Αποστολέας Θέμα: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο  (Αναγνώστηκε 12997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιουλία Καραμανωλάκη

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω μια κιθαρα κλασσικη! Ειμαι αρχαριος και θα αρχισω απο σεπτεμβριο μαθηματα, ειμαι αριστεροχειρας και λεω να αγορασω αριστεροχειρη κιθαρα... γινετε να παρω μια δεξιοχειρη κλασσικη και να την  μετατρεψω σε αριστεροχειρη  (μονο αριστεροχειρα με βολευει να πιανω την κιθαρα οπως εχω πιασει μερικες φορες απο φιλους)! Ακομα δεν μπορω να διαθεσω πολλα χρηματα ! μεχρι 80-100 ευρω το πολυ! θα ηθελα κατι μεταχειρισμενο αλλα ειναι τοσο σπανιο να βρω σε αγγελιες για αριστεροχειρες! εβλεπα στο thomann.de για κιθαρες βρηκα με 35 -45 ευρω (+20μεταφορικα) αλλα ειναι για δεξιοχειρες  και οι πιο φτηνες αριστεροχειρες αρχιζουν απ τα 75ευρω στο thomann.de ! μπορειτε να με βοηθησετε ? εχετε καποια προταση απο που και τι να αγορασω? Σας ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/10, 21:05 από sofitia »
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #2 στις: 15/08/10, 21:00 »
Δεν γνωρίζω τίποτα από κλασσική κιθάρα και δεν έχω να σου προτείνω κάτι αλλά...

...είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν μπορείς να παίξεις με δεξιόχειρη κιθάρα? Μη σε παρασέρνει το γεγονός ότι επειδή κάποιες από τις καθημερινές σου δραστηριότητες τις κάνεις με το αριστερό (υποθέτω) θα πρέπει να έχεις και αριστερόχειρη κιθάρα. Έχεις ακούσει για αριστερόχειρα πιάνα ή τύμπανα? Το ότι σε βολεύει να "πιάνεις" :) την αριστερόχειρη περισσότερο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, αφού άλλό το "πιάσιμο" και άλλο το παίξιμο. Το ίδιο "παλούκι" θα έιναι να μάθεις το όργανο είτε έτσι είτε αλλιώς.

Νομίζω ότι αν επιλέξεις την αριστερόχειρη κατεύθυνση θα δυσκολευτείς στο μέλλον γιατί όπως διαπιστώνεις και τώρα δεν υπάρχει μεγάλη υποστήριξη από τους κατασκευαστές για τους αριστερόχειρες. Επίσης τα μουσικά κείμενα (π.χ., διαγράμματα συγχορδιών) είναι γραμμένα για δεξιόχειρες (αν και μετά από κάποιο διάστημα φαντάζομαι οτι ο αριστερόχειρας κάνει την μετατροπή στο μυαλό του αυτόματα).

Εγώ είμαι δεξιόχειρας και θυμάμαι ότι πριν πιάσω κιθάρα στη ζωή μου, η αίσθηση που είχα για το πως κρατάς την κιθάρα αντιστοιχούσε στην αριστερόχειρα!

Anyway, οτι και αν αποφασίσεις, καλή αρχή! ;)

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #3 στις: 15/08/10, 21:19 »
Έχεις ακούσει για αριστερόχειρα πιάνα ή τύμπανα?

Ασχετο με το θεμα, αλλα οι αριστεροχειρες drummers  εχουν ακριβως αντιθετη διαταξη του drum kit απο τους δεξιοχειρες. Επισης αν και συμφωνω οτι καποιοι αριστεροχειρες μπορουν και παιζουν ως δεξιοχειρες και τουμπαλιν, δεν ειναι το ιδιο πραγμα το πιανο, drums που αναφερες με τα εγχορδα π.χ.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #4 στις: 15/08/10, 21:27 »
I stand corrected! :)

Αντιλαμβάνομαι την ιδιαιτερότητα της κιθάρας αλλά αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι κάποια πράγματα δεν έχει πολύ νόημα να τα διαχωρίζουμε σε αριστερόχειρα και δεξιοχειρα. Είναι ότι είναι και μπροστά στις (σωματικής φύσεως) δυσκολίες που έχει να αντιμετωπίσει κανείς στην εκμάθησή τους (δημιουργία μυών, συντονισμός χεριών, σκλήρυνση των άκρων των δακτύλων) το ποιο χέρι θα θεωρήσει βασικότερο είναι αμελητέο (και μάλιστα λάθος αφου σε αυτά τα όργανα δεν υπάρχει βασικό και λιγότερο βασικό χέρι  :) κατά την γνώμη μου).

Και πάλι thanks για την διόρθωση.


P.S.: Τώρα που το σκέφτομαι θα μπορόυσε να φτιάξει κανείς αριστερόχειρα πλήκτρα αντιστρέφοντας τα μπάσα με τα πρίμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/10, 21:32 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #5 στις: 15/08/10, 21:37 »
http://www.shopwiki.com/left+handed+classical+guitar
http://www.nevadamusic.co.uk/Guitars/Acoustic/Left_Handed/sc1074.aspx
http://www.lefthandedguitarists.com/
http://www.pellegrinlowend.com/accuracy.html








 ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #6 στις: 15/08/10, 21:42 »

Αντιλαμβάνομαι την ιδιαιτερότητα της κιθάρας αλλά αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι κάποια πράγματα δεν έχει πολύ νόημα να τα διαχωρίζουμε σε αριστερόχειρα και δεξιοχειρα. Είναι ότι είναι και μπροστά στις (σωματικής φύσεως) δυσκολίες που έχει να αντιμετωπίσει κανείς στην εκμάθησή τους (δημιουργία μυών, συντονισμός χεριών, σκλήρυνση των άκρων των δακτύλων) το ποιο χέρι θα θεωρήσει βασικότερο είναι αμελητέο (και μάλιστα λάθος αφου σε αυτά τα όργανα δεν υπάρχει βασικό και λιγότερο βασικό χέρι  :) κατά την γνώμη μου).

Συμφωνω. Εχω φιλους που αν και αριστεροχειρες οταν ξεκινησαν να μαθαινουν κιθαρα κ.τ.λ. το "γυρισαν" σε δεξιοχειρες, γιατι δεν ειχε καμια σημασια γι' αυτους και εκτος των αλλων ετσι ειχαν περισσοτερες επιλογες σε σχεση με τον "εξοπλισμο" και το εκπαιδευτικο υλικο, που και εσυ ανεφερες.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Ιουλία Καραμανωλάκη

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #7 στις: 15/08/10, 22:41 »
Έχεις ακούσει για αριστερόχειρα πιάνα ή τύμπανα?

Ασχετο με το θεμα, αλλα οι αριστεροχειρες drummers  εχουν ακριβως αντιθετη διαταξη του drum kit απο τους δεξιοχειρες. Επισης αν και συμφωνω οτι καποιοι αριστεροχειρες μπορουν και παιζουν ως δεξιοχειρες και τουμπαλιν, δεν ειναι το ιδιο πραγμα το πιανο, drums που αναφερες με τα εγχορδα π.χ.

Τοτε γιατι να υπαρχουν οργανα για αριστεροχειρες ? Φανταζεστε εσεις οι δεξιοχειρες τον ευτο σας να παιζετε την κιθαρα σας αριστεροχειρα?
Ελα λιγο στην θεση μου εσυ τι θα εκανεσ?? Εγω πρεπει τωρα να αγορασω μια κιθαρα και να παω σε ενα δασκαλο να μου μαθει? αφου δεν ξερω γρι κιθαρα πως μπορω να δω αν με βολευει να παιξω δεξιοχειρα ??? το μονο που ξερω ειναι οτι δεν με βολευει να την κραταω δεξιοχειρα....


Καποιος μου ειπε το εξεις <<Πάντως στα μαθήματα είναι πολύ πιο εύκολο να παίζεις καθρεφτιστά, δλδ με έναν κιθαρίστα που παίζει με το άλλο χέρι από σένα...>>  ξερετε καθολου τι παιζει με  αυτο για τα μαθηματα??

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #8 στις: 15/08/10, 23:09 »
Ερ.: Τοτε γιατι να υπαρχουν οργανα για αριστεροχειρες ?
Απ.: Γιατί κάποιοι επιχειρηματίες διαπίστωσαν ότι υπάρχει "αγορά" για αριστερόχειρα έγχορδα προιόντα. Όπως και τόσα άλλα προιόντα, το κατά πόσο είναι χρήσιμα/απαραίτητα είναι αντικείμενο συζήτησης... Αν διαπίστωναν κάποιοι ότι αμάξια με το γκάζι να αντιστοιχεί στο αριστερό και το φρένο στο δεξί πόδι έχουν ικανοποιητική αγορά θα τα έφτιαχναν...

Ερ.: Φανταζεστε εσεις οι δεξιοχειρες τον ευτο σας να παιζετε την κιθαρα σας αριστεροχειρα?
Απ.: Εφόσον έχω μάθει σε δεξιόχειρα κιθάρα δεν θα είχε νόημα για κάτι τέτοιο. Αλλά, ναι, εάν το ήθελα θα μπορούσα να μάθω να παίζω αριστερόχειρη. Και δεν το λέω εγωιστικά, οτι και καλά τα κάνω όλα... Απλά, άμα θέλεις κάτι το κάνεις, ανεξαρτήτως φυσικών δυσκολιών. Αυτή τη στιγμή η δυσκολία του να μάθω αριστερόχειρη κιθάρα είναι ίδια με την δυσκολία να μάθω πιάνο (που δεν ξέρω), ιδια με την δυσκολία να μάθω δεξιόχειρα κιθάρα όταν δεν ήξερα, ή αν το τραβήξω, "ίδια" με την δυσκολία που έχει ένας τυφλός να μάθει κιθάρα ή πιάνο (και υπάρχουν αρκετά τετοια παραδείγματα) κ.τ.λ.π.


Τα παραπάνω δεν τα έγραψα ούτε για να σε αγχώσω, ούτε για να στο παίξω έξυπνος (αν βγήκε έτσι, ζητάω συγνώμη :) ). Απλώς επειδή κατά καιρούς "σκοντάφτω" σε αυτό το θέμα είπα να καταθέσω την άποψή μου. Στο τέλος εσύ αποφασίζεις... Αν νιώθεις οποιαδήποτε αμφιβολία με δεξιόχειρη κιθάρα προχώρα με την αριστερόχειρη. Το τελικό αποτέλεσμα που θα φτάσεις σαν παίχτης δεν αλλάζει. Όπως είπα και στο προηγούμενο post το μόνο που αλλάζει είναι η υποστήριξη των αριστερόχειρων από τους κατασκευαστές, τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #9 στις: 16/08/10, 00:34 »
Καταρχην καλωσηλθες "συναδελφε" αριστεροχειρα!!
Για να απαντησω στη βασικη σου ερωτηση: Απο την αποψη αριστεροχειριας-εξοπλισμου, εισαι παρα πολυ τυχερος που διαλεγεις κλασικη κιθαρα και αυτο γιατι ειναι συμμετρικο οργανο, δεν υπαρχουν "αριστεροχειρες" και "δεξιοχειρες" κλασικες κιθαρες! Θα διαλεξεις την κιθαρα που θελεις και μετα το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις τις χορδες αντιστροφα. Το μονο θεματακι ειναι το nut το οποιο αν θελεις να εισαι απολυτα σωστος ισως να θελει αλλαγη απο εναν μαστορα, αλλα γενικα αυτο ειναι μια πολυ φτηνη διαδικασια.
Επειδη φανταζομαι οτι θα ρωτησεις, "γιατι οι αλλοι τυποι κιθαρας εχουν αριστεροχειρες?" θα σου πω. Οι ηλεκτρικες ειναι νομιζω αρκετα προφανες οτι οι περισσοτερες λογω σχηματος και μονο, πρεπει να βγαινουν "καθρεφτισμενες" (εκτος απο τις SG ισως και τα σκαφακια με το διπλο cutaway). Στις ακουστικες η bridge ειναι υπο γωνια με τις χορδες, δεν ειναι καθετη προς αυτες οπως στην κλασικη. Συνεπως αν βαλεις τις χορδες αναποδα και αλλαξεις το nut, εαν παιξεις χαμηλα τασταρει και γενικα ο ηχος εινια ελαφρως λαθος, γιατι η κλιση ειναι αναποδη. Εγω πχ εχω μια κανονικα δεξιοχειρη ακουστικη (ηταν δωρο), στην οποια αρχικα αλλαξα τις χορδες και εφαγα με λιμα το nut ωστε να τις χοραει κανονικα, και μετα απο καποιο καιρο την πηγα σε ενα μαστορα να μου αλλαξει bridge, και ειμαι μια χαρα.

Τωρα οσο για τους δεξιοχειρες, πραγματικα εχω βαρεθει και κουραστει να ακουω ολη την ωρα αυτο το πραγμα. Ναι εχει σημασια ποιο χερι εχεις στην ταστιερα και ποιο στο ρυθμο, ναι ειναι πιο ευκολο για καποιους ανθρωπους να παιξουν με εναν τροπο και πολυ πιο δυσκολο με εναν αλλο, ναι υπαρχουν ανθρωποι που χρειαζονται αριστεροχειρα οργανα. Αφστε τον καθε αριστεροχειρα να δοκιμασει οπως τον βολευει και να παιξει! κανονικα αυτο ειναι το μονο που θα πρεπει να τον επηρρεαζει, οχι ζητηματα εξοπλισμου ή οτι δεν θα μπορει να παιξει με κιθαρα αλλου κλπ! Ελεος δηλαδη, η αριστεροχειριαδεν ειναι θεμα επιλογης ουτε ποζεριας ουτε τιποτα τετοιο. Εχει απολυτως φυσιολογικη επιστημονικη εξηγηση και εχει να κανει με τη φυσιολογικα του εγκεφαλου (στους αριστεροχειρες επικρατει το δεξιο ημισφαιριο).
Το "φυσιολογικο" για καθε ανθρωπο ειναι να κραταει το ρυθμο με το "καλο" του χερι, και να παιζει στην ταστιερα με το αλλο. Αυτο βγαινει στον καθενα μας οταν φανταζεται τον εαυτο του να παιζει καποιο νυκτο εγχορδο. Αλλα περα απο αποψη ευκολιας-δυσκολιας, ειναι διαπιστωμενο -οχι απο μενα, αλλα απο μεγαλους μουσικους και δασκαλους- οτι το χερι που παιζει το ρυθμο εινια αυτο που βελτιωνεται πιο δυσκολα, και δεν μιλαω μονο απο αποψη τεχνικης, αλλα και αισθησης του ρυθμου. Το ρυθμικο χερι εχει ενα οριο, ενα "ταβανι" για τον καθενα μας, περα απο το οποιο δεν μπορει να φτασει. Σε αντιθεση δηλαδη με το χερι της ταστιερας το οποιο ειναι καθαρα θεμα εξασκησης, οσο πιο πολυ το εξασκεις τοσο πιο γρηγορος θα γινεις. Γι αυτο και ενστικτωδως προτιμουμε οι περισσοτεροι να παιζουμε ετσι.
Η κλασικη απαντηση που λαμβανω στα παραπανω ειναι οτι υπαρχουν αριστεροχειρες που παιζουν αναποδα, οπως και καποιοι δεξιοχειρες που και αυτοι παιζουν αναποδα, και μαλιστα χωρις κανενα προβλημα και με την ιδια ευκολια. Μονο που αυτοι οι ανθρωποι δεν ειναι ουτε μονο αριστεροχειρες, ουτε μονο δεξιοχειρες, ειναι αμφιδεξιοι. Υπαρχει ενα σεβαστο ποσοστο αριστεροχειρων που ανακαλυπτουν οτι ειναι αμφιδεξιοι, καθως βλεπουν οτι δεν εχουν προβλημα να χρησιμοποιουν το ιδιο καλα το δεξι τους χερι. Ο κοσμος ειναι φτιαγμενος για δεξιοχειρες και ως εκ τουτου αυτο ωθει ολους τους αριστεροχειρες να χρησιμοποιουν και να εξασκουν το δεξι τους χερι πολυ περισσοτερο απο οσο οι δεξιοχειρες το αριστερο. Καποιοι απο αυτους τους αριστεροχειρες αντιλαμβανονται λοιπον οτι δεν εχουν προβλημα να το χρησιμοποιουν σχεδον το ιδιο καλα με το "καλο" τους αριστερο χερι, αυτοι ειναι αμφιδεξιοι. Καποιοι αλλοι παλι δεν τα καταφερνουν το ιδιο καλα, παντα το αριστερο τους χερι υπερεχει, αυτοι ειναι καθαυτο αριστεροχειρες. Οι "δεξιοχειρες-αμφιδεξιοι" ειναι πιο σπανιο φαινομενο γιατι πολυ απλα, δεν αναγκαζονται να χρησιμοποιησουν και να εξασκησουν το αριστερο τους χερι αρκετα ωστε να αντιληφθουν τις δυνατοτητες του.

Ειμαστε απλα διαφορετικοι, αφηστε μας να εχουμε την επιλογη να κανουμε οτι νιωθουμε φυσιολογικο. Οπως ακριβως ενα παιδακι που ειναι αριστεροχειρο και το πιεζουν να γραφιε με το δεξι, εινια πολυ πιθανο να παρουσιασει μαθησιακες δυσκολιες, δυσλεξια κλπ, ετσι και ενας αριστεροχειρας ποτε δε θα φτασει στο μαξιμουμ των δυνατοτητων του μαθαινοντας αναποδα. Κανεις δεξιοχειρας δεν μπορει να καταλαβει πως ειναι να σε δυσκολευουν απλα καθημερινα πραγματα, ή να ερθει στη θεση ενος αριστεροχειρα, οποτε η κριτικη και η παροτρυνση δεν εχουν νοημα.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #10 στις: 16/08/10, 01:19 »
Να διευκρινισω οτι , εγω προσωπικα, αν και δεν παροτρυνα κανενα και εκανα δεν εννοουσα οτι οι αριστεροχειρες απο βιτσιο συνεχιζουν να χρησιμοποιουν το αριστερο χερι. Απλως εκανα μαλακiα και δεν ξεκαθαρισα οτι, μαλλον, μιλουσα για αμφιδεξια ατομα. Πιθανως αυτα τα ατομα, οι γνωστοι τους οποιους ανεφερα, αν και αριστεροχειρες να μην γνωριζουν οτι ειναι αμφιδεξιοι γιατι μια ζωη τους θυμαμαι να ειναι καθαρα αριστεροχειρες σε οτι αλλο εκαναν.

Ξερω οτι τα παντα ειναι φτιαγμενα για τους δεξιοχειρες, καθως και εγω εχω αναγκαστει λογω τραυματισμου ανα διαστηματα να χρησιμοποιω το αριστερο χερι μονο. Μαλιστα απο το γραψιμο και τις βασικες καθημερινες δραστηριοτητες που εμαθα να τις εκτελω κανονικα, κιθαρα σαν αριστεροχειρας δεν μπορεσα να μαθω να παιζω, διαπιστωσα οτι τα αντικειμενα τα οποια ειναι καθαρα για δεξιοχειρες με δυσκολευουν πολυ στην χρηση, νομιζω μαλιστα οτι υπαρχουν σχετικες ερευνες οι οποιες υποστηριζουν οτι αυτος ειναι ενας λογος της αυξησης των θανατων των αριστεροχειρων.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Ιουλία Καραμανωλάκη

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #11 στις: 16/08/10, 03:32 »
Παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και για τις απαντησεις! Καλη η φιλοσοφια και η αναλυση περι αριστερο-δεξιοχειρων! αλλα το προβλημα μου ειπε πολυ πιο πρακτικο! Θελω αμεσα να παρω μια κιθαρα για να αρχισω μαθηματα με δασκαλο! Επειδη δν εχω γνωση καθολου δεν εχω καν καταληξει αν θελω κλασσικη ή ακουστικη με ενδιαφερουν εντεχνα κομματια ελληνικα μπαλαντες και ισως αργοτερα κατι σε  ισπανικο ρυθμο και θα ηθελα πολυ και reggae... Δεν ξερω καν. τις ουσιοδης διαφορες αναμεσα στις κλασσικες και στις ακουστικες ... Ακουσα οτι αν μαθεις κλασσικη μετα μπορεις να παιξεις ανετα και ακουστικη!Ακομα ειναι πολυ καλο οτι με την κλασσικη μπορω να παρω μια δεξιοχειρη να την αλλαξω σε αριστεροχειρη και να δω τι με βολευει στην πραξη- στο παιξιο και οχι μονο στο κρατημα ! Νομιζω πως με την Κλασσικη θα εχω περισσοτερες επιλογες... Μπορειτε να με βοηθησετε στο τι να διαλεξω αναμεσα στις δυο? Ακομα δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 80-100 ευρω! μεχρι εκει με περνει! προτασεις κανεις?

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #12 στις: 16/08/10, 04:10 »
Η πρωτη παραγραφος του Adoni σου απανταει στα "τεχνικα" θεματα.

Νομιζω οτι γενικα ισχυει αν μαθεις με ακουστικη ειναι πιο ευκολη η μεταβαση σε ηλεκτρικη κιθαρα, και οχι απο κλασσικη σε ακουστικη, γιατι οι διαστασεις της ταστιερας ειναι διαφορετικες κ.τ.λ. και γενικα ειναι διαφορετικη η "αισθηση", οχι βεβαια οτι ειναι και αδυνατη η μεταβαση απο κλασσικη σε ακουστικη/ηλεκτρικη.

Νομιζω, επισης, οτι στα χρηματα σου πιο ευκολα βρισκεις αξιοπρεπη ακουστικη παρα κλασσικη.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Ιουλία Καραμανωλάκη

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #13 στις: 16/08/10, 12:01 »
Αν τελικα καταληξω σε ακουστικη! Πρεπει να καταληξω αν θελω  αριστερη ή δεξια..  πριν την αγορασω  γιατι στην ακουστικη δεν γινεται να την μετατρεψω απο δεξια σε αριστερη ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #14 στις: 16/08/10, 12:10 »
Χμ, καταρχην πρεπει να βρεις εσυ ο ιδιος τι θες. Ακου το ηχοχρωμα και δες και το ρεπερτοριο. Τα +/- της καθεμιας ειναι αρκετα γωνστα.
Η ακουστικη εχει πιο μεγαλο σκαφος, πιο λεπτο μπρατσο, ολες τις χορδες μεταλλικες και παιζεται με πενα κυριως. Χρησιμοποιειται πιο πολυ ως ρυθμικη κιθαρα, ή και για αρπισματα σολακια κλπ, συνηθως σε μπαλαντες, εντεχνο κλπ. Ε γενικα ειναι κατα τη γνωμη μου πιο all round, τουλαχιστον οταν μιλαμε για τραγουδια.
Η κλασικη εχει πιο μικρο σωμα, αρκετα πιο φαρδια ταστιερα και πιο χοντρο μπρατσο, και τα καντινια της ειναι πλαστικα και οχι μεταλλικα, ενω παιζεται κυριως με δαχτυλα. Χρησιμοποιειται κυριως για κλασικη μουσικη, φλαμενκο, λατιν και σχεδον οπουδηποτε απαιτειται παιξιμο με δαχτυλα -εκτος ισως απο τα μπλουζ οπου ο ακουστικος μπλουζιστας παιζει με δαχτυλα σε ακουστικη κιθαρα.

τα υπερ του να ξεκινησεις με κλασικη ειναι:
 θα σου δωσει στιβαρο χερι στην ταστιερα, με πολυ καλα ανοιγματα (καθως αμα "σπασεις" τα δαχτυλα σου σε αυτο το μπρατσο-ροπαλο, οτι αλλο και να πιασεις θα σου φαινεται αστειο) - βεβαια αυτο απαιτει και παραπανω κοπο, ετσι.
Θα μαθεις να παιζεις με δαχτυλα, κατι που -κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι πιο δυσκολο, εγω δλδ δεν τα καταφερνω.
Αναγκαστικα, θα μαθεις και θεωρια, γιατι δεν μπορεις να ασχοληθεις με  το κλασικο ρεπερτοριο χωρις να ξερεις. Δηλαδη θα μαθεις να διαβαζεις παρτιτουρα κλπ.
τα κατα:
το κλασικο ρεπερτοριο. Οι περισσοτεροι -τουλ στα ωδεια- εινια λιγο στενομυαλοι και ασχολουνται μονο με αυτο. Δηλαδη θα παιζεις πχ Μπαχ και τετοια, χωρις να μαθαινεις κανενα τραγουδακι. Ξερω αρκετες περιπτωσεις φιλων μου που εκαναν κιθαρα για πολλα χρονια, και εμαθαν συγχορδιες αυτοδιδακτα μονοι τους καθως στο ωδειο δεν ασχολουνταν με αυτα. Μιλαμε δλδ για ατομο που εκανε 5 χρονια κιθαρα, και δεν του ειχαν μαθει να πιανει μπαρε!
το παιξιμο με δαχτυλα. Εαν θελησεις να παιξεις κανενα τραγουδακι για την παρεα κλπ, ή γενικα να παιξεις ρυθμικα, ειναι κατι το οποια θα πρεπει να ξεσυνηθισεις, και γενικα και εκει παρατηρω μια δυσκολια απο τους κλασικους. Η πενα τους φαινεται κατι το εξαιρετικα παραξενο και ισως δυσχρηστο.
οι πλαστικες χορδες. Εαν ασχοληθεις με αλλου ειδους κιθαρα, θα εχεις μια μικρη δυσκολια στη μεταβαση, καθως οι συρματινες ειναι πιο σκληρες.

Τα υπερ της ακουστικης:
Ειναι πιο ευκολη στα ανοιγματα κλπ λογω του πιο λεπτου μπρατσου και πιο στενης ταστιερας.
Εχει παρα πολλες ομοιοτητες στο υφος και στις τεχνικες παιξιματος με την ηλεκτρικη, σε περιπτωση που θελησεις να ασχοληθεις.
Το ρεπερτοριο της ειναι πιο παρειστικο και mainstream.
Τα κατα:
Εχει τα πιο σκληρα πατηματα. Βεβαια αμα μαθεις σε αυτη, κλασικη και ηλεκτρικη θα σου φαινονται πουπουλο.
Ειναι πιο δυσκολο να μαθεις να παιζεις με δαχτυλα, λογω συρματινων χορδων και πλατους ταστιερας.
Μεγαλυτερο μεγεθος σωματος.

Βεβαια ειναι και οι 2 τους κιθαρες ετσι, και εχουν πιο πολλες ομοιοτητες παρα διαφορες. Δηλαδη οποια απο τις 2 και να μαθεις, απο ενα σημειο και μετα η μεταβαση θα ειναι πολυ ευκολη, σε σχεση με εναν ασχετο.
Επισης ισχυει και το "μ'οποιον δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μαθεις", δηλαδη πρεπει να βρεις περιπου τι υφος θελεις κι να βρεις ενα δασκαλο που να δινει εμφαση σε αυτο, περα απο τα προκαταρκτικα.
Βασικο ρολο παιζει και η ηλικια σου οπως επισης και οι βλεψεις σου οσον αφορα το οργανο. Αν εισαι μικρος ή αν σε ενδιαφερουν πτυχια κλπ ή αν σκοπευεις να ασχοληθεις με την κιθαρα σε υψηλο επιπεδο, καλυτερα να ξεκινησεις με κλασικη που -αν και κατα τη γνωμη μου πιο βαρετη- θα σου δωσει ομως πολυ καλες βασεις και ενα σταθερο υποβαθρο για περεταιρω. Αν πιο πολυ σε ενδιαφερει να κανεις την τρελα σου, να παιζεις τα τραγουδια που σ αρεσουν, και για παρειστικες καταστασεις κλπ η ακουστικη ειναι προτιμοτερη.
Σημασια εχει να γουσταρεις εσυ αυτο με το οποια θα ξεκινησεις, για να το κανεις με μερακι και αγαπη. Νοοτροπιες του τυπου "κανε 2 χρονια κλασικη και μετα πιασε ηλεκτρικη/ακουστικη κλπ" πιο πολυ θα σε κανουν να ξενερωσεις μαλλον, εαν δλδ δεν σε παθιαζει αυτο που κανεις.

Οσον αφορα τον εξοπλισμο, τιμες και μαρκες για κλασικες δεν ξερω να σου προτεινω γιατι παιζω ακουστικη, αλλα υπαρχει το + οτι δεν περιοριζεσαι οπως στην ακουστικη, οπου θα ψαξεις καθαρα για αριστεροχειρο οργανο. Γενικα θα σου προτεινα, οποια απο τις 2 και να διαλεξεις, να αυξησεις το μπατζετ σου τουλαχιστον στα διπλα λεφτα. Καταλαβαινω οτι δεν θες να παρεις κατι ακριβο, απο τον φοβο μηπως το παρατησεις κλπ, αλλα εαν ξεκινησεις με ενα μη αξιοπρεπες οργανο, αυτο θα αποτελεσει εμποδιο και στο να μαθεις καλα (ειδικα ενα ακουστικο οργανο -δλδ οχι ηλεκτρικο, για να μην παρεξηγηθω- εαν ειναι φτηνιαρικο θα κανει το παιξιμο πιο δυσκολο) αλλα και στο αισθητικο αποτελεσμα που θα σου δωσει, δλδ στον ηχο. Και μη νομιζεις, 200Ε για μια κιθαρα δεν ειναι καθολου μα καθολου μεγαλο ποσον.

Αποσυνδεδεμένος Ιουλία Καραμανωλάκη

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #15 στις: 16/08/10, 12:26 »
Αdoni σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο και το ενδιαφερον! Ειμαι 20 χρονο και ετσι θελω την τρελα μου να κανω και κυριως για εντεχνη μουσικη ... Με δεδομενα τα λογια σου , εγω κλεινω προς την ακουστικη πλεον... Το θεμα ειναι οτι ειμαι πεπισμενος να αγορασω αριστεροχειρη! Πραγμα που δυσκολευει την αγορα μεταχειρισμενου καθως δεν υπαρχουν αγγελιες, Ακομα αν παρω ακουστικη δεν πρεπει εξαρχης να παρω αριστεροχειρη ακουστικη? γιατι μετα την ακουστικη γινετε να την αλλαξω σε αριστερη απο δεξια?  Εχεις απολυτο δικαιο με τα χρηματα αλλα περιοριζομαι να αγορασω καινουρια λογω αριστεροχειρης! Εχεις καθολου προτασεις για αριστεροχειρες ακουστικες? εστω και μεχρι το πολυ 150-200ευρω! 

Σε ευχαριστω πολυ και παλι Αδονι και ολους σας για το ενδιαφερον

Αποσυνδεδεμένος Ιουλία Καραμανωλάκη

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #16 στις: 16/08/10, 13:13 »
Απο Thomann.de ή musicstore  για τα φτηνα μοντελα τι λετε μεχρι 100-200 ευρω?

http://www.musicstore.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch?SearchParameter=%26%40QueryTerm%3D*%26CategoryUUIDLevelX%252Fn2DVqHzp8c4AAAEZAHotK5qL%252FbZLVqHzpjRUAAAEZRqRFop5P%3DfNnVqHzpL9AAAAEZ3aNFop5P%26CategoryUUIDLevelX%252Fn2DVqHzp8c4AAAEZAHotK5qL%3DbZLVqHzpjRUAAAEZRqRFop5P%26CategoryUUIDLevelX%3Dn2DVqHzp8c4AAAEZAHotK5qL&dynamicNavigation=&ReSort=priceasc


http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=lefthanded_acoustic_guitars&oa=pra

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #17 στις: 16/08/10, 13:52 »
ΟΧΙ HARLEY BENTON >:(

Καταρχην, εγω θα σου προτεινα -επειδη ειπες παραπανω οτι θα κανεις με δασκαλο- εαν πας σε ωδειο για να μαθεις, τοτε καλυτερα να μην παρεις κιθαρα τωρα, αλλα να κανεις μερικα μαθηματα πρωτα (στα ωδεια εχουν κιθαρες προχειρες, και αριστεροχειρες και δεξιοχειρες) ωστε να δεις πως σε βολευει. Ξεκαθαριζω οτι προσωπικα ειμαι υπερ του ο αριστεροχειρας να παιζει ως αριστεροχειρας, αλλα επειδη μπορει να εισαι κ αμφιδεξιος, δοκιμασε το. Απο την αλλη, ο δασκαλος σου θα σε βοηθησει να διαλεξεις (πολυ σημαντικο, εαν δεν εχεις καποιον στο περιβαλλον σου να γνωριζει εστω τα βασικα απο κιθαρες), ενω θα εχεις και ενα μετρο συγκρισης με την κιθαρα την οποια θα εχεις ηδη δοκιμασει εκει. Ασε που μεχρι τοτε θα εχεις μαζεψει και παραπανω χρηματα.
Επισης θα εχεις μαθει καποια απλη μελωδια για να πας να παιξεις ;D
Εαν προσανατολιζεσαι προς ιδιαιτερα μαθηματα δεν ξερω κατα ποσο αυτο εινια εφικτο, αν κ εχει αλλου ειδους πλεονεκτηματα (εχουν γινει συζητησεις επι συζητησεων, θα τις βρεις με λιγο ψαξιμο)

Οπως σου ειπα παραπανω, ειναι δυνατον να μετρατρεψεις μια δεξιοχειρη σε αριστεροχειρη, αλλα απο την προσωπικη μου εμπειρια δεν αξιζει τον κοπο και ειναι πολλα τα χρηματα αναφορικα και με την τιμη της κιθαρας (αν αυτη κανει 200 κ εσυ μετα δωσεις αλλα 100... και φαινεται και "στραβη") για να το κανεις. Καλυτερα εξαρχης να παρεις αριστεροχειρη. Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το καπακι της (δλδ το κομματι ξυλου του σωματος που εχει την τρυπα ;D ) να ειναι solid, μασιφ που λεμε, και οχι καπλαμας. Επειτα, η δοκιμη θα σε πεισει. Θα δεις, αλλες κιθαρες τριζουν, αλλες εχουν πιο μουντο ηχο, αλλες πιο πριμο, αλλες εινια πιο σκληρες πιο μαλακες κλπ. Γυρω στα 200Ε κοιταξε προς cort, takamine, epiphone, tanglewood, fender.

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #18 στις: 16/08/10, 16:34 »
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Lefthanded-models/Richwood-RD12LNT-Lefth.-Westerngitarre-Natur-Agathis-Top/art-GIT0009241-000
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=16253
ο  XoLiDoXoS είναι αριστερόχειρας και η κιθάρα αυτή είναι καλή η CUENCA είναι ισπανική.
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=16211
εδώ θα πρέπει να αλλάξεις τις χορδές ανάποδα και το nut και το saddle. η antonio lorca είναι καλή κιθάρα
και γενικά αν θες μόνο καινούργια κιθάρα πήγαινε στον http://www.andromidas.gr/
είναι γνώστης της κλασικής.
αν θες ακουστική μπορεις να αγοράσης και αυτη που βρήκες στο musicstore
ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΛΑΣΙΚΗΣ ΜΕ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
Η ΚΛΑΣΙΚΗ
1.Εχει ναυλον χορδές 
2.εχει πιο μεγάλο μπράτσο και τάστα
3.παίζεται με τα δάχτυλα
4.έχει πιο γλύκο ήχο
Η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ 
1.έχει συρμάτινες χορδές
2.εχει πιο μικρο μπρατσο και τάστα
3παιζεται κυρίως με πένα και με δαχτυλα αν θες για αρπίσματα (αλλα προσοχή στα νύχια είπαμε έχει συρματινες χορδές  ;)  )
4.είναι ελαφρύς πιο ηλεκτρικός ο ήχος έχει πιο δυνατό ήχο η ακουστική.
γενικά αν θες να παίζεις συγχορδίες με πένα και να εχεις πιο δυνατό ήχο η ακουστική κιθάρα σου κάνει.
http://el.wikipedia.org/wiki/Κιθάρα
http://www.freewebs.com/tetradiakitharas/prostheta/akoustiki.pdf


ήχος κλασικής κιθάρας 

ήχος ακουστικής κιθάρς 




Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Ιουλία Καραμανωλάκη

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #19 στις: 16/08/10, 17:33 »
Τελικα αποφασισα και κατεληξα σε ακουστικη αριστεροχειρη ! αυτη η Richwood απο το mysicstore με τα 99 e ειναι καλη δλδ? Μπορω να δωσω και λιγο παραπανω χρηματα μεχρι 180-200 ευρω αξιζει την διαφορα ή να παρω την Richwood με τα 99? αλλες προτασεις σε αυτα τα χρηματα μεχρι 200 ευρω ! απο thomann / musicstore και απο αλλα site δεν εχω προβλημα μονο να αξιζει τον κοπο! δυστιχος δεν γνωριζω τπτ απο κιθαρα μαρκες και δεν μπορω να κρινω μονος μου δεν εχω κανενα κριτηριο και πειρα ολες ιδιες μου φαινονται ?

Μακαρι και με 100 ευρω να βρω μια αξιοπρεπει κιθαρα Ακουστικη παντα αριστεροχειρη.. ακομα και μεταχειρισμενη! προτασεις κανεις?

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #20 στις: 16/08/10, 17:39 »
Μην παρεις τιποτα αν δεν πας να το δοκιμασεις απο κοντα. Σου ειπα παραπανω καποιες μαρκες, και η σοφιτια το ιδιο. Παρε καποιον μαζι σου που να ξερει εστω λιγο και βγειτε για δοκιμη.
Επιπλεον κοιτα σε διαφορα site για reviews κιθαρων, και στο youtube.
Μην εισαι βιαστικος, ενημερωσου, δες , ψαξε δοκιμασε και θα αγορασεις... τα μαγαζια εκει ειναι δε φευγουν ;)
Ισα ισα που επειδη δεν δινεις πολλα λεφτα, και μιας και ειναι η πρωτη σου κιθαρα, να φροντισεις να τα διαθεσεις οσο πιο σωστα μπορεις.

δεν την εχω δει αυτη που λες, αλλα εχω την εντυπωση οτι ναι μπορεις να βρεις πολυ καλυτερη με λιγα παραπανω.
Δες εδω, αν και ειναι δεξιοχειρες. Ψαξε μηπως βγαινουν και σε αριστεροχειρες Προτάσεις για entry level ακουστική κιθάρα
Νομιζω η cort earth βγαινει και σε αριστεροχειρη, αν βρεις και αυτην την προσφορα που λεει ο Απολλων, καλυφθηκες
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/10, 17:48 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: Φτηνη αριστεροχειρη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #21 στις: 16/08/10, 18:30 »
η cort σε αυτά τα χρήματα είναι πολύ καλή.Εχω ακούσει καλά λόγια
αλλα συμφώνω με τον Adoni πήγαινε στα μαγαζιά και δοκίμασε κιθάρες
να δείς τι σου αρέσει και τι σε βολεύει
π.χ. εγώ είχα δοκιμάσει μια  ibanez ακουστική έκανε 450e είχε πολύ καλό ήχο μου άρεσε
αλλα ηταν και πολύ βαριά για μένα και δεν με βόλευε στο παίξιμο ούτε και το μπράτσο της παρόλο που ηταν καλή κιθάρα. οπότε θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις την κιθάρα ακόμα και να μη ξερεις να παίζεις 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/10, 18:32 από sofitia »
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
7853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
39 Απαντήσεις
9824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
12 Απαντήσεις
4576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
11 Απαντήσεις
4130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
15 Απαντήσεις
5061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 20:11
από Nosferatu
2 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 23:35
από tomkarachris
7 Απαντήσεις
5065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 20:16
από Fotis83
19 Απαντήσεις
5260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus
5 Απαντήσεις
3081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 00:30
από tsirigotis
59 Απαντήσεις
16978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/13, 19:11
από MetalHead98