Αποστολέας Θέμα: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....  (Αναγνώστηκε 5806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος astral

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« στις: 18/11/07, 19:36 »
Γεια χαρα στην παρεα σας.
Το ονομα μου ειναι Γιωργος και αν και μπαινω απο παλια στο forum σας δεν εχω κανει καποιο post απλα κανω την ερευνα μου και μαζευω πληροφοριες..μιας και απο χρονια fan της metal λεω να αρχισω κιθαρα.Αργα μεν αλλα αυτο προσωπικα δεν με πειραζει (τουλαχιστον οχι τοσο πολυ).
Αυτο που θελω να παιζω ειναι ¨κλασσικο" heavy 80's αλλα και κομματια στυλ garry moore (blues).
θελω δηλαδη η κιθαρα να ειναι ευελικτη και οχι μονο "βουρκο" ηχο.Oi Gibson σε αυτον τον τομεα ειναι πολυ καλες αλλα ομως και ακριβες.Το budget ειναι σχετικα περιορισμενο και εχω βαλει στο ματι μια epiphone LP custom (alpine white χρωμα) απο το thomann.de σκοπευω να την αγορασω αν την αγορασω.
Μπορειτε να μου πειτε εντυπωσεις..αν ξερετε.Προτεινετε να ριξω extra λεφτα για αλλαγη μαγνητων? και αν ναι ποιους να βαλω με βαση αυτα που θελω να παιζω και με βαση την σχετικη κιθσρα φυσικα.
Επισης αυτο το μαυρο pickguard μπορω να το ξεφορτοθω.Ειχα δει μια φωτο στο internet απο μια  epiphone lp custom αλλα χωρις αυτο ολο το σωμα ασπρο και μου αρεσε πιο πολυ.
Ευχαριστω.

« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/07, 19:39 από astral »

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« Απάντηση #1 στις: 18/11/07, 23:54 »
για το Pickguard εχε υποψη σου οτι θα εχεις 2 μικρες μεν αντιαισθητικότατες δε τρυπες πανω εκει που ηταν το πικγκαρντ
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« Απάντηση #2 στις: 19/11/07, 03:17 »
Λοιπόν, κατ'αρχάς είπες πως μόλις αρχίζεις κιθάρα. Πρώτον, καλύτερα διάλεξε κάποια άλλη κιθάρα απ'τη Les Paul αν δεν έχεις κολλήσει εντελώς στο να πάρεις τη συγκεκριμένη, μια και οι Les Paul δεν είναι και οι πιο εύκολες κιθάρες για αρχάριους. Τώρα όσον αφορά τα λεφτά δεν θα σου προτείνω κάτι άλλο μια και μόλις αρχίζεις και είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις ακόμα τι σε βολεύει και τι όχι. Είναι γνωστό πάντως πως οι Ibanez βολεύουν πολύ στο παίξιμο (έχουν πιο flat μανίκια), αλλά εσένα μπορεί να σε βολέψει κάτι σε Fender, οπότε πρώτα βγές και δοκίμασε τι σου κάθεται καλύτερα, όχι μόνο στο μάτι αλλά και στο χέρι (γιατί θα το μετανοιώνεις αργότερα). Επίσης, ναί μεν είναι μια καλή κίνηση (αν και όχι πανάκεια) να αλλάζεις τους μαγνήτες στην κιθάρα για να βελτιώσεις τον ήχο σου, όμως σκέψου πως αργότερα, αφού μάθεις, θα πάρεις πιθανότατα μια καινούρια κιθάρα, και σ'εκείνη μπορείς να κάνεις ότι μοντίφες θέλεις. Προς το παρόν, αφού δεν έχεις αρχίσει ακόμα, κράτα τους εργοστασιακούς, δεν χρειάζεται να μπαίνεις ακόμα σε περιττά έξοδα. Τώρα για να μη σε πρήζω, κι επειδή ήταν άλλη η ερώτησή σου (τα παραπάνω ήταν απλά συμβουλές), η συγκεκριμένη κιθάρα είναι αρκετά καλή για τα λεφτά τις, και αν τη δοκιμάσεις θα δείς ότι έχει και αξιοπρεπείς μαγνήτες. Σ'αυτό που είδα ότι χωλαίνουν οι συγκεκριμένες Epiphone είναι κυρίως τα κλειδιά, τα οποία δυσκολεύονται να κρατήσουν το κούρδισμα. Οπότε αν όντως καταλήξεις στη συγκεκριμένη, να ξέρεις ότι είναι μια αξιοπρεπής κιθάρα. Όσον αφορά το pickguard, καλύτερα άστο στη θέση του, μια και όπως είπε ο sotoman, οι τρύπες φαίνονται πολύ αντιαισθητικές όταν βγάζεις το pickguard, πόσο μάλλον σε μια άσπρη Les Paul. Η δες κάποια που δεν έχει pickguard εξ'αρχής. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« Απάντηση #3 στις: 19/11/07, 04:00 »
Εγω απλα θα προτεινω οτι αν εχεις σκοπο να παρεις Epiphone LP custom να κοιταξεις πρωτα και τις κιθαρες Tokai...
Μαζεψε πληροφοριες..κατα τη γνωμη μου με λεφτα Epiphone εχεις πολυ καλυτερη ποιοτητα...

Αποσυνδεδεμένος astral

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« Απάντηση #4 στις: 19/11/07, 10:24 »
Βασικα παιδια ειμαι λιγο ψευτης.Μπορει ισως να ειμαι και ειλικρινης.
Εξηγουμαι.
Δεν ειναι ακριβως η πρωτη μου κιθαρα αλλα η δευτερη.Εχω μια αλλη ltd m-50 (αυτη ειναι η πρωτη μου)
αλλα η συγκεκριμενη δεν εχει καν λοκ και ξεκουρδιζεται σε χρονο dt.Την ειχα μερικους μηνες και ειχα ξεκινησει και μαθηματα(ιδιαιτερα κιολας)
αλλα το θεμα ειναι οτι σε καποιο σημειο μου ετυχε κατι και τα παρατησα.Την κιθαρα την συγκεκριμενη δεν θελω να την ξαναπιασω.Θελω να κανω συνεχισω αλλα με μια κιθαρα τουλαχιστον αξιοπρεπης.
Αυτα.
Το ξερω οτι υπαρχουν και πιο ευκολες κιθαρες με πιο λεπτο σωμα κτλ. αλλα πιστευω και ετσι εχω διαβασει και απο αλλους, οτι ενας μεγαλος παραγοντας στην κιθαρα ειναι να σου αρεσει και εξωτερικα, να σε κανει να την πιασεις.Οποτε δεν με πειραζει να δυσκολευτω αλλα να εχω μια κιθαρα που να γουσταρω.Σκεφτομουν ακομα και για μια GIBSON FLYING V  παντα απο thomann (http://www.thomann.de/gr/gibson_flying_v_67_ch.htm) και ας μαθαινα και ορθιος δεν πειραζει.
btw η ηλικια μου ειναι 23.Ειπα δεν ειμαι μικρος, αλλα ειμαι προθυμος. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/07, 10:26 από astral »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« Απάντηση #5 στις: 19/11/07, 13:15 »
Δεν ειναι δυσκολη κιθαρα η les paul... Αντιθετα, ουτε τρεμολο εχει ουτε locks... Μια χαρα ειναι αν σε ικανοποιουν οι 2 διπλοι.
Κατα την γνωμη μου για αρχη κρατα την οπως ειναι και μετα μαθαινοντας σιγα σιγα, βλεπεις τι θες να αλλαξεις και πως να φτιαξεις τον ηχο σου
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« Απάντηση #6 στις: 19/11/07, 18:34 »
ναι αλλα ο λαιμος της για εναν αρχαριο ισως αποδειχτει ζορικος...καλυτερα κοιτα σε καμια φτηνη ιμπανεζ της πλακας...εγω προσωπικα επειδη ειχα επιφον πολυ καιρο και μετα τα σκασα καλα για ιμπανεζ θεωρω οτι οι επιφον ειναι αθλιες κιθαρες.τωρα περι ορεξεως...
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« Απάντηση #7 στις: 19/11/07, 18:50 »
Εγώ πάντως που έχω μάθει σε ibanez και μία φορά έχω παίξει με epiphone δεν μου φάνηκε και τόσο τρομερή η διαφορά... δηλαδή σε ένα τεταρτάκι είχα συνηθίσει.. Και μην φανταστείς οτι είμαι και έμπειρος κιθαρίστας...

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« Απάντηση #8 στις: 20/11/07, 01:55 »
ναι δεν λεω εννοειται θα συνηθισεις απλα τρως την ξενερα με το που την πιανεις και παιζεις κανα δυο νοτες,κανα δυο σηκωματα...ειναι υπερβολικα και ισως παραλογα αβολες κιθαρες,τι να πω...προσωπικα απο μενα μακρια καθε ειδους επιφον και συναφια
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« Απάντηση #9 στις: 22/11/07, 15:10 »
Τοτε μαλλον το προβλημα δεν το χεις με τις epiphone αλλα με το les paul στυλ...
Ουτε εμενα με βολευουν καθολου (ειχα μια Gibson USA les paul standard και την πουλησα), με ενοχλουσε στο δεξι χερι εκει που ακουμπαει το χερι στην κιθαρα (δεν ειναι οπως στις τυπου strat που ειναι contoured το σημειο εκεινο για να ακουμπας πιο ανετα), με ενοχλουσε που δεν ειχε τρεμολο και οι 2 διπλοι μαγνητες που δεν αφηναν περιθωρια για πολλους ηχους (εκτος αν τους σπλιταριζες κτλ κτλ). Παντως απο λαιμο μια χαρα ηταν και απο ταστιερα... Εκτος αν εισαι τυπος που σου αρεσουν οι super λεπτοι λαιμοι (εμενα δεν μου αρεσουν οι πολυ λεπτοι λαιμοι, ενας λογος που δεν πηρα ποτε ibanez).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: EPIPHONE LP CUSTOM ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....
« Απάντηση #10 στις: 24/11/07, 00:54 »
για το Pickguard εχε υποψη σου οτι θα εχεις 2 μικρες μεν αντιαισθητικότατες δε τρυπες πανω εκει που ηταν το πικγκαρντ

εμενα παντως κρατιοταν απο 2 μικροσκοπικες βιδες, τις οποιες ξαναβιδωσα οταν το εβγαλα, και κανενας δεν ειχει παρει χαμπαρι την απουσια του...  ???
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
1 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/06, 15:14
από Fuzz
28 Απαντήσεις
8390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/08, 13:55
από Kiratzoharris
10 Απαντήσεις
6945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 16:25
από les-makis
9 Απαντήσεις
5199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 13:40
από liadon
2 Απαντήσεις
2895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 23:52
από profsokin
23 Απαντήσεις
7488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 16:38
από Dr Bluz (G.K.)
15 Απαντήσεις
6013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 20:01
από Fteo
38 Απαντήσεις
12294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/13, 23:28
από noe13
17 Απαντήσεις
7845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/16, 14:51
από zeoy