Αποστολέας Θέμα: Πληρωμη Live συγκροτηματων  (Αναγνώστηκε 74722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #75 στις: 13/09/05, 15:12 »
ilektrojohn καταλαβαίνω την πικρία σου και την τσαντίλα σου προς τα μαγαζία...και πάντα οι μαγαζάτορες....προσπαθούν να βγάλουν όσα πιο πολλά μπορούν....αλλά αν έχεις πρόβλημα με αυτό...μην παίζεις live...στην τελική αφου είναι όλοι φίλοι σου...πηγαίντε σε ένα σπίτι πάρτε 10 μπουκάλια...και κάντε κέφι....
Δικιο εχεις αλλα το συγκεκριμενο τοπικ εχει τιτλο "Πληρωμη για Live σε μικρα μαγαζια?" και οχι "Πως να περασετε οσο καλυτερα γινεται παιζοντας σε φιλους σας" .Ολοι μας το γουσταρουμε για να το κανουμε και για να συνεχιζουμε κιολας σημαινει οτι δεν μας εχει απογοητευσει τοσο πολυ ωστε να σταματησουμε.Αρα για ολους μας αξιζει...
Νομίζω ότι μερικές απόψεις που ακούστηκαν έχουν παραλείψει παντελώς να λάβουν υπόψιν τους το οικονομικό μέρος από πλευράς του καταστηματάρχη.
Εαν μιλάμε για μικρό μαγαζί τότε θα ήταν ευτυχές εαν είχε 50 άτομα μέσα.Αν λάβουμε επιπλέον υπόψιν ότι αυτά συνήθως γεμίζουν από φοιτητές ή εν γένη κόσμο που δεν θα πιάσει ένα τραπέζι βάζοντας μια φιάλη ουίσκι επάνω , τότε έχουμε κατά μέσο όρο μια κατανάλωση στα 7 ευρώ ανά άτομο , δηλαδή 350 με 400 ευρώ είσπραξη. Εαν παίζουν 3 άτομα επί 40 ευρώ ο καθένας τότε μόνο αυτοί θα πάρουν 120 ευρώ.Για υπολογίστε το υπόλοιπο προσωπικό τα λειτουργικά έξοδα ,ενοίκια κλπ να δούμε τι μένει στο μαγαζί?
Ας μην είμαστε υπερβολικοί λοιπόν. Ναι να πάρουν οι καλλιτέχνες αλλά εαν βγαίνει. Αν δεν βγαίνει τι να πάρουν?
Καλύτερα λοιπόν 30-40 και κάθε βδομάδα παρά 70 και μια μόνο φορά εφόσον ο καταστηματάρχης θα διαπιστώσει ότι δεν βγαίνει...
Πρωτη ενσταση :Μιλαμε για 10% ολοι μαζι, οχι το ατομο δηλ35-40 /3 =.....Τα 40 ευρω ειναι μια αποδεκτη πληρωμη τουλαχιστον για μενα.Ξερω οτι υπαρχουν πολλοι που παιρνουν και περισσοτερα αλλα υποθετω οτι εχουν ψαχτει και πολυ περισσοτερο.
Δευτερη : Περα απ'το οτι το κανουμε επειδη γουσταρουμε, ειναι και δουλεια.Παρεχουμε μια υπηρεσια για την οποια περιμενουμε να αμοιφθουμε.Το τι θα κανει ο Χ υπευθυνος για να ανταπεξελθει οικονομικα δε μας απασχολει,οπως δεν απασχολει και αυτον τι καναμ εμεις(χρονο κ χρημα..)για να ανταπεξελθουμε μουσικα.Ας βοηθησει και αυτος το μαγαζι του,βαζοντας εστω μια ανακοινωση να μαζεψει και ασχετο(ισως και μεγαλυτερης ηλικιας που ισως θα βαλει και μπουκαλι στο τραπεζι = μεγαλυτερο κερδος) κοσμο και να μην περιμενει απο εμας να το γεμισουμε.Στο κατω κατω ας μας πει και οχι αν νομιζει οτι δε βγαινει και θα το σεβαστω απολυτα.
Οπως φανηκε πιστευω και απ'το προηγουμενο ποστ μου τα προβληματα μου δεν ειναι οικονομικης φυσεως αλλα κυριως συμπεριφορας.Το πως φερεται ο "εργοδοτης" στους "εργαζομενους". Το προβλημα που υπαρχει στο σκεπτικο μου περι προσφορας εργασιας ειναι οτι προσφορα>>>ζητηση => τα νυχτοκαματα μειωνονται.Αλλα σε λογικα πλαισια (3-4 ωρες κ 40 ευρω) νομιζω οτι δε χρειαζεται να νιωθουμε οτι μας κανουν χαρη..
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #76 στις: 14/09/05, 14:29 »
θα το πω αλλιως......

Για να απαιτησεις μεγαλο μεροκαματο σαν μουσικος, πρεπει και οι παροχες σου να ειναι επισης μεγαλες....

Ειμαι επαγγελματιας μουσικος και το μεροκαματο μου εκει που δουλευω παιζει απο 180 - 200 ευρω.....
Εχω ομως και την καλλιτεχνικη διευθυνση, την ενορχηστρωση και την ευθυνη του να πανε ολα καλα..

Τωρα καποια μπαντα που παιζει εντελως ερασιτεχνικα και δεν εχει ουτε ενα demo στο ενεργητικο της και υποθετω ουτε και κοσμο να την ακολουθησει, τι μεροκαματο πιστευετε οτι πρεπει να παρει....

Δεν λεω, οι επιχηρηματιες σιγουρα βγαζουν χρημα, και αυτο ειναι που τους ενδιαφερει, αλλα για να δωσουν χρημα υπαρχουν και καποιες απαιτησεις...

Αυτα τα ολιγα...... 8)

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #77 στις: 16/09/05, 10:11 »
@ilektrojohn

Νομιζω 40 ευρω για 4 ωρες ειναι λιγα χρηματα... με τετοιες τιμες κακομαθαινουμε τους μαγαζατορες και μετα δινουν ολο και λιγοτερα...θα επρεπε ολοι να ζηταμε περισοτερα....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #78 στις: 16/09/05, 10:15 »
Απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου θα συμφωνησω με τον μαεστρο...απλα εδω στο σαιτ μιλαμε για πιο ερασιτεχνικα πραγματα και οχι στα επιπεδα μεγαλων μαγαζιων...κυριως σε λαιβ κανονισμενα με καποιο ντεμο η μεσω γνωστου...και εκει συνηθως οι μαγαζατορες ριχνουν το συγκροτημα με ελαχιστες πληρωμες... συνηθως γιατι τα συγκροτηματα διψουν να παιξουν και τα μαγαζια το εκμεταλευονται... φερνουν τα παιδια τον δικο τους κοσμο και τελικα πληρωνονται δεκαρες... μου εχει τυχει και εμενα...φανταζομαι εχει τυχει και σε εσας...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #79 στις: 16/09/05, 23:00 »
Εγώ πάλι δεν θα μίλαγα για 4 ώρες  αλλά για 2 με 2,5, άντε με τα βίας 3,γιατι θα γουστάρω και εγώ και μερικά φιλαράκια που θα είναι εκεί. Όσο για τα φράγκα ανάλογα το μαγαζί και όχι πάλι κάτω τον 50 €.


Μετά από εκεί και ύστερα θα είχα απαίτηση από το μαγαζί, όχι τόσο για το μεροκάματο, αλλά για τον ήχο,
(γιατί χάλια ήχος = αποτυχία) και μην μου πείτε ότι λέω βλακείες, διότι λίγο πολύ σε όλους έχει συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #80 στις: 16/09/05, 23:42 »
Ρε παιδιά συγνώμη για να καταλάβω...Εγώ θεωρώ ότι όσα λέτε είναι ευρώ / άτομο...
Δηλαδή τα 40 ευρώ ανά άτομο δεν τα θεωρώ ευκαταφρόνητο ποσό...εσείς λέτε 40 ευρώ όλοι??
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #81 στις: 17/09/05, 21:13 »
@Dave Ρε συ δικιο εχεις αλλα στην τελικη το θεμα δεν ειναι ποσα θα ζητησω αλλα ποσα θα μου δωσει....Και μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καποιο μαγαζι που να δινει πανω απο 40 ανα ατομο(για 3 ατομα).Ισως οπως ανεφερα και προηγουμενως δεν το εχω ψαξει και αρκετα...Ισως παλι αν ημασταν 2 παιρναμε απο 60=(40*3)/2..
Εγώ πάλι δεν θα μίλαγα για 4 ώρες αλλά για 2 με 2,5, άντε με τα βίας 3,γιατι θαγουστάρω και εγώ και μερικά φιλαράκια που θα είναι εκεί. Όσο για τα φράγκα ανάλογα το μαγαζί και όχι πάλι κάτω τον 50 €.


Μετά από εκεί και ύστερα θα είχα απαίτηση από το μαγαζί, όχι τόσο για το μεροκάματο, αλλά για τον ήχο,
(γιατί χάλια ήχος = αποτυχία) και μην μου πείτε ότι λέω βλακείες, διότι λίγο πολύ σε όλους έχει συμβεί.
Υποθετικα καλα το λες,αλλα το εχεις δοκιμασει κιολας????Αν ναι, με τι αποτελεσματα?
@parpen εννοω 40 ανα ατομο,νομιζω οτι και οι υπολοιποι (50,60) ανα ατομο εννοουν..Οσο για τα :
Παράθεση
:Μιλαμε για 10% ολοι μαζι, οχι το ατομο δηλ35-40 /3 =.....
αυτα τα 35-40 ειναι τα ακολουθα
Παράθεση
Εαν μιλάμε για μικρό μαγαζί τότε θα ήταν ευτυχές εαν είχε 50 άτομα μέσα.Αν λάβουμε επιπλέον υπόψιν ότι αυτά συνήθως γεμίζουν από φοιτητές ή εν γένη κόσμο που δεν θα πιάσει ένα τραπέζι βάζοντας μια φιάλη ουίσκι επάνω , τότε έχουμε κατά μέσο όρο μια κατανάλωση στα 7 ευρώ ανά άτομο , δηλαδή 350 με 400 ευρώ είσπραξη.
*10% =35-40 Ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτη τη φορα... :-\
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Urharoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ε;;;
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #82 στις: 02/10/05, 00:50 »
Νομίζω πως ξεχνάτε κάτι.
40 ευρώ είναι πάρα πολύ λίγα και για έναν άλλο λόγο που κανείς δεν ανέφερε.
Τα χρόνια σπουδών ή ενασχόλησης, το κεφάλαιο (όργανα, ηχητικά...),οι πρόβες, όλα αυτά ποιός τα πληρώνει;
Έχω φάει τη ζωή μου στα ωδεία και έχω περάσει ώρες και ώρες μελέτης.Αυτά θέλω να τα πληρωθώ στη δουλειά μου.
Δεν είναι για τις 3 ή 4 ώρες που θα εμφανιστώ σε ένα μαγαζί τα λεφτά που θα πάρω αλλά για όλα αυτά μαζι.
Είναι σκληρό επάγγελμα να είσαι διασκεδαστής και η νύχτα είναι ζόρικη.
για αυτό,
μη ρίχνετε,
τα μερο(νυχτο)κάματα.
Δικαιούστε πολλα παραπάνω απο 40 ψωροευρόπουλα.
όλε! ;D

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #83 στις: 02/10/05, 12:41 »
Δεν είναι όπως όλοι σαν εσένα. Τα παιδιά είπαν στην αρχή σχεδόν όλοι ότι το κάνουν ερασιτεχνικά και δε νομίζω να έχουν χρόνια σπουδων κλπ κλπ. Τώρα εσύ δεν θα έπρεπε να πηγαίνεις σε μικρά μαγαζιά. Γιατί άμα όντως είσαι τόσο καλή και βρεις και άλλους που να ενδιαφέρονται επαγκελματικά τότε σίγουρα θα βρείτε κάτι καλό. Αλλά άμα το κάνεις για να διασκεδάσεις και ο ίδιος μια φορα αντε 2 τη βδομάδα δε νομίζω ότι θεωρείται κάτι παραπάνω από ερασιτεχνισμό
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #84 στις: 03/10/05, 10:07 »
Δεν ξερω ρε παιδια , αλλα να πάτε εσεις τους φίλους σας και να σας δώσει 40 ευρω ή 30, πάτε τσάμπα. Σε τέτοια μαγαζιά για live, πρεπει να πάρετε ή 30% επι των εισπράξεων, ή 50% επί των εισιτηρίων. Αυτο σου δίνει και το κίνητρο να πας περισσότερα άτομα.
 Και πληροφοριακά για τους μουσικούς τα ελάχιστα καθαρά ημερομίσθια, είναι μεχρι
 2 ημέρες 90 ευρώ
 3-4 ημέρες 70 ευρώ
 5+   ημέρες 60 ευρω
σύν το ένσημο

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #85 στις: 03/10/05, 19:53 »
Απλα να κανω μια επεξηγηση στον τιτλο του τοπικ οπως τον αντιλαμβανομαι γιατι βλεπω οτι εχουμε ξεφυγει λιγο...

"Πληρωμη (ερασιτεχνων μουσικων) για Live σε μικρα μαγαζια(οχι λαιβαδικα,ουτε πιστες,αλλα μπαρακια,καφετεριες,καφενεια κλπ κλπ? "

@ΣΚΥΛΛΑΣ : Ο συλλογισμος που εκανες και παρουσιασες ως κατι δεδομενο καπου πασχει...Και επιχειρηματολογω:
Παρακατω ακολουθει μια κατ'εμε σωστη αναλυση των εσοδων ενος τετοιου μαγαζιου απ'τον Witchking
Νομίζω ότι μερικές απόψεις που ακούστηκαν έχουν παραλείψει παντελώς να λάβουν υπόψιν τους το οικονομικό μέρος από πλευράς του καταστηματάρχη.
Εαν μιλάμε για μικρό μαγαζί τότε θα ήταν ευτυχές εαν είχε 50 άτομα μέσα.Αν λάβουμε επιπλέον υπόψιν ότι αυτά συνήθως γεμίζουν από φοιτητές ή εν γένη κόσμο που δεν θα πιάσει ένα τραπέζι βάζοντας μια φιάλη ουίσκι επάνω , τότε έχουμε κατά μέσο όρο μια κατανάλωση στα 7 ευρώ ανά άτομο , δηλαδή 350 με 400 ευρώ είσπραξη. Εαν παίζουν 3 άτομα επί 40 ευρώ ο καθένας τότε μόνο αυτοί θα πάρουν 120 ευρώ.Για υπολογίστε το υπόλοιπο προσωπικό τα λειτουργικά έξοδα ,ενοίκια κλπ να δούμε τι μένει στο μαγαζί?
Ας μην είμαστε υπερβολικοί λοιπόν. Ναι να πάρουν οι καλλιτέχνες αλλά εαν βγαίνει. Αν δεν βγαίνει τι να πάρουν?
Καλύτερα λοιπόν 30-40 και κάθε βδομάδα παρά 70 και μια μόνο φορά εφόσον ο καταστηματάρχης θα διαπιστώσει ότι δεν βγαίνει...
Eχουμε και λεμε 350 ευρα(οι εισπραξεις) επι 30%(το ποσοστο που μας αναλογει) και ολο αυτο δια 3(τοσα ατομα ειμαστε) μας κανει 35 ευρα.Και μιλαμε για μια φορα την εβδομαδα.Ποσο που ειναι ηδη το εν τριτο αυτου που παρουσιαζεις ως ελαχιστα[/u] καθαρα ημερομισθια για διημερη κιολας "εργασια".Ακομα και το 50% των εισιτηριων να παιρναμε με απλες πραξεις, θα μας αναλογουσε ((50*7)/2)/3 κατι λιγοτερα απο 60 ευρω που αν και σαφως περισσοτερα απ'τα 35 του πρωτου σκελους του συλλογισμου σου δεν ανταποκρινονται στα ελαχιστα σου...Οποτε...
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #86 στις: 04/10/05, 10:22 »
Πάνο για να καταλάβω όταν γράφεις 2 μέρες εννοείς από 90 ανά άτομο?
Δηλαδή 3 άτομα επί 90 = 270 ευρώ οι καλλιτέχνες? + ένσημα άλλα 100 δηλαδή 370?
Σε ποιό μικρό μαγαζί αναφέρεσαι? Πως θα βγούν αυτά τα χρήματα? Εαν βάλεις ελάχιστη κατανάλωση 15 ευρώ ανά άτομο και γεμίσει το μαγαζί , τότε βγαίνουν.

Γενικά θα έλεγα ότι ενώ σαν πελάτες θαμώνες διαμαρτυρόμαστε για υψηλές τιμές ποτών ή κατανάλωσης γενικότερα , ως καλλιτέχνες διαμαρτυρόμαστε θεωρώντας χαμηλές τις τιμές του επιπέδου των 40 ευρώ ανά άτομο ως αμοιβή.
Δεν γινεται ρε παιδιά και το ένα και το άλλο , πάντα για μικρά μαγαζιά. Άλλο να έχεις 150 άτομα και άλλο 50...
Κάποια στιγμή θα πρέπει όλοι μας να αναλογιστούμε ότι πέρα από τα λειτουργικά έξοδα , το ενοίκιο ,τα μεροκάματα , την ΑΕΠΙ την εφορία τα διάφορα πρόστιμα που θα πέσουν κλπ , υπάρχει και η επένδυση που έχει κάνει ο επιχειρηματίας η οποία πρέπει και να αποσβεστεί αλλά και να προκύπτει κάποιο κεφάλαιο για ανακαινίσεις μια φορά τον χρόνο τουλάχιστον όπως επίσης και ένα κεφάλαιο για την κάλυψη των εξόδων όταν τους θερινούς μήνες το μαγαζί θα είναι κλειστό και ένα εισόδημα τουλάχιστον 1.500 ευρώ το μήνα καθαρό για τον επιχειρηματία ο οποίος έχει αναλάβει και συνεχίζει να αναλαμβάνει όλα τα ρίσκα...

Βάλτε κάτω στοιχειώδη μαθηματικά και κάντε τους υπολογισμούς σας και κυρίως μην προσπαθείτε να ενσωματώσετε την καλλιτεχνική σας αξία (την οποία εσείς εκτιμάτε ότι έχετε ) στο τίμημα που ζητάτε.
Εαν όντως η καλλιτεχνική σας αξία είναι του μεγέθους των 70-100 ευρώ την βραδιά , τότε δεν θα αναζητήσετε τέτοιας κατηγορίας-μεγέθους μαγαζί για να παίξετε αλλά πολύ μεγαλύτερο...
Επαναλαμβάνω ότι συνήθως σε τέτοια μαγαζιά , καταφεύγουν πελάτες χαμηλών εισοδημάτων....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #87 στις: 04/10/05, 12:23 »
Αδέρφια, δυό φιλαράκια που παίζουν σε ταβέρνα (μπουζούκι - κιθάρα) παίρνουν 60 έκαστος και πρόγραμμα από τις 20:00 μέχρι όσο πάει. Τα μηχανήματα του μαγαζιού. Για ΙΚΑ ούτε κουβέντα, φαι - ποτό δωρεάν. Δεν ξέρω πώς σας φαίνεται, αλλά επειδή παίζουν 6 φορές την εβδομάδα, μαζεύονται 1560 το μήνα για τον καθένα. Προσθέστε και τα "τυχερά" φτάνουν στις 2000. Επειδή κάνουν και το κέφι τους, είναι ευχαριστημένοι. Τώρα, αν το κάνεις για βιοπορισμό, θα συμφωνήσω με τον Witchking. Εκτιμάς την αξία σου, παίρνεις το ρίσκο σου, και απευθύνεσαι σε αντίστοιχα μαγαζια. Πάντως,νομίζω, πως δεν είναι εύκολο για μια ταβέρνα ή ένα μικρό μαγαζί να πληρώσει παραπάνω.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #88 στις: 04/10/05, 12:59 »
Κι ενώ περιμένουμε την απάντηση από τον SKYLLAS γιατί με ενδιαφέρει και το παρακολουθώ το θέμα, να σας πω κι εγω τη δική μου εμπειρία.
Ο πρώτος μου μαγαζάτορας στη Νέα Αγχίαλο Βόλου, σε καφετέρια-πιτσαρία μας είχε δώσει 8 με 10 χιλιλαρικα σε δραχμές, πριν αλλάξουμε σε ευρώ ακόμη.
Ο δεύτερος μαγαζάτοράς που είχα παίξει πάλι εκεί, σε ταβερνάκι, μας έδινε με την πιο ξεκάθαρη συμφωνία που έχω δει σε μαγαζάτορα 70 ευρω σε μένα και 70 στον μπουζουξή και πληρωμένο γεύμα και μπύρες για να λιώσουμε μετά. Το clue είναι ότι παίζαμε 3 ώρες χωρίς παραγγελιές και μαλ***ες ρεμπετάδικου, επιλέγοντας εμείς το ρεπερτόριό μας. Δλδ Καλδάρας, Τσιτσάνης, Νταράλας, Κουγιουμτζής, Νταλάρας, ρεμπέτικα της Κατοχής και γενικότερα γνήσια ζειμπέκικα, χασάπικα και κλασικά λαικά. Χωρίς συμφωνία για δικό μας κόσμο.
Στην πρώτη μου καφετέρια στην Αθήνα,στο Μπραχάμι, ερχόμενος για σπουδές, ένα μήνα αφότου κατέβηκα, στα 18, παίρναμε από 25 ευρώ με ένα φίλο μου που παίζαμε. Αρκετές ώρες, με υποχρέωση για χαζολαικό, να φέρνουμε και λίγο κόσμο, και υποχρέωση να τραγουδάει η ατάλαντη μαγαζατόρισα στο τέλος.
Στα Μελίσισια που έπαιξα μια φορά, έκοψα το live Στη μέση γιατί ήταν μια μεγάλη καφετέρια που ήθελε να παίξουμε με ανοιχτά φώτα και ανοιχτή τηλεόραση να δείχνει αγώνες μοτοσυκλέτας. Μετά από δυο τραγούδια, κατέβηκα κάτω και δεν ήθελα να τραγουδήσω άλλο. Απαράδεκτο ? Προσβλήθηke ? Στα @@ μου. Δεν του πήρα λεφτά.
Στους Αμπελόκηπους, στις Στροφές, ο μαγαζάτορας αρνούνταν να ανέβει πάνω από τα 30 με 35 ευρώ με απαίτηση κόσμου και 3 ώρες πρόγραμμα. (και για δυο και για τρία άτομα! )
Στο Μοικαν στο Παγκράτι, που μετά πήγε Ζωγράφου και μετά έκλεισε, έδωσε 40 ευρώ στον καθένα από τους δυο μας, για 3 ώρες πρόγραμμα αλλά είχε μικρή απαιτηση κόσμου και μικρή απαίτηση ρεπερτορίου.
Στην επαρχία, στο Αίγιο, είχα μια ωραία εμπειρία από μεγάλο εστιατόριο-καφε-μπαρ, 3 άτομα σχήμα (πιανο-βιολι-κιθαρα) 100 ευρώ ο ένας, το πιανο ήθελε να παίρνει κάτι παραπάνω, πληρωμένα εισιτήρια ΚΤΕΛ, και πληρωμενη μεζονετα για συγκατοικηση μας και παραμονη για Σαββατοκύριακο. ΑΛΛΑ, πίεση στο θέμα του ρεπερτορίου και στο dress code.  Κοινώς, ‘θα πειτε 4 ξένα στην αρχή, μετά ελαφρά ελληνικά με ενα Ρέμο, και αν γίνεται ένα Ζήνα, πείτε μερικά έντεχνα,αντε χωστε κανα δυνατο ελληνικο, και μετά το γυρίζετε σε Αλεξίου και Τι σου κανα και πινεις‘. Ενα βραδυ είχα φτάσει να πιω κατα τη διάρκεια του τριώρου προγράμματος 1 μουκάλι βότκα. ΠΡΙΝ  καν τελειώσουμε..Τρομερό άγχος. (συνεχίζεται)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/05, 13:02 από Ommadawn »
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #89 στις: 04/10/05, 13:01 »
(συνέχεια από το προηγούμενο )
Back to Athens and Εξάρχεια. Ναυαρίνου. Έμεινα για κανα 8μηνο εκεί με τους Δρυίδες που δε θελαν να ναι Δρυίδες. ;D Έμεινα μόνο και μόνο για αυτούς. Έδινε 50 ευρώ στο άτομο (για 3 ατομα. στα 4 το καναμε 45 ) με αυστηρή απαίτηση φοιτητόκοσμου και αυστηρή απαίτηση ρεπερτορίου. Έιχα φτάσει να παίζω 2 ώρες εντέχνου και ροκ, και 3 ώρες συνοδείας σε λαικό πρόγραμμα με νταούλια και μισή ώρα μπαλαντοκλείσιμο. Δεν κανω πλακα. Παίζαμε πέντε ώρες τις περισσότερες φορές. Δυο φορές την εβδομάδα. Δεν ένιωθα τα χερια μου και το λαιμό μου στο τέλος. Εκτός από το ότι κανείς δεν καταλάβαινε ότι κάνω δυο πράγματα ταυτόχρονα - και η τραγουδίστρια επετρεπόταν να κατεβαίνει κάθε 20 λεπτά για διάλειμμα ενώ εγώ ούτε στη μια ώρα και μονο αν με επιανε κανα επείγον κατούρημα οπότε και έκανα και το τσιγάρο της ξεκούρασης στην τουαλέτα σαν σχολιαρόπαιδο- ο μαγαζάτορας είχε βρει τον "leader" του συγκροτήματος (τα εισαγωγικα δεν ειναι τυχαια) και τον δουλευε ψιλο γαζι. Του δινε μισα λεφτα και συνεχεια του χρωστουσε. Εγω τουλαχιστον πληρωνομουν. Οπως σας ειπα, πειτε με παλιοπαιδο,πειτε ψωνιοφιρμο, πειτε με αλήτη εγώ τουλάχιστον έφευγα με λεφτά στα χέρια μου.  Ο μαγαζάτορας ήθελε φοιτητές πολλούς, ήθελε επίσης οι παρέες να παίρνουν 2 και τρίτο ποτό ή δεύτερο μπουκάλι (ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ) για να του μένουν και χρήματα να ανοίξει κανα μπουκαλιο ίδιος την επάυριο στο Νότη, όπως χαρακτηριστικά έλεγε.
Την εμπειρία μου στην Αρχιτεκτονική (Ουλωφ Παλμε) δε σας τη λεω γιατι δεν ειναι κατι αξιόλογο, μιας και επρόεκιτο για παρτυ κυπριακής παράταξης στο οποίο απλά έπαιξα πριμα βιστα, στην ουσία ‘jammarontas" με ένα ακουστικό σχήμα προσέχοντας να κλείσουμε μαζί μόνο το κομμάτι, και είχα πάρει 75 ευρώ.
Χωρίς να κάνουμε λόγο για τις αρπαχτές λοιπόν (που δεν αναφέρω σκοπίμως) υπάρχουν διάφοροι κλασικοί τύποι μαγαζατόρων. Ο ήρθα-απ’τα-κατσαβραχα βλαχος που δεν ξερει από μουσική αλλα ξερει τον Καρρα και απαιτεί από 20 χρονων πελατεία ετεροδημοτων φοιτητων να ανοιγουν δευτερο μπουκαλι στα εξαρχεια 2 φορες την εβδομαδα, ο νεοπλουτος-κανω-business-back2επαρχιαagain-κυριλλας που πληρώνει αλλά θέλει τα κέρατα του και εχει και κουμπαρο τον Παζη και θα σου μαμίσει το πρόγραμμα, ο μίζερος ανθρωπακος που θα πεινασεις και θα φυγεις μονος σου κλπ κλπ. Το κοινό όλων??? όλοι θέλουν να βγάλουν κέρδος. Οι περισσότεροι στην πλάτη σου. Με κανέναν δεν πρέπει να γίνεις φίλος γιατί θα σε καβαλήσει - κακά τα ψέμματα είσαι από κάτω, είσαι υπάλληλός του. Αμα γίνεις φίλος σου και δέιξεις λίγο συναίσθημα σε πατησε πριν το καταλάβεις. Κι εσύ τα δικαιώματά σου όμως. Ποτέ μη φύγεις από το μαγαζί χωρίς να πληρωθείς. Σοβαρά όμως. Άμα δε σου τα δίνει, καλύτερα να πεις ‘χάρηκα για τη γνωριμία, είστε μαλ**ας όμως, δεν μπορούμε να ξανασυνεργαστούμε, γεια και χαρά σας ¨ αλλιώς, το οτι παίζεις σταθερά στο μαγαζί του, θα το εκμεταλλευτεί ο μαγαζάτορας για να μη σε πληρώσει ή να σε πληρώσει όσα θέλει και όποτε θέλει αυτός. Επειδή το αύριο γίνεται μεθαύριο και το μεθαύριο σε μια βδομαδα, ποτέ βερεσέ δεν παίζουμε.. ;)
Αυτά από μένα.Σας κούρασα ε?? Καλές δουλειές και προσοχή στους μαγαζάτορες...άτιμη ράτσα... ;D
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #90 στις: 05/10/05, 20:22 »
περα απο τον προηγούμενο φίλο και τον dave που ξέρω ότι παίζει...γενικά ...οι υπόλοιποι δεν ξέρω αν πραγματικά έχετε ιδέα τι παίζει...
4ώρο πρόγραμμα είναι τουλάχιστον 70 ευρώ...
2 και κατι που παίζουμε σχεδόν όλοι....(ανάλογα με τον κόσμο και το μαγαζί) είναι 40 - 50...
τα 40 ευρώ είναι μέτρια λεφτά σαν ποσό ανάλογα με την ζωη που κάνεις...αλλά το να μπαίνεις στην διαδικασία να υπολογίζεις τον χρόνο που έχασες για να μάθεις κιθάρα και οτι η κιθάρα μου κάνει 2500Ε και δεν θα την βγάλω ποτε...είναι απλα λάθος...
δηλαδή αν ήμουν μηχανολόγος στον μισθό μου μετά απο 5 χρόνια θα έπρεπε να υπολογίζονται οι βενζίνες για να πάω στην σχολή μου καθώς και οι τυρόπιτες και οι φραπέδες του κυλικίου που είνια αναγκαία έξοδα?!!
αν επιλέγεις να είσαι επαγγελματίας μουσικός τότε πρέπει να ξέρεις πως με αυτά τα λιγα που θα βγάζεις θα ζεις...αν το κάνεις μια φορα το μήνα, τα 40 ευρώ με τον χαβαλέ σου βγαίνουν και όχι με τον κόπο σου...
και αν κάποιος έχει κλεισμένα live και δεν πάει για τα λεφτά ...πειτε το να πάω εγώ...γιατί μέχρι να φτάσω τα 200 live και να λέω πως βαριέμαι να παίζω και το κάνω για τα λεφτά ...και όχι για την εμπειρία και την πλάκα μου..έχω πολύ δρόμο ακομα...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #91 στις: 05/10/05, 20:44 »

γιατί μέχρι να φτάσω τα 200 live και να λέω πως βαριέμαι να παίζω και το κάνω για τα λεφτά ...και όχι για την εμπειρία και την πλάκα μου..έχω πολύ δρόμο ακομα...

σου εύχομαι να μην το νιώσες ποτέ αυτό(το να χάσεις το μοτίβο χαράς στα live) γιατί ήδη το έχω εγώ και νιώθω σα να πηγαίνω για δουλειά..
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #92 στις: 06/10/05, 00:49 »
Λοιπόν οσον αφορά τα ελάχιστα ημερομισθια που προανέφερα, αυτα υπαρχουν στη συλλογικη συμβαση των μουσικων με τους επιχειρηματιες, οποιος ειναι στο συλλογο μουσικων ας τη ζητηση θα του τη στείλουν με φαξ. και θα δειτε και αλλα πραγματα εκει μεσα οσον αφορα πρόβες ποτα και άλλα...
  Τωρα οσον αφορα τα παραδειγματα που φερατε με τις τιμες να πω καιτι: μην υπολογιζεται το άτομο με την ελάχιστη κατανάλωση, δεν ειμαστε σε συναυλία, αλλοι θα ποιούνε δυο ποτα άλλοι θα παρουν μπουκάλι, άλλοι θα κεράσουν κι όλας, παιζουνε πολλά. Στο σι μπεμολ π.χ. έχει είσοδο 10 ευρω και σου δίνει ένα ποτό, το δευτερο ποτο ή 7 ή 8 ευρώ(δεν θυμαμαι καλά).οπότε βγάλτε ένα μεσο όρο, γυρω στα 15 ευρω/άτομο. 15*50=750 , γιαα τους μουσικους 250(με το 30%), στα 80 βγαινει για τον καθενα.
  Αν το αφεντικό είναι λαμόγιο βαζετε το 50% επι των εισιτηριων και παίρνετε λιγοτερα, αλλα στάνταρ.
 

Αποσυνδεδεμένος darthvader8119

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #93 στις: 06/10/05, 01:41 »
To κακο με αυτα τα μαγαζια ειναι οτι περιμενουν να βγαλουν τα λεφτα τους απο τον κοσμο που θα φερουν τα  γκρουπ., ή τα ντουετα....δηλαδη παρεες και φιλοι...ουσιαστικα ειναι σαν να σε πληρωνουν οι ιδιοι σου οι φιλοι....οποτε ειναι και λιγο μαλακια η ολη φαση....
Rock n Roll all Night and Party every Day

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #94 στις: 06/10/05, 09:52 »
Πάνο όταν λες 30% επί των εισπράξεων , υπάρχει κατώτατο όριο? Δηλαδή αν το μαγαζί κάνει 100 ευρώ οι μουσικοί θα πάρουν 30 για παράδειγμα ή υπάρχει κατότατο πλαφόν?
Το ΙΚΑ επίσης συμπεριλαμβάνεται μέσα στο 30% ή όχι?
Όταν λες εισπράξεις τι εννοείς? Στις εισπράξεις τις καθαρές( δηλαδή έχει αφαιρεθεί ο ΦΠΑ που πρέπει να πληρώσει το μαγαζί) ή τις συνολικές.
Διότι αν κάνει το μαγαζί 750 ευρώ τα 630 είναι έσοδα αφού τα 120 είναι ο ΦΠΑ και πρέπει να γίνει λογιστικός αντιλογισμός με τον εκπιπτώμενο από τις αγορές...(όπου υπόψιν σε ένα ποσοστό 80% θα είναι προς απόδοση εφόσον το μεικτό  κέρδος επί του ποτού είναι μεγάλο).

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #95 στις: 06/10/05, 10:17 »
..και να κάνω τώρα μια ανάλυση με τα ποσά που αναφέρει ο Πάνος...

Έχουμε και λέμε 750 εισπράξεις επί 0.8 καθαρό κέρδος(αφαιρούμε την αξία του ποτού δηλαδή) = 600 καθαρά.
Άρα τα 150 είναι κόστος ποτών εκ των οποιών 24 ευρώ ΦΠΑ. Στα 600 ευρώ ο ΦΠΑ είναι 96 ευρώ , άρα με αντιλογισμό προκύπτει ΦΠΑ προς απόδοση 72 ευρω. Άρα 600-72= 528. Αυτά είναι τα καθαρά για το μαγαζί.
30% στα 750= 250. Επιπλέον άλλα 100 για λοιπό προσωπικό(Μπαρμαν,Σερβιτόρος,Λάτζα κλπ) άλλα περίπου 70 ευρώ συνολικά για έξοδα μαγαζιού ( ενοίκια,ΤΕΒΕ,καλοκαιρινή περίοδος,ρεύματα,θέρμανση,δημοτικά τέλη, ΟΤΕ ,ΔΕΥΑΚ κλπ)
Αφαιρώντας από τα 528 μένουν 100 ευρώ περίπου. Αν τώρα μέσα σε αυτά που μένουν πρέπει να υπάρχει και η συμμετοχή στο ΙΚΑ από το κατάστημα επί όλου του προσωπικού τότε μπαίνει και μέσα....
Ειδάλλως έχει καθαρό κέρδος το μαγαζί 100 ευρώ. Αντιαλμβάνεστε όλοι ότι με 100 ευρώ καθαρά τη μέρα..έχει γίνει πλούσιος ο μαγαζάτορας αφού επί 30 μέρες θα βγάζει ένα μηνιάτικο 3.000 ευρώ. Βέβαια 3000 ευρώ επί 7 μήνες κάνουν 21.000 ευρώ ( μιλάμε για χειμερινό μαγαζί) . Από αυτά , σαφώς και προφανώς ένα μέρος θα πάει σε έξοδα συντήρησης ή ανακαίνισης του μαγαζιού ( όχι λειτουργικά και για αυτό τα βάζω σε ετήσια βάση) ας υποθέσουμε 5.000 ευρώ (εντελώς συντηριτικά).
Άρα 16.000 καθαρό. Βάλε και την εφορία επ΄αυτών , άντε να του μείνουν 15.000 ευρώ..
Άρα μιλάμε για υπερπλουτισμό δηλαδή....και με την προυπόθεση ότι το μαγαζί δουλεύει περίπου γεμάτο ολόκληρη την σεζόν...

Εγώ αν είχα ένα τέτοιο μαγαζί , ευχαρίστως θα το αντάλασα με μια θέση στο δημόσιο , ή και με έναν μουσικό ο οποίος θα αμοίβεται με 80 ευρώ το βράδυ ( βάλε 3 βράδυα την βδομάδα=12 στο μήνα = 960 ευρώ  χ 7 μήνες = 6.720 + την άλλη μου δουλειά , διότι όλοι κάτι κάνουν εκτός από αυτό).
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Urharoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ε;;;
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #96 στις: 06/10/05, 12:06 »
Γενικά,όπως θα έχετε ίσως καταλάβει, στην επάρχία τα λεφτά είναι καλύτερα απ'ότι στην πρωτεύουσα και την συμπρώτεύουσα.Έχω φίλους που δουλεύουν στο Κιλκίς και σε άλλες γυρω πόλεις απ'τη Θεσσαλονίκη. Προτιμούν να πηγαινοέρχονται παρά να βρούν κατι εδώ με πολύ λιγότερα λεφτά.
Είναι πάντα ανάλογα με το τί μουσική παίζεις, σε τι κόσμο απευθύνεσαι,πώς δουλεύει ο συγκεκριμένος χώρος,τι χωριτηκότητα έχει,πόσα άτομα είναι η ορχήστρα, πολλά μαζι, άρα δεν μπορούμε να βγάλουμε ακρη σε αυτήν την κουβέντα.Το ζητούμενο είναι να περνάμε καλά.Μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #97 στις: 06/10/05, 12:18 »
Δυστηχώς όμως στην επαρχία δεν υπάρχει σχεδόν καμία "άκρη" αν θες να κάνεις μουσικά. Δλδ να παίζεις επαγγελματικά μπορείς, αλλά για καριέρα δύσκολο.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #98 στις: 06/10/05, 13:33 »
Πως φαίνεται το οικονομικό μυαλό!!!!
   Καταρχας το ικα ψιλοξεχασε το, οχι τιποτα άλλο , γιατι έχουν χαλασει τις δουλιές οι μουσικοί που έχουν μια άλλη δουλειά με ενσημα και πάνε και λένε οτι δεν θέλουν!!! μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας.
  Δευτερον σου μιλάω για ημέρες καθημερινές, Αν ο επιχειρηματιας εχει ένα μαγαζί και παρακευη σαββατο έχει 50 άτομα , και αυτα μαλιστα περιμένει να του τα παμε εμεις, χεστα!! καλυτερα να το κλεισει και να πάει στην ομόνοια, ή να το δωσει σε μενα και να του δίνω 30% επι των εισπράξεων, και να παίζω εγώ!! Οι καθημερινες συνηθως είναι νεκρες , σ'αυτο  βασίζεται.
 και φυσικα δεν υπάρχει κατωτερο όριο, δηλαδη αν μπει ένα άτομο μέσα, και καταναλωσει 15 ευρω θΑ ΠΑΡΟΥΜΕ/ΤΕ 15*30%=4,5 ευρω.
  Εκτος απο αυτό παει στο μαγαζι του κοσμος που δε θα παταγε ποτέ. Στο χέρι του είναι να τους κανει να ξαναπάνε.
  τελος πάντων, μην θεωρεις το 30% υψηλό. 
Και το να παρει 100-200 ευρω , ενω κάθεται στη καρεκλα του ενω αν δεν ήσουν εσυ ή εγω θα κηνύγαγε τα κουνούπια βραδιατικα, ΄δεν είναι και λίγο.

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #99 στις: 07/10/05, 02:41 »
@Skyllas kai Night crawler
ρε παιδια σορυ κιολας,αλλα ειστε εκτος θεματος....
ειδικοτερα @Skyllas δεν αμφισβητησα το οτι αυτο που λες ισχυει γενικοτερα,αλλα το οτι ισχυει στην προς συζητηση περιπτωση(μικρο μαγαζι=καφετερια, ερασιτεχνικα)
@Νight crawler
περα απο τον προηγούμενο φίλο και τον dave που ξέρω ότι παίζει...γενικά ...οι υπόλοιποι δεν ξέρω αν πραγματικά έχετε ιδέα τι παίζει...
4ώρο πρόγραμμα είναι τουλάχιστον 70 ευρώ...
2 και κατι που παίζουμε σχεδόν όλοι....(ανάλογα με τον κόσμο και το μαγαζί) είναι 40 - 50...
Για πες απο ποιο μαγαζι=καφετερια,μπαρακι πηρες 70 ευρω(εκτος κι αν επαιζες μονος σου και τραγουδουσες οποτε οκ)?
Απο κει και κατω 100% μαζι σου...
Παντως επιμενω οτι εχουμε ξεφυγει.......(απ'το θεμα,για να μην παρεξηγηθω.)
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
59 Απαντήσεις
35876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 08:50
από lordi13
4 Απαντήσεις
2361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/05, 11:18
από Kική
28 Απαντήσεις
12584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 16:13
από Ikaros
5 Απαντήσεις
4184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 14:43
από BluesMe
5 Απαντήσεις
3659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 10:12
από master of puppets
62 Απαντήσεις
24272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 16:29
από Arg0
38 Απαντήσεις
24842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 18:20
από Highway_Star
12 Απαντήσεις
5315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:40
από LuNaFrEaK
4 Απαντήσεις
5149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 12:14
από Guitarholic_punk
17 Απαντήσεις
20041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/12, 02:26
από metalmike