Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη μπασοκαμπινας  (Αναγνώστηκε 24371 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Κατασκευη μπασοκαμπινας
« στις: 28/01/15, 22:29 »
Λοιπον,επειδη εχω την ταση να παριστανω τον μπομπ-μαστωρα αλλα δεν εχω τον χρονο που θα επρεπε,εαν το συνδιασουμε ολο αυτο με την θελιση-ορεξη-αποθυμενο-ονειρο-αχτι-φαντασιωση να εχω και εγω μια σπεσιαλ low tuned μπασοκα(ρα)μπινα τοτε μετα απο αγωρα μεταχειρησμενου ενησχητη 1000watt 8Ω bridget και την καθοδιγηση παραληλα ξενου φορουμ αποκληστικα πανω στην σιγκεκρημενη καμπινα αλλα και στις αδερφες της(αλλα τι να το κανω ρε αδερφε οταν ολα ειναι στε εγγλεζικα..)σιγα σιγα και πραγματικα πολυ σιγα ερχοντε τα τμηματα του κρος οβερ,συμπερενουμε οτι καποια στιγμη μεσα στο 2015 το προτζεκτ αυτο θα ολοκληροθει.Ο ΓΙΕΣ ΜΠΕΙΜΠΕΕ!!
Μηλαω για την fearful 15/6 οπου θα εχει ενα woofer eminence 3015lf και ενα midrange 18sound 6nd410 και απο οτι λενε οι φημες..θα σκοτωνει.
Τα σχεδια υπαρχουν,και θα γινει αγορα 12mm plywood λετονιας κομενο σε cnc στις ακριβως διαστασεις εκτως τις τρυπες για τα μεγαφωνα που θα τις ανοιξω εγω και ο θεος βοηθος.
Το σχεδιο του κροσοβερ ειναι του στην εικονα και σε επομενα μηνυματα θα σκανε βομβες ερωτησεων και θα περημενω με αγωνια βομβες απαντησεων.


Να συμπληρωσω καποια specs
    • Impedance: 8 Ohm
    • Max Power output: 794W
    • Power Handling: 450W continuous/900W program
    • Dimensions: 52cm x 77.5cm x 41cm (20.5" x 30.5" x 16") when built in 12mm ply
    • Tuning Frequency: ~45-46.5 Hz

    « Τελευταία τροποποίηση: 28/01/15, 23:10 από saved »
    The μπασό is the law

    Αποσυνδεδεμένος saved

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 3705
    • play bass like a badass
      • Προφίλ
    Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
    « Απάντηση #1 στις: 28/01/15, 22:36 »
    Τωρα μετα την εισαγωγη και εχοντας μισο κορμι (το αλλο μισο το εφαγε η περιεργια)ρωτω
    καλυτερα να βαλω τις 2 αντιστασεις που αναφερει 40Ω 25W παραληλα η 1 20Ω 50W?
    και αν γινετε αντι για τις 3 αντιστασεις 7.5Ω 25W να βαλω 1 2.5Ω 50W?
    επεισης που ακριβως θα μπει το L-pad που θα επειλεγει την λειτουργεια των αντιστασεων και κατι λεει για εξωδο συνδεσης εξτρα sub της σειρας με το SPDT αλλα δεν το καταλαβα καλα.
    Παρακαλω βοηθιστε.Οχι για μενα,για το φουκαριαρικο μπασακι μου..
    The μπασό is the law

    Αποσυνδεδεμένος saved

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 3705
    • play bass like a badass
      • Προφίλ
    Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
    « Απάντηση #2 στις: 28/01/15, 22:40 »
    Και μια εικονα της καμπινας ετσι για το καλο
    The μπασό is the law

    Αποσυνδεδεμένος adr1anos

    • Συναλλαγές: (2)
    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 4476
    • Φύλο: Άντρας
    • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
      • Facebook profile
      • Προφίλ
      • My LinkedIN Profile
    Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
    « Απάντηση #3 στις: 29/01/15, 02:09 »
    Τωρα μετα την εισαγωγη και εχοντας μισο κορμι (το αλλο μισο το εφαγε η περιεργια)ρωτω
    καλυτερα να βαλω τις 2 αντιστασεις που αναφερει 40Ω 25W παραληλα η 1 20Ω 50W?
    και αν γινετε αντι για τις 3 αντιστασεις 7.5Ω 25W να βαλω 1 2.5Ω 50W?
    Έτσι που βλέπω το σχηματικό, δεν κάνει καμία διαφορά τι θα βάλεις, αρκεί να είναι σωστές οι τιμές. Οπότε ναι, μπορείς να βάλεις μία 20Ω 50W και μία 2.5Ω (ακριβώς όμως) 75W (εβδομηνταπέντε ή μεγαλύτερη).

    επεισης που ακριβως θα μπει το L-pad που θα επειλεγει την λειτουργεια των αντιστασεων και κατι λεει για εξωδο συνδεσης εξτρα sub της σειρας με το SPDT αλλα δεν το καταλαβα καλα.
    Δεν υπάρχει L-Pad με την έννοια που το ξέρουμε στα attenuators, L-Pad λέγεται αυτή η συνδεσμολογία των δύο αντιστάσεων 20Ω και 2.5Ω που υπό συνθήκες ρίχνει την ένταση του Mid.
    Ο διακόπτης είναι 3 θέσεων (On Off On), και επιλέγει ΑΝ και πόσο θα κόβει την ένταση του Mid αυτή η συστοιχία L-Pad.

    Αυτό από ότι διάβασα χωρίς να καταλαβαίνω ακριβώς έχει κάποια χρησιμότητα για τον καθορισμό του συνολικού presence όταν η καμπίνα αυτή χρησιμοποιηθεί παράλληλα με κάποια άλλη της εταιρείας.
    « Τελευταία τροποποίηση: 29/01/15, 02:12 από adr1anos »
    Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



    → ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

    Αποσυνδεδεμένος saved

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 3705
    • play bass like a badass
      • Προφίλ
    Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
    « Απάντηση #4 στις: 29/01/15, 08:59 »
    Εδω ειναι το επισημο σαιτ
    http://greenboy.us/fEARful/crossovers.htm#15+6
    και απο οτι εχω καταλαβει βαζεις l-pad ωστε ανακατευοντας τις αντιστασεις να εχεις πιο πολλες επιλογες.Το προβλημα για μενα ειναι οτι θα μπω στον κοπο αρα να το κανω βολικο.
    Κατι ακομα,γιατι στην μεγαλη αντησταση αρκουν τα 50 βατ και στην μικρη οχι;
    Πρεπει να ειναι σιγκεκρημενες αντηστασεις για ηχο η ολες ειναι ιδιες;
    Αν ειναι ολες ιδιες κομπλε αλλιως με βλεπω να παιρνω ετοιμο απο αγγλια παρα να περημενω το ημπεη κιαλλο
    The μπασό is the law

    Αποσυνδεδεμένος saved

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 3705
    • play bass like a badass
      • Προφίλ
    Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
    « Απάντηση #5 στις: 29/01/15, 21:31 »
    Τελικα το l-pad ειναι αντι για τον spst και αλλοι προτιμουν το ενα αλλοι το αλλο και απλα συμπληρωνει ο καυασκευαστης πως αν προσθεσεις και το sub τοτε η λειτουργια υου l-pad η του spst αντιστοιχα στην ουσια ακυρωνετε γιατι θες ολη τη δυναμη του midrange γιατι τα μπασα ειναι πολλα.
    Οποτε περιμενω τους πικνωτες να φτασουν,βρησκω και πιο μεγαλη αντισταση,τα πηνια τα εχει ετοιμασει φιλος ηλεκτρονικος και ξεκινω το κροσοβερ που πιστευω ειναι το πιο δυσκολο σημειο.Αναμενετε φωτο και σχολια κατα την προωδο του ολου προτζεκτ.
    The μπασό is the law

    Αποσυνδεδεμένος saved

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 3705
    • play bass like a badass
      • Προφίλ
    Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
    « Απάντηση #6 στις: 10/02/15, 21:46 »
    Επιτελους τα καπασιτορ ηρθαν σπιτι..ακολουθει παραγκελεια plywood στις επιθημητες διαστασεις ( αποψε κιολας,με ημειλ ) και το σκ πρωτα ο Θεος το κροσοβερ μονταρετε και τα σανιδια ετοιμαζοντε και προβαροντε μεχρις οτου ζεστανει ο καιρος γιατι με αυτην την παγωνια η ξυλοκολλα..δεν..
    The μπασό is the law

    Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

    • Δεν με λένε Bill!
    • Administrator
    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 10361
    • Φύλο: Άντρας
    • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
      • Skype - fronimitis
      • Facebook profile
      • Προφίλ
      • Κιθάρα
    Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
    « Απάντηση #7 στις: 11/02/15, 09:05 »
    @saved , καλή επιτυχία στην κατασκευή. Βγάλε φωτογραφίες να δούμε...
    Πες μας επίσης πόσο κόστισαν τα υλικά, να δουμε αν/πόσο συμφέρει οικονομικά το DIY.

    Αποσυνδεδεμένος saved

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 3705
    • play bass like a badass
      • Προφίλ
    Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
    « Απάντηση #8 στις: 11/02/15, 23:19 »
    Φιλε Βραζιλη,παντα πριν φτασουμε στο DIY πρεπει να βλεπουμε αν αξιζει τον κοπο.Απο την μερα που πηρα πενταχορδο και ενιοσα την δυναμη της LB καταλαβα πως ο ενησχητης που εχω πολυ απλα δεν..ψαχνωντας τοτε στο talkbass ειδα συζητισεις για διαφορες καμπινες με πολλα κιλα low end.Μεσα σε αυτες ηταν και οι fearful.ελα ομως που τα βατ δεν φτανουν..ετσι μετα απο 3 χρονια πηρα τν αποφαση να αποκτησω μια.Στην αγγλια υπαρχει επισημος κατασκευαστης ( 2 κατασκευαστες οταν ξεκινησα να ψαχνωμαι) στελνω email να μου πει κοστολογιο και μου λεει αφου εχουμε τα σχεδια στο ιντερνετ ανεβασμενα για DIY, δεν την κανεις μονος σου,γιατι τα μεταφορικα ειναι παρα πολλα..Και ναι,υπαρχουν σχεδια στην επισιμη ιστοσελιδα με ολα οσα χρειαζοντε για καποιες καμπινες,καποιες ομως διατιθοντε μονο για αγορα.
    http://trickyaudio.wix.com/trickyaudio#!products/c1o1l
    Οποτε ετσι και εγω ξεκηνησα να μπαινω στην φασαρια αυτην.
    Μηνες αργοτερα(σημερα δηλαδη)εχωντας μορφωθει αρκετα πανω στην καμπινα τουτη μαζευω τα υλικα.Φυσικα θα πρωτημουσα να την επαιρνα ετοιμη και ας εβγαινε 150-200 ευρα παραπανω,τουλαχιστων θα γλιτωνα κοπο,χρονο και το αποτελεσμα θα ηταν αψωγο,αλλα..
    Τωρα τα υλικα ειναι περιπου (χωρις εξωδα αποστολης)
    360 τα δυο μεγαφωνα
    50+ τα υλικα για το κροσοβερ απο ebay
    100+ τα υλικα για το κροσοβερ απο καταστημα θεσσαλονικης (ομως αλλο δανεζικο και αλλο κινεζικο)
    55 το σανιδι ετοιμο κομμενο
    27 το ηχομονοτικο
    70-90 χερουλια,βισματα,κολλες κτλ
    συνολο κοντα στα 600 πες(υποθετικα παντα γιατι μεχρι το τελος δεν ξερουμε)
    Λογο οτι ειμαι επαρχια καποια πραγματα δεν τα παιρνω απο το φθινοτερο καταστημα αλλα κοιταξα να τα παρω ολα απο ενα γιατι αν πληρωσω 4-5 φορες απο 10 ευρω μεταφωρικα+αντικαταβολη,πιο ακριβα θα ευγαιναν.


    Επησεις δεν εγινε αγορα απο καταστημα εξωτερικου γιατι δεν εχω καρτα και δεν θελω να υποχρεωνωμαι( μονο για υλικα κροσοβερ απο ebay πηρα απο εξω και τοσο καιρω που καναν..πηρα απο μαγαζι Θεσσαλονικης και τα εσκασα χοντρα αλλα..να προσεχα)
    Φυσικα η τιμη παντα ειναι αναλογη της ποιωτητας γιατι βρησκεις πικνωτη με 5 αλλα και 105 ευρω.


    Απλα το θεμα ειναι οτι εχει δουλεψει πολυ αυτη η εταιρια απο μπασιστες με περιπου ιδια γουστα σαν εμενα στον ηχο οποτε ξερω οτι δεν θα με απογοητευσει.Την χρεισημοποιουν και για κοντραμπασο γιατι δεν χρωματιζει τον ηχο και η εταιρια λεει


    As is often the case for DIY initiatives, the goal of the [/size]fEARful[/size] design is not focused on economy, but rather on performance. There are too many options for the various parts to tell how much it will cost you. If you go all out, it will probably cost around 40% to 50% of what a high end boutique cabinet would cost. Here's what [/color][/size]greenboy[/size] had to say regarding the cost of a build: "I wouldn't have bothered designing anything if a cheaper or even a more expensive commercial solution could have delivered in a same-sized package the full-sounding broadband SPL and wide-dispersion, detailed sonic quality I was after."[/color]


    [/size][/color]
      • A 15/6 is as loud as most 310 cabs with one watt input, and more extended in response. With a lot of watts it can get as loud or louder than a 610 driven to its limits, and will sound fuller and more responsive while doing it.

      • [/size][/color]
      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #9 στις: 24/02/15, 15:55 »
      Μετα απο 2 εβδομαδες και 20 ευρω καρτας στα τηλεφωνηματα με καμια 10ρια ξυλουργια που θα εκοβαν το κοντρα πλακε με κομπιουτερ,πηγα και αγωρασα απο εδω με 40 ευρω μια πλακα 2,5χ1,25 δηλαδη παλι στις προβλεπομενες διαστασεις και θα την τεμαχισω εγω με γωνιαστρα γιατι απλα ολοι οσοι μηλησα μαζι τους δεν ηταν καθολου εξηπιρετικοι και ειναι ντουβαρια πραγματικα.Με τον τελευταιο που μηλησα οταν ειπα θα το κοψει και θα το στειλει πτολεμαιδα τα επαιξε..με ρωτουσε πως θα το στειλει και με τι και ποιος θα πλυρωσει την μεταφωρα και να του βρω μεταφορικη..και οταν του βρηκα ειπε: α με αυτον συνεργαζομε..με κοροηδευεις ρε μεγαλε?ζητησε και εκεινος αλλα 40 για την μεταφορα οποτε εκει που θα μου εβγενε 55 το ξυλο 7 το κοψημο και 40 η μεταφωρα,εδωσα 40 εδω και θα το κοψω εγω.Ενταξη ρε παιδια και μετα κλαιγεστε δεν υπαρχει δουλεια και φταιει η κριση..το κεφαλι σου φταιει.Δεν αναφερω σε ποιες εταιριες μηλησα για να μην διμιουργισω θεματα αλλα οταν καποιοι ειναι πολυ εξηπηρετικοι θα τους αναφερω.

      Οποτε τωρα αναμενω να βρεθει χρονος για τον τεμαχισμο και το παζλ ξεκηνα..
      « Τελευταία τροποποίηση: 26/02/15, 10:22 από Βραζίλης »
      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #10 στις: 27/02/15, 16:48 »
      Eτοιμα και τα ξυλα,μονο θελουν ανοιγμα τρυπες για τα μεγαφωνα και εκει οπου θα ειναι τα βισματα των καλωδιων,που λογικα απο Δευτερα..ειπαμε το προτζεκτι βαδιζει πολυ αργα

      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος adr1anos

      • Συναλλαγές: (2)
      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 4476
      • Φύλο: Άντρας
      • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
        • Facebook profile
        • Προφίλ
        • My LinkedIN Profile
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #11 στις: 27/02/15, 18:23 »
      1. Tί πάχος έχουν?..

      2. Φτιάξε το φώς..  :roll

      3. Άντε να το δούμε τελειωμένο!
      Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



      → ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #12 στις: 27/02/15, 19:07 »
      12mm κοντρα πλακε με διεθνη ονομασια russian plywoon η και birch ply.Στην Ελλαδα αλλος το λεει ρωσικο,αλλος Λαιτωνιας,σμυδα μεχρι και "με κολλα θαλασσης"το βαφτησαν και καλα οτι ειναι ιδιο με το ναυτικο κοντρα πλακε που εχουν τα κοτερα.Παντος ειναι ακριβος οτι λεει ο σχεδιαστης σε παχος και ιδος και λεει προσοχη στο ιταλικο και κινεζικο που ειναι πιο ελεφρια και λιγοτερο στιβαρα.Το φως λειπει λογο κατεβασμενης ασφαλιας
       στην αποθηκη αλλα και με το βζουπα ουα κινατκι..κουραγιο :P
      Θα βαλω διαφορες φωτο κατα το σταδιο κατασκευης πριν το παρουσιασω τελειομενο
      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος modfori

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 1866
      • less gain .. more grain!
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #13 στις: 27/02/15, 21:30 »
      ωραίος . diy ftw!
      αναμένουμε εκτενές worklog με φωτογραφίες , περιγραφή κτλ κτλ

      και μία συμβουλη έστω και λίγο καθυστερημένη : όταν τρυπάς, κοβεις και γενικά επεξεργάσεσαι παράγωγα ξύλου φόρα πάντα μάσκα διότι απελευθερώνονται αναθυμιάσεις (κυρίως φορμαλδεΰδη) που προέρχονται κυρίως απο την κόλλα που χρησιμοποείται κατά την παραγωγή τους ;)
      Life is a lot like Blues,
      it's Best when you Improvise!

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #14 στις: 27/02/15, 22:39 »
      Ευχαριστω για την συμβουλη.Παντα ειναι καλυτερα να δουλευουμε σε ανοιχτο χορο.Φωτο θα βαλω οσες περισοτερες μπωρω απλα θα ειναι λιγο σινοπτικες γιατι ειναι μανικι να εισαι βαλε γαντια-βαλε κολλα-βγαλε γαντια-βαλε φωτο-βαλε γαντια κανε το αλλο-παλι βγαλε και παει λεγωντας.
      Ομως,εαν τα επαιρνα ολα ετοιμα απο τον σχεδιαστη,θα ηταν πιο ευκολο και εχει και βιντεο
      https://www.youtube.com/watch?v=4wkxJSj_qf8#t=16
      Απλα εγω αντι για αυτα τα "αμυγδαλα" θα χρεισημοποιησω την κλασικη ξυλοβηδα
      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #15 στις: 02/03/15, 23:32 »
      Εχει αρχισει το μονταρισμα χωρις κολλα ομως απλα για να ειναι ολα ετοιμα με τρυπες για τις βιδες και για μια προβα να δουμε τι παιζει,εκτως απο το κουτακι που θα ειναι μεσα το μεγαφωνο για τα μεσαια οπου και κοληθηκε κανονικα(αλλα βρε τα ριμαδια τα ξυλα δεν μπορω να τα φερω στην τριχα εφαρμοστα απο ολες τις μεριες)
      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

      • Δεν με λένε Bill!
      • Administrator
      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 10361
      • Φύλο: Άντρας
      • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
        • Skype - fronimitis
        • Facebook profile
        • Προφίλ
        • Κιθάρα
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #16 στις: 03/03/15, 10:17 »
      12mm κοντρα πλακε με διεθνη ονομασια russian plywoon η και birch ply.

      Ποιοι λογοι σε οδήγησαν στην επιλογή αυτού του ξύλου;
      Αναρωτιέμαι αν τίθεται θέμα αντανακλάσεων ήχου, δονήσεων, κλπ. και πρέπει να επιλεχθούν ξύλα με συγκεκριμένες ακουστικές προδιαγραφές. Γιατί οχι π.χ. MDF/μελαμίνη;

      στην αποθηκη αλλα και με το βζουπα ουα κινατκι..κουραγιο :P

      Εχμ, τι ειναι αυτο;...

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #17 στις: 03/03/15, 11:38 »
      Αυτο το ξυλο λεει ο τυπας που εκανε τα σχεδια.Πιστευω το διαλεξε για την αντοχη του οσο για το θεμα ανακλασης του ηχου μεσα θα μπει ηχομονοτικο ( δεν θυμαμαι ονομα,εινσι ασπρο και μιαζει με βαμβακι)
      Το βζουπα ουα κινητακι ειναι ενα cat b15 που δεν βγαζει καλες φωτο.Δεν εχει καν φλας.Σαβουρι.Ομως το παραδεχομαι γιατι το πατησα στην οθονη με το τρακτορι και δεν επαθε τιποτα 0:)
      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #18 στις: 03/03/15, 16:58 »
      Και οι εργασιες σθνεχιζοντε..
      Εδω ειναι καποιες φωτο οπου ειναι μονο βιδομενα τα ξυλα( αν και λενε οτι δεν κανει να βαλεις βιδες αλλα με τι θα τα στερεωσω να κλολησουν? χωρια που δεν εμπιστευομαι σκετη κολλα) αλλα και κολλημενα με τις εσωτερικες κοντρες να φαινοντε.
      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #19 στις: 03/03/15, 16:59 »
      Μονο τα εντωσθια εμειναν και το πανω μερος θα μπει τελευταιο.
      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος sfanfan

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 640
      • Φύλο: Άντρας
        • Facebook profile
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #20 στις: 03/03/15, 18:12 »
      Άψογος @saved! Είσαι σε καλό δρόμο και φαίνεται και όμορφο! Περιμένουμε περισσότερες φωτογραφίες!
      White noise

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #21 στις: 03/03/15, 18:25 »
      Το μονο που δεν θα εοναι ωραιο ειναι..το βαψημο  :P δεν ψηνωμαι για tolex γιατι λεω να βαλω μια δυχρομια αλλα γενικα με το βαψημο δεν το εχω.Μολις τελειωσει θα υπαρξει συγκρηση με καμπινα 4χ10 trace elliot εκτως αν ο ιδιοκτιτης της δεν δεχτει και αν το αποτελεσμα ειναι καλο,τοτε ο πρωην δασκαλος του ωδειο θα χρηματοδωτησει 2ο προτζεκτ γιατι ειδε τις φωτο και μερακλωσε  ;D
      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #22 στις: 04/03/15, 13:34 »
      Next step βαψιμο..παω να παρω λευκο και μαυρο μιας και μου αρεσει αυτος ο συνδιασμος ( οχι δεν ειμαι παοκτσης,αριαναρα till death) αλλα θελω να ταιριαζει και με το custom μπασακι..και με την ευκαιρια θα περασω απο ενα μηχανουργειο να κανω και τις diy heavy duty χειρολαβες
      The μπασό is the law

      Αποσυνδεδεμένος adr1anos

      • Συναλλαγές: (2)
      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 4476
      • Φύλο: Άντρας
      • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
        • Facebook profile
        • Προφίλ
        • My LinkedIN Profile
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #23 στις: 04/03/15, 15:37 »
      Το μονο που δεν θα εοναι ωραιο ειναι..το βαψημο  :P δεν ψηνωμαι για tolex
      Κοίταξε το καταπληκτικά tolex υπάρχουν:..
      http://www.tube-town.net/ttstore/index.php?cPath=111_119&products_listing_itemscount=96
      Αφού κάνεις τόσο κόπο, φτιάξε την να σκίζει και να την χαίρεσαι..
      Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



      → ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

      Αποσυνδεδεμένος saved

      • Εδώ είναι το σπίτι μου
      • *****
      • Μηνύματα: 3705
      • play bass like a badass
        • Προφίλ
      Απ: Κατασκευη μπασοκαμπινας
      « Απάντηση #24 στις: 04/03/15, 18:03 »
      Βασικα φιλε Αδριανε,δτην αρχη ψηθικα να βαλω ταπετσαρια καμια παραλια αλλα σε δευτερη σκεψη,ειμαι περισοτερο της λειτουργιας παρα της εμφανησης και σκεφτικα ενα βαψημο εχει λιγοτετη δουλια και λιγοτερα εξωδα γιατι ναι να εχει και μια αξιοπρεπη εμφανηση αλλα αν γινετε να το γλιτωσω και το 50αρικο δεν θα με χαλουσε.Ασχετο,εαν το τραβιξω μια πινελια φαημπεργκλας απο πανω,θα γινει πιο στυβαρη η κατασκευη η τσαπατσουλια θα γινει;
      The μπασό is the law

       

      Σχετικά θέματα

        Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
      1 Απαντήσεις
      10251 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 29/12/05, 10:44
      από Andreoulis
      4 Απαντήσεις
      12343 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 10:22
      από Βραζίλης
      17 Απαντήσεις
      12960 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 19:19
      από elrich
      1 Απαντήσεις
      2623 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 16:01
      από mace
      4 Απαντήσεις
      2864 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 18:32
      από Ibanezακιας
      3 Απαντήσεις
      4076 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 11:47
      από lunatic
      9 Απαντήσεις
      6014 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 10:32
      από hot_sauce (φλουτσ)
      1 Απαντήσεις
      3917 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 23:11
      από Μelexdy
      4 Απαντήσεις
      4536 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 17/05/15, 00:11
      από saved
      7 Απαντήσεις
      4801 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 15/08/15, 20:50
      από modfori