Αποστολέας Θέμα: "Έφυγε" σήμερα ο Νίκος Κοεμτζής  (Αναγνώστηκε 3568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
 Ο Νίκος Κοεμτζής γεννήθηκε το 1938 στο Αγίνιο Πιερίας. Λόγω μικροπαρανομιών και πολιτικών φρονημάτων (ο πατέρας του κομμουνιστής) έχει συχνά πάρε δώσε με την αστυνομία.
 Το 1973 στο νυχτερινό κέντρο Νεράιδα σκοτώνει 3 άτομα και τραυματίζει άλλα 6. Ο αδελφός του έκανε παραγγελία ένα κομμάτι στους μουσικούς. Όταν σηκώθηκε να χορέψει σηκώθηκαν μαζί και 2 ασφαλίτες με όπλα και χόρευαν και αυτοί για να κάνουν καζοούρα στον μόλις αποφυλακισμένο Νίκο Κοεμτζή. Από το μικρόφωνο ο τραγουδιστής παρακαλεί να να φύγουν ωστε να χορέψει το άτομο που έκανε την παραγγελία αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Δημοσθένης Κοεμτζής τους ζητάει το λόγο κι εκείνοι τον ρίχνουν κάτω σε κάτι σπασμένα πιάτα και τον πατάνε απειλώντας και τον απειλώντας και τον αδελφό του. Ο Νίκος Κοεμτζής φωνάζοντας "παραγγελιά" χυμάει, και με ένα μαχαίρι σκοτώνει 3 ασφαλίτες και τραυματίζει άλλους 6 που βρέθηκαν στο δρόμο του.
 Καταδικάστηκε 3 εις θάνατον και 8 φορές ισόβια για δολοφονία από πρόθεση. Το 77 λόγω κατάργησης της θανατικής ποινής, η ποινή του μετατρέπεται σε ισόβια.
 Το 1996 και ενώ έχει περάσει σχεδόν από όλες τις φυλακές της Ελλάδας, μεταμελημένος αποφυλακίζεται από τις φυλακές Πατρών.
 Για να ζήσει πουλούσε την αυτοβιογραφία του στο Μοναστηράκι. Όπως είχε πεί και ο ίδιος άν πουλούσε κανένα βιβλίο έτρωγε, άν όχι περίμενε την επόμενη ημέρα.
  Βρέθηκε νεκρός σήμερα το μεσημέρι από περαστικούς στο Μοναστηράκι. Τα αίτια του θανάτου του δεν έχουν ακόμα διευκρινιστεί.


To 1979 o Σαββόπουλος συμπεριλαμβάνει στο δίσκο "Ρεζέρβα" ένα τραγούδι 13,38 λεπτών το "Μακρύ ζεϊμπέκικο για το Νίκο".
Το 1980 προβάλλεται η ταινία "Παραγγελιά" σε σκηνοθεσία Παύλου Τάσσιου
και τα δύο αφιερωμένα στο Νίκο Κοεμτζή


R.I.P.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: "Έφυγε" σήμερα ο Νίκος Κοεμτζής
« Απάντηση #1 στις: 23/09/11, 21:33 »
Απο τους τελευταιους "μαγκες" της παλιας εποχης...τα εισαγωγικα μπηκαν διοτι τελικα, μαλλον δεν ηταν και ιδιαιτερα μαγκιορικη η κινηση του.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Έφυγε" σήμερα ο Νίκος Κοεμτζής
« Απάντηση #2 στις: 24/09/11, 02:22 »
RIP ΜΑΓΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Έφυγε" σήμερα ο Νίκος Κοεμτζής
« Απάντηση #3 στις: 24/09/11, 22:04 »
Ελαφρυ το χωμα που τον σκεπαζει, αν και στα ματια μου παρεμενε ενας δολοφονος κι οχι καποιος "μαγκας" ή "ηρωας" οπως ηθελαν πολλοι να του προσαψουν. Μπορει καποιοι "νεοφιλελευθεροι" καλλιτεχνες ( που αργοτερα αποδεικτηκε ποσο φιλελευθεροι ΠΑΣΟΚΟΙ ειναι ) να αξιοποιησαν το ονομα και την ιστορικη στιγμη που εγινε το φονικο, ομως ας μην υπερβαλουμε μιλωντας για "μαγκες" και "ηρωες".

Οι μαγκες ηταν τελειως διαφορετικο καλουπι ανθρωπου που ουδεμια σχεση ειχαν με αυτο που εχουν πολλοι στο νου τους. Κυριως δεν ηταν δολοφονοι!

Πιστευω πως και ο ιδιος δεν αισθανοταν ετσι, μεταμελημενος για ο,τι ειχε κανει τοτε! Δυστυχως διαβασα πως περασε 1 ωρα μεχρι να αντιληφθει καποιος πως ηταν νεκρος κι αυτο δειχνει ποσο πισω εχουμε παει ως κοινωνια ( στο θεμα βοηθειας στο διπλανο μας ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: "Έφυγε" σήμερα ο Νίκος Κοεμτζής
« Απάντηση #4 στις: 27/09/11, 12:19 »
Επειδή τυχαίνει (μη με ρωτήσετε πως) να γνωρίζω κάποια πράγματα παραπάνω για την περίπτωση Κοεμτζή ακούστε και κάποια πράγματα που ΔΕΝ τα λέει η ταινία

1. Ο Κοεμτζής ΔΕΝ επιτέθηκε στους αστυνομικούς φωνάζοντας "Παραγγελιάααα!!!" Ο Κοεμτζής, μεθυσμένος όντας, σηκώθηκε να δεί τι γίνεται και ποιοι κάνοιυν φασαρία. Μόλις είδε τον αδελφό του να τον τσαλαπατούν στην πίστα με τα σπασμένα γυαλιά, τον άρπαξαν 2 αστυνομικοί δεξιά και αριστερά και ένας απέναντί του του έδειξε το όπλο που είχε μέσα απο σακάκι του. Προφανώς δεν ήθελαν να τον σκοτώσουν. Ήθελαν να τον αναγκάσουν να δεί τι έκαναν στον αδελφό του για να γίνει πιο... "συνεργάσιμος" (του είχαν προτείνει να γίνει ρουφιάνος της αστυνομίας μιας και ήταν μέσα στην πιάτσα και είχε αρνηθεί). Δεν υπολόγισαν όμως πως ο Κοεμτζής είχε επάνω του μαχαίρι. Κατάφερε και το έπιασε και με τρείς κινήσεις, έδωσε 3 μαχαιριές και σκότωσε και τους 3. ΟΧΙ για την "παραγγελιά" και αηδίες... απλά για να ελευθερωθεί και να πάρει τον αδελφό του απο εκεί μέσα! Τον πήρε στην πλάτη του και βγαίνοντας, χτυπούσε όποιον του έμπαινε στο δρόμο. Έτσι τραυμάτισε 7 (και όχι 6) θαμώνες και υπαλλήλους του μαγαζιού.

2. Αυτή την πραγματική ιστορία την ήξερε ο σκηνοθέτης της ταινίας και όχι μόνο δεν την παρουσίασε αλλα δεν απέδωσε ποτέ και στον Κοεμτζή αυτά που του αναλογούσαν. Κοινώς άλλοι έγιναν "μάγκες" στο όνομα του Κοεμτζή!

3. Ο Κοεμτζής είχε μετανιώσει σε απίστευτο βαθμό γι'αυτό που είχε γίνει. Μάλιστα καταριώταν τη μοίρα του λέγοντας: "Άλλος πάει επίτηδες να σκοτώσει άνθρωπο, του ρίχνει 10 μαχαιριές και εκείνος δεν πεθαίνει, εγώ για να ελευθερώσω τον αδελφό μου έδωσα 3 μαχαιριές και πήρα 3 ζωές"!

4. Στις φυλακές που πήγε, πάντα νουθετούσε τους νεώτερους (ιδιαίτερα στο θέμα των ναρκωτικών) και τηρούσε μια στάση οπου τον σέβονταν (και όχι φοβούνταν) όλοι. Ασχολήθηκε πολύ με τη ζωγραφική και είχε πραγματοποιήσει δικές του εκθέσεις αποσπόντας ιδιαιτέρως επαινετικά σχόλια 

Δεν πάω να τον βγάλω "καλό παιδί". Κάθε άλλο. Άνθρωπος της πιάτσας και της νύχτας ήταν με ιδιαίτερα επαναστατικό χαρακτήρα που δε "μάσαγε" πουθενά και σε κανέναν. Αλλα γύρω απο το όνομά του έχουν ειπωθεί άπειρα ψέμματα, και πολλοί έχουν οφεληθεί (πολιτικά και οικονομικά) απο την περίπτωσή του. Και ενώ αυτός πλήρωσε για τις πράξεις του (και μέσα στη φυλακή και περισσότερο έξω απο αυτή), κάποιοι άλλοι όχι μόνο δε πλήρωσαν ποτέ για τις δικές τους, αλλα βγαίνουν και μιλούν γ'αυτόν είτε θετικά είτε αρνητικά χωρίς ίχνος ντροπής..
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
16809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/06, 20:16
από Krusty
12 Απαντήσεις
12832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
11 Απαντήσεις
5783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/06, 15:20
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
62 Απαντήσεις
26622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 21:58
από schizm
18 Απαντήσεις
7673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 18:51
από MACMISIAS
2 Απαντήσεις
2162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/11, 21:23
από Θοδωρής
2 Απαντήσεις
2825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/12, 16:22
από Spyros Delta
11 Απαντήσεις
37856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/13, 08:56
από Ο Νέος Κιθαρωδός
0 Απαντήσεις
3246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/13, 09:20
από Καθόδιος (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/14, 20:11
από Μητσάκος