Αποστολέας Θέμα: JUMBO FRETS  (Αναγνώστηκε 5783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
JUMBO FRETS
« στις: 24/03/08, 16:58 »
σε τι εξυπηρετουν τα μεγαλυτερα ταστα?για παραδειγμα γιατι τα jumbo frets ειναι "καλυτερα" απτα κανονικα?

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #1 στις: 24/03/08, 17:22 »
όσο ποιο μεγάλα είναι τα τάστα τόσο καλύτερη είναι η αίσθηση και η ευκολία στα solo και σε γρήγορα παιξίματα. Τώρα τα μικρά τάστα είναι καλύτερα από τα μεγάλα στα ρυθμικά και επιπλέον προσθέτουν περισσότερο στον τελικό ηχητικό αποτέλεσμα και την ποιότητα των ξύλων.

Αν θες μια κιθάρα για να παίξεις το Wonderful Tonight του clapton τότε αυτή δεν θα είναι μια esp horizon με extra jumbo, και για να παίζεις το far beyond the sun του malmsteen δεν θα είναι μια fender stratocaster 57 με vintage τάστα...αν και προσπαθώ το δεύτερο χωρίς επιτυχία...  :-X

πιστεύω οτι μια ζυγισμένη λύση είναι η λύση του satriani με μεγαλούτσικα τάστα(6105 νομίζω) και ταστιέρα χοντρότερη(αν τα λεω καλά) από την wizard(διορθώστε με...)
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος don spiretos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Γρατζουνιστης
    • Προφίλ
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #2 στις: 24/03/08, 20:31 »
Διαβασε αυτο εδω: http://www.enigmagt.gr/html/oaooa.html ειναι αρκετα διαφωτιστικο.Παντως τα μεγαλα ταστα δεν ειναι κατ'αναγκη "καλυτερα" απλως εχουν καποια πλεονεκτηματα οπως και μειονεκτηματα σε σχεση με τα μικροτερα

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #3 στις: 25/03/08, 13:56 »
Τα jumbo ταστα οντως δεν σημαινει οτι ειναι και τα καλυτερα,με λιγα λογια και απλοικα:
Με τα jumbo τα σηκωματα και γλιστρηματα ειναι πιο ευκολα,δεν νιωθεις να σε κοβει το ταστο και η επαφη με το ξυλο λιγοτερη,το μειονεκτημα τους ειναι οτι αλλοιωνονται γρηγοροτερα,και το intonation δεν ειναι και το πιο ακριβες (αλλα και ποιο ειναι ε?).
Τα μικροτερα ταστα εχουν πιο ακριβες intonation,κρατανε περισσοτερο,αναλογα και το παιξιμο,αλλα σε αντιθεση με τα jumbo δεν ειναι ειναι τοσο ευκολοπαιχτα,η επιλογη οπως καταλαβαινεις εχει να κανει με το ειδος παιξιματος του καθενος και βεβαια πανω σε τι εχει συνηθισει το χερι μας
Τα medium jumbo ταστα ειναι οντως μια πολυ καλη επιλογη καπου στη μεση,αν και δεν τα θεωρω συμβιβασμο.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #4 στις: 26/03/08, 00:55 »
Η εκλιπς μου παντως με τα τζαμπο ειναι απο τις πιο ευκολες κιθαρες που εχω παιξει ποτε! Παιζω πολυ πιο ευκολα και κατι στιγμες αυτο και μονο μου ανοιγει την ορεξη να παιξω κιθαρα.
Αντιθετα, σε ενα αλλο θεμα που το ειχα αναφερει, ενας φιλος εδω μεσα ειχε πει οτι του φανηκε περιεργο, γιατι απο τοτε που εβγαλε τα τζαμπο βρηκε την υγεια του.
Φανταζομαι εχει να κανει με τα γουστα και τη μουσικη του καθε ενα. Αν καποιος παιζει μπλουζ με δυναμη π.χ., τα τζαμπο δεν θα τον βολεψουν και θα φαλτσαρει (οπως και με σκαλοπ). Καποιος σρεντερ θα βολευτει φανταζομαι καλυτερα
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #5 στις: 26/03/08, 01:06 »
Αν έχω καταλάβει καλά, ένα πρόβλημα που έχουν αυτά τα τάστα είναι το οτι απαξ και φθαρθούν, υπάρχει πρόβλημα στο intonation εξαιτείας των μεγάλων διαστάσεων.

Υπάρχουν τάστα με μεγαλύτερη αντοχή?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #6 στις: 26/03/08, 01:09 »
Υπαρχουν απο τιτανιο ή κατι τετοιο νομιζω, αλλα δεν θα ειναι και πολυ ευκολο να τα κοψεις, ισως ειναι σε στανταρ μεγεθος  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/08, 02:11 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #7 στις: 26/03/08, 02:03 »
Στανταρ μεγεθος... Ανάθεμα το χούι μου μέσα... Σιγά μη βρώ ποτέ μου για 7χορδη...

Τα steel τα φτύνουν εύκολα? Ή όλα είναι steel?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #8 στις: 26/03/08, 02:14 »
Εμενα δεν τα εχει φτυσει καμια κιθαρα, ουτε το μπασο που το εχω χρονια και το εχω παιξει πιο πολυ. Συνηθως ειναι steel, stainless steel, titanium, ceramic, αλλα και απο αλλα υλικα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #9 στις: 26/03/08, 13:38 »
Εγω παντως στην custom Warmoth που φτιαχνω, εβαλα 6105 stainless steel ταστα που ειναι μια καλη ενδιαμεση λυση
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #10 στις: 27/03/08, 22:22 »
Εχω διαβασει και ακουσει πολυ καλα λογια για stainless steel ταστα,ειτε jumbo ειτε medium jumbo οσον αφορα την ανθεκτικοτητα τους,και μαλιστα μερικοι ειχαν παρατηρησει μεγαλη διαφορα απο απλα ταστα,κανεις τους δεν παρατηρησε καποια ηχητικη διαφορα ή διαφορετικη αισθηση στο χερι
Σιγουρα βεβαια οταν θα φθασει η στιγμη να τριφτουν,το κοστος θα ειναι μεγαλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #11 στις: 27/03/08, 23:18 »


O Πάνος έχει κάνει μια πολύ καλή ανάλυση στο site του (στο link που δόθηκε παραπάνω).

Κάτι που πρέπει να έχει υπόψιν του κάποιος που θα πάει για stainless steel τάστα είναι ότι αυτά παίζουν ρόλο στον ήχο (πολύ περισσότερο από το ξύλο της ταστιέρας!) και μπορεί η χροιά σε κάποιους να φανεί ακόμα και ενοχλητική. Επίσης, λόγω φθοράς των εργαλείων (ή ειδικών εργαλείων που πρέπει να χρησιμοποιηθούν), η "περιποίησή" τους κοστίζει περισσότερο.

Γενικά έχει παρατηρηθεί ότι, για τον ίδιο χρόνο παιξίματος, τάστα "καταστρέφουν" όσοι χαλάνε γρήγορα και χορδές. Αν είστε ένα απ'αυτά τα συμπαθητικά άλιεν που ο τοξικός τους ιδρώτας μεταβάλλει αυτόματα την μοριακή σύνθεση κάθε μετάλλου με το οποίο έρχεται σε επαφή, τότε πιθανότατα θα θέλετε και τάστα πιο συχνά από το μέσο όρο.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #12 στις: 28/03/08, 14:25 »
Ευτυχως που δεν ιδρωνω με τιποτα δηλαδη, ειδικα τα χερια!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #13 στις: 28/03/08, 14:31 »
Ευτυχως που δεν ιδρωνω με τιποτα δηλαδη, ειδικα τα χερια!  :)
Καλό αυτό Κώστα, είσαι τυχερός!! Εμένα στην 1 ώρα ιδρώνουν τα χέρια ότι καιρικές συνθήκες και να επικρατούν.. Γι'αυτό δίπλα έχω και την πετσετούλα εύκαιρη ;D.. Βέβαια το καλοκαίρι έχω ακούσει πολλούς που ιδρώνοντας στο πήχυ, χαλάνε το finish της κιθάρας στο σημείο που έρχεται σε επαφή με το δέρμα :o.. Βέβαια γιαυτό υπάρχουν και τα περικάρπια, που μερικοί βέβαια τα θεωρούνε ποζεριές, αλλά απ'ότι έχω ακούσει κάνουν δουλειά..

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #14 στις: 28/03/08, 15:43 »
δηλαδη εγω που μερικες φορες ιδρωνω σε λιγα λεπτα τι να κανω????να κλαιω τη μοιρα μου?  :D

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: JUMBO FRETS
« Απάντηση #15 στις: 28/03/08, 15:51 »
Περικάρπιο όπως και δήποτε, ειδικά άν παίζεις καλοκαίρι. Τρελαίνομαι και μόνο στή σκέψη τής υγρασίας πάνω στήν κιθάρα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
10774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/02, 04:12
από leftezi
0 Απαντήσεις
3400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/02, 20:59
από leftezi
9 Απαντήσεις
3977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/08, 21:51
από Baroness
21 Απαντήσεις
9083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 15:43
από blackmorefan
4 Απαντήσεις
3006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 10:48
από Rockdude
5 Απαντήσεις
17032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 08:35
από klaus77
3 Απαντήσεις
6676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/16, 18:19
από atav (φλουτσ)
158 Απαντήσεις
37371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/18, 21:37
από panixgr