Αποστολέας Θέμα: modάρισμα ενισχυτών  (Αναγνώστηκε 5752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
modάρισμα ενισχυτών
« στις: 12/03/08, 17:06 »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!
              Χάζευα στο περιοδικό, το guitarist, κάποια σχόλια για τον ενισχυτή του randy rhoads, τα οποία ανέφεραν:in the studio Randy dropped the voltage of his Marshall heads to around 92 to add breadth to the distortion κτλ κτλ κτλ.. Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι μείωσε την τάση(?) στις κεφαλές του για να δώσει περισσότερο παραμόρφωση(dist). Αυτό εννοεί ή λάθος κατάλαβα; κ άν αυτό είναι που εννοεί, γίνονται όντως τέτοια mods σε ενισχυτές;
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: modάρισμα ενισχυτών
« Απάντηση #1 στις: 14/03/08, 22:10 »
Ναι το διαβασα και εγω αυτο, εχω μια εντυπωση οτι και ο σλας το ειχε κανει αυτο (?) χωρις να παιρνω και ορκο.
Μην ξεχνας οτι στην Αμερικη εχουν 110 βολτ, οποτε δεν εκανε και καμια τρομακτικη πτωση στην ταση.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: modάρισμα ενισχυτών
« Απάντηση #2 στις: 14/03/08, 22:34 »
Δεν ειναι mod...ενα variac ειναι αρκετο...
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: modάρισμα ενισχυτών
« Απάντηση #3 στις: 14/03/08, 22:39 »
Ωραία, πρακτικά τι μπορεί να κάνει ο καθένας για να δώσει περισσότερο gain; το variac τι είναι;
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: modάρισμα ενισχυτών
« Απάντηση #4 στις: 14/03/08, 22:47 »
το variac τι είναι;

Στην προκειμενη περιπτωση ενα μπλιμπλίκι που παρεμβάλεται μεταξυ της μπριζας και του ενισχυτή σου με το οποιο μπορεις να αλλαξεις την ταση με την οποια θα τροφοδοτειται ο ενισχυτή σου...προς τα πανω ή προς τα κατω...
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: modάρισμα ενισχυτών
« Απάντηση #5 στις: 15/03/08, 12:01 »
αν η τάση εισόδου είναι μικρότερη τότε δεν θα είναι μικρότερη και η ένταση του ενισχυτή μας(αν αφήσουμε ως έχουν τα υπόλοιπα κυκλωματικά στοιχεία )
οπότε αν το κατάλαβα καλά προσπαθεί να αντικαταστήσει το attenuator?δηλαδή εκει που είχε την Α ένταση στο 8 να την έχει στο 9 που σημαίνει μεγαλύτερη παραμόρφωση?

δεν ξέρω αν το έπιασα!ας μας βοηθήσει κάποιος γνώστης!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: modάρισμα ενισχυτών
« Απάντηση #6 στις: 15/03/08, 15:29 »
αν η τάση εισόδου είναι μικρότερη τότε δεν θα είναι μικρότερη και η ένταση του ενισχυτή μας(αν αφήσουμε ως έχουν τα υπόλοιπα κυκλωματικά στοιχεία )
οπότε αν το κατάλαβα καλά προσπαθεί να αντικαταστήσει το attenuator?δηλαδή εκει που είχε την Α ένταση στο 8 να την έχει στο 9 που σημαίνει μεγαλύτερη παραμόρφωση?

δεν ξέρω αν το έπιασα!ας μας βοηθήσει κάποιος γνώστης!
Δεν νομίζω να εννοούσε κάτι τέτοιο.. Δεδομένου του γεγονότος ότι παίζει σε στούντιο ποιος τον εμπόδιζε να τρέξει τους marshall του ακόμα και στο 10; δηλαδή ότι έκαναν όλοι οι άλλοι.. Ας βοηθήσει κάποιος ειδικός επί του θέματος!!!
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: modάρισμα ενισχυτών
« Απάντηση #7 στις: 15/03/08, 20:30 »
το ότι παίζεις στο studio δεν σημαίνει ότι ανοίγεις και τον super lead 100watt στο 10...   ;D
λοιπόν να τι βρήκα:

Παράθεση
a Variac to lower the voltage of the amp to change the tone

Παράθεση
The infamous use of a variac with this amp has caused great confusion among guitarists and fans alike. Sending the reduced mains voltage of 90v into the amp does not increase distortion but actually reduces the amount the amp can produce. It is also unlikely that it was used to lower volume, since the actual reduction in volume from running a fully cranked Marshall 100w amplifier at 90v is slight. The most likely use of the variac was to produce the high end roll off and increased compression in the preamp distortion that is a result of a lower B+ voltage in the preamp and phase inverter sections of the amp, but also presumably to reduce the harmful effects of the "resistor mod" that was performed on the amp in the early days of Van Halen.


Παράθεση
By using a variac to lower the plate voltage being sent to the output tubes, less stress was placed on the tubes and therefore reduced the incidence of tube failure.


http://www.legendarytones.com/brownsound.html

Παράθεση
No variac, but it would be a good idea, to reduce voltage for longer power-tube life. Don't pummel the power tubes as hard as possible with bass power chords, or the power tubes will start cutting out and will need to be replaced.


http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220197292759&ssPageName=ADME:B:WNA:US:1123

--------->>>>>>>>>>>>>>>>>http://www.tone-lizard.com/Marshall_Myths.htm

γιατί σε όλα τα θέματα περί ήχου συναντώ πάντα τον van halen?...γιατί τελικά νομίζω οτι είναι αυτός που πήγε την κιθάρα ένα βήμα παραπέρα? γιατί έχω την εντύπωση οτι από τότε που έσκασε μύτη όλοι προσπαθούν να τον αντιγράψουν? μάλλον κάνω λάθος...

υ.γ. ακόμη περιμένουμε την απάντηση κάποιου που έχει δοκιμάσει το κόλπο αυτό(το οποίο πολλοί λένε ότι είναι μύθος!)
αν δεν υπάρχει κάποιος τότε να παραγγείλω από ebay ένα variac για να είμαι ο πρώτος που θα το τσεκάρει!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/08, 22:33 από Βαγγέλης ( 4 years) »
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος electric

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB 1G - SP1!
    • Προφίλ
    • ELECTRICITY TABLATURES
Απ: modάρισμα ενισχυτών
« Απάντηση #8 στις: 16/03/08, 12:27 »
το ότι παίζεις στο studio δεν σημαίνει ότι ανοίγεις και τον super lead 100watt στο 10...   ;D
λοιπόν να τι βρήκα:

Παράθεση
a Variac to lower the voltage of the amp to change the tone

Παράθεση
The infamous use of a variac with this amp has caused great confusion among guitarists and fans alike. Sending the reduced mains voltage of 90v into the amp does not increase distortion but actually reduces the amount the amp can produce. It is also unlikely that it was used to lower volume, since the actual reduction in volume from running a fully cranked Marshall 100w amplifier at 90v is slight. The most likely use of the variac was to produce the high end roll off and increased compression in the preamp distortion that is a result of a lower B+ voltage in the preamp and phase inverter sections of the amp, but also presumably to reduce the harmful effects of the "resistor mod" that was performed on the amp in the early days of Van Halen.


Παράθεση
By using a variac to lower the plate voltage being sent to the output tubes, less stress was placed on the tubes and therefore reduced the incidence of tube failure.


http://www.legendarytones.com/brownsound.html

Παράθεση
No variac, but it would be a good idea, to reduce voltage for longer power-tube life. Don't pummel the power tubes as hard as possible with bass power chords, or the power tubes will start cutting out and will need to be replaced.


http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220197292759&ssPageName=ADME:B:WNA:US:1123

--------->>>>>>>>>>>>>>>>>http://www.tone-lizard.com/Marshall_Myths.htm

γιατί σε όλα τα θέματα περί ήχου συναντώ πάντα τον van halen?...γιατί τελικά νομίζω οτι είναι αυτός που πήγε την κιθάρα ένα βήμα παραπέρα? γιατί έχω την εντύπωση οτι από τότε που έσκασε μύτη όλοι προσπαθούν να τον αντιγράψουν? μάλλον κάνω λάθος...

υ.γ. ακόμη περιμένουμε την απάντηση κάποιου που έχει δοκιμάσει το κόλπο αυτό(το οποίο πολλοί λένε ότι είναι μύθος!)
αν δεν υπάρχει κάποιος τότε να παραγγείλω από ebay ένα variac για να είμαι ο πρώτος που θα το τσεκάρει!!!




Δε χρειάζεται να πάρεις από ebay γιατί τα μεταφορικά θα είναι πάρα πολλά λόγω βάρους. Μπορείς να βρεις από Ελλάδα.

http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=85

Μην το παρακάνεις στην αλλαγή της τάσης. Ένα 10% είναι ασφαλές όριο παραπάνω παίζεις με την διάρκεια ζωής των συστατικών του ενισχυτή σου.
Η διαφορά θα είναι αισθητή αλλά όχι τέτοια ώστε να σου δώσει πολύ παραπάνω γκάζι.
O Van Halen είχε εσωτερικές μόντες στον ενισχυτή για το παραπάνω gain που κατέστρεφαν τους μετασχηματιστές για πλάκα. Εκείνος όμως είχε τη δυνατότητα να το κάνει...

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: modάρισμα ενισχυτών
« Απάντηση #9 στις: 16/03/08, 13:16 »
ευχαριστώ για το link!
ναι έχεις δίκιο, είδα και γω οτι ο τύπος είχε κάνει παντού μόντες και γενικά πειραματίζονταν.
Evangelos C. Brachos

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/05, 23:45
από D@ve Murray
12 Απαντήσεις
6656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/05, 23:20
από Arg0
152 Απαντήσεις
64160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 09:10
από bluevelvet
26 Απαντήσεις
12616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 16:19
από TASOSGR
1 Απαντήσεις
3500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 13:33
από Ikaros
4 Απαντήσεις
3247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 00:18
από groovymood
163 Απαντήσεις
49137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 21:48
από Jezus
2 Απαντήσεις
3283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 17:28
από themos
100 Απαντήσεις
130461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/16, 09:55
από Kosthrash
194 Απαντήσεις
163705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 13:44
από giorgos1990