Αποστολέας Θέμα: Agora kitharas..  (Αναγνώστηκε 25437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Agora kitharas..
« στις: 02/06/10, 23:15 »
Geia sas.sorry gia ta greekglish alla exei provlima to pc m..Loipon skeftomai na agorasw mia kaluterh kithara apo auth pou exw..exw skopo na dwsw 1000-1200 euro.thelw na mou peite th gnomh sas gia thn dean razorback alla xwris mg magnites giati apo oti xerw pairnoun bataries.episis thelw na mou proteinete an xerete kapoia allh kithara jackson h esp.opws katalavate paizw metal.

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #1 στις: 02/06/10, 23:33 »
dean razorback alla xwris mg magnites giati apo oti xerw pairnoun bataries.

δηλαδη απορριπτεις τους emg επειδη δουλευουν με μπαταριες?

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #2 στις: 02/06/10, 23:55 »
Koita profanws kai den tous aporriptw..alla paizw kiriws monos m.kai tha protimousa kt allo xwris bataries..enoeite pws eine tromeroi magnites..aa kai episis den thelw na parw v kithara xexasa na to grapsw pio prin..

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #3 στις: 02/06/10, 23:59 »
..alla paizw kiriws monos m.kai tha protimousa kt allo xwris bataries...

Και που κολλαει το οτι θες να παιζεις μονος σου με τις μπαταριες; Απλα δε μπορω να καταλαβω το σκεπτικο.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #4 στις: 03/06/10, 00:04 »
..alla paizw kiriws monos m.kai tha protimousa kt allo xwris bataries...

Και που κολλαει το οτι θες να παιζεις μονος σου με τις μπαταριες; Απλα δε μπορω να καταλαβω το σκεπτικο.

Εχμ...ουτε εγω...???...  ::)

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #5 στις: 03/06/10, 00:13 »
Den uparxei kati sigekrimeno na katalavate.apla den thelw bataries...an exete na proteinete kapoia kithara...kai na apadisete an boreite se oti rwtisa parapanw.tha me voithousate..

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #6 στις: 03/06/10, 00:23 »
Μαλλον δεν ξερεις τι θες ακριβως...λες πως δεν θελεις V κιθαρα αλλα η Dean Razorback αν εξαιρεσεις τα πανω κερατα V σχημα εχει ουσιαστικα. Επισης Jackson και ΕSP καμια σχεση με τη Razorback. Οριστε η κιθαρα χωρις EMG μαγνητες --> http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_dimebag_razorback_exp_lh.htm Προσωπικα θα την επαιρνα μονο αν ηθελα να παιξω pantera ή κατι αλλο παρομοιο, με την προυποθεση πως δεν θα ηταν η μοναδικη κιθαρα που θα ειχα. Πες μας επισης τι κιθαρα εχεις τωρα και ποιος ειναι ο υπολοιπος εξοπλισμος σου (ενισχυτης ή πεταλια ή πεταλιερα).

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #7 στις: 03/06/10, 00:33 »
Exw twra mia ftini ibanez gio..o upoloipos exoplismos mou einai enas marshall mg 30fx.ton opoio den skopeuw na ton allaxw kai petaliera exw thn gt 10.auta..aplws kathara se thema sximatos h razorback m aresei pio polu apo opoiadipote v..den milaw gia ixo twra alla gia sxima...alla kai pali den thelw twra na agorasw v

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #8 στις: 03/06/10, 00:41 »
Εγω δε νομιζω οτι μπορει να σταθει μια τετοια κιθαρα και η καθε high end κιθαρα αξιοπρεπως με εναν marshall mg30.
Αφου επιμενεις, εγω τουλαχιστον θεωρω ιδανικη την Eclipse της ESP για μεταλ παιξιματα. Αλλα το σκεπτικο του παιρνω ακριβη κιθαρα σε χαμηλων προδιαγραφων rig δε στεκει. Σα να βαζεις κινητηρα φερραρι σε lada ενα πραγμα
(γιατι ολοι θελουν αλλη κιθαρα και κανενας ενισχυτη,αλλαγη μαγνητων?κλπ. Πραγματα που κανουν στην τελικη τη διαφορα)

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #9 στις: 03/06/10, 00:43 »
Katalava ti thes na peis..alla ok thewrw oti o ixos tou marshall mg 30fx gia to spiti eine ikanopioitikos kai oti me mia kaluterh kithara tha veltiothei kapws..

Αποσυνδεδεμένος kostasmel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #10 στις: 03/06/10, 01:00 »
απλα η κιθαρα αν την κοτσαρεις σε ενα καλο ενισχυτη θα απογειωθει σε σχεση με τον mg......και γω αυτον τον ενισχυτη εχω και το μονο καλο που του βρισκω ειναι οτι συνδιαζεται ωραια με την πεταλιερα μου για χρηση σκετος ειναι εντελος περιοριστικος..........

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #11 στις: 03/06/10, 01:02 »
Nai edw tha simfwnisw me thn petaliera mia xara ton sundiazw...apo evdomada tha arxisw na psaxnw gia kithara.enoo na dokimasw diafores klp..

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #12 στις: 03/06/10, 01:25 »
Παράθεση
Katalava ti thes na peis..alla ok thewrw oti o ixos tou marshall mg 30fx gia to spiti eine ikanopioitikos kai oti me mia kaluterh kithara tha veltiothei kapws..

Ξεχνα το. Απλα ξεχνα το. Θα παρεις την κιθαρουκλα θα την καρφωσεις στον MG και θα ξενερωσεις τη ζωη σου.
Σκασε ενα 300αρι απο το budget σου για εναν ενισχυτη, πετα πανω την πεταλιερα καρφωσε και την κιθαρουμπα και θα πινεις κρασι στην υγεια μας!

Και γω τα ιδια ελεγα. Μεχρι που καταλαβα οτι για να λενε ολοι οτι ο ηχος ειναι 90% ο ενισχυτης, καποιο δικιο θα εχουν ;)

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #13 στις: 03/06/10, 02:25 »
Kai egw to exw akousei auto..den exw kai toso megalh ebiria gia na boresw na krinw kati tetoio.pros to paron pantos kai gia arketo kairo tha elega skeftomai na kratisw ton marshall giati polu apla se sindiasmo me thn petaliera mou aresei o ixos....twra an o ixos eine 90% enisxitis den to polupisteuw alla den to aporriptw kiolas giati opws eipa den exw megalh ebiria.parolla auta thellw na parw mia kalh kithara.kai an exete na proteinete kati gia jackson...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #14 στις: 03/06/10, 03:39 »
Αν σου αρεσει ο ηχος που βγαζεις απο το ΕΚΤΡΩΜΑ που λεγεται Marshall MG σου προτεινω να μην κανεις τιποτα αλλο μεχρι να ακουσεις την ΤΑΠΕΙΝΗ σου Ibanez GIO σε καλο ενισχυτη ωστε να εχεις μια αποψη του τι ειναι ο καλος ηχος...


Και για να καταλαβεις καλυτερα:


Κιθαρα 3000 ευρω + Μarshall MG = Χαλια Αποτελεσμα
Ibanez GIO + Καλος ενισχυτης = Απο ΚΑΛΟ ως ΠΟΛΥ καλο αποτελεσμα


Αν τωρα δε θες να μας ακουσεις και σκασεις 1200 ευρω ΜΟΝΟ για κιθαρα πηγαινε σε ενα γνωστο μαγαζι του κεντρου που κανει καλοκαιρινες προσφορες και παρε μια ESP MII... Σε αυτα τα λεφτα (αλλα και πιο πανω) για μεταλ εγω αυτη θα επαιρνα.


Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #15 στις: 03/06/10, 12:38 »
Kala.den to les kai ektrwma emena kalos enisxitis mou fenetai..pera apo ton ixo tha veltiothei omws kai o tropos pou paizw..dokimasa thn dean razorback to bratso mou fanike polu xodro.alla exw sinithisei apo thn ibanez ths opoias to bratrso einai polu lepto

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #16 στις: 03/06/10, 12:49 »
φιλε μου με συγχωρεις κι ολας, αλλα για να βλεπεις οτι ολοι συμφωνουν και σε συμβουλευουν το ιδιο, ισως θα επρεπε να τους ακουσεις...
και το πιο απλο που μπορεις να κανεις ειναι αυτο που σου προτεινε καποιος φιλος, για αρχη παρε την κιθαρα σου και ακουσε την σε διαφορετικους ενισχυτες για να καταλαβεις γιατι στο λενε!
Κι εγω με τον ιδιο ενισχυτη ξεκινησα και μετανιωσα την ωρα και την στιγμη που δεν ρωτησα καποιους πιο εμπειρους να μου πουν την γνωμη τους!
Μην ανησυχεις γαι το μπατζετ μια χαρα κιθαρες υπαρχουν στα λεφτα που θελεις να ξοδεψεις(μετα την αγορα-επενδυση σε ενισχυτη)! ;) ;)
Φιλικα παντα , γιατι ειναι κριμα να παρεις ενα και γ**ω τα οργανα και να σε ξενερωσει γρηγορα επειδη δεν θα μπορει να αποδοσει ο Marshal!!

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #17 στις: 03/06/10, 13:03 »
De diafwnw mazi sou giati to exw akousei apo pollous...alla pros to paron skeftomai na parw prwta kalh kithara kai argotera ena kalutero enisxiti..

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #18 στις: 03/06/10, 13:07 »
Καλά πάρε πρώτα το κουστούμι και..... μετά άλλαξε και σώβρακο.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #19 στις: 03/06/10, 13:16 »
Βλεπεις οτι σου προτεινουν καποια πραγματατα τα οποια προσπερνας στο ετσι...και επισης βλεπω οτι θες πασει θυσια να αγορασεις κιθαρα...
οποτε πας βολτιτσα στα μαγαζια δοκιμαζεις και παιρνεις οτι σου αρεσει και σε βολεψει...σε μενα μπορει να αρεσει η Les Paul αλλα εσενα να σου φαινεται το μπρατσο ροπαλο του baseball...γουστα ειναι αυτα...
Συγγνωμη αλλα αυτες δεν ειναι κατηγοριες τιμης για να ρωταμε και να μας προτεινουν...Σε τετοιες κατηγοριες τιμης απλα ξερουμε τι θελουμε και κοιταμε να μας "βολευει"  οπτικα και παικτικα....

Και ΟΧΙ ο MG δεν ειναι ουτε καν μετριος ενισχυτης...Αν δεν θες να ακουσεις τις γνωμες αυτων που ποσταραν σε αυτο το θεμα απλα κανε SEARCH στο φορουμ να δεις γνωμες  για τους MG και για το ποσο επηρεαζει τον ηχο σου ο ενισχυτης και οχι η κιθαρα...
Εχει συζητηθει εκατονταδες φορες και το θεμα τις κιθαρας και του ενισχυτη...
Επισης μια ερωτησουλα και αν θες απαντας δν με καιει κιολας δικο σου το budget αλλα ποσο καιρο παιζεις και θελεις να δωσεις τοσα χρηματα για κιθαρα?

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #20 στις: 03/06/10, 13:22 »
2 misi xronia peripou

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #21 στις: 03/06/10, 13:24 »
Σου φαινεται καλος ο MG γιατι προφανως δεν εχεις ακουσει τους πραγματικα καλους. Ο ηχος σου δε θα βελτιωθει με τη νεα κιθαρα, οτι βελτιωση παρατηρησεις στον ηχο θα ειναι καθαρα ψυχολογικη. Αυτο που θελω να πω ειναι πως να παρεις καινουργια κιθαρα απλα επειδη θες καινουργια κιθαρα, οχι για να βελτιωθει ο ηχος σου, γιατι αν θες το τελευταιο θα απογοητευτεις. Αυτα που σου λεμε δε στα λεμε ετσι...εχουν περασει απο τα χερια μου, οπως και αλλων φιλων φανταζομαι, πολλες κιθαρες, ενισχυτες των 60 ευρω εως 1000 ευρω λαμπατες κεφαλες κλπ και 4-5 διαφορετικες πεταλιερες. Και το συμπερασμα ειναι ενα, αν o ενισχυτης δεν ειναι καλος (και μετα οι πεταλιερα ή τα πεταλια) οτι και αλλο να αλλαξεις εκτος απο αυτον ηχο αντικειμενικα καλο δεν προκειται να βγαλεις. Η πηγη του ηχου ειναι μεν η κιθαρα αλλα αυτο ειναι που εξαπατα τους περισσοτερους γιατι ο ενισχυτης ειναι που καθοριζει στο μεγαλυτερο ποσοστο (80%-90%) την χροια και την ποιοτητα του ηχου σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/10, 13:26 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #22 στις: 03/06/10, 13:29 »
Ok euxaristw.tha dw ti tha kanw.kai gia na parw enan kalo enisxiti peripou posa tha prepei na dwsw kai an exeis na proteineis kapoion sigekrimeno na dw.gia tous marshall ma poia eine h gnomh sas?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #23 στις: 03/06/10, 13:33 »
Δε χρειαζεται να δωσεις πολλα για καλο ενισχυτη, εφοσον εχεις την πεταλιερα η οποια ειναι καλη ριξε μια ματια σε αυτον --> http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm...σου μενουν και 900 ευρω να παρεις και πολυ καλη κιθαρα (ισως και πιο πολλα αν πουλησεις την ibanez). O συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι λαμπατος και εχει πολυ καλο καθαρο καναλι ωστε να βαλεις πανω την πεταλιερα σου και να βγαλεις καλο ηχο και μη σε ξεγελανε τα 5w, ειναι πολυ δυνατος για το σπιτι, ειναι μικρος και εχει και 12ρι μεγαφωνο ωστε να μη χανει ογκο ο ηχος σου. Τον εχω δοκιμασει απο κοντα και ειναι οτι πρεπει.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/10, 13:36 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Iraklis Gk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #24 στις: 03/06/10, 13:38 »
Να πω και εγω την γνωμη μου , γιατι εχετε παρει το παιδι απο τα μουτρα . Και εγω με την ιδια ιμπανεζ ξεκινησα πριν καμια 6 χρονια την οποια την εχω ακομα για ψυχολογικους λόγους . Κιθάρα παιζουμε για να γουσταρουμε και το μισο κατα την γνωμη μου απο αυτο το γουστο ειναι η κιθαρα που κρατας το αλλο μισο ειναι ο ηχος να ειναι στα αυτια σου. Ο φιλος παραπανω ειναι προφανος κ****μενος και θελει μια νεα κιθαρα και δικιο εχει γτ ι δικια του ζητημα να κανει 100 ευρω ( και εμενα μου φαινοτανε να δινο το 30-40% της αξιας της κιθαρας μου για σερβις και χορδες) εφόσον νομίζει οτι ειναι καλυμενος με τον ηχο του προς τον παρον γιατι να μην παρει μια νεα κιθαρα την οποια θα γουσταρει και θα του δωσει κινητρο να συνεχησει αυτο που κανει ? Διαβαζοντας μερικα ποστ αυτο που βλεπω ειναι οταν καποιος ερχετε με μια απορια και ρωταει εδω κατι συνηθως φευγει μπερδεμενος λογω του οτι του εχουν γινει 150 διαφορετικες προτασεις ( καλα εδω ολοι συμφωνειτε) ΣΗΜΑΣΙΑ εχει να κανεις αυτο που γουσταρεις να παιζεις και να ακουγεσε οπως εσυ γουσταρεις και καλος η κακος διαλεξες ενα ακριβο χομπυ οποτε θα δωσεις χρηματα και μαλακιες θα κανεις και ολα . Απλα παιζε αγορασε αυτο που γουσταρεις και μη μασας υπαρχουν και οι αγγελιες κανεις δεν παει χαμενος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
5348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/02, 23:44
από Σπύρος
14 Απαντήσεις
26585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 19:14
από GreekDudeCovers
45 Απαντήσεις
14675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 21:03
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
5547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 01:19
από elsar
126 Απαντήσεις
38015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/16, 11:18
από MACMISIAS
10 Απαντήσεις
4932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 23:49
από metalmike
13 Απαντήσεις
5521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 00:05
από Serviani
0 Απαντήσεις
1330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 17:52
από Απόλλων
10 Απαντήσεις
4328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:22
από rudi
4 Απαντήσεις
2699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 15:43
από geopaok