Αποστολέας Θέμα: FENDER SUPER CHAMP  (Αναγνώστηκε 11694 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
FENDER SUPER CHAMP
« στις: 29/03/08, 14:44 »
Καλησπερα,σκεφτομαι για την αγορα ενος λαμπατου ενισχυτη!Ειδα τον FENDER SUPER CHAMP κ μου φανηκε ενδιαφερον για την τιμη του....
Διαβασα στο site της fender: Features include a real tube amp combined with up-to-date extras including versatile amp voicing and superb DSP effects. Its solid-state overdrive and distortion eliminate many of the preamp tube problems that plague tube lovers while providing exemplary tones for rock, blues, country, jazz, metal and more.
το overdrive ειναι ψηφιακο ομως.... γινεται να χρησιμοποιω το καθαρο καναλι κ να παιρνω το overdrive με πεταλι?
αν τον εχει καποιος ας μας πει κ καποια πραγματα για τον εν λογω ενισχυτη
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #1 στις: 29/03/08, 15:26 »
Γιατι να παρεις κατι που εχει ολα αυτα πανω, αν δεν θελεις να τα χρησιμοποιησεις?
Υπαρχουν χιλιαδες αλλοι ανισχυτες, ΙΣΩΣ ποιο καταληλοι για αυτο που θες...
Αν μας εδεινες και εναν προσδιορισμο του ηχου που ψαχνεις, οπως και το πεταλι και λοι πο εξοπλισμο που θελεις να χρησιμοποιησεις?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #2 στις: 29/03/08, 16:11 »
Eιναι καινουργιος ενισχυτης της Fender που σχεδιαστηκε το Νοεμβριο , 15W ,2 λαμπες 10αρι ηχειο, και πολλα αλλα.
Ειναι κατα τη γνωμη μου η καλυτερη αγορα λαμπατου για κατω απο 300€ και πανω που θα επαιρνα Orange Crush 30R με 189€ (αλλά δεν ειναι λαμπατος) ,βγηκε αυτος με τιμη 289€ (στο thomann) και αλλαξα τα σχεδια μου.Αν κρινω οτι στην Ελλαδα ο Orange Crush 30R εχει 275€ και στον thomann 189, σκεψου ποσο θα εχει στην Ελλαδα ο SUPERCHAMP XD! Μπορει να ειναι Κινεζικης παραγωγης ,αλλα για την τιμη του δεν υπαρχει κατι καλυτερο και δυνατοτερο εκει εξω, και παιρνεις φρεσκο πραμα!
Διαβασα πολλες κριτικες ατομων που τον αγορασαν στο παρακατω λινκ:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Fender/Super+Champ+XD/10/1
http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/fender/super_champ_xd/index.html

Επισης βρηκα πολλα βιντεο στο Youtube ατομων που το δοκιμαζουν.
http://www.youtube.com/results?search_query=superchamp+xd&search_type=
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #3 στις: 29/03/08, 16:45 »
ακουσα samples  και εχει ωραια καθαρα(σε σχεση με τιμη παντα) αν μπορουσα να εχω κ στα βρωμικα την χροια της λαμπας θα ηταν πολυ καλος για αυτο που θελω.Περιμενω κ την κεφαλι handsome devil να ακουσω κ θα κανω αγορα μετα απο ψαξιμο....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #4 στις: 29/03/08, 17:16 »
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια άλλη ουσιαστική διαφορά, εκτός από τα λιγότερα Watt και το μικρότερο ηχείο, ανάμεσα στον Super Champ και τον Vibro Champ;

Aναρωτιέμαι επίσης αν ο Vibro Champ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερο ηχείο, καθώς οι διαστάσεις του είναι ελάχιστα μικρότερες από αυτές του Super Champ. Προσωπικά θα προτιμούσα έναν ενισχυτή 5 Watt με 10άρι ηχείο...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/08, 17:19 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #5 στις: 29/03/08, 17:35 »
Απ' οτι ειδα ο super champ εχει 2 καναλια και 3 λαμπες ενω ο Vibro 1 καναλι και 2 λαμπες......

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #6 στις: 18/01/10, 03:59 »
επίσης υπάρχει και ο fender superchamp με πολύ καλό καθαρό κανάλι, αφου τον προορίζεις για συνεργασία με πεταλιέρα:
http://www.thomann.de/gb/fender_super_champ_xd.htm
μειονέκτημά του έναντι του Blackheart το μικρότερο ηχείο (10'')
μπορείς να τον ακούσεις στάνταρ στον Καγμάκη στα εξάρχεια

ο συγκεκριμενος δεν ειναι full tube.
κατα τ'αλλα στα δικα μου αυτια μοιαζει εξαιρετικος και δεν αργει η ωρα που θα μου ανηκει..!! :)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #7 στις: 18/01/10, 10:13 »
επίσης υπάρχει και ο fender superchamp με πολύ καλό καθαρό κανάλι, αφου τον προορίζεις για συνεργασία με πεταλιέρα:
http://www.thomann.de/gb/fender_super_champ_xd.htm
μειονέκτημά του έναντι του Blackheart το μικρότερο ηχείο (10'')
μπορείς να τον ακούσεις στάνταρ στον Καγμάκη στα εξάρχεια

ο συγκεκριμενος δεν ειναι full tube.
κατα τ'αλλα στα δικα μου αυτια μοιαζει εξαιρετικος και δεν αργει η ωρα που θα μου ανηκει..!! :)

Χμμ..Και για ποιο λογο ακριβως δεν ειναι full tube ???...
Εχει 2χ6V6 και 1χ12ΑΧ7....

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #8 στις: 18/01/10, 19:20 »
επίσης υπάρχει και ο fender superchamp με πολύ καλό καθαρό κανάλι, αφου τον προορίζεις για συνεργασία με πεταλιέρα:
http://www.thomann.de/gb/fender_super_champ_xd.htm
μειονέκτημά του έναντι του Blackheart το μικρότερο ηχείο (10'')
μπορείς να τον ακούσεις στάνταρ στον Καγμάκη στα εξάρχεια

ο συγκεκριμενος δεν ειναι full tube.
κατα τ'αλλα στα δικα μου αυτια μοιαζει εξαιρετικος και δεν αργει η ωρα που θα μου ανηκει..!! :)

Χμμ..Και για ποιο λογο ακριβως δεν ειναι full tube ???...
Εχει 2χ6V6 και 1χ12ΑΧ7....

βασικα ριξε μια ματια εδω: http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=7194
solid state προενισχυση και λαμπες για ενισχυση.
επισης δεν ξερω αν υπαρχει full tube ενισχυτης που να προσομοιωνει τοσους πολλους ενισχυτες.
παντως θεωρω οτι αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω!!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #9 στις: 18/01/10, 19:55 »
επίσης υπάρχει και ο fender superchamp με πολύ καλό καθαρό κανάλι, αφου τον προορίζεις για συνεργασία με πεταλιέρα:
http://www.thomann.de/gb/fender_super_champ_xd.htm
μειονέκτημά του έναντι του Blackheart το μικρότερο ηχείο (10'')
μπορείς να τον ακούσεις στάνταρ στον Καγμάκη στα εξάρχεια

ο συγκεκριμενος δεν ειναι full tube.
κατα τ'αλλα στα δικα μου αυτια μοιαζει εξαιρετικος και δεν αργει η ωρα που θα μου ανηκει..!! :)

Χμμ..Και για ποιο λογο ακριβως δεν ειναι full tube ???...
Εχει 2χ6V6 και 1χ12ΑΧ7....

βασικα ριξε μια ματια εδω: http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=7194
solid state προενισχυση και λαμπες για ενισχυση.
επισης δεν ξερω αν υπαρχει full tube ενισχυτης που να προσομοιωνει τοσους πολλους ενισχυτες.
παντως θεωρω οτι αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω!!

As far as I know, η 12ΑΧ7 ειναι προενισχυτρια λυχνια και οχι τελικη...
http://www.fender.com/products/search.php?partno=2331100000
και εδω σαν full tube(15watt A/B Class) τον δινει...
Ας πει και καποιος αλλος...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #10 στις: 18/01/10, 20:14 »
Πράγματι η 12AX7 είναι προενισχύτρια και oι 6V6 τελικές. Απ' ό,τι θυμάμαι ακόμα και για rectifier έχει μια δίοδο, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Καλύτερα να μάς πει σίγουρα κάποιος που το κατέχει το θέμα γιατί προφανώς εμείς είμαστε ψιλοάσχετοι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #11 στις: 18/01/10, 20:20 »
Πράγματι η 12AX7 είναι προενισχύτρια και oι 6V6 τελικές. Απ' ό,τι θυμάμαι ακόμα και για rectifier έχει μια δίοδο, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Καλύτερα να μάς πει σίγουρα κάποιος που το κατέχει το θέμα γιατί προφανώς εμείς είμαστε ψιλοάσχετοι...
Οντως... :P
Adr1anos, jezus, faser....someone...διαφωτιστε μας please...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #12 στις: 18/01/10, 20:38 »
Πράγματι η 12AX7 είναι προενισχύτρια και oι 6V6 τελικές.

Πολύ σωστά, έτσι είναι. Μάλιστα στην πραγματικότητα κάθε μία 12AX7 είναι δύο λάμπες προενισχύτριες, που μοιράζονται κάποια κοινά στοιχεία.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #13 στις: 18/01/10, 20:50 »
Πράγματι η 12AX7 είναι προενισχύτρια και oι 6V6 τελικές.

Πολύ σωστά, έτσι είναι. Μάλιστα στην πραγματικότητα κάθε μία 12AX7 είναι δύο λάμπες προενισχύτριες, που μοιράζονται κάποια κοινά στοιχεία.
Δηλαδη ο ενισχυτης ειναι οντως full tube?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #14 στις: 18/01/10, 21:06 »
Δηλαδη ο ενισχυτης ειναι οντως full tube?

Από ότι βλέπω και στα specs φαίνεται full tube!. Τώρα χωρίς το αναλυτικό schematic δεν μπορούμε να ξέρουμε, αν είναι μόνο tube, διότι απλά με μία μόνο 12AX7 χωρίς περισσότερα (solid state) στάδια ενίσχυσης δεν νομίζω ότι μπορεί να παραχθεί και ιδιαίτερο Gain (με την έννοια της παραμόρφωσης, όχι της ενίσχυσης..)..
Έτσι φαίνεται ότι τα μοντέλλα (και η παραμόρφωση) παράγονται ψηφιακά, και απλά ενισχύονται από τις λάμπες. Οπότε μάλλον μιλάμε κατ ουσίαν για ψηφιακό ενισχυτή, με λάμπες για την έξτρα καλή "χροια" κυρίως από τις τελικές..

« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/10, 21:21 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #15 στις: 18/01/10, 21:28 »
Δηλαδη ο ενισχυτης ειναι οντως full tube?

Από ότι βλέπω και στα specs φαίνεται full tube!. Τώρα χωρίς το αναλυτικό schematic δεν μπορούμε να ξέρουμε, αν είναι μόνο tube, διότι απλά με μία μόνο 12AX7 χωρίς περισσότερα (solid state) στάδια ενίσχυσης δεν νομίζω ότι μπορεί να παραχθεί και ιδιαίτερο Gain (με την έννοια της παραμόρφωσης, όχι της ενίσχυσης..)..
Έτσι φαίνεται ότι τα μοντέλλα (και η παραμόρφωση) παράγονται ψηφιακά, και απλά ενισχύονται από τις λάμπες. Οπότε μάλλον μιλάμε κατ ουσίαν για ψηφιακό ενισχυτή, με λάμπες για την έξτρα καλή "χροια" κυρίως από τις τελικές..


Ανα μπραβο ρε συ, γιατι κ εγω αυτο εβλεπα απο τα Specs και ελεγα μηπως εκανα εγω λαθος...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #16 στις: 19/01/10, 00:02 »
Πάντως (διορθωστε με αν κάνω λάθος) η λάμπα στην τελική ενίσχυση τον καθιστά κατ'ουσίαν πολύ πιο "λαμπάτο" από τους υβριδικους με λάμπα στην προενίσχυση...

Βέβαια είμαστε τελείως off topic.... ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #17 στις: 19/01/10, 01:26 »
Πάντως (διορθωστε με αν κάνω λάθος) η λάμπα στην τελική ενίσχυση τον καθιστά κατ'ουσίαν πολύ πιο "λαμπάτο" από τους υβριδικους με λάμπα στην προενίσχυση...

Πολύ σωστά, έτσι είναι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #18 στις: 20/01/10, 23:40 »
Eίμαστε πράγματι εντελώς εκτός θέματος... αλλά αφού κάναμε τόση κουβέντα για τους Champ, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει. Καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι τα διάφορα voicings δημιουργούνται ψηφιακά και μετά ενισχύονται και χρωματίζονται ως προς την τελική τους χροιά από τις λάμπες. Αυτό είναι λογικό, και δεν νομίζω να υπέθεσε κανείς ότι οι τρεις λάμπες του Champ είναι από μόνες τους υπεύθυνες για τη δημιουργία όλων των διαφορετικών ήχων που διαθέτει ο ενισχυτής. Τι συμβαίνει όμως με το καθαρό κανάλι; Από τη στιγμή που σε αυτό δεν υπάρχει κάποια προσομοίωση, θα πρέπει να υποθέσουμε ότι το καθαρό κανάλι λειτουργεί και συμπεριφέρεται ακριβώς όπως το αντίστοιχο κανάλι ενός κλασσικού λαμπάτου ενισχυτή; Ή δέχεται κι αυτό κάποια ψηφιακή επεξεργασία μέσα στο κύκλωμα;

Στην ιστοσελίδα της Fender υπάρχει και το schematic του Super Champ. Ελπίζω οι ηλεκτρονικοί του forum να το μελετήσουν και να μάς δώσουν μια απάντηση γιατί εγώ δεν βλέπω να βγάζω άκρη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #19 στις: 22/01/10, 15:38 »
.. το καθαρό κανάλι λειτουργεί και συμπεριφέρεται ακριβώς όπως το αντίστοιχο κανάλι ενός κλασσικού λαμπάτου ενισχυτή; Ή δέχεται κι αυτό κάποια ψηφιακή επεξεργασία μέσα στο κύκλωμα;

Πολύ ενδιαφέρον το schematic που παρέθεσες!. Λοιπόν φαίνεται ότι το σήμα από την κιθάρα ψηφιοποιείται σε όλες τις περιστάσεις, και επιπλέον και όλα τα αναλογικά ρυθμιστικά (Bass, Treble, Mid, FX Level, ακόμα και το Volume) επίσης ψηφιοποιούνται τελείως, ως παράμετροι εισόδου στον επεξεργαστή. Οπότε σίγουρα δεν υπάρχει τίποτε αναλογικό με την συμβατική έννοια, μέχρι το σήμα, αφού επεξεργαστεί από το λογισμικό, επανα-αναλογικο-ποιηθεί και περάσει από κάποια Op Amps για να ταίσει τελικά τις λυχνίες, οι οποίες, ακόμα και οι προενισχύτριες χρησιμοποιούνται ως στάδιο εισαγωγής προς τις τελικές, δηλαδή ανήκουν και αυτές στο τελικό στάδιο. Στην προενίσχυση δεν υπάρχουν λυχνίες, παρά μόνο κάποια αρχικά Op Amps.

Συμπέρασμα με απλά λόγια: Όλοι οι ήχοι προέρχονται από ψηφιακή επεξεργασία και δεν υπάρχει απέυθείας αναλογικός δρόμος προς τις λυχνίες, υπό καμμία περίπτωση.

Τώρα για να τα βάζουμε όλα σε προοπτική, τα παραπάνω δεν είναι κακά, η ψηφιοποίηση του ήχου είναι ακριβώς και ότι συμβαίνει στις ψηφιακές πεταλιέρες (δηλασή σχεδόν όλες), και πρόσθετα, στα καθαρά, το σήμα μπορεί ν α εξέρχεται σχετικά ανεπηρρέαστο άρα και επαρκώς "καθαρό", απλά πάντα ψηφιακό με ότι αυτό συνεπάγεται.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #20 στις: 22/01/10, 16:24 »
.. το καθαρό κανάλι λειτουργεί και συμπεριφέρεται ακριβώς όπως το αντίστοιχο κανάλι ενός κλασσικού λαμπάτου ενισχυτή; Ή δέχεται κι αυτό κάποια ψηφιακή επεξεργασία μέσα στο κύκλωμα;

Πολύ ενδιαφέρον το schematic που παρέθεσες!. Λοιπόν φαίνεται ότι το σήμα από την κιθάρα ψηφιοποιείται σε όλες τις περιστάσεις, και επιπλέον και όλα τα αναλογικά ρυθμιστικά (Bass, Treble, Mid, FX Level, ακόμα και το Volume) επίσης ψηφιοποιούνται τελείως, ως παράμετροι εισόδου στον επεξεργαστή. Οπότε σίγουρα δεν υπάρχει τίποτε αναλογικό με την συμβατική έννοια, μέχρι το σήμα, αφού επεξεργαστεί από το λογισμικό, επανα-αναλογικο-ποιηθεί και περάσει από κάποια Op Amps για να ταίσει τελικά τις λυχνίες, οι οποίες, ακόμα και οι προενισχύτριες χρησιμοποιούνται ως στάδιο εισαγωγής προς τις τελικές, δηλαδή ανήκουν και αυτές στο τελικό στάδιο. Στην προενίσχυση δεν υπάρχουν λυχνίες, παρά μόνο κάποια αρχικά Op Amps.

Συμπέρασμα με απλά λόγια: Όλοι οι ήχοι προέρχονται από ψηφιακή επεξεργασία και δεν υπάρχει απέυθείας αναλογικός δρόμος προς τις λυχνίες, υπό καμμία περίπτωση.

Τώρα για να τα βάζουμε όλα σε προοπτική, τα παραπάνω δεν είναι κακά, η ψηφιοποίηση του ήχου είναι ακριβώς και ότι συμβαίνει στις ψηφιακές πεταλιέρες (δηλασή σχεδόν όλες), και πρόσθετα, στα καθαρά, το σήμα μπορεί ν α εξέρχεται σχετικά ανεπηρρέαστο άρα και επαρκώς "καθαρό", απλά πάντα ψηφιακό με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πώς επηρρεάζει όμως αυτό τη συμπεριφορά του ενισχυτή όσον αφορά τη χρήση πεταλιών; Γιατί φαντάζομαι ότι στο παραπάνω κύκλωμα ένα overdive δεν θα είναι σε θέση να υπεροδηγήσει τις λυχνίες όπως γίνεται σε ένα λαμπάτο ενισχυτή. Και γενικά η όποια ηχητική μεταβολή και διαμόρφωση προσφέρουν (ή μάλλον θα μπορούσαν να προσφέρουν) κάποια πετάλια, εφόσον και αυτή περνάει μέσα από το στάδιο της ψηφιοποίησης πριν φτάσει στις λάμπες και από εκεί στο ηχείο, μάλλον δεν θα δίνει το ίδιο αποτέλεσμα όπως αν ο ενισχυτής ήταν αμιγώς λαμπάτος. Βέβαια όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, ακόμα και αυτό δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό, απλά σημαίνει ότι δεν θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα όπως σε ένα συμβατικό, "παραδοσιακό" λαμπάτο ενισχυτή. Έχω δίκιο...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #21 στις: 22/01/10, 16:34 »
Έτσι όπως τα λες φαίνεται να είναι, Απόλλων. Παρότι "λαμπάτος", ουσιαστικά αν ο ήχος περνάει από digital modelling κύκλωμα (A/D->D/A->λάμπες), όπως περιέγραψε ο adr1anos, θα είναι σα να βάζεις πετάλια σε modelling ενισχυτή. Δηλαδή όχι απαραίτητα κακός, αλλά όχι και σαν να βάζεις ένα booster μπροστά σε έναν "παραδοσιακό" λαμπάτο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #22 στις: 22/01/10, 16:38 »
...φαντάζομαι ότι στο παραπάνω κύκλωμα ένα overdive δεν θα είναι σε θέση να υπεροδηγήσει τις λυχνίες όπως γίνεται σε ένα λαμπάτο ενισχυτή.

Πολύ σωστά, απλά ταίζεις Op Amps (δηλαδή solid state στάδια ενίσχυσης) με ήδη clipped σήμα, το οποίο στην συνέχεια ψηφιοποιείται.

δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό, απλά σημαίνει ότι δεν θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα όπως σε ένα συμβατικό, "παραδοσιακό" λαμπάτο ενισχυτή. Έχω δίκιο...;

Ακριβώς!. Είναι το ίδιο όπως κάτι που δεν θα έκανες ποτέ: να βάλεις πετάλια overdrive μπροστά από μία ψηφιακή πεταλιέρα!...
Ήδη δηλαδή ψηφιοποιείς παραμορφωμένο σήμα, για να εφαρμόσεις πάνω του στην συνέχεια αλγόριθμους παραμόρφωσης...μαύρα χάλια!..
Το αποτέλεσμα φυσικά είναι μέρα με την νύχτα με τον "παραδοσιακό" λαμπάτο ενισχυτή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #23 στις: 22/01/10, 17:03 »
Παιδιά ο ενισχυτής μ@μεί και δέρνει. Είναι πολύ flexible τερατάκι.
Και επειδή όπως σε πολλά πράγματα, το αποτέλεσμα είναι που μετράει, πιστέψτε με η γκάμα των ΚΑΛΩΝ ήχων που βγάζει αυτό το combo ενισχυτάκι δεν νομίζω να μπορείς να την βρεις εύκολα.
Όχι ότι δεν υπάρχουν modeling ενισχυτές με περισσότερους ήχους, απλά τονίζω το "ΚΑΛΩΝ ΗΧΩΝ".

Όποιος θέλει να τον ακούσει, Πυλαία μένω, ας έρθει να το διαπιστώσει από μόνος του :P
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #24 στις: 22/01/10, 17:47 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό μού αρέσει στο forum. Μαθαίνω καινούργια πράγματα κάθε μέρα... :)

Βέβαια ο αντίλογος της υπόθεσης είναι ότι αν κάποιος ικανοποιείται από τις προσομοιώσεις του Super Champ, οι οποίες περιλαμβάνουν διάφορα ηχοχρώματα και με διαφορετικά επίπεδα gain στο καθένα, ίσως να μην υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσει πετάλι για παραμόρφωση. Εμένα το ενδιαφέρον μου στον Champ αναζωπυρώθηκε γιατί είχα την ευκαιρία να αποκτήσω έναν Fender FM15DSP o οποίος έχει πολύ παρόμοιες προσομοιώσεις με τους Champ. Στην αρχή ομολογώ ότι τον πλησίασα με ιδιαίτερη επιφύλαξη, θα έλεγα με κάποιο σνομπισμό και χωρίς πολλές προσδοκίες, αλλά όταν τον εξερεύνησα λίγο είδα ότι έχει αρκετά καλούς ήχους για το μέγεθος και την τιμή του. Όταν δε αφαίρεσα το πίσω μέρος, βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο. Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το εξηγήσω, αλλά μού φάνηκε σαν να "άνοιξε" ο ήχος και να απέκτησε άλλη διάσταση. Άρχισα λοιπόν να μελετάω ξανά τον Champ σαν μια επιλογή για συμπλήρωμα των ήχων που μού προσφέρει ο Τech 21.

Alex, συμφωνώ ότι το φάσμα καλών προσομοιώσεων που προσφέρει ο Super Champ είναι πολύ ικανοποιητικό και οι λάμπες σίγουρα συμβάλουν στην ποιότητα. Αν υστερεί κάπου σε σχέση με άλλους modelling ενισχυτές, ίσως να είναι στο θέμα των εφφέ, τα οποία είναι σαφώς πιο περιορισμένα από πλευράς συνδυασμών (μπορείς να επιλέξεις μόνο ένα εφφέ) και παραμετροποίησης (υπάρχει μόνο ένα ρυθμιστικό). Το άλλο ζήτημα που είχα παρατηρήσει εγώ ήταν ότι σε μερικά κομμάτια ο ήχος ακουγόταν κάπως μουντός και "κλειστός", ανεξάρτητα από την προσομοίωση. Διάβασα σε κάποια forum ότι αυτό ίσως να οφείλεται στο ηχείο, το οποίο χρειάζεται κάποιο χρόνο για να "στρώσει". Ίσως γι αυτό κάποιες άλλες φορές που τον δοκίμασα δεν είχα την ίδια εμπειρία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 00:22
από studio54
84 Απαντήσεις
22902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 18:23
από Jezus
1 Απαντήσεις
2539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 01:29
από Απόλλων
FENDER Champ 12

Ξεκίνησε από giannis70 Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 00:38
από giannis70
Fender Super Reverb

Ξεκίνησε από Panos the Greek « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
13777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 18:20
από Panos the Greek
11 Απαντήσεις
4941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:51
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
3513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
19 Απαντήσεις
7275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 18:48
από Alexisonfire
2 Απαντήσεις
3198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/14, 10:47
από celticfrost
22 Απαντήσεις
9339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/17, 21:40
από Kostas_Orfanidis_16