Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 158511 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #525 στις: 01/09/11, 19:34 »
Γυρίστε πίσω και ξαναδείτε τα τελευταία δεκάδες μηνύματα. Τι σχέση έχει το περιεχόμενό τους με το Πανεπιστημιακό Άσυλο;
Αν θέλετε συζήτηση περί ρατσισμού, καπιταλισμού, κομμουνισμού, κλπ. υπάρχουν ήδη συζητήσεις τις οποίες μπορείτε να βρείτε και να συνεχίσετε εκεί, ή να ανοίξετε νέα συζήτηση.
Όταν η συζήτηση για το άσυλο γίνεται από κάποιους στη βάση ότι το άσυλο είναι δεκανοίκι των αριστερών οι οποίοι κατακρεουργούν τόσα χρόνια την χώρα και θα έπρεπε να καταργηθεί ώστε η καλή κυβέρνηση να εξυγχρονίσει και να επιχειρηματοποιήσει στο πανεπιστήμιο τότε μπορείς να βρεις και γιατί πήρε αυτήν την τροπή η συζήτηση.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #526 στις: 01/09/11, 19:40 »
Μην λεμε τα ιδια και τα ιδια ρε Βαικινγκ..Απλη ιστορια ειναι αυτο που σου λεω..Υπηρξαν εποχες που ο καπιταλισμος ελεγε  υψηλη παραγωγικοτητα=υψηλα μεροκαματα για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.Επισης ελεγε κοινωνικο κρατος,δωστους υγεια παιδεια τα παντα δωρεαν.Αυτο παει,απετυχε και τελειωσε και εχουν περασει και πολλα χρονια απο τοτε αλλο αν καποιοι συνεχιζουν και κοροιδευουν τον κοσμο με το οτι μπορει να ξαναυπαρξει.

Οσο και να σε τρωει δεν θα ακτσουμε να συζητησουμε και το ΤΙ ειναι φασισμος.Μεινε στο τι θεωρω οτι οι υποστηρικτες τετετοιων αποψεων ειναι τετοιοι ακομα και αν οπως λες δεν το ξερουν.

Λες μπουρδες.Με το να αποβαλεις απο μεσα φυλετικους διαχωρισμους και να θεωρεις ταξικο αδερφο σου εναν χιλιοκαταπιεσμενο δεν γινεσαι συνεργατης της εξουσιας στη διαλυση της εργατικης ταξης.Ισα ισα που ζητας ισα δικαιωματα για ολους τους εργατες μαυρους ασπρους κιτρινους.Την δουλεια αυτη την κανουν περα απο τους ''εξυπνους'' εργοδοτες και ολοι αυτοι που θεωρουν-λογω εμφυτου ρατσισμου μαλλον :-[ -οτι η φυσικη θεση εκεινου του ανθρωπου ειναι να ζει εκμεταλλευομενος ενω του ντοπιου εργατη ισως και οχι(αναλογα αν μιλαμε για πατριωτικη αριστερα η πατριτωικη δεξια)..Οποτε συνδεση failed-->ψαξου.
Ok then! Αφου αυτά διδάσκει η ιστορία... τότε ο καπιταλισμός (της αφαίμαξης και καταπίεσης) όπως τον βιώνουμε σήμερα είναι το μόνο σύστημα που μπορεί να υπάρξει και οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια έγινε στο παρελθόν για κάτι (οτιδήποτε) άλλο πάει, απέτυχε και τελείωσε! Άλλο αν κάποιοι συνεχίζουν να κοροιδεύουν τον κόσμο οτι αυτό το "κάτι άλλο" μπορεί να ξαναυπάρξει ή να βελτιωθεί... Αφού συμφωνούμε, ποιός ο λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας;;

Το θέμα δεν είναι τι "τρώει" εμένα φίλε Κιράτζο, αλλα τι αντέχεις εσύ να ακούσεις. Προφανώς όχι και πολλά... Απολύτως σεβαστό!  :)

Το οτι κάποιος καταπιεσμένος είναι ταξικός σου αδελφός είναι δεδομένο. Το οτι δεν κάνεις φυλετικό διαχωρισμό είναι και αυτό σωστό. Το οτι δεν αντιδράς όμως όταν αυτός αντί να παλέψει ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΑ με το σύστημα που πλιατσικολογεί ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟΠΟ και να βελτιώσει τις ΕΚΕΙ συνθήκες διαβίωσης και τον καλοδέχεσαι στη ΔΙΚΗ ΣΟΥ χώρα για να καταπιεστεί απο τους ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ εργοδότες δημιουργώντας ανέργους ΕΔΩ, βοηθώντας έτσι το σύστημα να βάλει πιο εύκολα το "χεράκι" του ΚΑΙ ΕΔΩ... αυτό είναι το πρόβλημα!

Θα μου πεις (όχι εσύ προσωπικά): "Και τι να κάνει ο κακομοίρης;" Ξέρω κι εγώ... μάλλον ότι έκαναν και κάποιοι στη Γερμανική κατοχή που αντί να "την κάνουν" ίδρυσαν αντιστασιακές ομάδες (δε λέω ποιες! Μην ξαναρχίσουμε...) και πάλεψαν και με τον εχθρό και με την πείνα.

Ε τώρα, αυτά τα "λες μπούρδες" κλπ. τι τα θες; Δε μπορούμε να συζητήσουμε σαν άνθρωποι; Άμα δε μπορούμε no problem! Δε σου ξαναμιλάω και δε μου ξαναμιλάς!

Και... τέλος! Έχει δίκιο ο Βραζίλης! Μόνο για το άσυλο πλέον!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #527 στις: 01/09/11, 19:54 »
Γυρίστε πίσω και ξαναδείτε τα τελευταία δεκάδες μηνύματα. Τι σχέση έχει το περιεχόμενό τους με το Πανεπιστημιακό Άσυλο;
Αν θέλετε συζήτηση περί ρατσισμού, καπιταλισμού, κομμουνισμού, κλπ. υπάρχουν ήδη συζητήσεις τις οποίες μπορείτε να βρείτε και να συνεχίσετε εκεί, ή να ανοίξετε νέα συζήτηση.
Έχεις δίκιο Βραζίλη! Απλά το θέμα του ασύλου είναι ένα πολιτικό θέμα με ιδεολογικές προεκτάσεις. Είναι δύσκολο να μη ξεφύγει η συζήτηση και μάλιστα στις πρώτες ημέρες ψήφισης του σχετικού νόμου άρα και τα πνεύματα είναι ολίγον... "θερμά" Προσωπικά ζητάω συγγνώμη, αν και χαίρομαι να μπαίνω σε πολιτικές αντιπαραθέσεις τόσο με τον Κιράτζο όσο και με τον YmiRLinG και το λέω με απόλυτη ειλικρίνεια!  :)

Ας δεχθούμε λοιπόν (για να επιστρέψω στο άσυλο) πως εγώ έχω άδικο και πως το άσυλο ΔΕΝ είναι δεκανίκι της αριστεράς! Όλη η συζήτηση έχει να κάνει με τη 2η παράγραφο του 3ου άρθρου που αν θυμάμαι καλά λέει "Σε περίπτωση τέλεσης αξιόποινων πράξεων, ισχύει η κοινή νομοθεσία" ενώ η 1η παράγραφος του ίδιου άρθρου μιλάει κανονικά για την "ακαδημαική ελευθερία" και την " ελευθερία διακίνησης των ιδεών" Κάνω λάθος; Που βρίσκεται λοιπόν το πρόβλημα; Μπορεί κάποιος χωρίς ιδεολογική προκατάληψη (όχι σαν κι εμένα  :P ) να με πείσει με στιβαρά επιχειρήματα (και όχι προσωπικές εκτιμήσεις όσο είναι δυνατόν) πως αυτή η παράγραφος είναι καταστρεπτική και πως η αστυνομία δε θα πρέπει να μπαίνει ΠΟΤΕ και ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ μέσα στο Πανεπιστήμιο;

Υ.Γ. Κιράτζο αυτό εννοώ κι εγω περί "εκ φύσεως ρατσισμού" Αναφέρομαι στο ψυχολογικό dna του ανθρώπου (αν μπορούσαμε να το αποκαλέσουμε έτσι) το οποίο σε κάποιο βαθμό δομεί την ίδια την κοινωνία και στη συνέχεια ενισχύεται ή και αποβάλλεται απο αυτή (ανάλογα με το βαθμό παιδείας που αυτή έχει αναπτύξει). Και τέλος με τα περι "ρατσισμού"
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/11, 20:05 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #528 στις: 01/09/11, 20:02 »
Μια σημειωση..
Μιλαω για λυσεις εντος του καπιταλισμου.. ::) ..
Επιστροφη στο ασυλο..ολοι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #529 στις: 01/09/11, 21:22 »
Πιστεύω οτι πρώτα θα έπρεπε να έχετε ξεκαθαρίσει τι στον κόρακα σημαίνει άσυλο και τι ρόλο παίζει τελικά στην εποχή μας, αν παίζει.

Να λές την άποψή σου ελεύθερα, όσο ριζοσπαστική και να είναι και να μην σε συλλαμβάνει κανένας;  Μα αυτό συμβαίνει πλέον σε όλους τους δημόσιους χώρους... :eee

Να συνασπίζεσαι με άλλους και να δημιουργείς κοινωνικά ρεύματα; Αυτό μπορείς να το κάνεις και σε πλατείες... :eee (π.χ. Αγανακτισμένοι)


Αν το καλοσκεφτείς το μόνο πράγμα που εξυπηρετεί και προστατεύει σήμερα το άσυλο είναι η βία και ο χουλιγκανισμός...

Να χτίζεις γραφεία καθηγητών επειδή είναι κόφτες ή επειδή τόλμησαν να διαφωνήσουν με τους φοιτητοπατέρες, να καλλιεργείς χασίς και άλλα ζαρζαβατικά (βλέπε Παν. Κρήτης), να κάνεις έρευνα πάνω στις μολότωφ (Χημικοί Μηχανικοί ΕΜΠ  %( ), να σπάς και να λεηλατείς αμφιθέατρα και εργαστήρια επειδή σε παράτησε η γκόμενα έχασε η ομάδα σου κτλπ, να κλείνεις τη σχολή πραξικοπηματικά και να δεσμεύεις-καθυστερείς ανθρώπους που θέλουν να τελειώσουν, να διακόπτεις τις εξετάσεις και πολλά άλλα...

Τι να το κάνω ένα τέτοιο άσυλο;






« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/11, 21:25 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #530 στις: 01/09/11, 21:30 »
Πιστεύω οτι πρώτα θα έπρεπε να έχετε ξεκαθαρίσει τι στον κόρακα σημαίνει άσυλο και τι ρόλο παίζει τελικά στην εποχή μας, αν παίζει.
Πιστεύεις ότι έπρεπε να έχουμε ξεκαθαρίσει τι σημαίνει το άσυλο και παρακάτω το ξεκαθαρίζεις εσύ για εμάς? Διάνοια πρέπει να είσαι. Νομίζω κανένας δεν μπορούσε να το ορίσει καλύτερα, πιο ανοιχτόμυαλα, λαμβάνοντας υπ όψιν όλες τις παραμέτρους και συνισταμένες. Μήπως εσένα ρώτησε η Διαμαντοπούλου πριν νομοθετήσει?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #531 στις: 01/09/11, 22:06 »
Δεν ξεκαθάρισα τίποτα..Την προσωπική μου άποψη παρέθεσα, μπορεί όμως να είμαι αρκετά χαζός και να μην βλέπω πράγματα που βλέπετε εσείς...
Tι άλλο προστατεύει λοιπόν το άσυλο που εγώ δεν το βλέπω;   Και τι έχουν κερδίσει οι φοιτητές τόσα χρόνια με αυτό; Εξάλλου αν η διαφωνία των φοιτητών με το νέο ν/σ είναι μαζική ο αγώνας θα δοθεί στους δρόμους, δεν νομίζω να ταμπουρωθεί κανένας στο Παν/μιο...σωστά;

Παράθεση
6. Σε ένα βαθμό όχι. Αλλά αν καταργηθεί το άσυλο, που καταργήθηκε   δηλαδή, τότε θα μπορεί η εξουσία να έχει άμεση παρέμβαση στο τι μπορεί   να εκφράση κάποιος μέσα στο πανεπιστήμιο. Καταλαβαίνεις την διαφορά   πιστεύω.

Μα αυτό γινόταν έτσι και αλλιώς μέχρι τώρα...(ΔΑΠ-ΠΑΣΠ)  :eee
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/11, 22:41 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #532 στις: 02/09/11, 09:38 »
Tι άλλο προστατεύει λοιπόν το άσυλο που εγώ δεν το βλέπω;   Και τι έχουν κερδίσει οι φοιτητές τόσα χρόνια με αυτό;

Ειναι ο τροπος να παιζουν κατι σα το ΜΠΑΜ ΞΕΜΠΑΜ που παιζαμε μικροι.
Οταν εισαι μεσα ειναι ΜΠΑΜ δε μπορουν να σε πιασουν αυτοι που κυνηγανε και ξεκουραζεσαι.
Οταν φυγουν απο διπλα κανεις ΞΕΜΠΑΜ και βγαινεις και κυνηγαν αυτοι.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #533 στις: 02/09/11, 13:50 »
Δηλαδή η αντίρρηση πάνω σε αυτή την παράγραφο του σχετικού άρθρου του νέου νόμου είναι οτι η αστυνομία ΘΑ είσβάλλει στα Πανεπιστήμια όποτε θέλει, ΘΑ χρησιμοποιεί ως πρόφαση την τέλεση παράνομων πράξεων και ΘΑ συλλαμβάνει όποιον είναι αντίθετος με το κράτος/σύστημα. Πολλά "ΘΑ" (και μάλιστα εντελώς αστήρικτα) δεν είχε αυτή μου η πρόταση;

Μήπως τελικά όλοι οι αντιτιθέμενοι στο κράτος/σύστημα ζουν αποκλειτικά εντός των Πανεπιστημίων και δε βγαίνουν ποτέ έξω; Διότι έξω απο το Πανεπιστήμιο οπου δεν υπάρχει ειδικό άσυλο, η αστυνομία θα έπρεπε να έχει συλλάβει ΟΛΟΥΣ τους ιδεολογικοπολιτικούς  "ταραξίες" του συστήματος! Εγώ πάλι ΟΛΟΥΣ έξω τους βλέπω!

 Ή λοιπόν η αστυνομία είναι ανίκανη να συλλάβει τους "κινηματίες" με ή χωρίς άσυλο (οπότε και δε συντρέχει λόγος ανησυχίας) ή τελικά δεν καίγεται να συλλάβει και τον καθένα απλά επειδή είναι πχ. αξύριστος και φοράει μπλούζα με τον ΤΣΕ (διαχρονική μόδα) αλλα μόνο αν αυτός κουβαλάει κανένα μπουκαλάκι με στουπί απο πάνω, η κανένα λιθάρι έτοιμο για ρίψη ή κανένα λοστό κλπ.

Δεν κάνω αναφορά σε άλλου είδους αξιόποινες πράξεις γιατί αυτές δεν έχουν ιδεολογικό υπόβαθρο άρα και δεν υπάρχει εκεί θέμα αντιρρήσεως φαντάζομαι..

Τώρα, αν η βία και η τρομοκρατία είναι αναπόσπαστο κομμάτι κάποιας ιδεολογικής ομάδας, συγγνώμη κιόλας αλλα το να απαιτεί αυτή η ομάδα να μη τη συλλαμβάνει κανένας και μάλιστα με ειδικό νόμο, είναι σα να απαιτεί ο σατανιστής να μην τον συλλάβουν για το βιασμό και φόνο μιας κοπέλας στο πλαίσιο άσκησης των θρησκευτικών του "καθηκόντων" διότι στην Ελλάδα έχουμε συνταγματικά κατοχυρωμένη  "ανεξιθρησκεία"!!!

Λίγο "κουλό" δεν είναι αυτό;;;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #534 στις: 02/09/11, 14:00 »
Tα ειπαμε και τα ξαναειπαμε η κοινωνια απολαμβανει του ιδανικου(μην πω και υπερβολικου) επιπεδου ελευθεριας λογου,πραξεων και διαφωνιων.Ειμαστε αχαριστοι που δεν εκτιμουμε τις πολλες εφημεριδες,τηλεοπτικα καναλια οπως επισης και τη δυνατοτητα μας να πουμε ''γ**ω τη κυβερνηση'',''γ**ω το κρατος'' χωρις να συλληφθουμε αμεσα.



Yγ.Στις αποφασεις της εκαστωτε κυβερνησης/εξουσιας σε αυτο το τελειο πλαισιο οι πολιτες ακομα και αν αποτελουν πλειοψηφια μπορουν να αντιδρασουν χωρις συνεπειες,οι εργαζομενοι δεν εχουν προβληματα με την εργοδοσια αλλα και αν εχουν μπορουν να εκφραζουν την αντιθεση τους στις αποφασεις της χωρις τους φοβους της απολυσης και του στιγματισμου,συνελευσεις/συζητησεις και συσταση πολιτικων οργανωσεων γινονται ελευθερα αρκει να ακολουθουν τον κοινοβουλευτικη λογικη.Και τελικα οποιος νιωθει επαναστατης πρεπει να παλεψει ως ισος προς ισο.

Υγ2.Ευχαριστω για το βημα που μου δοθηκε.Αποχωρω απο αυτη τη τραγωδια..Θα συμμετεχω μονο για ενημερωση.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #535 στις: 02/09/11, 15:33 »
Όποιος είναι αντίθετος με το κράτος/σύστημα ή λέει οτι είναι, δεν χρειάζεται κανένα άσυλο για να διακινήσει τις ιδέες του και ταυτόχρονα να αισθάνεται ασφαλής. Μπορεί ακόμα και επώνυμα μέσω YouTube να παρουσιάσει οτι κατεβάσει το μυαλό του.

Δεν πάσχουμε από έλλειψη ελευθερίας διακίνησης ιδεών στην εποχή μας...ίσα ίσα που ο όγκος των πληροφοριών-ιδεών που διακινείται σήμερα είναι τόσο μεγάλος που δεν επιτρέπει ούτε την κριτική του αξιολόγηση πολλές φορές.

Όσον αφορά την τέλεση αξιόποινων πράξεων με τάχα ιδεολογικές προεκτάσεις και την εκμετάλλευση του ασύλου, κάτι μου ακούγεται παράλογο εδώ πέρα.

Πώς απο την μία ορισμένοι που στον πυρήνα της ιδεολογίας τους δεν έχουν τον διάλογο, αλλά την άσκηση βίας και την επιβολή της άποψής τους ξαφνικά έχουν ανάγκη από κάποιο νόμο (το άσυλο εν προκειμένω) που να προστατεύει τον ιδεολογικό τους αγώνα; Γιατί απαιτούν ασφάλεια και σιγουριά εντός του πανεπιστημίου και με νόμο μάλιστα όταν οι ίδιοι λειτουργούν με το στιλιάρι και την μολότωφ, σπέρνοντας ανασφάλεια; Αλήθεια το άσυλο το ρώτησαν αν τους ανέχεται εντός του;

Τώρα, αν η βία και η τρομοκρατία είναι αναπόσπαστο κομμάτι κάποιας ιδεολογικής ομάδας, συγγνώμη κιόλας αλλα το να απαιτεί αυτή η ομάδα να μη τη συλλαμβάνει κανένας και μάλιστα με ειδικό νόμο, είναι σα να απαιτεί ο σατανιστής να μην τον συλλάβουν για το βιασμό και φόνο μιας κοπέλας στο πλαίσιο άσκησης των θρησκευτικών του "καθηκόντων" διότι στην Ελλάδα έχουμε συνταγματικά κατοχυρωμένη  "ανεξιθρησκεία"!!!

Λίγο "κουλό" δεν είναι αυτό;;;


Τελείως κουλό είναι, βέβαια εδώ μπορούν να σου πούν κάποιοι οτι δεν έχει καμμία σχέση ο φόνος μιας κοπέλας με την άσκηση "επαναστατικής βίας" απέναντι στο καταπιεστικό σύστημα...

 

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #536 στις: 02/09/11, 15:45 »
Και τελικα οποιος νιωθει επαναστατης πρεπει να παλεψει ως ισος προς ισο.

Αντιλαμβάνομαι πλήρως την πικρή ειρωνεία όλων των υπόλοιπων που είπες, αλλά θα σταθώ μόνο στην τελευταία σου (πάλι γεμάτη ειρωνεία) πρόταση

Σε κάποιο αλλο forum υπήρξε κάποιος άλλος "επαναστάτης" ο οποίος θεωρούσε πως "το μεγαλύτερο απο όλα τα πρόβληματα της κοινωνίας είναι η αριστερά εν τω συνόλω της" και καλούσε τους πάντες λέγοντας: "να οπλιστούμε με αντιαριστερό καθαρό μίσος και να σφάξουμε όλους τους αριστερούς (βασικά χρησιμοποίησε άλλους χαρακτηρισμούς) πριν μας σφάξουν αυτοί"! Και μάλιστα απειλούσε όποιον "χριστιανοχαζοδεξιούλη της καρπαζιάς" διαφωνεί μαζί του, πως όταν αυτός και οι ομοιδεάτες του καθαρίσουν με την αριστερά, θα πιάσει όλους τους διαφωνούντες με τη δική του άποψη και θα τους μετατρέψει σε "σκλάβους" στα χωράφια!!   :o

Είναι και αυτός ένας "επαναστάτης" ή όχι; Γιατί να μην παλέψει και αυτός  με όποιο τρόπο επιθυμεί και να χρησιμοποιήσει ό'τι μέσο διαθέτει προκειμένου να πραγματώσει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ όραμα για μια καλύτερη κοινωνία; Και γιατί να μη συμφωνήσουμε όλοι μας πως πρέπει να θεσπιστεί κάποιος νόμος που θα απαγορεύει να τον συλλάβουν (όταν θα αρχίσει να κάνει τα λόγια, πράξη) εαν βρίσκεται σε κάποιο καθορισμένο χώρο;  ::)

Και γιατί να μην είναι αυτός ο χώρος πχ. ένα σύνταγμα τεθωρακισμένων; Και γιατί να μη χρησιμοποιήσει τα άρματα (ξενιστί "τανκς") αυτά προκειμένου να πραγματοποιήσει τη δική του "επανάσταση" πάνω στα δικά του πιστεύω;  :o :o :o

Το δικαίωμα να νιώθει κάποιος "επαναστάτης" και να δρά "επαναστατικά" άρα και (όποτε εκείνος κρίνει) εκτός των νόμων του κράτους (το οποίο ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ αποστρέφεται) είναι αναφαίρετο για όλους έτσι δεν είναι;  ::) ::)

Εκτός και αν πιστεύουμε πως ο όρος "επανάσταση" αφορά σε ανθρώπους που ανήκουν σε ΜΙΑ ΜΟΝΟ ιδεολογική πτέρυγα και σε ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ! Τότε όμως θα πρέπει να ξαναγυρίσουμε στην πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια εκπαίδευση η οποία εκτός απο "κακή παιδεία" μας παρέχει προφανώς και "κακά Ελληνικά"!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/11, 16:32 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #537 στις: 02/09/11, 15:47 »


Τώρα, αν η βία και η τρομοκρατία είναι αναπόσπαστο κομμάτι κάποιας ιδεολογικής ομάδας, συγγνώμη κιόλας αλλα το να απαιτεί αυτή η ομάδα να μη τη συλλαμβάνει κανένας και μάλιστα με ειδικό νόμο, είναι σα να απαιτεί ο σατανιστής να μην τον συλλάβουν για το βιασμό και φόνο μιας κοπέλας στο πλαίσιο άσκησης των θρησκευτικών του "καθηκόντων" διότι στην Ελλάδα έχουμε συνταγματικά κατοχυρωμένη  "ανεξιθρησκεία"!!!

Λίγο "κουλό" δεν είναι αυτό;;;


Τελείως κουλό είναι, βέβαια εδώ μπορούν να σου πούν κάποιοι οτι δεν έχει καμμία σχέση ο φόνος μιας κοπέλας με την άσκηση "επαναστατικής βίας" απέναντι στο καταπιεστικό σύστημα...
Εννοείται!!!  :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #538 στις: 02/09/11, 16:08 »
Για να είμαστε όμως και πιο ακριβοδίκαιοι σε κάτι: Το οτι η κατάργηση του Παν. ασύλου γίνεται ΤΩΡΑ και όχι πχ. 10 χρόνια πριν, όσο να'ναι εγείρει κάποια ερωτηματικά. Όχι απαραίτητα σωστά, αλλα τουλάχιστο δικαιολογημένα.

Όσο να'ναι είναι λίγο περίεργο τα 2 μεγάλα κόμματα εξουσίας που αρνούνταν πεισματικά να καταργήσουν το άσυλο τόσα χρόνια να συνειδητοποίησαν ΤΩΡΑ πως αυτός ο νόμος πρέπει να καταργηθεί!

Ορθώς καταργήθηκε το άσυλο μεν, αλλα μην πάνε οι 2 μεγάλοι να μας πείσουν πως ξύπνησαν ένα καλοκαιριάτικο πρωί του 2011 και κατάλαβαν τι γίνεται μέσα στα Πανεπιστήμια λόγω του ασύλου και αποφάσισαν να το σταματήσουν  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #539 στις: 02/09/11, 20:52 »
Σκέφτηκα αρκετή ώρα αν έπρεπε να απαντήσω σοβαρά στα παραπάνω ή με χαβαλέ/ειρωνία. Θα πω απλά ότι μπορείτε να προβληματιστείτε σχετικά με το τι πιστεύετε ότι συμβαίνει πάνω στην ελευθερία του λόγου και τι συμβαίνει πραγματικά. Πιο πάνω παρέθεσα 2 λινκ το ένα για απόλυση καθηγητού λόγω πολιτικών πεποιθήσεων στις ΗΠΑ και το άλλο για εισβολή αστυνομίας σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας. Δεν προβλέπουμε τίποτα, τα πράγματα αυτά συμβαίνουν ήδη. Απλά δεν θέλετε να τα δείτε. Για πηγαίνεται στο Harvard, ή στο Yale ή στην Οξφόρδη και πείτε μου, τολμάει κανένας εκεί μέσα να εκφράσει πολιτική άποψη? Τολμάει κανένας να μιλήσει αντικυβερνητικά? Τολμάει κανένας να αποτελέσει πρωτοπορεία? Τολμάει κανένας να εκφραστεί σε οτιδήποτε άλλο εκτός από τα στενά όρια της κατεστημένης επιστήμης του?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GusN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #540 στις: 02/09/11, 22:58 »
Τολμάει   κανένας να μιλήσει αντικυβερνητικά? Τολμάει κανένας να εκφραστεί σε   οτιδήποτε άλλο εκτός από τα στενά όρια της κατεστημένης επιστήμης του?


Ο Noam Chomsky του ΜΙΤ. Μην είμαστε και απόλυτοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/11, 00:02 από GusN »

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #541 στις: 02/09/11, 23:10 »
Για πηγαίνεται στο Harvard, ή στο Yale ή στην Οξφόρδη και πείτε μου, τολμάει κανένας εκεί μέσα να εκφράσει πολιτική άποψη? Τολμάει κανένας να μιλήσει αντικυβερνητικά? Τολμάει κανένας να αποτελέσει πρωτοπορεία? Τολμάει κανένας να εκφραστεί σε οτιδήποτε άλλο εκτός από τα στενά όρια της κατεστημένης επιστήμης του?


Τα κακομοιρα τα παιδια της νομικης Οξφορδης, της ιατρικης του Χαρβαρντ ποσο ατυχα στις σπουδες τους πρεπει να ειναι.... πεταμενα λεφτα... χαμενος χρονος..χαιβανια θα μεινουνε....  :o  ουτε πολιτικο λογο εκφραζουν (ασχετο που ξερω γω το 99% των πολιτικων και πολιτικων συμβουλων του πλανητη εκει σπουδασαν) ουτε εναλλακτικες αποψεις εχουν (εχετε δει τα papers τους? τα ιδια και τα ιδια μια ζωη) και απο πρωτοπορεια μηδεν (πειτε μου ενα πρωτοπορο επιστημονα απο το Κολουμπια, το Γιεηλ! κανεις! βελανιδια τρωνε). Αυτο ελειπε να πρωτοπορουν οι φυσικοι και οι πληροφορικαριοι του Berkeley και οι ιατροι του Χαρβαρντ στις επιστημες τους!  :P
Και εξω απο την επιστημη τους ακομα πιο χαλια. Παρε πχ τον Νεγρεποντε με τα pc των 100 ευρω..., τον Τσομσκι με τα αριστερα του, τον Σταλμαν με τα open source του εκει κολλημενος μονο με τα δικα του. Ουτε εναλλακτικες αποψεις, ουτε κοινωνικη σκεψη πουθενα!


Νομιζω οτι αποδειχτηκε λοιπον. Ειναι αδυνατο να πρωτοπορει κανεις και να εκφραζει αποψεις χωρις υπαρξη ασυλου.  :P


Βρε παιδια, αν ειναι να μιλησουμε για τα χαλια μας και να προσπαθησουμε να τα εξωραισουμε κιολας ωστε να βγει το μαυρο ασπρο τι θελουμε και τα συγκρινουμε με τους εξω και μαλιστα με την αφροκρεμα, για να παθουμε την απολυτη καταθλιψη?
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #542 στις: 02/09/11, 23:32 »
Έτσι λες? Για ρώτα τον Αγγελαράκη σχετικά με τους ανθρωπολόγους και την ανρθωπολογία. Για ψάξε βρες τις χρηματοδοτήσεις για τις ανρθωπιστικές σπουδές, για ψάξε να βρεις πόσοι καθηγητές έχουν απολυθεί λόγω πολιτικών απόψεων, ψάξε να βρεις πόσες επιχειρήσεις χρηματοδοτούν συγκεκριμένους καθηγητές ώστε να αλλάζουν τα αποτελέσματα ερευνών περιβαλλοντικών και υγειολογικών προς το συμφέρον τον εταιριών και μετά έλα να μου αραδιάσεις τα χαζολογήματα σου σε παρακαλώ.
Προφανως δεν λέω ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι καλύτερα από τα ξένα σε επίπεδο επιστημών (αν και κάποια είναι), το θέμα είναι το άσυλο και το τι συμβαίνει από πολιτική άποψη μέσα στα πανεπιστήμια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #543 στις: 02/09/11, 23:47 »
Monoxeiras, και να προσπαθούσες, πιο ασόβαρη επιχειρηματολογία δε θα μπορούσες να παρουσιάσεις.

Μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε, προς το παρόν έχετε, όσο σας επιτρέπουν οι μηχανισμοί διαμόρφωσης αντιλήψεων που έχουν αναλάβει τον προγραμματισμό μας από τη βρεφική ηλικία, τη δυνατότητα να το κάνετε. Αν κάποια στιγμή τη χάσετε παντελώς, μη διαμαρτυρηθείτε. Για το καλό σας θα έγινε κι αυτό.

Btw, αν δεν έχεις πατήσει ποτέ ούτε δάχτυλο σε ξένο πανεπιστήμιο, μη θεωρείς τη γνώμη σου βασισμένη σε γερά θεμέλια.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/11, 23:53 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #544 στις: 02/09/11, 23:49 »
Έτσι λες? Για ρώτα τον Αγγελαράκη σχετικά με τους ανθρωπολόγους και την ανρθωπολογία. Για ψάξε βρες τις χρηματοδοτήσεις για τις ανρθωπιστικές σπουδές, για ψάξε να βρεις πόσοι καθηγητές έχουν απολυθεί λόγω πολιτικών απόψεων, ψάξε να βρεις πόσες επιχειρήσεις χρηματοδοτούν συγκεκριμένους καθηγητές ώστε να αλλάζουν τα αποτελέσματα ερευνών περιβαλλοντικών και υγειολογικών προς το συμφέρον τον εταιριών και μετά έλα να μου αραδιάσεις τα χαζολογήματα σου σε παρακαλώ.
Προφανως δεν λέω ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι καλύτερα από τα ξένα σε επίπεδο επιστημών (αν και κάποια είναι), το θέμα είναι το άσυλο και το τι συμβαίνει από πολιτική άποψη μέσα στα πανεπιστήμια.


Ε καλα δεν θα επιμεινω κιολας.
Φαινεται να εισαι τοσο σιγουρος οτι δε φτουρανε και πολυ, ο,τι στις επιστημες οπως λες τους παιζουμε μερικες φορες στα ισα η καλυτερα, οτι ειναι φιμωμενα, ελεγχομενα, κατευθυνομενα κλπ που αναθεωρω αμεσως. Χαλια τα πραγματα εκει παιδια, χαλια. Τους φανταζομαι ετσι οπως τους περιγραφεις, οπως ειμαι αραχτος με το πλαστικο μου ποτηρακι με τη φραπεδια και το τσιγαρο  στον παγκο εγγραφων της πολιτικης νεολαιας,  που εχω στησει διπλα στη γραμματεια  στα ΤΕΙ, με τις αφισες για το χορο στο σκυλαδικο και τους λυπαμαι τους χαζοξενους για την καταντια τους. Καραβιες οι επιτυχοντες στο Γειλ που αποχωρουν και ερχονται στο ΤΕΙ Μεσολογγιου για καλυτερες σπουδες....
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/11, 23:52 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #545 στις: 03/09/11, 04:47 »
Άλλο θέμα το άσυλο.


Άλλο θέμα η κομματικές νεολαίες στα πανεπιστήμια.


Άλλο θέμα η έρευνα.


Βέβαια, εδώ καταφέρατε να βάλετε στην κουβέντα τον εμφύλιο οπότε δε πρέπει να εκπλαγεί κανείς για το πόσο μπάχαλο μπορεί να γίνει ένα θέμα...


Οπότε επιστρέφω στα pop corn μου και σας αφήνω να συνεχίσετε τον θίασο του παραλόγου.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #546 στις: 03/09/11, 08:12 »
Άλλο θέμα το άσυλο.
Άλλο θέμα η κομματικές νεολαίες στα πανεπιστήμια.
Άλλο θέμα η έρευνα.
Βέβαια, εδώ καταφέρατε να βάλετε στην κουβέντα τον εμφύλιο οπότε δε πρέπει να εκπλαγεί κανείς για το πόσο μπάχαλο μπορεί να γίνει ένα θέμα...
Οπότε επιστρέφω στα pop corn μου και σας αφήνω να συνεχίσετε τον θίασο του παραλόγου.
Ειναι οντως εντελως αλλα θεματα τα αστυνομικα ασυλα και οι πολιτικες οργανωσεις απο ζητηματα οπως οι σπουδες, ερευνα, papers, επιστημονικες ομιλιες, προοδοι, εργαστηριακες ασκησεις, πρακτικη, καθημερινο φοιτητικο παρουσιολογιο.


Μπορουμε παντως να απαλλοτριωσουμε ενα χωραφι, να στησουμε μια μεγαλη τεντα  καπου να μαζευονται οσοι θελουν να αντιμαχονται το εκαστοτε συστημα, να απολαμβανουν εκει ΠΛΗΡΗ ΑΣΥΛΙΑ, να το γεμιζουν σπρει, να καινε, να φωναζουν, να λεηλατουν, να πουλανε cds, να καπνιζουν, να πινουν, να βαρανε ενεσεις, να σπανε να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι. Και να μη χρειαζεται καν να ειναι μονο φοιτητες. Οποιος γουσταρει να πηγαινει. Εκει μαλιστα μπορουν να μαζευονται και ολα τα κομματα και να μοιραζουν τις συνδρομες τους και να αφισσοκολουν οι νεολαιες τις αφισες με το χορο στα σκυλαδικα.
   
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/11, 08:14 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #547 στις: 03/09/11, 12:30 »
Άντε πάλι... Βάζω στοίχημα πως μέχρι το άλλο Σάββατο θα έχουμε ξαναγυρίσει στον Εμφύλιο :P   

Νέος νόμος Διαμαντοπούλου/άρθρο 3/παράγραφος 2: "Σε περίπτωση τέλεσης ΑΞΙΟΠΟΙΝΩΝ πράξεων, ισχύει η κοινή νομοθεσία". Αυτή είναι η περιβόητη κατάργηση του ασύλου...

Αν είναι τώρα να αρχίσουμε τον "πόλεμο των links" να παραθέσω κι εγώ καμια 20ριά απο δαύτα, με καταστροφές, βανδαλισμούς, εγκληματικές ενέργειες, φίμωση (ως και "χτίσιμο") ανθρώπων εντός του ασύλου για να τελειώνουμε...

Αν κάποιος πιστεύει πως το κράτος δε θα εφαρμόσει σωστά αυτή την παράγραφο του νόμου, θα πρέπει να εξηγήσει α) γιατί το ίδιο αυτό παράνομο κράτος εφάρμοζε μέχρι πριν μια εβδομάδα τον προηγούμενο νόμο και σεβόταν το άσυλο ενώ τώρα θα αρχίζει τις αυθαιρεσίες; β) Γιατί αυτό το καταπιεστικό κράτος δεν συλλαμβάνει όλους τους αριστερούς/ αναρχικούς και όλα τα παρακλάδια σε όλη την υπόλοιπη επικράτεια οπου και δεν υπάρχει άσυλο αλλα και ΟΠΟΤΕ συλλάβει κανέναν την επόμενη ημέρα αυτός είναι έξω; Ποιός το εμποδίζει;

Όσο για τους ανθρωπολόγους, ας μου εξηγήσει κάποιος ποια η αντιμετώπιση που δέχθηκε ο Α. Πουλιανός ερχόμενος στην Ελλάδα (αφού είχε αποδείξει την ανθρωπολογική σχέση μεταξύ αρχαίων-νέων Ελλήνων) απο τις "προοδευτικές" δυνάμεις του τόπου; Δε θέλω τώρα να ανοίξουμε νέα συζήτηση περι ανθρωπολογίας, θέλω απλά να πω πως όταν κάποια ομάδα (μικρή ή μεγάλη) πολιτών θεωρεί δικαίωμα ή και υποχρέωση της να μη σέβεται τις αντίθετες απόψεις (έχω αναφέρει και άλλα παραδείγματα στα οποία ΔΕΝ πήρα επίσης καμία απάντηση), αυτόματα "νομιμοποιεί" και το κράτος να μη σέβεται και αυτό με τη σειρά του τις όποιες αντίθετες απόψεις.

Διότι η Δημοκρατία είναι ένας διαρκής, καθημερινός αγώνας απο καθέναν μας ξεχωριστά. Δεν είναι μια δουλειά που εξουσιοδοτήσαμε (ή μάλλον "προσλάβαμε" με σύμβαση ορισμένου χρόνου) 300 ανθρώπους να την κάνουν για εμάς και εμείς να μην ασχολούμαστε καθόλου.. Ακόμα και το πιο μικρό παράπτωμα (πχ. να παρκάρεις το αυτοκίνητό σου πάνω σε πεζοδρόμιο, πόσο μάλλον να κομματιάζεις το πεζοδρόμια και να πετάς τα κομμάτια στις βιτρίνες των καταστημάτων) αυτόματα καταλύει τη Δημοκρατία και επιτρέπει στο κράτος να συμπεριφερθεί και αυτό με ασέβεια απέναντι στην ίδια Δημοκρατία.. Είτε το θέλουμε είτε όχι, το κράτος πηγάζει απο τους πολίτες και την ανάγκη τους να δημιουργήσουν ένα "μηχανισμό" θεσμών και ανθρώπων που θα εξασφαλίζουν τη λειτουργία του, που θα έχει την απαιτούμενη δύναμη (κράτος) να παρέχει ελευθερία και ασφάλεια σε αυτούς! Δεν είναι ένα "τέρας" που προσγειώθηκε απο άλλο γαλαξία στη Γη για να καταπιέσει το ανθρώπινο είδος!!

¨Αρα το κράτος (σε Δημοκρατικά καθεστώτα) και το πολιτικό σύστημα είναι ο "καθρέπτης" της κοινωνίας. Αν δε σου αρέσει όμως το είδωλο που βλέπεις, δε σπάς τον καθρέπτη. Απλά σουλουπώνεσαι ο ίδιος!

Κοινώς, αν θες το κράτος να σέβεται τους νόμους, θα πρέπει πρώτα απ'όλα να τους σέβεσαι εσύ ο ίδιος. Αν εσύ καταπατάς τους νόμους συνειδητά για να χτυπήσεις το κράτος, τότε το κράτος θα νομοθετήσει και θα εφαρμόσει τους νόμους αυτούς για να χτυπήσει εσένα! So simple  ;) Δηλαδή ακόμα και δίκιο να έχουν οι φοιτητές, το έχουν χάσει αυτό το δίκιο τους πολύ πριν ψηφιστεί ο νέος νόμος. Απλά τώρα ήλθε και η επικύρωσις!

Αν τώρα είχαμε Πανεπιστήμια τα οποία λειτουργούσαν ομαλά και ειρηνικά με απόλυτο σεβασμό στην ελευθερία διακίνησης  ΟΛΩΝ των ιδεών και με ένα φοιτητικό κίνημα που προστάτευε την ελευθερία και τη νομιμότητα εντός των Πανεπιστημίων χωρίς να χρειάζεται τη συμβολή της αστυνομίας (ακόμα περιμένω να ακούσω τι είχε γίνει στο παρελθόν απ'αυτού ή τι προτάσεις έγιναν απο την Πανεπιστημιακή κοινότητα στη συζήτηση του νομοσχεδίου προκειμένου να διατηρηθεί το άσυλο ώς είχε)) και παρ'όλα αυτά ερχόταν το κράτος να νομοθετήσει απο το πουθενά υπέρ της εισόδου της αστυνομίας στα Πανεπιστήμια, τότε κι εγώ θα ήμουν μαζί με τον YmiRLinG ή τον Kiratzoharris ή τον Profoskin. Θα ήταν ένα εξόφθαλμα δικτατορικό μέτρο. Τώρα όμως;;;

Αν πάλι είναι όντως ένα δικτατορικό μέτρο... ποιός ευθύνεται; Το κακό και καταπιεστικό κράτος ή και η ίδια η Πανεπιστημιακή κοινότητα που έδωσε όοολα τα απαραίτητα πατήματα ατην εξουσία;

Διότι όπως είχε πει και ο Χ. Τρικούπης (αν θυμάμαι καλά): "Για τις δικτατορίες ευθύνονται πρωτίστως εκείνοι που τις προκαλούν και μετά αυτοί που τις εκτελούν"...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #548 στις: 03/09/11, 14:02 »
Όσο για τους ανθρωπολόγους, ας μου εξηγήσει κάποιος ποια η αντιμετώπιση που δέχθηκε ο Α. Πουλιανός ερχόμενος στην Ελλάδα (αφού είχε αποδείξει την ανθρωπολογική σχέση μεταξύ αρχαίων-νέων Ελλήνων) απο τις "προοδευτικές" δυνάμεις του τόπου;



Ενα μεγαλο ευχαριστω. Δεν γνωριζα για αυτον τον κλαδο της "ανθρωπολογιας" και τους εκπροσωπους του. Παρα πολυ δυνατος φαινεται ο Πουλιανος.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7:%CE%86%CF%81%CE%B7%CF%82_%CE%A0%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82



Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #549 στις: 03/09/11, 16:44 »
Παντως ισχυει οτι το νομοθετημα ερχεται την καταλληλη στιγμη..
Τοσα χρονια υπερπροσπαθεια οτι το πανεπιστημιο παραγει(και πρεπει υποτιθεται να συνεχισει να το κανει) μονο στειρα επιστημονικη γνωση και τωρα εχει φτασει στο σημειο αυτη η αντιληψη να κυριαρχει.Λες και η γνωση δεν εχει πολιτικη τοποθετηση αναλογως απο το που προερχεται και με τι τροπο μεταδιδεται.Λες και η ερευνα ειναι κατι το αντικειμενικο ανεξαρτητα απο τον λογο που γινεται και ποιον θα ωφελησει η εφαρμογη της.Οχι η κυριαρχη αποψη λεει ευθαρσως οτι το πανεπιστημιο ειναι χωρος εξειδικευσης μελλοντικων εργαζομενων και η κοινωνια θα πρεπει να το βλεπει ως τετοιο..

Ετσι ο σκοπος του εναι αυτος αλλα η πραγματικοτητα αποκλεινει απο αυτο.
Οι φοιτητες δεν εχουν ξεκαθαρο ωραριο σχολειου-δουλειας.
Τα μαθηματα δεν ειναι της ιδιας εντατικοτητας με του σχολειου γιατι απο παντα θεωρουνταν οτι ηταν διαφορετικη η χρησιμοτητα των δυο αυτων ''χωρων''..
Οι φοιτητες περα απο την αντληση γνωσης βρισκουν τροπους να κανουν και αλλα  πραγματα περα απο την επιβαλλομενη κανονικοτητα των 2 αλλων περιοδων.
Μαλιστα κυριαρχει η αποψη οτι ο φοιτητης δεν ειναι πλεον παραγωγικος οταν δεν παραγει κατι εστω και αν αυτο ειναι αμμισθι εργασια για τους καθηγητες του η εστω αμμισθι ασκηση σε επιχειρησεις.

Αυτο που πλανιεται στον αερα ειναι οτι το πανεπιστημιο πρεπει να εκπληρωσει τον εκ των ανω επιπλαστο σκοπο του.Τη δημιαρια εξειδικευμενων εργαζομενων.Και ανεργων..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ