Αποστολέας Θέμα: Metalcore  (Αναγνώστηκε 10523 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #25 στις: 27/08/10, 23:50 »
Ας ειναι καλα τα limiter με side chain...  >:D

@Garvin: Δεκτον, αλλα στα live δν παιζουν protools...
Triggers ομως? ;D

Ρίξτε καμιά εξήγηση... :P

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #26 στις: 28/08/10, 00:31 »
Και για να το κανουμε πιο νιανια:
  • Hardcore
    Pro-Pain:
  • Crossover
    Suicidal Tendencies:
  • Grindcore
    Napalm Death:
  • Metalcore
    August Burns Red:
Εντελως τυχαιες επιλογες.

gers για triggers δες εδω.

Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #27 στις: 28/08/10, 01:03 »
@draned: To grindcore δν το βαζω στα core, γιατι για μενα δν ανηκει στα -core ειδη...δηλαδη, ενα beatdown κανει τη μουσικη core?? Oσο για την προσφορα της hardcore μουσικης, συμφωνω μαζι σου, εχει προσφερει αρκετα, τα οποια και μπορει να ακουω, ασχετα αν δν ακουω hardcore...

Και οι Pro-Pain, οπως και οι Pantera αν θες τη γνωμη μου, δν ειναι κ το χαρακτηριστικοτερο σχημα που μπορεις να δωσεις...

Οσο για το κομματι που εδωσες, οχι μονο μειωση του IQ προκαλει, αλλα και της τεστοστερονης και μαλιστα κατακορυφη!!! ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #28 στις: 28/08/10, 01:19 »
Χμμμ χαρακτηριστικοτερα Hardcore συγκροτηματα??Agnostic Front,Madball,Sick of it all και μεταγενεστερα Hatebreed!Τελος! ;)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #29 στις: 28/08/10, 01:38 »
Αφιερωμενο.



Για διαφωτιστε κι εμενα τον ασχετο... Αυτη η βοθριλα που εμοιαζε σα να σφαζαν καποιον σε ενα πηγαδι μπηκε ως παραδειγμα εμπνευσμενου και καλου κομματιου..? Γιατι χωρις να θελω να ανοιξω κανενος ειδους διαμαχη, τοτε μαλλον εχω γερασει αποτομα και μερικα πραγματα δεν μπορω να τα θεωρησω μουσικη... ;)
Παντα φιλικα και χωρις καμια διαθεση ειρωνιας προς τα μουσικα γουστα των αλλων.



Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #30 στις: 28/08/10, 02:00 »
Η γνωμη μου ειναι οτι το κουραζετε πολυ.
Επισης δε συμφωνω με την εποψη του draned περι ταμπελων,εχουμε χασει το μπουσουλα με τις εκατονταδες ταμπελες.Να σας πω ενδεικτικα,ειμαι 22 και ακουω απο τα 7 που ξεκινησα κιθαρα κιολας,μεγαλωσα με ατοφιο heavy metal,thrash,death,grind,doom,aor και παει λεγοντας.Κλασσικο 80's και λιγο απο 90.Απο την εποχη του grunge και μετα τιποτα δεν ειναι ιδιο,νεα κυματα νεες τασεις που προσωπικα με αφηνουν αδιαφορο.Σιχαινομαι μπαντες τυπου slipknot(κι ας μαμαει ο seven)korn,limp bizkit,SOAD,chimaira,gojira,lamb of god κλπ κλπ.

Μας τα χουν πριξει με αυτο το drop tuning και τις φλωρικες παραγωγες,που χωρις αυτα και το gain στο τερμα δε μπορουν να βγαλουν ενα killer riff.Αλλα βεβαια,τι περιμενεις απο πιτσιρικια που δεν εχουν "μελετησει"καθολου old school.

Θα αγορασω το νεο αλμπουμ μιας μπαντας που παιζει εδω και 20-30 χρονια αλλα δεν ασχολουμαι με νεες μπαντες,καθολου.

Και τελος,αν και η λεξη "ντροπη" ειναι καπως βαρια,τη βρισκω σωστη.Δε στεκει να ακουει καποιος slipknot και να λεει ειμαι μεταλας χωρις να εχει ακουσει η να εχει ασχοληθει με priest,maiden,metallica,venom κλπ κλπ.

Αυτη ειναι η αποψη μου.
Press ENTER to look up in Wiktionary or CTRL+ENTER to look up in Wikipedia

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #31 στις: 28/08/10, 02:17 »
@G.K.: Καλως ηρθες στον κοσμος του brutal death!!! ;D ;D ;D

@Ibanezos: Δε θεωρεις, ας πουμε, ντροπη το AOR?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #32 στις: 28/08/10, 03:31 »
Αγαπητέ draned υπάρχει "σχολή ανωτάτης ειρωνευτικής" και κάνεις την πτυχιακή σου; Αλλιώς δε μπορώ να καταλάβω αυτό σου τον τόνο στην προηγούμενη απάντησή σου προς εμένα.

Είπα την άποψή μου και διευκρίνησα πως δεν έχω ακούσει (κατ' έπιλογήν) ιδιαίτερα το είδος. Μπορεί οι Pantera να ήταν μπαντάρα (όπως και μερικές άλλες) και να είχαν να πουν πολλά ως μουσική και στίχος αλλα απο εκεί και πέρα ό'τι έχω ακούσει με υπότιτλο "whatever-core" μου ακούγεται ανέμπνευστο και εξαιρετικά "λίγο" για να λογίζεται έτσι εύκολα σαν metal ιδίωμα. Αυτές οι μπάντες βασίζονται στα τσιτωμένα γκάζια, στις ογκώδεις παραγωγές και στο image ενω αν τα αφαιρέσεις αυτά δε μένει σχεδόν τίποτα. Και κατ'εμέ, αυτοί που εντυπωσιάζονται απο αυτά τα 3 στοιχεία που προανέφερα ανήκουν στην ηλικία των 18 ετών (5 πάνω 5 κάτω δεν κάνει διαφορά) και αποτελούν ένα πολύ πολύ μεγάλο target group για τις εταιρείες!. Και εγω σε αυτή την ηλικία, πιθανόν να εντυπωσιαζόμουν Ευτυχώς πάνε κάμποσα χρόνια απο τότε...

Αυτή είναι η άποψή μου και αν θες να την αλλάξεις, ευχαρίστως... αλλα με επιχειρήματα παρακαλώ! Με το να ειρωνεύεσαι απλώς ρίχνεις το δικό σου επίπεδο...

The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #33 στις: 28/08/10, 13:56 »

Παντως υπαρχει και μεγαλυτερη ξεφτιλα απο metalcore/deathcore: crunkcore <- Προσοχη οποιος πατησει το link, το ακουσμα του συγκεκριμενου κομματιου προκαλει μειωση του IQ κατα 25% απο το πρωτο δευτερο.
Τι σκατά είναι αυτά τα ζώα? >:( :o
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #34 στις: 28/08/10, 14:29 »

Παντως υπαρχει και μεγαλυτερη ξεφτιλα απο metalcore/deathcore: crunkcore <- Προσοχη οποιος πατησει το link, το ακουσμα του συγκεκριμενου κομματιου προκαλει μειωση του IQ κατα 25% απο το πρωτο δευτερο.
Τι σκατά είναι αυτά τα ζώα? >:( :o
Αιγό τω ακούσα ωλοκλύρο κε δαιν επαθά τοιπώτα!!! μοια χάρα ύνε το σειγκρώτιμα!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #35 στις: 28/08/10, 17:29 »
Εγο κε ακουσα πριν οχι αλλα μετα δεν ακουσα γιατι ηδα καθος ορεο κοματι, γιατι ιπα οχι δεν αλλα νε θα κανο αλα δεν εκανα ευχαριστιθικα οχι εγο αλλα ακουσα νε πριν ηδα μετα και μου αρεσε.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/10, 17:33 από Enema »

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #36 στις: 28/08/10, 18:37 »
Εγο κε ακουσα πριν οχι αλλα μετα δεν ακουσα γιατι ηδα καθος ορεο κοματι, γιατι ιπα οχι δεν αλλα νε θα κανο αλα δεν εκανα ευχαριστιθικα οχι εγο αλλα ακουσα νε πριν ηδα μετα και μου αρεσε.
Πωτς γκένεν αυτό?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Metalcore
« Απάντηση #37 στις: 28/08/10, 19:55 »
Ε, ενταξει, μη το παρατραβηξουμε αυτο το αστειο ;) Καταλαβαμε το νοημα ( ευτυχως δε το ακουσα ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #38 στις: 29/08/10, 01:26 »

@Ibanezos: Δε θεωρεις, ας πουμε, ντροπη το AOR?


Χαχα,καλη ερωτηση!

Οχι.Απευθυνεται σε ευρυ κοινο,εχει βγαλει φωναρες,εχει βγαλει κιθαριστες με φρυδια και εχουν γραφτει ριφς και σολο που θα μεινουν ανεξητηλα.Ενω η νεα σκηνη δεν εχει τιποτα απο τα παραπανω.

Τωρα μπορει να αναρωτιεσαι,καλα και το image αυτο δεν ηταν ντροπη?Εδω δε θα διαφωνησω,πολλοι το παρατραβηξαν αλλα περαν του image η μουσικη ειτε τεχνικα,ειτε μελωδικα ειτε σαν συνολο δε μπορει κατ εμε να συγκριθει με το νεο κυμα που ακους ενα σιντι και μετα απο δεκα μερες δε θυμασαι ουτε τιτλους,ουτε ριφς ουτε τιποτα.


Υ.Γ.Για να καταλαβεις τι κολλημα εχω φαει με τη νεα γενια,εκτος απο αυτα τα -core δεν ακουω ουτε power ουτε death,ουτε thrash κλπ.Προτιμω τα old school.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #39 στις: 29/08/10, 03:04 »
Oταν κατι ειναι θεμα γουστων ολα τα υπολοιπα περιττευουν, τι προσπαθειτε να πεισετε ο ενας τον αλλον, δεν εχει νοημα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #40 στις: 29/08/10, 06:14 »
Εννοειται! Οπως ειπα και στο ποστ του Garvin, η τεχνολογια του "διορθωνειν" εχει μπει σε ολα τα ειδη ;)

δεν ειναι η τεχνολογια του διορθωνειν. ειναι η τεχνολογια του ''ειμαι ασχετος αλλα θελω να βαραω 8 μποτες το δευτερολεπτο''
και γι αυτο στα live ακους τα μισα απο αυτα που ακουγονται στο δισκο. η τεχνολογια για να διορθωσεις υπαρχει, αλλα είναι άλλο αυτό, και αλλο να σε βοηθαει να παιξεις κατι που εσυ σαν παικτης δεν μπορεις.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #41 στις: 29/08/10, 13:36 »
@Ibanezos: Στο ειπα απλα επειδη ολα ειναι θεμα οπτικης. AOR ακουω κ εγω κατι φορες, αλλα δε θεωρω ντροπη κανενα ειδος μουσικης...ολα ειναι θεμα γουστου...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Metalcore
« Απάντηση #42 στις: 29/08/10, 14:10 »
λοιπον για το θεμα της ντροπης θα πρεπει να ληξει... και ισως να βγει και απο τον τιτλο του τοπικ...
απο κει και περα μιας και εχουμε να κανουμε με metalcore ας μην αραδιαζουμε ολοι τις γνωσεις μας περι αλλως μουσικων σκηνων...
ακομα, σε οτι εχει να κανει με το metalcore, νομιζω πως ειναι ενα παρακλαδι/συνεχεια που ετσι κι αλλιως θα εμφανιζοταν μιας και τα πραγματα στην μουσικη πηγαινουν ολο και σε πιο ακραιες οδους!! σημερα υπαρχει ενα ιδιαιτερο hype για αυτη την σκηνη, μιας και εχουν πεσει ολες οι εταιρειες πανω σε αυτα τα νεα σχηματα αναζητωντας ετσι τους νεους μεσσιες που φυσικα ποτε δεν θα ερθουν... κακα τα ψεματα, καποιοι εγιναν πατερες του μεταλ οχι γιατι απλα επαιζαν καλυτερα απο καποιους αλλους, αλλα γιατι οι ευκαιριες τοτε ηταν πιο περιορισμενες... μετραγες τι κυκλοφοριες στα δαχτυλα...

οπως και να χει, το αν θα πεθανει το metalcore θα το δειξουν τα επομενα 2-3 χρονια. οπως εγινε και με το NuMetal... που απλα χαθηκε το ενδιαφερον...
προσωπικη αποψη ειναι οτι μαλλον θα ξεφτυσει ή απλα θα εξεληχθει σε κατι αλλο...

για να θειξω και καποιες αποψεις που διαβασα πιο πανω... ας μην ειμαστε μονοπλευροι... γιατι κι εγω ευχομαι να σταματησουν ολοι οι μαθουσαλες να παιζουν τα ιδια και τα ιδια εδω και χιλιαδες χρονια, αλλα δεν καθομαι να τα πρηζω στους γυρω μου...

Αποσυνδεδεμένος panosmetal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #43 στις: 03/01/11, 15:24 »
pedia kai ego pistevo oti kathe idos mousikis aresi ston kathena gia kapious logous.ego ime fanatikos opados ths metalcore kai ths groove metal.kai iparxoun poli aksiologa metalcore sigrotimata...ena apo auta ine oi parkway drive ena apo ta kalitera sigrotimata ths metalcore skinis.

iparxoun kai polla alla aksiologa sigrotimata.kai emena den maresi gia paradigma h thrash metal opos oi slayer gia paradigma alla den tous katakrino.apla den mou aresi auto to styl. :)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #44 στις: 03/01/11, 19:20 »
pedia kai ego pistevo oti kathe idos mousikis aresi ston kathena gia kapious logous.ego ime fanatikos opados ths metalcore kai ths groove metal.kai iparxoun poli aksiologa metalcore sigrotimata...ena apo auta ine oi parkway drive ena apo ta kalitera sigrotimata ths metalcore skinis.http://www.youtube.com/watch?v=6_1WWJhQGbE
iparxoun kai polla alla aksiologa sigrotimata.kai emena den maresi gia paradigma h thrash metal opos oi slayer gia paradigma alla den tous katakrino.apla den mou aresi auto to styl. :)


Μουσικα περι ορεξεως, αλλα ρε φιλε, κιθαριστας ακραιου ηχου με... διχαλο στη σκηνη?? Ειναι κωμικοτραγικο...δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Metalcore
« Απάντηση #45 στις: 03/01/11, 19:29 »
Παντως υπαρχει και μεγαλυτερη ξεφτιλα απο metalcore/deathcore: crunkcore <- Προσοχη οποιος πατησει το link, το ακουσμα του συγκεκριμενου κομματιου προκαλει μειωση του IQ κατα 25% απο το πρωτο δευτερο.


Καμία μουσική δεν είναι ντροπή ή ξεφτίλα, όλοι έχουμε το γούστο μας. Και σίγουρα, κανείς άνθρωπος δεν χαρακτηρίζεται πνευματικά ή ψυχικά αποκλειστικά από την μουσική που ακούει. Αν επιμένεις πάντως, μπορώ κάλλιστα να βρω άσχημους χαρακτηρισμούς για το γούστο σου, μιας και δεν συμβαδίζει με το δικό μου. Αλλά ας είμαστε συγκρατημένοι, παρακαλώ.  Ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του, και όποιος δεν σέβεται αυτό καλύτερα να αποσυρθεί από την συζήτηση. 
Το Crunkcore λοιπόν, δεν είναι του γούστου μου, αλλά δεν παύει να είναι πρωτότυπο! Μάλιστα, θα μ'άρεσε να ακούσω και beatάκια με brutal φωνητικά και να δω κόσμο να χορεύει. Ωραία ιδέα και για διασκευές. Δεν ξέρω γιατί, μου ήρθε στο μυαλό το Billie Jean :metal


Πρωτότυπο επίσης είναι ετούτο εδώ το all-girl grind συγκρότημα:



(Είπε κανείς ότι αυτά τα είδη μουσικής είναι μόνο για άντρες;... ελπίζω όχι)


@panosmetal,
Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες!


Μουσικα περι ορεξεως, αλλα ρε φιλε, κιθαριστας ακραιου ηχου με... διχαλο στη σκηνη?? Ειναι κωμικοτραγικο...δεν ειναι?


Τότε τι να πει κανείς πχ. για τον Angus Young; :P
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/11, 19:42 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #46 στις: 03/01/11, 19:49 »
Καμία μουσική δεν είναι ντροπή ή ξεφτίλα, όλοι έχουμε το γούστο μας. Και σίγουρα, κανείς άνθρωπος δεν χαρακτηρίζεται πνευματικά ή ψυχικά αποκλειστικά από την μουσική που ακούει. Αν επιμένεις πάντως, μπορώ κάλλιστα να βρω άσχημους χαρακτηρισμούς για το γούστο σου, μιας και δεν συμβαδίζει με το δικό μου. Αλλά ας είμαστε συγκρατημένοι, παρακαλώ.  Ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του, και όποιος δεν σέβεται αυτό καλύτερα να αποσυρθεί από την συζήτηση. 

Πολυ σωστη η παρατηρηση σου Βασιλη και την δεχομαι και ζηταω συγγνωμη για τις εκφρασεις μου. Αν και βασικα με πειραζει που μονο απο αυτο το μηνυμα μου βγαζεις συμπερασματα για το ποια ειναι η σταση μου απεναντι σε ειδη που δεν ακουω, οταν πιο πριν απο εμενα καποιοι αλλοι εγραψαν προσβλητικα, εστω και εμμεσως, για καποια ειδη μουσικης σε ενα θεμα που συνεχιζει και περιεχει στον τιτλο του την λεξη ντροπη για καποιο αλλο ειδος. :-X
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Metalcore
« Απάντηση #47 στις: 04/01/11, 10:30 »
draned,
Έτυχε να βρω εσένα εύκαιρο και να σχολιάσω αυτό που είπες. Δεν γνωρίζω την στάση σου σε άλλα είδη μουσικής.
Ακολούθως, μίλησα γενικά, για όλους μας.

ενα θεμα που συνεχιζει και περιεχει στον τιτλο του την λεξη ντροπη για καποιο αλλο ειδος. :-X

Το'χα δοκιμάσει ήδη, με την τροποποίηση του τίτλου του αρχικού μηνύματος. Τέλος πάντων, τώρα είναι ΟΚ, άλλαξα τίτλο σε όλα τα μηνύματα.