Αποστολέας Θέμα: Παναθηναϊκος  (Αναγνώστηκε 136728 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #125 στις: 05/03/09, 00:16 »
Πάντως θέλω να πιστεύω πως κράτησαν δυνάμεις για την Τρίτη (τραβηγμένο, ε? ειδικά με ένα ακόμα παιχνίδι να ακολουθεί)... Γιατί αν αυτός είναι ο Παναθηναϊκός που θα αντιμετωπίσει τη Villareal... ;D

Ελπίζω την Τρίτη να φορέσουμε το ευρωπαϊκό μας κουστούμι (χιλιοειπωμένη ατάκα :P)...



Αν αυτοί οι παίχτες έχουν ίχνος αξιοπρέπειας πάνω τους, θα πρέπει να πάνε στο λογιστήριο της ΠΑΕ Παναθηναϊκός και να αποδώσουν τα μισά χρήματα απ' όσα έχουν πάρει σαν μισθούς τη φετινή χρονιά.. Θέλουν ένα γερό πρόστιμο όλοι τους, γιατί κοροϊδεύουν τους φιλάθλους της ομάδας που δουλεύουν.. Αν εγώ δεν κάνω τη δουλειά μου καλά για πολύ καιρό, θα με απολύσουν.. Εκείνοι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να είναι στο απυρόβλητο.. Το σημερινό δεν ξεπλένεται εύκολα, και το λέει κάποιος ο οποίος χαίρεται 10 λεπτά τις νίκες της ομάδας του και λυπάται 15 λεπτά για τις ήττες.. Ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω.. Σήμερα όμως ξεφτιλισαν τους ίδιους τους οπαδούς τους και την ομάδα γενικότερα.. >:(

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #126 στις: 05/03/09, 00:34 »
πιστεύω ότι δικαιολογήται μια τραγική εμφανιση απο μια ομαδα (ειμαι αεκτσής συνεπώς έχει μια τάυτιση με τις τραγικες εμφανισεις φέτος)....ενταξει....απλα σας γειωσαν απότομα οι σέρρες....γιατι ξεχάσατε να κατέβετε απο το ευρωπαικο καλάμι...όταν υποτιμας τον αντιπαλο (και όταν σε δέρνει χασογκολια όπως εσάς σήμερα) γίνονται αυτά....να δεις που αμα περασετε την βιγιερεαλ θα το ξεχασετε..... ;)

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #127 στις: 05/03/09, 13:28 »
ο ολυμπιακος εχει παρει το πρωταθλημα απο τον δεκεμβριο, μολις ο παο εχασε το κυπελο και οι περισσοτεροι οπαδοι του ζουν ακομα στο γουεμπλει. ευρωπαιος παναθηναικος. ελπιζω να με πιανετε το τι λεω. αν και δεν ειμαι παναθηναικος αυτο το πραγμα ειναι ξεφτιλα...
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #128 στις: 06/03/09, 21:48 »
Με την ίδια ακριβώς ευκολία που το ποστάρω στο thread του Παναθηναϊκού, θα μπορούσα να το είχα κάνει στης ΑΕΚ, του Ολυμπιακού και όποιου άλλου. Άλλωστε το επάγγελμα του δημοσιοκάφρου δεν έχει οπαδικές αποχρώσεις, αλλά αφορά τους πάντες. Μου έκανε όμως αλγεινή εντύπωση και χρήσιμο θα ήταν να το διαβάσουν άπαντες, μπας και αντιληφθούμε πως ο οπαδισμός αυτού του είδους πάει αγκαλιά με την εξαχρείωση και την νομική υπέρβαση. Εδώ το άρθρο ενός εξ αυτών...τσιμπάω 2-3 αποσπάσματα μόνο:

Παράθεση
Τα νομικά δεν τα πολύξερω και βλέπετε ότι αποφεύγω να τα χρησιμοποιώ και συχνά. Ούτε για εισηγητές, διπλές αναπλάσεις, οικοδομικές άδειες, master plan και άλλα τέτοια κουραστικά. Δεν θυμάμαι άλλωστε να ακούστηκαν και σε γήπεδα άλλων που χτίστηκαν σε ένα βράδυ...


Τραγική διαπίστωση να αναδεικνύεις την άγνοιά σου σε σημαία. Ακόμα τραγικότερο να κάθεσαι να αραδιάζεις τα μύρια όσα, δίχως να έχεις το παραμικρό υπόβαθρο, πέρα από τον οπαδικό σου σκοταδισμό. "Κουραστικά" όλα αυτά για τον Νικόλα τον Βασιλαρά, οπότε για να μην του πέσει ο κώλος από την ενημέρωση, επιστρατεύει το λάβαρο του φανατισμού που κάνει και καλύτερο γκελ στους Τσουκαλάδες που απευθύνεται. Αλλά ας περάσουμε στο υπέρτατο:

Παράθεση
Ποιοι είναι όμως αλήθεια όλοι αυτοί που δεν γουστάρουν να γίνει το γήπεδο του Παναθηναϊκού; Με διευθύνσεις και ονόματα. Να βγει επίσημα η διοίκηση και να τους «δώσει» στον κόσμο. Να νιώσουν για τα καλά την πίεση στο πετσί τους και θα δούμε μετά τι θα γίνει.


Αυτός είναι ο δημοσιογραφικός μας κι όχι μόνο πολιτισμός. Τακτικές μαφίες, μπράβοι, αισθητική "νύχτας", απειλές έμμεσες και επιβολή των χνώτων σου στον σβέρκο του άλλου για να μην τολμήσει να κουνηθεί, πόσο μάλλον να διεκδικήσει νομίως το δίκαιο ή το άδικό του. Τηλέφωνα και διευθύνσεις θέλει το τυπάκι, για να δρομολογήσει τις τακτικές πίεσης κι εκφοβισμού. Θα έπρεπε όμως να τον τραβήξουν νομικά και τον ίδιο, να του φύγει λίγο η μαγκιά, για την ξεκάθαρη πρόσκληση σε βία.

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #129 στις: 07/03/09, 18:39 »
πιστεύω ότι δικαιολογήται μια τραγική εμφανιση απο μια ομαδα (ειμαι αεκτσής συνεπώς έχει μια τάυτιση με τις τραγικες εμφανισεις φέτος)....ενταξει....απλα σας γειωσαν απότομα οι σέρρες....γιατι ξεχάσατε να κατέβετε απο το ευρωπαικο καλάμι...όταν υποτιμας τον αντιπαλο (και όταν σε δέρνει χασογκολια όπως εσάς σήμερα) γίνονται αυτά....να δεις που αμα περασετε την βιγιερεαλ θα το ξεχασετε..... ;)

συμφωνώ. Πριν 10 μέρες ήταν όλοι θεοί και τώρα είναι αδιάφοροι, να φύγουν κλπ. Κλασσική παναθηναική (και ελληνική θα έλεγα) νοοτροπία. Φάγαμε 3 γκολ, από τα οποία τα 2 ήταν προσωπικά λάθη του Βυντραλντίνιο, ο οποίος μετά τις τελευταίες καλές εμφανίσεις είχε ένα υφάκι "χάρη σας κάνω που παίζω στο κύπελλο". Και όλη η ομάδα συνολικά το ίδιο έβγαζε. Αλλά ακόμη και έτσι είχε πολλές ευκαιρίες, αν βοηθούσε και ο Δεκάγατος θα είχαμε περάσει

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #130 στις: 07/03/09, 19:57 »
πιστεύω ότι δικαιολογήται μια τραγική εμφανιση απο μια ομαδα (ειμαι αεκτσής συνεπώς έχει μια τάυτιση με τις τραγικες εμφανισεις φέτος)....ενταξει....απλα σας γειωσαν απότομα οι σέρρες....γιατι ξεχάσατε να κατέβετε απο το ευρωπαικο καλάμι...όταν υποτιμας τον αντιπαλο (και όταν σε δέρνει χασογκολια όπως εσάς σήμερα) γίνονται αυτά....να δεις που αμα περασετε την βιγιερεαλ θα το ξεχασετε..... ;)

συμφωνώ. Πριν 10 μέρες ήταν όλοι θεοί και τώρα είναι αδιάφοροι, να φύγουν κλπ. Κλασσική παναθηναική (και ελληνική θα έλεγα) νοοτροπία. Φάγαμε 3 γκολ, από τα οποία τα 2 ήταν προσωπικά λάθη του Βυντραλντίνιο, ο οποίος μετά τις τελευταίες καλές εμφανίσεις είχε ένα υφάκι "χάρη σας κάνω που παίζω στο κύπελλο". Και όλη η ομάδα συνολικά το ίδιο έβγαζε. Αλλά ακόμη και έτσι είχε πολλές ευκαιρίες, αν βοηθούσε και ο Δεκάγατος θα είχαμε περάσει
Κανένας δεν είπε τη φετινή χρονιά ότι ο ΠΑΟ έπαιζε θεϊκή μπάλα.. Αν θες τη γνώμη μου, φέτος ήταν άθλιος σε γενικές γραμμές, απλά φάνηκε τυχερός στην Ευρώπη.. Για να πούμε και τα πράγματα μια φορά με το όνομα τους.. Όπως χάλια ήταν και όλες οι μεγάλες ομάδες φέτος σε γενικές γραμμές..

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #131 στις: 10/03/09, 12:32 »
Για τον προηγούμενο αγώνα δεν χρειάζεται να μιλήσω για τις δυο φάσεις γιατί πιστεύω ότι ήταν πεντακάθαρες ( βέβαια δικαιολογώ και τον επόπτη και τον διαιτητή για τη φάση του γκολ του καραγκούνη γιατί αν δεν ήταν στη σωστή ευθεία δεν μπορούσαν να το δουν ).
Το τραγικότερο λάθος για μένα είναι που δεν έδειξε την κοκκινη στον παίκτη που έσμπρωξε τον τεν κάτε. Αδιανόητο σε παιχνίδι τέτοιου επιπέδου μια τέτοιοα κίνηση να μην τιμωρήται με κόκκινη!!!
Όσο για σήμερα έχω πολύ καλό προαίσθημα και πιστεύω πως αν κρατήσουμε το 0 στα πρώτα 30' η πρόκριση είναι δικια μας...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #132 στις: 11/03/09, 00:55 »
Λοιπόν, μόλις γύρισα από το ΟΑΚΑ και περίμενα να δω σχόλια από τους παναθηναϊκούς του forum, αλλά δεν είδα τίποτα ;D

Καλά ήταν φέτος, είχε καιρό να κάνει καλή πορεία ο ΠΑΟ οπότε δεν μπορώ να πω ότι το ταξίδι ήταν τελικά ναυάγιο.. Χάσαμε από μια αντικειμενικά καλύτερη ομάδα, και για να πούμε και λίγο την αλήθεια, με τέτοιους παίχτες ή αν θέλετε με τέτοια χρησιμοποίηση του δυναμικού και το που έφτασε ένα ημίχρονο μακριά από τους 8 είναι ένα θαύμα.. Για κριτική παιχτών και ομάδας ούτε λόγος αφού το συγκεκριμένο παιχνίδι κρίθηκε σε 2-3 λεπτομέρειες οι οποίες ξεχωρίζουν τις ομάδες σε καλές και μέτριες..

Στο γήπεδο η ατμόσφαιρα ήταν πολύ όμορφη (αν εξαιρέσουμε το τελευταίο εικοσάλεπτο που άκουγες ακόμα και τα χτυπήματα των παιχτών στη μπάλα) και γενικά το θέαμα με τα χαρτάκια ήταν πολύ εντυπωσιακό (αν τα ρίχνανε όλοι όταν έμπαιναν οι ομάδες και όχι οι μισοί στον ύμνο και οι άλλοι μισοί στην είσοδο θα ήταν ακόμη καλύτερα).. Αν έλειπαν και τα λίγα μπουκάλια που έπεσαν στους οπαδούς της Βιγιαρεάλ στο 1-2 θα ήταν ακόμη καλύτερα τα πράγματα.. Το ότι ο κόσμος χειροκρότησε τον Σένα όταν πήγε να εκτελέσει ένα κόρνερ στο 90' έδειξε (και ας με συγχωρήσουν οι οπαδοί των άλλων ομάδων) μια ποδοσφαιρική ανωτερότητα η οποία διακρίνει τους παναθηναϊκούς..

Άντε και του χρόνου ;)

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #133 στις: 11/03/09, 03:33 »
Συγχαρητηρια στον παναθηναικο για τη πορεια, ωστοσο οταν παιζεις Ευρωπαικα παιχνιδια δε μπορεις να εχεις πολλες ελπιδες οτι θα πας καπου παραπανω. Η πορεια μου θυμισε καπως την Εθνικη Ελλαδος του 2004 που χωρις να παιζει στοιχειωδες καλο  ποδοσφαιρο πηρε το ευρωπαικο. καπως ετσι. Δυστυχως ομως σε αγωνα δρομου δε μπορεις να τρεχεις με τσαρουχια.
Ισως το επομενο στοιχημα για το ελληνικο συλλογικο ποδοσφαιρο ειναι πρωτα να ανεβει η ποιοτητα, και μετα να ερθουν τα αποτελεσματα κι οχι το αναποδο.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #134 στις: 11/03/09, 11:45 »
Ήμουν και γω μέσα χτες αν και δεν είμαι Παναθηναικός όπως ξέρετε οι περισσότεροι.
Κρίμα που αποκλείστηκε ο Παναθηναικός,πιστεύω ότι μπορούσε να έχει περάσει αν δεν είχαν γίνει τα διαιτητικά όργια στο πρώτο παιχνίδι και αν χτες ο Τεν Κάτε άνοιγε τα μάτια του να δει ότι ο Σίλβα δεν τραβούσε.
Το παλλικάρι δε μπορεί ή δε θέλει δεν ξέρω τι απ τα δύο και δε με νοιάζει πόσα λεφτά έδωσαν για να τον πάρουν αλλά δε μπορεί απλά.
Δεν έκανε μία κίνηση σωστή και απλά έπιανε τη θέση ενός παίκτη μέσα στο γήπεδο.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ξεκίνησε με Ιβανσιτς,Μάτος και Χριστοδουλόπουλο.
Ο gabriel στην άμυνα δεν υπήρχε,μονίμως ο νίλσον πάλευε να καλύψει δύο παίκτες γιατί ο gabriel ήταν αλλού.
Ο Μάντζιος αν δεν του ρθει η μπάλα στα πόδια δεν κουνιέται (μου κανε τρομερή εντύπωση πως σε κάποια διεκδίκιση ο Σαλπιγγίδης απ τα 30 μέτρα έτρεξε και πρόλαβε να πάρει τη μπάλα πριν από το Βαγγελάκη που ήταν στα 5!)

Πιστεύω πως ο Τεν Κάτε έκανε τραγικό λάθος χτες που δεν έκανε αλλαγές γιατί δε μπορώ να θεωρήσω ότι βάζοντας το Ρουκάβινα και τον Ιβανσιτς στο 85' περίμενε να βάλει και 2 γκολ.

Κρίμα και ελπίζω να γίνει το πάθημα μάθημα όχι μόνο στους πράσινους αλλά σε όλες τις ομάδες μας που έχουν μάθει να παίζουν στατικό ποδόσφαιρο και όχι να τρέχουν.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #135 στις: 11/03/09, 12:10 »
συγχαρητηρια στον παναθηναικο που καταφερε και μαρτιο μηνα ειναι εκτος στοχων. το καλοκαιρι ''τα κεφαλια'' της παε να δωσουν περισσοτερα λεφτα. χαχα
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #136 στις: 11/03/09, 12:29 »
Η ερωτηση που κανουμε τωρα στα βαζελακια ειναι η εξης
" Αληθεια ποιος ειναι πλεον ο στοχος σας για φετος?"
μουχαχαχα
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #137 στις: 11/03/09, 12:34 »
Εγώ παραδέχομαι ότι έχω απογοητευτεί με την ομάδα.

Σωστά τα λέει ο Epalle, για μια ακόμα χρονιά πήραμε παίκτες για να λέμε ότι πήραμε. Μία μεταγραφή κράχτης, κ σε θέσεις που πονάει η ομάδα τίποτα (βλέπει center back, αριστερό χαφ, δεξί μπακ, δεκάρι).

Ο ελληνικός κορμός του παρελθόντος έχει χαθεί, κ το rotation του coach δεν άφησε την ομάδα να βρει ρυθμό σε καμμία φάση της φετινής χρονιάς.
Έτσι, εξηγείται το γεγονός ότι "ξαφνικά" είδαμε καλές αποδόσεις από ξεχασμένους παίκτες, που πήρανε μαζί τους την ομάδα στα 2-3 τελευταία παιχνίδια.
Επίσης, ποτέ ο Παναθηναικός δεν έπαιζε έτσι όπως παίζει σήμερα, με 4-3-2-1 δλδ.
Πάντα, είχε δύο σέντερ φορ (Λύμπε-Ολιζαντέμπε, Λύμπε-Κωνσταντίνου, Κωνσταντίνου-Παπαδόπουλος) κ με ζευγάρι φορ έκανε τις καλές πορείες, κ πήρε το ένα πρωτάθλημα. Άποψη μου.

Η μεταγραφή του Gilberto θεωρείται αποτυχημένη.
Ο Μάτος πέρυσι τράβηξε όλη τη χρονιά, κ έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ως δημιουργός.

Γενικά, θα προτιμούσα, μια που μένουν αρκετά παιχνίδια, να προσπαθήσει ο Τεν Κάτε να αξιολογήσει το έμψυχο δυναμικό της ομάδας ενόψει καλοκαιριού. Νίνης, Σιμάο, Μάτος, Ρουκάβινα, Σπυρόπουλος (απαράδεκτο το ότι δεν τον έβαλε χθες), Ivanschitz, Τζόρβας, Μελίσσης θα πρέπει να πάρουν λεπτά συμμετοχής. Τον Jacub δεν τον βάζω γιατί ήδη το παλικάρι έδειξε το εύρος των δυνατοτήτων του.  :-\
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #138 στις: 11/03/09, 12:37 »
η προβλεψη μου 7 παιχτες κ τεν κατε los pulos το καλοκαιρι
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #139 στις: 11/03/09, 18:02 »
ΕΓΩ ΘΑ Σ' ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΜΗ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.... που είναι μάρτης και ο μοναδικός στόχος που σου έμεινε είναι η δεύτερη θέση....
γιατί το σωστό είναι να είμαστε ΣΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ!!!

Είμουνα και εγώ μέσα, στην ίδια θυρα με τους οπαδους της βιγιαρεαλ οι οποίοι ήταν περίπου 150-200 άτομα σχετικά μεγάλης ηλικίας...
Εκπληκτική η ατμόσφαιρα ίσως η καλύτερη που έχει γνωρίσει το ΟΑΚΑ τα τελευταία χρόνια και φοβερή η εναλλαγή συναισθημάτων στο 2ο ημιχρονο...

Όσο για το παιχνίδι και τα δύο γκολ τα δεχθηκαμε από λάθη και σε τέτοια παιχνίδια τα λάθη δεν συγχωρούνται... βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο στο γκολ της βιγιαρεαλ δεν υπήρχε κανένα φαουλ...

Αναλογούν ευθύνες στον τεν κάτε που έπρεπε να λειτουργήσει γρηγορότερα στις αλλαγες... δυσκολα όμως θα φύγει οπότε για την συνέχεια θα συμφωνήσω με τον φίλο....

Γενικά, θα προτιμούσα, μια που μένουν αρκετά παιχνίδια, να προσπαθήσει ο Τεν Κάτε να αξιολογήσει το έμψυχο δυναμικό της ομάδας ενόψει καλοκαιριού. Νίνης, Σιμάο, Μάτος, Ρουκάβινα, Σπυρόπουλος (απαράδεκτο το ότι δεν τον έβαλε χθες), Ivanschitz, Τζόρβας, Μελίσσης θα πρέπει να πάρουν λεπτά συμμετοχής. Τον Jacub δεν τον βάζω γιατί ήδη το παλικάρι έδειξε το εύρος των δυνατοτήτων του.  :-\
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #140 στις: 11/03/09, 18:47 »
Κρίμα και ελπίζω να γίνει το πάθημα μάθημα όχι μόνο στους πράσινους αλλά σε όλες τις ομάδες μας που έχουν μάθει να παίζουν στατικό ποδόσφαιρο και όχι να τρέχουν.
Συμφωνώ όσο δεν πάει.. Παλιά είχαμε το πρόβλημα με το pressing στη μεσαία γραμμή.. Το μαρκάρισμα ξεκινούσε από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής αλλά τότε δυστυχώς ήταν αργά.. Το φτιάξαμε μετά από αρκετά χρόνια και πλέον οι ομάδες πρεσάρουν ψηλότερα (όχι τόσο ψηλά όσο άλλες ευρωπαικές ομάδες που πραγματικά σε "πνίγουν", αλλά αρκετά ψηλά ώστε να δεχόμαστε τις μισές επιθέσεις απ'ότι παλιότερα)..

Τώρα πρέπει να εμπεδώσουμε ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι ένα στατικό άθλημα αλλά βασίζεται στη κίνηση.. Πόσες φορές έχουμε δει ένα παίχτη ελληνικής ομάδας να μην ξέρει που να δώσει τη μπάλα, απλά επειδή όλοι οι συμπαίχτες του είναι μαρκαρισμένοι και δεν κάνουν κινήσεις προς ελεύθερους χώρους.. Ίσως μετά από κάποια χρόνια το μάθουνε και αυτό..

Προσωπικά η ομάδα θέλει έναν καλύτερο προπονητή.. Οι παίχτες του δεν είναι και οι καλύτεροι που κυκλοφορούν στη πιάτσα αλλά σίγουρα δεν είναι και άχρηστοι.. Είδαμε όλοι πως ο Μπάγεβιτς, για παράδειγμα, μεταμόρφωσε τις ομάδες στις οποίες πήγε και ανέδειξε παίχτες που άλλοτε "σκούπιζαν" τους πάγκους με τις φόρμες τους.. Πιστεύω ότι η διαχείριση του υλικού δεν ήταν η καλύτερη δυνατή.. Επίσης η ομάδα δείχνει ακόμα και τώρα μια έλλειψη οργάνωσης.. Χθες, δεν υπήρχε σχέδιο για την περίπτωση που στραβώσει το ματς (πράγμα που έγινε στο 71' με θεωρητικά αρκετό χρόνο να το "παλέψεις", αλλά με τους παίχτες να μην ξέρουν τι να κάνουν), ασυνεννοησίες στην άμυνα (πολλά φετινά παιχνίδια κρίθηκαν σε λάθη αλληλοκάλυψης της άμυνας και είναι χαρακτηριστική μια περίπτωση κόρνερ χθες των Ισπανών όπου έβλεπες 1 παίχτη του ΠΑΟ να μαρκάρει 3 παίχτες της Βιγιαρεάλ και τους άλλους χαμένους κάπου μεταξύ μεγάλης περιοχής και μεσαίας γραμμής να φωνάζουν ο ένας στον άλλον) και γενικά στην έλλειψη μιας σταθερής ενδεκάδας όπου θα γινόταν το σχετικό rotation για την καταπολέμηση της κούρασης..

Κρινόμενος εκ του αποτελέσματος λοιπόν, ο Τεν Κάτε χαρακτηρίζεται ως αποτυχημένος.. Απλά τα πράγματα.. Μπορεί εγώ να έχω τις τέλειες γνώσεις σχετικά με το επάγγελμα μου, να έχω διαβάσει άπειρα βιβλία, να έχω PhD, κ.λπ., αλλά στη δουλειά μου να κάνω συνέχεια λάθη.. Μοιραία θα με απολύσουν ανεξαρτήτως αν γνωρίζω περισσότερα πράγματα από τον εργοδότη μου.. Έτσι δουλεύει η αγορά εργασίας και όποιος θέλει να συμμετέχει σε αυτή οφείλει να το δεχθεί..

Εν κατακλείδι, κατά τη γνώμη μου νομίζω ότι θα είναι λάθος να παραμείνει ο προπονητής και να δαπανηθούν τόσα χρήματα για να αλλάξεις τους παίχτες που υπάρχουν ήδη.. Ο ΠΑΟ χρειάζεται 2-3 προσθήκες σε νευραλγικές θέσεις (αμυντικός, επιτελικός μέσος και ένας ακραίος - κατά προτίμηση από αριστερά) και τίποτε παραπάνω από έμψυχο δυναμικό.. Η δουλειά πρέπει να γίνει καθαρά στη τακτική και στην ψυχολογία.. Τα τελευταία είναι δουλειά ενός καλού προπονητή.. Ο ΠΑΟ φέτος δεν βοηθήκε σε αυτόν τον τομέα...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #141 στις: 11/03/09, 19:12 »
Εγω πιστευω οτι ο Τεν Κατε ειναι ο καλυτερος προπονητης που θα μπορουσε να εχει ο ΠΑΟ...μη μου λετε τωρα για το "βατραχο"...Αυτο που πρεπει ν'αλλαξει ειναι το εξης κατα τη γνωμη μου...Να παρουν ποδι οι παικτες που η ειναι ανεπαρκεις η που ο κυκλος τους εχει κλεισει...(ολοκληρη Μπαρτσα εδωσε το μεγα αστερα Ροναλντινιο και ειδατε την αποδοση της)μιλαω για Γκουμα(εδω και χρονια δεν ειναι ποδοσφαιριστης αλλα παραγοντας αποδητηριων),Νιλσσον(αν και απο τους αγαπημενους μου προκειται για το Παντο του ΠΑΟ),Ιβανσιτς(αν εκανε κανεις καριερα με τα φαουλ να παρουμε πισω το Φρατζεσκο),Ματζιο(Διαλεγει παιχνιδια και ειναι φανερο οτι θελει να φυγει για το εξωτερικο),Βυντρα(ο γνωστος ανεπαρκης Λουκας),Σαλπιγγιδη(δε κανει για το συστημα του Τεν Κατε που θελει 1 φορ και λογω τεχνικης καταρτισης δε μπορει να παιξει περιφερειακος),Σαριεγκι(τιμιος,γουσταρει το ΠΑΟ αλλα το αβαβα το εχει ψωμοτύρι),Μελισση(μεγαλο κότσο μας επιασε ο Ζαγορ).

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #142 στις: 11/03/09, 19:45 »
Φίλε blackie σέβομαι την άποψη σου για τον Τεν Κάτε και τους παίχτες που ανέφερες.. Ο χρόνος θα δείξει ποιος από τους δυο μας είχε τελικά δίκιο ;).. Εν τούτοις 2 παρατηρήσεις..

1) Δεν υπάρχει νομίζω η δυνατότητα με τέτοια ευκολία να κρίνουμε παίχτες τους οποίους τους είδαμε σε 4-5 παιχνίδια το πολύ σαν βασικούς.. Ο Ίβανσιτς και ο Μελίσσης είναι 2 τέτοιοι παίχτες.. Δεν θα σου πω αν προσωπικά μου αρέσουν ή όχι, απλά να σου θυμίσω ότι και τον Χριστοδουλόπουλο τον είχαμε μεταξύ πάγκου και εξέδρας, αλλά είδες ότι την τελευταία περίοδο είναι ότι πιο αξιόπιστο έχει να επιδείξει ο ΠΑΟ..

2) Μπορεί και εμένα η συμπεριφορά του Μπάγεβιτς να μου προκαλεί μια ενόχληση, αλλά δεν παύει να είναι ο πλέον πολυνίκης και τροπαιούχος τεχνικός στην Ελλάδα.. Επίσης πολλοί τίτλοι του συνοδεύτηκαν από όμορφο ποδόσφαιρο.. Το γεγονός ότι είναι ιδιόμορφος δεν επισκιάζει τις επιτυχίες του..

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #143 στις: 11/03/09, 20:10 »
Παιδιά δεν νομίζω οτι είναι σωστό να γκρινιάζει κανείς.
Ο παο έχει τους παίχτες που του αξίζουν (το ίδιο και ο ολυμπιακός , η αεκ και πάει λέγοντας)..

Το ακλόνητο φαβορί της αναμέτρησης ήταν η βιγιαρεάλ (ακόμα και μετά το αποτέλεσμα του πρώτου ματς)

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν (αθλητικογράφοι κυρίως) ότι είμαστε σχεδόν το ίδιο με ομάδες τέτοιου επιπέδου...

(μάλλον καταλαβαίνω γιατί το κάνουν αλλά άστο καλύτερα... ::))
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #144 στις: 11/03/09, 20:27 »
σορρυ για το (ενδεχομενο) οφ τοπικ....αλλα και τα δύο γκολ των ισπανων πρεπει να μπουν σε σεμιναριο...το πρώτο με θέμα "πως να χαζέψετε μια αμυνα με δυο πασες" και το δεύτερο με θέμα "η ιδανική αντεπίθεση όταν οι άλλοι δεν κανουν φαουλ εκει που πρέπει".......κατα τα άλλα...μονο με στημένο μπορούσε χθες ο παο να βάλει γκολ....κριμα......του χρόνου στο ουέφα (γιατι τσου λου θα παμε εμεις.... :P)

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #145 στις: 12/03/09, 01:10 »
Νιλσσον(αν και απο τους αγαπημενους μου προκειται για το Παντο του ΠΑΟ),

Διαφωνώ. Ο Νίλσον φέτος είναι μακράν ο καλύτερος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟ μαζί με το Σιμάο, όποιος έχει πάει γήπεδο και κόβει το μάτι του το βλέπει. Ο Πάντος είναι ένας παίκτης που είναι μέτριος αμυντικά και και κάκιστος επιθετικά. Ο Νίλσον είναι ο μόνος μπακ του ΠΑΟ που ξέρει να προωθηθεί, απλά δεν αξιοποιείται γιατί ο ΠΑΟ δεν έχει ένα εξτρεμ της προκοπής. Δες αντίστοιχα στον Ολυμπιακό που υπάρχει ο Γκαλέτι πόσο καθυστερεί την ανάπτυξη ο Πάντος. Ο Νίλσον στον ΟΣΦΠ πιστεύω θα έκανε παπάδες. Απλά χτες δεν ήταν σε καλή μέρα, είχε και 2 αντιπάλους, εεε, δε θέλει και πολύ.

Γενικά υπάρχει μια πολύ ιδιόμορφη νοοτροπία στον ΠΑΟ αναφορικά με τους πλάγιους. Γκρινιάζουμε συνεχώς που οι πλάγιοι μας δεν προωθούνται, παίρνουμε μπακ που ξέρουν να προωθηθούν (Γκάμπριελ) και τους βάζουμε χαφ ή οπουδήποτε αλλού γιατί δεν είναι τόσο καλοί αμυντικοί. Στον ΠΑΟ (γενικά στην Ελλάδα) ο Ρομπέρτο Κάρλος θα έπαιζε αριστερός χαφ. Πρέπει να καταλάβουμε πως τα πλάγια μπακ βοηθούν πρωτίστως την ανάπτυξη της ομάδας και δευτερευόντως την ανασταλτική λειτουργία (όταν έχεις ποιοτικά αμυντικά χαφ τουλάχιστον). Το επιθετικό ποδόσφαιρο σημαίνει και χειρότερη άμυνα, αν είδατε και τη Βιγιαρεάλ.

Τέλος, κατά την άποψη μου ο Ρουκάβινα δεν έχει θέση στον Παναθηναϊκό. Είναι σπουδαίος τεχνίτης, σίγουρα βγάζει μάτια στο 5χ5 αλλά έχει φτάσει σε μια ηλικία που θα έπρεπε να ξέρει μια θέση τουλάχιστον, να είχε σοβαρή νοοτροπία και αντίληψη. Δηλαδή αν λέγαμε το Σανμαρτεάν φλύαρο με 7 ασίστ σε μισή σεζόν επειδή έκανε που και που την ποικιλία του, αυτός είναι 100 φορές χειρότερος.


Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #146 στις: 12/03/09, 09:35 »
Ο ΠΑΟ χρειάζεται 2-3 προσθήκες σε νευραλγικές θέσεις (αμυντικός, επιτελικός μέσος και ένας ακραίος - κατά προτίμηση από αριστερά)

Με άλλα λόγια ΛΕΤΟ... Πολύ ακούγεται τελευταία το σενάριο ειδικά από όταν βρίστηκε με τον Βαλβέρδε...

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν (αθλητικογράφοι κυρίως) ότι είμαστε σχεδόν το ίδιο με ομάδες τέτοιου επιπέδου...
(μάλλον καταλαβαίνω γιατί το κάνουν αλλά άστο καλύτερα... ::))

Έτσι ακριβώς είναι. Το σχολίασε και ο Νιόπλιας στην TV. Η συζήτηση πήγε κάπως έτσι:
Λέει ο δημοσιογράφος: "Πιστεύω ότι αν ο Παναθηναϊκός έπαιζε όπως μπορούσε, θα είχε περάσει".
Απαντάει ο Νιόπλιας: "Τι καραμέλα είναι αυτή που λέτε συνέχεια; Τι πάει να πει 'αν έπαιζε όπως μπορούσε'; Κι αυτοί αν παίξουν 'όπως μπορούν' θα μας ξεφτιλίσουν γιατί απλά είναι πολύ καλύτερη ομάδα από εμάς..."
Ο δημοσιογράφος βέβαια κατάπιε το μικρόφωνο και δεν είπε κουβέντα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #147 στις: 12/03/09, 14:47 »
τον λετο τον βριζανε οι βαζελικες εφημεριδες, ως σοφτ, βουτυρομπεμπε, κλπ τωρα τον θελουν στην παιανια?
η προσωποποιηση της φασης και της αντιφασης. θα λεγα τι θα παρουν. :P

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #148 στις: 13/03/09, 13:30 »
οπως κανετε κ σεις με το κωνσταντινου...... η προσωποποιηση του κοπαδιου, γιατι δε λες τι θα παρουμε να μαθεις κ συ τι εχεις παρει ηδη???
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #149 στις: 13/03/09, 15:02 »
αυτο ακριβως λεω οτι οι οπαδικες εφημεριδες ειναι για αποχαυνωμενους
παντως στο θεμα μας, λετο δε παιρνεις :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
22582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 09:37
από faser
0 Απαντήσεις
3001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/10, 16:41
από sofitia