Αποστολέας Θέμα: Απορία  (Αναγνώστηκε 3128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Frozen Wizard

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απορία
« στις: 30/07/10, 17:31 »
Για σε όλους. Είμαι καινουριος στο φορουμ σας και απο οτι βλέπω εχετε κανει τρομερη δουλεια και σας αξιζουν 1000 μπραβο.

Εδω και κανα 3μηνο σκεφτομουν να παρω ενα σετ ηλ. κιθαρας με τα παρελκομενα  για να κσανα αρχισω να ασχολουμε

κατελιξα λοιπων στην ενλογω κυρια
 
και να την συνδιασω με ενα v-amp 3

και ι απορια μου ειναι ι εξης.
Ποιονενισχυτη μου προτινετε ?

μπορω να πω οτι μου εχουν περασει πολλες ιδεες οπως να παρω καπιον μικρο για αρχη οπος το vypyr15 ή ακομα να μην παρω καθολου και να την συνδεω στο pc αλλα αυτη την στιγμη ειμαι καπως σε απογνωση καμια ιδεα?



Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Απορία
« Απάντηση #1 στις: 30/07/10, 19:10 »
Διάβασες ήδη αρκετά από τα σχετικά θέματα στο φόρουμ;

Δεν υπάρχει ένας ενισχυτής για όλες τις δουλειές και όλα τα γούστα. Δώσε λεπτομέρειες για το τι θέλεις να κάνεις, τι μουσική θα παίξεις, που θα την παίξεις (σπιτι; στουντιο; προβα; συναυλία; ), πόσα λεφτά διαθέτεις, τι μπλιμπλίκια (ρυθμίσεις, εφέ) θες να'χει επάνω, κλπ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απορία
« Απάντηση #2 στις: 30/07/10, 20:19 »
Δεν έχεις διευκρινίσει σε ποιά μουσικά είδη θέλεις να κινηθείς και ποιός είναι ο προϋπολογισμός σου. Φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που αυτή η κιθάρα κοστίζει περίπου 320 Ευρώ στο Euroguitar και το V-amp 3 άλλα 85 από το ίδιο κατάστημα (σύνολο 424 μαζί με τα μεταφορικά), ίσως να μη θέλεις να ξοδέψεις πολλά σε έναν ενισχυτή. Και αφού σκοπεύεις να έχεις προσομοιώσεις ενισχυτών και εφφέ από το V-amp, θα ήταν προτιμότερο να βρεις έναν ενισχυτή που θα αναδείξει τις δυνατότητες του V-amp. Οπότε αυτά που έγραψα εδώ μάλλον ισχύουν και στην περίπτωσή σου. Αν και εγώ προσωπικά είναι υπέρμαχος των modelling ενισχυτών, δεν είμαι σίγουρος ότι ένας ενισχυτής όπως ο Vypyr θα ήταν ο ιδανικός συνδυασμός με μια πεταλιέρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Frozen Wizard

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Απορία
« Απάντηση #3 στις: 01/08/10, 11:36 »
φίλε Απόλλων δεν μπορούσες να το θεσεις καλιτερα ακριβος αυτο σκεφτομουν σαν θεωρια, εγώ την παραγγελία της κιθαρας την εκανα (χωρίς κάποιον ενισχιτη) αποφασισμενος να παιζω πανω σε pc οσο χριαστει μεχρι να δω τι θα κανω για ενισχητη, ακουσα και μια ιδεα ...δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτη αντι για ενισχητη να βαλω αυτοενισχιομενο ηχειο. με το vamp να δινει μια προενισχηση θα ηταν μια λυση.οσο για budget kai για  style μουσικης μην ρωτατε ειναι περιεργη κατασταση και στα δυο :-X ας πουμε πως σε style ακουω σχεδον τα παντα και θα μου αρεσε να πεζω σχεδον τα παντα..γιαυτο και το vamp μου ηρθε σαν λυση κατι σαν απο blues σε maiden και απο maiden σε amon amarth  >:D ξερω πως δεν γινετε να γινει κατι τετειο αλλα ειμαι σιμβιβασμενος με τιν ιδεα να παιζω blues με διπλους ενεργους μαγνητες  :P .το ξερω ολα ακουγονται πολυ μπερδεμενα γιατι ετσι ειναι μες το μυαλο μου χιχι. και thanks για της απαντησης παιδια.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Απορία
« Απάντηση #4 στις: 01/08/10, 11:53 »
Να σε καλωσορισω κι εγω και να πω οτι δεν εισαι τοσο μπερδεμενος οσο νομιζεις...
ΕΙσαι πολυ ψαγμενος και πολυ περισσοτερο απο οσους ρωτανε απλα "τι κιθαρα να παρω?" και "ειναι καλη η ταδε?" κτλ...
Μπραβο σου που ψαχτηκες και ενημερωθηκες και μην το αφηνεις ψαξε κι αλλο  :up

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απορία
« Απάντηση #5 στις: 01/08/10, 12:26 »
φίλε Απόλλων δεν μπορούσες να το θεσεις καλιτερα ακριβος αυτο σκεφτομουν σαν θεωρια, εγώ την παραγγελία της κιθαρας την εκανα (χωρίς κάποιον ενισχιτη) αποφασισμενος να παιζω πανω σε pc οσο χριαστει μεχρι να δω τι θα κανω για ενισχητη, ακουσα και μια ιδεα ...δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτη αντι για ενισχητη να βαλω αυτοενισχιομενο ηχειο. με το vamp να δινει μια προενισχηση θα ηταν μια λυση.οσο για budget kai για  style μουσικης μην ρωτατε ειναι περιεργη κατασταση και στα δυο :-X ας πουμε πως σε style ακουω σχεδον τα παντα και θα μου αρεσε να πεζω σχεδον τα παντα..γιαυτο και το vamp μου ηρθε σαν λυση κατι σαν απο blues σε maiden και απο maiden σε amon amarth  >:D ξερω πως δεν γινετε να γινει κατι τετειο αλλα ειμαι σιμβιβασμενος με τιν ιδεα να παιζω blues με διπλους ενεργους μαγνητες  :P .το ξερω ολα ακουγονται πολυ μπερδεμενα γιατι ετσι ειναι μες το μυαλο μου χιχι. και thanks για της απαντησης παιδια.


Το αυτοενισχυόμενο ηχείο (ή ηχεία) είναι μια καλή λύση από πλευράς ποιότητας ήχου, είναι όμως και πιο ακριβή. Για να πάρεις ένα ζευγάρι ηχεία με ικανό μέγεθος για να αναδείξουν τον ήχο σου όπως π.χ. τα ΕSI Near08 Classic θα χρειαστείς κανένα 200άρι, ενώ με μικρότερα (και φτηνότερα) ηχεία ίσως να μην έχεις την ποιότητα που θέλεις. Νομίζω ότι από τη στιγμή που αποφάσισες να πάρεις το V-amp 3 ένας ενισχυτής όπως ο Crate FW15R αποτελεί έναν ικανοποιητικό συμβιβασμό από πλευράς ποιότητας και τιμής, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση. Aν πάλι δεν έχεις αγοράσει ακόμα το V-amp (δεν είναι ξεκάθαρο αν το παρήγγειλες με την κιθάρα), τότε θα σού συνιστούσα ανεπιφύλακτα έναν modelling ενισχυτή όπως ο Vox VT15 ή ο Peavey Vypyr 15.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Frozen Wizard

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Απορία
« Απάντηση #6 στις: 01/08/10, 19:11 »
η παραγγελια εχει γινει, ναι, σε ενα σινολο γυρω στα 600 ευρο κιθαρα vamp και τα παρεμφερη κασα ,stand,χορδες ,καθαριστικα,πενες full bombe σκεφτομενος παντα οτι ειναι ενα οργανο και σαν ολα τα οργανα αν το προσεξεις θα αντεξει και στον χρονο ,δεν ξανα κανωτα ιδια λαθη...δεν θες να δεις πως κατεληξε μια fender mini που ειχα πριν τον 1ο παγκοσμιο ^^ οργανομενα πραγματα απο δω και περα ;D θελω να σε προλαβω με αυτο γιατι γνωστοι μου θα με κοροιδεβαν αν τους ελεγα πως εδωσα 440 ευρο για μια κιθαρα και το vamp και 160 ευρο για "ψιλοπργματα" και τωρα ψαχνω για ενισχητη.
Τωρα... δεν θα ηθελα να δοσω καπια χρηματα για μια προχηρη λυση αλλα για κατι πιο stadar και γιαυτο οπως προειπα μπορω να περιμενω μερχι που να βρω μια σωστη λυση και γιαυτο αλοστε ψαχνομαι :P .
Λοιπον φιλε απολλων, ερωτηση!! η κιθαρα απο οτι ξερο εχει μονοφονικο ηχο οποτε θεψριτικα δεν χρειαζομαι 2 ηχεια ετσι? τσεκαρα καπια και βρικα αυτο για τσεκαρε
http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/PA/Active-speakers/Behringer-B208D-8-Aktivbox-145-Watt-/-8-Ohm/art-PAH0008550-000
και πε μου.

και φιλε m@ster k@frer ευχαριστω για τα καλα σου λογια ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/05, 20:54
από louloudenia
13 Απαντήσεις
6958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:28
από Jezus
Απορια

Ξεκίνησε από Timis Εφέ

4 Απαντήσεις
3197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 10:00
από thanal9999
29 Απαντήσεις
10247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 00:02
από faser
απορια

Ξεκίνησε από artistzzz Εφέ

2 Απαντήσεις
2528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/08, 18:01
από jkstigma
7 Απαντήσεις
3441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/08, 18:57
από Amylo
1 Απαντήσεις
2294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 21:43
από Stinky
4 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:55
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
2307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/10, 17:55
από Valantis
απορια

Ξεκίνησε από Iraklis Gk Εφέ

1 Απαντήσεις
2123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/10, 17:13
από adr1anos