Αποστολέας Θέμα: Ξεκινώντας μπασσο  (Αναγνώστηκε 9130 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vende

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ξεκινώντας μπασσο
« στις: 01/06/16, 12:29 »
Καλησπέρα!


Είμαι 16 χρονών και θέλω πολύ να ξεκινήσω μπασσο όμως δεν έχω χρήματα για μαθήματα..μπορώ να μάθω και μόνος μου ή είναι αναγκαστικό να κάνω μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #1 στις: 01/06/16, 13:03 »
Καλώς τον και καλή αρχή. Σίγουρα είναι προτιμότερο να ξεκινήσεις με κάποιον δάσκαλο ώστε να σου καλύπτει και τυχόν απορίες. Εναλλακτικά, το YouTube είναι γεμάτο με μαθήματα αν τα πας καλά με τα αγγλικά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #2 στις: 01/06/16, 13:29 »
Καλησπέρα και από μένα και καλή αρχή, ασχολείσαι με την μουσική γενικά, σε θεωρητικό επίπεδο ή σε κάποιο άλλο μουσικό όργανο, κάτι που να σου δίνει βάσεις δλδ; Συνήθως το μπάσο το θεωρούμε "υποβαθμισμένο" όργανο σε σχέση με την κιθάρα, η αλήθεια είναι ότι έχει τον ίδιο βαθμό δυσκολίας και ομορφιάς βέβαια. Η γνώμη μου είναι αν ήδη παίζεις κιθάρα για παράδειγμα ότι μπορείς πολύ εύκολα να μεταφράσεις αυτά που ξέρεις στο μπάσο, και από εκεί να συνεχίσεις μέσω free μαθημάτων από το utube για να βελτιωθείς, να μάθεις τεχνικές κτλ. Αν δεν έχεις κανένα μουσικό υπόβαθρο βρες δάσκαλο να κάτσετε μαζί να σου δείξει έστω τα βασικά. Είναι πολύ σημαντικό οι βάσεις να μπουν σωστά στην αρχή, τόσο στον τρόπο μελέτης, προσέγγισης όσο και γνώσεων ώστε να μπορέσεις από εκεί και πέρα να πορευθείς μόνος σου.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Vende

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #3 στις: 01/06/16, 13:45 »
Δεν έχω ξανά ασχοληθεί με την μουσική :/
Πολλοί φίλοι όμως παίζουν ηλεκτρική , γίνετε να με βοηθήσουν στην αρχή;

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #4 στις: 01/06/16, 13:59 »
Όλα γίνονται, το σωστό είναι να κάτσεις με ένα δάσκαλο στην αρχή, πίστεψε με τα λάθη στην αρχή (στις βάσεις δλδ) είναι τα πιο δύσκολα να διορθωθούν μετά. Κρίμα εφόσον κάνεις στον εαυτό σου το δώρο του να ασχοληθείς με τη μουσικό να το κάνεις με ημίμετρα. Όπως ξαναέγραψα, κόψε κάτι από μία επικείμενη αγορά οργάνου, κόψε κάτι από τα προσωπικά σου έξοδα, βρες τρόπο να χρηματοδοτήσεις κάποια μαθήματα είναι πολύ σημαντικό για την μετέπειτα πορεία.
White noise

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #5 στις: 01/06/16, 14:02 »
Είσαι σε μια υπεργ**άτη ηλικία που μαθαίνεις υπερβολικά εύκολα και γρήγορα και επίσης -και πιο σημαντικό- θέλεις να μάθεις ένα όργανο.

Εξάντλησε όλες τις εναλλακτικές να κάνεις κάποια μαθήματα, τουλάχιστον στην αρχή, και στην πορεία βλέπεις.

Μπορείς να μάθεις και μόνος σου σχεδόν τα πάντα. Θα γλυτώσεις όμως άπειρο χρόνο με ένα δάσκαλο. Και δε θα χτυπάς αργότερα το κεφάλι σου στον τοίχο (Οκ, παρατραβηγμένο, αλλά σίγουρα θα λες "χμ, έπρεπε τότε να έκανα κάνα μάθημα". Guarantee).

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #6 στις: 01/06/16, 14:05 »
Οι φίλοι σου μπορούν να σε βοηθήσουν στην αρχή, αλλά το καλύτερο είναι να παίζετε μαζί. Με το μπάσο σε εύκολα κομμάτια όπως π.χ. το wild thing θα μπορείς να τα συνοδεύεις σχετικά σε σύντομο χρονικό διάστημα, έτσι θα πάρεις και κουράγιο να συνεχίσεις. Αργότερα αν υπάρχει η οικονομική άνεση και νιώθεις την ανάγκη να εμβαθύνεις και χρειάζεσαι βοήθεια, πας και σε κάποιο δάσκαλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/16, 19:33 από LazyRocker »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #7 στις: 01/06/16, 16:24 »
Θα συμφωνισω και εγω με τους φιλους εδω.Εγω ξεκινισα μπασο μονος,καναμε μπαντα,βαρουσαμε και μολις μετα 8 μηνες πηγα σε δασκαλο και σε 5 λεπτα μου εβγαλε 800 λαθη.Απο το πως το κραταω,πως χτυπαω,πως κινουμε πανω στην ταστιερα..Πλεων,μετα απο πεντεμυσι χρονια στο μπασο και 3 στο ωδειο,με τον δασκαλο πηνουμε μπιρες, και μαντεψε..ακομα κανω τα περισοτερα λαθη..ναι εχω το δικο μου στιλ πλεον γιατι μεσα στο χαος προσπαθω να βαλω μια σειρα,ομως αν ειχα ξεκινησει με δασκαλο θα ημουν ετη φωτος μπροστα.Να στο πω και πιο απλα.Αν ξεκινησεις λαθος θα προσπαθεις να κανεις μια τεχνικη αυριο/μεθαυριο πχ και θα βγαινει δυσκολα επειδη καπου εχεις ενα κουσουρι ενω αλλιως ολα μπαμ-μπαμ θα τα πετας με λιγη εξασκιση
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #8 στις: 01/06/16, 17:16 »
θα γίνω λίγο cheesy και θα πω πως στην μουσική δεν υπάρχει σωστό ή λάθος...

υπάρχει ο "ενδεδειγμένος" τρόπος, ο "ιδανικός", ο "προτεινόμενος" αν θέλεις... και αυτός που βγαίνει σε σένα φυσικά...

μπορείς να μην μάθεις στάλα νότα... και να παίζεις παπάδες...

μπασίστες όπως ο Duff McKagan, Eerie Von, Steve Harris ή Geezer Butler, παίζουν έναν τρόπο που μάλλον στο ωδείο θα σου πούν πως είναι "μη ορθός"... ή¨"όχι σωστός"... πιστεύω πως παρά τα όποια workshops, τα όποια πτυχεία απο το Berkley, τις φούγκες, ούγκες, αρμονίες ή ό,τι άλλο κάνουν οι "δάσκαλοι" ούτε τα λέφτα των πρώτων έχουν, ούτε τα κομμάτια τους έχουν γράψει, ούτε την φήμη τους...

αυτό όμως που θα σε βοηθήσει ο δάσκαλος στο ωδείο (και τουλάχιστον για μένα είναι το πιο συμαντικό) είναι να αναπτύξεις (λογικά) μια καλή τεχνική ωστε να μην κουράζεις το σώμα σου... πώς να αποφυγεις τραυματισμούς, πώς να μην τους προκαλείς πάνω σου... πώς να έχεις οικονομία κινήσεων... να κάνεις ό,τι κάνεις με τρόπο και όχι κόπο... (γιατί μην κοιτάς που είσαι τώρα 16 και σπάς καρύδες, κάτσε να φτάσεις τα άντα και τότε θα αρχίσεις να θερίζεις αυτά που έσπερνες όλα αυτά τα χρόνια...)  ;)

tl/dr: άσε τις Ταρζανιές για αρχή και ξεκίνα σε κανα σωστό ωδείο ...δες και κανα βίντεο του Dave Marks...  και όταν νίωθεις comfortable and not numb συνέχισε μόνος σου (αν δεν υπάρχουν τα χρήματα για το ωδείο).
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/16, 17:18 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Vende

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #9 στις: 01/06/16, 18:03 »
Εάν κάνω ιδιαίτερα μαθήματα στο σπίτι με δάσκαλο , πόσο καιρό πρέπει να κάνω ώστε να μπορώ να συνεχίσω να παίζω μόνος μου;

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #10 στις: 01/06/16, 19:28 »
Εξαρτατε ποσο "το εχεις" η αληθεια ειναι πως το μπασο δεν ειναι τοσο "παπαγαλια" το groove αν βγαινει αυθορμιτο..αλλα γενικα ο δασκαλος προσφερει παρα πολλα.Το θεμα ειναι και εσυ να ασχολισε.Θα σου δειξει η πορια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας μπασσο
« Απάντηση #11 στις: 01/06/16, 21:13 »
Εάν κάνω ιδιαίτερα μαθήματα στο σπίτι με δάσκαλο , πόσο καιρό πρέπει να κάνω ώστε να μπορώ να συνεχίσω να παίζω μόνος μου;


Δύσκολο να απαντηθεί το ερώτημα αυτό γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως πόσο συχνά κάνεις εξάσκηση, πόσο γρήγορα κατανοείς και αφομοιώνεις αυτά που μαθαίνεις, κτλ. Αλλά αν θες οπωσδήποτε μια απάντηση θα σου έλεγα έξι μήνες με έναν χρόνο για αρχή. Μετά βλέπεις πώς πας και πράττεις ανάλογα. Υπάρχει πάντα και το youtube με δωρεάν μαθήματα αλλά καλό είναι, όπως είπαν και οι υπόλοιποι, να έχεις σωστές βάσεις.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
27664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 14:28
από takis0607
8 Απαντήσεις
6257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 11:41
από bassakos
17 Απαντήσεις
6478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/10, 21:08
από freemind
11 Απαντήσεις
6382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 15:15
από Kosthrash
5 Απαντήσεις
3181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/10, 16:04
από nikdiaol
6 Απαντήσεις
3211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:29
από ibanezbass
1 Απαντήσεις
20212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/13, 14:09
από Archangel
19 Απαντήσεις
15086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/15, 21:00
από mad_nassos
13 Απαντήσεις
11836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/15, 01:34
από mad_nassos
13 Απαντήσεις
2543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/21, 08:54
από GVen