Αποστολέας Θέμα: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως  (Αναγνώστηκε 17135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Γεια σας, ειμαι ενας 16χρονος απο την Βεροια και παιζω κιθαρα 1-1,5 χρονο. Εχω εναν ενισχυτη που εχει απο τα χειροτερα distortion που χω ακουσει (ειναι ενας randall solid state που τον αγορασα περσυ μαζι με την κιθαρα απο τον μαυρομουστακη στην Θεσσαλονικη).
Για να μην πολυλογω...
 Η κιθαρα μου ειναι μια ibanez 321ex (με coil split οποτε εχει μεγαλη ποικιλια, μιας και παιζω αρκετα διαφορετικα ειδη). Παιζω απο rock σε στυλ arctic monkeys μεχρι και melo-death σε στυλ amon amarth. Οποτε ο ενισχυτης θελω να χει κι αυτος αρκετα καλα καθαρα και καλο distortion (ας ειναι καλο και για το πολυ υπαρχουν και τα πεταλια για πιο μετα).
 Θα προτιμουσα 5watt ενισχυτη γιατι τον χρησιμοποιω μονο στο σπιτι και το πολυ-πολυ να τον χρησιμοποιησω και στο σχολειο που καθε τσικνοπεμπτη κανουμε ενα μικρο liveακι. Τωρα, αν αξιζει ο ηχος, μεχρι 10-15 watt βολευομαστε.
 Τωρα για american η british voicing δεν μπορω να πω τιποτα μιας και παιζω πολλα διαφορετικα ειδη.
 Εχω ειδη κανει μια ερευνα κι εχω καταληξει στο blackstar ht-5r που ειναι μια πολυ καλη επιλογη για εμενα μιας κι εχω ακουσει αρκετα καλα λογια γι αυτον και σε reviews και στο youtube, εχει το isf για το british-american voicing, reverb, ειναι λιγα watt κι εχει και μονο 1 λαμπα.
 Budget μπορω να διαθεσω μεχρι 500αρικο το πολυ. Λαμπες θα θελα να χει λιγες για να μην αδειαζει η τσεπη καθε φορα που αλλαζω. Reverb οπωσδηποτε (ολα ακουγονται καλυτερα με λιγο reverb). Τωρα για fx loop δεν με ενδιαφερει. Η γνωμη σας μετραει. Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #1 στις: 21/07/14, 00:42 »
Πολυ καλος ο Blackstar, εγω στη θεση σου θα ακουγα και αυτο τον Marshall DSL5C (το μονο που του λειπει ειναι το Reverb...):

http://www.thomann.de/gr/marshall_dsl5c_combo.htm

Για melo-death που θες πολυ καλος ειναι και ο Engl E310 (και αυτος χωρις πολλες λαμπες  ;) ), ομως και αυτος δεν εχει reverb, επισης δεν ερχεται με footswitch.

http://www.thomann.de/gr/engl_e310_gigmaster_combo_110.htm

Και μια all-around λυση με πολυ πιο οικονομικη τιμη και φοβερο ηχο (ΟΚ, και αυτο χωρις reverb, ομως με τα ρεστα παιρνεις ενα καλο πεταλακι και το προσθετεις στη λουπα): jet city jca22h + cab

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head_bundle.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #2 στις: 21/07/14, 01:13 »
Σ ευχαριστω, φιλε koshtrash.
 Για τον marshall το σκεφτομαι.
 Για τον engl δεν μπορω να βρω ουτε review ουτε καπου να τον ακουσω, οποτε αν καποιος ξερει που μπορω να τον ακουσω να μου πει πλζ.
 Jet city εχω ακουσει αρκετα αλλα δεν με τρελανε.
 Επισης μπορει καποιος να μου πει που μπορω να τουσ ακουσω στην Θεσσαλονικη (αντριπροσωπους)?
 Σας ευχαριστω για την βοηθεια. ;D

edit: για το reverb μπορω να βαλω πιο μετα κανα πεταλι. Στο σπιτι βολευομαι και χωρις αυτο (μαλλον... :P )
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/14, 01:15 από T3h Jezus »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #3 στις: 21/07/14, 01:32 »
+1000 για τον jetcity. Γιατί?
Γιατί μάλλον δεν υπάρχει καλύτερος γκαζερος ενισχυτής σε ήχο στην κατηγορία εως 1000 ευρω.
Ο ήχος του είναι απίστευτος... ;D

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #4 στις: 21/07/14, 02:20 »
Ναι, αλλα 20watt δεν πεφτουν πολλα για σπιτι? Μηπως μιας κι ειναι φτηνος να μπορω να παρω και κανα attenuator η κανα ακουστικο (αν παιρνει ο ενισχυτης) με τα υπολοιπα?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #5 στις: 21/07/14, 08:54 »
Καταρχας μη βιαστεις να αγορασεις κάτι... ακουσε πρώτα όσους περισσότερους μπορεις, μάζεψε γνώμες και βασίσου στην δική σου προσωπική εμπειρία και προτιμήσεις. Θα ακούσεις και θα διαβάσεις πολλές γνώμες, όμως είναι βασισμένες σε διαφορετικά βιώματα και ενδεχομένως και γούστα. Οι καιροι είναι δύσκολοι για άστοχες αγορές (ειδικά εαν έχεις μαζέψει με δυσκολία το απαιτούμενο ποσό για την αγορά αυτή). Φιλικά πάντα  :) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #6 στις: 21/07/14, 10:51 »
Αυτο εννοειται, φιλε μου. Απλα, οπως ζητησα και παραπανω θελω καποιος αν μπορει να μου πει αντριπροσωπους των εταιριων η καπου τελως παντων που μπορω να τους ακουσω στην Θεσσαλονικη. Ευχαριστω για την βοηθεια. :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #7 στις: 21/07/14, 10:55 »
Γειά σου και καλώς ήρθες,

Λαμπες θα θελα να χει λιγες για να μην αδειαζει η τσεπη καθε φορα που αλλαζω.
Για μένα είναι λάθος αυτό το σκεπτικό. Αν δεν θέλεις λάμπες πάρε με αυτά τα λεφτά έναν πολύ καλό SS όπως: http://www.thomann.de/gr/blackstar_id60_tvp.htm
Δες και εδώ:Blackstar ID60 Review

Δεν πρόκειται να χρειαστής λάμπες στο άμεσο μέλλον, θα περάσουν χρόνια και οι περισσότεροι δίνουν τους ενσχυτές για να προχωρήσουν πριν καν προκύψει το θέμα αλλαγής λυχνιών. Δες και εδώ: Απ: Λάμπες - πόσο γρήγορα τελειώνουν

Αν θέλεις λάμπα, να ξέρεις ότι η καλή παραμόρφωση έρχεται από τις πολλές λάμπες και όχι τις λίγες.
Εγώ με τα λεφτά που έχεις σου προτείνω σαφώς να ανέβεις εδώ:
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_combo.htm
..αλλιώς δες έναν από αυτούς:
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_5_combo.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_v55_infinium.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #8 στις: 21/07/14, 11:11 »
Ο tubemeister δεν μου πολυαρεσε και εχω ακουσει και τον bugera v22 (οχι τον infinium, δεν ξερω την διαφορα) και ειναι πολυ vintage. Τωρα για τις λαμπες, οκ κι εγω αλλαξα γνωμη (και ο jet city και ο marshall που εχω στις επιλογες μου εχουν αρκετες).

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #9 στις: 21/07/14, 11:20 »
Jet city εχω ακουσει αρκετα αλλα δεν με τρελανε.
 
Ο tubemeister δεν μου πολυαρεσε και εχω ακουσει και τον bugera v22 (οχι τον infinium, δεν ξερω την διαφορα) και ειναι πολυ vintage. Τ

τους παραπάνω ενισχυτές τους άκουσες στο διαδίκτυο και δε σ'αρέσανε?
αν ναι, παίρνεις μεν μια ιδέα αλλά ελοχεύει ρίσκο να κρίνεις χωρίς να τους "νιώσεις" απο κοντά .

θα σε καλούσα να δοκιμάσεις το jet city αλλά είσαι 600 χιλιόμετρα μακρυά
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #10 στις: 21/07/14, 11:23 »
Vintage o V22?.. δεν νομίζω..
Τι δεν σου άρεσε στον tubemeister?.. τον άκουσες από κοντά?.. Διότι ο 18άρης είναι στο τοπ 10 των πωλήσεων του Thomann από τότε που βγήκε, έχει απίθανη απήχηση για τα στυλ που ανέφερες. Τον είχα και τον έδωσα μόνο για να πάρω τον μεγαλύτερο.
Ούτε ο JetCity δεν σε τρέλανε έγραψες..
Τι έχεις ακούσει που σου έχει αρέσει?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #11 στις: 21/07/14, 11:57 »
Απο αυτα που εχω ακουσει στο νετ παντα. Απο κοντα δεν εχει κανενας γνωστος μου κανενα απο τους παρακατω και δεν εχω παει ακομα Θεσσαλονικη για να τους ακουσω. Γ αυτο βγαζω λαθος (απ οτι καταλαβα) συμπερασματα απο το νετ. Γ αυτο ρωταω για κανα μαγαζι που μπορει να τους εχει στην Θεσσαλονικη να δοκιμασω τιποτα.
Ευχαριστω και παλι.

edit: Επισης ο tubemeister ξεφευγει στην τιμη.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/14, 12:06 από T3h Jezus »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #12 στις: 21/07/14, 14:15 »
Πάντως αφού σου αρέσει ο Blackstar Ht-5r, δες και αυτόν εδώ που τον έχει σε προσφορά...:

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_metal_5r_combo_b_stock.htm

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #13 στις: 21/07/14, 14:29 »
Εχω ακουσει πως τα b-stock προιοντα ειναι σαν καινουρια και το πολυ πολυ να χουν καμια γρατζουνια. Αλλα και παλι πρεπει να ακουσω απο κοντα τους ενισχυτες...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #14 στις: 21/07/14, 17:55 »
Οι ενισχυτές με master volume παίζουν μια χαρά και χαμηλά. Δεν χρειάζονται τσιτωμα για να αποδώσουν. Ο v22 θέλει πετάλια για να παίξει αυτά που ζητάς. Ο tubemeister είναι ένας εξαιρετικός ενισχυτής που θα σε καλύψει και στο μέλλον για προβες-live. Για ροκ/metal προσωπικός μου αγαπημένος και με διαφορά είναι ο jca22h τον οποίο είχα την τύχη να παίξω στον συμφορουμητη modfori. Το μόνο που δεν κάνει χωρίς μετατροπές είναι να παίξει καθαρά σε εντάσεις πρόβας, αλλά αυτό δεν είναι ζητούμενο.

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #15 στις: 21/07/14, 19:36 »
Ο tubemeister ξεφευγει στην τιμη πανω απο +100€ απο το αρχικο budget (οποτε μονο μεταχειρισμενος αμα μπορεσω και τον ακουσω απο κοντα). Ο v22 κανει για τα ελαφρυα που θελω αλλα για τα melo-death δυσκολα (αν και μιας κι ειναι φτηνος θα μπορουσα να παρω κανα πεταλι overdrive/distortion). Για τον jca22h μ αρεσε επισης αυτο το "σπασιμο" του καθαρου το οποιο γινεται crunchy επειδη εχει gain control στο clean channel (?). Τωρα σε προβες ποτε μου δεν σκεφτομουν να παιζω καθαρα  :P . Σκεφτομουν κατι σαν αυτο που κανει ο slash, που ενω στον δισκο ειναι καθαρο σε live το κανει crunchy, οποτε οχι δεν εχω θεμα. Αλλα και παλι η ιδια ερωτηση... που μπορω να βρω στην θεσσαλονικη η γενικως εδω γυρω τους ζητουμενους ενισχυτες για να τους ακουσω απο κοντα? (blackstar, marshall, bugera, h&k, engl και jet city)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/14, 12:52 από T3h Jezus »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #16 στις: 21/07/14, 22:53 »
Αυτή την στιγμή πωλείται στην Θεσ/νίκη ο TM18 κεφαλή για 380€ μεταχειρισμένος και με την διαφορά παίρνεις και μία αξιοπρεπή καμπίνα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #17 στις: 21/07/14, 23:13 »
Αυτην την στιγμη δυσκολο, γιατι ακομα δεν τα εχω τα λευτα και δεν εχω δοκιμασει και κανεναν ενισχυτη. Μες στον Αυγουστο που θα χω και λεφτα και θα χω ακουσει και τους ενισχυτες (αν εχω καταληξει σε αυτον και αν δεν εχει πουληθει ο μεταχειρισμενος) αγοραζω. Αλλα αυτη η αιωνια ερωτηση... που θα τους βρω να τους ακουσω?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #18 στις: 22/07/14, 11:46 »
δυστυχώς σε ελληνικά μαγαζιά δεν υπάρχουν hughes & kettner ούτε jet city .

ψάχνεις σε αγγελίες , επικοινωνείς με τους πωλητές και πας και δοκιμάζεις.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #19 στις: 22/07/14, 12:52 »
Στη Θεσσαλονίκη πιο ψαγμένα πραγματάκια φέρνει ο Ζάχος που είναι σ'ένα δρόμο κάθετο στη ναυαρίνου λίγο κάτω απ'την Εγνατία. Jet City και H&K δεν είδα, αλλά Bugera, Blackstar, Marshall, τουλάχιστον στο site έχει.

Σε κάθε περίπτωση, πάρε ένα τηλέφωνο να σου πει τι βρίσκεται μέσα στο μαγαζί

http://zaxosmusic.gr/
Ι. Μιχαήλ 1,
Θεσσαλονίκη,
+30.2310.251.796,

Blackstar έχω δει επίσης στο Μαυρομουστάκη, αλλά δεν έχω μπει πρόσφατα στα ενδότερα να δω τι άλλα φέρνει. Επίσης ένα τηλέφωνο θα σου λύσι κάθε απορία

www.mavromoustakis.gr
Καστριτσίου 4, Κέντρο
 Τηλέφωνο: +30 2310 242140

Bugera βλέπω επίσης και στο Ριχάρδο, αλλά πάλι κανείς δε σου εγγυάται ότι θα ναι στοκ, οπότε τηλέφωνο.

http://www.rihardos.gr/
2310860254

Πάντως, πέρα απ'το να δοκιμάσεις πράγματα που θέλεις να ακούσεις, δεδομένου ότι παίζεις 1-1μιση χρόνο κιθάρα, εγώ σου προτείνω να πας σε ό,τι μουσικό οίκο έχει η πόλη (και νάκα και bonstudio) και να πεις τι θέλεις. Αυτοί έμπορες είναι, κάτι θα βρουν να σου προτείνουν και θα σου το αιτιολογήσουν κιόλας. Δε χρειάζεται να αγοράσεις, απλά δοκίμασέ κι αυτά.

Η ανθρώπινη ακοή άλλωστε λειτουργεί καλύτερα συγκριτικά, οπότε έτσι θα καταλάβεις καλύτερα και τι σ'αρέσει και τι όχι σ'αυτά που ψάχνεις.

Όσο για το ίντερνετ, αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με ηχογράφηση θα ξέρεις, ή θα μάθεις, ότι μπαίνουν τόσοι παράγοντες, που από ηχογραφημένο ενισχυτή δύσκολα να καταλάβεις τον ήχο του, μόνο το χαρακτήρα του.

Σκέψου ότι θα μπορούσα να ανεβάσω το ίδιο video είτε έκανα review στον ενισχυτή, στην κιθάρα, στο δωμάτιο, στο μικρόφωνο, στα καλώδια, στο πρόγραμμα ηχογράφησης, στην τεχνική ηχογράφησης κλπ. Είναι σαν να σου δίνω ένα πιτόγυρο και να σου λέω 'πώς σου φάνηκε η ντομάτα, είναι απ'το μπαξέ μου'
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #20 στις: 22/07/14, 14:34 »
Σ΄ευχαριστω πολυ φιλε, profsokin. Θα λαβω υποψην αυτα που μου ειπες και θα παω να δοκιμασω.
 Επισης ευχαριστω και ολους οσους με βοηθησαν σε αυτο το ποστ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #21 στις: 22/07/14, 15:18 »
Κοιτα τον blackstar ht5 κεφαλη μαζι με καλη καμπινα αντε το πολυ και ενα screamer μπροστα ειναι απο τους καλυτερους ενισχυτες στο ευρος των 5 watt.Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα και διλημα πριν λιγο καιρο δες το θεμα μου για practise amp οπου τελικα απο κει ημουν με 1000 για jt city κατεληξα σε ht5 με 4 8αρια μεγαφωνα της ιδιας εταιριας 408 blackstar.Tον jet τον απεριψα μετα απο πολυ σκεψη λογω των 20 watt που για σπιτι ειναι πολλα οπως και να το κανουμε και για τις αναγκες μου στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη τα 5 watt ειναι υπεραρκετα γι αυτο που θελω.Ομως χωρις να μετανοιωνω για την αγορα μου ξερω οτι ο jc 22 αν πεξει ψηλα τον καταπινει τον blackstar απο πλευρας gain αλλα τι να το κανεις αν πρεπει να γκρεμισεις το τετραγωνο για να ακουσεις γκαζι..
Οποτε σκεψου τι θες ακου μηχανηματα απο κοντα και μετα πες θελω το χ ψ γι αυτο και αυτο το λογο

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #22 στις: 22/07/14, 15:49 »
Νταξ μωρε. Αν παιξω λιγο με το master κατι γινεται πιστευω. Αν και παλι φοβαμαι το ποσο δυνατο θα ειναι. Αντε τωρα το καλοκαιρι που ειμαστε στο χωριο παιζω και live για τα σκυλια που λεει ο λογος  :P . Αλλα μετα που θα γυρισουμε στην πολυκατοικεια... με βλεπω δυσκολα. Θα πρεπει να τον βρω καπου να τον δοκιμασω να δω ποσο δυνατος ειναι και βλεπουμε.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #23 στις: 22/07/14, 16:05 »
Κοιτα τον blackstar ht5 κεφαλη μαζι με καλη καμπινα αντε το πολυ και ενα screamer μπροστα ειναι απο τους καλυτερους ενισχυτες στο ευρος των 5 watt.Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα και διλημα πριν λιγο καιρο δες το θεμα μου για practise amp οπου τελικα απο κει ημουν με 1000 για jt city κατεληξα σε ht5 με 4 8αρια μεγαφωνα της ιδιας εταιριας 408 blackstar.Tον jet τον απεριψα μετα απο πολυ σκεψη λογω των 20 watt που για σπιτι ειναι πολλα οπως και να το κανουμε και για τις αναγκες μου στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη τα 5 watt ειναι υπεραρκετα γι αυτο που θελω.Ομως χωρις να μετανοιωνω για την αγορα μου ξερω οτι ο jc 22 αν πεξει ψηλα τον καταπινει τον blackstar απο πλευρας gain αλλα τι να το κανεις αν πρεπει να γκρεμισεις το τετραγωνο για να ακουσεις γκαζι..
Οποτε σκεψου τι θες ακου μηχανηματα απο κοντα και μετα πες θελω το χ ψ γι αυτο και αυτο το λογο


Φιλε μου δεν εχω καταλαβει ποιο ακριβως ειναι το προβλημα με τα 22 watt??? αφου το gain το παιρνεις απο preamp ακομα και σε εντασεις ψιθυρου. Ακομα και με τον jvm205 (50watt) που εχω μια χαρα παιζω και σε εντασεις δωματιου...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #24 στις: 22/07/14, 17:00 »
Κοιτα τον blackstar ht5 κεφαλη μαζι με καλη καμπινα αντε το πολυ και ενα screamer μπροστα ειναι απο τους καλυτερους ενισχυτες στο ευρος των 5 watt.Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα και διλημα πριν λιγο καιρο δες το θεμα μου για practise amp οπου τελικα απο κει ημουν με 1000 για jt city κατεληξα σε ht5 με 4 8αρια μεγαφωνα της ιδιας εταιριας 408 blackstar.Tον jet τον απεριψα μετα απο πολυ σκεψη λογω των 20 watt που για σπιτι ειναι πολλα οπως και να το κανουμε και για τις αναγκες μου στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη τα 5 watt ειναι υπεραρκετα γι αυτο που θελω.Ομως χωρις να μετανοιωνω για την αγορα μου ξερω οτι ο jc 22 αν πεξει ψηλα τον καταπινει τον blackstar απο πλευρας gain αλλα τι να το κανεις αν πρεπει να γκρεμισεις το τετραγωνο για να ακουσεις γκαζι..
Οποτε σκεψου τι θες ακου μηχανηματα απο κοντα και μετα πες θελω το χ ψ γι αυτο και αυτο το λογο



Φιλε μου δεν εχω καταλαβει ποιο ακριβως ειναι το προβλημα με τα 22 watt??? αφου το gain το παιρνεις απο preamp ακομα και σε εντασεις ψιθυρου. Ακομα και με τον jvm205 (50watt) που εχω μια χαρα παιζω και σε εντασεις δωματιου...



ακριβώς όπως το λέει ο kkmspm
έφτιαξα κάποια στιγμή ένα attenuator και το χρησιμοποιώ μόνο όταν παίζω στο crunch κανάλι . εκεί, βάζωντας το preamp στο 1 και το master τέρμα δίνει ένα ξεχωριστό γρέζι και δυναμικές χωρίς προηγούμενο που είναι άμεσα αντιληπτά στο αυτί . στο βρώμικο κανάλι μου κάνει ελάχιστη διαφορά
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/14, 17:04 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
21 Απαντήσεις
8923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
4 Απαντήσεις
3307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 19:26
από Rockdude
79 Απαντήσεις
30917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
λίγα watt-tube

Ξεκίνησε από PossessedB.E. « 1 2 3 » Ενισχυτές

67 Απαντήσεις
17438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:28
από Jezus
45 Απαντήσεις
11947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 20:26
από tech21man
20 Απαντήσεις
7825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 07:54
από Kosthrash
152 Απαντήσεις
36770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 13:10
από vagtanplan
26 Απαντήσεις
11981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 10:38
από fedstog
12 Απαντήσεις
3995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 22:26
από black sabbath