Αποστολέας Θέμα: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?  (Αναγνώστηκε 6540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelozakinthinos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« στις: 05/01/09, 16:17 »
Λοιπόν κύριοι και κυρίες...
Έστω ότι πάιζω ένα λάιβ(παίζω κιθάρα) γιατί να επιλέξω πολλά watt?

Εννοώ οτι αν εχω εναν 30αρι ο μικροφονιας περνει την εξοδο μου και την ενισχύει όσο θέλει για έξω.

Οπότε εμένα τα watt που με ενδιαφέρουν είναι σαν το μόνιτορ για μενα???

Είμαι άσχετος αλλα προσπαθω με την λόγική να βρω κατι..

Βοηθηστε ο καθενας το κατα δύναμην...


Ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #1 στις: 05/01/09, 19:03 »
Πιστευεις οτι σου φτανουν 30W για μονιτορ σε live?

Αποσυνδεδεμένος trelozakinthinos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #2 στις: 05/01/09, 19:13 »
Σίγουρα όχι...
Αλλά η ερώτηση μου παραμένει...(Δεν την διατυπωσα σωστά)
Μόνο για αυτό με κόφτουν τα βατς? Μόνο για μόνιτορ η και για κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #3 στις: 05/01/09, 19:17 »
Αν είναι 30watt λάμπας η ένταση θα είναι αρκετά δυνατότερη απο τα 30 watt transistor.

Ναι, αν υπάρχει σύστημα PA τον ατομικό σου ενισχυτή τον θέλεις βασικά για τον stage ήχο σου. (και για να στέλνει το σήμα σου στην κονσόλα βέβαια...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος trelozakinthinos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #4 στις: 05/01/09, 19:22 »
Ωραία..
Οπότε (εδω πρέπει να μιλήσει η εμπειρία) για ένα λαιβ ας πούμε πόσα βατ χρειαζόνται?
Σε αιθουσα όπως πχ ονομα του ροδου.

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #5 στις: 06/01/09, 11:50 »
Δεν ξερω το μεγεθος του μαγαζιου που λες......Εγώ παντως σε 1000αρι μαγαζι γεματο τωρα τις γιορτες δουλεω με 350w για stage.......Πιστευω οτι ενας 100αρης ειναι αρκετα βολικος και χρησιμος θα ελεγα

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #6 στις: 06/01/09, 13:01 »
Εγω απο την αλλη λεω οτι ολα ειναι σχετικα....η εντασεις στο stage συνηθως εξαρτονται απο....

-Το μεγεθος του stage και του χωρου
-Την αποσταση απο τον ενισχυητη σου και τη θεση σου ως προς τη διασπορα του ηχειου
-Το ποσο δυνατα παιζει ο ντραμερ ειδικα σε μικρα stages.
-To ποσο ''κουφοι'' ειναι η τραγουδιστες σου,με αποτελεσμα να ''τσιτωνουν'' τα μονιτορ τους
-Το ποσο ''κουφοι'' ειναι οι υπολοιποι μουσικοι της μπαντας (μπασσιστας,πληκτρας,μπουζουκι αν υπαρχει κλπ,κλπ) για τον ιδιο λογο με το παραπανω
-Το ειδος της μουσικης που παιζει η μπαντα
-Το αν υπαρχουν 'φυσικα/ακουστικα οργανα στη μπαντα (πχ πνευστα)

...ο γενικος κανονας του ''καλου'' ηχου ειναι να μην ακουει ο κοσμος τον ηχο απο το stage αλλα απο το ΡΑ.Αυτο συνεπαγεται οσο το δυνατον χαμηλες εντασεις στο stage (ειδικα στους μικρους χωρους).Ετσι δεινεις και τη δυνατοτητα στον ηχοληπτη να ''δουλεψει'' καλυτερα με το συνολο του ηχου,αν βεβαια εχει ορεξη χα,χα,χα....

Δε ξερω σε τι χωρο παιζει ο φιλος maestros πιο πανω...αυτο που μπορω να πω εγω ειναι οτι ενας 50αρης λαμπατος θα σε καλυψει για το μεγαλυτερο ποσοστο των λαιβ που ισως κανεις σαν ερασιτεχνης μουσικος...οσον αφορα χωρους τυπου Ονομα του Ροδου,Κυτταρο,Ροδον (χωρους που εχω παιξει αρκετες φορες) επαιξα με ειτε με 50 watt tube και 2x12 η με 120watt tube και 4x12....στην αρχιτεκτονικη του Ζωγραφου που παιζουμε φετος χρησιμοποιω εναν 50watt tube amp + 1x12 και ειναι υπεραρκετος....η μπαντα btw παιζει hard rock και τα πληκτρα ειναι αρκετα δυνατα στη περιπτωση μας (οχι μονο ''πλατες'' δηλαδη)....ελπιζω να βοηθησα να βγαλεις μιαν ακρη

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #7 στις: 06/01/09, 13:59 »
Εγω απο την αλλη λεω οτι ολα ειναι σχετικα....η εντασεις στο stage συνηθως εξαρτονται απο....

-Το μεγεθος του stage και του χωρου
-Την αποσταση απο τον ενισχυητη σου και τη θεση σου ως προς τη διασπορα του ηχειου
-Το ποσο δυνατα παιζει ο ντραμερ ειδικα σε μικρα stages.
-To ποσο ''κουφοι'' ειναι η τραγουδιστες σου,με αποτελεσμα να ''τσιτωνουν'' τα μονιτορ τους
-Το ποσο ''κουφοι'' ειναι οι υπολοιποι μουσικοι της μπαντας (μπασσιστας,πληκτρας,μπουζουκι αν υπαρχει κλπ,κλπ) για τον ιδιο λογο με το παραπανω
-Το ειδος της μουσικης που παιζει η μπαντα
-Το αν υπαρχουν 'φυσικα/ακουστικα οργανα στη μπαντα (πχ πνευστα)

...ο γενικος κανονας του ''καλου'' ηχου ειναι να μην ακουει ο κοσμος τον ηχο απο το stage αλλα απο το ΡΑ.Αυτο συνεπαγεται οσο το δυνατον χαμηλες εντασεις στο stage (ειδικα στους μικρους χωρους).Ετσι δεινεις και τη δυνατοτητα στον ηχοληπτη να ''δουλεψει'' καλυτερα με το συνολο του ηχου,αν βεβαια εχει ορεξη χα,χα,χα....




Δε ξερω σε τι χωρο παιζει ο φιλος maestros πιο πανω...αυτο που μπορω να πω εγω ειναι οτι ενας 50αρης λαμπατος θα σε καλυψει για το μεγαλυτερο ποσοστο των λαιβ που ισως κανεις σαν ερασιτεχνης μουσικος...οσον αφορα χωρους τυπου Ονομα του Ροδου,Κυτταρο,Ροδον (χωρους που εχω παιξει αρκετες φορες) επαιξα με ειτε με 50 watt tube και 2x12 η με 120watt tube και 4x12....στην αρχιτεκτονικη του Ζωγραφου που παιζουμε φετος χρησιμοποιω εναν 50watt tube amp + 1x12 και ειναι υπεραρκετος....η μπαντα btw παιζει hard rock και τα πληκτρα ειναι αρκετα δυνατα στη περιπτωση μας (οχι μονο ''πλατες'' δηλαδη)....ελπιζω να βοηθησα να βγαλεις μιαν ακρη


Θα συμφωνήσω με όλα τα παραπανω που ανεφερε ο φιλος mace.....είναι μεγάλη υποθεση ο ηχος στο stage......έχουν βρεθεί βέβαια λύσεις με τα ear monitor αλλα και πάλ δημιουργούνται προβλήματα

Αποσυνδεδεμένος yian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • a bass under my fingers ..
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #8 στις: 06/01/09, 14:39 »
-Το μεγεθος του stage και του χωρου
-Την αποσταση απο τον ενισχυητη σου και τη θεση σου ως προς τη διασπορα του ηχειου
-Το ποσο δυνατα παιζει ο ντραμερ ειδικα σε μικρα stages.
-To ποσο ''κουφοι'' ειναι η τραγουδιστες σου,με αποτελεσμα να ''τσιτωνουν'' τα μονιτορ τους
-Το ποσο ''κουφοι'' ειναι οι υπολοιποι μουσικοι της μπαντας (μπασσιστας,πληκτρας,μπουζουκι αν υπαρχει κλπ,κλπ) για τον ιδιο λογο με το παραπανω
-Το ειδος της μουσικης που παιζει η μπαντα
-Το αν υπαρχουν 'φυσικα/ακουστικα οργανα στη μπαντα (πχ πνευστα)

πολύ σωστά όλα αυτά...
εμένα στα live (αν και μπασσίστας φαντάσου..) δεν με πολυενδιαφέρουν τα άπειρα watt αλλά ο καλός ενισχυτής και το προσεγμένο eq για να βγάζω ήχο όσο γίνεται πιο κοντά στον ήχο της πρόβας.
Συνεπώς είνα λίγο μύθος τα πολλά watt στο stage...η ποιότητα του ήχου πρέπει να σε ενδιαφέρει.
Και να παίζεις όσο το δυνατόν χαμηλότερα για να ακούς και να σε ακούνε οι υπόλοιποι στο stage  ;)
deadbeat escapement (Patras) bassist

http://myspace.com/deadbeatescapement

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #9 στις: 06/01/09, 17:35 »
Παράθεση
έχουν βρεθεί βέβαια λύσεις με τα ear monitor αλλα και πάλ δημιουργούνται προβλήματα

....+1 μαεστρο μου κι απο δω...μου διεφυγε εντελως και οντως μια καλη λυση (και σύγχρονη πλεον)...η αληθεια ειναι οτι το δοκιμασα για αρκετο καιρο με ενα ακουστικο σχημα μεχρι που μου εσκασε ενας μικροφωνισμος και με κουφανε για κανα διωρο  >:( >:( >:(....αλλα ναι...ειναι μια καλη λυση.

Παράθεση
Και να παίζεις όσο το δυνατόν χαμηλότερα για να ακούς και να σε ακούνε οι υπόλοιποι στο stage
Η αληθεια ειναι οτι υπαρχει ενα μινιμουμ εντασης που μπορεις να πεσεις (τοσο οσο να διεγειρεται σωστα το μεγαφωνο σου) χωρις να χασεις ποιοτικα τον ηχο (ειδικα τα μπασσα δε βγαινουν σωστα σε χαμηλες εντασεις) και ειδικα αν χρησιμοποιεις μικροφωνο και οχι line συνδεση.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος vaggelis140

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • the big band theory rocks the world
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #10 στις: 07/01/09, 01:48 »
την παρασκευη π μας περασε παιξαμε εμεις ενα λαιβ σ'ενα μπαρακι μεσα μ 230 ατομα περιπου ο ενας ειχε μαρσαλ 100αρη λαμπατο κ εγω επαιξα με ενα 30αρη τρανζιτορ παλι μαρσαλ. τ μαγαζι δεν ητν φισκα  κ ο 30αρης λειτουργησε πολυ κλ ως μονιτορ. εγω εχω ενα 15 μαρσαλ κ λεω ν παρω αφτο για ν τ εχω κ για λαιβ
http://www.thomann.de/gr/fender_fm212r_egitarrencombo.htm

λογω οτι εχει 240 euro
μιας κ δν εχω τν οικονομικη ευχερεια για κτ πιο ακριβο μιας κ ειμαι ακομα 17 χρονων
ποια η γνωμη σας;
only way to feel the noise is when it's good and loud

Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #11 στις: 08/01/09, 11:02 »
Ανάλογα το μέρος που παίζεις. Αν είσαι σε μπαρ θες μικρό ενισχυτή σε watt για να είναι το κεφάλι σου ήσυχο. Αν είσαι σε ανοικτό ΄χωρο θες πολλά watt για να ναι το κεφάλι σου ανήσυχο.
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

Αποσυνδεδεμένος s0uL R3b3L

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Κιθαρίζειν Εστί Φιλοσοφείν!!!
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #12 στις: 08/01/09, 23:03 »
θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες  ότι το προτινόμενο μέγεθος ενισχυτή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες...
φυσικά, όσο πιο μεγάλος ο ενισχυτής, τόσο πιο καλά βγάζει τις χαμηλές νότες και τα μπάσα...
από 30 watt και πάνω, θεωρώ ότι είναι καλή ισχύς για έναν ενισχυτή που θα χρησιμοποιηθεί ως monitor σε live έτσι ώστε να έχεις καλή ποιότητα ήχου όταν ακούς τον εαυτό σου...
Βέβαια, σε μεγαλύτερο μέρος, χρειάζεται μεγαλύτερος ενισχυτής...
They say that lifes a carousel
Spinning fast, youve got to ride it well
The world is full of kings and queens
Who blind your eyes and steal your dreams
Its heaven and hell, oh well


Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #13 στις: 09/01/09, 04:57 »
το πόσα watt θα είναι ο ενισχυτής σου είναι εξαρτάται κυρίως απο το τι δουλειά θέλεις να κάνει.

αν κατάλαβα καλά θέλεις εναν all arround ενισχυτή για σπίτι, πρόβες, μικρά lives. (αν το θέλεις μόνο για κάτι απο τα 3 αλλάζει ριζικά το πράγμα)

υποθέτοντας λοιπόν οτι θέλεις εναν all arround ενισχυτή.
θα σου πρότεινα να πας σε 50watt tube και μάλιστα... με λάμπες οι οποίες παίζουν σωστά σε εντάσεις δωματίου (με μια σχετική έρευνα θα βρεις είδη κτλ..)

όσον αφορά τα υπόλοιπα με κάλυψε ο mace.


Υ.Γ το ότι είσαι 17 χρονών δεν σημαίνει τίποτα. κάποιος μου είχε πει...
δεν είμαι τόσο πλούσιος ωστε να αγοράζω φτηνά πράγματα.
αν τον είχα ακούσει τότε.. θα είχα γλιτώσει τετραψήφιο αριθμό ευρώ (η μπορεί να μην τα είχα γλιτώσει και να είχα καλύτερο rig)

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #14 στις: 09/01/09, 09:38 »

υποθέτοντας λοιπόν οτι θέλεις εναν all arround ενισχυτή.
θα σου πρότεινα να πας σε 50watt tube και μάλιστα... με λάμπες οι οποίες παίζουν σωστά σε εντάσεις δωματίου (με μια σχετική έρευνα θα βρεις είδη κτλ..)


προτεινεις καποιον συγκεκριμενο;;;;; διοτι η ερευνα σε αυτη τη παραμετρο ειναι δυσκολη κ μονο εκ πειρας μπορει καποιος να εχει ασφαλη συμπερασματα...!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #15 στις: 09/01/09, 09:43 »

υποθέτοντας λοιπόν οτι θέλεις εναν all arround ενισχυτή.
θα σου πρότεινα να πας σε 50watt tube και μάλιστα... με λάμπες οι οποίες παίζουν σωστά σε εντάσεις δωματίου (με μια σχετική έρευνα θα βρεις είδη κτλ..)


προτεινεις καποιον συγκεκριμενο;;;;; διοτι η ερευνα σε αυτη τη παραμετρο ειναι δυσκολη κ μονο εκ πειρας μπορει καποιος να εχει ασφαλη συμπερασματα...!!
χωρίς budget εγώ δεν προτείνω τίποτα:Ρ

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #16 στις: 09/01/09, 09:59 »
πολυ σωστα..... ξαχασαμε τα μαρουλια..... μεχρι 1000e φιλε μου...
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος vaggelis140

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • the big band theory rocks the world
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #17 στις: 09/01/09, 19:41 »
http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_112_gitarrencombo.htm

γνωμη;
cyclo το θελω κυριως για συναυλιες αλλα μπορει να παιξουμε και σε εσωτερικους χωρους και σε εξωτερικους



Υ.Γ το ότι είσαι 17 χρονών δεν σημαίνει τίποτα. κάποιος μου είχε πει...
δεν είμαι τόσο πλούσιος ωστε να αγοράζω φτηνά πράγματα.
αν τον είχα ακούσει τότε.. θα είχα γλιτώσει τετραψήφιο αριθμό ευρώ (η μπορεί να μην τα είχα γλιτώσει και να είχα καλύτερο rig)


δεν εννοω αυτο απλα δεν μπορω να δωσω 1500 euro για ενα 100 marshall  λαμπα
και δεν νομιζω οτι μου χρεαζεται κιολας
only way to feel the noise is when it's good and loud

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #18 στις: 13/01/09, 01:38 »
κοίταξε... τον ενισχυτή που μου δείχνεις δεν τον εχω παίξει για να μπορώ να εκφέρω άποψη... αλλα απ ότι εχω ακούσει είναι αρκετά καλός.
προσωπικά αν ήταν να διαθέσω 400 ευρώ, θα αγόραζα κάτι μεταχειρισμένο που η ποιότητα του θα ήταν σαφώς καλύτερη. και στα μεταχειρισμένα εχεις μικρότερες πιθανότητες να πάρεις κάτι χαλασμένο η σπασμένο τελικώς:Ρ

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Γιατί να επιλέξω πολλά watt?
« Απάντηση #19 στις: 14/01/09, 20:22 »
Υ.Γ το ότι είσαι 17 χρονών δεν σημαίνει τίποτα. κάποιος μου είχε πει...
δεν είμαι τόσο πλούσιος ωστε να αγοράζω φτηνά πράγματα.
αν τον είχα ακούσει τότε.. θα είχα γλιτώσει τετραψήφιο αριθμό ευρώ (η μπορεί να μην τα είχα γλιτώσει και να είχα καλύτερο rig)

Σοφα λογια, συνοψιζει σε 2 προτασεις κατι που προσπαθω να πω σε πολυ κοσμο, δηλαδη οτι ειναι καλυτερο να περιμενουν να μαζεψουν χρηματα για κατι πραγματικα καλο που θα τους ικανοποιει 100% και θα τους μεινει μια ζωη, και οχι να δωσουν τα τριπλασια στην πορεια προσπαθωντας να φτασουν εκει με μετρια μηχανηματα που δεν αξιζουν ή που δεν καλυπτουν τις αναγκες τους.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
5548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 17:53
από themos
10 Απαντήσεις
6872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 15:15
από studio54
20 Απαντήσεις
7676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 15:20
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 16:02
από BluesMe
22 Απαντήσεις
7784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 01:12
από Dr Bluz (G.K.)
38 Απαντήσεις
12050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 18:19
από Rosstrobon
3 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 11:15
από myster maze
1 Απαντήσεις
3388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 16:04
από vagtanplan
15 Απαντήσεις
32980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 12:48
από Jezus
21 Απαντήσεις
8052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 13:00
από markwoodlen