Αποστολέας Θέμα: Ποιον ελαφρύ τρικάναλο ενισχυτή με παρα πολύ gain?  (Αναγνώστηκε 13928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
θα ήθελα να ρίξω στα 50 watt τον ενισχυτή  αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές ειναι να δουλευει με 2 λαμπες μονο ενώ ειναι κατασκευασμένος να δουλευέι με 4..δεν αλλαζει η εξοδος της αντίσαταης για το ηχείο έτσι?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Μπορεις να βγαλεις τις εσωτερικες ή τις εξωτερικες λαμπες αλλα καλο ειναι να κανεις bias μετα. Αλλαζει και το φορτιο στην εξοδο στο μισο. ΔΛΔ βαζεις 15Ωhm καμπινα στην 8Ωhm εξοδο του ενισχυτη. Για λεπτομεριες και περισσοτερες πληροφοριες δες εδω:
http://jvmforum.com/phpBB3/viewtopic.php?f=33&t=65

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Άκουσε και αυτόν τον Brunetti (αν τον προλάβεις...)


http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=37695
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
ερώτηση αρχαρίου:
"τι είναι ο τρικάναλος ενισχυτής";
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ουσιαστικά, ένας ενισχυτής που σου προσφέρει 3 βασικούς διαφορετικούς ήχους. Π.χ. Clean, Crunch, Distortion

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ενδιαφέρον ο brunetti ,αν και έχω αρχίσει να ψήνομαι για τον mark v 25watt ,μιας και είναι πολύ ελαφρύς και θέλω να έχω στην συλλογή και mesa ήχους. Βέβαια η τιμή τσούζει πολύ. Έχει κανείς εμπειρία  από τον συγκεκριμένο? Τα κανάλια που έχουνε κοινά  με τον μεγάλο mark v μοιάζουν ηχητικά η έχουν διαφορά λόγο των λιγότερων βατ και των διαφορετικών λαμπών?


Ένας κανονικός τρικάναλος ενισχυτής έχει τρία ξεχωριστά κανάλια, με ξεχωριστά eq, gain και volυme για το καθένα, και με δυνατότατα να τα επιλέγεις με footswitch, πράγμα που τον κάνει πολύ ευέλικτο. Αλλά λογικά τα ξέρεις αυτά απλά ρωτάς πιθανόν για να δεις αν στις προϋποθέσεις του τρικάναλου παίζουν και οι ψευτοτρικάναλοι όπως ο EVH που μοιράζονται το ίδιο eq τα 2 πρώτα κανάλια, ή πχ σαν τα mini mark v που είναι δικάναλος μεν άλλα με 2 η 3 modes το κάθε κανάλι.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/15, 23:59 από johnwow13 »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
μπορω να σου δωσω αποψη για τον brunetti αφου ειμαι ενας απο τους μαλλον δυο κατοχους mc-2 στην ελλαδα.

Μη τον παρεις. Ειναι ο καλυτερος ενισχυτης που εχω ακουσει. Χα χα.
Σοβαρα ειναι αλλα ειναι δυσκολο θηριο.

Απο βαρος, δεν ειναι υπερβολικα βαρυς αλλα δεν ειναι και ελαφρυς. Η εταιρεια λεει 22-23 κιλα, εγω μετρησα κοντα 26. Αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Ειναι μηχανημα που δεν παιζευ ευκολα χαμηλα αλλα ειναι καθαρα φτιαγμενο για να σκιζει ψηλα. Το edge που λεει στην αγγελια δεν ειναι για να τον κανει 4x12 αλλα η αληθεια ειναι οτι αποκτα τονικοτητα παρομοια. Ειναι τρια καναλια το καθενα με δικο του gain volume και το edge ειναι footswitchable. Απο ο,τι καταλαβα απο τα συμφραζομενα σε ερωτηση που εκανα στον ιδιο τον marco brunetti  στο forum του πρεπει να γυρναει μερος του σηματος μεσα στον προενισχυτη α-λα fryette ενα πραγμα.

Το αποτελεσμα ειναι, πυκνος πιο vintage ηχος (πρακτικα αδιακριτος απο τον JCM 800 που εχουμε στο στουντιο απο την ιδια καμπινα) στο δευτερο καναλι με το edge εκτος. Με το edge σε λειτουργια, πολυ πιο μοντερνος, καθαρος στα ορια του hi-fi και παντα μουσικος ταυτοχρονα. Ο αγαπημενος μου ηχος ολων των εποχων κατα καποιο τροπο ειναι το crunch του brunetti μπουσταρισμενο με ενα overdrive. Ισως ο πιο δυναμικος high gain ηχος, πεντακαθαρος σε αναλυση στις συγχορδιες και με εκεινο τον υπο-μπασσο τανκς ηχο που σου επιτρεπει να παιζεις και λιγο με τον μπασσιστα αν θες! Αλλα οχι απολυτα μοντερνος. Για να σου δωσω να καταλαβεις, τελειος για metallica, επαρκης για killswitch engage (που και αυτοι boosted παιζουν) αλλα οχι πιο sludg-oειδη τυπου meshuggah, machine head η ακομη gojira και τετοια. Αληθεια σε τι ηχο στοχευεις?

Το τριτο καναλι ειναι απιστευτο για lead Η και για χαλαρο μοντερνα ρυθμικα, αναλογα και με την κιθαρα. Θα σου πω παντως οτι ενω μοιραζονται ρυθμιστικα ακουγονται εντελως διαφορετικα (crunch και lead). Μαζι με το mesa studio preamp το lead του brunetti ειναι ο πιο εκφραστικος μοντερνος lead ηχος που ειχα την χαρα να παιξω. Σε συγκριση με rectifier (και μαλιστα ενα απο τους αρκετα καλους, πρωιμους blackface) και αλλα μηχανηματα που δοκιμασα ηταν, φανερα επανω. Σου αφηνε μεγαλυτερο περιθωριο για να ρυθμισεις το αποτελεσμα με τα χερια σου και ειχες αφθονο γκαζι.


Και εκει ειναι που αρχιζουν τα μειονεκτηματα και θα ειμαι πολυ αυστηρος σε μια ερωτηση που θα σου κανω. Τι τυπος παικτη εισαι? Θες τη δουλεια να την κανει ο ενισχυτης, να χαιδευεις και να βγαινει ενας τοιχος απο gain και  overtones? H μπορεις και θελεις να βγαλεις αποτελεσμα με τις δυναμικες του παιξιματος σου (οχι το κλασσικο ημι-βλακωδες σαν ορισμος κατεβαζω το volume της κιθαρας για να καθαρισει αλλα το πως ανταποκρινεται ολο το συστημα χτυπημα πενας-κιθαρα-ενισχυτης)? Θα παιζεις σπιτι η με μπαντα? Μετριες εντασεις μπαρακια η θα το σκας κανονικα?


Γιατι το brunetti δε θα κρυψει λαθη, δε συγχωρει και δεν εχει ορεξη να ασχοληθει με practice amp ηχους ουτε να παιζει αξιοπρεπως οταν γνεφει ο ηχοληπτης να κατεβασεις. Θεριζει, και το κανει ψηλα και το κανει με τροπο με τσαμπουκα και με δικο του στυλ.

Αλλό μειονεκτημα-πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι φοβερα ματσαρισμενος στο δικο του μεγαφωνο. Τον ανοιξα (ειναι convertible, γινεται και open back και αποκτα διαφορετικο απλωμενο και πιο εκτεταμενο αλλα χαλαρο ηχο-κανονικα ειναι closed back) και εχει ενα θηριο jensen με τρελλο μαγνητη και custom για την εταιρεια. Με αλλα μεγαφωνα (vintage 30 παλι σε brunetti καμπινα η greenbacks στην orange στο στουντιο) ακουγεται απο καλα εως πιο μεταλ εως ενδιαφερον αλλα χανει το χαρακτηρα του καπως.

Επισης οταν συνδεεις και δευτερη καμπινα για ολικη εμπεδηση στγα 8 ohm γινεται πιο σφικτος (αναμενομενο) αλλα εμενα δεν μου αρεσει,  πραγματικα ο μονος ενισχυτης που ακουγεται καλυτερα οπως ειναι σαν combo με το δικο του μεγαφωνο. Ισως με μια καμπινα brunetti 4x12 στα 16 ohm...


Για μενα ειναι ισως ο πιο προσιτος-παρεξηγημενος καλος high end ευελικτος ενισχυτης που υπαρχει. Το καθαρο του ειναι εξωπραγματικο για hi gain τρικαναλο παρεμπιπτοντως. Τον εχω συγκρινει εως και με steavens engl mesa marshall και ως τωρα δεν ιδρωνει το αυτι του.


Πριν ενα δυο χρονια ο εισαγωγεας απο σερρες τα σκοτωσε σε τιμες για να φυγουν αλλα η κατασταση ηταν δυσαρεστη (θανατος κτλ). Ωστοσο απο ιταλια και με μεταφορικα παλι δεν μπορεις να βγεις ευκολα στα 650-700!



Απο εκει και επειτα ενα δυο πραγματα που διαβασα και με "ενοχλουν". Μην πιστευεις οτι διαβαζεις στο ιντερνετ αν δεν δοκιμασεις.


Αυτα που λεει για τον Mark V ειναι αηδιες. Φερτε τον μου σε οποιοδηποτε studio εναντια σε οποιοδηποτε 5150 η rectifier και σε πραγματικο gain και οχι death metal δωματιου που μαλλον παιζει ο τυπος αν δεν τους πατησω κατω και να φανε τα λογια τους τουλαχιστο θα μπορεις να παιξεις εξισου ανετα και επιθετικα. Ειναι ιδιαιτεροι ενισχυτες, δεν ρυθμιζονται με τον νορμαλ τροπο αλλα οπωσδηποτε σκοτωνουν οταν ξερεις η μπορεις να παιξεις οπως απαιτουν.


Επισης τρικαναλοι φιλες, ΔΕΝ ειναι ενισχυτες με τρια  volume τρια gain και τρια eq και οι αλλοι δεν ειναι ψευτοδικαναλοι.


Αυτοι οι ενισχυτες, προκειμενου να εχουν λογικο βαρος και συγκεκριμενο χαρακτηρα κατα βαση ειναι ΟΛΟΙ μονοκαναλοι τα οπισθια τους να βαρανε στο πατωμα για τον απλο λογο οτι ξεκινανε απο ενα καθαρο mode στον προενισχυτη και απο εκει προσθετουν λαμπες και εναλλαξιμα eq για να ποιασουν αυτο που θελουν. Αλλα ακομη και ετσι, το lead καναλι για παραδειδμα θα χρησιμοποιει λαμπες και το κυκλωμα του καθαρου.

Ειναι κακο αυτο? ΟΧΙ! Απλα αν θες πραγματικα απελευθερωμενο ενισχυτη τοτε θα ηθελες τρια ξεχωριστα προενισχυτικα κυκλωματα και κατα βαση ισως και αλλαγες στον τελικο αναλογα το καναλι, που θεωρητικα αυτο θα παιρνει σβαρνα και την καμπινα. Για να μη το χοντρυνουμε, ρωτα τον ADRIANO για τον d-moll και γιατι ξαφνικα αυτος παροτι "ψευτοτρικαναλος με δυο eq" εχει παραπανω λαμπες στην προενισχυση απο ενα αλλο.  Η γιατι ενας fender the twin red knob εχει 9 12αx7 (ok η μια ειναι 12at7) και δεν βγαζει παραπανω gain απο ενα mid gain marshall? Γιατι ειναι πραγματικος δικαναλος με δυο διακριτα προενισχυτικα κυκλωματα που μαλιστα συνδυαζονται κιολα αν θελεις.



Θα σου λεγα να μη ψαχνεις καν ποσα καναλια εχει ενας ενισχυτης αλλα να ξεκινησεις απο το αν σε βολευει αυτο που κανει και αν εχει τον ηχο που θες. Αν παιζει ψηλα η χαμηλα η οπου θες, αν εχει καλη λοοπα αν θες εφφε (π.χ. τα rectifier ειναι για πεταμα οπως και τα orange rockerverb mk I σε αυτο το θεμα) και κυριως αν ο ρυθμικος του ηχος ειναι αυτο που θες.


Αν θες μετα ποικιλια μαθε για 4 cable method, που θα σου δωσει π.χ. και ελεγχο midi στον 5150 ΙΙΙ και εξτρα ο,τι ηχο θες (καθαρο, βρωμικο εφφε) στη loop ασχετα απο τον προενισχυτη του 5150 ΙΙΙ.



Τελος μην υποτιμας μηχανακια που δεν ειναι χιλιοτραγουδισμενα: Αυτη τη στιγμη πωλειται το παλιο μου ΧΧΧ super 40 στην θεσσαλονικη.

Οπως θα σου ελεγα να μην παρεις το brunetti αλλο τοσο θα σου ελεγα οτι αυτο θα κανει ο,τι θες. Καλα καθαρα, πολυ καλο μεγαφωνο καμπινα, 23 κιλα βαρος με ευκολη μεταφορα. Καθαρο  η crunch στο πρωτο καναλι Ultra στο δευτερο που θα δωσει οσο γκαζει θες χωρις πεταλακια και τρελλα pinch harmonics. solo boost που ανεβαζει ενταση σε οποιοδηποτε ηχο και καλη loop. Για τα 450 που ζηταει ειναι φοβερο και τρομερο γενικως και ειδικως.

Αν μπορεις δοκιμασε το. Εγω το εδωσα γιατι ειναι τοσο βολικο που κατα βαση δεν επαιζα τιποτα αλλο σε προβες και live, αν θελεις πιστεψε το. Ηθελα να ξεφυγω και να παιζω τους αλλους ενισχυτες μου η να δοκιμασω κατι αλλο.

Το brunetti ειναι καλυτερο για μενα αλλα δεν εχει την ευκολια του XXX σε καμια περιπτωση.
Οταν τον συγκρινα με το JVM τοτε που ειχα, το JVM ηταν σαν μετριο μοντελλινγκ μηχανημα θαμμενο διπλα στο peavey...Απιστευτο. Και μετα τα mods δεν αλλαξαν και πολλα.

Καλες αγορες αλλα προπαντων δοκιμες.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εεε....μήπως αυτό το τελευταίο ποστ να πήγαινε και αυτούσιο στα reviews??

[emoji106]

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Χα χα οχι. Το review μου θα ηταν πολυ πιο εκτεταμενο. Απλα ηθελα να δειξω οτι ενας ενισχυτης που με τρελλαινει τελικα δεν ειναι καταλληλος για ενα πληθος περισταστεων...

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ

Πολύ ωραίο και κατατοπιστικό το reviw σου tech21man! Το βάρος του όμως είναι ένας σοβαρός λόγος για να τον απορρίψω μιας και ο λόγος που θέλω να πάρω καινούργιο ενισχυτή είναι ότι τον θέλω  ελαφρύ και ευκολομετακινήσμο. Ακόμα και ένας κόμπο 22 κιλά τώρα που το ξανασκέφτομαι βαρύς θα μου πέσει. Κρίμα γιατί λες πολλά ωραία πράγματα για αυτόν.


Έχουμε μια 6μελή cover μπάντα που παιζει κυρίως ξένο ροκ (Pink floyd, Deep purple, Ufo, Rainbow, kiss, Queen, Europe,Bon jovi, Scorpions κτλ) και μερικά λίγο πιο βαριά (Metallica, SOAD) και κάποια ελληνικά. Ιδού ένα βιντεάκι  από μια βραδιά που παίζαμε σε ένα μπαράκι το καλοκαίρι:) https://www.youtube.com/watch?v=8hojEUsHU9s (ο ήχος δεν ειναι και ο καλύτερος)
Πέρα από αυτήν παίζουν και κάποια μικρότερα σχηματάκια που πιο πολύ για εκεί προορίζεται  ο ελαφρύς ενισχυτής.


Είμαι ο τύπος που βασίζομαι πολύ στις δυναμικές και θέλω ο ενισχυτής που παίζω να με ξεβρακώνει και να βγάζει στην φόρα ακόμα και το παραμικρό λαθάκι και άτσαλο χτύπημα (γιατί ακούγοντας τα λάθη του κάνεις μαθαίνει). Το πολύ το gain το θέλω κύριος  για να μου βγαίνουν εύκολα το pinch harmonic μιας και είμαι πολύ παιδί των 80'ς.  Αν και μεταλ δεν ακούω πολύ, θέλω που και που να παίζω κανένα metallica ή κανένα πιο βαρύ με την ανάλογη παραμόρφωση. Αγαπημένος κιθαρίστας, όπου έπαθα πραγματικά σοκ όταν τον άκουσα όταν πήγαινα 1η γυμνασίου, είναι ο Μάνος Μανουσέλης: https://www.youtube.com/watch?v=Rui54imK9S0 .Ό άνθρωπος για μένα κινείται μουσικά σε άλλη διάσταση και ίσως είναι ο λόγος που πρωτόπιασα κιθάρα.


Είμαι ανάμεσα στον  στον mark v 25 και τον eVH 50, άλλα πιο πολύ τείνω προς τον Mark, γιατί είναι μόνο 7 κιλά,είναι 25 watt, ίσως το cabcolne μου φανεί χρήσιμο για να μην κουβαλάω μικρή καμπίνα, έχει διαφορετική χροιά από μαρσαλ που ήδη έχω εμπειρία( σε αντίθεση με τον ΕVH) και θα ήθελα να ερευνήσω πόσο  αξίζουν τα λεφτά τους οι boogie!
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/15, 04:26 από johnwow13 »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Μαλιστα. Μαρεσει ο ρακιντζης, εμεις ειχαμε κανει καποτε με μια μπαντα αυτο, ομολογουμενως οχι πολυ καλα τοτε χα χα

https://www.youtube.com/watch?v=Z0wFOB5pX3c ο ιδιος παιζει? Απιστευτος οντως. Για μενα οι δυο τοπ ελληνες (οκ στην ελλαδα χα χα) ειναι ο σπαθας και ο χρηστος απο δευκαλιων. Τωρα πρεπει να βαλω και αυτον? Για εξωτερικο, phil xenidis και gus g...τι παικτρονια και αυτα...

Ο mark θα εχει καποιες δυναμικες, αλλα γενικα το παει προς offspring metallica dream theater fusion ...σκασμενο το crunch ομως ειναι αλλη ιστορια. Ομως ειναι σχετικα λιγα watt, τα περισσοτερα live τα εκανα με boogie 25 watt (f-30) και ενω ευχαριστηθηκα το πως εσκαγε, αυτο σημαινει οτι δεν ειχα καθαρο και δεν ειχα και ιδιαιτερο περιθωριο εντασης για τα solo. Αλλα μιλαμε για αρκετα δυνατα. Απλα εχε το υποψη.

Στο ηρακλειο πουλαει ενας ενα mark IV δεν το κοιτας και αυτο? Εχει και 10 watt επιλογη αν θυμαμαι (tweed-variac αν βαλεις και 6v6 τοτε 10-15 watt γινεται).


Αλλοι ενισχυτες με δυνατητα για δυο τρεις καλους ηχους loop κτλ, ειναι hughes and kettner switchblade coreblade κτλ, laney ironheart 60/100, bugera 333 (η καλυτερα, peavey JSX), diezel d-moll κτλ. Μεχρι ποσα διαθετεις και κοιτας και μεταχειρισμενα? Αν βρεις και mesa f-50 τοτε, στειλε μου μηνυμα, βγαζουν ηχαρα αλλα θελουν ανορθοδοξη ρυθμιση!


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ

Είμαι ανάμεσα στον  στον mark v 25 και τον eVH 50, άλλα πιο πολύ τείνω προς τον Mark, γιατί είναι μόνο 7 κιλά,είναι 25 watt, ίσως το cabcolne μου φανεί χρήσιμο για να μην κουβαλάω μικρή καμπίνα, έχει διαφορετική χροιά από μαρσαλ που ήδη έχω εμπειρία( σε αντίθεση με τον ΕVH) και θα ήθελα να ερευνήσω πόσο  αξίζουν τα λεφτά τους οι boogie!



Δεν είμαι σίγουρος ποιος έχει παραπάνω gain, ο mini-Mark ή ο mini-Rect (που είναι και 500 ευρω φθηνότερος)?  ;D  (κουβέντα να γίνεται...)


http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_mini_rectifier_twentyfive_top.htm


Πάντως, επειδή σε βλέπω ότι εκτός του βάρους, ψάχνεις για ηχητική ποικιλία/διαφοροποίηση ("διαφορετική χροιά από μαρσαλ που ήδη έχω εμπειρία"), σου παραθέτω στο link από κάτω τη λίστα των ενισχυτών/καμπινων που περιλαμβάνει το kemper από το εργοστάσιο (πολλοί από αυτούς σπάνιοι, δυσεύρετοι και αναδημιουργημενοι με στουντιακή ποιότητα):

http://www.kemper-amps.com/page/render/lang/en/p/219/do/Factory_Rigs__Amp__Cab___Mic_Reference_List.html

Κάτι ανάλογο ισχύει και για το Axefx φυσικά... (και όχι δεν προσπαθώ φυσικά να σου προμοτάρω τα παραπάνω μηχανήματα, απλά κράτα open mind και προσπάθησε να ακούσεις αν έχεις την περιέργεια κάποιο από αυτά τα 2 για να διαπιστώσεις και ο ίδιος για τι μιλάμε ;) ).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
όντως ατελείωτη η λίστα του kemper :) Θα προσπαθήσω να βρω και να ακούσω ένα τέτοιο μηχάνημα όμως έχω τις αμφιβολίες μου πόσο μπορεί να αντικαταστήσει την αίσθηση της λάμπας.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Το θεμα αισθηση ειναι απο υπερσημαντικο μεχρι υπερεκτιμημενο. Για μενα ειναι προς το δευτερο ειδικα για περιπτωσεις που ζητας πολυ γκαζι και pinch harmonics κτλ...Οταν βαζεις τον ενισχυτη να κλιπαρει και να κομπρεσσαρει το σημα 5-6 φορες, τι αισθηση να ζητας...


Επισης τον ακροατη ποτε δεν τον νοιαζει απο που προερχεται ο καλος ηχος, αν ο κιθαριστας πνιγει την κιθαρα η απλα την χαιδευει, αν ειναι 9ρες οι χορδες οι 12ρες...Αν εισαι επαγγελματιας και το βλεπεις (και) σαν δουλεια, ο,τι κανει τη ζωη σου ευκολοτερη καλο ειναι (βλεπε kemper κοκ).

Τωρα απο εκει και επειτα κατω απο το πρισμα αισθηση μπορεις να συγκεντρωσεις οτι σε κανει να εισαι off οταν παιζεις εναν ενισχυτη και απλα δεν σαρεσει, κανενα προβλημα! Θεωρω οτι o JVM που ηδη εχεις νομιζω ειναι βασιλιας στο να ακουγεται πολυ καλα και να τον νιωθεις χαλια με το συμπαθειο ενω δεν του λειπει τιποτα ειδικα σε stock μορφη...


Παντως, οσο μιλαμε για αισθηση δηλαδη το να συμμετεχεις αρκετα στο πως βγαινει ο ηχος αναλογα το πως χτυπας τις χορδες, εκει μετρανε ολα: παικτης, κιθαρα, υψος χορδων, μαγνητες, boost ενισχυτης, καμπινα ενταση...τρεχα γυρευε δηλαδη αλλα σιγουρα μιλαμε για μετριου gain καταστασεις. Αλλο blues αλλο metal ενα πραγμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Off topic: Ο παικταράς στο "δικός σου για πάντα" είναι ο Μανουσέλης

Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε Orange Dual Dark/Dark Terror; Επίσης έχεις βάλει υπερβολικά αυστηρά κριτήρια επιλογής, για μένα υιοθέτησε τη λογική του Tech21Man, βρες κάτι που να κάνει αυτό που θες αρχικά και μετά βλέπεις πώς μπορείς να ξεφύγεις από τα στενά του πλαίσια.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τελικά λέω να δοκιμάσω την τύχη μου με τους peavy. Έχουν το πολύ gain που θέλω και αν δεν κανω λάθος ειναι σχετικά οικονομικοί(όχι όσο άλλοι κινέζικοι βέβαια) αν και δεν μπορώ να βρω μια λιστα με τιμές τους. Είμαι αναμεσα στους


Triple XXX 2
3120
6505 Mini head


Ο XXX 2 με τον 3120 έχουν πολύ διαφορά?
Αν τους συγκρίνουμε με jvm και evh 5150 iii mini ,ποιος είναι ποιο πολύ bright? γενικά επειδη εχω ηδη τον jvm που ειναι bright δεν θελω να παρω ξανά πάλι κατι παρόμοιο.
παντως αν βαλει κανεις στο google peavey 6505 vs evh 5150 mini, σχεδον όλοι λένε ότι προτιμούν τον evh..

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
απο καποια φόρουμ που κοιτούσα:
"The Triple XXX is the same as the 3120..only the 3120 comes stock with EL34 tubes.
The JSX is a modded XXX and has different features, less gain, not as expansive an active EQ circuit, and has more upper mids and is less aggressive.
 
The Triple XXX II is just the JSX relabeled."

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Στο "άλλο" forum έγραψες ότι "ψάχνω τον ενισχυτη που πλησιάζει οσο δυνατόν πιο πολύ τα καθαρα του ξακουστου fender twin reverb. Θα αγόραζα τον ιδιο, αλλα ειναι πολυ βαρυς."
Πως ταιριάζει αυτό με το "πάρα πολύ gain" για το οποίο συζητάμε εδώ?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Για αλλη χρηση θελω τον ένα και αλλη χρήση τον άλλο..

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αλλά ετσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα δεν βλέπω να πάιρνω κανέναν..

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Άλλος ένας ελαφρύς (4,9 κιλα...) KAI Τέτρακαναλος KAI με πάρα πολύ gain είναι και ο AMT Stonehead SH-50 (που θα σου δώσει και πολύ ωραία καθαρα επίσης ;) ):


http://www.thomann.de/gr/amt_stonehead_sh_50_4_yellow.htm


Δες βίντεο, δοκίμασέ τον κτλ...  ;)


edit: Ιδού και ένα review από έναν ευτυχή κάτοχο:


http://thefretboard.co.uk/discussion/7495/amt-stonehead-first-week-thoughts
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/15, 16:28 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
24279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
4 Απαντήσεις
3192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 14:42
από Jezus
1 Απαντήσεις
2572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 15:06
από Neikos
29 Απαντήσεις
8248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 13:17
από tech21man
3 Απαντήσεις
3483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 12:13
από Wise_One
0 Απαντήσεις
1678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/10, 08:27
από ivikos
8 Απαντήσεις
3740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 13:27
από Μelexdy
6 Απαντήσεις
4955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 13:53
από AnimaPura
5 Απαντήσεις
2558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/22, 20:36
από Απόλλων