Αποστολέας Θέμα: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ FULL TUBE....ΕΩΣ 1000 ΕΥΡΩ................... ΠΟΙΟΣ?????  (Αναγνώστηκε 28035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Πάρε combo ενισχυτή αλλά πρώτα άκουσε με την κιθάρα σου να δείς τι σου αρέσει. Και σαν ηχολήπτης σε μικρόφωνο θα σου πρότεινα μόνο το Shure SM57 το οποίο είναι ότι κλασσικότερο σε καμπίνες ενισχυτών...

Αποσυνδεδεμένος Audiocostus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Βρε παιδιά (και στη συγκεκριμένη περίπτωση GeorgLynch) από απλή περιέργεια και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν.
Επειδή το βλέπω να επαναλαμβάνεται συνέχεια ως σενάριο.
Το μόνο που αλλάζει είναι το budget.

Δεν είναι προτιμότερη η μαγαζότσαρκα (με όλα τα συν και πλην που συνεπάγεται) και την κιθάρα ΣΑΣ (εύγε Jimi) από το να κάθεστε να ρωτάτε συνέχεια "πείτε μου ποιός ενισχυτής μ' αρέσει";
Shop till you drop. Πάρτε και έναν (or more) φίλο και όποιος σας αντέξει. Λογαριασμό δεν δίνετε. Λεφτά δίνετε. Καθημερινές που ψιλοχτυπάνε μυγες θα είστε μια χαρά. Και θα μάθετε πολλά (ωραία ρίμα, να το κάνω κομμάτι).
Υπάρχουν τόσοι παράμετροι στην επιλογή ενός ενισχυτή.
Να τον ακούσεις και σιγά και δυνατά (ΔΕΝ ακούγονται το ίδιο), να τον νοιώσεις, να τον δεις (αν δεν σε φτιαχνει καθόλου στο μάτι, πίστεψε με θα τον βαρεθείς όπως και αν παίζει), να τον σηκώσεις, να τον κουβαλήσεις, πάρε τα prospectus, κοίταξε χαρακτηριστικά, σκέψου συντήρηση (το κόστος από τετράδες NOS δεν είναι αμελητέο), πόσο καίει (ναι είμαι και οικολογικά ανήσυχος, κακό είναι; 30W σε class A με γαιδούρια Trafos να παίζει ώρες θα είναι σα να χεις κι άλλον θερμοσίφωνα.......σχεδόν)

Και πάλι ναι, προς Θεού, ιδέες να παίρνετε από παντού (κι άλλη ρίμα). Αλλά πρώτα κάντε την τσάρκα σας. Και μετά από πολλές μέρες.... ποιός ξέρει. Μπορεί τελικά να μην θέλετε λαμπάτο head με διπλό tube rectifier και 4Χ12 για το υπνοδωμάτιό σας αλλά έναν Roland Cube 30x. Και τα forum που φτιάχνονται μετά τη βόλτα με τους φίλους σε κάποιο καφέ, είναι τα καλύτερα. Και μετά πάλι εδώ θα είμαστε για να τα πούμε.

Με όλη την καλή διάθεση όπως προείπα και χωρίς να με παίρνετε τοις μετρητοις.
Γιατί μπορεί να κάνω και λάθος.....

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
....τον screamer ακουσα...και τα ειδα ολα η αληθεια ειναι...και σε καθαρα και σε βρωμικα....απλα δε θελω ν παρω κατι που θα μετανιωσω μετα....


ενας combo αραγε μπορει να συγκριθει με εναν ολοκληρωμενο καμπινα - κεφαλη ?
ανετα....
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
O screamer έχει και το καλύτερο reverb που έχω ακούσει σε ενισχυτή...!
Και να φανταστείς ότι προτιμώ οι ενισχυτές, να μην έχουν κανένα εφέ απάνω..
Εκπληκτικά καθαρά, απίστευτα βρώμικα..
Γιατί να κοιτάξεις αλλού?

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Εγω αν επαιρνα κατι και για σπιτι και για studio θα ηταν αυτο:

http://www.thomann.de/gr/krank_revolution_jr_pro_halfstack.htm

Αλλα ειναι ενισχυτης για τερμα γκαζια..ετσι ακριβως οπως τον θελω  ;D

100αρηδες κεφαλες και πανω δεν θα τις χαρεις γιατι δεν θα μπορεις καν να το βαλεις στο 1. Στο μισο και αν... Για live τα combo δεν υφισταται, οι κεφαλες ειναι η λυση - μιλαω για παραμορφωση στυλ και οχι ενισχυτες για καθαρα τυπου Roland JC120...

Ενας λαμπατος δυνατος ενισχυτης μπορει να σε βοηθησει και στο studio - δοκιμασα τον revolution και διπλα ειχε το 6505 κεφαλη ηχειο  και ηταν πιο γεματος σαν ηχος.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Δώσε 1500€ και πάρε τον Mesa Boogie Express 5:25 που κάτι ENGL και κάτι Marsahall τους έχει για πρωινό

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Δώσε 1500€ και πάρε τον Mesa Boogie Express 5:25 που κάτι ENGL και κάτι Marsahall τους έχει για πρωινό

Εγώ έδωσα άλλα 200 και πηρα τον 5:50, κ είμαι υπερευχαριστημένος! Αν είχα αυστηρό όριο τα 1000 μάλλον θα πήγαινα για ενγκλ σκριμερ όμως..

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Υποθέτω πως έμεινες κατευχαριστημένος από τον 5:50? Πρόωπικά εσύ δεν θα έβαζες άλλα 500€ για να έχεις κάτι για μια ζωή? Πόσο μάλλον που έβαλες 700 και πήρες 5:50...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Παιδια προσωπικα δεν πιστευω στα "για μια ζωη". Ειδικα οσων αφορα ενισχυτες κτλ...
Μεθαυριο μπορει να παιξετε με κατι που δεν ειχατε ποτε την ευκαιρια να παιξετε και να αλλαξετε αποψη για τον οποιοδηποτε ενισχυτη ειχατε μεχρι τωρα... Καλο ειναι να μπορουμε να αλλαζουμε που και που εξοπλισμο γιατι μπορει να βρουμε κατι που δεν ειχαμε φανταστει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς τί κάνει το contour switch στον 5.25?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Γενικα τα contour αλλαζουν τον τροπο που συμπεριφερεται το mid (συνηθως) πχ μπορει να κοβει πιο πολυ μεσαια ή να αλλαζει την καμπυλη (Q) που κοβει ή κανει boost καποιες συχνοτητες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Το Contour γενικά σε όλους τους ενισχυτές υποτίθεται ότι όταν είναι τέρμα αριστερά δίνει και καλά έναν πιο στακάτο ήχο ενω όσο το στρίβεις πιο δεξιά δίνει έναν ήχο πιο φυσικό και καλά πιο "ξύλινο"...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν λειτουργει σε ολους τους ενισχυτες το ιδιο... Σε αλλους αλλαζει το πως εφαρμοζεται το mid σε αλλους αλλες συχνοτητες. Το αποτελεσμα δεν ειναι ιδιο σε ολους. Και σε μερικους μπορει να δουλευει clockwise ενω σε αλλους counter clockwise. Συνηθως παντως "παιζει" με τις μεσαιες συχνοτητες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
εννοειται οχι combo.θα παρεις μια κεφαλη και μια καμπινα 1χ12 για το σπιτι.θα χαραμισεις μια ντουλαπα του σπιτιου σου και θα την κανεις isolation box.θα την ηχομονωσεις και εκει μεσα θα ηχογραφησεις με μικροφωνο σε μεγαλη ενταση χωρις να σε πανε φυλακη(δοκιμασμενη συνταγη).αν θες θα σου πω καποια αλλη φορα πως γινεται.επισης ειναι πιο ευκολο να κουβαλας μονο την κεφαλη στο studio και να ξεκ**λ****ς παρα τον combo.ασε που εισαι και πιο μουρη με την κεφαλη  ;D.τωρα επειδη και εγω ψαχνομαι για λαμπατη κεφαλη μαλλον και εγω θα καταλειξω στον laney gh50ln με laney καμπινα.ο screamer ειναι πολυ καλος αλλα και ακριβος(αν και με λιγα λεφτα παραπανω παιρνεις τον fireball που ειναι κλασσεις ανωτερος).επισης μου αρεσαν οι bugera.μακρυα απο valveking
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος thanasis b

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
αγορασα προ λιγον ημερων τον marshall jcm2000 dsl401 (full tube ειναι) 40 watt  και παιζω με μια fender strat standard usa model 2008  δεν χρησιμοποιω κανενα πεταλι.. τον πηρα 800 ευρο απο το music store..

παιζει πολυ καλα σε χαμηλες εντασεις για δωματιο .. σου τον προτεινω ανεπυφυλακτα, συμφωνα μετα δικα μου γουστα που ειναι λιγο πιο vintage..

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Why not??
Bogner με 1000€! Ούτε στα πιο απόκρυφά μας όνειρα.. Δεν περιμένω να είναι και κανας Uberschall βέβαια αλλα 1000€?

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Why not??

Γιατί είναι τόσο Bogner όσο είναι και ο Spider Valve (και εκείνος έχει κοτσαρισμένο το "Bogner" επάνω του,αν θυμάμαι καλα..)
Αν και θεωρώ τoν spider valve καλούτσικο ενισχυτή,προσωπικά δεν θα έσκαγα ένα χιλιάρικο για τον...κινέζο Bogner  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για καθιστε καλα ρε παιδια, ποτε τα εφερε αυτα ο Θωμας? Και δεν το πηραμε χαμπαρι..

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
μην ξεχνας πως το 50%,για να μην πω παραπανω,του ηχου σου ειναι η καμπινα η το ηχειο αν επιλεξεις combo.ακομα και κεφαλη πολλων χιλιαδων ευρω να εχεις,αν τα ηχεια ειναι μαπα ηχο καλο δεν βγαζεις.επισης για να διεγερθει σωστα ο κωνος του ηχειου και να παιξει ολες τις συχνοτητες της κιθαρας θελει μια αλφα ενταση που συνηθως ειναι πολυ μεγαλη για σπιτι.δηλαδη ειτε λαμπα ειτε τρανζιστορ την μεγαλη ενταση δεν την γλιτωνεις ειδικα αν πας για ηχογραφηση.οι λαμπες μπαινουν στην κανονικη περιοχη λειτουργειας τους(συμφωνα με τα manual) απο το 9'o'clock volume συνηθως 1,5.ειναι αρκετα μεγαλη ενταση αλλα παλευεται οριακα για σπιτι.απο εκει και πανω ουσιαστικα μονο ενταση αυξανεις και οχι τοσο πολυ αποδοση συχνοτητων.η διαφορα στον ηχο ειναι απο την αποδοση των ηχειων.γι'αυτο οταν παιζεις δυνατα αναγκαζεσαι να αλλαζεις τα eq settings.ολοι οι μεγαλοι κιθαριστες φτιαχνουν τον ηχο τους με πολυ μεγαλη ενταση και σχεδον ποτε δεν εχουν καποιο eq knob πανω απο την μεση(ετσι και αλλιως η σωστη λειτουργεια του eq ειναι να λειτουργει αφαιρετικα,οχι προσθετικα).τα hotplates που σου κοβουν την ενταση προς τα ηχεια ειναι για μενα πεταμενα λεφτα.δυστυχως η μονη λυση για σπιτι,για να μπορεσεις να ηχογραφησεις σοβαρο ηχο κιθαρας και οχι ψηφιακουρα ειναι καποιο isolated ηχειο.η randall βγαζει μια isolation καμπινα με celestion vintage ηχειο που ειναι απο τα καλυτερα ηχεια της αγορας.εχει βεβαια κανα 600αρι απο θωμα αν θυμαμαι καλα αλλα δεν μπορεις να το αποφυγεις.και εγω μαζι με την κεφαλη οταν καποια στιγμη την παρω,θα παρω και αυτη την καμπινα.isolation box λεγεται της randall
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Ρε παιδια, διαβαζω για κεφαλες 100 βατ εδω μεσα, και λεξεις οπως 'τσιτα' και 'υπνοδωματιο' και ανατριχιασα!
Πλακα κανετε? ??? Αμα τσιτωσεις κεφαλη 100 βατ με 2χ12 καμπινα μεσα σε υπνοδωματιο θα κατεδαφισεις την οικοδομη!

Αμα θες κατι λαμπατο που να δεχεται ωραια την tonelab, κοιτα τουλαχιστον σε λιγα βατ. Πχ blackheart handsome devil/το αλλο το 5αρι, laney LC/VC, ισως και epiphone/hb GA5 αλλα δεν θα τον συνιστουσα και τοσο πολυ.

Και παλι αμφιβαλλω αν μπορεσεις να ανοιξεις τους ενισχυτες ΚΑΝ πανω απο 2!

Οσο για τα live... αμα δεν φτασουν τα βατ (χλωμοοο) βγαινεις και με μικροφωνο....

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Ρε παιδια, διαβαζω για κεφαλες 100 βατ εδω μεσα, και λεξεις οπως 'τσιτα' και 'υπνοδωματιο' και ανατριχιασα!
Πλακα κανετε? ??? Αμα τσιτωσεις κεφαλη 100 βατ με 2χ12 καμπινα μεσα σε υπνοδωματιο θα κατεδαφισεις την οικοδομη!

Αμα θες κατι λαμπατο που να δεχεται ωραια την tonelab, κοιτα τουλαχιστον σε λιγα βατ. Πχ blackheart handsome devil/το αλλο το 5αρι, laney LC/VC, ισως και epiphone/hb GA5 αλλα δεν θα τον συνιστουσα και τοσο πολυ.

Και παλι αμφιβαλλω αν μπορεσεις να ανοιξεις τους ενισχυτες ΚΑΝ πανω απο 2!

Οσο για τα live... αμα δεν φτασουν τα βατ (χλωμοοο) βγαινεις και με μικροφωνο....
γιατι καποιος να παρει λαμπατο για να βαλει μπροστα τρανζιστορ?ποτε δεν το καταλαβα αυτο.εχεις δικιο για το live.εννοειται θα βγεις με μικροφωνο και pa.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
O φιλος ειπε οτι θα χρησιμοποιει την tonelab με τον ενισχυτη, οποτε, ρωτα εκεινον.

Οπως και να χει, οσα βατ και να παρεις, μεσα στο δωματιο αποκλειεται να τσιτωσεις οτιδηποτε χωρις attenuator, και χωρις παραπονα απο 3ους.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
O φιλος ειπε οτι θα χρησιμοποιει την tonelab με τον ενισχυτη, οποτε, ρωτα εκεινον.

Οπως και να χει, οσα βατ και να παρεις, μεσα στο δωματιο αποκλειεται να τσιτωσεις οτιδηποτε χωρις attenuator, και χωρις παραπονα απο 3ους.
ε ναι δεν ειπαμε και τσιτα.ενα 50αρι λαμπατο κεφαλι τσιτα ειναι για μαγαζι και παλι θα σου λενε να χαμηλωσεις.στο 2-3 πιστευω ειναι μια χαρα και παλι με iso καμπινα
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
63 Απαντήσεις
39585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:50
από Jezus
9 Απαντήσεις
7555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
11 Απαντήσεις
5190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/08, 15:18
από Evangelos 123
34 Απαντήσεις
13667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
20 Απαντήσεις
7780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 22:41
από Panos the Greek
15 Απαντήσεις
7580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 10:21
από sokob
6 Απαντήσεις
4769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 02:38
από PericlesB
11 Απαντήσεις
5410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 09:18
από tech21man
0 Απαντήσεις
2014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/12, 14:04
από themis_1986