Αποστολέας Θέμα: αγγλικη προφορα  (Αναγνώστηκε 22598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αγγλικη προφορα
« στις: 30/04/09, 11:21 »
Ρε παιδια ξερει κανεις πως μπορω να βελτιωσω την αγγλικη προφορα μου ετσι ωστε να μπορω να πω και κανενα αγγλικο;
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #1 στις: 30/04/09, 11:31 »
μετακομισε σε καποια αγγλοφωνη χωρα.σε δυο χρονια θα εισαι expert.εναλλακτικα,να μιλας ΜΟΝΟ αγγλικα και σε καθε ευκαιρια.

το φροντιστηριο στην Ελλαδα δεν το συνηστω..μονο οι Ινδοι και οι Κινεζοι μιλανε χειροτερα απο τους Ελληνες τα αγγλικα.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #2 στις: 30/04/09, 11:48 »
μετακομισε σε καποια αγγλοφωνη χωρα
+1
καλό είναι ν' αποφύγεις χώρες ή περιοχές με ιδιόμορφη προφορά (πχ. αυστραλία, σκωτία, κλπ.)
αλλά επειδή πιθανολογώ ότι δεν θέλεις να πας μετανάστης για να μπορέσεις να πεις 2-3 τραγουδάκια στ' αγγλικά, βρες μια αγγλίδα γκόμενα (συγνώμη, φίλη ήθελα να πω), μείνε μαζί της για κανένα χρόνο και θα με θυμηθείς!  ;D
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #3 στις: 30/04/09, 12:02 »
+1.....δοκιμασμενο!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #4 στις: 30/04/09, 12:17 »
Παρε δες ταινιες και ακου πως προφερουν το καθετι και μετα δοκιμαζε το μονος σου.
Κανε το ιδιο και για τα τραγουδια.


Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #5 στις: 30/04/09, 13:42 »
Να πως δημιουργούνται οι εντάσεις...βγαίνει και γράφει ο καθένας ό,τι του έρθει πρώτο στο κεφάλι, μετά κάποιος αντιδράει και αρχίζει η βόλτα...


Το καλύτερο είναι να μελετήσεις λίγο κανόνες προφοράς...ειδικά στα αγγλικά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Αν μπορέσεις να ηχογραφήσεις κιόλας τον εαυτό σου λέγοντας έστω σε στυλ απαγγελίας τους στίχους που σε ενδιαφέρουν, ακόμα καλύτερα. Σε γενικές γραμμές λίγο δουλειά θέλει. Όχι ιδιαίτερα πράγματα. Και φυσικά όχι φανφάρες. Έχω ακούσει τύπο να τραγουδάει αγγλικά και ενώ δεν τόνιζε όπως έπρεπε ούτε ένα "s", ειδικά σε λέξεις όπως she κλπ, ήθελε να λέει με ύφος το gonna....τρελό γέλιο!!


@ taxfreesax: Πρέπει να παραδεχτείς ότι ήταν λίγο ισοπεδωτικό αυτό που έγραψες. Ακόμα και αν πήγες σε φροντιστήριο στην Ελλάδα, δεν κατάφερες να μάθεις σωστή προφορά (ευθύνη έχεις κι εσύ και οι καθηγητές/καθηγήτριες που είχες) και μετά πήγες κι έζησες στο εξωτερικό και έμαθες προφορά. Γιατί από την άλλη μπορώ να σου πω ότι από φροντιστήρια έχω μάθει 3 γλώσσες, και η προφορά μου είναι τουλάχιστον αξιοπρεπής. Σίγουρα αν με ακούσει κάποιος να μιλάω αγγλικά, δεν θα σκεφτεί ότι είμαι άγγλος ή αμερικάνος, αλλά σίγουρα θα καταλάβει τα αγγλικά που λέω. Και σε αυτό που είπες περί Ινδών και Κινέζων, οι κινέζοι δεν ξέρουν αγγλικά...δεν είναι ότι έχουν πρόβλημα προφοράς. Είναι σαν τα αγγλικά που μάθαιναν οι Έλληνες ναυτικοί την δεκαετία του 50, και έφτιαχναν και ελληνικές λέξεις από αυτά που μάθαιναν...οπότε....;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #6 στις: 30/04/09, 13:51 »
Μπορείς να βρεις κάποιο δάσκαλο φωνολογίας και μαζί του να δουλέψεις προφορά.
Πολύ καλό θα ήταν να μάθεις να διαβάζεις φωνητικό αλφάβητο (εκείνα τα περίεργα που φαίνονται
σε κάθε λεξικό μέσα σε αγκύλες μετά το λήμμα και πριν την ερμηνεία).
Απαραίτητη προϋπόθεση να ηχογραφείς τον εαυτό σου.
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις ψάχνοντας (οι ταινίες, όπως είπε ο G.K. είναι καλή βοήθεια) τις
ιδιαίτερες κινήσεις του προσώπου για την άρθρωση κάποιων ήχων.
Γενικά στα ελληνικά δε χρησιμοποιούμε ιδιαίτερα τη μάσκα του προσώπου, ενώ
σε γλωσσες όπως τα αγγλικά, τα γαλλικά ή τα γερμανικά δε μπορεί να υπάρξει
σωστή άρθρωση χωρίς χρήση της μάσκας.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος billakos the skrapas man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #7 στις: 30/04/09, 13:59 »
απλως ζητα απο καποιο φροντηστηριο να αντιγραψεις ενα cd ασκησεων listening  του University of Cambridge(εχουν ενα σωρο για εξασκηση) ακου και λεγε μετα.σε μια εβδομαδα θα δεις τρομερη βελτιωση.μπορεις και απο το ιντερνετ κα κατεβασεις διαλογους.υπαρχουν γι αυτο το λογο αλλα θελει λιγο ψαξιμο.ωστοσο βασικο ειναι να ξερεις καλα τη γλωσσα.σε βοηθαει πολυ

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #8 στις: 30/04/09, 14:36 »
Το θέμα όμως παίδες, όταν ιδίως μιλάμε για αγγλικά πρέπει να προσδιορίσουμε τι θέλουμε, "the Queen's fucken english?", "cockney?", "Jordie?", βλαχο-αμερικάνικα;

Τα φροντιστήρια είναι απογοητευτικά, οι περισσότεροι που διδάσκουν άντε και με το ζόρι να έχουν πάει κάνα μήνα στην Αγγλία, μιλάνε με μια ψεύτικη προφορά που στην καλύτερη προκαλεί γέλια. Καλώς ή κακώς, μόνο native speaker μπορεί να δείξει σε κάποιον πως ακούγεται η συγκεκριμένη προφορά που χρησιμοποιεί ο ίδιος.

Επίσης, όλα περί ασκήσεων "listening", είναι άστα να πάνε. Τέτοια αγγλικά δε χρησιμοποιούνται καθόλου (βέβαια έχω καιρό να πάω στο παλάτι γιατί η Έλλη είναι λίγο απασχολημένη τελευταία).

Αυτά :)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #9 στις: 30/04/09, 14:42 »
Ελπίζω η προφανής πλάκα (βρες μια αγγλίδα γκόμενα… :P) που έκανα να μην προκαλέσει καμιά διένεξη.
Παρ’ όλα αυτά όμως την ουσία της πλάκας αυτής, συνεχίζω να την υποστηρίζω: η σωστή προφορά αποκτάται με συνεχή συναναστροφή με άτομα που τα αγγλικά είναι μητρική τους γλώσσα!

Δεν αρνούμαι ότι οι ταινίες, τα τραγούδια, οι ασκήσεις “listening”, κλπ. βοηθάνε, αλλά σωστή προφορά δεν αποκτάται έτσι.

Για τα φροντιστήρια συμφωνώ με τον taxfreesax (πέρα από τη δική του πλάκα για κινέζους και ινδούς) ότι παρέχουν μέτριες γνώσεις και όσον αφορά την σωστή αγγλική αλλά και την προφορά της.

Ένα ακόμη σχόλιο: χρησιμοποιώ αγγλικά σε καθημερινή βάση και αρκετές ώρες την ημέρα σε γραπτό και προφορικό λόγο και ταξιδεύω πολύ συχνά "έξω". Υπάρχουν χώρες που τα αγγλικά είναι ευρύτατα διαδεδομένα. Στην Ολλανδία ή στη Δανία πχ μπορείς να πας στη "λαϊκή" να ψωνίσεις και να συνεννοηθείς χωρίς κανένα πρόβλημα σε υψηλού επιπέδου αγγλικά από τους ντόπιους. Ακόμη και σε αυτές τις χώρες όμως τα αγγλικά έχουν "ευρωπαϊκή προφορά". Καμία σχέση!

Η συναναστροφή με Άγγλους (ή Αμερικανούς) προσφέρει τουλάχιστον δύο πράγματα που κανένα φροντιστήριο δεν μπορεί:
1. Γνώση της πραγματικής, καθημερινής και καθομιλουμένης γλώσσας με τους ιδιωματισμούς και τις ιδιαιτερότητές της και
2. Σωστή προφορά.

Προσωπική και ταπεινή μου άποψη.

Που είναι ο Απόλλωνας; Γιατί δεν μας λέει ως "καθ’ ύλην αρμόδιος" την άποψή του; :)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #10 στις: 30/04/09, 14:54 »
Σίγουρα η συναναστροφή με άτομα που η αγγλική (ή οποιαδήποτε άλλη μας ενδιαφέρει) είναι η μητρική τους γλώσσα, είναι ό,τι καλύτερο.
Παρ'όλα αυτά για να έχει κάποιος αξιοπρεπή προφορά στο τραγούδι, πιστεύω ότι μερικές ασκήσεις φωνητικής και πολλή προσοχή σε τραγούδια / ταινίες
και γενικά όπου ακούγεται η γλώσσα, μπορούν να σώσουν την κατάσταση.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #11 στις: 30/04/09, 16:02 »
Το σωστό θα ήταν να κάνεις φωνητική.Να μάθεις δηλαδή τη θέση και τον τρόπο  εκφοράς φωνηέντων και συμφώνων.
Για π.χ το h δεν έχει καμία σχέση με τον τρόπο που το προφέρουμε εμείς οι Έλληνες διότι κανονικά παράγεται μόνο με το λάρυγγγα.
Νομίζω πως υπάρχουν σεμινάρια που γίνονται για αυτά τα θέματα..
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #12 στις: 30/04/09, 16:27 »
Αγγλικά συγκροτήματα, Αγγλικές ταινίες χωρίς υπότιτλους, Αγγλική Τηλεόραση, Αγγλικές Σειρές


Βιβλία

http://englishgrammarliterature.blogspot.com/2009/04/rapid-dictionary-of-linguistics-and.html

http://www.taringa.net/posts/ebooks-tutoriales/2075229/English-pronunciation---compilaci%C3%B3n-en-dvd-(4-dvds).html

http://www.mechodownload.com/forum/language-literature/71580-english-pronunciation-use.html

http://www.rapidshareindex.com/Longman-Pronunciation-Dictionary-3-edition-CDROM_167203.html

Κάνοντας ένα search στο google ως:   rapidshare english pronunciation phonetics                θα βρεις μπόλικο υλικό.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #13 στις: 30/04/09, 19:02 »
Αγγλικά συγκροτήματα, Αγγλικές ταινίες χωρίς υπότιτλους, Αγγλική Τηλεόραση, Αγγλικές Σειρές



Αυτο τουλαχιστον ειναι σιγουρα αποτυχια οσον αφορα την προφορα....εχω ακριβως το ιδιο προβλημα ....δεν μπορω να σταυρωσω σωστη λεξη στην προφορα οταν θελω να τραγουδησω ξενο τραγουδι....αντιθετως μπορω και διαβαζω ανετα αγγλικα βιβλια και να παρακολουθησω ξενες σειρες (βλεπε lost, prison break, etc) κι ειναι μαλιστα και μερικες φορες που προτιμω να τις δω χωρις ελληνικους υποτιτλους γιατι τα παλικαρια που κανουν τις μεταφρασεις γραφουν οτι θελουν μεσα (πχ smallville  :P ).

Αυτο που εχω σκεφτει να κανω ειναι να παρω τραγουδια και να τα μελετησω στιχο στιχο.....μολις περασουν οι γιορτες θα ξεκινησω και θα σου πω σε κανα 2 βδομαδες αν εχει αποτελεσμα αυτο ή οχι.
Απο την αλλη τοσα παιδια που τραγουδανε ξενα χωρις να εχουν κι ιδιαιτερο προβλημα προφορας  πως το χουν καταφερει? μηπως βγηκαν ολοι εξωτερικο? .....τραγουδησαν μια , τραγουδησαν 2 , ε, καποια στιγμη ηρθε κι εστρωσε το πραγμα πιστευω ;D ;D....ατ λιστ δισ ιζ γουατ αι μπιλιβ :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/09, 19:05 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #14 στις: 30/04/09, 20:28 »
βρειτε καποιον απο Αγγλια μπειτε στο skype και μιληστε οσο πιο πολυ μπορειτε :up  ;D
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #15 στις: 30/04/09, 21:11 »
Καταρχας αν δε εισαι native speaker, δυσκολα θα μιλησεις χωρις καθολου accent. Εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα αμερικη και οσοι ελληνες ηξερα που ειχαν ερθει απεναντι ενω ειχαν ζησει μεχρι τα 18,19 τουλαχιστον στην ελλαδα, ειχαν ολοι τους accent, αλλος περισοτερο αλλος λιγοτερο. Πρεπει να φυγεις μεχρι τα 12,13,14 βαρια για να μπορεσεις να αλλαξεις τελειως τη προφορα σου.
Εγω εχω το αντιθετο, επειδη μιλουσα αμερικανικα στο σχολειο και γενικα, και ελληνικα ομως στο σπιτι και με φιλους οικογενειακους, μου βγαινει ενα ελαφρυ accent σε καποια ελληνικα, στο γραμμα λ για παραδιγμα.

Αμα κανεις πολυ practιce ομως μπορεις να βελτιωθεις σε τετοιο βαθμο που να εχεις μονο ενα light accent το οποιο να το προσεχει καποιος οταν σε πρωτοακουει αλλα μετα να το ξεχναει ευκολα. Ασε που στους αμερικανους γενικα αρεσει να ακουνε ατομα με λιγο accent, ειναι hot  ;)
(εκτος απο τους νεουορκεζους, που ουτε τους λεει τιποτα, ουτε και εχουν σχεση με την αμερικη βεβαια χαχα ;D)

για τα αμερικανικα δυο μονο μου ερχονται στο μυαλο τωρα να σου πω να προσεξεις, το "r" και το "t". To r ειδικα ειναι αυτο που συνηθως προδιδει εναν non native στην αμερικη, σε λεξεις οπως very, sorry κλπ. Πρεπει να το προφερεις οχι οπως στην ελλαδα, αλλα σα να ειναι φωνηεν, vowel, και οχι συμφωνο. Η γλωσσα σου δηλαδη δε θα χτυπαει στο πισω μερος των δοντιων, θα ειναι σα να στεκεται στον αερα μεσα στο στομα. Δε μπορω να το εξηγησω ευκολα, κανε μερικες δοκιμες!
Οσο για το t, οταν ειναι μεσα στη λεξη το κανουμε να ακουγετε καπως σαν ενα γρηγορο d, δηλαδη σα να λες cidy αντι για city.

Αν παλι θες να μιλησεις με California accent, πρεπει να λες καθε προταση σα να εχει ενα ερωτηματικο στο τελος  ;D
Και για southern accent πρεπει να πας στο νοτο, γιατι προκειται περι αλλης διαλεκτου  :P
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #16 στις: 30/04/09, 21:55 »
Aυτό που λέει ο J.P. DiMaggio με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Όταν πήγα Αγγλία ήμουν δεν ήμουν 19 χρονών, έμεινα κοντά μέχρι τα 30 μου, πάντα είχα την δικιά μου ιδιαίτερη μπασταρδεμένη προφορά. Όχι ότι δεν γίνεται να βελτιωθεί με προσπάθεια, αλλά προσωπικά ανησυχούσα για το τι έλεγα και όχι για το πως το έλεγα. Βασικά από ένα σημείο και μετά είναι θέμα αυτιού, κάτι σαν τη μουσική, μαθαίνεις να αναγνωρίζεις προφορές και μετά αν γουστάρεις μπορείς να τις επαναλάβεις. Αλλά θα το ξαναπώ, όχι από φροντιστήρια. Εκεί μπορείτε να πάτε να μάθετε γραμματική και συντακτικό, τίποτα παραπάνω.

Σαν ιδέα τώρα, ίσως ο παπαγαλισμός με προσπάθεια και προσοχή να μπορεί να βοηθήσει. Προσοχή φυσικά στην άρθρωση, οι περισσότεροι ήχοι διαφέρουν κατά πολύ από τους ήχους που χρησιμοποιούμε στα ελληνικά. Και φυσικά, επικεντρωθείτε σε μία μόνο προφορά, καθώς υπάρχουν ένα κάρο και μπορεί εύκολα κάποιος να χάσει το μπούσουλα.

ΥΓ. Ναι, αγγλίδα γκόμενα βοηθάει ;)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #17 στις: 01/05/09, 01:13 »
Μπορείς να βρεις κάποιο δάσκαλο φωνολογίας και μαζί του να δουλέψεις προφορά.
Πολύ καλό θα ήταν να μάθεις να διαβάζεις φωνητικό αλφάβητο (εκείνα τα περίεργα που φαίνονται
σε κάθε λεξικό μέσα σε αγκύλες μετά το λήμμα και πριν την ερμηνεία).
Απαραίτητη προϋπόθεση να ηχογραφείς τον εαυτό σου.
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις ψάχνοντας (οι ταινίες, όπως είπε ο G.K. είναι καλή βοήθεια) τις
ιδιαίτερες κινήσεις του προσώπου για την άρθρωση κάποιων ήχων.
Γενικά στα ελληνικά δε χρησιμοποιούμε ιδιαίτερα τη μάσκα του προσώπου, ενώ
σε γλωσσες όπως τα αγγλικά, τα γαλλικά ή τα γερμανικά δε μπορεί να υπάρξει
σωστή άρθρωση χωρίς χρήση της μάσκας.

Φιλε Salinas με ενδιαφερει αυτο που ειπες περι μασκα προσωπου που δε χρησιμοποιουμε οι Ελληνες.
Θα μπορουσες να μου εξηγησεις ποιο ακριβως σημειο εννοεις?


Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #18 στις: 03/05/09, 13:23 »
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες & παιδισσες!

Τα αγγλικα μου θεωρω πως ειναι και γ**ω (εχω προφισιενσυ,εχω δει απειρες ταινιες, βιντεο,σειρες, οπου στην βαση πρωτα ακουω την ομιλια και μετα διαβαζω τους υποτιτλους, hell, αφου χρησιμοποιω τα αγγλικα πιο πολυ απ τα ελληνικα, αλλα η προφορα παραμενει αθλιοτατη)

υγ. Σιγα μην παω και στην αυστραλια, ελεος.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #19 στις: 03/05/09, 21:39 »
η πρόταση αγγλίδα γκόμενα δεν σου κάνει καθόλου άισθηση?? :P

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #20 στις: 17/09/09, 16:42 »
Blacksheepιε.
 Η δική μου πρόταση ειναι εντελώς διαφορετική. Εχει να κάνει μόνο με "το αυτί" 
Παρε μικρόφωνο, ακουστικά και κάτι να γράφεις τη φωνή. 
Μετά απλά ακου τραγούδια βρές τους στίχους κ μετα προσπάθησε να τραγούδήσεις ακριβώς αυτό που ακούς, (φράση-φράση μέχρι να ακουστεί ακριβώς το ίδιο).

Να έχεις υπόψη ότι δεν ξέρουν όλοι οι τραγουδιστές καλά Αγγλικά. Ο τραγουδιστής των Σκόρπιονς για παράδειγμα, στην αρχή δεν καταλάβενε κάν τι σήμαιναν αυτά που έλεγε!!!!Παρόλα αυτά ηξερε πως θα ακουγόταν καθε ξένη λέξη.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/09, 20:02 από raspygeorge »

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #21 στις: 27/10/09, 08:24 »
Ρε παιδια ξερει κανεις πως μπορω να βελτιωσω την αγγλικη προφορα μου ετσι ωστε να μπορω να πω και κανενα αγγλικο;

Πολλά και ενδιαφέροντα γράφτηκαν εδώ..
από μένα : μην ασχοληθείς με άγγλους αγγλίδες κλπ, αυτό που σου χρειάζεται είναι μιά καθαρή αμερικανική προφορά,
και όχι υπερβολές.. αλήθεια το ακροατήριο τι εθνικότητας παίζει ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #22 στις: 27/10/09, 09:39 »
Τα αγγλικα μου θεωρω πως ειναι και γ**ω (εχω προφισιενσυ,εχω δει απειρες ταινιες, βιντεο,σειρες, οπου στην βαση πρωτα ακουω την ομιλια και μετα διαβαζω τους υποτιτλους, hell, αφου χρησιμοποιω τα αγγλικα πιο πολυ απ τα ελληνικα, αλλα η προφορα παραμενει αθλιοτατη).

Φίλε Μαυροπρόβατε, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά αν πράγματι η προφορά σου είναι "αθλιότατη" όπως λες κι εσύ ο ίδιος, τότε πολύ απλά τα Αγγλικά σου δεν είναι "και γ-α-μ-ώ". Ξέρω πως ακούγομαι απόλυτος αλλά σού μιλάω από εμπειρία και πιστεύω ότι αν είχες ζήσει στην Αγγλία θα το είχες διαπιστώσει στην πράξη, όπως το διαπίστωσα κι εγώ. Το γεγονός ότι καταλαβαίνεις τα Αγγλικά από ταινίες φυσικά και δεν σημαίνει ότι μπορείς και να μιλήσεις με σωστή προφορά. Πολλές φορές δεν σημαίνει ούτε καν ότι μπορείς να μιλήσεις στοιχειωδώς καλά, αφού στην διαδικασία εκμάθησης μιας γλώσσας η ικανότητα κατανόησης αυτών που ακούς προηγείται πάντα της ικανότητας επαρκούς έκφρασης και χρήσης της γλώσσας. Δυστυχώς εμείς οι Έλληνες και γενικά οι Νοτιοευρωπαίοι έχουμε ένα επιπλέον μειονέκτημα, καθώς η φυσική μας προφορά είναι πολύ διαφορετική από αυτή των Βορειοευρωπαίων, γι αυτό και είναι πολύ πιο εύκολο για έναν Έλληνα να μιλήσει σωστά τα Ιταλικά ή τα Ισπανικά απ' ό,τι τα Αγγλικά, τα Γερμανικά ή τις Σκανδιναβικές γλώσσες. Τα φροντιστήρια δεν μπορούν (και πολλές φορές δεν προσπαθούν) να σού μάθουν τη σωστή προφορά η οποία είναι μια πολύ σημαντική παράμετρος γλώσσας, ειδικά της Αγγλικής, όπως σημαντική είναι η γνώση της "καθημερινής" γλώσσας που μιλάει ο κόσμος και η οποία μπορεί να διαφέρει αρκετά από τα Αγγλικά που μαθαίνεις διαβάζοντας ένα βιβλίο. Αυτά είναι πράγματα που μαθαίνονται με πολλή δουλειά αν ζεις στη χώρα που μιλιέται η γλώσσα ή τουλάχιστον αν συναναστρέφεσαι και μιλάς σε καθημερινή βάση με άτομα που τη μιλάνε σωστά.

Αν θέλεις κάποια στιγμή το αναλύουμε περισσότερο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος conny

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #23 στις: 27/10/09, 21:32 »
Συμφωνώ με αυτά περί ασκήσεων κτλ. γιατί τα ακούσματα είναι το παν.Πάντως μια λεπτομέρεια:να σκέφτεσαι, όταν μιλάς ή τραγουδάς ,σαν Αμερικάνος.Σκέψου πως είσαι Αμερικάνος,μπες στο πετσί του ρόλου,δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω!... :) Γενικώς αυτό ισχύει με τις ξένες γλώσσες,δεν πρέπει πρώτα να σκεφτόμαστε στα ελληνικά και να μεταφράζουμε,σκεφτόμαστε σαν νέιτιβ σπίκερς...Τέλος πάντων,κάποια πιο συγκεκριμένη συμβουλή δεν μπορώ να σου δώσω γιατί εγώ δεν το προσπάθησα ποτέ!...Έχω καλή προφορά σε όλες τις γλώσσες,απλά το πετυχαίνω...Ίσως είναι και λίγο θέμα κλίσης...Αλλά τίποτα δεν υπάρχει που να μη διορθώνεται με δουλειά,κλίση-ξεκλίση!Το 'ελεγε κι ένας ψυχολόγος στην τηλεόραση:η επιτυχία είναι 10 τα εκατό ταλέντο και 90 τα εκατό δουλειά...Άρχισα τα άσχετα,ξέφυγα,αλλά δεν πειράζει!Ελπίζω να βοηθήσει κι αυτό!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/09, 21:50 από conny »

Αποσυνδεδεμένος teoguardian

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: αγγλικη προφορα
« Απάντηση #24 στις: 03/12/09, 03:04 »
Φιλε μου...πρεπει να υποκριθεις....αν μιλισω αγκλικα ολοι καταλαβαινουν οτι ειμαι ελληνας..
οταν ομως τραγουδαω αγκλικα ολοι με ρωτανε αν ειμαι αμερικανος.
Καντο για αστειο στην αρχη...καντο εντονα και με υπερβολη...σιγα σιγα θα σου βγει...
na kai to solo tou nightfall pou ixografisa sto ypogeiaki mou http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=633391