Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών  (Αναγνώστηκε 6732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Κατ'αρχας να πω οτι αμα ειμαι σε λαθος κατηγορια,συγνωμη και να μετακινηθει το θεμα εκει που πρεπει.

Εχει κανα πενταμηνο που ξεκινησα να γραφω τα δικα μου κομματια.Γνωσεις (κλιμακες,συγχορδιες,διαστηματα) εχω.Ισως οχι σε τελειο βαθμο αλλα γνωριζω τουλαχιστον τα βασικα.Απο του χρονου που θα γραφτω παλι σε ωδειο(μαμω τις πανελληνιες μου :P ) θα αρχισω να μαθαινω και τα υπολοιπα.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να συνδιασω αυτες τις γνωσεις για να γραψω κατι ενδιαφερον.Παντα αυτα που γραφω μου φαινονται/ειναι βαρετα.Και αν τελικα γραψω κατι καλο,ανακαλυπτω τελικα αργοτερα οτι ειναι ουσιαστικα καποιο τραγουδι που ακουσα και μου κολλησε στο μυαλο.Δοκιμασα να συνθεσω με πιανο,ηλεκτρικη,ακουστικη απο καφρομεταλιες μεχρι μπαλαντες.Τιποτα.Παντα οι προσπαθειες καταληγουν στο κενο.

Και στις ελαχιστες περιπτωσεις που γραφω κατι (2-3 μετρα,οχι και τιποτα σπουδαιο) που εχει προοπτικη,κολλαω και δεν ξερω πως να συνεχισω.

Εχει λοιπον κανεις να προτεινει τιποτα για να με βοηθησει?Ή τουλαχιστον οταν μπω πιο βαθεια στα τις αρμονιας θα ειμαι καποτε στη θεση να γραψω τιποτα τις προκοπης?Γιατι δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου ως ενα μουσικο που θα κανει απλα covers.Θελω καποτε να εκφρασω τα ΔΙΚΑ μου συναισθηματα μεσω της ΔΙΚΙΑΣ μου μουσικης.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών
« Απάντηση #1 στις: 22/02/11, 18:39 »
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι πως άμα δεν έχεις έμπνευση να γράψεις...όσο και να το ζορίζεις δεν θα γράψεις..σίγουρα η θεωρία και τα συναφή βοηθάνε για να ταξινομήσεις τη "μουσική σου σκέψη"...αλλά απο εκεί και πέρα είναι όλα θέμα έμπνευσης...δεν γίνεται να πεις "τώρα θα γράψω ένα τραφούδι" και να σου βγει αβίαστα....στις πιο άκυρες στιγμές θα σου έρθει....

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών
« Απάντηση #2 στις: 22/02/11, 18:52 »
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι πως άμα δεν έχεις έμπνευση να γράψεις...όσο και να το ζορίζεις δεν θα γράψεις..σίγουρα η θεωρία και τα συναφή βοηθάνε για να ταξινομήσεις τη "μουσική σου σκέψη"...αλλά απο εκεί και πέρα είναι όλα θέμα έμπνευσης...δεν γίνεται να πεις "τώρα θα γράψω ένα τραφούδι" και να σου βγει αβίαστα....στις πιο άκυρες στιγμές θα σου έρθει....
Θα συμφωνήσω οτι ειναι σε ένα μεγάλο ποσοστό θέμα έμπνευσης, αλλα δεν σου έρχεται ουρανοκατεβατα... Απαιτεί αρκετές ώρες δουλειάς, παίζοντας τραγούδια που ήδη ξέρεις, παραλλάσσοντάς τα και προσπαθώντας να τα φέρεις σε ένα μοτιβο που σου αρέσει κτλ...Υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον και διαφωτιστικό dvd της Lick Library που αφορά τη σύνθεση κομματιών. Η θεωρία και οι κλιμακες ασφαλώς αποτελούν την πρώτη ύλη για να γράψεις κάτι που να στέκει, αλλα δεν ειναι μόνο αυτό..Αν ήταν έτσι, τα μισά συγκροτήματα δεν θα υπήρχαν..Τσέκαρε το dvd, νομίζω θα σε βοηθήσει!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών
« Απάντηση #3 στις: 22/02/11, 18:56 »
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι πως άμα δεν έχεις έμπνευση να γράψεις...όσο και να το ζορίζεις δεν θα γράψεις..σίγουρα η θεωρία και τα συναφή βοηθάνε για να ταξινομήσεις τη "μουσική σου σκέψη"...αλλά απο εκεί και πέρα είναι όλα θέμα έμπνευσης...δεν γίνεται να πεις "τώρα θα γράψω ένα τραφούδι" και να σου βγει αβίαστα....στις πιο άκυρες στιγμές θα σου έρθει....
Θα συμφωνήσω οτι ειναι σε ένα μεγάλο ποσοστό θέμα έμπνευσης, αλλα δεν σου έρχεται ουρανοκατεβατα... Απαιτεί αρκετές ώρες δουλειάς, παίζοντας τραγούδια που ήδη ξέρεις, παραλλάσσοντάς τα και προσπαθώντας να τα φέρεις σε ένα μοτιβο που σου αρέσει κτλ...Υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον και διαφωτιστικό dvd της Lick Library που αφορά τη σύνθεση κομματιών. Η θεωρία και οι κλιμακες ασφαλώς αποτελούν την πρώτη ύλη για να γράψεις κάτι που να στέκει, αλλα δεν ειναι μόνο αυτό..Αν ήταν έτσι, τα μισά συγκροτήματα δεν θα υπήρχαν..Τσέκαρε το dvd, νομίζω θα σε βοηθήσει!!

Εννοείται ότι απαιτείται πολύ δουλειά....και να φας πολύ ώρα παίζοντας και ακούγοντας μουσική γενικά....αλλά προσωπικά πιστεύω ότι όσον αφορά την σύνθεση κανένας δάσκαλος και κανένα dvd δεν μπορεί να βοηθήσει.....οι δάσκαλοι σου μαθαίνουν να παίζεις, τα dvd σου δείχνουν πέντε δέκα πράματα.....αλλά δεν θα σου βάλουν ιδέες στο κεφάλι.....

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών
« Απάντηση #4 στις: 22/02/11, 19:08 »
Καλά, αυτό εξυπακούεται, δεν θα δεί ένα dvd και μετά θα γράψει το The Wall, αλλα βοηθάει γιατί σου δείχνει μια μεθοδολογία δουλειάς, κάποια κολπάκια κτλ...Εννοείται οτι αμα δεν "το έχεις" κιόλας, ότι και να κάνεις..!! ;D
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών
« Απάντηση #5 στις: 22/02/11, 19:19 »
Εννοείται οτι αμα δεν "το έχεις" κιόλας, ότι και να κάνεις..!! ;D

Εν μέρει ναι...σκέφτηκα να το πω κι εγώ αλλά μου φάνηκε κάπως απόλυτο και δεν θέλω να αποθαρύνω τον φίλο μας...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών
« Απάντηση #6 στις: 22/02/11, 20:01 »
Συμφωνώ και εγώ ότι η έμπνευση παίζει σημαντικό ρόλο και δυστυχώς δεν είναι πάντα διαθέσιμη (έως και καθόλου). Θεωρώ όμως, ότι το μεγαλύτερο και βασικότερο ρόλο για να φτιαχτεί ένα καλό κομμάτι το παίζει η "δουλειά" που έχει αφιερώσει ο συνθέτης στην μελέτη της μουσικής. Η έμπνευση έρχεται συμπληρωματικά, αλλά επειδή σε αυτή "χρεώνεται" π.χ., μία καλή μελωδία έχει μυθοποιηθεί. Μη ξεχνάμε ότι η έμπνευση δημιουργείται υποσυνείδητα μετά από πολλές ώρες ακουσμάτων και προσπάθειας. Οι επαγγελματίες συνθέτες γράφουν τις περισσότερες φορές με βάση χρονικά deadlines. Βασιζόμενοι στην εμπειρία τους (και όχι τόσο στην έμπνευση) μπορούν και φτιάχνουν αξιόλογα κομμάτια (αν τύχει να βάλει και η έμπνευση το χεράκι της τότε μπορεί να προκύψουν αριστουργήματα).

Ποιο πρακτικά, αυτό που θα σου έλεγα BlackRose είναι να ακούσεις προσεκτικά και να μελετήσεις κομμάτια που τα θεωρείς ως σημείο αναφοράς και θα ήθελες να γράψεις κάτι σε παρόμοιο ηχόχρωμα. Όταν λέω "μελετήσεις" εννοώ θα πάρεις χαρτί και μολύβι και θα σημειώσεις/αναγνωρίσεις τα εξής στοιχεία του κομματιού όπως:

- Δομή: π.χ., intro-verse-verse-chorus-verse-chorus-outro.
- Συναισθηματική πορεία: π.χ., ξεκινάει σιγά, κορυφώνει στο τέλος, υπάρχει break μετά το chorus, κ.τ.λ.π.
- Αρμονία: π.χ., το κλειδί αλλάζει κατά τη διάρκεια του κομματιού? Ποιες αρμονίες/συγχορδίες χρησιμοποιούνται στο verse και ποιες στο chorus? Υπάρχουν συγχορδίες που "κρύβονται" για να εμφανιστούν σε κάποιο ιδιαίτερο σημείο?
- Πως σχετίζεται η μελωδία με την αρμονία? Τι αρμονία υπονοεί το riff της κιθάρας?
- Σε τι κλίμακα βασίζεται το solo (αν υπάρχει).
- και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Αφού το κάνεις, το επόμενο βήμα είναι να γράψεις ένα κομμάτι που να αντιστοιχεί στις σημειώσεις σου. Δηλαδή ίδια δομή, ίδια αρμονία, κ.τ.λ.π. Βέβαια, παράγοντες όπως η μελωδία, ο ρυθμός, η ενορχήστρωση θα είναι δικές σου ιδέες (δεν κάνεις cover!). Με αυτό τον τρόπο θα ξεπεράσεις την φοβία που έχει ο νέος συνθέτης να γράψει κάτι ολοκληρωμένο από το μηδέν. Σημείωσε, ότι με αυτή την μέθοδο (της έξυπνης αντιγραφής) έχουν γραφτεί χιλιάδες κομμάτια. Από κάποιους κύκλους αυτή η πρακτική κατηγορείται για έλλειψη έμπνευσης κ.τ.λ.π., αλλά η άποψή μου είναι ότι αν ένα κομμάτι έχει ελπίδες να θεωρηθεί καλό πρέπει να "αντιγράφει" (συνειδητά ή όχι - δεν έχει σημασία) συνθετικές πρακτικές και μεθόδους που έχουν χρησιμοποιηθεί σε χιλιάδες προηγούμενα κομμάτια.

Αν επαναλάβεις τη διαδικασία αρκετές φορές, προφανώς με τον καιρό θα αποκτήσεις την απαραίτητη εμπειρία να φτιάχνεις δικές σου δομές, αρμονίες, κ.τ.λ.π. Επιπλέον, θα έχουν προκύψει και αρκετές ιδέες που θα μπορείς να τις αξιοποιήσεις πιο δημιουργικά. Φυσικά, η διαδικασία είναι μακροχρόνια και επίπονη αλλά στο τέλος αξίζει τον κόπο (όπως κόπιασες για να μάθεις και το όργανό σου).

Τα παραπάνω είναι προφανώς η προσωπική μου άποψη στο θέμα και σίγουρα δεν ταιριάζουν στον καθένα. Αλλά ελπίζω να σου έδωσαν κάποιες ιδέες.

Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών
« Απάντηση #7 στις: 22/02/11, 21:18 »
Ευχαριστω για τις συμβουλες,και θα τσεκαρω και το DVD.

Εντάξει δεν ζήτησα κιόλας να πάω σε εναν δάσκαλο για να μου βάλει ιδέες μέσα στο μυαλό.Απλα ενας δάσκαλος μπορεί να βάλει τις βασεις.Ολο το υπόλοιπο θα το χτίσεις μόνος σου φυσικα.Ενταξει ειναι σιγουρα θεμα εμπνευσης και οτι οσο και να προσπαθήσεις μπορει να μην φτασεις ποτε καποιον που το'χει.Αλλα δεν απογοητεύομαι και ειμαι διατεθημένος να προσπαθησω και να φτασω στο μαξιμουμ των δυνατοτήτων μου.

Επισης ειπα οτι αυτα που γραφω μερικές φορες μου φαίνονται βαρετά.Δηλαδη το να παρω μια κλίμακα,να βαλω 3 power chords στη σειρα και να γράψω ενα απλο ριφφ πανω σ'αυτα ειναι κατι που κάνουν 1273167291923 μεταλ συγκροτήματα και δεν θελω να πέσω στην ιδια παγιδα.Θελω να γραψω κατι πιο ιδιαίτερο.Μηπως παω κατευθείαν στα βαθεια? :-\

@Fourier

Ευχαριστω για τις συμβουλες.Η αληθεια ειναι οτι τα εκανα αυτα τον τελευταιο καιρο-άλλα σε περισσότερο,άλλα σε λιγότερο βαθμο-και μπορω να πω οτι ειδα μια σημαντική βελτίωση.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών
« Απάντηση #8 στις: 22/02/11, 21:53 »
Κατά την προσωπική μου άποψη, το αν τα καταφέρνει κάποιος στη σύνθεση έχει να κάνει και με το πόσο καλή τεχνική και γνώση έχει πάνω στο όργανο που συνθέτει.. Προσωπικά μπορώ να πω ότι στέκομαι σχετικά μέτρια μπροστά από ένα πιάνο (είμαι κιθαρίστας) αλλά ένα κομμάτι που ακούω στο ραδιόφωνο μπορώ να το βγάλω.. Παρόλα αυτά, όταν προσπαθώ να συνθέσω στο πιάνο νιώθω περιορισμένος σε σχέση με την κιθάρα.. Στη τελευταία μπορώ να προσθέσω και κανάδυο κολπάκια έτσι ώστε να κάνω πιο ενδιαφέρουσα τη μελωδία/δομή ενός κομματιού..

Τι θέλω να πω με όλα αυτά; Πρώτη σου μέριμνα, πριν τη σύνθεση, θα πρέπει να είναι το να φτάσεις σε ένα σημείο τεχνικής όπου θα νιώθεις confident να παίξεις ένα 70-80% των κομματιών που ακούς αριστερά και δεξιά.. Μετά από εκεί και πέρα θα δεις ότι η σύνθεση φαντάζει πιο εύκολη.. Αν δεν μπορείς να περιμένεις μέχρι τότε, μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.. Κλείσου σε ένα δωμάτιο, άκου για κανάδυωρο μουσική και μετά προσπάθησε να συνθέσεις ένα κομμάτι στο μυαλό σου (δηλαδή να τραγουδάς τη μελωδία, όπως κάνεις όταν μουρμουράς με το στόμα σου ένα riff).. Λογικά μετά από 2,3,4,100 μετατροπές στο μυαλό σου θα καταλήξεις σε κάτι όμορφο.. Γράψτο σε ένα voice recorder (και ο πιο απλός υπολογιστής προσφέρει αυτή τη δυνατότητα) και μετά προσπάθησε να "μεταφράσεις" αυτό που μουρμουράς  :D σε νότες και τελικά κομμάτι.. Μπορεί να ακούγεται απλοικό, αλλά τα καλύτερα σημεία των κομματιών που έχω συνθέσει (δεν είναι πολλά, μην νομίζετε ότι την ψώνισα κιόλας) τα "έγραψα" στο μυαλό μου, ταίζοντας τον σκύλο μου στο κήπο :) ..

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών
« Απάντηση #9 στις: 25/02/11, 14:35 »
Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι απαντήσεις εδώ....


Εγώ σου προτείνω να αλλάξεις το κούρδισμα της κιθάρας πχ σε DADGAD και έπειτα να δοκιμάσεις να παίξεις


SURPRISE YOURSELF :solo   




για περισσότερα κουρδίσματα εδώ

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σύνθεση κομματιών
« Απάντηση #10 στις: 25/02/11, 14:41 »
Επίσης σου προτείνω ανεπιφύλακτα να κάνεις ear-training. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στις συνθετικές σου προσπάθειες!


Δες τι είναι το ear-training και πια τα οφέλη που προσφέρει στο blog μου The Art of Jazz Guitar εδώ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
50228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/07, 22:00
από parlats
0 Απαντήσεις
14511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/07, 21:26
από shred
8 Απαντήσεις
8156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/18, 22:19
από dalas
0 Απαντήσεις
2186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 00:00
από Nazgul
5 Απαντήσεις
7557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/11, 22:59
από kyriakos_t
13 Απαντήσεις
11425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/13, 00:08
από Καθόδιος (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
4642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/14, 15:31
από vegos
0 Απαντήσεις
6727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/14, 21:15
από hot_sauce (φλουτσ)
24 Απαντήσεις
9804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/17, 06:45
από panixgr
84 Απαντήσεις
24814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/18, 16:28
από Uriah