Αποστολέας Θέμα: Προτασεις για power metal δισκους  (Αναγνώστηκε 22289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Οπως λεει και ο τιτλος, τωρα που ειναι διακοπες αποφασισα να ανανεωσω λιγο τη δισκοθηκη μου με αρκετες προσθηκες...και επειδη απο progressive εχω ηδη αρκετους δισκους στα υποψη αποφασισα να ζητησω βοηθεια για το αλλο αγαπημενο μου ειδος μεταλ, το power...γενικα σαν προτυπα εχω συγκροτηματα οπως Blind Guardian, Cirith Ungol, Helloween & Manilla Road...κοινως ευρωπαϊκο power κατα κυριο λογο...

Θα ηθελα να μου προτεινετε διαφορα σχετικα πιο αγνωστα συγκροτηματα (οχι Manowar  :P ) απο τα 80s μεχρι και σημερα που παιζουν power αλλα και ολα τα υποειδη του πχ heavy-power, power-prog, epic κλπ

Ευχαριστω προκαταβολικα παιδες!!!  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #1 στις: 25/12/10, 16:04 »
Edguy με κλειστά μάτια....πολύ καλή μπάντα και ο sammet φωνάρα.....η μόνη power μπάντα που ακόμα και τώρα μπορώ να ακούσω χωρίς να θέλω να κόψω την κεντρική αρτηρία.... :P


Για cd....τσέκαρε στάνταρ τα: Hellfire Club, The savage poetry, Vain Glory Opera.....βασικά τσέκαρε όλη τη δισκογραφία.... :P 

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #2 στις: 25/12/10, 16:10 »
Crimson Glory το πρωτο αλμπουμ οπωσδηποτε........Midnight και τα μυαλα στα καγκελα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #3 στις: 25/12/10, 17:00 »
Αν και το ψιλοσιχαίνομαι πλέον σαν είδος,έχει μπόλικες δισκάρες:
Sanctuary-refuge denied


Virgin steele-age of consent


Jag panzer-the fourth judgement


Warlord - Deliver Us





Η αισθητική των εξωφύλλων ασχολίαστη...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #4 στις: 25/12/10, 17:14 »
Edguy με κλειστά μάτια....πολύ καλή μπάντα και ο sammet φωνάρα.....η μόνη power μπάντα που ακόμα και τώρα μπορώ να ακούσω χωρίς να θέλω να κόψω την κεντρική αρτηρία.... :P


Για cd....τσέκαρε στάνταρ τα: Hellfire Club, The savage poetry, Vain Glory Opera.....βασικά τσέκαρε όλη τη δισκογραφία.... :P 
καλά που μου τους θύμισες....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #5 στις: 25/12/10, 19:47 »
Μπορεί να φανεί τετριμμένο αυτό που θα πω, αλλά πλέον με την υπερπληροφόρηση των mp3s πέφτουμε αρκετές φορές στην παγίδα να αποκτήσουμε όσα περισσότερα δισκάκια μπορούμε ενώ στο τέλος καταλήγουμε να ακούμε τα μισά και αυτά εντελώς επιφανειακά.. Η δική μου πρόταση είναι να επικεντρωθείς σε 5 αντικειμενικά πολύ καλούς δίσκους (όχι απαραίτητα δημιουργημένους από άγνωστα συγκροτήματα) που θα σου προτείνουν εδώ και τα υπόλοιπα μέλη και να τους....λιώσεις πραγματικά..

Οι δικές μου προτάσεις (με αλφαβητική σειρά):

1) Angra - Angels Cry: Πραγματικό διαμάντι και να φανταστεί κανείς ότι πρόκειται για ντεμπούτο Βραζιλιάνων!!! Υπερηχητικές ταχύτητες σε σημεία, η φωνή του Matos ίσως η καλύτερη στο είδος του και τα solos του Loureiro απλά σε κάνουν να παρατήσεις την κιθάρα και να ασχοληθείς με την κηπουρική.. Το επόμενο δισκάκι τους είναι εξίσου δυνατό αλλά κινείται σε πιο folk φόρμες (χωρίς φυσικά να μην θεωρείται power) και γι'αυτό το λόγο δεν στο προτείνω σαν πρώτο άκουσμα..

2) Helloween - Keeper of the 7 Keys (Part I & Part II): Αν και οι περισσότεροι δίσκοι των Helloween είναι ένας και ένας, εδώ θα ακούσεις κλασικό power από ένα από τα ιδρυτικά συγκροτήματα του είδους και επίσης θα έχεις την ευκαιρία να ακούσεις τον Kiske σε μία από τις καλύτερες αποδόσεις του ever.. Δισολίες, δίκασες, riffάρες, όλα είναι εδώ και περιμένουν να πατήσεις το play.. Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να πεις για αυτά τα 2 albums.. Η θερμοκοιτίδα του γερμανικού power..

3) Kamelot - Karma: Οι Kamelot είναι ένα αμερικάνικο συγκρότημα το οποίο αν και υφίσταται από τις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας, εν τούτοις έκανε το μπαμ προς τα τέλη της με τον εκπληκτικό δίσκο The Fourth Legacy.. Ο νέος τραγουδιστής έφερε καινούργιο αέρα στο συγκρότημα και το συγκεκριμένο δισκάκι περιέχει τρομερές συνθέσεις με ουσία, συναίσθημα και καλή μουσική.. Παρόλα αυτά, το Karma αποτελεί ίσως τον κολωφώνα αυτής της μπάντας διότι κατάφερε μέσα σε περίπου 1 ώρα να εσωκλείσει τόσα διαφορετικά και πανέμορφα κομμάτια.. Εδώ δεν θα ακούσεις 220 npm, ούτε ο Khan θα σπάσει ποτήρια με τις κορώνες του, αλλά θα ακούσεις αργά και γρήγορα κομμάτια που θα σε κάνουν να τα τραγουδήσεις, να πιάσεις την κιθάρα για να ξεσηκώσεις κάποιο solo του Youngblood και στο τέλος θα ψάχνεις απεγνωσμένα το repeat.. Η σειρά των κομματιών (που φαντάζομαι κανονίστηκε από τον παραγωγό) είναι ένα μικρό θαύμα.. Το ένα κομμάτι σε κάνει να τα σπάσεις όλα και το άλλο σε επαναφέρει στην ηρεμία με μπαλαντοειδείς ρυθμούς.. Η τριλογία στο τέλος απλά δεν υπάρχει, αλλά ενώ νομίζεις ότι το ομώνυμο κομμάτι είναι το hitάκι του δίσκου, εν τούτοις σε αυτό το δίσκο όλα τα κομμάτια είναι ισοδύναμα.. Όπως κατάλαβες, ο δίσκος αυτός αποτελεί μια προσωπική αδυναμία μου..

4) Riot - The Brethren of the Long House: Εικάζω ότι αυτή η επιλογή ίσως παραξενεύσει πολλούς όχι γιατί οι Riot δεν αποτελούν ένα πολύ καλό συγκρότημα του power metal αλλά επειδή ο κλασικότερος δίσκος τους θεωρείται το Thundersteel.. Εν τούτοις προτείνω το Brethren γιατί περιέχει ίσως τις πιο μεστές εμπνεύσεις του κιθαρίστα και εγκεφάλου αυτής της μπάντας Mark Reale.. Το album είναι concept (όσον αφορά την ιδέα, όχι ότι διηγείται μια ιστορία) και η φωνή του DiMeo, αν και παρεξηγημένη, δένει άριστα με το όλο κλίμα.. Οι ταχύτητες είναι μάλλον μέτριες, αλλά οι μελωδίες αποζημιώνουν εκείνους που μετράνε το power με το κοντέρ.. Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει πιο συναισθηματική μπαλάντα από το Rain (#4 του δίσκου).. To reprise του Last of the Mohicans είναι απλά απίστευτο..

5) Running Wild - Port Royal: Γυρνάμε πολλά χρόνια πίσω με αυτό το album αλλά πραγματικά αξίζει.. Για να πω τη μαύρη αλήθεια δεν έχω ακούσει όλη τη δισκογραφία αυτού του συγκροτήματος και κινδυνεύω να σου προτείνω κάποιο album το οποίο να είναι χειρότερο από κάποιο άλλο, αλλά έχοντας ακούσει το Port Royal δεν το πολυπιστεύω.. Κλασικά πορωτικά power riffs, πανέξυπνες αλλαγές ρυθμών και στίχοι εμπνευσμένοι από πειρατικά βιβλία είναι λίγα από αυτά που θα βρεις σε αυτό το album.. Για πολλά χρόνια, έψαχνα το ηχόχρωμα των κιθάρων αυτού του δίσκου (πριν ασχοληθώ με Satriani, Petrucci, Timmons, κλπ.) ενώ η παραγωγή για δίσκο των 80s είναι απίστευτη.. Σίγουρα δεν είναι power με την έννοια των Helloween για παράδειγμα, αλλά σίγουρα δεν είναι απλό heavy.. Εκεί που ακους την αρχή του δίσκου και η 80ίλα σε ξενερώνει (αν δεν ψάχνεις για κάτι τέτοιο εννοώ) ξαφνικά ακούς το καραμοντέρνο solo και τη μπασογραμμή του Conquistadores και κοιτάζεις το βιβλιαράκι του cd για να δεις πότε γράφτηκε..

Φυσικά και υπάρχουν πάνω από 40 must-hear albums αυτού του παρακλαδιού που μου έρχονται τώρα σου μυαλό, αλλά πιστεύω ότι σε αυτή την περίπτωση ισχύει το "ουκ εν τω πολλώ το ευ"..
« Τελευταία τροποποίηση: 25/12/10, 19:52 από faser »

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #6 στις: 25/12/10, 20:28 »
Ευχαριστω απειρα παιδες!!! Τρομερα bands οσα μου προτεινατε!!! Εψαξα στο utube και ακουσα δειγματα απο τους δισκους που μου ειπατε και πραγματικα τα σαγονια μου τρυπησαν το πατωμα!!! Ειδικα:

Edguy με κλειστά μάτια....πολύ καλή μπάντα και ο sammet φωνάρα.....η μόνη power μπάντα που ακόμα και τώρα μπορώ να ακούσω χωρίς να θέλω να κόψω την κεντρική αρτηρία.... :P

Για cd....τσέκαρε στάνταρ τα: Hellfire Club, The savage poetry, Vain Glory Opera.....βασικά τσέκαρε όλη τη δισκογραφία.... :P 

Αυτοι!!! Τους ειχα πρωτοδιαβασει σαν ονομα στο Metalhammer και γι αυτο το λογο δεν τους πολυεψαξα ποτε μου...αλλα πραγματικα σπερνουν!!!

Και παλι σας ευχαριστω αδερφια  ;)

Αντε να δουμε κι αλλα ονοματα στο τραπεζι!!! (παλια-καινουρια, Ευρωπαιοι-Αμερικανοι οτι ξερετε)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #7 στις: 25/12/10, 22:47 »
Omen - Battlecry ειναι η λυση στα προβληματα σου φιλε μου Πανο... ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #8 στις: 25/12/10, 22:55 »
Προσκυνώ artwork... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Και μην ξεχνάτε...
« Απάντηση #9 στις: 26/12/10, 14:50 »
Επίσης, προσθέτω (η σειρά είναι τυχαία):

1. Titan Force - Winner/Loser,
2. Gamma Ray - Land of the free
3. Brocas Helm - Όλα ανεξαιρέτως... Πιο επικοί, πάντως power.
4. Rage - Πολύ πράμα, αλλά "don't fear the winter".
5. Queensryche - Πάρτε κόσμε.
6. Warlord - "Deliver us" & "and the cannons of destruction have begun".
7. Iced Earth - αν βέβαια τους θεωρείς power-ίζοντες και όχι τόσο heavy/thrash...

Να σου προτείνουμε επίσης τι να αποφύγεις;
Θα έλεγα Hammerfall και λοιπές αηδίες.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #10 στις: 26/12/10, 15:03 »
Hammerfall και αηδίες δεν πάνε στην ίδια πρόταση... ;D


Για του λόγου το αληθές, τσέκαρε το Crimson Thunder album τους.


Επίσης, δεν ξέρω τι επαφή έχεις με Firewind, αλλά για εμένα τα Between Heaven And Hell και Allegiance είναι τρομερά άλμπουμ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #11 στις: 26/12/10, 15:15 »
Ε, ε, σεβασμός στους Hammerfall. Το Glory to the Brave είναι απο τους καλύτερους power metal δίσκους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #12 στις: 26/12/10, 19:15 »
Αρχικά ντροπή που μόνο ΕΝΑΣ πρότεινε Iced Earth. Ντροπή κι αίσχος! Δεν είστε άνθρωποι εσείς.... :Ρ Λοιπόν dude πάρε χαρτί και μολύβι...

Avantasia - The Metal Opera I & II: Μόνο αυτά αξίζουν, τώρα τα 2 τελευταία είναι γλυκανάλατες βλακειούλες.
Blind Guardian - Imaginations from the Other Side, Nightfall In Middle Earth: Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα.
Conception - Parallel Minds: Έχω πάρα πολύ καιρό να τον ακούσω αλλά το άλμπουμ τα σπάει.
Excalion - Primal Exhale: Από Σουηδία, μοντέρνο μελωδικό power metal
Gamma Ray - Land of the Free: Τουλάχιστον αυτό το δίσκο, γενικά η δισκογραφία τους τα σπάει.
Grave Digger - Tunes of War: ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτό το δίσκο, κι απ' αυτόν και μετά αν θες κι άλλο.
Hammerfall: Κι αυτοί καλή δισκογραφία έχουν με μερικές αυξομειώσεις. Φωτιά και μπούρμπερη στον κύριο που τους έβρισε :Ρ
Heavenly - Virus: Κι αυτοί μοντέρνο power από Γαλλία. Τα σπάνε. Θυμίζουν Dragonforce (απόφυγέ τους!!!) στα γκαζίδια.
Helloween - Keeper of the Seven Keys I & II, 7 Sinners: Τα δύο πρώτα είναι ΚΑΡΑΚΛΑΣΙΚΑ και το τρίτο είναι το φετινό που τα σπάει.
Iced Earth - Alive In Athens: Μνημειώδες live, απ' τα καλύτερα EVER και καλύπτει όλη την "άριστη" δισκογραφία τους.
Innerwish: Έλληνες, και γ@μώ τις αλμπουμάρες, άκου τα όλα.
Iron Savior: ΟΛΑ
Kamelot - The Fourth Legacy, The Black Halo: Το πρώτο είναι αμιγώς power, το δεύτερο είναι αλμπουμάρα που progressive-ίζει με ριφάρες.
Masterplan - Masterplan: Το ντεμπούτο τους είναι κορυφαίο. Μετά μας τα χάλασαν λίγο αλλά δε βαριέσαι...
Morgana Lefay - Grand Materia: Υπέρβαρη μίξη power με thrash. Goooood...
Nightwish: Τους ξες φαντάζομαι, όλη η δισκογραφία τους "λέει".
Running Wild: Κατά βάση αυτά που έβγαλαν το '80 αλλά γενικότερα ό,τι θες.
Sabaton: ΟΛΗ τη δισκογραφία, επική ατμόσφαιρα και Παγκόσμιος Πόλεμος κατάσταση.
Virgin Steele: Τα 2 πρώτα είναι αρκετά hard rock, μετά ξεκινάνε τα must-have και κλείνουν με τα δύο τελευταία που γενικά είναι meh αλλά ακούγονται.
Wizard - Odin: Τουλάχιστον αυτό.

Και ό,τι πρότειναν κι οι υπόλοιποι. Αν θες να στα περιορίσω, πες το κι έγινεεεεεε..... :Ρ
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #13 στις: 26/12/10, 19:22 »
HEAVEN'S GATE - Livin' In Hysteria

Κανεις δεν εχει ακουσει αυτο το δισκο???

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #14 στις: 26/12/10, 19:31 »
HEAVEN'S GATE - Livin' In Hysteria

Κανεις δεν εχει ακουσει αυτο το δισκο???
Τη μοναδική φορά που τον πέτυχα Θεσσαλονίκη, το τσίμπησα χωρίς δεύτερη σκέψη! Ο δίσκος έχει τραγουδάρες... Παίζει να 'χεις ακούσει κανένα απ' τα υπόλοιπα άλμπουμ τους;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #15 στις: 26/12/10, 19:45 »
HEAVEN'S GATE - Livin' In Hysteria

Κανεις δεν εχει ακουσει αυτο το δισκο???
Τη μοναδική φορά που τον πέτυχα Θεσσαλονίκη, το τσίμπησα χωρίς δεύτερη σκέψη! Ο δίσκος έχει τραγουδάρες... Παίζει να 'χεις ακούσει κανένα απ' τα υπόλοιπα άλμπουμ τους;

Οχι, κανενα και δε νομιζω οτι παιζει να βρεις καποιο απο αυτα σε δισκαδικο, πλεον...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #16 στις: 26/12/10, 20:03 »
Omen - Battlecry ειναι η λυση στα προβληματα σου φιλε μου Πανο... ;D

Τωρα το κατεβασα και απλα σπερνει!!!

Επίσης, προσθέτω (η σειρά είναι τυχαία):
...
Να σου προτείνουμε επίσης τι να αποφύγεις;
Θα έλεγα Hammerfall και λοιπές αηδίες.

Hammerfall απ' οσο εχω ακουσει προσωπικα μ' αρεσουν...αλλα σ' ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου...(ε ρε κατεβασμα που εχει να πεσει  ;D )

Blind Guardian - Imaginations from the Other Side, Nightfall In Middle Earth: Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα.

Blind Guardian ειναι μακραν το αγαπημενο μου power συγκροτημα εχω full discography τα παντα ολα γενικα και εννοειται πως θα παω στο live τους...τα λογια ειναι περιττα ρε συ...ειδικα απο το Imaginations το ομωνυμο τα σπαει...πολυ επικο κομματι...και κυριολεκτικα και μεταφορικα...οσο για τους Gamma Ray παρα λιγο να πηγαινα στο live που ειχαν κανει...αλλα δεν πηγα...

HEAVEN'S GATE - Livin' In Hysteria

Κανεις δεν εχει ακουσει αυτο το δισκο???

Πρωτη φορα ακουω και το δισκο και το συγκροτημα...εχεις καθολου πληροφοριες γι' αυτους?

Και παλι σας ευχαριστω πολυ ολους σας guys!!! Ειστε απλα απαιχτοι  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 13:16 από Panos_Stargazer »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #17 στις: 26/12/10, 20:24 »
Αρχικά ντροπή που μόνο ΕΝΑΣ πρότεινε Iced Earth. Ντροπή κι αίσχος! Δεν είστε άνθρωποι εσείς.... :Ρ


Δεν τους λες και power metal τους iced earth (με βάση την κλασσική έννοια του power metal)....οι earth έχουν μπόλικες επιρροές...πχ...το burnt offerings ΔΕΝ είναι power metal δίσκος...

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #18 στις: 26/12/10, 20:35 »
Απο αυτα που δεν εχουν ειπωθει ακομα:


Savage Grace - After the fall from grace (Ακτεργαστο speed/power)


Helstar - A distand thunder (Πολυ αδικημενη μπαντα)


Vicious Rumors - Digital Dictator (Tρομερες κιθαρες) 


Ζaxas - Zaxas (Oι Queensryche συναντουν τους Savatage)


Running Wild - Death or Glory


Savatage - Hall of the mountain king


Tokyo Blade - Tokyo Blade (διαμαντι!!! η μπαντα τα σπαει)


Q5 - Steel the light (H μπαντα του κιθαριστα Floyd Rose)
\
Μanilla Road - Crystal Logic (Aν αντεχεις φωνητικα με υγμωριτιδα)


Ριξε μια αυτια και πες μου!!!

I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #19 στις: 26/12/10, 20:48 »
Αρχικά ντροπή που μόνο ΕΝΑΣ πρότεινε Iced Earth. Ντροπή κι αίσχος! Δεν είστε άνθρωποι εσείς.... :Ρ


Δεν τους λες και power metal τους iced earth (με βάση την κλασσική έννοια του power metal)....οι earth έχουν μπόλικες επιρροές...πχ...το burnt offerings ΔΕΝ είναι power metal δίσκος...

Κατα τη γνωμη μου power-ιζουν αρκετα...απλα ειναι καθαρο αμερικανικο power...με αρκετα αλλα στοιχεια...κατι αναλογο συμβαινει και με τους Nevermore που κατα τη γνωμη μου ειναι κλασικο αμερικανικο power αλλα με πλουσια progressive & thrash στοιχεια (τρομερος συνδυασμος...απο τα αγαπημενα μου bands)...οσο για Iced Earth, στο Μelancholy, οι δισολιες που εχει μεσα ειναι καθαρα power...μη σου πω οτι μου θυμισαν Blind Guardian...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #20 στις: 26/12/10, 20:59 »
Τεσπα...πολλές ταμπέλες....οι earth τα σπάνε και τέλος.... ;D

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #21 στις: 26/12/10, 22:15 »
Απαράδεκτη μπάντα οι earth.
Γυμνασιακό μέταλ γ΄διαλογής.
Όπως και οι guardian φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #22 στις: 26/12/10, 22:53 »
τσεκαρε επίσης και liege lord,heir apparent και cloven hoof...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #23 στις: 26/12/10, 22:59 »
Απαράδεκτη μπάντα οι earth.
Γυμνασιακό μέταλ γ΄διαλογής.
Όπως και οι guardian φυσικά.


Fail fail fail και παλι fail...για τους Earth οχι και τοσο ετσι κι αλλιως δεν εχω ασχοληθει και παρα πολυ....αλλα και Guardian ρε αδερφε? Απο τα κορυφαια συγκροτηματα οχι μονο της power σκηνης (για μενα το κορυφαιο συγκροτημα αυτου του παρακλαδιου) αλλα και της metal γενικοτερα...δεν ειναι τυχαιο οτι τους σεβονται ολοι οι metal οπαδοι απο NWOBHM μεχρι black...αλλα και οι ιδιοι το αξιζουν...ριχνουν τρομερη δουλεια σε καθε δισκο και οσον αφορα τις συνθεσεις και οσον αφορα τον ηχο την παραγωγη...και τα
live
τους επισης πολυ καλα...γενικα ενα συγκροτημα που ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει σε καποιον εχει κερδισει με το σπαθι του το σεβασμο απο την metal κοινοτητα...

Τεσπα αποψη σου εννοειται και εγω δεν θα στην αλλαξω...απλα ειπα και τη δικια μου γνωμη...απλα η δικια μου δεν ειναι καθολου αντικειμενικη επειδη με τους Guardian ειμαι αρρωστος... ;)

τσεκαρε επίσης και liege lord,heir apparent και cloven hoof...


Μπορεις να προτεινεις καποιους συγκεκριμενους δισκους απο αυτα τα συγκροτηματα? Σε ευχαριστω και εσενα για τις προτασεις σου...

ΥΓ...μεχρι τωρα εχω ακουσει το Βattle Cry των Οmen και το Thane To The Throne των Jag Panzer (δεν το προτεινει κανεις στο θεμα αλλα μου το προτεινε με pm ο faser) και πραγματικα εχω κολλησει...σας ευχαριστω παιδες για τις προτασεις  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #24 στις: 26/12/10, 23:22 »
Απαράδεκτη μπάντα οι earth.
Γυμνασιακό μέταλ γ΄διαλογής.
Όπως και οι guardian φυσικά.


Fail fail fail και παλι fail...για τους Earth οχι και τοσο ετσι κι αλλιως δεν εχω ασχοληθει και παρα πολυ....αλλα και Guardian ρε αδερφε? Απο τα κορυφαια συγκροτηματα οχι μονο της power σκηνης (για μενα το κορυφαιο συγκροτημα αυτου του παρακλαδιου) αλλα και της metal γενικοτερα...δεν ειναι τυχαιο οτι τους σεβονται ολοι οι metal οπαδοι απο NWOBHM μεχρι black...αλλα και οι ιδιοι το αξιζουν...ριχνουν τρομερη δουλεια σε καθε δισκο και οσον αφορα τις συνθεσεις και οσον αφορα τον ηχο την παραγωγη...και τα live τους επισης πολυ καλα...γενικα ενα συγκροτημα που ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει σε καποιον εχει κερδισει με το σπαθι του το σεβασμο απο την metal κοινοτητα...

Τεσπα αποψη σου εννοειται και εγω δεν θα στην αλλαξω...απλα ειπα και τη δικια μου γνωμη...απλα η δικια μου δεν ειναι καθολου αντικειμενικη επειδη με τους Guardian ειμαι αρρωστος... ;)

τσεκαρε επίσης και liege lord,heir apparent και cloven hoof...


Μπορεις να προτεινεις καποιους συγκεκριμενους δισκους απο αυτα τα συγκροτηματα? Σε ευχαριστω και εσενα για τις προτασεις σου...

ΥΓ...μεχρι τωρα εχω ακουσει το Βattle Cry των Οmen και το Thane To The Throne των Jag Panzer (δεν το προτεινει κανεις στο θεμα αλλα μου το προτεινε με pm ο faser) και πραγματικα εχω κολλησει...σας ευχαριστω παιδες για τις προτασεις  ;)





Πάνο άκου ότι μπορέσεις να βρείς βασικά...Ειδικότερα άκου heir apparent-graceful inheritance,liege lord-master control,cloven hoof-opening ritual k cloven hoof k master control...
Επίσης άκου τα πρώτα από fates warning ....
Ρίξε και καμιά αυτιά σε  grave diger k riot...
Μαζεύονται πολλά ....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/03, 22:18
από Viennezos
20 Απαντήσεις
9455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
4 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/06, 10:43
από sterghios
72 Απαντήσεις
27533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
4 Απαντήσεις
2538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 22:26
από Anemos
0 Απαντήσεις
1651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 00:40
από Wise_One
0 Απαντήσεις
20911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 12:33
από Vaiking
22 Απαντήσεις
13520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/14, 18:54
από saved
17 Απαντήσεις
8008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/15, 14:39
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/24, 14:39
από Mike Moss