Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.  (Αναγνώστηκε 18541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« στις: 05/11/12, 02:27 »
Καλησπέρα. Μόλις πριν 1 μήνα άρχισα να παίζω ακουστική κιθάρα και έχω κάνει μια πολύ μικρή πρόοδο. Το είδος μουσικής που ακούω και ενδιαφέρομαι να παίξω είναι κάτι σε progressive,heavy,death metal, metalcore. Ψάχνω για ηλεκτρική κιθάρα περιπού με 100-200 ευρώ αν υπάρχουν γιατί είμαι και καινούργιος στο όλο θέμα κιθάρα, είναι κάτι σαν όνειρο από παλαιότερα που ήρθε η ώρα να κυνηγήσω. Μπορείτε να μου προτείνετε καταστήματα και κιθάρες στο εύρος της τιμής που ανέφερα, η και λιγότερο η περισσότερο αρκεί να μου πείτε γνώμες. Σας ευχαριστώ πολύ. Εύοσμο Θεσσαλονίκης μένω.
Κώστας.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/12, 02:55 από kostasdante »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #1 στις: 05/11/12, 13:12 »
Για το ειδος που παιζεις θελεις μια κιθαρα με 2 διπλους,high output μαγνητες....Σε αυτη τη τιμη που ψαχνεις,αν και ειναι λιγο χαμηλη,ψαξε στα μεταχειρισμενα για καμια ibanez,που ισως εχουν βαλει κ επωνυμους μαγνητες ή κ καμια cort...Επισης τωρα τελευταια εχω δει αρκετες αγγελιες epiphone standard απο Θεσσαλονικη που ειναι πολυ ποιοτικη επιλογη...Αλλα ολες αυτες εχουν πολυ διαφορετικα μανικια,τα οποια πρεπει να δοκιμασεις αν σε βολευουν!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #2 στις: 05/11/12, 15:06 »
Για το ειδος που παιζεις θελεις μια κιθαρα με 2 διπλους,high output μαγνητες....Σε αυτη τη τιμη που ψαχνεις,αν και ειναι λιγο χαμηλη,ψαξε στα μεταχειρισμενα για καμια ibanez,που ισως εχουν βαλει κ επωνυμους μαγνητες ή κ καμια cort...Επισης τωρα τελευταια εχω δει αρκετες αγγελιες epiphone standard απο Θεσσαλονικη που ειναι πολυ ποιοτικη επιλογη...Αλλα ολες αυτες εχουν πολυ διαφορετικα μανικια,τα οποια πρεπει να δοκιμασεις αν σε βολευουν!


+1

Στα μεταχειρισμένα θα βρεις κιθάρες αλλά και ενισχυτές ανώτερης κλίμακας από το budget σου, όμως αν επιμένεις σε καινούρια (δεδομένου του πολύ περιορισμένου σου budget), εγώ θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο (δεν μας λες και τι σχήμα κιθάρας προτιμάς...):

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_vb.htm
http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_15.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #3 στις: 05/11/12, 18:19 »
και πολυ βασικο,να αποφυγεις καθε ειδους τρεμολο σε αυτη τη τιμη

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #4 στις: 05/11/12, 21:21 »
Καταρχήν συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση και ευχαριστώ για τις δικές σας απαντήσεις. Καλησπέρα.

@noe 13 Ξέρω πως το budget μου είναι αρκετά χαμηλό αλλά με τους καιρούς που ζούμε δεν μπορώ να διαθέσω δυστυχώς για μένα παραπάνω.  Κοίταξα Ibanez και Cort. Θα προτιμούσα από άποψη εμφάνισης τιμής αλλά και από αυτά που διαβάζω σε forums, κάποια Ibanez.


@Kosthrash Θα προτιμούσα καινούργια για τον λόγο του ότι πιστεύω πως αυτός που παίζει δένεται με την κιθάρα μετά από κάποιο καιρό και φοβάμαι τυχόν χτυπήματα η ότιδηποτε άλλο. Αν δεν συμβαίνει τίποτα τέτοιο δεν έχω πρόβλημα και με μεταχοιρισμένες.
Κάτι σε τέτοιο στυλ όσον αφορά το σχήμα θα το προτιμούσα αν και λόγο budget, δεν έχω προτιμήσεις.
http://iheartguitarblog.com/wp-content/uploads/2012/06/sls.png


Ένας φίλος που ασχολείται με αυτά κάμποσο καιρό μου πρότεινε Sechter. Εσείς τι έχετε να πείτε για αυτήν?


Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #5 στις: 05/11/12, 22:21 »
Πολυ καλες και value for money οι Schecter, ομως ακομα και η φθηνοτερη (Omen 6)  ειναι  παραπανω απο το budget σου...

http://guitars.gr/el/guitars/elgtr/schecter/omen-6-omen-extreme

Αν βρεις μεταχειρισμενη, δες την οπωσδηποτε!

Σε τετοιο σχημα (superstrat με strings-through-body) υπαρχει σε Cort η ΚX5:

http://www.thomann.de/gr/cort_kx5_bk.htm

την εχω δοκιμασει και προσωπικα μου αρεσε πολυ, ομως δοκιμασε τη και εσυ να δεις αν σε βολευει ο λαιμος της και γενικα σαν κιθαρα  ;)

Σε Ibanez θα κοιτουσα αυτην (λογω των ευελικτων ηχητικα μαγνητων που εχει):

http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsa60bk.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #6 στις: 05/11/12, 22:27 »
@Kosthrash Πολύ όμορφη κιθάρα η Omen 6 που μου έδειξες.

Η Cort μου άρεσε πάρα πολύ όσον αφορά τις 2 επόμενες.

Να σε ρωτήσω, αυτή η ιστοσελίδα που τις βλέπεις είναι για αγορά μόνο μέσω Internet έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #7 στις: 05/11/12, 23:26 »
H KX5 είναι πράγματι μια πολύ καλή κιθάρα. Υπόψιν ότι διαθέτει και coil split που σού δίνει ήχο μονών μαγνητών, κάνοντας έτσι το όργανο εξαιρετικά ευέλικτο. Μπορείς να την βρεις λίγο φτηνότερη στο Euroguitar:

http://en.euroguitar.com/guitar/cort/kx/kx5/116072.html

Kαι επειδή οι Schecter είναι πάνω από τα 200 Ευρώ που έχεις θέσει ως προϋπολογισμό, η δική μου πρόταση θα ήταν μεταξύ μιας καινούργιας ΚΧ5 ή μιας μεταχειρισμένης Schecter, αν τη βρεις στην τιμή που θέλεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #8 στις: 06/11/12, 00:47 »
@Απόλλων Σε ευχαριστώ και εσένα για την συμβουλή σου. Μ'άρεσε πολύ και σαν εμφάνιση, μου την προτείνατε ήδη 2 φορές και έχει και ωραίο sample στην ιστοσελίδα. Θα την δοκιμάσω σε κάποιο τοπικό κατάστημα (δηλαδή θα ψάξω να την βρώ) θα συγκρίνω τιμές και θα αποφασίσω. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ αν αυτές οι ιστοσελίδες προσφέρονται μόνο για αγορά μέσω διαδυκτίου?

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #9 στις: 06/11/12, 01:06 »
http://en.euroguitar.com/guitar/cort/m/m200/114101.html


Μόλις βρήκα και αυτήν εδώ την Cort σε πιο οικονομική τιμή.


Πως σας φαίνεται σε σύγκριση με την προηγούμενη?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #10 στις: 06/11/12, 01:46 »
Πέρα από την εμφάνιση, οι μαγνήτες της KX5 είναι πιο γκαζιάρηδες, χωρίς όμως να χάνουν ιδιαίτερα σε ευκρίνεια. Γενικά η κιθάρα φαίνεται να έχει πιο heavy προσανατολισμό σε σχέση με τις κιθάρες της σειράς Μ, όχι μόνω λόγω των μαγνητών, αλλά γενικότερα του στυλ και της κατασκευής (24 τάστα, πιο επίπεδη ταστιέρα, κλπ). Παρ' όλα αυτά το coil split λειτουργεί ικανοποιητικά. Καμιά φορά ο ήχος που παίρνεις όταν σπλιτάρεις έναν humbucker δεν είναι ό,τι καλύτερο. Φυσικά ποτέ δεν θα πετύχεις τον ίδιο ήχο με έναν πραγματικό single coil, αλλά στη συγκεκριμένη κιθάρα ο ήχος είναι αρκετά καλός, γι αυτό και μίλησα για ευελιξία. Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή, ειδικά αν λάβουμε υπόψη τη χαμηλή τιμή. Εν κατακλείδι, έχεις ένα όργανο που αξίζει τα λεφτά του και σίγουρα θα σε ικανοποιήσει για αυτά που θέλεις να παίξεις και όχι μόνο (αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να πειραματιστείς και με άλλα είδη).

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ αν αυτές οι ιστοσελίδες προσφέρονται μόνο για αγορά μέσω διαδυκτίου?

Μόνο αυτός ο τρόπος αγοράς υπάρχει, εκτός αν προτίθεσαι να κάνεις ένα ταξιδάκι στη Γερμανία...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #11 στις: 06/11/12, 02:04 »
@Απόλλων Ωραία τότε μάλλον θα προτιμήσω την KX5. Που από ότι είδα με τους φόρους βγαίνει στα 200 ευρώ ακριβώς. Με βοήθησες πάρα πολύ και εσύ και όλοι η προηγούμενοι που απάντησαν, σας ευχαριστώ όλους.  :)


Και δεν προτίθομαι για ταξιδάκια ούτε μέσα στην χώρα πόσο μάλλον έξω από αυτήν  :P  . Απλά ήθελα να δω αν υπάρχει εναλλακτική λύση.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #12 στις: 06/11/12, 09:00 »
Δεν είμαι σίγουρος σε ποιούς φόρους αναφέρεσαι. Οι αγορές από άλλα κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν επιβαρύνονται με επιπλέον φόρους. Εκτός αν εννοείς τα μεταφορικά.

Ένα άλλο σημείο το οποίο δεν συζητήσαμε ιδιαίτερα είναι το θέμα του ενισχυτή. Έχεις κάτι υπόψιν σου; Καλό θα είναι να σκεφτείς την αγορά ενισχυτή από τώρα, καθώς είναι ίσως το πιο σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας που θα παράγει τον τελικό σου ήχο. Εξάλλου δεν έχει νόημα να αγοράσεις την κιθάρα αν δεν έχεις πρόσβαση σε έναν ενισχυτή...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #13 στις: 06/11/12, 10:50 »
Ένα άλλο σημείο το οποίο δεν συζητήσαμε ιδιαίτερα είναι το θέμα του ενισχυτή. Έχεις κάτι υπόψιν σου; Καλό θα είναι να σκεφτείς την αγορά ενισχυτή από τώρα, καθώς είναι ίσως το πιο σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας που θα παράγει τον τελικό σου ήχο. Εξάλλου δεν έχει νόημα να αγοράσεις την κιθάρα αν δεν έχεις πρόσβαση σε έναν ενισχυτή...


+1

Γι'αυτό ακριβώς πόσταρα τον Peavey Vypyr 15 παραπάνω, υποθέτοντας ότι στο ίδιο budget συμπεριλαμβάνεται και ενισχυτής  ;) .

Εναλλακτικά, υπάρχει και ο Roland Cube 15x (για πολύ πιεσμένο budget... ;D ):

http://www.musicmania.com.gr/music/s15711p

και φυσικά στις αγγελίες θα βρεις πολλές ευκαιρίες σε αυτό το επίπεδο τιμών  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #14 στις: 06/11/12, 13:53 »
Αν σε βολεύει αυτό το στυλ κιθάρας (Flying V) και το δεις και σαν guitar project, υπάρχει και αυτή η set neck flying V (ΔΕΝ την έχω δοκιμάσει, στην προτείνω βάσει specs και μόνο - έτσι κι αλλιώς καλό είναι την κιθάρα που θα επιλέξεις να την δεις πρώτα και εσύ ο ίδιος):

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_fv430bk.htm

και αλλάζοντας τους μαγνήτες/ηλεκτρικά με active dragonfire (είναι απλή αλλαγή, δεν χρειάζεται κολλητήρια):

http://www.guitarpartsonline.com/product_info.php?cPath=124_128&products_id=376

με περίπου 160 ευρω σύνολο έχεις μια πολλή δυνατή (σε αυτά που θες να παίξεις) επιλογή, όμως να έχεις υπόψιν σου ότι το παραπάνω πρόκειται για "δύσκολη" επιλογη για αρχάριο.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #15 στις: 06/11/12, 14:45 »
@Απόλλων Έχεις δίκιο λάθος μου. Τα μεταφορικά εννοούσα.

Ούτε όμως και να αγοράσεις έναν ενισχυτή αν δεν έχεις πρόσβαση σε μια κιθάρα έτσι?  :P

@Kosthrash Δεν μ'αρέσει ιδιαίτερα σε εξωτερική εμφάνιση αλλά είπαμε λόγο budget δεν έχω προτιμήσεις. Τώρα για το τι με βολεύει φυσικά πρέπει να την δοκιμάσω γιατί όπως είπαμε είμαι καινούργιος στο όλο θέμα κιθάρα. Πόσο μάλλον ηλεκτρική.

Για τον ενισχυτή, είχα την ψευδαίσθηση ότι με 30-40 ευρώ επιπλέον θα πάρω έναν ενισχυτή αλλά εσείς μου προτείνατε με 80 και με 100 ευρώ. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά στον ήχο ? Αν κρίνω από τα χρήματα πάντως πρέπει να έχει.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #16 στις: 06/11/12, 15:53 »
Φυσικα,ο ενισχυτης ειναι το πιο σημαντικο....ειναι λαθος να κοβεις απο αυτον για να παρεις καλυτερη κιθαρα...Αλλωστε οι κιθαρες σε αυτη τη τιμη ειναι πανω-κατω ιδιες...με ενα peavey vypyr 15 ή fender mustang 20 θα ευχαριστιεσαι το οργανο και θα σε καλυψει για πολυ καιρο

Αποσυνδεδεμένος AndVal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #17 στις: 06/11/12, 20:47 »
http://guitars.gr/el/guitars/elgtr/schecter/omen-6-omen-extreme


Και εκεί που έλεγα και εγώ να αγόραζα την Cort M200 από το euroguitar με 156 ευρό βρήκα στο παραπάνω κατάστημα την Schecter SGR C1 που μου "γυαλίζει" πολύ!
Με τιμή 195 ευρό με θήκη δώρο και χωρίς μεταφορικά μετά τα 200 ευρό (με καλώδιο,βάση κτλ) είναι πειρασμός :).
Πρώτα όμως θα την ψάξω λίγο παραπάνω στα φόρουμ  γιατί έχει χοντρό λαιμό από ότι θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #18 στις: 06/11/12, 21:05 »
@noe13 Τότε φαίνεται πως πρέπει να δώσω μερικά ακόμα χρήματα. Ευχαριστώ για την γνώμη σου θα κοιτάξω και τους 2 ενισχυτές.

@AndVal Δεν ξέρω αλλά κάτι με τραβάει παραπάνω στην kx5. Αν καταλήξεις κάπου γράψε μου εδώ σε παρακαλώ για να δω και εγώ τι θα κάνω.  :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #19 στις: 06/11/12, 23:00 »
Και εκεί που έλεγα και εγώ να αγόραζα την Cort M200 από το euroguitar με 156 ευρό βρήκα στο παραπάνω κατάστημα την Schecter SGR C1 που μου "γυαλίζει" πολύ!

Mόνο που η συγκεκριμένη κιθάρα δεν είναι ακριβώς Schecter, αλλά SGR by Schecter... όπως λέμε Squier by Fender, Epiphone by Gibson, Applause by Ovation, κλπ. Γνωρίζοντας το quality control της Schecter, δεν αποκλείεται και οι SGR να είναι αξιοπρεπή όργανα. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν θα προτιμούσα τη συγκεκριμένη σε σχέση με την KX5.

Ούτε όμως και να αγοράσεις έναν ενισχυτή αν δεν έχεις πρόσβαση σε μια κιθάρα έτσι?  :P

Εξαρτάται. Μπορεί να βρεθεί καμία φυσαρμόνικα εύκαιρη... ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #20 στις: 07/11/12, 03:06 »
@Απόλλων Δεν ξέρω γιατί αλλά κόλλησα με την KX5. Εννοώ μ'άρεσε πολύ. Έχω φυσαρμόνικα  ;D 
Τώρα ψάχνω για ενισχυτή εδώ κοντά σε κανένα μαγαζί μπας και βρώ σε καλή τιμή και μετά θα παραγκείλω μάλλον την KX5.  :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #21 στις: 07/11/12, 09:34 »
Ψάξε για ενισχυτή και στα μαγαζιά που διαθέτουν την KX5. Είναι πολύ πιθανό ότι αν αγοράσεις και τον ενισχυτή από το ίδιο κατάστημα θα πετύχεις καλύτερη τιμή και δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις μεταφορικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AndVal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #22 στις: 07/11/12, 13:22 »
@AndVal Δεν ξέρω αλλά κάτι με τραβάει παραπάνω στην kx5. Αν καταλήξεις κάπου γράψε μου εδώ σε παρακαλώ για να δω και εγώ τι θα κάνω.  :)
Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα, ασχολούμαι για 3.5 μήνες με μια φτηνή κλασική και ψάχνομαι εδώ και ένα μήνα στο διαδίκτυο για την αγορά της πρώτης μου ηλεκτρικής.

Και εγώ την KX5 έχω σαν πρώτη επιλογή αλλά βρήκα στο euroguitar την M200 δελεαστικά φτηνή.

Από Ελλάδα KX5 σε καλή τιμή δεν έχω συναντήσει πουθενά, είχα στείλει email στο prostage αν μπορούν να την φέρουν αλλά ακόμα να απαντήσουν και αμφιβάλω για την τιμή που θα μου δώσουν.
Στα μεταχειρισμένα από τη μία όσες αγγελίες KX5 έχω δει δεν έχουν καλή τιμή για μένα και από την άλλη πιστεύω ότι πρέπει να βρεις κάτι στην περιοχή σου ώστε με κάποιον γνωστό που ξέρει να την τσεκάρετε πρώτα, εγώ δεν παίρνω το ρίσκο για το τι θα μου έρθει μέσο αντικαταβολής χωρίς να μπορώ να το δω πρώτα.

Πιστεύω ότι μια Cort KX5 με Vypyr 15 συν καλώδιο,βάση,θήκη,πένες γύρω στα 320-330 ευρό στο thomman ,αντί euroguitar λόγο δωρεάν μεταφορικών μετά τα 300 ευρό και  "σοβαρότερου" καταστήματος από όσο έχω καταλάβεi (το DV247 δεν έχει Cort κρίμα γιατί θα ήταν πιο φτηνά) , είναι μια πολύ καλή λύση αν στα τοπικά μαγαζιά δεν βρεις αυτό που θες.

Εγώ ενισχυτή δεν θα πάρω γιατί επέλεξα την λύση μιας μεταχειρισμένης εξωτερικής κάρτας ήχου για το PC αφού υπάρχουν αρκετά free προγράμματα και έχω ήδη ένα καλό σετ ενισχυτή-ηχείων οπότε θα ακούω από εκεί αλλά αν αγόραζα ενισχυτή κιθάρας πρώτη επιλογή θα ήταν ο Vox VT20+ (ο ενισχυτής αυτός είναι αρκετά ακριβότερος στα Ελληνικά μαγαζιά από τα thomman,euroguitar,dv247) και μετά τον vypyr 15 για πιο φτηνό.

Παράθεση
Mόνο που η συγκεκριμένη κιθάρα δεν είναι ακριβώς Schecter, αλλά SGR by Schecter... όπως λέμε Squier by Fender, Epiphone by Gibson, Applause by Ovation, κλπ. Γνωρίζοντας το quality control της Schecter, δεν αποκλείεται και οι SGR να είναι αξιοπρεπή όργανα. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν θα προτιμούσα τη συγκεκριμένη σε σχέση με την KX5.

Κρίμα και έλεγα να την αγόραζα σήμερα ... τώρα πρέπει να ψάξω στο διαδίκτυο για τις SGR by Schecter να δω κάνα review  :-\ .

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
20977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
39 Απαντήσεις
12114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
5664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 17:21
από ScorpionsManiac
10 Απαντήσεις
6198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO
18 Απαντήσεις
5698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 23:30
από Xtasy
18 Απαντήσεις
5320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 17:18
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
5357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 18:02
από Edward The Great
8 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 15:38
από Kosthrash
14 Απαντήσεις
4994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/12, 22:23
από geopaok