Αποστολέας Θέμα: Steinberger headless guitars??????  (Αναγνώστηκε 15421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Steinberger headless guitars??????
« στις: 09/03/09, 22:44 »
....τις ξερετε? εχετε ακουσει καλα λογια...? μονο τον VH εχω δει να παιζει με κατι παρομοιο....οπως αυτο:

http://cgi.ebay.com/Steinberger-Spirit-GT-Pro-Standard-Electric-Guitar_W0QQitemZ380073655364QQihZ025QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


δωστε τα φωτα σας...ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #1 στις: 10/03/09, 10:56 »
ενα φιλαράκι μου εχει μια τέτοια. αλλα δεν την εχω ακούσει ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #2 στις: 12/03/09, 04:37 »
Στα '80ς ειχαν μεγαλη περαση, χρησιμοποιουσε πολυ κοσμος, ειδικα μπασα.
Μια χαρα ειναι, και πολυ καλο τρεμολο απ'οτι μου εχουν πει, δυστυχως δεν εχω δοκιμασει για να πω περισοτερα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jujube

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • ΝτριγκιΝτριννννΝτριγκιντρον
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #3 στις: 14/03/09, 01:16 »
πάντως αυτή που δειχνεις δεν ειναι απο τις "κλασσικες" steinberger....Αυτές ήταν απο συνθετικό υλικό (γραφίτη νομίζω), όχι απο ξύλο (έχω δεί και βιντεάκι απο έκθεση, όπου ο υπευθυνος της steinberger βαρούσε στο πάτωμα μια τέτοια συνθετική κιθαρα, και μετα την εβαζε στον ενισχυτη και επαιζε μια χαρα!)
Οι πρώτες steinberger λέγεται πως ήταν εξαιρετικές σε ποιότητα . Μετέπειτα πουλήθηκε η εταιρία στην Gibson, αν δεν κάνω λάθος, και ο ιδιος ο steinberger έφυγε.

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #4 στις: 14/03/09, 03:04 »
H σειρα Spirit ειναι τα πολυ φτηνα μοντελα & δε πιστευω οτι αξιζουν!

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #5 στις: 14/03/09, 10:06 »
γιατί να πάρει κανείς μια τέτοια κιθάρα; ??? ??? ???
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #6 στις: 14/03/09, 13:45 »
γιατί να μην πάρει? :)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #7 στις: 14/03/09, 16:22 »
Παράθεση
γιατί να πάρει κανείς μια τέτοια κιθάρα;


...ρε συ Στρατο εχεις κι εσυ καποιες απορίες ωρες-ωρες....αν ερθεις για καφε απο το σπιτι θα καταλαβεις γιατι να εχεις μια,αν μπορεσεις βεβαια να βρεις χωρις να πουλησεις κανα νεφρο..προσωπικα εχω μια GM-4T της pre-Gibson era....συνθετικο μπρατσο-ταστιερα και alder σωμα...εντελως διαφορετικη αισθηση,εκπληκτικο τρεμολο (μονο να μην θες να το λυσεις...λυνεται σε 78 κοματια !!!!) και απειρο sustain...δειτε μερικες πληροφοριες εδω

http://www.steinbergerworld.com/
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #8 στις: 14/03/09, 16:59 »
Παράθεση
γιατί να πάρει κανείς μια τέτοια κιθάρα;


...ρε συ Στρατο εχεις κι εσυ καποιες απορίες ωρες-ωρες....αν ερθεις για καφε απο το σπιτι θα καταλαβεις γιατι να εχεις μια,αν μπορεσεις βεβαια να βρεις χωρις να πουλησεις κανα νεφρο..προσωπικα εχω μια GM-4T της pre-Gibson era....συνθετικο μπρατσο-ταστιερα και alder σωμα...εντελως διαφορετικη αισθηση,εκπληκτικο τρεμολο (μονο να μην θες να το λυσεις...λυνεται σε 78 κοματια !!!!) και απειρο sustain...δειτε μερικες πληροφοριες εδω

http://www.steinbergerworld.com/

ε άμα με καλέσεις θα έρθω... :P :P :Pκαι για να σοβαρολογήσουμε λίγο...δεν έχω παίξει ούτε αμφισβητώ την ποιότητα των συγκεκριμένων κιθάρων απλά εξέφρασα(με κάποιο σαρκασμό πρέπει να παραδεχτώ)την αντιπάθειά μου ως προς την εμφάνισή τους και μόνο... 0:)
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #9 στις: 14/03/09, 17:47 »
Πρίν αρκετά χρόνια σε μια πρόβα με μια παλιά μου μπάντα πέρασε ένας φίλος να μας δεί και είχε μαζί του μια Steinberger μια GR4 αν δεν κάνω λάθος,μοντέλο κάπου στις αρχές των 90's πρέπει να ήταν.
Του τη ζήτησα για ένα κομμάτι και απο αυτά που μπορώ να θυμηθώ είναι μια πάρα πολύ βολική και σολιστική κιθάρα.
Η μη ύπαρξη headstock βέβαια στην αρχή μου δημιούργησε μια περίεργη αίσθηση αλλά παίζοντας στην πορεία βλέπεις ότι είναι και αυτό θέμα συνήθειας.
Ηχητικά μου είναι αδύνατον να θυμηθώ πως ήταν μιας και δεν την είχα για αρκετό χρονικό διάστημα.
Αυτό που θυμάμαι μου έκανε εντύπωση τότε ήταν πώς και οι μονοί φαινομενικά μαγνήτες της δεν έβγαζαν καθόλου θόρυβο,τότε δεν γνώριζα την ύπαρξη τους,και βέβαια μου έκανε μεγάλη εντύπωση το τρέμολο της,το οποίο μου φαινόταν πραγματικά διαστημικό!

@ mace
Ρε μπαγάσα έχεις και Steinberger;
Έχεις βάλει καμιά φώτο της εδώ; αν όχι ανέβασε καμία.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #10 στις: 14/03/09, 20:30 »
υπάρχει ρε κάτι που δεν έχει ο mace? εγώ έχω σταματήσει να εκπλήσσομαι πια...
Koursare δεν στο πα καθόλου επιθετικά...αλλά όπως είπε και ο Serviani, είναι θέμα συνήθειας...κατά τ'άλλα κανονικές κιθάρες είναι....

btw...ερώτηση....έχω ακούσει πως το headstock βοηθάει στην ταλάντωση του σώματος...και πως όσο πιο βαρύ είναι τόσο πιο καλή είναι η ταλάντωση...και πως μερικοί κιθαρίστες προσθέτουν βάρη στο κεφάλι για να αυξηθεί...

ισχύουν όλα αυτά?
και αν ναι πως και έχει τόσο καλό sustain η ακέφαλη?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #11 στις: 14/03/09, 22:16 »
το βαρος (η μαζα) συνηθως αποροφα την ταλαντωση, αρα και το σαστειν, και αμα βαλεις βαρος στο χεντστοκ μαλλον θα παλευεις να κρατησεις την κιθαρα σε ισοροπια  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #12 στις: 14/03/09, 23:10 »
άρα λιγότερο βάρος =  περισσότερο sustain?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #13 στις: 15/03/09, 16:23 »
Παράθεση
Ρε μπαγάσα έχεις και Steinberger;
Έχεις βάλει καμιά φώτο της εδώ; αν όχι ανέβασε καμία.

...ναι σχετικα προσφατο αποκτημα απο τον θειο Ιμπεη...φωτος εντος ολιγων ημερων  ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος elsar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρες
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #14 στις: 21/03/09, 20:47 »
Όπως είπε και ο Si_rah η σειρά Spirit είναι/ήταν προ δεκαετίας η φτηνή σειρά της Steinberger. Εγώ δε θα την έπαιρνα. Οι κανονικές Steinberger είναι εκπληκτικές! Είχα δοκιμάσει σε μαγαζί πριν πολλά χρόνια και ήταν εκπληκτικές. Είμαι ακόμη λάτρης των headless, και περιμένω να βρω καμμιά μεταχειρισμένη Lazer (Erlewine) στο Ebay... http://www.erlewineguitars.com/pgs/lazer.htm

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #15 στις: 21/03/09, 22:17 »
Καποτε ειχα πετυχει ενα θεικο βιντεακι, ΑΝ ηταν για τις steinberger.  ;D Στο βιντεο ηταν 2 ατομα, ενας που τον θυμαμαι σαν τρελο δοκτωρα που ελεγε για την κιθαρα, και ενας αλλος ψηλος απο πισω που στεκοταν σαν ζομπι  ;D και επαιζε οταν χρειαζοταν. Σε αυτο το βιντεο ειχε βαλει ο δοκτωρας την κιθαρα αναμεσα σε 2 καρεκλες, και ειχε ανεβει ΠΑΝΩ  :o στον λαιμο (που δεν ειχε υποστηριξη απο πουθενα) και χοροπηδουσε, και η κιθαρα ηταν μια χαρα!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #16 στις: 22/03/09, 00:39 »
Ο Andreoulis εχει μια παρομοια. Την επιασα για λιγο μονο, μου φανηκε αρκετα "γρηγορη" κιθαρα, και μ'αρεσει που ειναι ετσι "διαστημικη". Και βεβαια, ειναι πολυ βολικη στην μεταφορα!

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #17 στις: 22/03/09, 05:52 »
γιατί να πάρει κανείς μια τέτοια κιθάρα; ??? ??? ???

συμφωνω... γιατι (και μαλιστα ειναι κι ακριβες!) που πηγε το ξυλο; πως αντικαθιστουν αυτοι που τις κατασκευαζουν το φυσικο ηχο απο μια ξυλινη κιθαρα;;; το οργανο θα ειναι ενα ξερο ψηφιακο μηχανημα.καλυτερα να παιζουμε κιθαρα στο synth δλδ...+εμφανισιακα ειναι απαισια
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #18 στις: 22/03/09, 14:20 »
Μαλιστα. Και πως ακριβως η ελλειψη του ξυλου μετατρεπει την κιθαρα σε ενα 'αψυχο ψηφιακο οργανο' που παραγει ηχους παρομοιους με συνθ?

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #19 στις: 22/03/09, 14:49 »
προς πληροφορηση σου το ξυλο ειναι αυτο που δημιουργει τον φυσικο ηχο της κιθαρας.γιαυτο και εχει σημασια αν η κιθαρα σου ειναι απο αφρικανικο μαονι ή απο κοντρα πλακε...εξαιτιας του ξυλου ακριβαινουν τα οργανα...τα ηλεκτρικα παντα εχουν τις ιδιες τιμες οπου και να τα βαλεις. οι καλες κιθαρες να ξερεις φτιαχνονταν απο ξυλα που τα αφηναν διπλα σε εκκλησιαστικα οργανα παλιοτερα για αν συνηθιζουν τις δονησεις και να εχουν καλυτερη ακουστικη συμπεριφορα.θες να μου πεις οτι ο γραφιτης το αντικαθιστα αυτο;;; παρε καλυτερα ενα σκουποξυλο και κολλα του 2 emg. καλυτερο ηχο θα εχεις
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #20 στις: 22/03/09, 15:00 »
προς πληροφορηση σου το ξυλο ειναι αυτο που δημιουργει τον φυσικο ηχο της κιθαρας.γιαυτο και εχει σημασια αν η κιθαρα σου ειναι απο αφρικανικο μαονι ή απο κοντρα πλακε...εξαιτιας του ξυλου ακριβαινουν τα οργανα...τα ηλεκτρικα παντα εχουν τις ιδιες τιμες οπου και να τα βαλεις. οι καλες κιθαρες να ξερεις φτιαχνονταν απο ξυλα που τα αφηναν διπλα σε εκκλησιαστικα οργανα παλιοτερα για αν συνηθιζουν τις δονησεις και να εχουν καλυτερη ακουστικη συμπεριφορα.θες να μου πεις οτι ο γραφιτης το αντικαθιστα αυτο;;; παρε καλυτερα ενα σκουποξυλο και κολλα του 2 emg. καλυτερο ηχο θα εχεις
Φίλε μου χωρίς καμία διάθεση επίθεσης σε ρωτάω: ΠΟΥ ακριβώς τα είδες/διάβασες/άκουσες αυτά; Ειδικά αυτό με το εκκλησιαστικό όργανο....

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #21 στις: 22/03/09, 15:28 »
συμφωνω... γιατι (και μαλιστα ειναι κι ακριβες!) που πηγε το ξυλο; πως αντικαθιστουν αυτοι που τις κατασκευαζουν το φυσικο ηχο απο μια ξυλινη κιθαρα;;; το οργανο θα ειναι ενα ξερο ψηφιακο μηχανημα.καλυτερα να παιζουμε κιθαρα στο synth δλδ...+εμφανισιακα ειναι απαισια

Σχολιάζοντας μόνο τα χαρακτηριστικά μιας κιθάρας απο πράγματα που ακούσαμε ή διαβάσαμε κάπου είναι πολύ εύκολο να βγάλουμε λανθασμένα συμπεράσματα.
Πρώτα δοκιμάζουμε οι ίδιοι και μετά ανολόγως τις γνώσεις,την εμπειρία αλλά και την αντίληψη του καθενός μπορούμε να έχουμε μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Κάθε κιθάρα είναι διαφορετική,αρκετοί κατασκευαστές ακολουθούν κάποιους δικούς τους τρόπους σε διάφορα στάδια της κατασκευής,σαφώς και το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό που θα πρέπει να έχει σημασία.
Κάποιος ο οποίος παίζει για 20 χρόνια με κιθάρες ενός συγκεκριμένου κατασκευαστή δεν σημαίνει ότι είναι και γνώστης,τα αυτιά του μοιραία θα αναζητούν έναν γνώριμο ήχο και θα έχει μόνο αυτό ως μέτρο σύγκρισης.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #22 στις: 22/03/09, 16:10 »
Λοιπόοοοοον:
1) Μήπως φίλε μου το ντοκιμαντέρ που είδες ήταν για ακουστικά όργανα;Που και πάλι δηλαδή αυτό το "να συνηθίσουν στις δονήσεις" μου ακούγεται κάπως... φούμαρα!
2) Ο μοναδικός λόγος που φτιάχτηκε/εφευρέθηκε η ελικτρική κιθάρα ήταν για να ακούγεται δυνατότερα η μέχρι τότε ακουστική κιθάρα. Το overdrive και όλα τα υπόλοιπα απλά προέκυψαν στην πορεία. Τϊποτα περισσότερο.
3) Για να μην νομίζεις πως σου λέω λόγια του αέρα ή ότι απλα΄τα λέω για να σου την πω, πάρε παράδειγμα τις Fender που αν θυμάμαι καλά έγραφες σε άλλο θέμα ότι θεωρείς ως τις καλύτερες κιθάρες για ροκ και μπλουζ (μαζί σου). Οι Fender φτιάχνονταν, φτιάχνονται και μάλλον θα συνεχίσουν να φτιάχνονται με τη φιλοσοφία του τί είναι ευκολότερο. Ποτέ δεν έκατσε ο Leo Fender να ψάξει ποιο ξύλο έχει καλύτερο "ακουστικό χαρακτήρα" , απλά έβαζε ό,τι είχε ο άνθρωπος! Maple είχε; Τό βαζε. Τελείωνε το maple; Έβαζε rosewood.

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #23 στις: 22/03/09, 17:41 »
Λοιπόοοοοον:
1) Μήπως φίλε μου το ντοκιμαντέρ που είδες ήταν για ακουστικά όργανα;Που και πάλι δηλαδή αυτό το "να συνηθίσουν στις δονήσεις" μου ακούγεται κάπως... φούμαρα!
2) Ο μοναδικός λόγος που φτιάχτηκε/εφευρέθηκε η ελικτρική κιθάρα ήταν για να ακούγεται δυνατότερα η μέχρι τότε ακουστική κιθάρα. Το overdrive και όλα τα υπόλοιπα απλά προέκυψαν στην πορεία. Τϊποτα περισσότερο.
3) Για να μην νομίζεις πως σου λέω λόγια του αέρα ή ότι απλα΄τα λέω για να σου την πω, πάρε παράδειγμα τις Fender που αν θυμάμαι καλά έγραφες σε άλλο θέμα ότι θεωρείς ως τις καλύτερες κιθάρες για ροκ και μπλουζ (μαζί σου). Οι Fender φτιάχνονταν, φτιάχνονται και μάλλον θα συνεχίσουν να φτιάχνονται με τη φιλοσοφία του τί είναι ευκολότερο. Ποτέ δεν έκατσε ο Leo Fender να ψάξει ποιο ξύλο έχει καλύτερο "ακουστικό χαρακτήρα" , απλά έβαζε ό,τι είχε ο άνθρωπος! Maple είχε; Τό βαζε. Τελείωνε το maple; Έβαζε rosewood.

δεν ξερω αν σου ακουγεται φουμαρα αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το αν ειναι αληθεια ή οχι...και το ντοκιμαντερ μιλαγε και για ακουστικα και για ηλεκτρικα οργανα...οι πολυ καλες custom Lag κιθαρες που ειναι χειροποιητες (γαλλικες ειναι) ακομα ετσι φτιαχνονται..ψαξτο λιγο και θα δεις

για την προελευση της ηλεκτρικης αυτο δεν ειπα κι εγω πριν λιγο; οτι εγινε απο αναγκη και οχι απο μοδα;..

για τις fender συμφωνω μαζι σου γιαυτο και εγω δεν τις παω μια αν και εχουν πολυ ποιοτικα μοντελα.
δεν ξερω αν υπερασπιζεσαι αυτες τις κιθαρες ή λες κατι ενδιαμεσα παντως αν ισχυε οτι ειναι πραγματι καλα οργανα και οχι ψηφιοποιημενα και αψυχα οπως υποστηριζω τοτε δε θα πληρωνες 2μιση χιλιαρικα για μια αμερικανικη stratocaster και 250 ευρω για μια μεξικανικη (των οποιων η διαφορα ειναι κυριως τα ξυλα)
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #24 στις: 22/03/09, 17:46 »
Tα ξύλα βγάζουν τον φυσικό ήχο ενός ακουστικού οργάνου. Σίγουρα παίζουν πολύ μικρότερο ρόλο στον τελικό ήχο ενός ηλεκτρικού οργάνου, και το πόσο σημαντική είναι η συνεισφορά τους είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί αρκετά.

Αυτό που ανέφερε ο ConstantinM σχετικά με τα εκκλησιαστικά όργανα, έχει μεν κάποια βάση από πλευράς των φυσικών και ηχητικών χαρακτηριστικών του ξύλου. Και πάλι όμως, αν και όποτε γινόταν κάτι τέτοιο, είμαι σίγουρος ότι αφορούσε σε ακουστικά όργανα και θεωρώ μάλλον απίθανο να αποτελούσε συνηθισμένη πρακτική κάποιας εταιρίας κατασκευής μουσικών οργάνων. Κάτι τέτοιο ακούγεται σαν κόλπο κάποιου κατασκευαστή οργάνων περασμένων αιώνων. Η μαζική παραγωγή κιθάρων και άλλων μουσικών οργάνων τον 20ο αιώνα σίγουρα κατέστησε τέτοιες μεθόδους ασύμφορες και ξεπερασμένες.

Και κάτι τελευταίο που θα ήθελα να πω με την ιδιότητα μου ως συντονιστής. Θα παρακαλούσα να ηρεμήσουν τα πνεύματα ανάμεσα σε mace και ConstantinM γιατί θα αρχίσω να σβήνω μηνύματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/07, 06:00
από Jimi Pap
8 Απαντήσεις
11391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/07, 02:40
από Ioannis Anastassakis
4 Απαντήσεις
3189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 11:39
από Jezus
0 Απαντήσεις
1938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 03:22
από JimiDS
1 Απαντήσεις
2631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 17:15
από Jezus
1 Απαντήσεις
1978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/08, 13:59
από Jezus
1 Απαντήσεις
2226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 18:24
από dc
4 Απαντήσεις
2542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 17:32
από zepfan
0 Απαντήσεις
2302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/11, 18:44
από darthvader8119
0 Απαντήσεις
1216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/12, 14:22
από The Loner