Αποστολέας Θέμα: set up  (Αναγνώστηκε 9513 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #25 στις: 31/03/08, 22:44 »
Παιδια μια βοηθεια θα ηθελα!! θελω να αλλαξω χορδες και η κιθαρα μου εχει εννιαρες πανω..εγω παντα επαιζα με δεκαρες! αν της αλλαξω τωρα χορδες και της βαλω δεκαρες(εχει floyd η κιθαρα) εννοειται οτι θα θελει set up,αλλα το θεμα ειναι τι?αμα εκει που ειναι τα ελατηρια  στο πισω μερος της κιθαρας βαλω αλλο ενα ελατηριο(εχει 3 τωρα,για δεκαρες χρειαζονται 4 αν δεν κανω λαθοσ..ε?) και ρυθμισω και το string tension απο της 2 μεγαλες βιδες που εχει εκει,φερω τη γεφυρα οπως πρεπει να ειναι παραλληλα με το σωμα,ρυθμισω το action,θα χρειαστει να ρυθμισω και το intonation αλλα και το μπρατσο(τη βεργα)???για το intonation δεν με απασχολει..το φτιαχνω..αλλα στη βεργα της ταστιερας χερι δεν βαζω!να κανω καμια πατατα και να τρεχω μετα..

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #26 στις: 31/03/08, 22:56 »
Λογικά με τα 4 ελατήρια κ τη ρύθμιση του string tension θα είσαι εντάξει, κ θα μάθεις κιόλας από τη διαδικασία.

Επίσης, μην νομίζεις ότι η ρύμθιση της βέργας επιφέρει τόσο τρομακτικές αλλαγές ώστε να πάθει ζημιά η κιθάρα.

Οπλίσου με ψυχραιμία κ υπομονή, κ βουρ...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #27 στις: 06/04/08, 13:58 »
(κάτι άσχετο)
Χορδές ίδιου πάχους (δεκάρες) διαφορετικής εταιρίας έχουν διαφορετική τάση(V ;D)? Ρωτάω επειδή έσπασε η σολ ernie ball που είχα, και έχω εύκαιρο ένα σετ Daddario.. Θα χρειαστεί να κάνω κάποια ρύθμιση??
Διαφορετική τάση μπορεί να έχουν (αν θες τσέκαρε τα κουτάκια των χορδών, σίγουρα θα λένε πληροφορίες για την τάση), αλλά δεν απαιτείται κάποια ρύθμιση.. Να φανταστείς ότι αν αλλάξεις το gauge μόνο μιας χορδής (για παράδειγμα από 9αρα βάλεις 10αρα) θα έχεις διαφορά 1,5-2 κιλών στη τάση, δηλαδή σε σχέση με τα 65 κιλά τάσης όλων των χορδών, η διαφορά είναι μικρή.. Πόσο μάλλον στη περίπτωση σου που οι χορδές έχουν το ίδιο gauge, απλά είναι φτιαγμένες από άλλη εταιρία.. Ίσως καταλάβεις διαφορά στον ήχο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία..
Δηλαδή δεν θα χρειάζεται ρύθμιση η γέφυρα/truss rod αμα αλλάξω όλες τις Ernie Ball που έχω με D'addario..(όλες δεκάρες) ε?
Κάτι άλλο άσχετο... Για να κουρδίσω standard, μισό/ένα τόνο χαμηλότερα, τί είδους ρύθμιση απαιτείται? Στο truss rod? Στη γέφυρα? Μέχρι τώρα είχα κουρδίσει σε drop D χωρίς κάποιο πρόβλημα, και χωρίς να κάνω καμία ρύθμιση, αλλά άλλο ένα ημιτόνιο κάτω μια χορδή άλλο 6.. Έχω δεκάρες χορδές.. Μήπως χρειάζεται παραπάνω?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #28 στις: 07/04/08, 19:15 »
Αν είναι όλες δεκάρες οι χορδές που θα αλλάξεις, η τάση θα αλλάξει απειροελάχιστα οπότε δεν αξίζει τον κόπο να πειράξεις το truss rod.. Για το άλλο ερώτημα σου, αν δεις ότι με την αλλαγή του gauge η κιθάρα τρίζει τότε ναι, πρέπει να διορθωθεί το truss rod.. Αν όχι, no need.. Ειδικά όταν κουρδίζουμε μισό ημιτόνιο πάνω/κάτω δεν δημιουργείται πρόβλημα..

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #29 στις: 07/04/08, 21:57 »

Ευχαριστώ.. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην παίξει καμια αλλαγή στη γέφυρα/στην κυρτότητα του μπράτσου και χρειαστεί καμια ρύθμιση που δεν θα μπορώ να την κάνω μόνος μου..  :-\
Ειδικά όταν κουρδίζουμε μισό ημιτόνιο πάνω/κάτω δεν δημιουργείται πρόβλημα..
Μήπως εννοείς μισό τόνο? Γιατι μισό ημιτόνιο..  :P

Τις χορδές τότε, θα τις αλλάξω και θα δούμε αν παίξει κανένα πρόβλημα.. Πάντως στα κουτιά των σετ (Ernie Ball -  Daddario) είχα παρατηρήσει κάποιες διαφορές στις τάσεις αλλά πράγματι πολύ μικρές, δηλαδή ας πούμε 7,5kg-7,6kg.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #30 στις: 07/04/08, 22:53 »
Κάτι άλλο άσχετο που είχα καιρό την απορία.. Μιας και πήρα φόρα τώρα... :P
Άμα βγάλουμε όλες χορδές της κιθάρας ταυτόχρονα, δεν υπάρχει κίνδυνος να σκευρώσει εξ'αιτίας της απότομης αλλαγής της τάσης των χορδών στο μπράτσο?
Τότε όμως, για να αφαιρέσουμε όλες τις χορδές (για να βγάλουμε το pickguard ή για κάποια ρύθμιση στους μαγνήτες πχ) πώς το κάνουμε?
Όλοι αυτοί που πουλάνε strat του 60 στο ebay, που βγάζουν τις χορδές, ξεβιδώνουν το μπράτσο και βγάζουν και τους μαγνήτες για να δείξουν ημ.κατασκευής και originality διακινδυνεύουν τα όργανα?  :-\ ???

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #31 στις: 07/04/08, 23:26 »
Κάτι άλλο άσχετο που είχα καιρό την απορία.. Μιας και πήρα φόρα τώρα... :P
Άμα βγάλουμε όλες χορδές της κιθάρας ταυτόχρονα, δεν υπάρχει κίνδυνος να σκευρώσει εξ'αιτίας της απότομης αλλαγής της τάσης των χορδών στο μπράτσο?
Τότε όμως, για να αφαιρέσουμε όλες τις χορδές (για να βγάλουμε το pickguard ή για κάποια ρύθμιση στους μαγνήτες πχ) πώς το κάνουμε?
Όλοι αυτοί που πουλάνε strat του 60 στο ebay, που βγάζουν τις χορδές, ξεβιδώνουν το μπράτσο και βγάζουν και τους μαγνήτες για να δείξουν ημ.κατασκευής και originality διακινδυνεύουν τα όργανα?  :-\ ???
Καλή ερώτηση.. Σκέψου το μπράτσο της κιθάρας σαν ένα κλαδί.. Το κλαδί από μόνο του δεν παθαίνει τίποτα αν στέκεται ακίνητο.. Σκέψου τώρα ότι κάποιος αρχίζει να το λυγίζει.. Το κλαδί αντέχει μέχρι ένα σημείο, αλλά μετά από αυτό σπάει.. Έτσι είναι και το μπράτσο.. Αν βγάλεις όλες τις χορδές δεν παθαίνει τίποτα.. Αν του "φορέσεις" χορδές, τότε παλι δεν θα πάθει τίποτα αν η τάση που δημιουργούν οι χορδές δεν το λυγίζουν τόσο πολύ ώστε να σπάσει.. Το σκεύρωμα που αναφέρεις προκαλείται κυρίως λόγω της υγρασίας.. Η τάση των χορδών δεν σκευρώνει τα όργανα.. Η αποθήκευση σε υγρά μέρη το κάνει.. Επομένως το να αφήσεις τη κιθάρα σου χωρίς χορδές δεν έχει καμία επίπτωση αν βρίσκεται μέσα στη θήκη της.. Μην ξεχνάς επίσης ότι μέσα στο μπράτσο υπάρχει και το truss rod που "απορροφά" όλη την τάση..

Τώρα γιατί λένε να μην αλλάζουμε ποτέ τις χορδές όλες μαζί.. Αυτό αφορά τις floating γέφυρες (τύπου FR) όπου όταν βγουν όλες οι χορδές η γέφυρα αποσταθεροποιείται εντελώς και είναι πάρα πολύ δύσκολο μετά να την επαναφέρεις.. Άλλωστε όταν αλλάζεις μαγνήτες, δεν μπορείς να μην βγάλεις όλες τις χορδές (εκτός αν είναι η δουλειά σου αυτή).. Απλά, στις αλλαγές χορδών καλό είναι να αποφεύγεται για λόγους δικής μας ευκολίας..
Μήπως εννοείς μισό τόνο? Γιατι μισό ημιτόνιο..  :P
Μισό τόνο εννοούσα.. Αφηρημάδα :)

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #32 στις: 07/04/08, 23:36 »
Aν παρω ενα ψαλιδι απαυτα που εχουν οι κηπουροι,και κοψω τις χορδεσ ολες μαζι αποτομα λετε να διαλυθει το μπρατσο??  ;D

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #33 στις: 10/04/08, 10:33 »
Αν βάλεις 10άρες θέλεις σίγουρα 4 ελατήρια;
Εμένα έχει 3 κι απλά είναι ανασηκωμένο το tremolo...
Αν σφίξεις λίγο τις βίδες από μέσα παίζει να κάνεις ζημιά;  ???