Αποστολέας Θέμα: Εξοπλισμός για mini home studio  (Αναγνώστηκε 12187 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ISOBITHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Εξοπλισμός για mini home studio
« στις: 04/12/11, 12:10 »
Γεια σας παιδιά!
Και γω με τη σειρά μου θα ήθελα να ζητήσω από σας μια εμπεριστατωμένη και πιο ειδική γνώμη όσον αφορά το στήσιμο ενός home studio κυρίως για ηχογραφήσεις. Το budget που έχω είναι 500 ευρώ. Επίσης έχω laptop και ηχεία. Τίποτε άλλο. Τι μου προτείνετε να αγοράσω για να εξοπλίσω ένα στούντιο; Τι μικρόφωνο, κάρτα ήχου, κονσόλα κ.λ.π είναι καλά στα πλαίσια των χρημάτων που μπορώ να διαθέσω; Μην συνυπολογίσετε την αγορά προγράμματος σε αυτά. Αναφέρομαι μόνο στον υλικό εξοπλισμό. Αυτό που με προβληματίζει είναι που θα πρέπει να δώσω προτεραιότητα. Δηλαδή ακριβή κάρτα ήχου και πιο φτηνά τα υπόλοιπα; Επίσης, π.χ. ποιο μικρόφωνο θα ταιριάζει καλύτερα σε σχέση με την κάρτα ήχου, την κονσόλα και τα υπόλοιπα;
Ευχαριστώ για την προσοχή σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/11, 12:39 από ISOBITHS »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εξοπλισμός για mini home studo
« Απάντηση #1 στις: 04/12/11, 12:24 »
Home Studio

Για αρχη, προτεινω να ριξεις μια ματια εδω ;)!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ISOBITHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για mini home studo
« Απάντηση #2 στις: 04/12/11, 12:38 »
Ευχαριστώ! Το έχω ήδη διαβάσει το παραπάνω αλλά δεν προτείνεται εκεί κάρτα ήχου επειδή είχε ήδη.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #3 στις: 05/12/11, 20:12 »
Κάρτα ήχου: για usb σύνδεση=>       http://www.thomann.de/gr/roland_ua_55_quad_capture.htm              τιμή 198 ευρώ
                     για firewire σύνδεση=> http://www.thomann.de/gr/edirol_fa66.htm                                          τιμή 322 ευρώ
μικρόφωνα:  http://www.prosound.gr/nexus-s-57.html           τιμή 39 ευρώ
                     http://www.prosound.gr/nexus-b-58.html           τιμή 64 ευρώ

λογισμικό: http://kxstudio.sourceforge.net/Main_Page           τιμή 0 ευρώ
                 http://www.bandshed.net/AVLinux.html                 τιμή 0 ευρώ

τώρα, για επιπλέον κονσόλα δεν νομίζω ότι σου είναι αναγκαία σε πρώτη φάση, αν και αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω. Απλώς, εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για ένα daw controller που ουσιαστικά ελέγχεις με κουμπάκια και ροτοράκια το λογισμικό που χρησιμοποιείς στον η/υ σου για ηχογράφηση/επεξεργασία κτλ, αντί να έχεις το ποντίκι. αρκετά καλά είναι αυτά:
 http://www.thomann.de/gr/behringer_bcf_2000.htm                http://www.thomann.de/gr/behringer_bcr_2000.htm

αν επιλέξεις την αγορά όλων αυτών αλλά με μία κάρτα ήχου βγαίνεις περίπου στα 500 ευρώ. αν κόψεις το bcr 2000 και το nexus b58 μικραίνεις το κοστολόγιο
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/11, 20:14 από kronus »
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #4 στις: 06/12/11, 12:14 »
Ισοβιτη καλο ειναι να ξερουμε για τι εφαρμογες θελεις το home studio. Πχ θα ηχογραφεις καμια κιθαρουλα, καμια φωνη, κανενα πνευστο ή το θελεις για κατι πιο πολυπλοκο;

Γιατι εαν θες 1-2 καναλια το πολυ, δεν υπαρχει λογος να παρεις μια πολυκαναλη καρτα ηχου. Εξαλλου μεταξυ 100-200€ οι περισσοτερες καρτες ειναι ιδιες οσον αφορα τους convertors και την ποιοτητα των προενισχυτων. Οτιδηποτε παραπανω σε μια καρτα αυτης της τιμης ( κλασσικα μπιχλιμπιδια που προσθετουν για να σε δελεασουν οι κατασκευαστες ) ειναι επικινδυνο για τη συνολικη ποιοτητα της καρτας!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ISOBITHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #5 στις: 06/12/11, 17:46 »
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε!!!
Ναι για απλές ηχογραφήσης φωνή ειδικά, πιάνο, κιθάρα. Δικάναλη λογικά έτσι;
Όσον αφορά την κονσόλα, πότε είναι απαραίτητη; Όταν θέλουμε ένα πάρα πολύ καλό ήχο; Δεν παίζει ρόλο στην ηχογράφηση; Αν θέλουμε να τη χρησιμοποιούμε και για κανένα live με φίλους ή καραοκε ποια είναι καλή και σχετικά φτηνή;
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/11, 17:48 από ISOBITHS »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #6 στις: 06/12/11, 18:36 »
Μπερδευεις πολλα πραγματα συχρονως:

1) Οταν λες "πιανο", τι εννοεις; Κανονικο πιανο ή καποιο keyboard που θα παιξει τον ηχο πιανου;

2) Για απλες ηχογραφησεις κιθαρας ( και σε απλους χωρους κι οχι studio ) 2 καναλια ειναι υπεραρκετα.

3) Η κονσολα ειναι απαραιτητη οταν εχεις παρα πολλες πηγες ηχου συγχρονως. Ειναι πιο βολικη ομως οταν ηχογραφεις σε πολυκαναλο περιβαλλον ( πχ, ηχογραφεις μια drums με 8 μικροφωνα και τα γραφεις συγχρονως σε εναν αναλογικο εγγραφεα, οπως ειδικο κασσετοφωνο, ή ψηφιακο, μεσω καρτας ηχου 8+ καναλιων ή Hard Disc Recorder ), ομως δεν στην προτεινω για τις απλες εφαρμογες ηχογραφησης που θελεις εσυ.

Σε πιο studio περιβαλλον ειναι απαραιτητη για να μπορεις να ηχογραφησεις παρα πολλα καναλια, συν πως σου προσφερει τον "ηχο" της ( ιδιαιτερα εαν ειναι καμια αναλογικη τυπου SSL/Neve ) κατα την ηχογραφηση και τη μιξη!

3) Εφοσον ειναι καραοκε η χρηση της κονσολας που θελεις, παρε μια φτηνη λιγων καναλιων! Ενα καναλι για το καραοκε θες κι αντε 1-2 για τα μικροφωνα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ISOBITHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #7 στις: 08/12/11, 17:13 »
Εννούσα keyboard για σύνθεση αλλά αυτό σε πολύ μεταγενέστερο στάδιο, προς το παρόν μόνο όσα μου προτείνατε.

1.Ποια σελίδα έχει τις καλύτερες τιμές για αγορά των προϊόντων και συμφέρει να τα αγοράσω μέσω διαδικτύου ή καλύτερα άμεσα;  (Κύπρο)

2.Και ποια η γνώμη σας για τα refurbished προϊόντα; Γιατί σκέφτομαι να τα αγοράσω μέσω ebay σε κατάσταση refurbished (όχι used).
 
3.Οπότε ποια κονσόλα θα μου προτείνατε;

4.Kronus τα μικρόφωνα που μου προτείνεις είναι πυκνωτικά; Είναι αυτά η καλύτερη μάρκα;
Σας ευχαριστώ και πάλι!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/11, 17:26 από ISOBITHS »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #8 στις: 17/12/11, 02:52 »
Θα σου προτεινα να κοιταξεις www.thomann.de για να δεις τι τιμες εχει ( εχει shipping cost 30€ για Κυπρο ), ομως δες και τα υπολοιπα γνωστα music stores για πληροφοριες και συγκρισεις τιμων ( και shipping ).

Εφοσον θες τη κονσολα για καραοκε, παρε μια φτηνη να κανεις τη δουλεια σου. Ισως και καμια μεταχειρισμενη μικρη, ωστε να την παρεις κι απο Κυπρο ( εαν πουλαει κανεις ) και να μην πληρωσεις κι εξοδα μεταφορας!


Τα μικροφωνα που σου προτεινει ο kronus ειναι δυναμικα! Προσπαθησα να βρω την επισημη σελιδα της εταιριας για πληροφοριες, αλλα δε τη βρισκω πουθενα. Δεν ξερω τωρα εαν ειναι "ρεπλικες" των μικροφωνων της Shure, ομως απ' οσο ξερω υπαρχει και μια εταιρια nexus που βγαζει μικροφωνα για κινητα, οποτε τελειως διαφορετικο πεδιο ενασχολησης!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ISOBITHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #9 στις: 17/12/11, 12:44 »
Καλή ιδέα! Υπάρχει μια σελίδα στο facebook με μεταχειρισμένα μουσικά όργανα και κονσόλες (αν σας ενδιαφερει να τη βρω και να την κανω ποστ εδω). Θα ψαξω εκει για κονσολα.
 
Τωρα οσον αφορά το μικρόφωνο φιλε freemind, να πάρω δυναμικό; Όχι πυκνωτικό; Για ηχογραφήσεις δεν είναι τα πυκνωτικά που χρειάζονται;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #10 στις: 17/12/11, 20:57 »
Τη γνωριζω τη σελιδα ( και ειμαι και μελος σε αυτην, διοτι ειναι κλειστη κοινοτητα και πρεπει να σε κανουν αποδεκτο κατοπιν προσκλησης ) κι ελπιζω να βρεις κατι απο εκει, διοτι σπανια εχω δει αγγελια για πωληση ηχητικου εξοπλισμου στην Κυπρο!


Σιγουρα για ηχογραφησεις σε ενα studio περιβαλλον καλο ειναι να εχεις πυκνωτικο μικροφωνο ( χωρις να ειναι ο κανονας ή η απολυτη επιλογη βεβαια. Εξαρταται απο την πηγη και τι ηχο θελεις να βγαλεις ). Ιδιαιτερα για φωνη κι ακουστικα οργανα ειναι απαραιτητο, αφου τα δυναμικα δεν εχουν το ιδιο ευρος συχνοτητων με τα πυκνωτικα, ουτε και την ιδια ευαισθησια!


Προτεινω να κοιταξεις τις επιλογες που δινω σε αλλο μελος του kithara, σε αντιστοιχη συζητηση:

Home Studio
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #11 στις: 18/12/11, 15:02 »
Ποια είναι η σελίδα στο FB?

Αποσυνδεδεμένος ISOBITHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #12 στις: 27/12/11, 12:36 »
Ποια είναι η σελίδα στο FB?

 
Δεν ξέρω αν μπορείς να το δεις γιατί πρέπει κάποιος να σε προσθέσει
 
http://www.facebook.com/#!/groups/157122491038036/
 
 ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ.Ανταλλάσω/πουλάω/χαρίζω - ΚΥΠΡΟΣ 
 
Ειναι κλειστο γκρουπ.

Αποσυνδεδεμένος ISOBITHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #13 στις: 27/12/11, 12:37 »
Τι γνώμη έχετε για την κάρτα ήχου digidesign 002  ;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εξοπλισμός για mini home studio
« Απάντηση #14 στις: 27/12/11, 13:00 »
Εννοειται πως ειναι καλη η καρτα, αλλα μηπως ξεπερνας τη κατηγορια που εθετες στην αρχη; Γιατι πας σε μια semi-pro κατηγορια καρτων με το αναλογο κοστος!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/03, 10:13
από Πέτροc
9 Απαντήσεις
4776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/08, 14:08
από ogyon21
8 Απαντήσεις
7750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/09, 20:45
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 01:37
από pa...
5 Απαντήσεις
3987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 13:19
από alterego
28 Απαντήσεις
10027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 15:49
από hardim21
4 Απαντήσεις
3223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 08:46
από Stel Andre
21 Απαντήσεις
60699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/14, 09:16
από gianniskorg
11 Απαντήσεις
5193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/11, 12:47
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
3 Απαντήσεις
4491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/12, 20:20
από freemind