Αποστολέας Θέμα: Θαλασσοπόρος  (Αναγνώστηκε 4900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος augo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θαλασσοπόρος
« στις: 10/08/09, 23:08 »
Θαλασσοπόρος να ’μουν έπρεπε
Κολόμβος, Μαγγελάνος
αντί να είμαι της στεριάς
απόκληρος ζητιάνος.

Να τριγυρνώ σ’ ωκεανούς
με συντροφιά μου τ’ άστρα
και να γκρεμίζω της ψυχής
τα στοιχειωμένα κάστρα.

Να’ χω το κύμα οδηγό,
να ταξιδεύω χρόνια
εκεί που ζούνε ξωτικά,
γοργόνες και τελώνια.

Σ’ αυτή τη γη που φύτρωσα,
που δεν θεριεύει σπόρος,
έγινα μόνο στα όνειρα
τρανός θαλασσοπόρος.

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #1 στις: 11/08/09, 09:51 »
Ο,τι και να σαι στη θάλασσα είναι πάντα καλύτερα απο τη στερια!!!
Απλά να είσαι...
Ωραίο!
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #2 στις: 11/08/09, 12:16 »
Πολύ όμορφο
και εγώ είχα όνειρο κάποτε να ταξιδεύω στις θάλασσες του κόσμου
Η μαγεία των θαλασσινών ταξιδιών δεν συγκρίνεται με στεριά πιστεύω
μπράβο

Αποσυνδεδεμένος Gambi1986

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #3 στις: 11/08/09, 17:40 »
Όταν η πραγματικότητα που ζούμε γίνεται σκληρή μόνο τα όνειρα είναι αυτά που μας βοηθάνε να δραπετεύσουνε και να βρούμε γαλήνη. Σε αυτό σου το ποίημα χώρεσες υπέροχα την ανάγκη του καθενός μας για φυγή.. εύγε..

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #4 στις: 29/08/09, 01:15 »
  Πολύ ωραίο ποίημα , σύντομο , περιεκτικό . Μπράβο σου !!!

Αποσυνδεδεμένος martinos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #5 στις: 29/08/09, 04:01 »
Δεν σχολιαζω ευκολα και συχνα. Θα μπορουσα ομως εδω να πω πολλα. Ομως ενα εχει σημασια. Εχεις ποιοτητα που σαν το βηχα δεν κρυβεται. Παρακολουθω αρκετα χρονια την σελιδα γι αυτο και δεν εκπλητομαι που δεν σχολιαζονται /εγκωμιαζονται τα γραπτα σου, την ωρα που αλλες σαβουρες στεφονται με δαφνες. Η Ελλαδα παντα ετρωγε τα παιδια της. Και προς θεου για να μην παρεξηγηθω εξηγουμαι.... Στηριζω ΚΑΘΕ γραπτο οτι κι αν ειναι αν και πολλες φορες τα σχολια μου ειναι λιγο αυστηρα. Μα και στο δικαστηριο δεν χρειαζεται μονο να πεις ψεμματα για να εχεις διαπραξει αδικημα. Το εχεις κανει  ακομα κι οταν εχεις κρυψει την αληθεια. Συνεχισε  το λαικο σου ποιημα. Το κανεις καλα
Νάταν ο πόνος άνθρωπος να ΄ρχόμασταν στα χέρια (Ε.Παπαγιανοπούλου)

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #6 στις: 29/08/09, 13:08 »
Παρακολουθω αρκετα χρονια την σελιδα γι αυτο και δεν εκπλητομαι που δεν σχολιαζονται /εγκωμιαζονται τα γραπτα σου, την ωρα που αλλες σαβουρες στεφονται με δαφνες.
Όλοι εμείς οι υπόλοιποι που γράφομε εδώ στίχους, ποιήματα, ή τέλος πάντων αυτά που γράφομε, εσύ τα αποκαλείς σαβούρες.
Μπορείς να γράφεις ότι θέλεις σχολιάζοντας ένα γραπτό, δεν μπορείς όμως σύμφωνα και με τους κανονισμούς με τους οποίους συμφώνησες κατά την εγγραφή σου, να εκτοξεύεις ύβρεις. 

Αποσυνδεδεμένος martinos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #7 στις: 30/08/09, 02:33 »
Αγαπητε φιλε  quiper κανε τον κοπο να διαβασεις ξανα και πιο προσεκτικα το σχολιο μου, κατοπιν βουτα τη γλωσσα σου η καλυτερα την πενα σου βαθεια στο μυαλο και στην καρδια, και δωσε μου μιαν απαντηση. Το πρωτο σου σχολιο ειναι σαν να μη γραφτηκε ποτε. Νασαι καλα
Νάταν ο πόνος άνθρωπος να ΄ρχόμασταν στα χέρια (Ε.Παπαγιανοπούλου)

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #8 στις: 30/08/09, 10:35 »
κατοπιν βουτα τη γλωσσα σου η καλυτερα την πενα σου βαθεια στο μυαλο και στην καρδια,
Εγώ φταίω...
Κανονικά θα έπρεπε να διαγραφή το παραπάνω σου post. Ας μείνει όμως
για να καμαρώνουν όλοι τη λεβεντιά σου.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #9 στις: 30/08/09, 10:50 »
Αγαπητέ Martinos, δεν νομίζω ότι είσαι κάποιος ανώτερος από όλους όσους  γράφουμε εδώ για να σου επιτρέπεται να σχολιάζεις με τέτοιους ταπεινωτικούς χαρακτηρισμούς τα γραπτά μας ("σαβούρες").Ο Αυγουστής γράφει πολύ όμορφα, του το έχω τονίσει κι εγώ πολλές φορές, κι επίσης διατηρεί ένα πολύ χαμηλό κι αξιοπρεπές προφίλ.Εδώ είσαι απλός συμμετέχων, όπως όλοι μας, κι όχι κριτής της ποιότητας των γραπτών μας. ;)

Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #10 στις: 31/08/09, 23:31 »
Δεν σχολιαζω ευκολα και συχνα. Θα μπορουσα ομως εδω να πω πολλα. Ομως ενα εχει σημασια. Εχεις ποιοτητα που σαν το βηχα δεν κρυβεται. Παρακολουθω αρκετα χρονια την σελιδα γι αυτο και δεν εκπλητομαι που δεν σχολιαζονται /εγκωμιαζονται τα γραπτα σου, την ωρα που αλλες σαβουρες στεφονται με δαφνες. Η Ελλαδα παντα ετρωγε τα παιδια της. Και προς θεου για να μην παρεξηγηθω εξηγουμαι.... Στηριζω ΚΑΘΕ γραπτο οτι κι αν ειναι αν και πολλες φορες τα σχολια μου ειναι λιγο αυστηρα. Μα και στο δικαστηριο δεν χρειαζεται μονο να πεις ψεμματα για να εχεις διαπραξει αδικημα. Το εχεις κανει  ακομα κι οταν εχεις κρυψει την αληθεια. Συνεχισε  το λαικο σου ποιημα. Το κανεις καλα

Αγαπητέ martino, προσυπογράφω το κομμάτι της άποψής σου που αναφέρει ότι τα γραπτά του augo έχουν ποιότητα.
Πέρα απο αυτό όμως θέλω να σταθώ στο υπόλοιπο γραπτό σου.
Πρόσφατα έλαβε χώρα μια εκδήλωση στην οποία "στέφθηκαν με Δάφνες" κάποια ποιήματα που επιλέχθηκαν με διαδικασίες που περιελάμβαναν αξιολόγηση από μέλη αλλά και από επιτροπές ανθρώπων που είτε έχουν αποδεδειγμένη πορεία στον χώρο της λογοτεχνίας είτε διαθέτουν γνώσεις και εμπειρία για ένα τέτοιο έργο.
Ίσως και να μην διαθέτω την πνευματική οξύτητα και διαύγεια να αντιληφθώ τι ακριβώς εννοείς καθώς η μεταπήδησή σου από ειδικό στο γενικό με μπερδεύει λίγο αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχει η λέξη "σαβούρες"  και είναι εκεί όσες φορές κι αν κοιτάζω το γραπτό σου. Ταυτόχρονα, και πάλι όσες φορές και να κοιτάξω το γραπτό σου, συνεχίζει να βρίσκεται εκεί στο ίδιο σημείο η συνάρτηση των "σαβουρών" με τα "Δαφνοστεφανομένα ποιήματα".

Δεν θέλω να πιστέψω ότι θεωρείς τα βραβευθέντα ποιήματα σαβούρες. Αν όμως τα θεωρείς είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου.
Παρόλα αυτά εκτιμώ ότι θα ήταν ευκολότερο να γίνεις εσύ λίγο πιο σαφής και άμεσος και όχι να προσπαθούμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι να ανακαλύψουμε τι ακριβώς εννοείς και πως το εννοείς.
Κατά συνέπεια αυτά που προσωπικά θεωρώ ότι, εύλογα, πρέπει να γίνουν, είναι τα εξής:

α) Να αποσαφηνίσεις αν θεωρείς τα βραβευθέντα ποιήματα (στεφανομένα με Δάφνες) σαβούρες.
β) Αν τα θεωρείς σαβούρες, καλό θα είναι να επανατοποθετηθείς αναφέροντας ότι τα θεωρείς σαβούρες (επίσης θα ήταν ενδιαφέρον να επιχειρηματολογούσες πάνω σ' αυτό ώστε να συλλέξουμε κι εμείς οι υπόλοιποι κάποιες κριτικές προσεγγίσεις σου σε ένα πλαίσιο ανταλλαγής ιδεών και δημιουργικής συζήτησης.)
γ) Αν ο χαρακτηρισμός σου δεν αφορά τα βραβευθέντα ποιήματα της εκδήλωσης "Μουσική Άμιλλα" τότε θα είναι καλό για όλους μας την επόμενη φορά που θα διαβάσεις μια σαβούρα να εκφράσεις, εκεί, τεκμηριωμένα την άποψή σου.


Τέλος, αν εγώ σαν δέκτης παρεξήγησα ή δεν αντιλήφθηκα ή δεν κατανόησα όσα έχεις γράψει τότε σε παρακαλώ εσύ σαν πομπός να προσπαθήσεις να καλύψεις το κενό που μας χωρίζει ώστε να με βοηθήσεις να καταλάβω.

Φιλικά Ωρίωνας
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος Darko12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • ...so close, no matter how far...
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #11 στις: 01/09/09, 10:29 »
.....το απραγματοποιητο, το ονειρο που εμεινε ονειρο, η ζωη που πλεει σε ρηχα νερα , που εχει αλλοιωθει απο την καθημερινοτητα. τι κι αν κανεις ονειρα? τι κ αν ο νους σου ταξιδευει. οταν η ζωη σε προσπερνα χωρις να κανεις τπτ δεν ζεις, ταλαιπωριεσαι, παιδυεισ το μυαλο και την ψυχη, οχι εκπαιδευεις, παιδευεις.... ελαχιστοι ακολουθησαν το ονειρο τους...........
...so close, no matter how far...

Αποσυνδεδεμένος martinos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #12 στις: 01/09/09, 19:38 »
Αγαπητοι συντροφοι των λογοτεχνικων μας περιπλανησεων καλησπερα σας.
Οπως ο καθενας απο μας ανεβαινει στη  σκηνη, κανει μια υποκλιση και απαγγελει το ποιημα του, ετσι κι εγω γι αλλη μια φορα παιρνω το λογο, οχι για να απαγγειλω το ποιημα μου, μα για να δωσω μιαν εξηγηση.
Εκρινα εγω το γραπτο οποιουδηποτε  σαν σαβουρα???? Εγραψα καθαρα οτι στηριζω καθε γραπτο η οχι????
Τι σχεση εχει το σχολιο μου με τα κειμενα που βραβευτηκαν σε καποιο διαγωνισμο????
Μηπως σταματησαν να υπαρχουν σαβουρες και σκουπιδια απο τα ραφια των σουπερ μαρκετ μεχρι τα ραφια των δισκοπωλειων????
Οποιος τολμαει να παιρνει προσωπικα μια γενικευμενη εκφραση, που μονο εμφαση ηθελε να δωσει στη συγκεκριμενη αποψη για το συγκεκριμενο στιχουργημα, ε μαλλον αυτος εχει και τη μυγα.
Ειναι αδιανοητο και αδιαντροπο να απειλειται με διαγραφη μια αποψη , που κατανοηθηκε τελειως λαθος.
Εγω περαστικος ειμαι απο δω μα δινω ευχαριστως ενα κομματι απ την ψυχη μου σε οποιον το εχει αναγκη, και χωρις ανταλλαγμα.
Αν εκεινοι που¨"το σπιτι τους ειναι εδω" νομιζουν οτι θελω να δειξω λεβεντια τοτε ας διαγραψουν ολα μου τα κειμενα.
Πριν απο μερικες μερες εγραψα.. 

ασπρο και μαυρο της σκακιερας
το αυριο με το χθες πως μοιαζει
μονοφθαλμο ο κοσμος τερας
που απ τα χειλη του αιμα σταζει

Σαν κατι να ηξερα....
Πιστευω να σε καλυψα φιλε ωριονα.

Απ το συννεφιασμενο Ντυσελντορφ σας χαιρετω.

 
Νάταν ο πόνος άνθρωπος να ΄ρχόμασταν στα χέρια (Ε.Παπαγιανοπούλου)

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #13 στις: 02/09/09, 01:53 »
Παρακολουθω αρκετα χρονια την σελιδα γι αυτο και δεν εκπλητομαι που δεν σχολιαζονται /εγκωμιαζονται τα γραπτα σου, την ωρα που αλλες σαβουρες στεφονται με δαφνες.

Φίλε μου martinos αυτό το σημείο από το ποστ σου, που παραθέτω, δείχνει ότι αναφέρεσαι σε γραπτά που δεν εγκωμιάζονται (ενώ το αξίζουν),και
σε άλλα που στέφονται με δάφνες στην ίδια σελίδα.
Μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό, καθώς πολλές φορές πολλά αξιόλογα γραπτά, όπως έχω δει σε βολτίτσες σε παλιές σελίδες
αλλά και πρόσφατα, έχουν μείνει εντελώς ασχολίαστα και με πολύ λίγες αναγνώσεις! Καμμιά φορά και ο αριθμός αναγνωστών (είτε μεγάλος
η μικρός) οφείλεται σε συγκυρίες άσχετες με την ποιότητα (αν είναι σωστός ο όρος) του γραπτού, οπότε δεν χρειάζεται να δίνουμε και πολλή
σημασία σε αυτό! Δεν σου κρύβω μάλιστα ότι ένα από αυτά που έχω και εγώ αναρτήσει εδώ, που με συγκίνησε πιο πολύ από όλα τα υπόλοιπά μου όταν το έγραφα, έχει μείνει ασχολίαστο και αδιάβαστο (ίσως γιατί η άποψη που έχω γι αυτό, διαφέρει από αυτήν όσων το διάβασαν!).
Από την άλλη πάλι θέλω να πω, βασει του ποστ σου, ότι πολλές φορές τα σχόλια παίζουν κι ένα ρόλο διαλόγου (ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ,απλά συμβαίνει) και όπως καταλαβαίνεις σε κάθε τι που χρειάζεται δύο τουλάχιστον άτομα για να λειτουργήσει, σημασία δεν έχει μόνο η στάση του σχολιαστή αλλά και αυτού που δέχεται το σχόλιο, (έτσι γενικά χωρίς να γίνω συγκεκριμένος ούτε να επεκταθώ σε αυτό)
Μπορεί να συμφωνήσω ότι κάποια γραπτά σαφώς είναι καλύτερα (με τα κριτήρια αυτού που τα διαβάζει, η σε σχέση με κάποιους τεχνικούς κανόνες ίσως) από κάποια άλλα.
Αλλά νομίζω ότι κάποιος η γράφει η δεν γράφει. Και από τη στιγμή που γράφει (γενικώς) αποκλείεται να γράψει "σαβούρες".
Κανενός το γραπτό δεν είναι τέτοιο εκτός βέβαια αν έχει κίνητρα υστερόβουλα και είναι κακόβουλος και πονηρός.
Μια φορά αγόρασα από έναν τύπο "απλοικό" στο δρόμο ένα βιβλίο που θα το χαρακτήριζε "χαμηλής ποιότητας" ο κάθε..."ψαγμένος" (έχουμε γεμίσει
κι απο τέτοιους αυτοαποκαλούμενους!!) Ο παππούς ήταν γύρω στα εβδομήντα και ξέρεις φίλε μου τι έκανε που με έκανε να το αγοράσω?
Πήγε με δικά του λεφτά και έκανε τα γραπτά του βιβλίο, γιατί προφανώς κανένας "οίκος" δε θα του το εξέδιδε, και γυρνούσε στους δρόμους
προσπαθώντας να το πουλήσει και το έδινε όσο όσο!! Εγώ φυσικά του έδωσα όσα ζήτησε στην αρχή.
Με πόση ψυχή κυνήγησε το όνειρό του αυτός ο τύπος, με έκανε να δω με σεβασμό το εγχείρημά του ό,τι περιεχόμενο και να είχε το βιβλίο του!

Θεωρώ λοιπόν ότι η λέξη που χρησιμοποίησες ήταν άστοχη και θα μπορούσε να την πάρει ως προσβλητική κάποιος που γράφει μέτρια (είπαμε, με
τα όποια κριτήρια) και αν την αντικαταστήσεις, βλέπεις ότι υπάρχουν πολλά στα οποία μπορεί να συμφωνεί κάποιος με την ουσία του ποστ σου.
Ετσι το είδα εγώ,
Ευχαριστώ

 
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/09, 03:13 από Crool »
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #14 στις: 02/09/09, 13:40 »
Αγαπητοι συντροφοι των λογοτεχνικων μας περιπλανησεων καλησπερα σας.
Οπως ο καθενας απο μας ανεβαινει στη  σκηνη, κανει μια υποκλιση και απαγγελει το ποιημα του, ετσι κι εγω γι αλλη μια φορα παιρνω το λογο, οχι για να απαγγειλω το ποιημα μου, μα για να δωσω μιαν εξηγηση.
Εκρινα εγω το γραπτο οποιουδηποτε  σαν σαβουρα???? Εγραψα καθαρα οτι στηριζω καθε γραπτο η οχι????
Τι σχεση εχει το σχολιο μου με τα κειμενα που βραβευτηκαν σε καποιο διαγωνισμο????
Μηπως σταματησαν να υπαρχουν σαβουρες και σκουπιδια απο τα ραφια των σουπερ μαρκετ μεχρι τα ραφια των δισκοπωλειων????
Οποιος τολμαει να παιρνει προσωπικα μια γενικευμενη εκφραση, που μονο εμφαση ηθελε να δωσει στη συγκεκριμενη αποψη για το συγκεκριμενο στιχουργημα, ε μαλλον αυτος εχει και τη μυγα.
 


Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε, όταν πετάμε μια χαζομαρούλα (που προσβάλει κόσμο χωρίς να το έχουμε αντιληφθεί τη στιγμή που γράφουμε κάτι, παρά τις καλές μας προθέσεις), είναι να το παραδεχόμαστε...

Αν με το πρωτο ποστ εννοούσες αυτα που λες στο 2ο, τοτε αυτό θα έπερεπε να αρχίσει με μια συγνώμη... και όχι προσπαθώντας να βγάλεις τους άλλους χαζούς και μυγοφόρους που καταλάβανε άλλο πράγμα απο αυτό που υποτείθεται ότι εσυ εννοούσες...

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θαλασσοπόρος
« Απάντηση #15 στις: 02/09/09, 16:24 »
Ειναι αδιανοητο και αδιαντροπο να απειλειται με διαγραφη μια αποψη , που κατανοηθηκε τελειως λαθος.

Δεν είχα σκοπό να επανέλθω, μα διαβάζοντας το, σε παράθεση τμήμα της απάντησης σου, θέλω να σου πω πως, τα λόγια μου περί διαγραφής είχαν να κάνουν με τις παρακάτω ιταμές ύβρεις σου. 

κατοπιν βουτα τη γλωσσα σου η καλυτερα την πενα σου βαθεια στο μυαλο και στην καρδια,