζουν:
- μια κιθάρα τύπου Suhr
- ένας boutique ενισχυτής
- ένα rack με όλα τα καλούδια
- μια κονσόλα και καναδύο μικρόφωνα επιπέδου
- το ωρομίσθιο ενός καλού τεχνικού ήχου

και ας τα ηχογραφήσει να τα βάλουμε δίπλα δίπλα!

οσο για αυτο το μερος του μην. σου θελω να πιστευω πως δεν το εννοεις......οτι υπαρχει περιπτωση με pod η ενα v amp να πιασεις τον ηχο ενος boogie και πιστεψε με οτι εχω παιξει με πολλα "καλουδια" οπως mesa boogie- cornford -marshall-legacy αλλα  και με ψηφιακουρες,και δεν υπαρχει επαφη πουθενα..!!!!ολα αυτα παντα καλοπροαιρετα,προφανως!!!!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/09, 03:04 από giannis___ »
Guthrie.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #22 στις: 08/02/09, 03:24 »

Ας υπολογίσει τώρα κάποιος πόσο κοστίζουν:
- μια κιθάρα τύπου Suhr
- ένας boutique ενισχυτής
- ένα rack με όλα τα καλούδια
- μια κονσόλα και καναδύο μικρόφωνα επιπέδου
- το ωρομίσθιο ενός καλού τεχνικού ήχου

και ας τα ηχογραφήσει να τα βάλουμε δίπλα δίπλα!

οσο για αυτο το μερος του μην. σου θελω να πιστευω πως δεν το εννοεις......οτι υπαρχει περιπτωση με pod η ενα v amp να πιασεις τον ηχο ενος boogie και πιστεψε με οτι εχω παιξει με πολλα "καλουδια" οπως mesa boogie- cornford -marshall-legacy αλλα  και με ψηφιακουρες,και δεν υπαρχει επαφη πουθενα..!!!!ολα αυτα παντα καλοπροαιρετα,προφανως!!!!! ;)
Αυτό που λέει είναι οτι με ενα pod ένας πρωτάρης μπορεί να πιάσει ικανοποιητικό ήχο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #23 στις: 08/02/09, 14:57 »

Ας υπολογίσει τώρα κάποιος πόσο κοστίζουν:
- μια κιθάρα τύπου Suhr
- ένας boutique ενισχυτής
- ένα rack με όλα τα καλούδια
- μια κονσόλα και καναδύο μικρόφωνα επιπέδου
- το ωρομίσθιο ενός καλού τεχνικού ήχου

και ας τα ηχογραφήσει να τα βάλουμε δίπλα δίπλα!

οσο για αυτο το μερος του μην. σου θελω να πιστευω πως δεν το εννοεις......οτι υπαρχει περιπτωση με pod η ενα v amp να πιασεις τον ηχο ενος boogie και πιστεψε με οτι εχω παιξει με πολλα "καλουδια" οπως mesa boogie- cornford -marshall-legacy αλλα  και με ψηφιακουρες,και δεν υπαρχει επαφη πουθενα..!!!!ολα αυτα παντα καλοπροαιρετα,προφανως!!!!! ;)

Μα είπα ήδη ότι δεν μιλάω για σύγκριση δίπλα δίπλα ζωντανά αλλά πως βγαίνουν μέσα από μια μίξη. Σαφώς και ο ακριβός εξοπλισμός θα υπερτερεί, αλλά θέλει ΠΟΛΛΑ για να αποτυπωθεί σωστά

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #24 στις: 08/02/09, 14:59 »
Υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη που σε έχει πείσει οτι προσπαθώ να στη πώ, για να απαντάς αναλόγως?

Α)Πρότεινα τη μετακίνηση του θέματος στη κατηγορία που εσύ έπρεπε να το βάλεις καθότι σκοπός είναι απο όσο κατάλαβα η δυνατότητα καλού ήχου με ένα μετριο budget, και το μόνο που μου ειπες είναι οτι "δεν εχω καλό λόγο να πώ".

Β)Ανάλυσα τον εξοπλισμό σου που δήλωσες οτι χρησιμοποίησες πάνω στις μέσες τιμές της αγορας, το οποίο το θεώρησα χρήσιμο στα πλαίσια του σκοπού του όλου θέματος. Και το μόνο που μπόρεσες να πείς είναι οτι "οχι, το καταφέρνεις και με λιγότερα λεφτά". ??? ???




Ο σκοπός του βίντεο είναι να φανεί ο δακτυλισμός στον τρόπο που εν πάσει περιπτώσει μου αρέσει εμένα να παίζω αυτό το κομμάτι. Εξού και ότι είναι διασκευή, αν το έπαιζα ολόιδιο δε θα ήταν διασκευή αλλά αναπαραγωγή. Ας μη συνεχίσουμε μια τέτοια κουβέντα, σε κάποιους αρέσει ο ήχος σε κάποιους δεν αρέσει, ας ανοίξουμε ένα άλλο θέμα να μιλήσουμε περίεξοπλισμού...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/05, 09:42
από Epiphone
3 Απαντήσεις
2172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/06, 23:31
από eleos* (Βάλια πια....)
1 Απαντήσεις
1936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 19:50
από quasar
49 Απαντήσεις
14565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/10, 20:38
από taxfreesax
3 Απαντήσεις
3413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/12, 09:53
από φεντεράκιας
2 Απαντήσεις
27719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/12, 14:47
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
4092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 23:09
από gkirle
6 Απαντήσεις
5149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/15, 18:41
από saved
0 Απαντήσεις
1517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/15, 16:14
από ivikos
2 Απαντήσεις
2113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/20, 18:48
από ΠΟΙΟΣ