Αποστολέας Θέμα: Ιστορίες... Ονειρικές!  (Αναγνώστηκε 28190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Ιστορίες... Ονειρικές!
« στις: 26/03/06, 00:27 »
Αφορμή για αυτό το θέμα είναι ένα παρόμοιο που μιλούσε για τα όνειρα. Το συγκεκριμένο δεν το άνοιξα για να συζητήσουμε από που προέρχονται τα όνειρα, που οδηγούν και αν καθοδηγούν, αλλά όταν κάποιος δει κάποιο περίεργο όνειρο να το γράφει εδώ! Για να δούμε πού καλπάζει η φαντασία σας τα βράδυα... :P
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #1 στις: 26/03/06, 00:39 »
Ειδα ενα ονειρο οτι αυτο το θεμα γεμισε με ενδιαφεροντες διηγησεις ονειρων, και οι απαντησεις των μελων ειχαν μια σοβαροτητα, που δεν ειχα ξανασυναντησει σε ολοκληρο το forum.. ;D Αμα βρειτε πιο ειναι το παραξενο σε αυτο το ονειρο, δωρο μια τοστιερα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #2 στις: 26/03/06, 00:49 »
Κι ακόμα δεν αρχίσαμε... ;D
Αρχίζω εγώ λοιπόν(όχι που δε θα'λεγα) με ένα όνειρο που είχα δει κάποια στιγμή και μου έχει μείνει:

Ήμουν λέει σε μία πόλη που θύμιζε την αρχαία Αλεξάνδρεια(έτσι μου είχε κάτσει) με έντονο ήλιο, με χρυσούς δρόμους και κτίρια και ήμουν στην εκκίνηση ενός αγώνα που θα έκανα με έναν κλώνο μου. Με το που ξεκίνησε ο αγώνας ο κλώνος έφυγε μπροστά πολύ γρήγορα και εγώ δεν μπορούσα να τον ακολουθήσω(και ένιωθα πραγματικά την κούραση, γενικά το όνειρο ήταν πολύ "αληθινό"). Κατέβηκα κάτι σκαλιά και στρίψαμε δεξιά σε έναν κήπο. Μετά πήγα να περάσω μέσα από κάτι θάμνους με αγκάθια και, ενώ ο κλώνος γλίστρησε ανάμεσά τους, εγώ δυσκολευόμουν πολύ και ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω. Τότε ένας φίλος μου και ο πατέρας μου που και καλά παρακολουθούσαν τον αγώνα μου έδωσαν κουράγιο και τους πέρασα. Ο κλώνος ήταν ακόμα πολύ μπροστά και μετα βίας τον ακολουθούσα. Κάποια στιγμή έστριψε δεξιά και πήγαινε προς τον τερματισμό και όλα γύρω του ήταν χρυσά(κτίρια, δρόμοι...) και είχε κόσμο. Εγώ όμως συνέχισα ευθεία και μετά από λίγο βρέθηκα σε ένα χώρο που είχε πολλά φυτά και μια κληματαριά από πάνω που έκανε σκιά. Ήταν σα να ήμουν κρατούμενος και ελευθερώθηκα και βρισκόμουν ανάμεσα σε φίλους και ένιωθα μια τεράστια ανακούφιση και ξεκούραση!

Υ.Γ.: Εγώ πάντως το ερμήνευσα με τον εξής τρόπο: Ο κλώνος και ο αγώνας είναι το εγώ του καθενός που όλοι μας προσπαθούμε μονίμως να ξεπεράσουμε, το ιδεατό, ενώ τα χρυσά κτίρια και ο κόσμος ο υλικός πλούτος και η δόξα! Ίσως λοιπόν αν σταματήσουμε τον αγώνα αυτόν να βρούμε τη γαλήνη σε αυτά που έχουμε. ;)
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #3 στις: 26/03/06, 15:48 »
Χθες το βραδυ ειδα οτι ημουν αναπηρη και με κουβαλουσαν με το καροτσακι και δεν μπορουσα να κανω τιποτα και ειχα συνεχεια 10 ατομα πανω απ' το κεφάλι μου να με "προσεχουν" αλλα στην ουσια με ειχαν πρηξει...αυτα...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #4 στις: 26/03/06, 16:04 »
Ειδα ενα ονειρο οτι αυτο το θεμα γεμισε με ενδιαφεροντες διηγησεις ονειρων, και οι απαντησεις των μελων ειχαν μια σοβαροτητα, που δεν ειχα ξανασυναντησει σε ολοκληρο το forum.. ;D Αμα βρειτε πιο ειναι το παραξενο σε αυτο το ονειρο, δωρο μια τοστιερα!

Freemind Rulezzzzzzzz!!!! Α ρε θαναση! με έχω και το λαιμο μου και δεν μπορω να γελάω..με σκοτώνεις..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D...εγω δεν βλεπω ονειρα , και το παραξενο είναι " που δεν είχα ξανασυναντησει " κερδιζω τοστιερα; ;D ;D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #5 στις: 27/03/06, 05:19 »
εγω ειδα χθες όνειρο ότι μια φίλη μου γέννησε παιδί, και εγω είχα μείνει εντελώς μαλιακας, και όλη νύχτα αναρωτιόμουνα πως διαλο ήταν 9 μήνες έγκυος και δεν πήρα χαμπάρι... και στο τέλος κατέληξα να ξυπνήσω με ένα άγχος απίστευτο, γιατί είναι 20 χρονών και σπουδάζει, και τι θα κάνει μόνη της με το παιδί τωρα ρε γμτ, μιλάμε για απίστευτη στεναχώρια.....  :'(
τελικα το μόνο που μου έμεινε ήταν μια δυσφορία που κράτησε όλη μερα, γιατι όνειρο μεν, αλλα τα νεύρα που έκανα για τον ανύπαρκτο κάφρο που την άφησε έγκυο και έφυγε....   >:(  ;D  >:(

αστεία αστεία, μου τυγχαίνει πολύ συχνά να δώ ενα εντελώς άκυρο όνειρο αλλά να με επηρρεάσει τοσο πολύ στον ύπνο μου, που να κρατήσει η διάθεση αυτή μέρα, ή και μέρες.

όπως κάποτε που είδα ένα έφιάλτη πως πεθανε ο αδερφός μου (  :-X χτυπα ξυλο, για όνομα τ' όνομα....), και φυσικά μια χαρά ήταν ο αδερφός μου, αλλα εγώ έπεσα σε κατάθλιψη για 2 μέρες...  >:( :( >:(
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #6 στις: 27/03/06, 19:48 »
Πιστευω οτι τετοιο ονειρο δεν εχει δει κανεις και πιστευω οτι κανεις και να θελει δε μπορει να δωσει εξηγηση!!Εχει κανα δυο χρονια που το ειδα το συγκεκριμενο!!!Λοιπον ημουνμε την παρεα μου σ'ενα παραθαλασσιο μερος που ωστοσο τα σπιτια ηταν σε μια πλαγια για να μη σας πω πανω στην κορυφη!!!Εγω και η παρεα μου μεναμε εκει!!!Καποια στιγμη ενω κανουμε βολτα ολοι μαζι αναμεσα στα σπιτια,στα σοκακια,εγω κοιταω τη θαλασσα και αμεσως μετα με βλεπω εμενα και την παρεα μου να εχουμε ενα μικρο,μωβ παρακαλω,χταποδι,ζωντανο εννοειται μαζι μας σαν κατοικιδιο καπως!!Αυτο δε φοβοταν και εμεις το χαιδευαμε και τετοια!!!Καποια στιγμη ομως τρανταζεται το εδαφος και ξεπροβαλει απο την κορυφη ενα τεραστιο μωβ χταποδι και εμεις το βαζουμε στα ποδια με το χταποδι αγκαλια!!Τελικα φοβισμενοι βρισκουμε ολοι καταφυγιο σ'ενα σπιτι στην παραλια και ενω νομιζουμε οτι εχουμε ξεφυγει απο το χταποδι και ασχολουμαστε με το μικρο νιωθουμε ξανα το χταποδι να ερχεται!!!Ημασταν ομως αποκλεισμενοι μες στο σπιτι!!!Καποιοι προλαβαν να βγουν και να φυγουν αλλα εγω με μερικα παιδια ακομα μειναμε μεσα στο σπιτι κρυμενοι αλλοι κατω απο το κρεβατι αλλοι στις τουαλετες(που εμοιαζαν με σχολικες)!!Εγω στο μεταξυ δεν προλαβα να κρυφτω αλλα εκατσα διπλα στην πορτα απο τη μεσα εννοειται πλευρα!!Και βλεποντας το μικρο χταποδι στη πορτα μπροστα καταλαβα γιατι μας κυνηγουσε το γιγαντιο χταποδι!!!Και ενω ετοιμαζεται να απλωσει το γιγαντιο χταποδι το πλοκαμι και ενας Θεος ηξερε τι ηθελε να κανει,η να γκρεμισει το σπιτι η να παρει το χταποδι και να φυγει η να μας παρει και μας,και μενα ειδικα,εκει ξυπνησα!!!Αν βρειτε αλλο τρελο φωναξτε μου!!!Εχω μια εφεση στα τρελα ονειρα!!!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος Gnome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Ότι αξίζει πονάει κ είναι δύσκολο...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #7 στις: 12/04/06, 00:40 »
εγώ βασικά θυμάμαι έναν εφιάλτη. Έβλεπα συνεχώς ότι ήμουν μικρός και επαιζα στον κήπο του σπιτιού και καθώς ανέβαινα την σκάλα γλυστρούσα και πηγαινα να πέσω.Τώρα άλλες φορές έπεφτα σε μια άβυσσο(εντελώς κουλό) και άλλες φορές με έσωζε η μάνα μου.
The stupid fears I keep inside that only heaven knows
They scare me every time I have to
Face those simple words

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #8 στις: 13/04/06, 10:10 »
Οταν ημουν μικρος και μεναμε σε διαμερισμα στον 13ο οροφο, ειχα δει αρκετες φορες το εξης: Οι ανθρωποι που εμεναν στην πολυκατοικια δεν χρησιμοποιουσαν πια ασανσερ αλλα ανεβαιναν σκαρφαλωνοντας τον εξωτερικο τοιχο της πολυκατοικιας, σαν τα μυρμηγκια, και οταν ηθελαν να κατεβουν απλα πηδουσαν απ'το μπαλκονι και προσγειωνοντουσαν απαλα στον δρομο. Ηθελα να πηδησω κι εγω αλλα φοβομουν (στον υπνο μου), και σκεφτομουν (στο ξυπνιο μου) οτι ακομα κι αν καταλαβω οτι ονειρευομαι καλυτερα να μη προσπαθησω να πηδησω γιατι μπορει να υπνοβατω και να πηδησω πραγματικα...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #9 στις: 14/04/06, 01:22 »
Αυτό με το μπαλκόνι το βλεπα συχνά όσο έμενα σε πολυκατοικία.Ήμουν πεπεισμένη οτι μπορούσα να κατέβω και να ανέβω στον 4ο όροφο σκαρφαλώνοντας στα μπαλκόνια.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #10 στις: 14/04/06, 12:00 »
Θυμαμαι εντονα δυο εφιαλτες μου εναν σε πολυ μικρη ηλικια οπου ειδα οτι με εθαψαν ζωντανη και προσπαθουσα να φωναξω αλλά δεν εβγαινε η φωνή μου και εναν πιο προσφατο που με εκανε να κλαιω στον υπνο μου και ο αντρας μου προσπαθουσε για αρκετα λεπτα να ξυπνησει....Ειδα να πεφτει απο το μπαλκονι η κορη μου φωνάζοντάς με , με απλωμενα χερια και εγω δε μπορουσα να τη βοηθησω ...οτι πιο φρικτο μου εχει συμβει....Εκανα ,οχι ωρες,μερες να συνέλθω...
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #11 στις: 16/04/06, 11:04 »
Θυμαμαι εντονα δυο εφιαλτες μου...

Όλα τα όνειρά μας είναι αυστηρά και απόλυτα προσωπικά, δικές μας και μόνο δημιουργίες .
Εκεί μέσα μονάχα εμείς υπάρχουμε , όλα τα πρόσωπα και όλες οι καταστάσεις που βλέπουμε
δεν είναι παρά μονάχα προβολές των αισθημάτων μας , των σκέψεών μας , των φόβων μας ,
των ελπίδων μας , των προσδοκιών μας , των επιθυμιών μας .

Μάς στέλνουν μηνύματα μέσα από τα πιο τρίσβαθα τού εαυτού μας
για τα πιο εσώτερα τού ίδιου τού εαυτού μας , για τα μυστικά του τα πιο απόκρυφα ,
και μάς μιλούν για τα αληθινά αισθήματά μας απέναντι στα άλλα πρόσωπα .
Εάν δούμε ένα πρόσωπο με τη μορφή κάποιου ζώου , ας πούμε ,
αυτό σημαίνει ότι έτσι το έχουμε και μέσα μας , έτσι το αισθανόμαστε .
Για λόγους δικούς μας αλλά ίσως και δικούς του .

Τα όνειρα μας ενημερώνουν ότι τα αισθήματα που θέλουμε να πιστεύουμε ότι έχουμε
για κάποια πρόσωπα δεν είναι αληθινά , το ποια είναι τα αληθινά μάς το δείχνουν τα όνειρα .
Άλλες φορές πάλι , τα όνειρά μάς μιλούν για τα αληθινά αισθήματα που έχουν απέναντί μας
κάποια άλλα πρόσωπα , μάς δείχνουν αυτό που δε θέλουμε να δούμε για να μην πληγωθούμε .
Πάντως ποτέ δε μάς δείχνουν κάτι που δεν έχουμε ήδη σκεφτεί ή αντιληφτεί έστω διαισθητικά .

Μια προδοσία , ας πούμε , την έχουμε διαισθανθεί μα αρνιόμαστε να την παραδεχτούμε .
Το όνειρο θα μάς τη δείξει ξεκάθαρα , κι αν χρειαστεί θα το κάνει και με έναν εφιάλτη .

Οι εφιάλτες είναι τα πιο σημαντικά μηνύματα τού αληθινού και βαθύτερου εαυτού μας .

Ο δικός σου εφιάλτης , Σόφη , σήμαινε ότι κάποια πρόσωπα ή κάποιες καταστάσεις
σε έθαβαν ως προσωπικότητα , σε έθαβαν ζωντανή , εσύ το ένιωθες και αγωνιούσες ,
και ο εφιάλτης σου αυτός σού έλεγε να αντιδράσεις , κάτι να κάνεις , κάτι που προφανώς δεν έκανες .

Όσο για τον εφιάλτη με την κορούλα σου μάλλον φοβάσαι υπερβολικά γι' αυτήν
επειδή τη βλέπεις να είναι πολύ ανεξάρτητη και ανησυχείς μην πέσει σε καταστάσεις
όπου δε θα μπορείς να κάνεις κάτι για να τη βοηθήσεις .

Φιλία πολλή , και πολλά φιλιά από εμένα Σοφία μου .


old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #12 στις: 16/04/06, 11:20 »
Α, ναι , και κάτι ακόμη αγαπητή Σόφη .
Η νέα "υπογραφή" σου , είναι πολύ όμορφη.

" Καλύτερα να μη μιλάς , αν δε πολυκατέχεις ,
  μα αν ξέρεις μην κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις"


Και ναι , έτσι όπως το έβαλες είναι ,
επειδή τα πολύτιμα και τα όμορφα εάν κρατιούνται κρυφά
αυτό μπορεί να γίνεται μονάχα από μίζερη τσιγγουνιά ή από πονηριά ή από συνομωσία.

Διότι τελικά , πότε θέλησε η Φύση να κρύψει την ομορφιά ενός απλού χαμομηλιού
ή την κατακόκκινη δόξα ενός  Ρόδου   ?

Γιατί να τα κρύψει εάν περηφανεύεται για την ομορφιά τους ?

Δεν τα κρύβει η πανώρια Φύση , κι έτσι τα άνθη συνεχίζουν να ανθίζουν φανερά .

Τα ανθρώπινα όντα όμως κρύβουν και αποκρύπτουν πάρα πολλά .

Φιλία και πάλι Σόφη .


Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #13 στις: 05/05/06, 20:55 »
Εγώ θυμάμαι έναν εφιάλτη που είδα όταν ήμουν 7-8 χρονών. Πρέπει να τον έχω δει 2-3 φορές. Ήμουν στο σπίτι ενός φίλου μου στο Ναύπλιο και συνέβαιναν περίεργα πράματα.... αυτό που θυμάμαι είναι κάτι πόρτες που ανοιγόκλειναν και εγώ φοβόμουν και είχα κρυφτεί κάτω από ένα τραπέζι. Και τώρα το ανατριχιαστικό μέρος... ξαφνικά βλέπω κάποιον να πλησιάζει το τραπέζι, και να σκύβει απότομα. Τότε αντίκρυσα την γιαγιά μου σε ζόμπι έκδοση!!!! ;D :P μπορεί να φανεί αστείο αλλά όταν το ζεις δεν είναι καθόλου ευχάριστο. Δεν τη θυμάμαι καλά γιατί έχουν περάσει αρκετά χρόνια το μόνο που θυμάμαι είναι ότι της έλειπε ένα μάτι!

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #14 στις: 06/05/06, 14:13 »
Ίσως το πιο άσχημο όνειρο είναι να βλέπεις ότι κάνεις έρωτα με συγγενικά σου πρόσωπα. Στενά. Πιστέψτε με. Και δεν νομίζω ότι αυτά τα όνειρα δείχνουν τον εσωτερικό μου κόσμο και τα θέλω μου  :P.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #15 στις: 06/05/06, 20:34 »
Aαα το πιο ωραίο είναι το δικό μου...

Βλέπω όνειρα πως είμαι χαρούμενη...!
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #16 στις: 08/05/06, 00:12 »
Όλο μα@#$μένα όνειρα βλέπω... το τελευταίο που θυμάμαι είναι να είμαι -λέει- με έναν πολύ αντιπαθητικό από τη σχολή μου και να τον έχω δεμένο σε ένα κρεβάτι και να στίβω λεμόνι σε κάτι πληγές που είχε! όχι άλλο κάρβουνο...
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #17 στις: 13/05/06, 23:35 »
ego proxtes eida kati akuro...<syggnomi gia ta greeiklish>

Hmoun spiti...mas fernei kapoios ena moro,sxetika megalo alla neogennito,tyligmeno sthn petseta klp. Ego eixa doyleia ekeinh thn ora kai den edosa simasia.Den eklaige, sxedon koimotan.Meta apo 2 ores erxetai h mana moy, to blepei kai kati to taise,ligo gala i ligo nero.Amesos auto "zontaneuei" kai arxizei na milaei...to prosopo tou allakse stadiaka, emoiaze ligo ston aderfo moy, <opos htan aytos mikros> alla mono sta mallia,sto prosopo...olo to allo emeine "moro"...Arxise na milaei, na tragoydaei, mporouse na synnenoeitai alla oxi na perpatisei. Ego eixa arxisei na frikaro giati eblepa oti htan teleios afysiko eno kaneis allos den problhmatizotan. Parallila, mou eksigei h mama mou oti to paidi einai diko moy,eno eixe proelthei leei apo texniti gonimopoiisi apo to mpampa moy kai th giagia moy,kai den to eixe kuoforisei kaneis, ola eixan ginei texnita. :o Se kapoia fasi, eimastan oloi mazemenoi kapou isyxa..to "paidi" eixe ginei san apo plastelini,mple kai kitrini, se megethos alatieras, de miloyse, den katalabaine...perpatoyse anamesa mas...eixe "surriknothei" as poyme kai fobomastan min to patisoume, min to xasoume kapou... Ego ta eixa paiksei! elega "kai poios sas eipe oti ego thelo paidi apo ta 17 mou?" kai katariomoyn toys pantes kai ta panta...logika kai ton eayto moy mazi...eno oloi oi dikoi moy htan apoluta isuxoi! Ksupnisa me tin tromara oti eimai mitera enos teratos me diki moy euthini... :-\

an kapoios mporei na brei akri as mou pei!...itan teleios asxeto me oles tis eikones poy eixa sthn kathimerinothta teleutaia kai gi auto pisteuo oti kati tha simainei...
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #18 στις: 14/05/06, 18:03 »
Ένα άλλο πολύ παρανοϊκό όνειρο που είδα, ήμουν σε μια φάρμα σε μορφή παρατηρητή(δεν συμμετείχα δηλ.) και εκεί ήταν και κάτι παιδάκια και μία θλιμμένη μαυρομάλλα γυναίκα τα εκπαίδευε να σκοτώνουν το ένα το άλλο με ένα όπλο. Μόλις το έκαναν τα κυνηγούσε να τα σκοτώσει με ένα μαχαίρι όχι επειδή το ήθελε, αλλά επειδή έπρεπε για κάποιον λόγο να το κάνει, και αυτά προσπαθούσαν να ξεφύγουν από κάτι δρόμους. Τελικά τα πρόλαβε και τα σκότωσε και μεταφέρθηκαν στην κόλαση, όπου περίμεναν διάφορα τέρατα σχηματίζοντας μια τεράστια ουρά για να μπουν και άμα ακούμπαγες στους τοίχους ήταν γεμάτοι σκουλήκια και σκαθάρια, τα οποία έμπαιναν στο σώμα σου και σε έτρωγαν. Κάποια στιγμή άρχισε να μπαίνει νερό στο μέρος και να πλημμυρίζει και όλοι προσπαθούσαν να πάνε όσο πιο ψηλά μπορούσαν για να μη πνιγούν, σκάβοντας το έδαφος από πάνω τους. Κάπου εκεί συμμετείχα κι εγώ κι έσκαβα, ενώ το νερό συνεχώς ανέβαινε. Κάποια στιγμή βγήκαμε στο πιο πάνω επίπεδο και εκεί όλα ήταν σε αποχρώσεις του γαλάζιου, και στο βάθος δούλευε η μαυρομάλλα γυναίκα σε κάτι σαν υπολογιστές, που υποτίθεται πως θα την λύτρωναν επιτέλους. Όμως εμείς, επειδή μας είχε στείλει όλους εκεί αυτή, καταστρέψαμε τα μηχανήματα αυτά, παγιδεύοντάς την εκεί μαζί μας...
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #19 στις: 18/05/06, 06:06 »
Ατιμη αυπνια....Λοιπον, το πιο ασχημο ονειρο που εχω δει ποτε(νομιζω τουλαχιστον γιατι αυτο μου εχει μεινει) ειναι να βλεπω τον πατερα μου να με σκοτωνει.Ημουν στο σπιτι της γιαγιας μου στο χωριο και για καποιο λογο ολοι μου οι συγγενεις προσπαθουσαν να με πεισουν οτι επρεπε να παιθανω.Τελικα με επεισαν και με σκοωσε ο πατερας μου.Αλλα αυτο που μου ειχε κανει πολυ εντυπωση ηταν ο τροπος..Με εβαλε να σκυψω το κεφαλι μου και με καρφωσε με ενα μαχαιρι στο σβερκο.Μετα απ'αυτο θυμαμαι να αιωρουμαι σε ενα φωτεινο τουνελ για παρα πολυ ωρα.Πολυ ζωντανο ονειρο...Ξυπνησα την αλλη μερα και ενιωθα ακομα τη θλιψη για το γιατι επρεπε να παιθανω..Και ενω θυμομουν (τουλαχιστον για καποιους μηνες μετα) ολες τις λεπτομερειες, το σημειο του ονειρου που αιωρουμαι σο τουνελ ηταν πολυ συγκεγχυμενο..Σαν να εβλεπα ονειρο μεσα στο ονειρο..Τρομαχτικη εμπειρια η συγκεκριμενη παντως..
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #20 στις: 18/05/06, 15:52 »
εμενα οι χειροτεροι εφιαλτες μου εχουν συνδιαστει με σπασιμο δοντιων..........καθε φορα που θα δω τα δοντια μοθ να σπανε,φρικαρω ατελειωτα.ξυπναω + ψαχνω τα δοντια μου επιτοπου...τα νιωθω δλδ να σπανε + να πεφτουν τα κομματια,οχι μονο τα βλεπω...
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #21 στις: 27/05/06, 23:38 »
Παράθεση
εμενα οι χειροτεροι εφιαλτες μου εχουν συνδιαστει με σπασιμο δοντιων.........

Φαντάσου δηλαδή να δεις στο όνειρό σου ότι πήγες σε οδοντίατρο για αφέρεση.... :P :P


Εγώ όταν βλέπω εφιαλτες είναι πάντα του ίδιου είδους: Ότι κάποιος με κυνηγάει και προσπαθώ να κρυφτώ για να μην με βρεί και συνήθως ετσι οπως κρυβομαι τον βλέπω ξαφνικά μπροστά μου...
Βέβαια το ποιος και το που με κυνηγάει αλλάζει από όνειρο σε όνειρο...Έχω δεί από νίντζα μέχρι τον χάνιμπαλ και τον μπαμπά μιας φίλης μου! Και ότι με κυνηγάνε από εμπορικό κέντρο μέχρι σε κάτι στενά στη Ρώμη!!


Δύο βράδυ συνεχομενα είδα τα εξής όνειρα: (άσχετα από εφιάλτες) Στο ένα όνειρο ότι ήμουν Αθήνα και συζήταγα με την παρέα μου να πάμε για καφέ Ισπανία και να γυρνούσαμε το βραδυ γιατί υποτήθεται ότι ήταν 2 ώρες με το τρένο!!!!! Και στο άλλο όνειρο ότι είχα ανέβει μενα φίλο μου Θεσσαλονίκη με λεωφορίο, συνάντησα κάποια παιδιά εκεί (στα οποία ήταν και η βάλια  και ο δημήτρης απτο forum!!  :) ) και μετα την ίδια μέρα θα ερχοταν ο πατέρας μου να μας πάρει με το αμαξι κ να γυρισουμε αθηνα! :P

Μακαρι όλα να ήταν τόσο κοντα! (2 ώρες Ισπανία, 1 ώρα Θεσ/νικη!!!!!!)  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/06, 23:40 από fairy »

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #22 στις: 27/05/06, 23:46 »
φέρυ όλο στα ταξίδια είναι το μυαλό σου ε?  :P

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #23 στις: 01/06/06, 18:51 »
Για τους εφιάλτες δοκιμάστε μια ονειροπαγίδα κάπου πάνω από το κρεβάτι σας. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό αλλά δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που είδα εφιάλτη. Είναι σπανιότατοι.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες... Ονειρικές!
« Απάντηση #24 στις: 01/06/06, 21:16 »
εμενα οι χειροτεροι εφιαλτες μου εχουν συνδιαστει με σπασιμο δοντιων..........καθε φορα που θα δω τα δοντια μοθ να σπανε,φρικαρω ατελειωτα.ξυπναω + ψαχνω τα δοντια μου επιτοπου...τα νιωθω δλδ να σπανε + να πεφτουν τα κομματια,οχι μονο τα βλεπω...


κι εγω το βλεπω αυτο ρε γμτ....  :-\ :-\ :-\


εμενα το χειροτερο μου ειναι να βλεπω οτι ειμαι μεσα σε θαλασσα/λιμνη η οποια ειναι βρωμικη, θολη και δε μπορω να βγω... Οοοοτι χειροτερο....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/07, 14:42
από pimami
45 Απαντήσεις
108760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/11, 09:49
από RORY GALLAGHER
16 Απαντήσεις
13625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 12:55
από Jezus
Ιστορίες overdrive...

Ξεκίνησε από Απόλλων « 1 2 3 » Εφέ

72 Απαντήσεις
20983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/14, 02:29
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/14, 14:33
από ivikos
0 Απαντήσεις
1726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/15, 16:21
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
18558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/16, 19:14
από krios80
3 Απαντήσεις
3402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/17, 19:31
από Καθόδιος (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
8148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/17, 17:21
από Guitar Fan
3 Απαντήσεις
2269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/22, 23:40
από charllestone