Αποστολέας Θέμα: Rack noise gate or multi-effects;  (Αναγνώστηκε 5885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Rack noise gate or multi-effects;
« στις: 12/10/07, 16:58 »
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα καλό rack σύστημα για να παίζω στο σπίτι.  Σαν προενισχυτή λέω να πάρω το Sansamp PSA 1.1 της Tech 21.  Είναι όμως πολύ θορυβώδες με το gain στο τέρμα, και επειδή έχω ένα κόλλημα με τον θόρυβο, προβληματίζομαι.  Σίγουρα θα χρειαστώ Noise Gate/Supressor αλλά ποιο;

Η μία λύση είναι να πάρω κάποιο rack noise gate (ακριβή λύση) και η άλλη να πάρω κάποιο rack effects unit που να έχει και noise gate.

Σαν ξεχωριστό noise gate σκέφτομαι το Rocktron Hush Super C.  Στο Harmony central όμως πολλοί λένε πως δεν κάνει καλή δουλειά (κόβει τις νότες απότομα).  Το ίδιο πρόβλημα είχα και με το noise gate του ADA MP-2 που είχα πριν από χρόνια και μου της έσπαγε τρομερά: εκεί που κράταγες μια νότα, ξαφνικά κοβόταν λες και κάποιος έκλεισε το volume!

Από την άλλη ο mace είχε προτείνει σε παλαιότερο thread το Decimator της ISP, το οποίο όμως στον Thomann κάνει 455 ευρώ.

Εναλλακτικά, υπάρχει κάποιο rack multi-effects unit που να έχει και καλό noise gate; Από κριτικές προενισχυτών που διάβαζα (πάλι στο HC) πολλοί χρησιμοποιούνε το G-Major της TC Electronics και λένε ότι έχει καλό Noise Gate.  Όμως σαν μονάδα φαίνεται πως δεν είναι αξιόπιστο γιατί σχεδόν όλοι λέγανε πως έχουν προβλήματα (‘κολλάει’, χάνει τα settings κλπ).  Έχει κανείς εμπειρία από αυτό;

Για ρίχτε καμιά ιδέα, υπάρχει καμιά καλή λύση ή τελικά θα πρέπει να τα σκάσω για το Decimator.  Φίλε mace εσύ τι λες; Επίσης καμιά πρόταση για καλό rack multi effects unit (με ή χωρίς noise gate);

Τώρα έχω ένα Spider Combo. Μπορεί από ήχο να μην λέει πολλά, όμως αυτό που ευχαριστιέμαι είναι πως όταν δεν παίζεις δεν ακούς ΤΙΠΟΤΑ!  Ελπίζω να μπορέσω να το καταφέρω αυτό και με το PSA! (αλλιώς με βλέπω να περιμένω μήπως βγει καινούργιο Pod X3 Pro!)

Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Rack noise gate or multi-effects;
« Απάντηση #1 στις: 12/10/07, 17:30 »
Χα....να μαι κι εγω... ;)
Κατ αρχην μπραβο για το PSA-1...πολυ καλη επιλογη....εγω το χρησιμοποιουσα μαζι με ενα Rocktron Intellifex που το noise gate του ονομαζοταν HUSH...πολυ καλο,απλο στη ρυθμιση και εβγαινε και σε ξεχωριστο unit ονομαζομενο Rocktron Hush....θα σου κοστισουν απο 100-200 ευρω και το Intellifex σα πολυεφφε μ'αρεσε πολυ (ειδικα τα delay του)....τωρα ο ιδιος τυπος που σχεδιασε το HUSH (o κυριος James Waller) ηταν ο ιδρυτης και προεδρος της Rocktron...επισης ο ιδιος που σχεδιασε τη σειρα Decimator (προσωπικα χρησιμοποιω το ProRack G) και προεδρος της ISP Technologies πλεον...καταλαβαινεις οτι στη λυση decimator ειναι στην ουσια ενα εξελιγμενο HUSH οσον αφορα τη λειτουργια...τωρα,αν δε χρησιμοποιεις μεγαλα ποσα gain πιστευω οτι η λυση rocktron HUSH ειναι φτηνη και καλη.Δυστηχως προσωπικα η λυση G major δε μου αρεσε καθολου (αν και οπαδος της TC,εχω ηδη ενα Gforce)... δε βλεπω τον λογο να δωσεις 300-400 ευρω ετσι για να το παρεις...βεβαια εχει και τα καλα του στοιχεια,μη το θαψουμε εντελως το μηχανημα.Αρκετοι φιλοι μου το χρησιμοποιουν και δεν ειχαν (ως τωρα) προβληματα αξιοπιστιας.
Τωρα οσο για τον Spider ειναι καλο που οταν δε παιζεις δεν ακουσ τιποτα...το προβλημα ειναι οτι οταν παιζεις δεν ακουγεται με τιποτα  :D :D...Οκ πλακα κανω  :)...μια χαρα ενισχυτης ειναι.Απλα μη περιμενεις να τα χεις ολα χωρις να βαλεις λιγο το χερι στην τσεπη  :)...κι απ'τη στιγμη που αποφασισες να πας σε ρακ μπορεις να το κανεις λιγο-λιγο  ;)
Προταση δικια μου...Rocktron Hush η Rocktron Intellifex.Λιγα λογια,πολυ μουσικη  :D :D :D :D
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Rack noise gate or multi-effects;
« Απάντηση #2 στις: 12/10/07, 17:51 »
Επίσης το Decimator κυκλοφορεί και σε μορφή πεταλιού με 155€ αν σε ενδιαφέρει...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack noise gate or multi-effects;
« Απάντηση #3 στις: 12/10/07, 19:09 »
rocktron hush iicx το είχα!πολύ καλό!είχα και το ns-2 της boss καμιά σχέση!
http://guitargeek.com/gearview/306/
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack noise gate or multi-effects;
« Απάντηση #4 στις: 13/10/07, 02:10 »
αν θελεις την προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα noise gates δεν ειναι ποτε καλη λυση... δεν εχω ακουσει κανενα το οποιο να μην "πειραζει" τον ηχο.....και αν το καλοσκεφτεις κανενα δεν ειναι τοσο εξυπνο ωστε να ξεχωριζει παντα αυτο που πρεπει να κοψει ( το θορυβο δηλαδη) απο αυτο που πρεπει να αφησει απειραχτο ( τον ηχο σου)......αυτη εινια η λειτουργια του και καμμια φορα δεν τα ξεχωριζει και τοσο καλα....

Γνωμη μου ειναι οτι ειναι αχρηστα......αγορασε ακριβα καλωδια κανε shielding την κιθαρα σου (απο εκει που ξεκιναει ο περισσοτερος θορυβος) μην χρησιμοποιεις υπερβολικες ρυθμισεις στα dist σου, προσεξε ιδιαιτερα τα compressors που χρησιμοποιεις και γενικα προτιμησε να μην εχεις θορυβο εξ αρχης παρα να προσπαθεις στην συνεχεια να ελαττωσεις τον υπαρχοντα με λυσεις noise gate.....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Rack noise gate or multi-effects;
« Απάντηση #5 στις: 13/10/07, 02:26 »
αν θελεις την προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα noise gates δεν ειναι ποτε καλη λυση... δεν εχω ακουσει κανενα το οποιο να μην "πειραζει" τον ηχο.....και αν το καλοσκεφτεις κανενα δεν ειναι τοσο εξυπνο ωστε να ξεχωριζει παντα αυτο που πρεπει να κοψει ( το θορυβο δηλαδη) απο αυτο που πρεπει να αφησει απειραχτο ( τον ηχο σου)......αυτη εινια η λειτουργια του και καμμια φορα δεν τα ξεχωριζει και τοσο καλα....

Γνωμη μου ειναι οτι ειναι αχρηστα......αγορασε ακριβα καλωδια κανε shielding την κιθαρα σου (απο εκει που ξεκιναει ο περισσοτερος θορυβος) μην χρησιμοποιεις υπερβολικες ρυθμισεις στα dist σου, προσεξε ιδιαιτερα τα compressors που χρησιμοποιεις και γενικα προτιμησε να μην εχεις θορυβο εξ αρχης παρα να προσπαθεις στην συνεχεια να ελαττωσεις τον υπαρχοντα με λυσεις noise gate.....

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον fendeniarh, διότι οι συχνότητες που προκαλούν το λεγόμενο "φύσημα" είναι οι πρίμες και οι υψηλές μεσαίες.. Για να καταπολεμήσεις το "φύσημα" αρκεί με ένα equalizer να κόψεις αυτές τις σύχνότητες από το ηχοφάσμα σου.. Αυτό κάνει και κάθε λογής noise gate, άλλο καλύτερα και άλλο χειρότερα.. Το ζήτημα πάντως είναι ότι με την ποιότητα του ρεύματος και με το να μοιράζονται την ίδια γείωση φώτα και πρίζες, όσο καλά και αξιόπιστα καλώδια και να χρησιμοποιείς και όσο shielding να κάνεις στην κιθάρα σου (είχα δει ένα τρελό βίντεο όπου κάποιος βουτούσε τους μαγνήτες τους σε λιωμένο κερί) το φύσημα θα υπάρχει ή αν δεν υπάρχει ο ήχος θα ακούγεται κουτσουρεμένος.. Πάντως αντί για noise gate μπορείς να κοιτάξεις κάποιο power conditioner, της Furman είναι τα πιο γνωστά, το οποίο σταθεροποιεί το ρεύμα και προφυλάσει τον ενισχυτή σου από τις απότομες μεταβολές της τάσης (ενδεικνυται αν ο τελευταίος είναι λαμπάτος)..
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/07, 02:31 από faser »

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Rack noise gate or multi-effects;
« Απάντηση #6 στις: 13/10/07, 09:50 »
...τα 'χουμε αναλυσει και εδω...

NOISE GATE??

...παντως παιδια μη τραγικοποιειτετις καταστασεις....ευτυχως δεν ειναι ολα τα noise gate φτηνες κατασκευες που καταστρεφουν τον ηχο μας.Οπως εχω ξαναγραψει,το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να καταπολεμησεις ειναι οι ''πηγες'' θορυβου...γι' αυτο συμφωνω με τα παιδια πιο πανω περι καλωδιων,power conditioners και τα σχετικα...απλα μη φοβαστε τα noise gates ειδικα αν χρησιμοποιειτε μεγαλα ποσα gain...αυτο δε σημαινει οτι καργαρουμε το gate οσο παει γιατι τοτε αντιο sustain και ηχοχρωμα μηδεν...προσωπικα χρησιμοποιω gate επειδη παιζω σε καθε λογης μαγαζι και χωρο,με περιεργα ρευματα (ακομα και απο γεννητριες) και ειδικα τα hums απο ρευμα ειναι παντου..σχετικα με την Parker δεν υπηρχε θεμα shielding αλλα οταν πλεον αντικατεστησα τα patch cables του ρακ (Klotz) με George Ls η διαφορα ηταν αισθητη (τοσο σε συχνοτητες οσο και σε σταθμη θορυβου).Ευτυχως το Decimator ειναι αρκετα εξυπνο...δυστηχως για μενα αναγκαστηκα να το φερω απο Αμερικη γιατι στην Ευρωπη δεν ερχοταν...προσφατα το ειδα στον Θωμα ομως.

Παράθεση
προτιμησε να μην εχεις θορυβο εξ αρχης παρα να προσπαθεις στην συνεχεια να ελαττωσεις τον υπαρχοντα με λυσεις noise gate

...και βεβαια μακραν η πιο σωστη προσεγγιση του θεματος του θορυβου.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Rack noise gate or multi-effects;
« Απάντηση #7 στις: 06/12/07, 09:24 »
αλλο ειναι το noise gate και εντελως διαφορετικο το λεγομενο noise reduction.μην τα μπερδευετε.ετσι και αλλιως εχουν εντελως διαφορετικη "βαση" λειτουργειας τα 2 αυτα συστηματα.99,9% των πολυεφε εχουν την φτινιαρικη λυση του noise reduction που κοβει θορυβο μεν αλλα κοβει και πολλα αλλα...θα το ακουτε εξαλλου.το συστημα που χρησημοποιουν οι μεγαλοι κιθαριστες ειναι noise gate(συγκεκριμενα λεγεται distortion gate) το οποιο δεν κοβει καθολου τον θορυβο του distortion.απλα δεν τον διαβαζει καθολου(και ομως ετσι δουλευει).εγω σωθηκα με αυτο.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rack noise gate or multi-effects;
« Απάντηση #8 στις: 06/12/07, 12:48 »
Συμφωνω με τον Dunkan...
Τα περισσοτερα προβληματα με noise gates προκυπτουν επειδη οι χρηστες δεν ξερουν να τα ρυθμιζουν σωστα.
Οταν εχει τα βασικα στοιχεια ελεγχου (threshold, attack, release κτλ) θελει και σωστο ρυθμισμα αναλογως του ηχου αλλα και του στυλ παιξιματος... Ετσι αν θες να εχεις πολυ ελεγχο σε ρυθμικα palm mutes metal μερη, πρεπει να το βαλεις με μικρο σχετικα threshold, πολυ γρηγορο attack και ακομα πιο γρηγορο release. Αν θες να παιξεις σολο, θες εντελως διφορετικο threshold, γρηγορο attack αλλα αρκετα αργο release...
Και βεβαια οπως ειπε και ο fenderiarhs, ολα αυτα λειτουργουν αφου καταρχην εχουμε προσπαθησει να εξαλειψουμε τις "πρωτογενης" πηγες θορυβου που ανεφεραν τα παιδια. Τελος εγω θα προτεινα ενα καλο noise gate υπο μορφη stomp box, γιατι θα μπορεις ανα πασα στιγμη να το ενεργοποιεις/απενεργοποιεις για να πετυχεις το αποτελεσμα που θες πιο αποτελεσματικα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack noise gate or multi-effects;
« Απάντηση #9 στις: 06/12/07, 20:02 »
Το Rocktron prophesy II το έχεις υπόψιν σου? Είναι rack multiefects προενίσχυση. Ρίξε μία ματιά και σε αυτό μιάς που και προενίσχυση θές και rack και πολυεφφέ και noise gate και αυτό τα έχει όλα σε ένα και είναι πολύ ποιοτικό. 'Εχει το hush μέσα σε όλα τα effects και με έχει εντυπωσιάσει. Κόβει την φασαρία χωρίς να σου πειράζει τον ήχο. Πολύ καλό.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Rack noise gate or multi-effects;
« Απάντηση #10 στις: 07/12/07, 17:23 »
Χεχε το παραπανω το πουλαει ο κιθαριστας της μπαντας που παιζω γιατι τον πηραμε με τις ντοματες! Ωραιο το μηχανημα, αλλα του εδεινε την δυνατοτητα να βγαλει ΚΑΙ ηχο τζιτζικι, κατι που οταν το εχει το βαζει... οποτε τον βαζουμε να παρει μηχανημα χωρις ηχο τζιτζικι να βαζει κατι αλλο...

Παντως, αν θες δοκιμασε να δεις αν ο θορυβος βγαινει απο την κιθαρα σου και με πολυ γκαζι αυξανεται, η αν βγαινει απο το σανς-αμπ. Γιατι αν βγαινει απο την κιθαρα, βαζωντας ενα Χας πριν το Σανς-Αμπ θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Rack Effects...???????

Ξεκίνησε από Petrucci Τα καλύτερα...

15 Απαντήσεις
6103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/05, 01:07
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
25562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/15, 11:15
από mixanobios
18 Απαντήσεις
6159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 16:44
από mace
Noise gate/reduction?????

Ξεκίνησε από MakisSRV Εφέ

12 Απαντήσεις
5444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 18:24
από Evangelos 123
0 Απαντήσεις
1902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 23:00
από sstavrin
noise gate?

Ξεκίνησε από a7xjoey Εφέ

12 Απαντήσεις
6497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 15:46
από Garvin
12 Απαντήσεις
13315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/19, 11:07
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/11, 22:29
από Σατάνης
Noise Gate

Ξεκίνησε από zeromancer Εφέ

5 Απαντήσεις
2558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 15:48
από zeromancer
42 Απαντήσεις
16361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/17, 17:54
από adr1anos