Αποστολέας Θέμα: Συμβολα  (Αναγνώστηκε 13397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Συμβολα
« στις: 05/11/06, 02:25 »
Ολοι λιγο πολυ εχουμε καποια συμβολα στη ζωη μας,εχουμε συνδεθει με καποια 'καλλιτεχνικα ορνιθοσκαλισματα' ου καναν οι αρχαιοι ημων προγονοι...

Ποια εχετε υιοθετησει?Τι ξερετε για αυτα?Τι συμβολιζουν?Τι ιστορια εχουν?Τι συμβολιζουν για σας?

Εγω προσωπικα ελκομαι πολυ απο μια κανονικη πενταλφα,πενταγραμμο ή πεντακτινο αστερι.ΠΡΟΣΟΧΗ:οχι το αναποδο.

http://www.fanart-central.net/pic-179793.html

Σαν συμβολο υπαρχει εδω κ 6000 χρονια χωρις την παραμικρη κακια σημασια,την οποια απεκτησε τα τελευταια 1000 χρονια κ κυριως τις τελευταιες δεκαειες οταν ο Αnton Lavey την υιοθετησε-αναποδη-ως συμβολο της Εκκλησιας του Σατανα.(Αναποδα συμβολιζει τον τραγοκεφαλο σατανα που επιτιθεται με τα κερατα του στον παραδεισο).Ειναι συμβολο καλοτυχιας κ προστασιας.Επισης ειναι ενα απο τα ισχυροτερα φυλαχτα κ πανισχυρο συμβολο για μαγους-ακομα κ σημερα.Αλλες σημασιες του ειναι η πολυπλοκοτητα της ανθρωπινης σκεψης,τα στοιχεια της φυσης (φωτια,αερας,νερο,γη) μαζι με το πνευμα κ.α.π.

Αυτη που εχω στο λαιμο μου βρισκεται σε εναν κυκλο με τις γωνιες της εκτος αυτου.Για μενα συμβολιζει την ηρεμια(εντος του κυκλου)κ την επιθετικοτητα(μια κ οι γωνιες ειναι εκτος του κυκλου),το "να διεκδικεις κ να απαιτεις" που με ειχε πει ενας φιλος πριν λιγο καιρο.Το ρισκο που πρεπει να παιρνουμε στην ζωη.

Σαν τελειωμα θα ηθελα να πω οτι ο κοσμος ειναι πολυ προκατηλιεμμενος ως προς αυτο το σμβολο.Με εχουν πει ουκ ολιγες φορες σατανιστη μεταξυ σοβαρου κ αστειου!!Δεν ειναι χριστιανικο,αλα δεν ειναι κ απαραιτητα σατανιστικο.Ζουμε σε εναν αναλογικο κοσμο!

Αυτα απο μενα κ περιμενω τα δικα σας συμβολα με τις δικες σας-περισσοτερο-σημασιες!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/06, 02:27 από KOYPEAS »
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #1 στις: 05/11/06, 09:17 »
Εγώ ασχολούμαι πάρα πολύ με τα σύμβολα και τις σημασίες τους, όπως μπορείς να δεις εδώ π.χ. (έργο μου):
http://www.deviantart.com/deviation/41275149/?qo=5&q=by%3Aalexvankuik&qh=sort%3Atime+-in%3Ascraps
Για μένα (επειδή ασχολούμαι με την Wicca και τα συναφή) το πεντάκτινο είναι πολύ σημαντικό και συμβολίζει την ισορροπία και την αρμονία μεταξύ των στοιχείων (μια και κάθε άκρη του συμβολίζει ένα στοιχείο, νερό, γη, αέρας, φωτιά και ether (ψυχή)...), αλλά εξίσου σημαντικά είναι το αστέρι το Δαβίδ (που έχει παρόμοια σημασία με το yin-yang), το ankh, ο ρόμβος, ο κύκλος, και ο τετραγονισμένος κύκλος (αλχημιστικά σύμβολα), και τα σύμβολα της Θεάς και του Θεού. Προσωπικά φοράω πάντα έναν κέλτικο ήλιο (μοιάζει με mandala αλλά είναι πιο απλός) κι έναν κέλτικο σταυρό (με ίσες άκρες και σε κύκλο). Ο ήλιος συμβολίζει το θεό, τη δύναμη και την αυτοπεπείθηση, και ο σταυρός την ισορροπία των αντιθέτων.

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #2 στις: 05/11/06, 13:22 »
  Αγαπητε φιλε Κουρεα εγω αυτο που γνωριζω σχετικα μ'αυτο το συμβολο και που εχω ακουσει ειναι πως (αυτο το αστερι,αν καταλαβα καλα για ποιο μιλαμε,αποτελειται απο δυο τριγωνα το ενα αναποδο απο το αλλο) το ενα τριγωνο ηταν το συμβολο της Αφροδιτης στην αρχαιοτητα και το αναποδο ειναι το συμβολο του αντρα και ετσι τα δυο μαζι,στην ενωση τους,που σχηματιζουν το αστερι αυτο,συμβολιζουν την ενωση του αντρα και της γυναικας.Φυσικα στην πορεια χρησιμοποιηθηκε απο τις σατανιστικες οργανωσεις και τους Εβραιους.
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #3 στις: 05/11/06, 14:54 »
  Αγαπητε φιλε Κουρεα εγω αυτο που γνωριζω σχετικα μ'αυτο το συμβολο και που εχω ακουσει ειναι πως (αυτο το αστερι,αν καταλαβα καλα για ποιο μιλαμε,αποτελειται απο δυο τριγωνα το ενα αναποδο απο το αλλο) το ενα τριγωνο ηταν το συμβολο της Αφροδιτης στην αρχαιοτητα και το αναποδο ειναι το συμβολο του αντρα και ετσι τα δυο μαζι,στην ενωση τους,που σχηματιζουν το αστερι αυτο,συμβολιζουν την ενωση του αντρα και της γυναικας.Φυσικα στην πορεια χρησιμοποιηθηκε απο τις σατανιστικες οργανωσεις και τους Εβραιους.
Ο κουρέας μίλαγε για το πεντάλφα, όχι το αστέρι του Δαβίδ (που αποτελείται από δύο τρίγωνα, και ΔΕΝ χρησιμοποιήται από τις σατανιστικές οργανώσεις). Είναι διαφορετικά σύμβολα.

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #4 στις: 05/11/06, 15:57 »
Κουρέα, πιάσ'το αυγό και κούρευ'το...
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #5 στις: 06/11/06, 00:24 »
Ευακι με απογοητευεις!!!Μπερδευεις οπως πολυς κοσμος αυτα τα δυο συμβολα!!!( :P)

Dire straight,δεν πιανω ακριβως το σχολιο σου...!!

Flash news:Χθες ανακαλυψα οτι η πενταλφα συμβολιζε στα πρωτα χρονια μετα το σταυρικο θανατο του Ιησου(πραγμα που την κανει λιγουλακι κ χριστιανικο συμβολο)τις 5 πληγες του-χερια,ποδια κ λογχη.
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #6 στις: 06/11/06, 19:12 »
Ευακι με απογοητευεις!!!Μπερδευεις οπως πολυς κοσμος αυτα τα δυο συμβολα!!!( :P)

Flash news:Χθες ανακαλυψα οτι η πενταλφα συμβολιζε στα πρωτα χρονια μετα το σταυρικο θανατο του Ιησου(πραγμα που την κανει λιγουλακι κ χριστιανικο συμβολο)τις 5 πληγες του-χερια,ποδια κ λογχη.


Η αληθεια ειναι οτι ειχα την εντυπωση οτι ηταν το ιδιο...Λαθος μου...Σε παρακαλω συγχωρεσε με για το λαθος μου...Βοηθησε με να αποκατασταστησω την εικονα που εχεις για μενα...Μη με απορριπτεις και με διαγραφεις ετσι για ενα απλο λαθακι...
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #7 στις: 06/11/06, 21:28 »

Dire straight,δεν πιανω ακριβως το σχολιο σου...!!



Απλά δεν καταλαβαίνω το νόημα της ανάλυσης συμβόλων (και έτσι και του thread).
Το  λογοπαίγνιο αναφέρεται στο οτι το θέμα συγκεκριμένα της πεντάλφας είναι μπερδεμένο.
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #8 στις: 06/11/06, 21:49 »

Dire straight,δεν πιανω ακριβως το σχολιο σου...!!



Απλά δεν καταλαβαίνω το νόημα της ανάλυσης συμβόλων (και έτσι και του thread).
Το  λογοπαίγνιο αναφέρεται στο οτι το θέμα συγκεκριμένα της πεντάλφας είναι μπερδεμένο.
Τα σύμβολα έχουν μια δύναμη που, αναλόγως με το πώς θα χρησιμοποιηθούν, μπορούν να επηρρεάσουν τους ανθρώπους που τα βλέπουν, είτε τα αντιλαμβάνονται είτε όχι. Εδώ είναι και η σχέση της τέχνης με τη μαγεία, μιας και η τέχνη ουσιαστικά σου δίνει την ικανότητα να συμβολήσεις κάποια πράγματα, με απώτερο σκοπό να επηρεάσεις τη σκέψη και τα αισθήματα του άλλου.
Χρήση συμβόλων, παρεμπιπτόντως κάνουν πολύ μεγάλη οι Μασονιστές, που έχουν σκορπήσει μαγικά σύμβολα (σε μορφή τεράστιων μονόλιθων) φορτισμένα με αρνητική ενέργεια, σε όλο τον κόσμο, ειδικά σε πρωτεύουσες όπως το Λονδίνο, το Βερολίνο, και, φυσικά, το Παρίση, κλπ. με σκοπό την υπόταξη των πολιτών. Εδώ, ευτυχώς, επηρροή τους είναι ελάχιστη...

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #9 στις: 06/11/06, 22:05 »
 Ρε Alex πολύ δεν το τραβάμε;(!)
Σαν σενάριο απο Marvel comics ακούγεται!
Κάν'το τουλάχιστον λιανά στους αμύητους... (τα περι μασόνων εννοω)
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #10 στις: 07/11/06, 13:36 »
Απλά δεν καταλαβαίνω το νόημα της ανάλυσης συμβόλων (και έτσι και του thread).
Το  λογοπαίγνιο αναφέρεται στο οτι το θέμα συγκεκριμένα της πεντάλφας είναι μπερδεμένο.

Συμφωνω στο μπερδεμα του συμβολου της πενταλφας.Ακριβως για το λογο οτι υπαρχει 6000 χρονια.

Αφου ομως δεν καταλαβαινεις το νοημα του thread κ των συμβολως τοτε γιατι μπηκες στον κοπο οχι μονο να αοαντησεις αλλα κ να χλευασεις?Εγω το εβαλα για να δω ποσος κοσμος εδω μεσα εχει καποια κοινα ενδιαφεροντα με μενα,κ να ανταλλαξουμε αποψεις κ ιδεες.Το εβαλα για να δω αν υπαρχουν(που οπως αποδειχτηκε υπαρχουν,εστω κ ενα ατομο)ατομα τα οποια ασχολουνται παραπανω απο μενα με παραξενα κ μυστηρια πραματα κ γιατι οχι,να μαθω απο αυτα.

Ξερω οτι το θεμα ειναι κατι εξω απο τα συνηθισμενα.Αυτο μου το αποδυκνυει κ η απαντηση σου.ΕΙναι ομως κατι υπαρκτο.Ποιος ο λογος κατυεθειαν να το αποδοκιμασεις χωρις να ξερεις κ να ασχολεισαι?Προς τι στην τελικη η απαντηση σου?

Μετα σεβασμου,
--------->ΚΟΥΡΕΑΣ

Απαντηση προς Ευα:Θα σου κανω μαθηματα οταν βρεθουμε για κανα καφε!!Απο τωρα παντως εισαι συγχωρεμενη!!!
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #11 στις: 08/11/06, 15:31 »
To Ankh. Το φοράω πάντα στο λαιμό μου...

http://en.wikipedia.org/wiki/Ankh
reveduncurieux.blogspot.com

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #12 στις: 09/11/06, 22:22 »
To Ankh. Το φοράω πάντα στο λαιμό μου...

http://en.wikipedia.org/wiki/Ankh

Ξέχασα να το αναφέρω αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #13 στις: 11/11/06, 00:24 »
Απλά δεν καταλαβαίνω το νόημα της ανάλυσης συμβόλων (και έτσι και του thread).
Το  λογοπαίγνιο αναφέρεται στο οτι το θέμα συγκεκριμένα της πεντάλφας είναι μπερδεμένο.

Συμφωνω στο μπερδεμα του συμβολου της πενταλφας.Ακριβως για το λογο οτι υπαρχει 6000 χρονια.

Αφου ομως δεν καταλαβαινεις το νοημα του thread κ των συμβολως τοτε γιατι μπηκες στον κοπο οχι μονο να αοαντησεις αλλα κ να χλευασεις?Εγω το εβαλα για να δω ποσος κοσμος εδω μεσα εχει καποια κοινα ενδιαφεροντα με μενα,κ να ανταλλαξουμε αποψεις κ ιδεες.Το εβαλα για να δω αν υπαρχουν(που οπως αποδειχτηκε υπαρχουν,εστω κ ενα ατομο)ατομα τα οποια ασχολουνται παραπανω απο μενα με παραξενα κ μυστηρια πραματα κ γιατι οχι,να μαθω απο αυτα.

Ξερω οτι το θεμα ειναι κατι εξω απο τα συνηθισμενα.Αυτο μου το αποδυκνυει κ η απαντηση σου.ΕΙναι ομως κατι υπαρκτο.Ποιος ο λογος κατυεθειαν να το αποδοκιμασεις χωρις να ξερεις κ να ασχολεισαι?Προς τι στην τελικη η απαντηση σου?

Μετα σεβασμου,
--------->ΚΟΥΡΕΑΣ



Το γεγονός οτι δεν το καταλαβαίνω δεν σημαίνει οτι δεν θέλω να το καταλάβω.
Και δεν χλευάζω (ή τουλάχιστον δεν ήθελα να φανεί έτσι).
Συγνώμη όμως αν αυτό έδειξα...
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #14 στις: 12/11/06, 18:36 »
Γι' αυτό το σύμβολο ποιός ξέρει να μου πει?
έστω πώς λέγεται...
το ζωγράφισα πρόχειρα, συγγνώμη που είναι έτσι!  :D

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #15 στις: 12/11/06, 22:59 »
Γι' αυτό το σύμβολο ποιός ξέρει να μου πει?
έστω πώς λέγεται...
το ζωγράφισα πρόχειρα, συγγνώμη που είναι έτσι!  :D
Το ξέρω το σύμβολο, είναι η triquetra. Κέλτικο σύμβολο της θεάς, που αποτελείται από τρείς ιχθείς (που αργότερα έγιναν απλές γραμμές), επίσης χρησιμοποιούνταν στην Νορβηγία και συμβόλιζε τον θεό Όντιν.
Αργότερα το πήρε η εκκλησία στις περιοχές εκείνες, μιας και το σύμβολο αυτό παρουσιάζει τέλεια την αγία τριάδα.
Στη Wicca και σε άλλες νεοπαγανιστικές παραδόσεις συμβολίζει την Θεά πάλι, που, όπως κι ο χριστιανικός Θεός, έχει κι αυτή τρεις μορφές: Την Παρθένα, την Μητέρα, και την Γραία. Αυτά ξέρω γενικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/06, 23:01 από Alexander the Gray »

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #16 στις: 12/11/06, 23:03 »
Σ' ευχαριστώ!!!
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #17 στις: 12/11/06, 23:32 »
Ρίξτε και μια (προσεκτική) ματιά εδώ:
http://altreligion.about.com/library/glossary/bloccultsymbols.htm

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #18 στις: 13/11/06, 20:31 »
Συμβολο για εμενα ειναι η κιθαρα...........
Metallica

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #19 στις: 13/11/06, 21:39 »
Συμβολο για εμενα ειναι η κιθαρα...........
Πρωτότυπο... ;D

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #20 στις: 13/11/06, 21:42 »
Συμβολο για εμενα ειναι η κιθαρα...........
Πρωτότυπο... ;D
Ωχ εχεις δικιο.......... :o
Metallica

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #21 στις: 13/11/06, 21:43 »
Συμβολο για εμενα ειναι η κιθαρα...........
Πρωτότυπο... ;D
Ωχ εχεις δικιο.......... :o
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ ολοι αυτη την πορωση εχουμε  ;D ;D κιθαρα και παλι κιθαρα....... ;D
Metallica

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #22 στις: 14/11/06, 02:54 »
Συμβολο για εμενα ειναι η κιθαρα...........

Σωστοτατος!!Αλλα παντα υπαρχει κ ο συνδυασμος!
Π.χ. εχω δει ηλεκτρικη κιθαρα που αντι για τελιτσες στα ταστα εχει κανονικες(οχι αναποδες)πενταλφες!(Γιατι την προσεξα αραγε???)

Συμβολο για μας τους 'φορουμιτες' ειναι κ η λυρα-ουσιαστικα το σχημα της πρωτης κιθαρας-του αγαπητου τουτου site!

Dire Straight δεν σε παρεξηγω,απλα εδειξες με το σχολιο σου οτι δεν τα υπολογιζεις κ πολυ τα συμβολα-ισως λανθασμενη ου εντυπωση.

Παντως πιστευω πως αν ψαχτεις λιγο θα βρεις καποιο συμβολο που υπαρχει στη ζωη σου κ δεν το εχεις προσεξει.Κατι στο οποιο βλεπεις τις αξιες στις οποιες πιστευεις.Δεν ειναι αναγκη να ειναι καποιο απο τα πολυ γνωστα,κ κατα πασα πιθανοτητα θα θελει ψαξιμο!
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #23 στις: 16/11/06, 16:54 »
Paidia, den ksero an einai asxeto alla mipos kserete ti simainei auto pou kanoun
fan kai artists se synaulies ac/dc kai oxi mono (auto me to dikti kai ton mikro tou xeriou-
giati exo akousei kati mystyria...)
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβολα
« Απάντηση #24 στις: 16/11/06, 21:43 »
Paidia, den ksero an einai asxeto alla mipos kserete ti simainei auto pou kanoun
fan kai artists se synaulies ac/dc kai oxi mono (auto me to dikti kai ton mikro tou xeriou-
giati exo akousei kati mystyria...)
Το σύμβολο αυτό, αρχικά, ήταν μια δεισιδαιμονική πράξη προστασίας απ'τα κακά πνεύματα, κακό μάτι, και ξέρω'γω τι άλλο, εκτώς αυτού όμως χρησιμοποιούνταν και από διάφορες αποκρυφιστικές όργανώσεις, όπως η Golden Dawn και άλλες. Το πήρε λοιπόν κι ο Lennon και το'δειξε σημόσια, το πήρε κι ο Dio και το'κανε μόδα. Tο υοθέτησε και η Wicca το 1920, ώστε να συμβολίσει τον "κερασφόρο θεό" μας. Και τέλος πριν λίγα χρόνια το υοθέτησε και η εκκλησία του Σατανά, για χαιρετισμό.
Μπάχαλο. Γενικά το σύμβολο αυτό, το mano cornuto, δεν είναι απίστευτης σημασίας για καμία θρησκεία.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/06, 22:18 από Alexander the Gray »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
12034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/02, 18:22
από Ο Νέος Κιθαρωδός
5 Απαντήσεις
9655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:40
από Alex Flouros