Αποστολέας Θέμα: μηπως εχουμε χασει το νοημα?  (Αναγνώστηκε 28081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #75 στις: 21/05/08, 18:18 »
βλεπω οτι εχεις καταλαβει αυτο που λεω με την αυτοκριτικη σου με το σαξοφωνο. αντιθετα, η κιθαρα σου οντως χρηζει αναβαθμισης, και θα δεις οταν παρεις καινουρια οτι θα την αξιζεις, και θα σου δωσει αληθινη χαρα. αντιθετα, αν επαιρνες εξ'αρχης μια κιθαρα πχ των 2000 οχι μονο δε θα σου προσεφερε μεγαλυτερη ικανοποιηση απο αυτη που εχεις τωρα, αλλα πιθανα να μην μπορουσες να εκτιμησεις και τι οργανο κρατας στα χερια σου. ειπαμε, αγοραζουμε αυτο που χρειαζομαστε
Ναι φίλε paranoid έχεις δίκαιο και μεγαλύτερη χαρά θα πάρω και θα μπορώ να εκμεταλλευτώ περισσότερο το όργανο παρά αν το αγόραζα εξ'αρχής...Παρ'όλα ταύτα μια κιθάρα των 2000Ε δεν σημαίνει κατ' ανάγκην και καλή κιθάρα και εγώ προσωπικά αγοράζω κιθάρες για να παίζω μιας και θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά...σχέτικά όμως με την "παράπλευρη ενασχόληση" με το άθλημα συμφωνώ πως ο καθένας συλλέγει αυτό που έχει στο μυαλό του σαν έργο τέχνης αυτό που τον ευχαριστεί να βλέπει κάθε πρωί μόλις ξυπνήσει και κάθε βράδυ πρίν κοιμηθεί...είται αυτό είναι κιθάρα είται PC είται αυτοκίνητο είται μηχανή...Εγώ ας πούμε αγοράζω αναπτήρες zippo και δεν καπνίζω καν! Γι' αυτό σου λέω...ο καθένας με την δικιά του πόρωση! Αν κάποιος ευχαριστιέται με το να αγοράζει ότι τελευταίο κυκλοφορεί δικαίωμα-πρόβλημα του...φτάνει να μην νομίζει ότι είναι ο Vai επειδή κρατάει μια Ibanez ας πούμε...Γνωρίζω, όπως είμαι σίγουρος και εσείς, άτομα με χάλια μηχανήματα που δημιουργούν αριστουργήματα(κάνει και ρίμα! :P) και αντίθετα άτομα που απλά αγοράζουν...σκεφτείτε μεταλά που παίζει με μια LP Black beauty με το Bigsby απλά και μόνο επειδή γράφει πάνω Gibson και κάνει 5000Ε...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #76 στις: 21/05/08, 21:17 »
paranoid εννοειται ρε συ πως εχεις δικιο απλα....απλα....πως να στο πω...ξεχνας τον παραγωντα κ**λα...εκτος απο οργανο ειναι κ αντικειμενο...σε πολλα πραγματα ξεχναμε την κ**λα...παραδειγμα(κ μαλλον θα με βρισει ο αλλος κ θα μου πει να παω να λιωσω σε κανενα φορουμ με αμαξια)ενα καμπριο το παιρνεις γιατι ειναι κ**λα να περναει ο αερας αναμεσα απο τα μαλλια σου....σου δινει χαρα...μια τετοια χρηστικοτητα ισως εχουν κ για μας τα πεταλια(εκτος απο την κανονικη χρηση τους)καταλαβαινεις πως το βλεπω εγω???

Υγ εννοειται πως με τον παρανοιντ δεν εχω καμια διαφορα εμενα με νευριασε μονο το ποστ του χειμαρου..βλακεια πιστευω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #77 στις: 21/05/08, 22:38 »
σιγουρα ειναι και η κ**λα, αλλα το θεμα ειναι και ποσα δινεις για την κ**λα...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #78 στις: 22/05/08, 01:07 »
σιγουρα ειναι και η κ**λα, αλλα το θεμα ειναι και ποσα δινεις για την κ**λα...
οπως μου ειχε πει κ ενας αστυνομικος οταν με εγραφε αφου ειχα τραβηξει χειροφρενο με το κουβαδακι μου...
Οι κ@_λ€$ πληρώνονται

αναλογα ποσο πολυ γουσταρεις αυτο που κανεις συναρτήσει βεβαια κ της τσεπης σου και ποσο σε καλυπτει ο ηδη υπαρχον εξοπλισμος σου  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/08, 01:21 από PlusYeaR »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #79 στις: 22/05/08, 10:42 »
θα +φωνησω με τον πλας...παιζει ρολο η τσεπη σου
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #80 στις: 22/05/08, 13:24 »
επιτελους κ καποιος αλλος που το σχολιασε
εισαι π**αρας
πανε λιωσε σε καν1 αλλο φορουμ
Με μηχανες ας πουμε...
Δεν θα ηταν καλυτερα??
Καμμενε!!!
Ασε μας να κανουμε το γουστο μας!
αν εισαι ο γιωργος που νομιζω, δε το περιμενα απο εσενα αυτο...


 ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)  :-X

για πες κωστα, ειναι?  ::)

Nαι..

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #81 στις: 22/05/08, 15:25 »
Διαβαζοντας το ολο θεμα θα ηθελα και εγω να πω δυο λογια.. Αρχικα ρε παιδια δε νομιζω οτι υπαρχουν κ τοσοι πολλοι που με την πρωτη επαφη με τη μουσικη αγοραζουν το ακριβοτερο εργαλειο. Αλλωστε δε νομιζω πως αυτη η χωρα εχει στο συνολο της μεγαλη αγοραστικη δυναμη σε ολους τους τομεις.. Οι περισσοτεροι γνωστοι μου που καταφεραν να χτισουν εξοπλισμο σωστο, επιαναν 3 δουλειες. Επισης οπως σωστα πολλοι αναφερατε, ακριβος εξοπλισμος δεν ειναι μονο ποζερια.. ισως για καποιους ναι.. Αλλα μη γελιομαστε. Εχει διαφορα. Αν καποιος τα εχει εξ αρχης ας παρει οτι εξοπλισμο θελει.. Αλλα ουτως η αλλως οτι εισοδημα και να εχει κανεις ειμαι βεβαιος πως κατι ακριβο θα προστεθει στη συλλογη του με το περασμα των χρονων. Προσωπικα ξεκινησα να παιζω κιθαρα πριν 7 χρονια με μια ηλεκτρικη τυπου  φεντερ των... προσοχη... 30 ευρω!!! γυρω στα 10 χιλιαρικα δραχμες περιπου τοτε.. Η κιθαρα σαν στρωση πανω στην ταστιερα ειχε κατι σαν αυτοκολλητο-ξυλο, τα inlays ηταν κολλημενες στρωσεις ξυλου σαν αυτοκολλητακια, οι μαγνητες (ο θεος να τους κανει) ποτε δεν ηταν εκει για μενα, τα ξυλα σε γενικες γραμμες (τα ποια..?) απλα δεν υπηρχαν. Σε ενα μαγαζι που την ειχα παει καποτε μου λεγανε κοροιδευτικα "μαγκα κοντρα πλακε θαλασσης εχει το κουπι σου". Λετε να το ελεγε κυριολεκτικα ? στεκει.. τα κλειδια εστριβαν μονο με ταναλια. (σοβαρολογω) κι ομως εκει πανω εμαθα.. εκει εβγαλα τα πρωτα κομματια μου εκει εμαθα τις 5ες. 2η κιθαρα μετα απο 1 χρονο μια yamaha pacifica 112 (1ο λαθος) απο το Νακα (2ο λαθος) αλλα οκ ακομα με αυτην παιζω 6 χρονια τωρα.. δεν ειναι το καλυτερο αλλα επισης εμαθα πολλα εκει και εκτιμησα τις δυνατοτητες της στην πορεια.. γιατι κακα τα ψεματα.. αυτο ειχα, αυτο μπορουσα να εχω συνεπως με αυτο επρεπε να μαθω. Τωρα συντομα θα "χτυπησω" μια Music Man και οχι δε μου περισσευουν και θα στερηθω αρκετα .. αλλα το αισθημα ενος κοσμηματος (γιατι κοσμηματα ειναι οι καλες κιθαρες) μεσα στο δωματιο σου σου δινει την ορεξη να μελετας να παιζεις να κανεις λαιβ να δημιουργησεις.. Απλα παρολο του οτι ζουμε στην Ελλαδα και η τσεπουλα μας δεν ειναι τοσο γεματη, εχω να πω οτι δε λειπουν τα λεφτα σε τετοιες αγορες οσο η εκτιμηση και η αισθηση του τι κρατας στα χερια σου.. πολλοι αγορασαν με τη μια ακριβες κιθαρες χειροποιητες και δε ξερω τι αλλο... τα ειχαν τα εδωσαν.. καταλαβαν ομως τι αγορασαν ? θα καταλαβουν στο μελλον αραγε ? γιατι ολοι ξερουμε πως τετοια μεγαθηρια ανω των 1000-2000 ευρω δεν ειναι απλα κιθαρες...ειναι κατι πολυυυ παραπανω.. ετσι πιστευω προσωπικα δλδ.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #82 στις: 22/05/08, 18:31 »
Διαβαζοντας το ολο θεμα θα ηθελα και εγω να πω δυο λογια.. Αρχικα ρε παιδια δε νομιζω οτι υπαρχουν κ τοσοι πολλοι που με την πρωτη επαφη με τη μουσικη αγοραζουν το ακριβοτερο εργαλειο. Αλλωστε δε νομιζω πως αυτη η χωρα εχει στο συνολο της μεγαλη αγοραστικη δυναμη σε ολους τους τομεις.. Οι περισσοτεροι γνωστοι μου που καταφεραν να χτισουν εξοπλισμο σωστο, επιαναν 3 δουλειες. Επισης οπως σωστα πολλοι αναφερατε, ακριβος εξοπλισμος δεν ειναι μονο ποζερια.. ισως για καποιους ναι.. Αλλα μη γελιομαστε. Εχει διαφορα. Αν καποιος τα εχει εξ αρχης ας παρει οτι εξοπλισμο θελει.. Αλλα ουτως η αλλως οτι εισοδημα και να εχει κανεις ειμαι βεβαιος πως κατι ακριβο θα προστεθει στη συλλογη του με το περασμα των χρονων. Προσωπικα ξεκινησα να παιζω κιθαρα πριν 7 χρονια με μια ηλεκτρικη τυπου  φεντερ των... προσοχη... 30 ευρω!!! γυρω στα 10 χιλιαρικα δραχμες περιπου τοτε.. Η κιθαρα σαν στρωση πανω στην ταστιερα ειχε κατι σαν αυτοκολλητο-ξυλο, τα inlays ηταν κολλημενες στρωσεις ξυλου σαν αυτοκολλητακια, οι μαγνητες (ο θεος να τους κανει) ποτε δεν ηταν εκει για μενα, τα ξυλα σε γενικες γραμμες (τα ποια..?) απλα δεν υπηρχαν. Σε ενα μαγαζι που την ειχα παει καποτε μου λεγανε κοροιδευτικα "μαγκα κοντρα πλακε θαλασσης εχει το κουπι σου". Λετε να το ελεγε κυριολεκτικα ? στεκει.. τα κλειδια εστριβαν μονο με ταναλια. (σοβαρολογω) κι ομως εκει πανω εμαθα.. εκει εβγαλα τα πρωτα κομματια μου εκει εμαθα τις 5ες. 2η κιθαρα μετα απο 1 χρονο μια yamaha pacifica 112 (1ο λαθος) απο το Νακα (2ο λαθος) αλλα οκ ακομα με αυτην παιζω 6 χρονια τωρα.. δεν ειναι το καλυτερο αλλα επισης εμαθα πολλα εκει και εκτιμησα τις δυνατοτητες της στην πορεια.. γιατι κακα τα ψεματα.. αυτο ειχα, αυτο μπορουσα να εχω συνεπως με αυτο επρεπε να μαθω. Τωρα συντομα θα "χτυπησω" μια Music Man και οχι δε μου περισσευουν και θα στερηθω αρκετα .. αλλα το αισθημα ενος κοσμηματος (γιατι κοσμηματα ειναι οι καλες κιθαρες) μεσα στο δωματιο σου σου δινει την ορεξη να μελετας να παιζεις να κανεις λαιβ να δημιουργησεις.. Απλα παρολο του οτι ζουμε στην Ελλαδα και η τσεπουλα μας δεν ειναι τοσο γεματη, εχω να πω οτι δε λειπουν τα λεφτα σε τετοιες αγορες οσο η εκτιμηση και η αισθηση του τι κρατας στα χερια σου.. πολλοι αγορασαν με τη μια ακριβες κιθαρες χειροποιητες και δε ξερω τι αλλο... τα ειχαν τα εδωσαν.. καταλαβαν ομως τι αγορασαν ? θα καταλαβουν στο μελλον αραγε ? γιατι ολοι ξερουμε πως τετοια μεγαθηρια ανω των 1000-2000 ευρω δεν ειναι απλα κιθαρες...ειναι κατι πολυυυ παραπανω.. ετσι πιστευω προσωπικα δλδ.
Φίλε steltrucci συμφωνώ απόλυτα...με κάλυψες πλήρως

paranoid εννοειται ρε συ πως εχεις δικιο απλα....απλα....πως να στο πω...ξεχνας τον παραγωντα κ**λα...εκτος απο οργανο ειναι κ αντικειμενο...σε πολλα πραγματα ξεχναμε την κ**λα...παραδειγμα(κ μαλλον θα με βρισει ο αλλος κ θα μου πει να παω να λιωσω σε κανενα φορουμ με αμαξια)ενα καμπριο το παιρνεις γιατι ειναι κ**λα να περναει ο αερας αναμεσα απο τα μαλλια σου....σου δινει χαρα...μια τετοια χρηστικοτητα ισως εχουν κ για μας τα πεταλια(εκτος απο την κανονικη χρηση τους)καταλαβαινεις πως το βλεπω εγω???
Ναι φίλε zeromancer αλλά αμα ξέρεις μισό τραγούδι και αυτό είναι το Smoke on the Water :P πόσο να πορωθείς με τα πεταλάκια σου πλέον? Ακόμα κι αν έχεις τέλειο ήχο θες και τα δάκτυλα...

σιγουρα ειναι και η κ**λα, αλλα το θεμα ειναι και ποσα δινεις για την κ**λα...
Το θέμα κατα τη γνώμη μου δεν είναι πόσα δίνεις αλλά γιατί τα δίνεις...Το πόσα θα δώσει κάποιος εξαρτάται από το πόσο βαθειά είναι η τσέπη του και από το πόσο κ**λωμένος είναι! Το γιατί όμως είναι κάτι που ο καθένας καταλαβαίνει για τον εαυτό του

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #83 στις: 22/05/08, 21:41 »
νομιζω πως πιανεις τα ακρα...κανεις δεν ειπε να παρεις πεταλια πριν αρχισεις να παιζεις κιθαρα γιατι πολυ απλα αυτο που λες εσυ ειναι ενα παραδειγμα καποιου που δεν ξερει κιθαρα...αν διαβασεις τα ποστ μου θα δεις πως αναφαιρομαι σε καποιο επιπεδο τεχνικης...σε οποιο θελει ο καθενας...αλλα τεχνικης...εσυ αναφαιρεσαι σε καποιον που απλα μπορει να παιξει  2 νοτες...δλδ οχι σε καποιον που ασχολειται με την κιθαρα...λιγο ακραιο το βρισκω....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #84 στις: 23/05/08, 01:13 »
νομιζω πως πιανεις τα ακρα...κανεις δεν ειπε να παρεις πεταλια πριν αρχισεις να παιζεις κιθαρα γιατι πολυ απλα αυτο που λες εσυ ειναι ενα παραδειγμα καποιου που δεν ξερει κιθαρα...αν διαβασεις τα ποστ μου θα δεις πως αναφαιρομαι σε καποιο επιπεδο τεχνικης...σε οποιο θελει ο καθενας...αλλα τεχνικης...εσυ αναφαιρεσαι σε καποιον που απλα μπορει να παιξει  2 νοτες...δλδ οχι σε καποιον που ασχολειται με την κιθαρα...λιγο ακραιο το βρισκω....
:)Αυτό ήταν σχεδιασμένο...Με την ακρότητα αυτή φίλε μου θέλω να τονίσω τον παράλογο υπερκαταναλωτισμό...δηλαδή είναι δικαίωμα του καθενός να αγοράζει ότι θέλει δεν αντιλέγω αλλά κάποιοι το παρακάνουν ή αγοράζουν μόνο για την πόζα...Δεν έτυχε πολλές φορές να πείς "καλά ρε φίλε τι θες το τάδε τώρα? Τι σου χρειάζεται?" Αυτό ήταν όλο γι αυτό χρησιμοποίησα ακράιο παράδειγμα και ξαναλέω ότι συμμερίζομαι την άποψη σου φίλε zeromancer

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #85 στις: 23/05/08, 15:05 »
 :Dτοτε μαλλον λεμε το ιδιο πραγμα... :Dτεσπα σας αφηνω για την ωρα..παω να δοκιμασω ενισχυτες μπασου...ασχετο βεβαια απο την στιγμη που παιζω κιθαρα αλλα θα εχει πλακα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #86 στις: 16/06/08, 02:24 »
Paranoid ασε του να λενε δικιο εχεις >:(

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #87 στις: 16/06/08, 11:00 »
Βασικά νομίζω το καλύτερο φάρμακο όταν πιστεύεις ότι ο ενισχυτής ή η κιθάρα σου δε σε "καλύπτει" (πολύ ηλίθια έκφραση για μένα..) είναι να φωνάξεις κανέναν φίλο, ξάδερφο, θείο κλπ που παίζει καλύτερα να παίξει λίγο με τον εξοπλισμό σου για να καταλάβεις ότι "ναι ρε συ, εγώ φταίω πιο πολύ απ'τον ενισχυτή"..
Ή εναλλακτικά να κάνεις search την κιθάρα σου ή τον ενισχυτή σου στο youtube.. Εκεί αν είσαι τυχερός μπορεί να πετύχεις τύπους που θα σου κόψουν την όρεξη για αγορές..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #88 στις: 28/06/08, 12:17 »
Εγώ είμαι της άποψης είτε Gibson είτε Γλίψον είναι το ίδιο και το αυτό μου κάνει. Αν ξέρει κάποιος να παίξει, του κάνει το μπράτσο και έχει και καλούς μαγνήτες είναι οκ. Τόσες παραμορφώσεις πέφτουν πάνω εξάλλου. Αν πάμε στην άλλη περίπτωση που ο άλλος είναι φραγκάτος μαγκιά του να τα χαλάει όπου θέλει. Ποιός είμαι γω που θα κρίνω τη διασκέδαση των άλλων? Υπάρχει βέβαια και η άλλη περίπτωση του μουσικού που η ζωή του εξαρτάται απ'αυτό...Εκείνος τα χρειάζεται πραγματικά...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #89 στις: 30/06/08, 22:27 »
Παιδια αμα ηταν να εξαντλησουμε εντελως τις δυνατοτητες του οργανου μας, τοτε πολλοι θα ηταν ακομα με την πρωτη τους κιθαρα.

Σιγουρα το GAS ειναι κακο πραγμα, αλλα, απο την στιγμη που σου αρεσει κατι, γιατι να μην το αγορασεις? Με την προυποθεση βεβαια οτι δεν ειναι εξωφρενικα λεφτα, ουτε θα τα στερησεις απο καπου αλλου (ενοικια, λογαριασμους κτλ). Με το ιδιο σκεπτικο τοτε, να σταματησουμε να κανουμε πολλα πραγματα, οπως να καπνιζουμε ή να πινουμε αφου ζεις και χωρις αυτα, να μην αγορασουμε αλλο κινητο, να μην παρουμε την σουπα-ντουπα αυτοκινητο/μηχανη ουτε να τους κανουμε αναβαθμισεις αφου η δουλεια γινεται και με το ζασταβα και παει λεγοντας.

Η κιθαρα οπως και πολλα αλλα πραγματα, υπαρχει και για να μας ευχαριστει. Εχει διπλη αξια, τοσο την αξια της ως αντικειμενο που παραγει ηχο, οσο και ως αντικειμενο. Αλλοι την βλεπουν ως εργοστασιο παραγωγης ηχου, αλλοι απλα ως ενα 'πραγμα' και οι περισσοτεροι οπως εμεις (τουλαχιστον πιστευω) ως και τα 2.

Σαν την κανουρια εξατμηση για το αυτοκινητο/μηχανη, που θα δωσεις 300 ευρω, μονο για βαβουρα και 3 εξτρα αλογα, που ουτε καν θα καταλαβεις οτι υπαρχουν.

Οποτε εγω πιστευω οτι αν καποιος παιζει, και οχι απαραιτητα σαν τον gilbert, και εχει λεφτα να διαθεσει, γιατι να μην αγορασει καινουριο εξοπλισμο? Ειτε ειναι κιθαρα, ειτε ενισχυτης, ειτε πεταλια. Αυτο τον ευχαριστει.

Στην τελικη, δικα του τα λεφτα. Δεν τα πηρε ουτε απο την τσεπη μου, ουτε απο την τσεπη σου. Αμα ειναι θεμα ζηλιας και θες να του την πεις, απλα παιξε καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #90 στις: 01/07/08, 00:19 »
Εγώ παιδιά, πιστεύω πως κάποιος ο όποιος μπαίνει στον ΄΄τομεα΄΄ ΜΟΥΣΙΚΗ, δηλαδή κάποιος που είναι αρχάριος και δεν ξέρει που του παν τα 4, δεν χρειάζεται να πάρει ένα όργανο των 2000ευρω και πάνω μόνο και μόνο για να αρχίσει! Ξέρω διάφορους, που μόνο για να πουλήσουν μούρη παίρνουν κιθάρες των 1000-2000-3000 ευρώ μόνο και μόνο για να πουν: Α, έχω ESP κιθάρα των 99999999 ευρώ και σας γαμαω όλους! Όμως έτσι και τον βάλεις κάτω και του πεις να σου παίξει την πεντατονική μινόρε έστω και σε μια θέση, δεν θα ξέρει τι να παίξει! Και δεν είναι μόνο αυτό….

Πιστεύω πως κάποιος που αρχίζει καλό θα ήταν να πάρει ένα όργανο ΄΄φθηνο΄΄ μεν, αλλά άνετο στα χεριά! Με έναν απλό και φθηνό εξοπλισμό πιστεύω πως είσαι οκ!!

Εγώ ξεκίνησα (αυτοδίδαχτος) να παίζω με μια κιθάρα (κλασική) που μου είχαν χαρίσει. έπαιζα για 4 χρόνια και δεν είχα αγοράσει τίποτα πάνω σε αυτήν (εντάξει στις αρχές καμιά 10αρια σετακια χορδές το μηνά γιατί την ΄΄γρατζουναγα΄΄) και μετά αποφάσισα να πάρω μια ηλεκτρική Ibanez GRG170DX και έναν Ibanez 10αρη με 300ευρω και έκανα την δουλειά!!! Μετά από 3 χρόνια (που πήρα έναν 30αρη των 100ευρω) και μέχρι φέτος (που πήρα μια Les Paul των 500ευρω) και κάνω την δουλειά μου!

Για να μην περιττολογούμε άλλο, το θέμα μας είναι: μην σπαταλάτε άσκοπα τα λεφτά σας οι αρχάριοι σε όργανα που δεν μπορούν να σας προσφέρουν τίποτα! Απολύτως τίποτα! Και δεν το λέω για να προσβληθούν κάποιοι απλά είναι κρίμα και για την τσέπη σας αλλά και για εσάς που δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις ικανότητες ενός ακριβού-πανάκριβου οργάνου! Χρησιμοποιήστε τα χρήματα σας αλλού(σε μαθήματα)!

Αφού γίνεται όλο και καλύτεροι σαφώς και θα χρειαστείτε και κάτι καλύτερο!!! Τότε μάλιστα! Ναι μπορείτε να βγείτε στα μαγαζιά και να πάρετε κάτι ακριβότερο και κάτι ανάλογο σε αυτό που σας ταιριάζει!

Πιστεύω πως μπορείτε άνετα να πάρετε κάτι που δεν είναι γνωστή φίρμα που μπορεί να κάνει την ιδία δουλειά με κάτι που είναι μεγάλη φίρμα!!!

Η κιθάρα δεν κάνει τον κιθαρίστα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
55 Απαντήσεις
17164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 12:43
από bairn of mosul
35 Απαντήσεις
11617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 22:04
από delfinaki
16 Απαντήσεις
6144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 20:18
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
4976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 18:51
από Wise_One
7 Απαντήσεις
5588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/13, 15:57
από panicX
9 Απαντήσεις
6868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/14, 23:29
από Lampr0s
6 Απαντήσεις
6705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/15, 21:54
από saved
0 Απαντήσεις
11518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:28
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/23, 22:55
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/23, 07:48
από Ioannis Anastassakis