Αποστολέας Θέμα: UCG102  (Αναγνώστηκε 2869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TheEnd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
UCG102
« στις: 14/10/10, 15:53 »
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη έχετε για το behringer ucg102 http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4763
μαζί με το guitar rig. Λόγο ότι έχω έναν φθηνό ενισχυτή  WA15G washburn, μήπως με αυτά θα έχω καλύτερο ήχο, λόγο του χαμηλού badget που έχω + ότι έτσι γλιτώνω από την αγορά διάφορων εφέ .


Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: UCG102
« Απάντηση #1 στις: 14/10/10, 16:08 »
Koιτα, προσωπικη εμπειρια δεν εχω, αλλα σιγουρα δεν θα ειναι και οτι καλυτερο.
Νομιζω οπτι αξιζει να δωσεις αλλα 50-70€ και να πας σε κατι καλυτερο...
Επισης εχε υποψην σου οτι ναι μεν θα μπορεις μεσω του pc να παιρνεις περισσοτερους ηχους και εφφε κτλ αλλα για να τα ακους αυτα "σωστα" θα πρεπει να εχεις και καλα ηχειακια... Γιατι να πας και συνδεσεις στο pc ηχεια των 20-30€, μην περιμενεις κι εκει να δεις σοβαρα αποτελεσματα...
Αν εχεις καλα ηχειακια, εισαι κομπλε με μια καλουλα καρτα ηχου με asio drivers.
Αν δεν εχεις ηχειακια ψιλο-καλα, θα πρεπει να παρεις και ηχεια. Οποτε αν πεις 100-120€ για μια καλουλα καρτα ηχου και αλλα 100-200 για ενα ψιλο-καλο σετ ηχειακια (stereo παντα), τοτε φτανεις σε συνολικο κοστος τετοιο, που θα μπορουσες να χτυπησεις εναν καινουριο ενισχυτη...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος TheEnd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: UCG102
« Απάντηση #2 στις: 15/10/10, 15:27 »
Βασικά αυτό είναι από μόνο του κάρτα ήχου, γιαυτό τον λόγο δεν θα χρειαστώ τίποτα παραπάνω, γιαυτό ρωτάω.Απλός  δεν ξέρω για το guitar ring αν ο ήχος που κάνει είναι οκ.κι γενικά αν συμφέρει.

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: UCG102
« Απάντηση #3 στις: 23/10/10, 22:12 »
 :) Είναι΄πολύ καλή λυση για τα λεφτά της η εν λόγω κάρτα. Δε χρειάζεται τροφοδοτικά και παίζει πολύ καλά. Χρειάζεται καλή εγκατάσταση με τα τελευταία updates και drivers και να συνδέεται πάντα στην ίδια usb θύρα. Επίσης, θέλει κάποιες ρυθμίσεις στα προγράμματα που θα χρησιμοποιείς (cubase, guitar rig, revalver κλπ) ώστε να μην έχει latency/καθυστέρηση.
Αν ρυθμιστεί σωστά, τότε είναι μια χαρά για practice, recording, editing και έχει πολυ καλό ηχο κι άπειρες δυνατότητες με VST plugins, Vst host προγράμματα , cubase κλπ
 Αν έχεις έναν καλό Η/Υ(δεν απαιτεί τερατώδεις επιδώσεις), καλά ηχειάκια ή ακουστικά και εμπειρία(που με ψάξιμο αποκτάται εύκολα) σε προγράμματα VST και ηχογράφησης, τότε θα έχεις πολύ περισσότερα από ό,τι παρέχει ένας οικονομικός ενισχυτης και πεταλιέρα!
 
Cheerz

Αποσυνδεδεμένος BOULIS13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: UCG102
« Απάντηση #4 στις: 23/12/10, 00:29 »
εγώ το χρησιμοποιώ με τα ηχεία Logitech z-2300 (200 watt RMS -400 watt peak power) μιά χαρά ακούγεται και ρίχνει τοιχους . Το rig καλό ειναι αλλά δες και στον "όρμο του πειρατή" για το amplitube 3 , amplitube fender , amplitube Hendrix και λοιπα παρόμοια. Για να ακούς τη κιθάρα σου στο rig και ταυτόχρονα να παίζεις και video ή mp3 σύνδεσε την έξοδο ακουστικών του UCG102 στο Line in του υπολογιστή (δουλεύει το UCG102 ως κάρτα ήχου αλλά δίνει σήμα και στα ηχεία).Εγώ το κάνω με αντάπτορα δύο θηλυκά σε ένα αρσενικό .

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: UCG102
« Απάντηση #5 στις: 23/12/10, 00:34 »
Χμ.....καλή η λύση των vst...χρησιμοποιώ και εγώ πολύ συχνά σε ηχογραφήσεις κτλ (κυρίως το amplitube και το mainstage)...τεράστια ποικιλία σε εφφέ, ήχους κτλ....αλλά να ξέρεις ότι δεν βγάζει τις δυναμικές που βγάζει ένας ενισχυτής....αυτό ειναι άποψη μου πάντα....υπάρχουν άλλα άτομα μέσα στο φόρουμ που πιστεύουν το αντίθετο....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
12413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/14, 18:07
από kkmspm (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
6774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/13, 08:49
από Korgy
13 Απαντήσεις
4870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/14, 11:26
από vegos