Αποστολέας Θέμα: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού  (Αναγνώστηκε 18232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #50 στις: 08/11/10, 21:27 »
Το κουτακι ειναι απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα. Ειναι αρκετα στιβαρο. Παχος περίπου 3 χιλιοστα . Θα το ηθελα λιγο πιο μικρο σε υψος παντως.
Τα ηλεκτρονικα για ενα footswitch οπως μου απεδειξε ο andr1anos, αν δεν ψαχνεις LED και πολυτέλειες , ειναι ενας-δυο διακοπτες, ενα jack , λιγο καλωδιο και ενα κολλητήρι.

Η διαδικασια για τα γραμματα θελει λιγο χρονο και τυχη...Αυτο που εκανα ηταν να σκαναρω το κουτακι ωστε να εχω μια εικονα με τις ακριβεις διαστασεις του. Την εικονα την περασα σε ενα προγραμμα ζωγραφικης. Διαλεξα την γραμματοσειρα που ταιριαζει με τη γραμματοσειρα του ενισχυτη μου(3 ωρες την εψαχνα καθως το κοστος αγορας της ειναι 100€...) και εγραψα που ακριβως θελω να ειναι και τι(παρατηρήστε οτι εκανα και τις τρυπες για να το ευθυγραμμίσω καλυτερα). Το εκτύπωσα σε χοντρο χαρτι (φωτογραφικο) και εκοψα τα γραμματα με ενα λεπιδι. Στην αρχη προσπαθησα να το βαψω με σπρει χρωμα πορτοκαλι, αλλα ειχε αλλο διαλυτη και ελιωσε τη μαυρη βαφη(τριψιμο και βαψιμο απο την αρχη...) Εκει ειναι τυχη με το χρωμα. Καλο ειναι να ειναι ιδιας μαρκας ακρυλικο. Θα ηταν και πιο ευκολη η διαδικασια διακοσμησης.
Εβγαλε ομως το lidl ενα τρυπανι μοντελισμου. Το αγορασα. Πειραματίστηκα σε μεταλλικα αντικειμενα( κουταλια, κλειδια) να δω ποια εργαλεια κανουν λεπτη δουλεια, χαραζουν, σκαβουν, λειαίνουν και φυσικα να δω ποσο σταθερο ειναι το χερι μου.
Στερεωσα καλα το χαρτι με τα γραμματα και "εφαγα" το μεταλλο . Μπορουσε να γινει και καλυτερη δουλεια, αλλα δεν ρισκαρω να το χαλασω. Μου αρεσει και ετσι.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/10, 21:35 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #51 στις: 08/11/10, 22:09 »
Αχα δηλαδη απο πανω με τρυπανακι....Ok
Επειδη αυτον τον καιρο θα δοκιμασω το ιδιο πραγμα σε πεταλι, με οξυ ομως...
Ειπα μηπως το εκανες ετσι να σε ρωτουσα καποιες λεπτομερειες αλλα καλο βγηκε με το τρυπανακι..ωραιος...
Γενικα χρωματα εγω χρησιμοποιω,αν ειναι να βαλω spray, duplicolor ακρυλικα που ειναι πολυ ανθεκτικα....

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #52 στις: 02/12/10, 21:25 »
Μπραβο... :up
Πολυ καλο το αποτελεσμα...
Μηπως μπορεις να περιγραψεις αναλυτικοτερα τη διαδικασια με την οποια εκανες τα γραμματα???

+1

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #53 στις: 10/08/11, 13:33 »
Και ανοιγω παλι το θεμα  ;D Το Ξαδερφακι μου αγορασε τον 40xl cube. Πραγματικα ενθουσιαστηκα απο τις δυνατοτητες και τα καθαρα του. Στο θεμα μας. Δεχεται τρια footswitch για να εκτελεις τις λειτουργιες. Δοκιμασα αυτο που εφτιαξα εγω και λειτουργει αψογα για Clean/lead/solo εναλλαγη. Στην αλλη θεση αψογα για efx/reverd on/off. Στην τριτη μας κανει νερα... Το footswitch εχει momentary διακοπτες. Δειχνει να μην  υπακουει για το delay καθολου και οταν ειναι για το looper υπαρχει μια ανταποκριση αλλα οχι οπως πρεπει. Δηλαδη ο ενας διακοπτης rec/play/dub και ο αλλος stop. .Διαβαζοντας το manual ανακαλυψα οτι ο 40xl και 80xl υποστηριζουν και τους δυο τυπους διακοπτων momentary/latched και αυτο το αλλαζεις κρατωντας το αναλογο κουμπι και ανοιγοντας τον ενυσχητη. Οντως. Κανοντας την αλλαγη σε latched το το delay και το looper λειτουργουν, αλλα με μπερδεψε το ολο θεμα... Οταν ειναι στο delay θελει να κραταω πατημενο τον ενα διακοπτη συνεχεια(λογικο αφου τωρα θα ηθελε latched και εγω ειχα momentary) Αλλα ο αλλος διακοπτης που ειναι για on/off λειτουργει οπως θα λειτουργουσε ενας Momentary σε roland ενα πατημα On ενα πατημα off. Το ιδιο και με το Looper. Θελει να κραταω πατημενο τον ενα διακοπτη και ο αλλος εκτελει με ενα κλικ τα rec/play/dub ασχετα αν ειναι ρυθμισμενο σε latched και εχω momentary... Το δυσκολο ειναι ομως οτι δεν μπορω να κανω stop γιατι αντι να αφησω τον πατημενο και να σταματησει, θελει να τον αφησω και μετα να πατησω τον αλλο διακοπτη και μετα παλι τον stop...Μπερδεμα...Ειναι σνα να λειτουργει με εναν Momentary και εναν latched...
http://www.roland.com/products/en/image_closeup.cfm?imgsrc=..%2Fen%2FCUBE-40XL%2F..%2FCUBE-40XL%2Fimages%2Fimage_04_L.jpg&alt=IMAGE%20GALLERY%20%3A%20CLOSE%20UP&title=Roland%20CUBE-40XL%20Guitar%20Amplifier%20%3A%3A%20Products%20%3A%3A%20Roland
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/11, 13:37 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/05, 18:33
από takis79
23 Απαντήσεις
7738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 22:29
από ogyon21
41 Απαντήσεις
14846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
1 Απαντήσεις
2118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/09, 15:23
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
35 Απαντήσεις
10626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/09, 12:02
από Johnie Darko
1 Απαντήσεις
2642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 17:37
από ibanezbass
2 Απαντήσεις
2431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/12, 16:21
από Panagiotis_Kirtselis
3 Απαντήσεις
17011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:41
από kkmspm (φλουτσ)
38 Απαντήσεις
35635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/15, 16:07
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/18, 09:25
από nik1982