Αποστολέας Θέμα: Χαμήλωμα χορδων  (Αναγνώστηκε 7669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ayrton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Χαμήλωμα χορδων
« στις: 12/02/10, 12:17 »
Παιδιά θέλω να χαμηλώσω το ύψος τον χορδών μου. Πόσο εύκολο είναι? μπορώ μόνος μου με μικρό allen? να σημειώσω εδώ ότι είμαι αρχάριος και η κιθάρα μου είναι τύπου stratocaster?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #1 στις: 12/02/10, 12:26 »
Δες αν σε βοηθήσει αυτό το βίντεο. Αμα δεν έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο σε κιθάρα, καλύτερα να πας σε ένα μάστορα πάντως.

Αποσυνδεδεμένος ayrton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #2 στις: 12/02/10, 13:27 »
Δες αν σε βοηθήσει αυτό το βίντεο. Αμα δεν έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο σε κιθάρα, καλύτερα να πας σε ένα μάστορα πάντως.

Σ'ευχαριστώ! Τελικά είναι πιο δύσκολο απ'ότι νόμιζα :-\  Η κάθε χορδή έχει δεξια και αριστερά απο ένα αλλενάκι. εαν απλά τα ξεβιδώσω δεν θα χαμηλώσουν λογικά οι χορδές . Μπορει να γίνει ζημιά?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/10, 13:33 από ayrton »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #3 στις: 12/02/10, 15:41 »
Βέβαια μπορεί να γίνει ζημιά. Η ρύθμιση της κιθάρας πρέπει να γίνεται καλά. Η βέργα πρέπει να στρίβει όσο πρέπει, αν στρίψει περισσότερο στραβώνει με άσχημα αποτελέσματα. Επίσης μετά τη ρύθμιση της βέργας πρέπει να γίνει και το σωστό intonation δηλαδή να ρυθμιστούν σωστά οι αρμονικές της κιθάρας.

Σου ξαναλέω πάντως για να μη παρεξηγηθώ. Οπως είδες στο βίντεο, ένας εντελώς άσχετος, δεν είναι και ό,τι πιο απλό να το κάνει οπότε:

1) Ή δοκιμάζεις και βλέπεις ή

2) Την πας σε ένα μάστορα και με κανά 30αρι ευρώ τη φτιάχνει αυτός.

Αποσυνδεδεμένος ayrton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #4 στις: 12/02/10, 16:17 »
Βέβαια μπορεί να γίνει ζημιά. Η ρύθμιση της κιθάρας πρέπει να γίνεται καλά. Η βέργα πρέπει να στρίβει όσο πρέπει, αν στρίψει περισσότερο στραβώνει με άσχημα αποτελέσματα. Επίσης μετά τη ρύθμιση της βέργας πρέπει να γίνει και το σωστό intonation δηλαδή να ρυθμιστούν σωστά οι αρμονικές της κιθάρας.

Σου ξαναλέω πάντως για να μη παρεξηγηθώ. Οπως είδες στο βίντεο, ένας εντελώς άσχετος, δεν είναι και ό,τι πιο απλό να το κάνει οπότε:

1) Ή δοκιμάζεις και βλέπεις ή

2) Την πας σε ένα μάστορα και με κανά 30αρι ευρώ τη φτιάχνει αυτός.
Οκ κατάλαβα. Δεν την αγγίζω, αν είναι τέτοιο το ποσό δεν το συζητώ θα την πάω σε μάστορα ;)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #5 στις: 12/02/10, 21:45 »
@parlats: Γιατί να πειράξει οπωσδήποτε τη βέργα; Μπορεί αρχικά να δοκιμάσει να χαμηλώσει το action από τα saddles της γέφυρας, όπως είπε στην αρχή. Αυτό δεν πρόκειται να προκαλέσει καμιά ανεπανόρθωτη βλάβη.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #6 στις: 13/02/10, 00:46 »
Δες αν σε βοηθήσει αυτό το βίντεο. Αμα δεν έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο σε κιθάρα, καλύτερα να πας σε ένα μάστορα πάντως.

Σωστός ο συμφορουμίτης για την παράθεση του βίντεο,βλέπουμε και δοκιμάζουμε.Ωστόσο θέλω να ρωτήσω/επισημάνω κάτι.Ο τρόπος με τον οποίο αφαιρεί τις χορδές όλες μαζί,δεν "τρελαίνει" την βέργα?Δεν θα έπρεπε να τονίσουμε οτι καλό είναι είναι να αφαιρούνται μία μία οι χορδές και σε κάθε χορδή που αφαιρούμε να βάζουμε την καινούργια?
Κι εγώ αρχάριος είμαι στο θέμα set up και κυρίως ερώτηση είναι αυτή και όχι παρατήρηση προς εσένα parlts. ;)

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #7 στις: 13/02/10, 01:03 »
Στα μανικια bolt on δεν παθαινει τιποτα απο τη βεργα μη φοβαστε, αρκει να μην το αφησετε χωρις χορδες επι μερες. Στα μανικια που ειναι κολλημενα δεν ξερω, αν και πιστευω θελει μερες ή βδομαδες για να αλλαξει το σχημα του ξυλου. Καλο ειναι να βγαζετε ολες τις χορδες για να καθαριζετε καλα ολη την ταστιερα με τα καταλληλα καθαριστικα. Με τις χορδες επανω ειναι δυσκολοτερο και λιγοτερο αποτελεσματικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/10, 01:05 από Crossroad »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #8 στις: 13/02/10, 01:09 »
Στα μανικια bolt on δεν παθαινει τιποτα απο τη βεργα μη φοβαστε, αρκει να μην το αφησετε χωρις χορδες επι μερες. Στα μανικια που ειναι κολλημενα δεν ξερω, αν και πιστευω θελει μερες ή βδομαδες για να αλλαξει το σχημα του ξυλου. Καλο ειναι να βγαζετε ολες τις χορδες για να καθαριζετε καλα ολη την ταστιερα με τα καταλληλα καθαριστικα. Με τις χορδες επανω ειναι δυσκολοτερο και λιγοτερο αποτελεσματικο.


Νομίζω κατάλαβα τι εννοείς.Ότι ο χρόνος που χρειάζεται για να καθαριστεί το μανίκι και να αλλαχτούν οι χορδές,δεν είναι αρκετός για να στραβώσει η βέργα.Άσχετα αν είναι bolt on ή neck through.
Σωστός??

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #9 στις: 13/02/10, 02:25 »
Γενικώς η αλήθεια είναι ότι στις ηλεκτρικές κάποιοι τις αλλάζουν μία μία και κάποιοι όλες μαζί.

Δεν ξέρω ακριβώς τις διαφορές, καλύτερα να μας πει κάποιο παιδί με περισσότερη εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #10 στις: 13/02/10, 02:42 »
Οι κιθάρες τύπου stratocaster μπορούν να γίνουν κομμάτια και να συναρμολογιθούν αμετρητες φορές .
Ειναι μια ιδιότητά τους , που πρέπει ο καθένας να απολαμβάνει. και είναι κατασκευασμένες για να αντέχουν στις ''περιέργιές'' μας.

καλό είναι να μαθαίνουμε να κάνουμε μόνοι μας set up στις κιθάρες μας. είναι απλό και προσφέρει ικανοποίηση και χαρά να το κάνεις μόνος σου.

Το ύψος των χορδών είναι θέμα γούστου του κάθε κιθαρίστα και πρέπει να το ορίζει αυτός .

Χαμήλωσε όσο θες αρκεί να μην τρίζει όταν παίζεις. Και προσπάθησε όσο μπορείς η καμπύλη που διμιουργείται απο τα saddles της γέφυρας ,
να είναι ίδια με αυτη που έχει ο λαιμός.
Ένας τροπος να το δείς αυτό είναι να σηκώσεις την κιθάρα σα να ήταν καραμπίνα και να κοιτάξεις σε ευθεία τη γέφρα και την ταστιέρα σου.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #11 στις: 13/02/10, 03:03 »
Εγώ πάντα άλλαζα όλες τις χορδές μαζί και όχι μία-μία. Με την ευκαιρία της αλλαγής χορδών, κάνω και ένα καθαρισματάκι στην ταστιέρα και άλλα μέρη που δεν μπορούν να καθαριστούν με τις χορδές επάνω. Πάντως έχω αφήσει κιθάρα αρκετές μέρες χωρίς χορδές και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Ειδικά όταν θέλω να "λαδώσω" την ταστιέρα (πράγμα που φυσικά δεν γίνεται κάθε φορά που αλλάζω χορδές), η αφαίρεση όλων των χορδών είναι απαραίτητη. Η δική μου εντύπωση είναι ότι όταν τελικά τοποθετηθούν οι καινούργιες χορδές το μπράτσο έρχεται ξανά στην επιθυμητή ευθεία, έστω και αν αυτό πάρει λίγο παραπάνω.

Επίσης πρέπει να πω ότι η ρύθμιση του ύψους των χορδών γίνεται από τη γέφυρα και το nut και όχι με το truss rod. To truss rod χρησιμεύει για να ρυθμίζει το relief (καμπύλη του μπράτσου) και όχι το action (ύψος των χορδών).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #12 στις: 13/02/10, 03:46 »
ρε συ parlats τι σε ρωτάει ο άνθρωπος και τι απαντάς?????????

Παράθεση
Η κάθε χορδή έχει δεξια και αριστερά απο ένα αλλενάκι.

πχ


και του λες
Παράθεση
Βέβαια μπορεί να γίνει ζημιά. Η ρύθμιση της κιθάρας πρέπει να γίνεται καλά. Η βέργα πρέπει να στρίβει όσο πρέπει, αν στρίψει περισσότερο στραβώνει με άσχημα αποτελέσματα. Επίσης μετά τη ρύθμιση της βέργας πρέπει να γίνει και το σωστό intonation δηλαδή να ρυθμιστούν σωστά οι αρμονικές της κιθάρας.


 ;D

ayrton  μπορείς να πειράξεις τις βίδες που λες (το ίδιο την δεξιά με την αριστερά) και να κατεβάσεις το ύψος της κάθε χορδής οσο θέλεις εσύ, δοκιμάζοντας να μην τρίζει και να σε βολεύει στα σηκώματα κτλ. καλό (και σωστό) είναι να ακολουθήσεις την καμπύλη της ταστιερας. 

Και φυσικά μπορείς να βγάλεις άφοβα όλες τις χορδές και να κάνεις την δουλεία σου. Που το κολλήσατε πάλι αυτό το παραμύθι δεν μπορώ να καταλάβω  ::) (δεν αναφέρομαι στον ayrton γενικά μιλάω γιατί πολύ το ακούω τελευταία)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #13 στις: 13/02/10, 10:23 »
ρε συ parlats τι σε ρωτάει ο άνθρωπος και τι απαντάς?????????

Παράθεση
Η κάθε χορδή έχει δεξια και αριστερά απο ένα αλλενάκι.

πχ


και του λες
Παράθεση
Βέβαια μπορεί να γίνει ζημιά. Η ρύθμιση της κιθάρας πρέπει να γίνεται καλά. Η βέργα πρέπει να στρίβει όσο πρέπει, αν στρίψει περισσότερο στραβώνει με άσχημα αποτελέσματα. Επίσης μετά τη ρύθμιση της βέργας πρέπει να γίνει και το σωστό intonation δηλαδή να ρυθμιστούν σωστά οι αρμονικές της κιθάρας.


 ;D

ayrton  μπορείς να πειράξεις τις βίδες που λες (το ίδιο την δεξιά με την αριστερά) και να κατεβάσεις το ύψος της κάθε χορδής οσο θέλεις εσύ, δοκιμάζοντας να μην τρίζει και να σε βολεύει στα σηκώματα κτλ. καλό (και σωστό) είναι να ακολουθήσεις την καμπύλη της ταστιερας. 

Και φυσικά μπορείς να βγάλεις άφοβα όλες τις χορδές και να κάνεις την δουλεία σου. Που το κολλήσατε πάλι αυτό το παραμύθι δεν μπορώ να καταλάβω  ::) (δεν αναφέρομαι στον ayrton γενικά μιλάω γιατί πολύ το ακούω τελευταία)



Μίλαγα γενικά για το setup της κιθάρας φίλε jim.nl, όχι συγκεκριμένα για τα allen.
Δεν καταλαβαίνω γιατί μου επιτίθεσαι ενώ έγραψα μετά ότι καλύτερα να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.
Βοήθησα όσο ήξερα και μπορούσα μέσω του βίντεο, από κει και πέρα υπάρχουν παιδιά που ξέρουν απείρως περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #14 στις: 13/02/10, 23:38 »
καμιά επίθεση φίλε, γιαυτό έβαλα και  ;D ;D ;D
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος ayrton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Χαμήλωμα χορδων
« Απάντηση #15 στις: 16/02/10, 10:41 »
ρε συ parlats τι σε ρωτάει ο άνθρωπος και τι απαντάς?????????

Παράθεση
Η κάθε χορδή έχει δεξια και αριστερά απο ένα αλλενάκι.

πχ


και του λες
Παράθεση
Βέβαια μπορεί να γίνει ζημιά. Η ρύθμιση της κιθάρας πρέπει να γίνεται καλά. Η βέργα πρέπει να στρίβει όσο πρέπει, αν στρίψει περισσότερο στραβώνει με άσχημα αποτελέσματα. Επίσης μετά τη ρύθμιση της βέργας πρέπει να γίνει και το σωστό intonation δηλαδή να ρυθμιστούν σωστά οι αρμονικές της κιθάρας.


 ;D

ayrton  μπορείς να πειράξεις τις βίδες που λες (το ίδιο την δεξιά με την αριστερά) και να κατεβάσεις το ύψος της κάθε χορδής οσο θέλεις εσύ, δοκιμάζοντας να μην τρίζει και να σε βολεύει στα σηκώματα κτλ. καλό (και σωστό) είναι να ακολουθήσεις την καμπύλη της ταστιερας. 

Και φυσικά μπορείς να βγάλεις άφοβα όλες τις χορδές και να κάνεις την δουλεία σου. Που το κολλήσατε πάλι αυτό το παραμύθι δεν μπορώ να καταλάβω  ::) (δεν αναφέρομαι στον ayrton γενικά μιλάω γιατί πολύ το ακούω τελευταία)

Ναι για αυτά τα αλλενάκια μιλάω που δείχνεις στην φώτο! Σκεφτόμουν να τα χαμηλώσω γιατι απο το 12 τάστο και μετά είναι τόσο ψηλά οι χορδές που δεν μπορώ να κάνω σωστές αλλαγές σε barre.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
40 Απαντήσεις
31698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 19:27
από Baroness
8 Απαντήσεις
9435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/06, 00:08
από blackie
3 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 00:06
από theodoropoulos
5 Απαντήσεις
3808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 00:32
από Fteo
38 Απαντήσεις
48832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/18, 15:15
από saved
3 Απαντήσεις
3057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:28
από Napoleon66
9 Απαντήσεις
5080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 21:25
από Napoleon66
14 Απαντήσεις
7099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 00:42
από Jezus
1 Απαντήσεις
2482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 21:53
από let me know 796