Αποστολέας Θέμα: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???  (Αναγνώστηκε 4491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« στις: 30/04/12, 00:26 »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο φόρουμ :)
Ασχολούμαι με ηχογραφήσεις κυρίως βυζαντινής μουσικής!!
Προσπαθώ εδώ και καιρό να πετύχω ένα εφέ,  όπου σε κάποια σημεία η φωνή να ακούγεται ''διπλή'' σαν να ψάλλουν δύο άτομα μαζί δηλαδή.(δίνει την αίσθηση της χορωδία)ς.
Έχω διαβάσει για διάφορες τεχνικές οι οποίες αναφέρονται στο λεγόμενο double vocal tracking, αλλά δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει :-[ :-[ .
Παραθέτω δύο συνδέσμους όπου στον πρώτο ψάλλει ο Γαϊτάνος έναν ύμνο, για να καταλάβετε τι προσπαθώ να πετύχω:

Το εφέ αρχίζει στο 0'.20'', ενώ η φωνή στην αρχή ακούγεται ''μόνη'' της όπου την συνοδεύει το λεγόμενο ισοκράτημα.
Στον δεύτερο σύνδεσμο ψάλλει ο Γιώργος Φανάρας και το εφέ είναι σε όλο το κομμάτι: http://soundcloud.com/fanarasgiorgos/h0l6ia0yunap
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!! :)
 

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #1 στις: 30/04/12, 00:32 »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.


Είναι reverb. Έχει διάφορους τύπους reverb πειραματίσου με όλα για να πετύχεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις το εφέ duplicate αν και δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βολέψει. Ίσως και κάποιο πολύ διακριτικό delay.

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #2 στις: 30/04/12, 00:41 »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.


Είναι reverb. Έχει διάφορους τύπους reverb πειραματίσου με όλα για να πετύχεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις το εφέ duplicate αν και δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βολέψει. Ίσως και κάποιο πολύ διακριτικό delay.

Σε ευχαριστω.Το douplicate effect ειναι σαν το doubler του cubase?
Μπορεισ να προτεινεισ ενα τετοιο reverb?

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #3 στις: 30/04/12, 00:47 »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.


Είναι reverb. Έχει διάφορους τύπους reverb πειραματίσου με όλα για να πετύχεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις το εφέ duplicate αν και δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βολέψει. Ίσως και κάποιο πολύ διακριτικό delay.

Σε ευχαριστω.Το douplicate effect ειναι σαν το doubler του cubase?
Μπορεισ να προτεινεισ ενα τετοιο reverb?


Δεν έχω πολύδουλέψει το cubase αλλά νομίζω πως ναι.


Από reverb δοκίμασε το Hall και το Room. Είναι κλασσικά reverb. Και πειραματίσου με τις ρυθμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #4 στις: 30/04/12, 00:55 »
Σε ευχαριστω. :)

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #5 στις: 30/04/12, 00:58 »
Σε ευχαριστω. :)


Ευχαρίστηση μου και ξανά, καλώς ήρθες!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #6 στις: 30/04/12, 09:00 »
Εμμμμ... δεν είναι νομίζω το reverb (που όντως υπάρχει) το εφφέ που αναφέρεται ο vocalizer στην ψαλμωδία του Γαϊτάνου. Στην πραγματικότητα, αυτό που ακούγεται δεν οφείλεται καν σε reverb αλλά στην ύπαρξη δεύτερης (και ίσως τρίτης) φωνής παράλληλα με την πρώτη.
Οι δεύτερες φωνές είναι προϊόν αρμονίας, συνήθως είναι μια τρίτη πάνω ή κάτω από την πρώτη φωνή, πολλές φορές και πέμπτη ή εβδόμη.
Για να το πετύχεις αυτό, πρέπει να έχεις δυο τουλάχιστον φωνές να τραγουδάνε διαφορετική μελωδία.
Υπάρχουν και vocal harmonizers που το κάνουν αυτό, αλλά δεν νομίζω ότι κάνουν για βυζαντινή μουσική, αφού δεν πατάει πάνω στους φθόγγους της Ευρωπαϊκής μουσικής.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #7 στις: 30/04/12, 09:05 »
Εμμμμ... δεν είναι νομίζω το reverb (που όντως υπάρχει) το εφφέ που αναφέρεται ο vocalizer στην ψαλμωδία του Γαϊτάνου. Στην πραγματικότητα, αυτό που ακούγεται δεν οφείλεται καν σε reverb αλλά στην ύπαρξη δεύτερης (και ίσως τρίτης) φωνής παράλληλα με την πρώτη.
Οι δεύτερες φωνές είναι προϊόν αρμονίας, συνήθως είναι μια τρίτη πάνω ή κάτω από την πρώτη φωνή, πολλές φορές και πέμπτη ή εβδόμη.
Για να το πετύχεις αυτό, πρέπει να έχεις δυο τουλάχιστον φωνές να τραγουδάνε διαφορετική μελωδία.
Υπάρχουν και vocal harmonizers που το κάνουν αυτό, αλλά δεν νομίζω ότι κάνουν για βυζαντινή μουσική, αφού δεν πατάει πάνω στους φθόγγους της Ευρωπαϊκής μουσικής.


Και μένα αυτή η σκέψη μου πέρασε πρώτα απ' το μυαλό απλά στην βυζαντινή μουσική δεν υπάρχουν οι δευτερες φωνες της Ευρωπαικης μουσικής γι αυτό δεν πιστεύω να το χρησιμοποιήσει. Είναι μάλιστα και κατακριτέο από τους βυζαντινούς να ακούγεται δεύτερη φωνή πέρα από το ισοκράτημα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #8 στις: 30/04/12, 09:30 »
Και μένα αυτή η σκέψη μου πέρασε πρώτα απ' το μυαλό απλά στην βυζαντινή μουσική δεν υπάρχουν οι δευτερες φωνες της Ευρωπαικης μουσικής γι αυτό δεν πιστεύω να το χρησιμοποιήσει. Είναι μάλιστα και κατακριτέο από τους βυζαντινούς να ακούγεται δεύτερη φωνή πέρα από το ισοκράτημα.
Φυσικά κι έχεις δίκιο, αλλά στο συγκεκριμένο του Γαϊτάνου ακούγονται ξεκάθαρα δεύτερες και τρίτες φωνές.
Η τρίτη είναι μια οκτάβα κάτω και κάνει και πέμπτες , ενώ τρίτες διακρίνονται πολύ σε ορισμένα σημεία.
Γενικά πάντως στην (εμπορική) βυζαντινή μουσική ακούω συχνά τέτοιες δεύτερες που κάνουν οκτάβα κάτω και πέμπτες και δεν είναι τόσο έξω από το βυζαντινό ύφος. Αυτό που ξενίζει είναι οι τρίτες που τονίζουν τα ματζόρε - μινόρε.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #9 στις: 30/04/12, 09:50 »
Και μένα αυτή η σκέψη μου πέρασε πρώτα απ' το μυαλό απλά στην βυζαντινή μουσική δεν υπάρχουν οι δευτερες φωνες της Ευρωπαικης μουσικής γι αυτό δεν πιστεύω να το χρησιμοποιήσει. Είναι μάλιστα και κατακριτέο από τους βυζαντινούς να ακούγεται δεύτερη φωνή πέρα από το ισοκράτημα.
Φυσικά κι έχεις δίκιο, αλλά στο συγκεκριμένο του Γαϊτάνου ακούγονται ξεκάθαρα δεύτερες και τρίτες φωνές.
Η τρίτη είναι μια οκτάβα κάτω και κάνει και πέμπτες , ενώ τρίτες διακρίνονται πολύ σε ορισμένα σημεία.
Γενικά πάντως στην (εμπορική) βυζαντινή μουσική ακούω συχνά τέτοιες δεύτερες που κάνουν οκτάβα κάτω και πέμπτες και δεν είναι τόσο έξω από το βυζαντινό ύφος. Αυτό που ξενίζει είναι οι τρίτες που τονίζουν τα ματζόρε - μινόρε.


Ναι πιθανόν (δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την "εμπορική" βυζαντινή μουσική παρά με αυτήν που μας μαθαίνουν εδώ στην εκκλησία). Αν δεν σου κάνει κόπο ανέπτυξε λίγο αυτό που λές ότι "Αυτό που ξενίζει είναι οι τρίτες που τονίζουν τα ματζόρε - μινόρε". Πώς γίνεται να μην τονίζουν και να μην παραπέμπουν σε χτίσιμο συγχορδίας, αφού η τρίτη κατά κύριο λόγο είναι το πρώτο διάστημα που ορίζει την φύση μιας συγχορδίας, πράγμα που δεν υπάρχει στην βυζαντινή μουσική (εντελώς εγκυκλοπεδικά).

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #10 στις: 30/04/12, 10:03 »
Να αναφέρω κατ'αρχήν ότι δεν είμαι ειδικός στην βυζαντινή μουσική.
Οι τρίτες που με ξένισαν και δεν ξέρω αν υπάρχουν στον αρχικό ψαλμό είναι π.χ. στο 0:55 του
Γαϊτάνου
στη φράση "Πάσχα μέγα"
Διόρθωσέ με σε παρακαλώ σαν απείρως πιο ειδικός από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #11 στις: 30/04/12, 10:20 »
Να αναφέρω κατ'αρχήν ότι δεν είμαι ειδικός στην βυζαντινή μουσική.
Οι τρίτες που με ξένισαν και δεν ξέρω αν υπάρχουν στον αρχικό ψαλμό είναι π.χ. στο 0:55 του Γαϊτάνου στη φράση "Πάσχα μέγα"
Διόρθωσέ με σε παρακαλώ σαν απείρως πιο ειδικός από εμένα.



Κατάλαβα τι εννοείς. Είναι τρίτη μεγάλη απλά επειδή η δεύτερη φωνή (που κάνει την τρίτη) είναι προς τα κάτω δηλαδή αν υποθέσουμε οτι λέει ο Γαιτάνος "ντο" η δεύτερη φωνή λέει "λα ύφεση" δεν δίνει τόσο την αίσθηση μιας μείζονος συγχορδίας όσο θα έδινε αν η τρίτη ήταν προς τα πάνω δηλαδή "μι".


Τι να πω είναι κάτι πρωτόγνωρο και για μένα. Ούτε εγώ είμαι ειδικός προς θεού ότι μπορώ από τα μαθήματα που παρέχει η εκκλησία κάνω. Απλά ξέρω οτί είναι κανόνας και μάλιστα είναι πολύ κάθετοι όλοι ότι οι δεύτερες φωνές πέρα του ισοκρατήματος δεν υπάρχουν στην βυζαντινή.


Τέλως πάντων έτσι κι αλλιώς ο φίλος μας ζήτησε βοήθεια σε σχέση με τα εφέ που υπάρχουν γι αυτό και θεώρησα καλύτερο να μείνω σε αυτά λόγω του ότι όπως βλέπεις είναι παράτολμω να μιλάμε για δεύτερες και τρίτες φωνές στην βυζαντινή μουσική. Το duplicate το ανέφερα καθώς οι οκτάβες πιστεύω πως είναι ανεκτές καθώς οι γυναίκες που ψέλνουν σε εμάς ψέλνουν όλες μια οκτάβα πάνω λόγω της ψιλής τους φωνής.


Καλημέρα!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/12, 10:25 από jmiliad »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #12 στις: 30/04/12, 10:42 »
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, και μάλλον έχεις δίκιο στο να παραμείνουμε στο εφφέ που ζητάει.
Το "απαράβατον" της βυζαντινής παράδοσης το συναντάω κι εγώ πολλές φορές σαν αγιογράφος, αλλά δεν μπορώ να συγκρατήσω και τη δημιουργική μου φύση σαν ζωγράφος και να μην ενθουσιάζομαι με αγιογράφους σαν τον Κόρδη που πάνε και λίγο παραπέρα.

Προς vocalizer λοιπόν:
Το voice doubler υπάρχει με διαφορετικό όνομα σαν εφφέ σε πολλά προγράμματα, αλλά το πιο σωστό είναι να κάνεις δύο ηχογραφήσεις στην φωνή (τραγουδώντας το ίδιο ακριβώς πράγμα) και στη συνέχεια να τις μιξάρεις για να δώσεις τον απαιτούμενο "όγκο".
Περισσότερα θα μπορούσαν να σου πουν πιο ειδικοί στην ηχογράφηση εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πως να πετύχω αυτό το εφέ???
« Απάντηση #13 στις: 30/04/12, 10:58 »
Φίλοι μου καλημέρα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :) :) :)
Πραγματικά και εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως και οι δύο ψάλτες ακούγονται σαν έχουν μία δεύτερη φωνή στο παρασκήνιο απλά λίγο χαμηλωμένη σε ένταση.
Θα το ψάξω ακόμα καλύτερα...τώρα σίγουρα έχω μία κατεύθυνση!!
Και πάλι ευχαριστώ :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/06, 14:46
από eleos* (Βάλια πια....)
0 Απαντήσεις
1424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/06, 21:11
από kuiper
9 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 16:56
από Jezus
7 Απαντήσεις
2721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 07:55
από gkou
16 Απαντήσεις
13109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 01:05
από Lo.Lee.Ta
7 Απαντήσεις
2842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:38
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
2592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 15:08
από zeoy
60 Απαντήσεις
18052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/14, 15:12
από neeckos
1 Απαντήσεις
3310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 22:23
από freemind
0 Απαντήσεις
2509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/18, 02:41
από Dagoth