Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #275 στις: 28/04/09, 23:15 »
Εισαι σιγουρος πως γενικα στην ιστορια του Πανεπιστημιου απο τη μεταπολιτευση και μετα η αστυνομια παραβιαζει τους νομους;

Οι καταληψεις ειναι νομιμες; Οι καταστροφες; Οι προσωπικες επιθεσεις σε καθηγητες και σε προσωπικο;

Ειναι πολλα που πρεπει να συζητηθουν..Γιατι κανενας δεν ειναι αγιος σε μια τετοια υποθεση! ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #276 στις: 28/04/09, 23:21 »
Βάλε κάτω πόσα περιστατικά τραμπουκισμού έχουν γίνει από το κράτος και πόσα από τις καταλήψεις. Νομίζω ότι θα πάρεις την απάντησή σου. Και κάτι άλλο, οι καταλήψεις ψηφίζονται...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #277 στις: 28/04/09, 23:24 »
Απο τη πλειοψηφια; Και οι καταληψεις περιλαμβανουν καταστροφη υλικου του κρατους/Πανεπιστημιου; Ας μην πιασουμε αυτο το θεμα γιατι ολοι ξερουμε ποιοι πατανε στις συνελευσεις και ποιοι αποφασιζουν με συνοπτικες διαδικασιες να κλεινουν ιδρυματα και Πρυτανειες!

Τραμπουκισμος Γιαννη ειναι να κλεινεις μια αιθουσα και να απαγορευεις σε αυτους που θελουν να κανουν μαθημα! Ξερεις γιατι; Γιατι ΟΛΟΣ ο ελληνικος λαος πληρωνει γι'αυτο το μαθημα και κανεις μα κανεις δεν εχει το δικαιωμα για γελοιους κι ανυπαρκτους λογους να κλεινει την αιθουσα! Αυτο δεν ειναι τραμπουκισμος απεναντι στην Παιδεια;

Αρα, πραγματικα πιστευω πως οι πρωτοι υπευθυνοι που θα χαθει το ασυλο καποια στιγμη ειναι τα καλοπαιδα των παραταξεων που σαν σκυλακια, δεμενα απο το χαλκα, τρεχουν πισω απο τον καθε εξυπνακια πολιτευτη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #278 στις: 28/04/09, 23:50 »
_Ενταξει μην παμε να υποστηριξουμε τους βλακες που καθονται και δερνονται για το πετσι.Οτι και αν ειναι αναρχικοι αριστεροι δεξιοι ειναι ηλιθιοι..Και ειδικα απο τη στιγμη που πανε να μπουν στο πανεπιστημιο για να προφυλαχτουν..

_Οι παραταξεις και οι παραταξιες νομιζω οτι εχουν και σπιτια.Το ασυλο μπορει να μεινει ασυλο και χωρις να παριστανει καποιος τον αστυφυλακα.Τουλαχιστον σε περιπτωσεις σαν και αυτη ειναι αστειο να λεμε οτι οι παραταξεις επρεπε να εμποδισουν τους Χουλιγκανς να μπουν.

_Απογοητευτηκα πληρως απο το ρεπορταζ του Παπαχελα που και λογω παρελθοντος δε τον ειχα και σε τρελη εκτιμιση αλλα ενταξει.Προσπαθεις σε 30(τριαντα) λεπτα να παρουσιασεις ενα θεμα που χριεαζεται εκπομπες ολοκληρε ςμονο να ακουστουν οι αποψεις περι αυτου και επιλεον βγαζεις και συμπερασμα για το ποιος φταιει! ;D..Ωραιος ο Ππαχελας για το αντικειμενικο του ρεπορταζ και τα σχολια που εκανε σε καθε του προταση!Νεοι φακελοι ή κιτρινοι φακελοι?Για τον πρυτανη τι να πει κανεις?Ο τυπος που ενω κατηγορει το ασυλο τρεμει για τη θεσουλα του και με μουρη που εχει πεσει στο πατωμα απο θλιψη μας λεει οτι δεν φωναξε την αστυνομια μεχρι η κοινωνια να αποφασισει τη θεση θα κρατησει.Δεν μας ειπε ομως  πως θα γινει αυτο..και τι θα κανει μεχρι τοτε..
Ο χαζος εαακιτης που βγηκε στο ντοκιμαντερ και απλα τραμπουκισε(κανεναν που να ηξερε να μιλαει δεν ειχαν να βαλουν?) και ο ΟΠΟΙΟΣ ηλιθιος εριξε το αυγο κατα τη διαρκεια της συνελευσης που ο πρυτανης δεν ελεγε τιποτα..

_Καποιοι ας θυμιθουν λιγο το πανεπιστημιο που πηγαιναν και ας φερουν στη μνημη τους κατι μαζωξεις που λεγοντουσαν συνελευσεις και εκει μπορουσαν να ψηφισουν..Μην αρχισεις και μου λες για το αν η συνελευση ειναι η οχι καλη(μεγαλο θεμα αλλα τι θα κερδισεις αν το μπλεξεις?).Ειναι το μεσο των φοιτητων να εκφρασουν την αποψη τους(οποιος γουσταρει βγαινει και μιλαει) και κυριως να ΨΗΦΙΣΟΥΝ.Αν οι περισσοτεροι ενδιαφερονται μονο για την καφετερια η να μην χασουν μια ωρα μαθημα να μην βγαινουν και να μιλανε μετα..Ας μπουνε πρωτα να δουν τι γιεντια να ακουσουν και αν ολα αυτα τους φανουν αρλουμπες μπορουν να σηκωθουν και να τα κατακρινουν.Ας κουνησουν και λιγο το δαχτυλακι τους αυτοι οι κακομοιροι φοιτητες...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #279 στις: 29/04/09, 00:27 »
1) Oι παραταξεις ζητανε με μανια να διατηρησουν το ασυλο οπως εχει..Εαν λοιπον θελουν να ειναι κυριοι των λογων τους, ας το προφυλαξουν. Εφοσον μπορουν να το προφυλαξουν, τοτε με χαρα τους να το διεκδικουν! Αντιθετως ποσες ειναι οι περιπτωσεις που το εχουν καταχραστει για να κανουν τις ομορφες καταληψεις τους!

2) Ο πρυτανης ομως ειπε κατι πολυ σωστο!
"Οταν μαθαινεις σε μια χωρα τον ανηλικο να κανει καταληψη απο το δημοτικο-γυμνασιο-Λυκειο, ενω δεν εχει την ωριμοτητα να καταλαβει τι εστι καταληψη, πως περιμενεις να σεβαστει την ανωτατη εκπαιδευση οταν μπει σε αυτην;" Σωστος ο "θλιμενος" τυπακος!

Τουλαχιστον Κιρατζο ο ανθρωπος αυτος σπαταλησε τα χρονια του για να αποκτησει καποιους τιτλους που τα περισσοτερα κωλοπαιδα απο εκει περα δε προκειται να δουν ποτε! Λιγο σεβασμος δε βλαπτει! Και βεβαια η αποθεωση ηρθε απο τον αλλο καθηγητη, που αποτελει και τον εκπροσωπο των καθηγητων, ο οποιος μιλησε για πετυχημενο...διαλογο! Ειρωνια και τραγωδια συγχρονως!

Οσο για το ρεπορταζ ενα εχω να πω:
Η αληθεια ειναι κατι που ποναει κι οταν σερβιρεται και μας "τσουζει" προσπαθουμε να βρουμε εναν τροπο να το καλυψουμε! Οπως και να το πειτε, οπως και να το ονομασετε, η αληθεια ειναι πως το ανωτατο συστημα παιδειας πασχει τοσο εξαιτιας του κρατους, οσο κι εξαιτιας των "πολιτικοποιημενων" ( κομματοσκυλων θα ελεγα ) φοιτητων που τα κανουν ολα αχταρμα!

3) Καλα...Οι συνελευσεις γινοντα σε ενα ειρηνικο κλιμα, με πολλη αγαπη, φιλιες, αγκαλιες και βεβαια με πλειοψηφια, διοτι ουτε φοβος υπαρχει, ουτε ξυλο πεφτει, ουτε βρισιες ακουγονται!

Κιρατζο αυτα ειναι ουτοπιες που λες! Ακριβως οπως το λεω, ετσι ειναι! Ουτοπιες που πλαθετε σαν μειοψηφια! Και ισως εσεις να ειστε υπευθυνοι στο μελλον για την καταργηση πολλων πραγματων μεσα στα πανεπιστημια!

Λοιπον, επειδη τελειωνει η αδεια μου, λεω να σας αφησω να μου την πειτε και να εχετε και τον τελευταιο λογο. Εξαλλου λενε να μην ξυπνας τον υπνοβατη, μπας και παθει κανα καρδιακο! Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο υπνοβατης δε θελει να ξυπνησει γιατι τον υπνωτισαν για τα καλα!

Καλες καταληψεις κι επαναστασεις ;) Ολα πληρωνονται ομως καποια στιγμη! Να το θυμαστε αυτο ( μακαρι να μη δουμε καναν Γεωργιαδη παιδια να ειναι στη Βουλη και τιποτα αλλο... :( )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #280 στις: 29/04/09, 01:07 »
Να απαντήσω πριν το τέλος της άδειάς σου.

1)Το ότι οι παρατάξεις υπερασπίζονται ένα τόσο σπουδαίο θέσμό στη συγκεκριμένη χώρα λόγω του παρελθόντος,όπως σωστά είπε και ο κιράτζος,δεν τις καθιστά χωροφύλακα επί 24ώρου βάσεως.Και επειδη έφερες ως παράδειγμα τις καταλήψεις,οι οποίες παρεπιμπτώντως είναι ένας νόμιμος θέσμός διαμαρτυρίας άσχετα αν χρησημοποιείται για ψιλουπήδημα σε πολλές περιπτώσεις, να σε ενημερώσω ότι τα μεγαλύτερα ''εγκλήματα'' στο άσυλο (και συγκεκριμένα στο ζωγράφου απ' όπου είμαι)γίνοται τις (πολύ) βραδινές ώρες και δεν έχουν σχέση με άτομα του πανεπιστημιακού χώρου.
 
2)Την εκπομπή δεν την είδα οπότε δεν μπορώ να εκφράσω άποψη αλλά είναι εξαιρετικά άτοπη η άποψη σου ότι δεν μπορεί να κριθεί ένας άνθρωπος λόγω της εμπειρίας και των πτυχίων που διαθέτει.

3)Το ότι σε μερικές συνελεύσεις γίνεται της που**νας δεν σημαίνει ότι παντού είναι έτσι.Έχω παραστεί σε συνελεύσεις που παρα τις διαφωνίες που έτσι και αλλιώς θα υπήρχαν,μπόρεσαν να μιλήσουν και παιδιά που δεν άνηκαν σε κάποια παράταξη και φυσικά στο τέλος όλοι ψήφισαν όπως άλλωστε συμβαίνει στο τέλος κάθε συνέλευσης ανεξάρτητα του τι έχει γίνει πριν.


Καλες καταληψεις κι επαναστασεις ;) Ολα πληρωνονται ομως καποια στιγμη! Να το θυμαστε αυτο ( μακαρι να μη δουμε καναν Γεωργιαδη παιδια να ειναι στη Βουλη και τιποτα αλλο... :( )
Εδώ ισορροροπείς επικίνδυνα χρησιμοποιώντας επιχειρηματολογία άλλης εποχης.Δηλαδή προτείνεις να απαγορέψουμε στους φοιτητές το δικαίωμά τους να διαμαρτυρηθούν(ειδικά σε τέτοιους καιρούς και με τέτοια φαινόμενα κρατικής βίας) επειδή ελλοχεύει ο κίνδυνος να δούμε τον μπουμπούκο σε υπουργείο?Γελάει ο κόσμος...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #281 στις: 29/04/09, 11:33 »
1) Το θεμα ειναι πως το ασυλο προστατευει και πολλες απο τις δραστηριοτητες των παραταξεων. Και γι'αυτο το λογο δινουν ιδιαιτερη βαση στο να διατηρηθει το ασυλο. Παρολαυτα ξεχνανε πως το ασυλο αντιπροσωπευει και την ελευθερη διακινηση ιδεων, κατι που απαγορευουν εως βιας πολλες παραταξεις. Γι'αυτο εχουμε τα κλασσικα φαινομενα "αυτο ειναι το θρανιο μου, οχι αυτο ειναι το δικο σου" ή "παρε τη γ**ημενη σου αφισα απο εδω, γιατι θα σου σπασω τα μουτρα" κι αλλα τετοια διαμαντια!

2) Αναφερομουν στον Πρυτανη ως προσωπικοτητα κι οχι ως αξιωμα. Αν μη τι αλλο, ολα αυτα τα κωλοπαιδα θα συμπεριφερονταν ετσι στον παππου τους; Δε το νομιζω...Αλλα οταν ο σεβασμος εχει χαθει προ πολλου, τι μπορει κανεις να περιμενει;

3) Δεν νομιζω πως ειναι ΜΕΡΙΚΕΣ συνελευσεις. Ενα μεγαλυτερο ποσοστο απο το 50% ακροβατει μεταξυ βιας, γελοιοτητας και γιουχαρισματων! Επισης η πλειοψηφια των φοιτητων δεν παταει σε μια συνελευση οχι μονο επειδη θελει να παει να πιει το καφεδακι της, αλλα επειδη θελει να γυρισει αρτιμελης και με μυαλο στο σπιτι της! Οι δικαιολογιες του τυπου "μονο εμεις παταμε, ενω οι αλλοι την κανουν λουφα" ειναι αν μη τι αλλο τραγικες..Ιδιαιτερα τη στιγμη που τα ιπταμενα εδρανα, οι βρισιες και οι "τραμπουκισμοι" ομιλητων ειναι κατι δεδομενο! ;)


Δε φοβαμαι να ισορροπησω μεταξυ παρελθοντος και παροντος! Ιδιαιτερα οταν ακομα και μεταπτυχιακοι φιλοι μου λενε "Καθε περσι και καλυτερα" και σκεφτονται με απογοητευση την εξοδο τους σε πανεπιστημιο του εξωτερικου ωστε "να βρουν την υγεια τους". ;) Και δεν αναφερομαι σε ενα δυο ατομα, αλλα σε 7 που βρισκονται σε Αθηνα και Πατρα!

Αυτο που δεν καταλαβαινει ο μεσος κομματοποιημενος φοιτητης ειναι πως οσο περισσοτερο καταχραζεται την ελευθερια που του παρεχει το πανεπιστημιο ωστε να κωλυωσει μαθηματα, να κλεισει πρυτανειες ( και ναι, η καταληψη ΜΠΟΡΕΙ να ειναι νομιμο μεσο, ΕΦΟΣΟΝ ομως δεν χρησιμοποιειται καθε μηνα σχεδον ) και να βρισει καθηγητες και κατεστημενα, τοσο πιο "μπουμερανγκ" θα του γυρισει και θα βρεθει μπλεγμενος αναμεσα απο ενα παρεμβατικο κρατος ( το οποιο παντα ειναι ακροδεξιας πολιτικης ) και μια κοινωνια που βαρεθηκε να τον βλεπει να συμπεριφερεται σαν ουνος!

Εγω απλως ειπα τι προβλεπω! Δεν ειπα πως θελω να γινει αυτο που προβλεπω! Αλιμονο εαν ηθελα να βλεπω το ΛΑΟΣ να χοροπηδαει στα εδρανα της Βουλης. Ομως ετσι ξεκινησε καπως και το ακροδεξιο του Χιτλερ και κοιταξτε πως αναπτυχθηκε εν μεσω αντιδρασεων του λαου για την πολιτικη ανυπαρξια! Και ποσο ευκολα η νεολαια της εποχης "δεθηκε" με τα πιστευω του Χιτλερ...

Εγω παντως δε θα ηθελα να ζησω σε μια ακροδεξια και παρεμβατικη κοινωνια. Φροντιστε να το αποδειξετε και με τις πραξεις σας ομως, γιατι με το να καταπατατε συνεχως τα ορια της ελευθεριας που σας εχει δωθει, καποια στιγμη θα σας καταπατησουν κι εκεινοι..και μαλιστα με το προσχημα πως "ειχαν ξεφυγει τα παιδια".. ;)

...και σκεφτειτε πως ειστε η μειοψηφια της ελληνικης κοινωνιας ( ξερω, ποναει και θα εχει κι αυτο αντιδρασεις, ομως η αληθεια ειανι εκει εξω..αναμεσα στους 11.000.000 Ελληνες )...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #282 στις: 29/04/09, 11:59 »
Θα το ξαναματαπω... Αυτό που εξετάζουμε εδώ πέρα δεν είναι η συμπεριφορά των παρατάξεων (που πολύ σωστά λες πως είναι μπάχαλο γενικότερα) αλλά η συμπεριφορά του κράτους.

Ας πάμε λίγο ανάποδα, πες πως όλα δουλεύουν ρολόι. Δηλαδή οι παρατάξεις είναι σωστές απέναντι στους φοιτητές-καθηγητές-πρύτανη.
Πιστεύεις ότι δε θα είχαν πάλι λόγο να καταργήσουν το άσυλο?

Πιστεύω πως είναι λίγο αφελές να πιστεύουμε ότι η αστυνομική ηγεσία θέλει να πιάσει τους ταραξίες κάθε φορά αλλά δε μπορεί.
Πρέπει η όλη διαδικασία να τροφοδοτείται, αλλιώς δε δουλεύει ούτε σύστημα ούτε και οι προεκτάσεις του φυσικά.


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #283 στις: 29/04/09, 12:20 »
Δεν καταλαβα γιατι παντα να πρεπει να καρφωνουμε το κρατος, ενω στην ουσια εμεις ειμαστε το κρατος! ;)

Επειδη δε ζουμε στο "εαν" κι επειδη οι παραταξεις εχουν καβαλησει το καλαμι απο το 80 και μετα, δε γινεται να τις βγαλουμε απο το παιχνιδι εξουσιας-ασυλου που υπαρχει αυτη τη στιγμη!

Εαν ρωτατε τη γνωμη μου, εχω δυο επιλογες να προτεινω:

1) Διατηρηση του ασυλου ( τοσο σε ιδεολογικο τομεα, οσο και σε πρακτικο ) και ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ των παραταξεων. Εξοστρακισμος των αιωνιων φοιτητων ( ειμαι ενας απο αυτους, οποτε δε θελω να ακουσω σχολια ;) ), απαγορευση υπαρξης πολιτικων αντιπροσωπων και νεολαιων και ελευθερη διακινηση ιδεων. Απαγορευση της παρεμποδισης μαθηματος και ιδιαιτερο νομοθετικο πλαισιο για την ασφαλεια μεσα στα πανεπιστημια. Ελεγχος καθηγητων!

2) Καταργηση του ασυλου, παραμονη των παραταξεων που θα υποκεινται σε ελεγχο απο εξωτερικα οργανα. Τοσο για τα οικονομικα τους, οσο και για τις κινησεις τους. Ελεγχος των μελων των παραταξεων. Φοιτητικες εκλογες που θα γινονται παρουσια εξωθεσμικων οργανων, ανεξαρτητων απο το πανεπιστημιο και τις παραταξεις. Συνελευσεις που θα γινεται ονομαστικα η συμμετοχη. Εφοσον θελουν την πολιτικη μεσα στα πανεπιστημια, θα πρεπει να ανεχθουν και τον ελεγχο της πολιτικης αυτης! ;) Ελεγχος καθηγητων!


Αυτες ειναι οι προτασεις μου. Υποστηριζω εντονα την πρωτη. Διατηρηση του Ασυλου, ΕΦΟΣΟΝ καταργηθουν κι εκδιωχθουν ολες οι πολιτικες νεολαιες και παραταξεις. Δεν εχουν λογο υπαρξης. Μιλαμε για ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ κεντρα κι οχι κεντρα ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ νεων!

Και τωρα μπορω να χαρω την αδεια μου ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #284 στις: 29/04/09, 14:50 »
Δεν καταλαβα γιατι παντα να πρεπει να καρφωνουμε το κρατος, ενω στην ουσια εμεις ειμαστε το κρατος! ;)
όχι...αυτοί που εμείς εκλέγουμε είναι το κράτος...αλλά μετά έχουν δική τους προσωπική βούληση και κάνουν ό,τι τους συμφέρει προσωπικά...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #285 στις: 29/04/09, 16:17 »
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι εχουμε κολλησει στις φοιτητικες παραταξεις. Δεν ειναι ΜΟΝΟ οι φοιτητικες παραταξεις στα πανεπιστημια και κυριως δεν ειναι ολες οι παραταξεις που υπερασπιζονται το ασυλο.

Παντως εγω μια μονο παρεμβαση θα κανω, να πω οτι δεν θεωρω σε καμια περιπτωση την καταληψη καταχρηση του ασυλου. Αν μπορεις σε παρακαλω free δικαιολογησε γιατι ιενια καταχρηση του ασυλου η καταληψη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #286 στις: 29/04/09, 16:30 »
Πηγαινεις τη συζητηση οπου εσυ θες freemind και στο τελςο καθε ποστ κανεις μια προβλεψη μαζι με το συμπερασμα οτι εμεις(ποιοι ειμαστε ολοι εμεις δεν καταλαβαινω) φταιμε τελικα.

Στο ποστ μου ανεφερα γιατι βρηκα την εκομπη τραγελαφικη.Προσπαθει μεσα σε ενα μισαωρο να αναλυσει ενα θεμα που χρειαζεται ωρες.Βγαζει και συμπερασμα.Εχοντας ριξει κλεφτες ματιες μονο σε ενα προσφατο γεγονος αυτο της καταληψης στο ΑΠΘ.( που ηταν και απο τις πιο ουσιωδεις καταληψεις που εχουν γινει.Και χεστηκα για τα πολιτικα κινητρα που εχει καθε κωλοπαραταξη απο πισω.)
Ο πρυτανης τοσο καιρο δεν ηξερε/αδιαφορουσε/υπεκρυπτε το θεμα με τις εργολαβικες εταιριες μεσα στα πανεπιστημια αλλα μολις εγινε καταληψη και αναγκαστηκε να το λαβει υποψην του ειπε οτι αυτος ειναι συμφωνος με το αιτημα των φοιτητων..Η καταληψη πετυχε η οχι το σκοπο της? Το γεγονος με αυγο το κατακρινω αμεσα αλλα αυτα δεν τα διαβαζεις.
Ο Παπαχελας σε καθε αφηγηση περιστατικου προσεθετε σχολια παντα μα παντα πικροχολα εμφανιζοντας ετσι ενα πολυ αντικειμενικο ρεπορταζ ιδανικο για να ενημερωθει ο κοσμος που δεν ειχε ιδεα της καταστασης.
Ο πρυτανης(Μανθος?) λεει για τις καταληψεις σε δημοτικο γυμνασιο λυκειο αλλα δεν λεει για την κατασταση της δημοσιας παιδειας απο την οποια επωφελειται ο καθε πρυτανης και καθηγητης..Ουτε για την γενικοτερη κοινωνικη κατασταση..Ας σταματησουμε να ζουμε μεσα στη φουσκα της δικιας μας αιθουσας/πανεπιστημιου/κλαδου κλπ. και ας δουμε τα πραγματα πιο σφαιρικα.
Τελειωνω με τους φακελους με την ωραια συγκριση πρυτανη-κωλοπαιδων.Η απλοικη λογικη  στηριξης της θεσης σου μου φερνει ενα ριγος συγκινησης.Ξερεις φυσικα οτι ολοι αυτοι δεν θα γινουν τιποτα στη ζωη τους επειδη καθονται και ασχολουνται με ολα αυτα τα ασημαντα αντι να βγουν λιγο στην αγορα εργασιας να αναταγωνιστουν μερικους αλλοους κακομοιρηδες για 800 ευρω και σιγα σιγα να πατησουν μερικα κεφαλακια και να γινουν πρυτανεις η μανατζαρεοι..Ειδες ποσο ωραια λειτοργει η λογικη που εσυ παρουσιαζες τα γεγονοτα?

_Για το ασυλο και την φυλαξη του  σου δωθηκαν οι απαντησεις νομιζω..
_Ποτε ειπα οτι οι συνελευσεις γινονται σε ειρηνικο κλιμα?Και πως θα γινουν σε ειρηνικο κλιμα απο τη στιγμη που συγκρουονται συμφεροντα?οι συνελευσεις δεν ειναι συμβουλιο εταιριας..Εκει μεσα ωρισκονται τοσοι ανθρωποι με τοσο διαφορετικες γνωμες για φλεγοντα ζητηματα...
Και οταν λεω πηγαινεις τη συζητηση εκει οπου θες εννοω κυριως τις παραταξεις.Γιατι κατα πρωτον ποιος σου ειπε οτι εμεις που μιλαμε εδω μεσα ανηκουμε σε παραταξεις και θα εχουμε και λογο να τις υποστηριξουμε.Ναι τα κανουν σκατα και ασχολουνται με τις κομματικες τους μ*****....Δεν ειπε κανεις(εκτος ισως απο διαφορα κομματοσκυλα) οτι η συνελευση ειναι ο καλυτερος τροπος να παρθουν αποφασεις..Οχι φυσικα.Αλλα ειναι ο μοναδικος τροπος αυτη τη στιγμη για να γινει αυτο και αν θες να εχεις αποψη περι του πανεπιστημιου το χρησιμοποιεις.Ποτε και κανενας δεν θα βρισει ουτε θα γιουχαρει ουτε θα δειρει καποιον που θα σηκωθει να πει μια τεκμηριωμενη αποψη.Μην προσπαθεις να περασεις τοσο παραμορφωμενη εικονα για κατι που ζουμε..

Τελος και επειδη δεν μπορω να απαντησω σε ολα.
Η λυση που δινεις.Για τις παραταξεις συμφωνω..Αλλα εμενα με λες ουτοπιστη..Εσυ?
Οι παραταξεις ειναι το οργανο των φοιτητων.Καταρχην συμφωνεις οτι οι φοιτητες πρεπει να εχουν συνδικαλιστικο οργανο?Ελπιζω πως ναι.Πως θα δημιουργηθει καποιο ανεξαρτητο οργανο φοιτητων με πολυφωνια χωρις την υπαρξη παραταξεων?Νομιζω πως βρισκεσαι και συ στην ελληνικη κοινωνια..Οταν η ιδια και χειροτερη κατασταση επικρατει εκει εξω οπου ο καθενας ειναι κομματικα βαμμενος,υποστηριζει το κομμα του σαν ομαδα,ψηφιζει σαν προβατο,υπαρχει τοση διαφθορα και μιζες πως θα υπαρξει οργανο μη κομματικο στα πανεπιστημια?Στην τελικη υπαρχουν και παραταξεις που ειναι μη κομματικες η τελος παντων φανερα δεν υποστηριζονται απο κανενα κομμα..Πχ σε σχολες του Πολυχτεχνειου υπαρχουν ανεξαρτητες παραταξεις..Για να τελειωνω ,αυτο που λες ειναι κατι που συμφωνω αλλα η προταση σου δεν στεκει αφου δεν μπορεις να εχεις μια κοινωνια τοσο εντοντα βαμμενη αλλα να θες καθαρση του πανεπιστημιου(μερος της κοινωνια ειναι και στο πανεπιστημιο)..


 Μιλαμε για ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ κεντρα κι οχι κεντρα ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ νεων!

Δεν μπορω να μη το σχολιασω..
Υποθεση-Θελουμε νεους που απλα σπουδαζουν και βγαινουν μετα στην αγορα εργασιας.Δηλαδη προτοιμαζουμε καπιοιυς να γινουν μισθωτοι.Η να εχουν καποιους αλλους ως μισθωτους.

HEAR NO EVIL SEE NO EVIL SPEAK NO EVIL FREEMIIIIIIND
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #287 στις: 29/04/09, 16:41 »
Θα υπέθετα πως είναι κατάχρηση,  διότι εμποδίζεις αυτούς που επιθυμούν να αξιοποιήσουν το χώρο για μάθηση,  έκφραση και ανταλλαγή απόψεων (επιστημονικών και μη). 

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι εχουμε κολλησει στις φοιτητικες παραταξεις. Δεν ειναι ΜΟΝΟ οι φοιτητικες παραταξεις στα πανεπιστημια και κυριως δεν ειναι ολες οι παραταξεις που υπερασπιζονται το ασυλο.
Σίγουρα δεν είναι μόνο οι φοιτητικές παρατάξεις στα πανεπιστήμια,  αλλά αυτές είναι που καθορίζουν το τι θα γίνει εκεί.  Το 2ο που λες είναι σωστό.

Πάντως η γνώμη μου για το συγκεκριμένο γεγονός:  η πράξη της αστυνομίας είναι απαράδεκτη.  Όχι επειδή τους "ξέφυγαν" τα χουλιγκάνια πριν φτάσουν στην παν/λη (στην τελική δεν έχω δουλέψει ποτέ ως μπάτσος για να ξέρω πόσο δύσκολο είναι),  αυτό δέχομαι ότι μπορεί να συμβεί.  Επίσης δεν μ'ενοχλεί το ότι μπήκαν στον χώρο του πανεπιστημίου.  Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν προϋπήρξε συνενόηση με τον πρύτανη ώστε να έχουν το ελεύθερο να μπουν,  και φυσικά οι άσχετες προσαγωγές.

Όσον αφορά το άσυλο,  και μιλώ για άσυλο ιδεών,  δεν πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθεί.  Αυτό που έχουμε τώρα βέβαια δεν είναι άσυλο ιδεών.  Η κατάληψη μιας σχολής το καταρρίπτει από μόνη της.  Δεν επιτρέπεται να μπει αστυνομία,  αλλά ούτε και φοιτητές για μάθημα/έρευνα.  Και προς θεού μην πει κανείς ότι τις καταλήψεις τις αποφασίζουν οι φοιτητές.  Μόνο μια μειωψηφία,  που καθορίζεται από νούμερα του καταστατικού.  Σόρυ,  αλλά τι πανεπιστήμιο είναι αυτό? 


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #288 στις: 29/04/09, 17:08 »
Λιτες απαντησεις γιατι φευγω σε λιγες ωρες:

1) Συνδικαλισμο εχουν οι εργαζομενοι στη ζωνη Περαματος, οι δημοσιοι υπαλληλοι, οι βιοτεχνες, κλπ...Απο που κι ως που οι παραταξεις ειναι ο....συνδικαλισμος των φοιτητων?!!! Να συνδικαλιστουν οργανωμενα απεναντι σε τι; :o Υποθετω πως χρησιμοποιησες απλως τη λεξη χωρις να εχεις κατα νου τι σημαινει πληρως ;) Ομως οχι, οι Φοιτητες δεν πρεπει να εχουν ΠΟΛΛΑ οργανα/παραταξεις! Γιατι τοτε καταληγουμε στο φαινομενο που εχουμε πλεον σημερα! Πολλες αποψεις, πολυ ξυλο και κανενα αποτελεσμα!

2) Γνωμη σου οι Φακελοι του Παπαχελα! Ειπα πως "ο,τι δεν πιανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια". ;) Εγω το βρηκα πληρως ενημερωτικο το γεγονος πως σε αλλες χωρες οι φοιτητες δεν εχουν αναγκη απο "συνδικαλισμους" και μπουρδες για αγριους! Η πολιτικη πρεπει να απεχει απο την εκπαιδευση, αλλιως αντι για πανεπιστημια να το ονομαζουμε The Muppet Show και να βγαζουμε κομματοσκυλα και μαριονρτες ( κατι που ειανι οι περισσοτεροι κομματικοποιημενοι ).

3) Roufous και Κιρατζο θεωρω αν οχι 100% υπευθυνες, αλλα τουλαχιστον ενα 80% τις παραταξεις! Ξεκινωντας απο τα καλοπαιδα των 30 χρονων που ακομα σπουδαζουν, οργανωνοντας παρτυ και συνελευσεις και καταληγωντας στον 18χρονο που αφησε το μυαλο του εξω απο το πανεπιστημιο και δανειστηκε τις αποψεις και τις πεποιηθησεις ανθρωπων που στο κατω κατω γραμμενο τον εχουν! ΚΑνεις δεν προκειται να σε πλησιασει στο προβλημα σου, ουτε να λυσει τα προβληματα του πανεπιστημιου! Γιατι απλως ολοι ενδιαφερονται να περασουν την ιδεα τους με οποιο μεσο εχουν διαθεσιμο ( εδρανο, γιουχαρισμα, ξυλο ).
Μακαρι να εξοστρακιστουν ολοι οι υπευθυνοι των παραταξεων απο το πανεπιστημιο! Εαν θελουν να γινουν πολιτικοι, ας πανε αλλου! Το ελληνικο πανεπιστημιο σκοπο ειχε να ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΙ κι οχι να ΧΕΙΡΑΓΩΓΕΙ! Κι αυτο το κανουν τοσο καιρο οι παραταξεις!

4) Εξω Kiratzo παιρνεις το πτυχιακι σου σε 3 χρονια, ερχεσαι στη ψωροκωσταινα αναγνωρισμενος, χαιρετας τα ζωα που αποφασισαν να πανε στο ελληνικο πανεπιστημιο με τις καταληψεις και τις απεργιες και πιανεις δουλεια! Πολλες φορες πινεις και το καφε σου στο απεναντι κτιριο απο το Παιδαγωγικο, ετσι για να βλεπεις πως ειναι να φτανεις 23 και 24 κι ακομα να παλευεις να τελειωσεις μια σχολη ( χωρις να εισαι βαριεστημενος, οπως εγω πχ ;) ).
Γιατι εξω ειναι ετσι; Δεν ξερω. Εαν βρεθει καποιος γειτονας μας Κυπριος, θα μας δωσει απαντηση γιατι τα πανεπιστημια του δεν εχουν ασυλο, ομως λειτουργουν μια χαρα! ;)

5) Πως να μην ειναι εντονα βαμμενη η κοινωνια οταν απο τα 16 του το παιδι μαθαινει τι ειναι ΚΚΕ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ, κλπ...Για ποιο λογο; Θα του χρειαστουν στη ζωη του; Οχι προφανως, ομως οταν μπει στην εφηβεια του στο πανεπιστημιο βρισκει πατημα η κρυμμενη επαναστατικοτητα σου!
Φιλε Εφηβε! ΚΑλυτερα βαψε τα μαλλια σου κοκκινα και τις μασχαλες σου μπλε, παρα να μπλεχτεις σε κομματα! Λες να το δουμε αυτο σε αφισα? ;D

6) Ναι Αρη, οι καταληψεις οταν γινονται σε συνεχομενη βαση και για αυθαιρετους μικρους λογους ειναι παρανομες! Και ο μονος λογος που ακομα καποια καλοπαιδα ( γιατι μαλλον το κωλοπαιδα πειραξε.. ) την εχουν σαν οπλο, ειναι εξαιτιας του ασυλου που εχουν! ;) Αλλα ξερω πως θα διαφωνησεις! Τα εχουμε ξαναπει! Ετσι σε εμαθαν, ετσι τα λες κι ετσι νομιζεις πως ειναι σωστα! Προσωπικα δεν μ'ενδιαφερει, κανε ο,τι θες! Καποτε πιστευα πως ησουν εξυπνος. Συνεχως αμφιβαλλω μετα απο συζητηση μαζι σου. Οταν θα μεγαλωσεις λοιπον και θα πας σε εναν εργοδοτη θα καταλαβεις! Μεχρι τοτε, "Ζησε το Ονειρο στα Ελληνικα Πανεπιστημια! ΓΙνε κι εσυ ενας Καταληψιας" ;)

Και τελος:
Θελουμε νεους που να σπουδαζουν μεσα στο πανεπιστημιο. Να μην περνανε απο τη μηχανη του κιμα για πολιτικους λογους, ουτε να πουλανε τη ζωη τους για μια παραταξη! Οι παραταξεις δεν προκειται να σε μαθουν να εχεις κριτικη σκεψη, να λες "αυτο ειναι σωστο, αυτο ειναι λαθος", ουτε θα σου πιασουν το χερι οταν θα τελειωσεις τη σχολη και θα σε πανε σε μια δουλεια! Μερικα πραγματα σε αυτον τον κοσμο γινονται με τις δικες μας δυναμεις κι εφοσον κανεις δεν θελει να μας βοηθησει, δεν εχουμε κανενα λογο να υπηρετησουμε ιδεες και σκοπους αλλων! Αποτυχημενων ανθρωπων που βρηκαν στα 30 τους πως η ζωη τους ολη ειναι μια αφισα, ενα θρανιο και μια πουλημενη σημαια! ;)

Κι αυτο αφορα ολες τις παραταξεις! Ιδιαιτερα τις βαμμενες ( απο δεξια, εως αριστερα )

SneakySneaky, οταν δινεις θαρρος στη μειοψηφια σε αυτη τη χωρα, γ**αει τη πλειοψηφια! Ετσι χυμα και σταρατα! ;)

Καλο μου ταξιδι! Ξερω πως οσοι ειναι βαμμενοι οι επαναστατες εδω περα δεν προκειται να παρουν στα σοβαρα τιποτα απ'ο,τι ειπα! Ευχομαι μετα απο 10 χρονια που θα εχουν βρει δουλεια να ειμαστε ακομα μελη εδω και να κοιταμε πως αλλαξε ο καθενας μας στο χωνευτηρι που λεγεται ζωη ( κι οχι ουτοπια του ελληνα φοιτητη )
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/09, 17:11 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #289 στις: 29/04/09, 18:10 »
Έλα μωρέ φρι,  τι ξέρουν τώρα στο εξωτερικό οι κουτόφραγκοι?  Ξενόφερτο,  οργανωμένο πανεπιστήμιο με φοιτητές που σπουδάζουν για να βγάζουν χρήματα οι ιδιωτικές εταιρείες?  Μακριά από μας... 0:)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #290 στις: 29/04/09, 19:03 »
Ελα ντε! Οταν εμεις καιμε αυτοκινητα, εκεινοι τα κατασκευαζουν ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #291 στις: 29/04/09, 19:20 »
Ετσι σε εμαθαν, ετσι τα λες κι ετσι νομιζεις πως ειναι σωστα!
Ποιοι με εμαθαν ρε γελοιε? Μετα λες οτι κανουμε συζητηση. Με εμαθαν κιολας. Κωλοπαιδο με εχεις πει, επαναστατη του καναπε, χιλια δυο αλλα δεν δεχομαι να με λες φερεφωνο και ελπιζω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να ζητησεις δημοσια συγνωμη για αυτο το πραγμα.

Εχεις λυσαξει με τις φοιτητικες παραταξεις λες και υπαρχει ΕΝΑΣ εδω μεσα που να τις εχει υπερασπιστει.

Εχεις λυσαξει με τις δυσοιωνες προβλεψεις οτι τετοια εχουεμ τετοια παθενουμε και οτι θα ερθει χουντα, ε αμα εισαι τοσο σιγουρος σηκω φυγε απο δω μεσα και πηγαινε στο εξωτερικο

Εχεις λυσαξει με τους αιωνιους και φυσικα δεν κρυβεις οτι εισια και εσυ ενας απο αυτους και το λες χωρις καμια ντροπη και κανεναν ενδιασμο, σαν να λες "ναι ειναι κακο αλλα οσο συμβαινει θα συνεχισω και εγω να το εκμεταλευομαι", μπραβο σου, τρομερη σταση.


Τελος, δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει αλλα το πανεπιστημιακο ασυλο ΔΕΝ ειναι μονο ασυλο ιδεων, ειναι και πολιτικο ασυλο, και ειναι απο τα ελαχιστα που υπαρχουν στον κοσμο, και εσεις επιμενετε τοσο στηνκαταργηση του? Δεν ξερω αν το καταλαβαινετε η οχι αλλα το πολιτικο ασυλο του ελληνικου πανεπιστημιου ειναι κατακτημενο με αγωνες και συνεχιζει να διατηρειται οχι επειδη το κατοχυρωνει καποιος νομος (γιατι πουθενα δεν υπαρχει τετοιος) αλλα επειδη η ιδια η κοινωνια το διατηρει και το θελει. Αν σε μια πορεια γινουν συλληψεις η ξυλο μεσα στο ασυλο θα γινει του Δεκεμβρη και αυτο γιατι η ιδια η ελληνικη κοινωνια που τοσα σκατα εχει θεωρει το πολιτικο ασυλο του πανεπιστημιο κατι ΔΕΔΟΜΕΝΟ να υπαρχει και καμια κυβερνηση δνε μπορει να το παριε πισω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #292 στις: 30/04/09, 00:50 »
Δεν θα ήθελα επουδενί να μπω σε μια τέτοια συζήτηση, αλλά θα ήθελα να ζητήσω λίγη ηρεμία.. Δεν είναι και το καλύτερο να βλέπεις έναν συντονιστή και 2 παλιά μέλη να γράφουν posts ποτισμένα μέσα σε τέτοια χολή και χαρακτηρισμούς.. Ας κάνω λοιπόν κάπως τον πυροσβέστη..

Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.. Το φοιτητικό άσυλο και η έννοια του έχει ως ένα βαθμό διαστρεβλωθεί.. Η βασική του ιδέα ήταν η εξής.. Ας πούμε ότι ονομάζομαι faser και είμαι φοιτητής/μεταπτυχιακός/καθηγητής της Α' Σχολής.. Γράφω τη πτυχιακή/διπλωματική/το άρθρο μου με το οποίο τα χώνω ακατάπαυστα σε κάποιον/κάποια ομάδα εμμέσως/σαφώς.. Με το άσυλο δεν κινδυνεύω μια ωραία μέρα, καθώς βρίσκομαι μέσα στη σχολή μου, να έρθει ένας εισαγγελέας με τη συνοδεία ενός αστυνομικού και να ζητήσει από τον κ. Faser που φοιτεί/εργάζεται στην Α' Σχολή να τον ακολουθήσει, επειδή κάποιος θίχθηκε λίγο περισσότερο απ' ότι έπρεπε.. Αυτό για εμένα είναι το υγιές άσυλο.. Το κράτος δεν φιμώνει τις επιστήμες και οι τελευταίες προοδεύουν..

Από την άλλη πλευρά όμως, έχουμε φτάσει στο σημείο, στα φοιτητικά κτήρια να κυκλοφορεί κάθε καρυδιάς καρύδι και τύποι οι οποίοι ουδεμία σχέση με την εκάστοτε σχολή έχουν.. Δεν θα ξεχάσω ποτέ, όταν κάποιος φίλος μου με πήγε στη Νομική όταν την φτιάξανε γύρω στο 2007 αν θυμάμαι καλά.. Τη περίοδο 2000-2004 που ήμουν φοιτητής, το μεγαλύτερο κομμάτι της χτιζότανε και έτσι τα περισσότερα μαθήματα μας γινόντουσαν σε άλλες αίθουσες.. Παρόλα αυτά, θυμάμαι ακόμα το αίθριο και την αίθουσα Τριανταφυλοπούλου στην οποία όταν έμπαινα ένιωθα ένα ρίγος (βασικά δεν κατάλαβα ποτέ το γιατί, αλλά το ένιωθα).. Ο φίλος μου λοιπόν σε ξενάγησε στο καινούργιο κτίριο της Σόλωνος όπου έπαθα ένα σχετικό κοκομπλόκο.. Θα έλεγα ότι είναι ευρωπαικού τύπου πανεπιστήμιο και μάλιστα από τα καλά ευρωπαικά.. Λοιπόν, μετά από κάποια χρόνια, πέρασα τυχαία από εκεί και είδα το αίθριο σχεδόν κατεστραμμένο, γεμάτο αφίσες και graffiti, σκουπίδια, κ.λπ.. Δεν θέλω να το παίξω λαικιστής, αλλά ένιωσα σαν να είχε μπει κάποιος σπίτι μου και να το είχε ρημάξει.. Επίσης έμαθα ότι στο υπόγειο, υπήρχε ένα καλό εργαστήριο πληροφορικής, το οποίο καταλήφθηκε από κάποιους, έγινε λαμπόγυαλο και γενικά δεν νομίζω να ξαναλειτούργησε (διορθώστε με αν κάνω λάθος).. Για όλα αυτά ποιος φταίει; Το άσυλο το ίδιο ή η ασυδοσία μερικών φοιτητών που δεν έχουν όραμα στη ζωή τους παρά να περάσουν τις "εξετάσεις" τους και να γίνουν μελλοντικά στελέχη του κόμματος τους; Αυτό κύριοι, εγώ το ονομάζω κακό άσυλο και κατά τη γνώμη μου πρέπει να βρεθεί μια μέση λύση.. Πείτε με ρομαντικό, πείτε με όπως θέλετε, αλλά όσοι καταστρέφουν δημόσια περιουσία πίσω από ένα θεσμό (εν προκειμένω του ασύλου), καταστρέφουν τον ίδιο τον θεσμό..
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/09, 13:12 από faser »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #293 στις: 30/04/09, 01:01 »
Ετσι σε εμαθαν, ετσι τα λες κι ετσι νομιζεις πως ειναι σωστα!
Αν σε μια πορεια γινουν συλληψεις η ξυλο μεσα στο ασυλο θα γινει του Δεκεμβρη και αυτο γιατι η ιδια η ελληνικη κοινωνια που τοσα σκατα εχει θεωρει το πολιτικο ασυλο του πανεπιστημιο κατι ΔΕΔΟΜΕΝΟ να υπαρχει και καμια κυβερνηση δνε μπορει να το παριε πισω.
Δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό.Η μεγαλύτερη πλειοψηφία των φοιτητών ουσιαστικά δεν γνωρίζει την πραγματική αξία του ασύλου αλλά απλώς το θεωρούν σαν ένα χώρο όπου δεν μπορούν να πλησιάσουν οι μπάτσοι.Καλά για τους μαθητές ούτε λόγος και αυτό το λέω βάσει του ότι ο Δεκέμβρης στήριχτηκε κατα μεγάλο βαθμό και σε μαθητές.
Άλλωστε παραβίαση ασύλου με ξύλο,χημικά κλπ. είχαμε και το 85 με τις διαδηλώσεις για τν Καλτεζά στο χημείο και οι αντιδράσεις δεν ήταν ανάλογες με το μέγεθος της παρεμβατικότητας.Και μιλάμε για 11 χρόνια μετά από την πτώση της χούντας και όχι 35.

edit:συμφωνω απόλυτα με faser
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/09, 01:08 από s.s. »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #294 στις: 30/04/09, 01:58 »
Η τηρηση του ασυλου, ειναι και ευθυνη των πρυτανεων που εχουν τη δυνατοτητα να το αιρουν προσωρινα οταν γινονται επεισοδια, αλλα κανεις δε το κανει, γιατι αραγε? Επισης πιστευετε οτι οποιοσδηποτε ταραχοποιος δε μπορει να μπει στα πανεπιστημια, και να τα σπασει, ανεξαρτητως αν υπαρχει ασυλο ή οχι? Για τις παραταξεις, δε διαφωνω οτι πρεπει να παρουν δρομο απο τα ελληνικα πανεπιστημια (ελληνικη πρωτοτυπια) ομως δε βλεπω τι σχεση εχει με το ασυλο.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #295 στις: 30/04/09, 02:24 »
Ελα ντε! Οταν εμεις καιμε αυτοκινητα, εκεινοι τα κατασκευαζουν ;D

ουτε για αστειο δεν το λες αυτο  ::)
δες και στη γαλλια τα μαθητικα και τα φοιτητικα κινηματα...και εκει εχουν τα ιδια,σε αλλο βαθμο,αλλα πανω κατω για τους ιδιους λογους...

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #296 στις: 30/04/09, 12:00 »
Η τηρηση του ασυλου, ειναι και ευθυνη των πρυτανεων που εχουν τη δυνατοτητα να το αιρουν προσωρινα οταν γινονται επεισοδια, αλλα κανεις δε το κανει, γιατι αραγε? Επισης πιστευετε οτι οποιοσδηποτε ταραχοποιος δε μπορει να μπει στα πανεπιστημια, και να τα σπασει, ανεξαρτητως αν υπαρχει ασυλο ή οχι? Για τις παραταξεις, δε διαφωνω οτι πρεπει να παρουν δρομο απο τα ελληνικα πανεπιστημια (ελληνικη πρωτοτυπια) ομως δε βλεπω τι σχεση εχει με το ασυλο.
Σαφώς και θα δυσκολευτεί.  Γιατί τώρα οι αστυνομικοί δεν έχουν δικαίωμα να εισβάλλουν στον χώρο του πανεπιστημίου (τυπικά τουλάχιστον).  Τώρα όσον αφορά τους πρυτάνεις δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν παίρνουν την πρωτοβουλία..
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/09, 12:03 από SneakySneaky »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #297 στις: 30/04/09, 16:23 »
_Συνδικαλισμος αγορι μου(τι αγορι μου δηλαδη εισαι και μεγαλος και θα αρχισεις τα περι σεβασμου παλι) ειναι η οργανωση ανθρωπων για τα δικαιωματα τους.Οταν εχουν αιτηματα οι φοιτητες πως θα τα ζητησουν?Η πιο απλη μορφη συνδικαλισμου βρισκεται στο σχολειο και λεγεται 15μελες..Στο Πανεπιστημιο υπαρχει κατι αναλογο και λεγεται ΔΣ..Τα ξερεις ολα αυτα η οχι?Φανταζομαι τα ξερεις αλλα εισαι λιγο επιλεκτικος στην προσπαθεια σου να με μειωσεις.Πιστευεις οτι οι φοιτητες δεν χρειαζονται καποιο τετοιο οργανο? ::)
_Τα πανεπιστημια μας βγαζουν κομματοσκυλα και μαριονετες..Οσοι εχουν τελειωσει πανεπιστημιο και οι κιθαρωδοι ειναι ενα απο τα 2 φυσικα(αισθανθειτε περηφανοι για τους χαρακτηρισμους) και για αυτο φταινε οι παραταξεις και οι αγωνες των φοιτητων και οχι η ελληνικη κοινωνια οπως εχει διαμορφωθει απο το 74 ως σημερα με αδιαφορια απο τη μια και κομματοποιηση απο την αλλη.Ναι!
Οσο για την εκπομπη εγω ειπα συγκεκριμενους λογους για τους οποιους ηταν απλα κακη..Πιστευε οτι θες.
_Ενταξει δεν απανταω αλλα για τις παραταξεις..Συνεχιζεις το ''καλαματιανο'' λες και ειμαστε εγω η ο Αρης σε καμια παραταξη η απο τα λεγομενα μας υποστηριζουμε καμια.Εγω λεω και ξαναλεω και οποιος θελει το διαβαζει.Οι παραταξεις με τη σημερινη μορφη ειναι κατα μεγαλο βαθμο η μονη συλλογικοτητα που μπορει να υπαρξει στο ελληνικο πανεπιστημιο σημερα αφου η κοινωνια ολοκληρη ειναι βαμμενη σε τετοιο βαθμο!Βαμμενη ουτε καν με ιδεολογιες αλλα με κομματα!Σε μικρο βαθμο υπαρχουν και συλλογικοτητες οπως προανεφερα αλλα το ξαναλεω που ειναι ανεξαρτητες φαινομενικα απο κομματα.Τετοιες υπαρχουν ακομα και στα αμερικανικα πανεπιστημια(ενταξει δεν μιλαμε για Ιταλια,Γαλλια)..
_Ενω εδω αν χαθει ενα εξαμηνο για ανουσια πραγματα οπως ειναι τα εργασιακα δικαιωματα,η δημοσια δωρεαν παιδεια,το ασυλο και αλλες τετοιες ουτοπιες(αχαχαχαχαχα) και απρεις το πτυχιο σε 5 αντι για 4 χρονια(οταν μαλιστα οι καταληψεις εχουν ψηφιστει μεσω συνελευσεων) πρεπει να αισθανεσαι πολυ μαλακας..Α ναι ξεχασα..εχουμε τις δηλωσεις ολων αυτων που δεν πατησαν ποτε στη σχολη αλλα τελειωσαν σε 7-8 χρονια και τους εφταιγαν οι καταληψεις... :-\

Οσο για το αστειακι με τα αυτοκινητα που αλλοι κατασκευαζουν και μεις καιμε μακαρι να φταιγαν τα ελληνικα πανεπιστημια και οι σκατοεπαναστατες..Ισως φταιει ομως το οτι η Ελλαδα δεν ειχε ποτε βιομηχανια..Ισως φταιει το οτι μολις αρχισαν να γινονται προσπαθειες ηρθε το κυμα της παγκοσμιοποιησης και οι ελευθερες αγορες και τους διελσυαν..Ισως φταιει και το οτι οι Ελληνες βιομηχανοι ηταν βλακες και δεν εκμεταλλευτηκαν την ελευθερη αγορα..Σε μερικα χρονακια βεβαια που ουτε οι Γερμανοι θα εχουν εργοαστασια θα λες το ιδιο και για αυτους να φανταστω!

Ναι αυτο που λεει ο faser ισχυει.Σε ενα βαθμο θα γινει ουτως ή αλλως οταν εχουμε καταστασεις Δεκεμβριου..Απο κει και περα τα υπολοιπα γινοναι απο ανθρωπους ζωα που δεν διαφερουν και πολυ απο ολους τους υπολοιπους και αναρωτιεμαι γιατι διαολο υπαρχουν και δρουν με αυτο το τροπο..

Και συμφωνω και με ss γιατι λεει αυτο που λεω παντα..Φοιτητες αλλα ειδικα μαθητες δεν καταλαβαινουν την αξια αυτου που εχουν..Και οι μαθητες ειναι αρκετα λογικο να μην καταλαβαινουν..Αλλα οι φοιτητες που ουσιαστικα ζουν εκει μεσα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #298 στις: 30/04/09, 17:24 »
122 σελίδες ,απαντήσεις 3040 και αναγνώστηκε 89884 φορές ,νομίζω ότι μάλλον πάμε για ρεκόρ !!!
Δεν ξέρω βέβαια αν με τόσες προσωπικές διαφωνίες και διαμάχες ,έχει βγεί κάποιο συμπέρασμα ,η απλά γίνεται ανταλλαγή απόψεων.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/09, 17:26 από Θοδωρής »

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #299 στις: 30/04/09, 23:53 »
122 σελίδες ,απαντήσεις 3040 και αναγνώστηκε 89884 φορές ,νομίζω ότι μάλλον πάμε για ρεκόρ !!!
Δεν ξέρω βέβαια αν με τόσες προσωπικές διαφωνίες και διαμάχες ,έχει βγεί κάποιο συμπέρασμα ,η απλά γίνεται ανταλλαγή απόψεων.

συμπερασμα δεν εχει βγει και ουτε προκειται. ανετα μπορειτε να κατεβασετε αυτο το thread και στο χωρο που καταλαμβανει να βαλετε πασιεντσα να παιζουμε οσο μιλαμε :p
Saint gone astray with a scepter and a gun

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ