Αποστολέας Θέμα: Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα  (Αναγνώστηκε 5709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Φέγγει αλλιώτικα είναι η νέα δουλειά της Μελίνας.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα από την προηγούμενή της ( τραγούδια για την Μελίνα , με την υπογραφή του Ν.Μαμαγκάκη, και καθόλου επιτυχημένη θα έλεγα) προσπαθεί μάλλον να δηλώσει "παρούσα".

Για την ώρα άκουσα μόνο το ομότιτλο τραγούδι και μου άρεσε.

Αναλυτικότερη κριτική σε λίγες μέρες....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #1 στις: 03/11/03, 10:15 »
X8es agorasa to neo cd....
Kalo... ena duo tragoudia m'aresoun arketa
kana duo mou einai pantelws adiafora...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #2 στις: 09/11/03, 00:41 »
Ακούγοντας όλο το cd το οποίο αποτελείται από 10 τραγούδια δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Πρόκειται για μια καλή δουλειά από την οποία ξεχώρισα 5 τραγούδια: άρνηση, πρώτο φιλί , μια μικρούλα στιγμή, με δυο ευχές , φέγγει αλλιώτικα.

Νομίζω ότι δεν θα απογοητεύσει αλλά και δεν θα ενθουσιάσει κανέναν.
Σε όσους αρέσει αυτό το στυλ ας το προμηθευτούν ανεπιφύλακτα...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #3 στις: 02/11/04, 12:57 »

Μία ακόμη περίπτωση όπου αποδεικνύεται περίτρανα πως η Κανά απλά δηλώνει παρούσα στη δισκογραφία!
Τελικά οι δημιουργοί είναι αυτοί που κάνουν τους ερμηνευτές (Α ρε Θανασάκη Παπακωνσταντίνου!)

Αποσυνδεδεμένος Epiphone

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο αγαπήσεις, μην τρελλαθείς...
    • Προφίλ
    • "ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΕΣ"
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #4 στις: 02/11/04, 13:07 »
Η "Άρνηση" είναι εξαιρετικό τραγούδι.. Ας μην μπούμε στην λογική του ποιός κάνει τον τραγουδιστή γνωστό και άξιο.. Η φωνή του και η παρουσία του, οι τραγουδοποιοί, οι μουσικές, τα τραγούδια; Μεγάλο ζήτημα αν και η Κανά είναι εξαιρετική φωνή αλλά μάλον μέχρι εκεί!
Δημήτρης Λ.
"Κοίτα, δεν ξέρω τι μου φταίει και γιατί ό,τι συμβαίνει εγώ το παίρνω σαν χαμένος νιώθω πια νικημένος..Κι όταν γυρίζω στα δρομάκια τα κρυφά πάλι εσύ και κάποια αρώματα σβησμένα, όλα απ’ το φως κρυμμένα.."

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #5 στις: 07/11/04, 01:30 »
Μία ακόμη περίπτωση όπου αποδεικνύεται περίτρανα πως η Κανά απλά δηλώνει παρούσα στη δισκογραφία!
Τελικά οι δημιουργοί είναι αυτοί που κάνουν τους ερμηνευτές (Α ρε Θανασάκη Παπακωνσταντίνου!)
den ξαναφτανει τα επιπεδα του
της αγαπης γερακαρης, λαφυρα, και της μερας και της νυχτας..
δυστυχως
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #6 στις: 07/11/04, 01:49 »
Μήπως καλύτερα να δούμε τη συνολική εικόνα?

Η Κανά έρχεται απλώς να προστεθεί σε μια πλειάδα άλλων καταξιωμένων τραγουδιστριών (Αλεξίου, Αρβανιτάκη κα) με αδιαμφισβήτητα φωνητικά προσόντα, που αναζητούν εναγωνίως ταυτότητα και στίγμα.Νομίζω πως αυτά τα ανοίγματα που έγιναν πριν 1-2 χρόνια (και συνεχίζονται) προς τον εμπορικό, στις προθέσεις του, χώρο, είχαν τελικά ως αποτέλεσμα την επικράτηση σύγχισης κι έλλειψης προσανατολισμού. Άραγε ξαφνικά απώλεσαν το καλό τους γούστο, άτομα που το έχουν επιδείξει πολλάκις στο παρελθόν? Μήπως αυτό που λείπει είναι η τόλμη να υπονομεύσουν για μία έστω φορά το γνώριμο ύφος τους και να δοκιμαστούν σε κάτι πρωτοφανές για τα δεδομένα τους? Διότι αυτό που προσωπικά αντιλαμβάνομαι είναι πως σε κάθε δισκογραφική προσπάθεια η Κανά, κι η κάθε Κανά εκεί έξω, απλώς ακολουθεί την πεπατημένη και τις οικίες παρελθοντικές τις κατακτήσεις, χωρίς να προτάσσει και δίχως να ρισκάρει. Κι έτσι βγαίνει το ένα δισκάκι μετά το άλλο που, διόλου τυχαία, η αξία κάθε επόμενου στο χρόνο, υπολείπεται των προηγούμενων.

Μοιάζουν κουρασμένοι οι "φτασμένοι" μας καλλιτέχνες. Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να αποσυρθούν από τη δημόσια (και δει μαζική φύσεως) συμμετοχή τους, μέχρι να επαναπροσδιορίσουν τους στόχους και τους λόγους ύπρξής τους στο μουσικό σύστημα?
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #7 στις: 07/11/04, 02:12 »
Μήπως καλύτερα να δούμε τη συνολική εικόνα?

Η Κανά έρχεται απλώς να προστεθεί σε μια πλειάδα άλλων καταξιωμένων τραγουδιστριών (Αλεξίου, Αρβανιτάκη κα) με αδιαμφισβήτητα φωνητικά προσόντα, που αναζητούν εναγωνίως ταυτότητα και στίγμα.

Συγνώμη...η Αλεξίου & η Αρβανιτάκη...αναζητούν εναγωνίως ταυτότητα και στίγμα ? ???
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #8 στις: 07/11/04, 02:32 »
Συγνώμη...η Αλεξίου & η Αρβανιτάκη...αναζητούν εναγωνίως ταυτότητα και στίγμα ? ???

Κι αν δεν το κάνουν ήδη, νομίζω πως θα πρέπει να το κάνουν το συντομότερο. Έτσι ίσως και να γλυτώσουμε από τις χρυσές μετριότητες που μας πασάρουν τα τελευταία χρόνια. ;)

Αν φυσικά κάποιον τον εκφράζει η αβάσταχτη ελαφρότητα της κοινοτοπίας, τότε πάω πάσο.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #9 στις: 07/11/04, 02:50 »
Συγνώμη...η Αλεξίου & η Αρβανιτάκη...αναζητούν εναγωνίως ταυτότητα και στίγμα ? ???

Κι αν δεν το κάνουν ήδη, νομίζω πως θα πρέπει να το κάνουν το συντομότερο. Έτσι ίσως και να γλυτώσουμε από τις χρυσές μετριότητες που μας πασάρουν τα τελευταία χρόνια. ;)

Αν φυσικά κάποιον τον εκφράζει η αβάσταχτη ελαφρότητα της κοινοτοπίας, τότε πάω πάσο.

Τι να πώ...αν κάποιος δεν εκτιμά την αξιόλογη πορεία,τόσο της Αλεξίου όσο και της Αρβανιτάκη και θεωρεί πως πρέπει να βρούν το συντομότερο ταυτότητα(!)...πάω και εγώ πάσο !!!!
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #10 στις: 07/11/04, 03:11 »
Τι να πώ...αν κάποιος δεν εκτιμά την αξιόλογη πορεία,τόσο της Αλεξίου όσο και της Αρβανιτάκη και θεωρεί πως πρέπει να βρούν το συντομότερο ταυτότητα(!)...πάω και εγώ πάσο !!!!

Και ποιος είναι αυτός που δεν εκτιμά την αξιόλογη πορεία της Αλεξίου και της Αρβανιτάκη?! Αυτό που έγραψα περί καταξιωμένων τραγουδιστριών με αδιαμφισβήτητα φωνητικά προσόντα σε κάνει να πιστεύεις πως αγνοώ την μακρόχρονη (κι αξιόλογη) πορεία τους στο χώρο?

Τι σημαίνει όμως αυτό, πως οφείλουν να παραμείνουν εσαεί δέσμιες της πρότερης εικόνας τους και να μας προσφέρουν σούπες ξαναζεσταμένες, όπως η πλειονότητα των συμμετεχόντων και σε αυτό το forum επεσήμαναν στα ανάλογα topic? Στην τελική δεν απαιτώ να ασπαστεί άξαφνα η Αρβανιτάκη τη musique concrete, αλλά να αγκαλιάσει σπουδαία τραγούδια, στο γνώριμο έστω ύφος της...ούτε καν αυτό όμως δεν κάνουν πλέον.

Εσύ δηλαδή δε πιστεύεις πως η Αρβανιτάκη φερ' ειπείν βρίσκεται χαμένη αυτή τη στιγμή μέσα σε ένα νεφελώδες ρεπερτόριο, χωρίς συγκεκριμένη ταυτότητα και με κομμάτια που προσπαθούν να είναι λίγο ποπ, λίγο έθνικ, λίγο λαϊκά, λίγο έντεχνα και τελικά πολύ από τίποτα? Καλό το παρελθόν κι είμαι ευγνώμων για όσα πρόσφεραν, αλλά υπάρχει κι ένα παρόν που προσωπικά με ενδιαφέρει ακόμα περισσότερο, γιατί δυστυχώς απέχει παρασάγγας σε ουσία από το πρώτο. Και δε δηλώνω και παρελθοντολάγνος...
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #11 στις: 07/11/04, 03:33 »
Αγαπητέ kiseichukan...αν και είμαστε σε λάθος θέμα για να κάνουμε αυτό τον διάλογο,σου λέω πως δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να μένουμε στο παρελθόν ενός καλλιτέχνη και να αγνοούμε το παρόν,απλά πιστεύω πως δεν αρμόζει σε δυο καταξιωμένες ερμηνεύτριες,να λέμε ότι θα πρέπει να...αναζητούν εναγωνίως ταυτότητα και στίγμα.
Θεωρώ ότι αυτό προσβάλλει την μέχρι τώρα πορεία τους στο χώρο !!!
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #12 στις: 07/11/04, 03:54 »
Τϊποτα δεν προσβάλλει, αντιθέτως, ο πραγματικός καλλιτέχνης πρέπει να αισθάνεται συνεχώς την ανάγκη εξέλιξης της τέχνης του. Δεν παραμένει στάσιμος, ικανοποιημένος από τις κατακτήσεις του παρελθόντος, αλλά οραματίζεται και προχωρά, πολλές φορές υπονομεύοντας την πρότερη εικόνα του, για να την επανασχηματίσει, αν δεν του προσφέρει πλέον τίποτα. Δυναμική οντότητα που αλλάζει στο πέρασμα του χρόνου.

Μετά το "Δι' Ευχών" (δεν πάω στην "Οδό Αριστοτέλους") και το "Τραγούδια Για Τους Μήνες", υπήρξε κάποιο υλικό που να σε συγκλόνισε πραγματικά από τις εν λόγω τραγουδίστριες? Ή μήπως διεκπεραιωτικοί δίσκοι για να δηλώνουμε παρουσία στα δισκογραφικά πράγματα και να ικανοποιούμε και την αυταρέσκειά μας μάλλον? Όσα παρουσίασαν εμπεριέχουν ή όχι το στοιχείο της σύγχισης και του "τι τώρα"? Γιατί προσωπικά νοιώθω πως βρίσκονται σε ένα αδιέξοδο και για να ξεφύγουν χρειάζονται ουσιαστικές τομές και καλλιτεχνικό ρίσκο κι όχι σπασμωδικές κινήσεις που προδίδουν ενδιαφέρον για την εμπορικότητα κυρίως.

Τα ίδια κι η Κανά...ανακατεύουμε 2 κουταλιές έντεχνο, μισή κουταλιά της σούπας ελαφρύ ποπ, 50 γραμμάρια λαϊκό, τα ρίχνουμε στο μπλέντερ του Χατζηγιάννη, Κότσιρα, Μάλαμα, Ηρώ, Καλημέρη, Ρέμο, Πυξ Λαξ κοκ και πασπαλίζουμε με άφθονη ζάχαρη κοινοτοπίας. Γνωστή η συνταγή, γνωστά και τα αποτελέσματα.

Και για να δώσω και ένα παράδειγμα του τι εννοώ με ανατροπή...η Τσανακλίδου έκανε υπέρβαση όταν δοκιμάστηκε με το Μιχάλη Δ. Λίγο πολύ το ίδιο έκανε κι η Γαλάνη. Ας τολμήσουν κι άλλοι...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/04, 03:56 από kiseichukan »
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος cybercartoon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • Digital Stairway
    • Προφίλ
    • http://www.geocities.com/alexcybercartoon/digital_stairway.html
Re:Μελίνα Κανά - Φέγγει αλλιώτικα
« Απάντηση #13 στις: 09/11/04, 00:20 »
θα συμφωνήσω με τον kiseichukan. Προσωπικά θεωρώ ότι η Μελίνα στ παλαιότερα δισκάκια της (με τον Θανάση και τον Σωκράτη) ήταν κορυφαία. Τα τελευταία χρόνια δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα.
Σε καμιά περίπτωση δεν αμφισβητώ την αξία και της Χαρούλας και  της Αρβανιτάκη, αλλά φτάνει πιά. Αρκετά.
τουλάχιστον για την Αλεξίου....το καινούριο της δισκάκι (μετά απο 10 live που κυκλοφόρησε, είναι ενα best που περιέχει 2 καινούρια τραγούδια!!!Έλεος!)
Θυμάσαι που σου'λεγα, όταν σφυρίζουν τα πλοία, μην είσαι στο λιμάνι

http://www.geocities.com/alexcybercartoon/digital_stairway.html

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
12166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/05, 19:12
από Elenaki_
7 Απαντήσεις
3614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/06, 21:36
από FSL
7 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/06, 11:10
από kuiper
31 Απαντήσεις
13020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/07, 00:49
από blue_jazz
1 Απαντήσεις
2333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/07, 12:02
από VasilisG.J.
3 Απαντήσεις
4451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 11:49
από pvoulou
24 Απαντήσεις
8541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/09, 20:35
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
1405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/10, 10:16
από V a n
8 Απαντήσεις
40561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 16:32
από diwattos
0 Απαντήσεις
1468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 09:01
από DeniaHD