Αποστολέας Θέμα: Απορία!!  (Αναγνώστηκε 3190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lp_fan_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απορία!!
« στις: 27/12/12, 01:27 »
Τι διαφορά μπορεί να έχει μια κιθάρα harley benton les paul παραδείγματος χάρη μια τέτοια http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_cb.htm απο μια les paul epiphone standard http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_cherry_sunburst.htm...με διαφορά τα 200 ευρώ

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Απορία!!
« Απάντηση #1 στις: 27/12/12, 12:21 »
Θυμάσαι μια παλιά διαφήμιση που έλεγε
"Το βλέπεις, το μυρίζεις, το αισθάνεσαι"?
Αντικατέστησε το "μυρίζεις" με το "ακούς" και θα καταλάβεις.

Με 2 φωτό από το ιντερνετ, πολλά πράγματα μπορεί να φαίνονται όμοια. Από κοντά όμως, είμαι σίγουρος, θα βρεις ένα μάτσο διαφορές.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος lp_fan_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απορία!!
« Απάντηση #2 στις: 27/12/12, 15:48 »
καλά όλα είναι όλα αυτά που λες,αλλα γτ δεν παιζω πολυ καιρο θα μπορουσες να μου πεις μερικες διαφορες?

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Απορία!!
« Απάντηση #3 στις: 27/12/12, 16:43 »
Δεν έχω εμπειρία με τις συγκεκριμένες Harley Benton
Αλλά επειδή η Harley Benton είναι ΟΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΕΣ κιθάρες που υπάρχουν στα ιντερνετο-μάγαζα, απλά δεν θα περίμενα και πολλά.
Οπότε θα σου γράψω τι "συνήθως" παρατηρείται σε αυτές τις low(est) budget κιθάρες.

"Το βλέπεις" Για να είναι μια κιθάρα σε τόσο χαμηλή τιμή σημαίνει ότι σε κάποια πράγματα γίναν μεγάλες "εκπτώσεις". Ένα από τα πρώτα που θυσιάζεται είναι το Quality Control. Οπότε μπορεί να παρατηρήσεις διάφορα ευτράπελα όπως,
-Λάθη στο φινίρισμα
-Κακή συναρμογή διαφόρων κομματιών (πχ κακό κόλημα στον λαιμό με κενά τα οποία γεμίστηκαν αργότερα με κόλλα)
-Στραβά βιδωμένα πλαίσια μαγνητών
-Στραβά βιδωμένα κλειδιά
-Τάστα που δεν έχουν κουμπώσει σωστά στην ταστιέρα
και άλλα που σου δίνουν την εντύπωση ότι η κιθάρα "έφυγε όπως-όπως" από την γραμμή παραγωγής χωρίς να προσεχθούν πολλά-πολλά.

"Το ακούς" Και να σου "ξεφύγουν" τα "στυλιστικά θέματα" ο ήχος σίγουρα δεν πρόκειται να περάσει απαρατήρητος. Και πάλι σε αυτές τις φθηνές (πόσο μάλλον στις ΦΘΗΝΟΤΕΡΕΣ) κιθάρες, οι μαγνήτες είναι "ότι ναναι" και τα ηλεκτρικά τους "άρπα-κόλλα". Αυτό έχει άμεσο αποτέλεσμα στον ήχο. Μια κιθάρα, σαν μουσικό όργανο, μπορεί να φαίνεται φθηνή, αλλά το χειρότερο είναι όταν ακούγεται και φθηνή.

"Το αισθάνεσαι" Συνηθως στις φθηνές κιθάρες, έχει ληφθεί πολύ λίγη μέριμνα σε πράγματα που επηρρεάζουν άμεσα το παίξιμό σου (playability). Αυτά μπορεί να είναι
-Το συνολικό βάρος του οργάνου.Κάποιοι προτιμούν τις κιθάρες τους πούπουλο, άλλοι όχι. Γενικά ο κανόνας, κυρίως σε τύπου Les Paul κιθάρα είναι, ότι φθηνό=>Βαρύ
-Η rolling της ταστιέρας. Είναι τα όρια της ταστιέρας, στο σημείο που ακουμπάει η "ψύχα" (το μαλακό μέρος) του χεριού σου. Αυτά στις φθηνές κιθάρες αφήνονται στην τύχη τους με κακό αποτέλεσμα στο παίξιμο. Είναι θέμα αίσθησης
-Το τελείωμα των τάστων. Έχω παίξει σε budget Strat-οειδές όπου τα τάστα σχεδών σε έγδερναν γιατί δεν ήταν καλά "τελειωμένα", δεν είχαν δηλαδή λειανθεί στις άκρες τους.
-Η κιθάρα δεν σεταρίζεται με τίποτα. Δύσκολα καταφέρνεις σε τέτοιες αρπακόλικες κατασκευές να κάνεις την κιθάρα ευκολόπαικτη όσον αφορά το action (Πόσο χαμηλά είναι δλδ οι χορδές κοντά στην ταστιέρα) χωρίς να έχεις το λεγόμενο fret-buzz (google it)
-Και κάποια άλλα πράγματα που δεν εξηγούνται με λόγια. Απλά όταν πιάνεις μια τέτοια φθηνή κιθάρα, τα νιώθεις.


Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν είμαι κατά των "φθηνών" οργάνων αλλά κατά των "φθηνιάρικων".
Αν δεις στην υπογραφή μου έχω μια American Standard Stratocaster αξίας 1200€ αλλά και μια Vintage V100 αξίας 250€.
Είναι η αλήθεια ότι η V100 υποφέρει από κάποια από τα παραπάνω που έγραψα. Κάποια τα διόρθωσα μόνος μου (ηλεκτρικά) κάποια δεν διορθώνονται και μαθαίνεις να ζεις μαζί τους (πχ μια φουσκαλίτσα στο φινίρισμα, κάτι στραβοβιδώματα κτλ).
Αλλά ο λόγος που την κρατάω είναι ότι έχει (για μένα) πάρα πολύ καλό playability, σωστά φινιρισμένο μπράτσο και τελιώματα στα τάστα και ο ήχος από τους μαμά wilkinson μαγνήτες αξίζει πολύ περισσότερο από τα 250€ της κιθάρας.
Είναι η αλήθεια ότι την είχα πριν λίγο καιρό για πούλημα.
Αλλά το μετάνιωσα πολύ γρήγορα και την έβγαλα. Και το μετάνιωσα ότα την ξανάπιασα μετά από λίγο καιρό αδράνειας, καθώς είχα αφιερωθεί περισσότερο στην Strat.


Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/05, 20:54
από louloudenia
7 Απαντήσεις
3441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/08, 18:57
από Amylo
1 Απαντήσεις
2294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 21:43
από Stinky
4 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:55
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
2307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/10, 17:55
από Valantis
απορια

Ξεκίνησε από Iraklis Gk Εφέ

1 Απαντήσεις
2123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/10, 17:13
από adr1anos
6 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/10, 19:11
από Frozen Wizard
μια απορια

Ξεκίνησε από RON14 Μπάσο

3 Απαντήσεις
3011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 14:52
από ibanezbass
2 Απαντήσεις
2352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/11, 14:24
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 16:41
από lp_fan_1