Αποστολέας Θέμα: Bοηθεια για αγορα κιθαρας για αριστεροχειρα...  (Αναγνώστηκε 13520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο κολλητος μου θελει να παρει καινουργια κιθαρα και ειναι αριστεροχειρας.Εχει κολλημα με τις les paul.Θα διαθεσει εως 450-500 ευρω γιατι ειναι αρχαριςο και δεν θελει να δωσει παραπανω λεφτα την συγκεκριμενη στιγμη.

Ο φιλος μου παιζει κυριως alternative rock οποτε δεν τον ενδιαφερουν μεταλοκιθαρα


Μεχρι στιγμης ηταν να παρει αυτην την hangstrom http://www.thomann.de/gr/hagstrom_swede_bk_lh.htm λλα ξαφνικα ακριβινε και πελον ξεφευγει απο τα λεφτα που θελουμε να διαθεσουμε

Οποτε τεινουμε μαλλον προς τις epiphone.Ο κολλητος μου ομως δεν του πολυ αρεσει η συγκεκριμενη σκεψη λογω καποιοων πραγματων που ακουσε για τις epiphone.Eγω του  ειχα προτεινει epiphone απο την αρχη αλλα το θεμα ειναι πως και εγω δεν εχω εμπειρια με τις epiphone για να ξερω

Σκεφτομαστε για αυτες τις δυο epiphone
http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_std_eb_lh.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_lpstdlhs.htm

To θεμα τωρα ειναι αν αξιζουν τα λεφτα τους οι συγκεκριμενες κιθαρες.Ειναι καλες ποιοτικα;Οπως ειπα δεν εχω εμπειρα με epiphone για αυτο το αφηνω σε εσας να με φωτισεται

Επισης ο φιλος μου ειδε και αυτην εδω την epiphone http://www.thomann.de/gr/epiphone_lpcustom_ebony_lh.htm

Oπως λεει ο Θωμας κερδιζουμε περιπου 450 ευρω δηλαδη παει κοντα στα χιλια.Η κιθαρα φευγει απο τα λεφτα που θελουμε να δωσουμε αλλα αν αξιζει πραγματικα τον κοπο θα τα δωσουμε.Εσεις τι λετε;Αξιζει πραγματικα ή συγκεκριμενη κιθαρα φια αυτο και η τιμη ή τιμη ειναι τετοια επειδη ειναι custom

Παρακαλω τα φωτα σας


Eπισης προτεινετε καλες κιθαρες σε αυτα τα λεφτα γιατι και εμεις ακομα ψαχνομαστε
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/09, 22:00 από thanasis10 »

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε και εγώ αριστερόχειρας είμαι (όπως και εκατομμύρια άλλοι κιθαρίστες) αλλά παίζω κανονικά με δεξιόχειρη κιθάρα.
Πες στο φιλαράκι σου να δοκιμάσει πρώτα μια δεξιόχειρη κιθάρα πριν κάνει μια λάθος αγορά....και άντε πούλα την μετά.....


Ο μύθος που θέλει τους αριστερόχειρες να παίζουν με αριστερόχειρη κιθάρα πρέπει κάποια στιγμή να πάψει να πλανάται και να ξεγελά τον κόσμο.


Φιλικά
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Λοιπον φιλε απο οτι καταλαβα ψαχνεις για κιθαρα πανω κατω στα 500Ε και σου αρεσουν πολυ οι Les paul.Πριν σου προτεινω κανα 2 που εχω στο μυαλο μου..να κανω μια παρενθεση.

Το να εισαι αριστεροχειρας και να παιζεις με κιθαρα αριστερη δεν ειναι μυθος.Το να εισαι δεξιοχειρας και να παιζεις με κιθαρα δεξια παλι δεν ειναι μυθος.Το να εισαι αριστεροχειρας και να γραφεις με το αριστερο οπως και το αντιστοιχο με το δεξι ειναι το πλεον φυσιολογικο.Ασφαλως ενας αριστεροχειρας μπορει να γραψει και με το δεξι η και να παιξει μουσικη.Αν ομως εισαι αριστεροχειρας και σε βολευει περισσοτερο να παιζεις με το αριστερο αυτο θα κανεις.Αν σε βολευει παλι το δεξι..θα παιζεις με το δεξι.

Ομως προσωπικα να μην ακολουθησω την φυση μου επειδη ας πουμε δεν υπαρχει ποικιλια μουσικων οργανων το θεωρω χαζο.Και δεν το εκανα.

Στο θεμα μας.Στο ποσο που διαθετεις υπαρχουν και αλλες μαρκες.Οπως fender,ibanez,cort.Αν και δεν εχω ασχοληθει πολυ με κιθαρες..διαπιστωσα οτι τα μανικια της epiphone δεν με βολευαν.Αντιθετα παντα με της Ibanez.Ας κανει ο φιλος σου μια βολτα στα μαγαζια να δοκιμασει κιθαρες να δει τι του αρεσει και βλεπει.Καμια φορα με την δοκιμη μπορεις να βρεις κ νεες μαρκες που δεν ηξερες.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
To παιδι παιζει λιγο αλλα παιζει με αριστερη κιθαρα ενω εχει δοκιμασει με δεξια και δεν το βολευε.Θα ψαξουμε και εμεις για κιθαρες στα μαγαζια και ελπιζω να βρουμε κατι καλο σε αυτα τα λεφτα

Οτι εχετε προτεινετε

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το να είναι κάποιος αριστερόχειρας και να του προτείνει κάποιος ντε και καλά ΜΟΝΟ αριστερόχειρη κιθάρα είναι λάθος.
Αυτό εννοώ.
Αυτό ΝΑΙ είναι μύθος.Δεν παίζει ρόλο με ποιο χέρι γράφεις προκειμένου να αποφασίσεις τι κιθάρα θα πάρεις.
Εκατομμύρια αριστερόχειρες παίζουν με δεξιόχειρη κιθάρα.

Εφόσον λοιπόν το παλικάρι τσέκαρε δεξιόχειρη κιθάρα και δεν τον βόλευε τότε έχει καλώς.Πολύ καλά έκανε και πλέον θα κάνει μία σωστή αγορά.

Του εύχομαι να κάνει την καλύτερη δυνατή αγορά,αν και δυστυχώς οι επιλογές σε αριστερόχειρες κιθάρες είναι λιγοστές.

I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος pikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Η συζήτηση με αριστερόχειρες και δεξιόχειρες κιθάρες είναι τοσο παλιά οσο και οι κιθάρες  ;D

Άμα ακόμα δεν έχει αποφασίσει ο φίλος σου, ρίξε και μία ματιά εδώ:
http://www.logothetismusic.gr/catalogsearch/result/index/?q=lh&x=0&y=0&guitar_type=51
έχει αρκετές αριστερές κιθάρες να τις ακούσεις πρίν αγοράσεις.

Ειδικά η http://www.logothetismusic.gr/m-600lh-antique-violin-dark.html έχει πολύ ωραίο ήχο και είναι μεσα στο budget.


Αποσυνδεδεμένος makman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
η δασκαλα μου ατην πρωτη δημοτικου με απειλουσε να γραφω με το καλο μου το χερι...
ευτυχως η μανα μου την ξεχεσε μια μερα και τοκοψε...
στο ωδειο ο δασκαλος ειχε τσαντιστει... και του ειπα πως προτιμω να φυγω απο το να αλλαξω χερι...
και τοκοψε κι αυτος...
δεν μπορω να διανοηθω να παιξω οπως ενας δεξιοχειρας... ειναι εναντια στη φυση μου...
ολες μου οι κιθαρες ειναι η αριστερες ή δεξιοχειρες γυρισμενες...

Blues with a feeling

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Έχε κάτα νου και αυτήν εδω:
http://www.dv247.com/guitars/vintage-lv100-left-handed-electric-guitar-tobacco-sunburst--64585

Έχω ακούσει στο forum γενικά καλά λόγια για τις vintage και πιθανολογώ ότι αξίζουν...ψάξε πληροφορίες, βιντεάκια κτλ, πάντως πρέπει να είναι τρελό value for money...! Και προσωπικά με καλύτερο look από τις epiphone

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
η δασκαλα μου ατην πρωτη δημοτικου με απειλουσε να γραφω με το καλο μου το χερι...
ευτυχως η μανα μου την ξεχεσε μια μερα και τοκοψε...
στο ωδειο ο δασκαλος ειχε τσαντιστει... και του ειπα πως προτιμω να φυγω απο το να αλλαξω χερι...
και τοκοψε κι αυτος...
δεν μπορω να διανοηθω να παιξω οπως ενας δεξιοχειρας... ειναι εναντια στη φυση μου...
ολες μου οι κιθαρες ειναι η αριστερες ή δεξιοχειρες γυρισμενες...


αυτο ακριβως!!!

κ εγω αριστεροχειρας ειμαι και παιζω αριστεροχειρα... Το αν θα μπορουσα να το κανω και αναποδα, αυτο νομιζω εινια ασχετο. Πραγματικα. Προσωπικα πιστευω οτι θα με δυσκολευε πολυ, αλλα αυτο δεν εχει να κανει. αν εισαι αποφασισμενος ολα μπορει να τα κανεις, το θεμα ειναι για ποιο λογο. Για ποιο λογο να παιδευτω και να κανω κατι κοντρα στη φυση μου? Αφου μπορω να το κανω και πιο ανετα με μια αριστεροχειρη κιθαρα.
Ολοι μπορουν να παιξουν αναποδα, ακομα και ενας δεξιοχειρας αμα τον πιεσεις και τον βαλεις να μαθει αναποδα, ε τελικα θα μαθει. Αλλα ποτε δεν θα ειναι τοσο ανετα, ουτε θα φτασει στο ιδιο επιπεδο οπου θα εφτανε αν επαιζε οπως ειναι το φυσιολογικο για αυτον, εκτος αν ειναι αμφιδεξιος (που υπαρχουν αρκετοι τετοιοι αριστεροχειρες, που ειναι γιαλαντζι και ισως τα καταφερνουν καλυτερα στο να μαθουν αναποδα, αλλα και παλι, υπαρχει δυσκολια). Γενικα ενας αριστεροχειρας εχει ενα πολυ καλυτερο δεξι χερι απο οτι ενας δεξιοχειρας αριστερο, γιατι αναγκαστικα το χρησιμοποιει για πολλα περισσοτερα πραγματα ακριβως επειδη ο κοσμος ειναι σχεδιασμενος για δεξιοχειρες, ακομα και ο αμφιδεξιος αριστεροχειρας εχει συνηθισει το "καλο" του χερι να ειναι το αριστερο, οσο και να εχει εξασκησει το δεξι του παντα το αριστερο θα υπερτερει. Και προσωπικα δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να μαθω να παιζω ενα οργανο -που η εκμαθηση του και η απολαυσδη του θα με συντροφευουν μεχρι να μην μπορω πλεον να το παιζω- αναποδα, μονο και μονο για να γλυτωσω λιγα χρηματα ή για να μπορω να παιζω με τις κιθαρες αλλων και οχι μονο με τη δικη μου.

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
κι εγώ είμαι αριστερόχειρας όμως στη κιθάρα παίζω δεξιά, έτσι ξεκίνησα έτσι συνήθισα..
κι εγώ πιστεύω ότι οι αριστερές κιθάρες είναι κατά 99% μύθος, στις δραστηριότητες που χρειάζονται εξίσου επιδεξιότητα και στα δύο χέρια δεν έχει νόημα η επιλογή,
δηλαδή οι αριστερόχειρες πιανίστες μήπως χρειάζονται ανάποδα κλαβιέ ?

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εφοσον δεν υπαρχουν τετοια πιανα, δεν θα το μαθουμε ποτε.

Υπαρχουν καποιοι που βολευονται (και ειναι κυριως αμφιδεξιοι αριστεροχειρες), και καποιοι που δεν βολευονται.

Το χερι της ταστιερας ειναι ενα χερι που δουλευεται και βελτιωνεται πολυ πιο ευκολα σε σχεση με το χερι που κραταει το ρυθμο. Αυτο θελει πολυ περισσοτερη δουλεια για να βελτιωθει και γενικα φτανει σε ενα ταβανι. Γι αυτο και εκει βγαινει αυθορμητα στον καθενα να χρησιμοποιησει το "καλο" του χερι. Δεν απαιτει την ιδια επιδεξιοτητα δηλαδη και στα 2 χερια.

Σημασια εχει πως βολευεται ο καθενας, αν βολευεται με αριστερο με δεξι η κ πισω απο την πλατη του, δεν με νοιαζει, γουστο του καπελο του. Αλλα να λεμε οτι οχι απλα η προσωπικη μας ευκολια αλλα η φυσιολογικη μας κλιση, αποτελει πολυτελεια και "μυθο", αυτο ειναι κατα τη γνωμη μου αναρμοστο. Οπως το αναμενομενο απο εναν δεξιοχειρα ειναι να παιξει με μια δεξιοχειρη κιθαρα, ετσι και το αναμενομενο για εναν αριστεροχειρα εινια να παιξει με μια αριστεροχειρη. Απο εκει και περα ο καθενας μπορει να παιξει οπως του αρεσει εκεινου καλυτερα και να δοκιμασει κ απ την καλη κ απ την αναποδη.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
ρε παιδιά το παλληκάρι γνώμη για κιθάρες σε στυλ lp ρώτησε, όχι για το αν θα πρέπει ο φίλος του να παίζει με δεξιά ή αριστερή κιθαρα...έλεος

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
ριχάρδε, απλά το θέμα των αριστερών το βρήκα ενδιαφέρον και δε νομίζω ότι εμποδίζουμε την πληροφόρηση του παιδιού,

αδονι, σαν αριστερόχειρας κι εγώ το είχα ψάξει και παλιότερα το θέμα από περιέργεια, το κράτημα των εγχόρδων ξεκινάει από χιλιετίες, όπου τα πρωτόγονα όργανα είχαν πολύ μικρές δυνατότητες και πολύ μικρές απαιτήσεις από το αριστερό χέρι. Σήμερα είναι τόσα πολλά και πολύπλοκα αυτά που έχει να κάνει το αριστερό χέρι ώστε η γνωστή θεωρία που λες και συ ότι ο ρυθμός της πένας είναι ο δυσκολότερος με αφήνει σε αμφιβολίες.
εντάξει τις παλιότερες εποχές η αριστεροχειρία καταπιεζόταν ενώ τώρα μας έχουν στα όπα-όπα, αλλά αυτά είναι κοινωνικά φαινόμενα, δηλαδή άμα ο γιός μου έβγαινε αριστερόχειρας (δε βγήκε) γιατί ντε και καλά θάπρεπε να του δώσω μια ανάποδη κιθάρα ότι αυτή είναι η σωστή γι αυτόν. Όπως θα ξέρεις η ιστορία με τις αριστερές κιθάρες δεν υπήρχε πριν τον Hendrix και τον McCartney και μετά από αυτούς έμεινε αποκλειστικά στο χώρο της ροκ, πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι μήπως είναι και λίγο show-style και marketing η δουλειά..
τελοσπάντων, για νά είχαμε σωστή γνώμη θάπρεπε να βρίσκαμε παράδειγμα κάποιον που να είχε προσπαθήσει κανά δυό χρόνια δεξιά και να κόλωνε και μετά να το γύρναγε αριστερά και να πέταγε.. τέτοιο παράδειγμα δεν έχω βρεί.. παρά μόνο κάποιους να λένε ότι δυσκολεύονται (στο βιολί, το πιάνο κλπ) αλλά αυτό δε λέει τίποτα, πάντα πολλοί θα δυσκολεύονται (και δεξιοί και αριστεροί) και θα εγκαταλείπουν.. και δε θα φταίει το χέρι.. θα φταίει που δεν τόχουν το ρημάδι το άθλημα..       
(γνωστά ονόματα αριστερόχειρων που παίζαν δεξιά ο Mark Knopfler και ο Paul Simon).

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Hero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταστροφέας Χορδών
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Και εγώ σαν αριστερόχειρας, κάνω τα πρώτα μου βήματα στην κιθάρα (για την ακρίβεια, μπουσουλάω ακόμα)! Επέλεξα να παίζω με κιθάρα για αριστερόχειρες και δεν το μετανιώνω καθόλου! Δοκίμασα και με δεξιόχειρη και δε με βόλεψε ούτε στο πως να την κρατάω, ούτε στο πως να συγχρονίζω τα χέρια μου, ούτε καν στην ταστιέρα!

Πραγματικά όμως, είναι όπως μάθεις και όπως σε βολέψει! Έχω φίλο που παίζει πολλά χρόνια κιθάρα και πλέον είναι επαγγελματίας μουσικός, ο οποίος είναι Δεξιόχειρας και παίζει σε αριστερόχειρη κιθάρα!!!!!!

Θέλω να καταλήξω, ότι δεν χρειάζεται να το ψειρίζουμε και πολύ το ζήτημα! Δοκιμάζει και με τους δύο τρόπους για λίγο και όποιος τον βολέψει! Τόσο απλά!

Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Παραδειγμα ειμαι απλα δεν ξερω το αποτελεσμα.Δηλαδη...Ειμαι δεξιοχερας ξεκινησα κιθαρα και μετα απο ενα διαστημα ενος ετους περιπου παρουσιαστικε δυσκολια στο αριστερο χερι της ταστιερας σε σημειο να μην μπορω να παιξω.Αφου ειδα οτι δεν παει ξεκιναω απο την αρχη ΑΡΙΣΤΕΡΑ με αριστερη κιθαρα.Ειναι πολυ δυσκολο.Πλεον το δεξι χερι της ταστιερας παει καλα και ολη η δυσκολια μου πλεον ειναι να ανεβασω ταχυτητα στο αριστερο της πενας.Δεν ξερω πραγματικα αν θα τα καταφερω.Προσπαθω οσο μπορω στον ελαχιστω χρονο που εχω.

Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Και εγώ σαν αριστερόχειρας, κάνω τα πρώτα μου βήματα στην κιθάρα (για την ακρίβεια, μπουσουλάω ακόμα)! Επέλεξα να παίζω με κιθάρα για αριστερόχειρες και δεν το μετανιώνω καθόλου! Δοκίμασα και με δεξιόχειρη και δε με βόλεψε ούτε στο πως να την κρατάω, ούτε στο πως να συγχρονίζω τα χέρια μου, ούτε καν στην ταστιέρα!

Πραγματικά όμως, είναι όπως μάθεις και όπως σε βολέψει! Έχω φίλο που παίζει πολλά χρόνια κιθάρα και πλέον είναι επαγγελματίας μουσικός, ο οποίος είναι Δεξιόχειρας και παίζει σε αριστερόχειρη κιθάρα!!!!!!

Θέλω να καταλήξω, ότι δεν χρειάζεται να το ψειρίζουμε και πολύ το ζήτημα! Δοκιμάζει και με τους δύο τρόπους για λίγο και όποιος τον βολέψει! Τόσο απλά!

Με παρηγορει!!!!   αυτο που ανεφερες για τον φιλο σου που παιζει με αριστεροχειρη κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
@ Guitar_Hero όλοι ξεκινώντας έχουν δυσκολίες, δεξιοί κι αριστεροί, μιά ιδέα είναι.. ας πούμε εγώ όταν ξεκίνησα ούτε που ήξερα ότι υπάρχουν αριστερές (μιλάμε για τη δεκαετία του 70) φυσικά βρήκα ζόρια αλλά δεν ήμουν αρνητικός, συνέχισα κι έμαθα..
και δεξιόχειρας να αρχίσει με αριστερή (δεν έχει κανένα λόγο, αλλά άντε πές ότι παίζει με του αδερφού του) πάλι θα μάθει μια χαρά..γι αυτό λέω ότι είναι μύθος η υπόθεση..

@ makistzou εσύ φίλε μου τραβάς μεγάλο ζόρι.. δε φταίει η αριστερή κιθάρα, αλλά η μνήμη του σώματος που αποθηκεύει κινήσεις και αίσθηση. Αυτή η μνήμη είναι πολύ ισχυρότερη από την εγκεφαλική και αντιστέκεται σε κάθε αλλαγή.. θα ήταν απείρως προτιμώτερο να μην ήξερες τίποτα..

σαν παράδειγμα μνήμης σώματος ας δοκιμάσει κάποιος να παίξει ακκορντάκια με μιά χορδη σπασμένη κι ας πεί μετά πώς του φάνηκε..

Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
athws..... Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι αρκετα αλλα επειδη μου αρεσει πολυ το σπορ συνεχιζω.

Αποσυνδεδεμένος melina_rock

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Λοιπον,θα παω πολλα αλλα αληθειες!Θα πω πρωτα για τις χειρισεις(δεν ξερω τη λεξη στα ελληνικα,αλλα στ'αγγλικα ειναι handedness).Υπαρχουν 4:
Δεξιοχειρες(Right-handed)=οι ανθρωποι βολευονται να κανουν εντολες με το δεξι τους χερι κι ειναι το πιο συνηθισμενο(κανουν τα παντα με το δεξι-εκτος κι αν τους πιεσεις
Αριστεροχειρες(Left-handed)=οι ανθρωποι βολευονται να κανουν εντολες με το αριστερο τους χερι κι ειναι λιγοτερο συνηθισμενο(κανουν τα παντα με το αριστερο-εκτος κι αν τους πιεσεις)
Μεικτοχειρες(Mixed-handed)=οι ανθρωποι βολευονται να κανουν συγκεκριμενες εντολες με το αριστερο κι αλλες με το δεξι(ειναι πιο ασυνηθιστο απ'την αριστεροχειρια αρα κι απ'την δεξιοχειρια)(π.χ. γραφουν με το δεξι κ βολευονται να παιζουν κιθαρα ή να τρωνε με το αριστερο ή τ'ανιθετο κι ο,τι αλλες μειξεις θες!)Ομως,ενας μεικτοχειρας μπορουμε να πουμε οτι ειναι περισσοτερο αριστεροχειρας ή δεξιοχειρας(συχνα προσδοιοριζεται με το χερι που τον βολευει να γραφει(οχι ομως,αν πιεστηκε να γραφει μετο δεξι π.χ.)
Αμφιχειροι(Ambidextrous)=οι ανθρωποι βολευονται να κανουν ολες τις εντολες κ με τα δυο χερια(ειναι εξαιρετικα ασυνηθιστο)(μπορουν να γραψουν,να φανε,τα παντα κ με τα δυο τους τα χερια).Εγω ειμαι μεικτοχειρη(απο τη φυση μου εννοειται,δεν εχω πιεστει))!Γραφω με το δεξι(αν κ διαβαζονται τα γραμματα με το αριστερο),"παιζω"(δεν παιζω αλλα εχω φιλους σε rock group που παιζουν κ μου δινουν κι εμενα κ μ'αρεσει πολυ η κιθαρα,ειδικα η ηλεκτρικη!)κιθαρα αρειστεροχειρα(δε με βολευει η στροφη στα δεξια ουτε το δεξι να παιζει),ανοιγω τα καπακια,ξεβιδωνω,ανοιγω/κλεινω με το αριστερο,το αριστερο ειναι πιο δυνατο απ'το δεξι μου αλλα πιανω το κουταλι/πηρουνι κ με τα δυο χερια(εναλλαξ) κ.τ.λ.Δλδ,δε με βολευει η διεξιοχειρη κιθαρα με τπτ!Εγω κι ο αδερφος μου το ιδιο ειμαστε!Να προσθεσω κ μια βιολογικη πληροφορια:
Η χειρηση(handedness)εξαρτιεται απο πολλους παραγοντες:την κληρονομικοτητα(γονιδια),κατα την κυηση(οι αντρικες(ανδρογονα)ορμονες επηρεαζουν για να βγει αριστεροχειρο παιδι),περιβαλλοντικοι παραγοντες(ολος ο κοσμος ειναι φτιαγμενος για δεξιοχειρες,τα μαχαιρια,τα ψαλιδια κ.α. οποτε δεν ευνοειται ενα παιδι να βγει αριστεροχειρας).Παντως,στην οικογενεια μου ειναι αρκετοι αριστεροχειρες κ 2 μεικτοχειρες(εγς κι ο αδερφος μου)κι οι αλλοι δεξιοχειρες!Αμφιχειρα δε γνωριζω κανεναν!Οταν λεω στους αλλους πως με βολευει αριστερα να παιζω την κιθαρα παραξενευονται γιατι δεν το ξερουν.Και κατι αλλο,να παιζεται κιθαρα κ γενικα να κανετε τα πραγματα με το χερι που σας βολευει,δλδ αν σας βολευει να παιζεται με το αριστερο,χρησιμοποιηστε αριστεροχειρη γιατι θ'αποδωσετε καλυτερα χωρις να πιεστητε(και για ποιο λογο?Επειδη ειναι πιο φθηνη κι επειδη μπορεις να παιζεις με τις περισσοτερες κιθαρες?).Ασε που η πιεση δημιουργει συγχυση,νευρα κ δυσκολια.Π.χ. τον πατερα μου τον πιεζανε να γραφει με το δεξι κ του δενανε το αριστερο!Αλλα ολα τ'αλλα με το αριστερο τα εκανε.Συγγνωμη που αλλαξα θεμα κ συγγνωμη για την πολυλογια!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν πηραζει.1,5 χρονο μετα τι σημασια μπορει να εχει? ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Αριστερόχειρας, είναι αυτός, που δυσκολεύεται πολύ να παίξει σαν δεξιόχειρας και όταν τελικά δοκιμάζει ένα αριστερόχειρο όργανο, όλο το πρόβλημα λύνεται και η πρόοδος με τη προηγούμενη κατάσταση, είναι η μέρα με την νύχτα.
 
Προτείνω δε, σε όσους είναι αριστερόχειρες, να αγοράζουν αριστερόχειρα όργανα.
Είμαι από τους αριστερόχειρες, που όσα όργανα, έχω και είχα είναι και ήταν δεξιόχειρα με τούμπα τις χορδές και κάποιες μικρομετατροπές.
Ύστερα λοιπόν από 5-6 όργανα γύρω στα 12 χρόνια ασχολίας, η πρότασή μου, ξαναλέω είναι οι αριστερόχειρες - αριστερόχειρα όργανα για λίγους αλλά σημαντικούς λόγους, που έχουν να κάνουν και με τον ήχο, το setup και το παίξιμο.
 
Το μόνα ας πούμε μειονεκτήματα σε αυτό, είναι ότι λίγα όργανα βγαίνουνε και αριστερόχειρα, οπότε κάποιος έχει περιορισμένες επιλογές, αν θέλει κάτι φθηνό και όχι custom καθώς και στη δυσκολία μεταπώλησης του αριστερόχειρου οργάνου.
Αντίθετα ένα δεξιόχειρο όργανο, που γυρίστηκαν τούμπα οι χορδές για να μοιάζει με αριστερόχειρο, μεταπωλείται αρκετά εύκολα με ένα ξανατουμπάρισμα των χορδών και ίσως αν χρειάζεται ένα μικρό service, το οποίο δεν είναι πάντα και αναγκαίο.
 
Τώρα από εκεί και πέρα, όσων αφορά το τι αριστερόχειρη κιθάρα να αγοράσει, πολύ απλά ας ρίξει μια ματιά σε όλες αυτές τις συζητήσεις που έχουν γίνει για αγορά κιθάρας, μιας και δεν διαφέρει το θέμα σε κάτι από τα προηγούμενα, πέρα από το ότι θα έχει μικρότερη γκάμα επιλογών.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
14 Απαντήσεις
7245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
45 Απαντήσεις
17444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
6 Απαντήσεις
3745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
33 Απαντήσεις
11650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 17:12
από NickX16
1 Απαντήσεις
2143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 01:42
από paul moore
41 Απαντήσεις
11550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 03:41
από Dr Bluz (G.K.)
12 Απαντήσεις
3870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 21:17
από Stevepredator
79 Απαντήσεις
16263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/14, 00:01
από adr1anos
5 Απαντήσεις
2370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/14, 00:44
από kg_90