Αποστολέας Θέμα: Το επόμενο βήμα μετά τα βασικά  (Αναγνώστηκε 8474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ActionEx

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Γεια σας φίλοι μου. Αυτό είναι το πρώτο μου θέμα στο forum.  Χαίρομαι  που βρήκα επιτέλους ένα χώρο στο ίντερνετ με ανθρώπους που έχουν την ίδια αγάπη με μένα. Είμαι 22  χρονών. Πριν δυο χρόνια έκανα με ένα φίλο κάποια μαθήματα κιθάρας στα οποία πρόλαβα να μάθω ελάχιστα θεωρητικά (τα απολύτως βασικά), 4 συγχορδίες και κάποιες βασικές τεχνικές για αρπίσματα. Έπειτα λόγω έλλειψης χρόνου του παιδιού που μου έδειχνε σταματήσαμε τα μαθήματα. Έβαλα σαν στόχο να μάθω και τις υπόλοιπες συγχορδίες (μπαρέδες κ.τ.λ. ) ώστε να παίζω με τους φίλους μου ότι τραγούδι γουστάρω και πίστευα πως θα είμαι ικανοποιημένος. Τελικά πλέον παίζω όλες τις συγχορδίες σχεδόν όλα τα τραγούδια άνετα και βγάζω και κάποιου είδους απλά αρπίσματα αλλά δε με καλύπτει πλέον αυτό. Πως μπορώ να προχωρήσω στο επόμενο βήμα; Με βίντεο στο youtube με κάποιο βιβλίο; Τι είδους εξάσκηση να κάνω για να νιώσω και πάλι ότι βελτιώνομαι. Να βελτιώσω τον τρόπο που παίζω να μάθω καινούρια πράγματα κ.τ.λ. Εσείς τι είδους εξάσκηση κάνετε για να βελτιώνεστε;Ειδικά όσοι είστε στο ίδιο επίπεδο και φάση με μένα.  Πραγματικά έχω κολλήσει και δεν έχω και σχεδόν κανέναν να με συμβουλέψει για το τι να κάνω. Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά για τις απαντήσεις. Καλά να παιρνάτε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Το επόμενο βήμα μετά τα βασικά
« Απάντηση #1 στις: 25/07/13, 22:00 »
Η εξέλιξη στη κιθάρα, ή σε κάποιο άλλο μουσικό όργανο, είναι κάτι το οποίο δεν είναι γραμμικό. Το οτι είσαι σε ένα σημείο της εξέλιξης σου, δεν σημαίνει οτι υπάρχει ένα επόμενο σημείο. Καταρχάς για τί κιθάρα μιλάμε? Ακουστική, κλασική ή ηλεκτρική?

Εσύ κατα κάποιο τρόπο ρωτάς το τί θα σου έλεγε ένας δάσκαλος κιθάρας αν σε άκουγε. Το πρόβλημα προφανώς είναι οτι όσοι αξιόλογοι καθηγητές κιθάρας και να υπάρχουν σε αυτό το σάητ, αν δε σε ακούσει κάποιος, ή δε σε δεί κάποιος, τέτοιες ερωτήσεις, δεν απαντιώνται. Το μόνο που θα μπορούσε να σου πεί είναι να κοιτάξεις κανα θεωρητικό, να προσπαθήσεις να βγάλεις τραγούδια με το αυτί, αντε να κοιτάξεις και κανα πιο περίτεχνο άρπισμα.  Αλλα και αυτά με μισή καρδιά τα λεώ, γιατι δεν ξέρω καν τί βλέψεις έχεις για το όργανο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vasilisgeo72

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το επόμενο βήμα μετά τα βασικά
« Απάντηση #2 στις: 11/11/13, 18:35 »
Φιλε μου εχω ερθει στην θεση σου ενας δασκαλος θα ηταν το καλυτερο εαν οχι guitar pro και youtube ποιο πολυ σε βιντεο με μαθηματα τεχνικες . Εγω δν εχω παει σε δασκαλο αλλα αυτα με βοηθησαν αρκετα το ποιο σημαντικο αγαπη σε αυτο που κανεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/07, 12:43
από llorona
2 Απαντήσεις
5749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 15:02
από Stergios Kourou
4 Απαντήσεις
3456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 22:12
από groovymood
2 Απαντήσεις
2817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/11, 03:52
από YmiRLinG
10 Απαντήσεις
5566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 21:22
από loukask6
103 Απαντήσεις
25683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/11, 13:24
από zeoy
0 Απαντήσεις
1242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 08:56
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/12, 14:49
από Boda
19 Απαντήσεις
15086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/15, 21:00
από mad_nassos
13 Απαντήσεις
11836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/15, 01:34
από mad_nassos