Αποστολέας Θέμα: Μαγνήτες για Grandge/Punk/Alternative/Garage  (Αναγνώστηκε 4943 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Έχω την Ibanez RG320FM (μοντέλο του 2004) που πλέον υπάρχει ως RG320DXFM (μπορείτε να την δείτε εδώ http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg320dxfm_am.htm).Η κιθάρα είναι καθ'όλα εργοστασιακή και δεν έχω πειράξει τίποτα.

neck type: 3pc Wizard II neck
body: Flamed Maple top/Basswood body
bridge: Edge III bridge
neck pu: INF3 (H) neck pu
bridge pu: INF4 (H) bridge pu

Η κιθάρα είναι μεταλάδικη αλλά είναι η μοναδική κιθάρα που με βολεύει απεριόριστα στο μπράτσο. Οπότε θέλω να αλλάξω μαγνήτες για να  αλλάξω τον ήχο μου και να τον φέρω προς το grandge κάπως. Θα ήθελα με τον bridge μαγνήτη να βγάλω έναν ήχο στυλ Rage Against The Machine/Korn/Nirvana και με τον neck να πλησιάσω τον ήχο των Pearl Jam/QOTSA/Placebo κλπ... Είμαι ανάμεσα σε Seymour Duncan και DiMarzio (τα passive μοντέλα). Δεν θέλω active μαγνήτη οπότε οι EMG δεν παίζουν στο παιχνίδι. Επίσης έχω ακούσει τους Rockfield μαγνήτες στο site τους και μου αρέσαν πάρα πολύ. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες για Grandge/Punk/Alternative/Garage
« Απάντηση #1 στις: 24/09/08, 20:57 »
Πάρε τίποτα EMG που είναι ικανοί για τέτοιες δουλειές.Προσωπικά τους θεωρώ πολύ βρόμικους και είναι για τέτοιες καταστάσεις (μακριά από μας)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μαγνήτες για Grandge/Punk/Alternative/Garage
« Απάντηση #2 στις: 25/09/08, 11:37 »
.. Δεν θέλω active μαγνήτη οπότε οι EMG δεν παίζουν στο παιχνίδι.
Πάρε τίποτα EMG που είναι ικανοί για τέτοιες δουλειές.
?!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες για Grandge/Punk/Alternative/Garage
« Απάντηση #3 στις: 26/09/08, 10:47 »
Τελικά νομίζω πως έχω καταλήξει σε αυτό το set μαγνητών οπότε όποιος μπορεί να εκφέρει μια άποψη.
neck: DiMarzio Breed DP165
bridge: DiMarzio Air Norton DP193
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μαγνήτες για Grandge/Punk/Alternative/Garage
« Απάντηση #4 στις: 26/09/08, 11:18 »
Και οι δύο αυτοί μαγνήτες είναι καλή επιλογή, και μάλλον είσαι στον σωστό δρόμο για το στόχο που περιέγραψες.
Από όγκο πάνε καλά. Και οι δύο όμως δεν έχουν πολλά πρίμα, ο ήχος τους θα είναι λίγο "dark", ειδικά ο Breed στο neck, τους σώζει λίγο ο Alnico 5 μαγνήτης. Είναι αυτό που θέλεις?
Εάν τους επέλεξες με βάση τα clips που ακούγονται στο site της DiMarzio, πρόσεχε, επειδή έχω μεγάλη πείρα με τους DiMarzio, σε προειδοποιώ ότι η κιθάρα σου δεν πρόκειται να ακούγεται με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Αυτό που ακούς εκεί έχει επεξεργαστεί με ηχητικά εφε στουντίου και έχει υποστεί τελικό equalisation ως μέρος της τυπικής παραγωγής του κομματιού, με τρόπο που διαφοροποιεί την τελική εντύπωση..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες για Grandge/Punk/Alternative/Garage
« Απάντηση #5 στις: 26/09/08, 20:43 »
Εγώ είπα την άποψη μου για τους μαγνήτες.Οι DiMarzio και δη ο Air Norton είναι το τελείως αντίθετο απ'αυτό που θες

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες για Grandge/Punk/Alternative/Garage
« Απάντηση #6 στις: 27/09/08, 00:52 »
Εγώ είπα την άποψη μου για τους μαγνήτες.Οι DiMarzio και δη ο Air Norton είναι το τελείως αντίθετο απ'αυτό που θες
Θα διαφωνήσω σε αυτό που λες φίλε μου καθαρά από άποψη του τι έχω ακούσει σε άλλα συγκροτήματα.EMG active συναντάω σε συγκροτήματα τύπου thrash και death ενώ οι καταστάσεις που γουστάρω εγώ προσανατολίζονται προς passive μαγνήτες. Βέβαια τώρα μιλάω καθαρά σαν ακροατής αφού δυστυχώς δεν έχω τα λεφτά να πειραματιστώ από μόνος μου σε διάφορους τύπους μαγνητών...
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Μαγνήτες για Grandge/Punk/Alternative/Garage
« Απάντηση #7 στις: 27/09/08, 01:39 »
Εγώ είπα την άποψη μου για τους μαγνήτες.Οι DiMarzio και δη ο Air Norton είναι το τελείως αντίθετο απ'αυτό που θες
Θα διαφωνήσω σε αυτό που λες φίλε μου καθαρά από άποψη του τι έχω ακούσει σε άλλα συγκροτήματα.EMG active συναντάω σε συγκροτήματα τύπου thrash και death ενώ οι καταστάσεις που γουστάρω εγώ προσανατολίζονται προς passive μαγνήτες. Βέβαια τώρα μιλάω καθαρά σαν ακροατής αφού δυστυχώς δεν έχω τα λεφτά να πειραματιστώ από μόνος μου σε διάφορους τύπους μαγνητών...

Όχι μόνο, και όχι απαραίτητα. Τώρα για τα thrash/death/black και τη απευθείας σύνδεσή τους με τους EMG απλά δεν θα το συζητήσω, έχει συζητηθεί άπειρες φορές. Τώρα, πέραν αυτού, ακόμα και με EMG θα'σουν ΥΠΕΡκαλυμμένος γι'αυτά που θες. Με ένα ζευγάρι 60/60 π.χ. θα σουν άρχοντας. Εφόσον βέβαια δεν θες EMG, δεκτόν. Από κεί και πέρα, μας λες τα είδη που παίζεις, αλλά δεν μας λες ακριβώς τι ήχο θες να πλησιάσεις. Γιατί άλλος ήχος οι Placebo, άλλος ήχος οι Korn, άλλος οι RATM κ.ο.κ.

Πέραν αυτού, γνώμη μου είναι πως οι infinity που έχει πάνω η κιθάρα σου είναι μια χαρά γι'αυτό το είδος, κατ'εμέ. Σίγουρα αναβαθμίσιμοι, αλλά όχι απαραίτητα. Οπότε ίσως θα'θελες να μαζέψεις κανένα φράγκο ακόμα και να κινηθείς σε κάποιον ενισχυτή, ή έστω πετάλια. Στο κάτω κάτω ναί μεν επηρρεάζουν οι μαγνήτες τον ήχο σου, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ όχι τόσο όσο τον επηρρεάζουν ο ενισχυτής και/ή τα πετάλια.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες για Grandge/Punk/Alternative/Garage
« Απάντηση #8 στις: 27/09/08, 02:45 »
grunge οχι grandge... Βαλε bridge τον stag mag και neck alnico ii pro. (Both duncans)
I'm bad to the bone!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
11423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/06, 19:24
από pa...
7 Απαντήσεις
3648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/07, 16:39
από Υπνοβάτης...
2 Απαντήσεις
2006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 12:58
από jk
8 Απαντήσεις
3821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 18:17
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
13 Απαντήσεις
4787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/09, 16:59
από delus
5 Απαντήσεις
3177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 19:39
από apressas
1 Απαντήσεις
3591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/11, 16:10
από petersp
11 Απαντήσεις
4289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/11, 13:45
από sergei
0 Απαντήσεις
1931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/11, 19:30
από sergei
0 Απαντήσεις
2190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/18, 15:00
από Dagoth