Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2150 στις: 20/10/11, 14:04 »
Σε επιπεδο πολιτικης και οικονομιας αναφερομαι monoxeira. Για μια φορα αντιμετωπιστε τις ερωτησεις που σας θετουν κι οχι να απαντατε ο,τι σας κατεβει στο κεφαλι.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2151 στις: 20/10/11, 14:53 »
Σε επιπεδο πολιτικης και οικονομιας αναφερομαι monoxeira. Για μια φορα αντιμετωπιστε τις ερωτησεις που σας θετουν κι οχι να απαντατε ο,τι σας κατεβει στο κεφαλι.
Συγνωμη κιολας δλδ  ;D , αλλα εγω ως πολιτικη/οικονομικη εναλλακτικη λυση το προτεινα. Παλια (εν ζωη ημουν) καπως ετσι ηταν πχ το συστημα στη Ρωσια. Και ο Χριστος με τους χιτωνες (τοτε μαλλον δεν ζουσα) τετοια ελεγε. Και η δωρεα της Μπουμπουλινα ομοιως.

Ισως δλδ το να προτεινει τη σημερον κανεις να δεσμευτουν απο τον καθενα μας το δευτερο σπιτι του η ακριβη του κιθαρα, το δευτερο αμαξι του, το 3 γιωτ του ισως να ειναι πολιτικη και οικονομικη αποψη. Αρκει να αρχισει απο τον εαυτο του (και να ο ιδιος πρωτος να χασει απο αυτο ωστε να μη μιλαει εκ του ασφαλους).
Με τις καταθεσεις πχ το προτεινουν ηδη πολλοι (και μερικοι ειναι και πολιτικοι/οικονομολογοι) και ο κοσμος το θεωρει πολιτικη/οικονομικη θεση. Απορω γιατι στην 3η κιθαριστσα, στο 3ο εξοχικο η στο 4 οικοπεδακι με ελιτσες παυει ναι ειναι μια καλη προταση αλλα στον 3ο ελβετικο λογαριασμουλι ειναι.


Και technically speaking οταν καποιος ρωταει τους τριτους "πειτε λοιπον καμια αποψη τι να κανουμε" αν δεν ελαβε τις πολλες η σωστες απαντησεις που πιθανως περιμενε, ας δωσει ενα παραδειγμα να μας βαλει στο δρομο που επιθυμει,
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2152 στις: 20/10/11, 15:29 »
Αλήτες Κνίτες ταγματασφαλίτες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2153 στις: 20/10/11, 17:03 »
Και οι λυσεις ποιες ειναι papou? Μειωση της ανθρωπινης αξιας, ωστε να ορθοποδησει το συστημα;

Σε επιπεδο πολιτικης και οικονομιας αναφερομαι.......

Δεν γνωρίζω free, ψάξε τα στοιχεία, συγκέντρωσε τα δεδομένα, βρες την αλήθεια, και κάνε κάποια πρόταση. Ευχαρίστως να την ακούσουμε!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2154 στις: 20/10/11, 18:25 »
Free
http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/european_economy/2011/pdf/ee-2011-3_en.pdf

αν θέλεις να ανατρέξεις απευθείας στις πηγές.

Αλλά μια που αναφέρθηκες σε πολιτική σου θέτω ένα ερώτημα ως απλός άνθρωπος: Για ποιόν λόγο, εφόσον και η ίδια η Ευρωπαϊκή επιτροπή παραδέχεται ότι η εκτίναξη του Δημόσιου χρέους οφείλεται στις εγγυήσεις του Ελληνικού δημοσίου προς τις τράπεζες για την στήριξη της ρευστότητας του συστήματος, δεν ενίσταται κανείς πολιτικός σχηματισμός για την εκτίναξη του δημ. χρέους από το 2008 και εντεύθεν? Γιατί η ΝΔ αλλά και τα υπόλοιπα αριστερά, κεντρώα και δεξιά κόμματα δεν λένε το εξής απλό: "Γιατί κατηγορείτε την ΝΔ για εκτίναξη του χρέους όταν γνωρίζετε ότι αυτή ήταν και είναι η Ευρωπαϊκή πολιτική?" ή "Πως περιμένετε να πέσει το έλλειμα όταν δίνετε ακόμα εγγυήσεις?"

Για να μην πολυλογούμε, τελικό συμπέρασμα για εμάς τους απλούς ανθρώπους είναι ότι όλοι μα όλοι παίζουν στο ίδιο παιχνίδι, και ότι οι δημόσιες κόντρες είναι για το θεαθήναι και μόνο.

Αυτά είναι τα συμπεράσματα για εμάς τους απλούς ανθρώπους. Αν και ακούμε ευχαρίστως τον αντίλογο...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2155 στις: 20/10/11, 18:33 »
Papous και monoxeiras, επειδη μαλλον εχετε συνηθισει να πιστευτε πως μιλατε με χαζους φορουμιτες του kithara, θα σας ξεκαθαρισω καποια πραγματα:

1) Οταν καποιος κανει μια ερωτηση προφανως θελει και μια απαντηση! Εαν ειχε την απαντηση, δε θα ειχε την αναγκη να θεσει την ερωτηση. Ποσο μαλλον να διαβασει τις χαζομαρες του monoxeiras ως απαντηση! Εξου και η επισημανση μου για το τι ακριβως περιμενω στην απαντηση! Κι οχι βεβαια πως περιμενω να ακουσω κατι που θα "αρεσει" στο αυτι μου! Ξεσυνηθισα ως Ελληνας πολιτης να ακουω τετοια πραγματα ετσι κι αλλιως!

2) Εφοσον δεν εχετε την ορεξη ( ή τουλαχιστον τη σωστη ορεξη ) να απαντησετε στην ερωτηση μου, απλως αποφυγετε να απαντησετε! Ειναι πολυ καλυτερο απο το να πετατε χαζομαρες οπου να' ναι και να προκαλειτε!

3) Στην περιπτωση τωρα που δεν ξερετε την απαντηση μη μας ζαλιζετε με τις ειρωνικες και χιουμοριστικες αηδιες σας! Καλο το χιουμορ, αλλα μεχρι ενος σημειου. Απο εκει και περα κατανταει αηδια, ιδιαιτερα σε καταστασεις που επηρρεαζουν τοσο μεγαλη μεριδα του κοσμου!



Η ερωτηση μου ηταν απλη.

Ποιες ειναι οι λυσεις ( οι πιθανες λυσεις προφανως ) στο οικονομικο προβλημα της Ευρωπης ( και βεβαια της Ελλαδας ). Πως θα μπορεσει να υπαρξει λυση χωρις να επηρρεαστει η αξια του ανθρωπου ( ο,τι κι αν περιλαμβανει αυτη );

Papous, συμφωνω πως ολοι παιζουν το ιδιο παιχνιδι. Σε περιπτωση εκλογων ομως, το παιχνιδι δε θα συνεχιζει να παιζεται; Η Ελλαδα θα βρεθει εκτος ΟΝΕ ή κατι τετοιο θα ειναι ασυμφορο για την ιδια την Ευρωπη;

Δεν ειμαι ο "αντιλογος", απλως πληροφοριες ζηταω. Ο καθενας θα εχει σιγουρα μια διαφορετικη απαντηση σε αυτη την ερωτηση που εκανα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2156 στις: 20/10/11, 18:50 »
Κοίτα να δεις free, δεν είμαι κανένας ειδήμων για να μου ζητάς πληροφορίες.

Η εκτίμησή μου απλά είναι ότι θα συνεχίσουμε στην ΟΝΕ διότι το νέο Ευρωπαϊκό κράτος που προετοιμάζεται έχει να περιμένει πολλά από εμάς. Είμαστε ένα εξαιρετικά σημαντικό κομμάτι, παρόλο που εμείς οι ίδιοι δεν το πιστεύουμε.

Για την πολιτική, έχω την άποψη ότι όταν σιγουρευτούν ότι το υγιές κομμάτι του Ελληνικού λαού θέλει και περιμένει ν' ακούσει την αλήθεια τότε θα δημιουργηθεί ένας σχηματισμός ο οποίος θα την πει και ο οποίος πιθανά να απαρτίζεται από τα υγιή εναπομείναντα πολιτικά στοιχεία αλλά και από "αναδυόμενα". Αυτό βέβαια δεν το στοιχηματίζω διότι εμπεριέχει αρκετούς συγχητικούς παράγοντες λόγω ευσεβών πόθων...  ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2157 στις: 20/10/11, 18:54 »
Κοίτα να δεις free, δεν είμαι κανένας ειδήμων για να μου ζητάς πληροφορίες.

Το πιο σημαντικο ειναι να μην παιρνουμε πληροφοριες απο "ειδικους". Ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του κι αναλογα με την κομματικη του προϊστορια ( μεσα κι εξω απο αυτη ) προσπαθει να πλασαρει ιδεες στον κοσμο.

Δε ζηταω πληροφοριες, ζηταω αποψεις!


Επι του θεματος:

Για ποιο λογο να μας κρατησουν μεσα στην ΟΝΕ με τα τοσα μας προβληματα; Ειναι πασιφανες πως το δημοσιονομικο προβλημα δεν προκειται να λυθει αυριο, μεθαυριο ή σε 5 χρονια! Ποιος θα ηθελε ενα εξογκωμα μεσα σε εναν οργανισμο?  :-\

Αξιζουμε οσο εχουμε πορους για να συντηρουμε την Ευρωπη; Αξιζουμε ως φτηνο εργατικο δυναμικο; Αξιζουμε ως επιστημονες που θα εργαζονται με τα μισα χρηματα απ'ο,τι οι Ευρωπαιοι;


Δεν πολυπιστευω πως το υπαρχον πολιτικο συστημα θα αναδειξει τα καλυτερα παιδια του για το μελλον. Αν και θελω να ειμαι αισιοδοξος, οποτε θα ηταν καλο να υπαρχει μια συνεχεια μεταξυ του παλαιου και του καινουριου.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2158 στις: 20/10/11, 19:19 »
1) Οταν καποιος κανει μια ερωτηση προφανως θελει και μια απαντηση! Εαν ειχε την απαντηση, δε θα ειχε την αναγκη να θεσει την ερωτηση. Ποσο μαλλον να διαβασει τις χαζομαρες του monoxeiras ως απαντηση! Εξου και η επισημανση μου για το τι ακριβως περιμενω στην απαντηση! Κι οχι βεβαια πως περιμενω να ακουσω κατι που θα "αρεσει" στο αυτι μου! Ξεσυνηθισα ως Ελληνας πολιτης να ακουω τετοια πραγματα ετσι κι αλλιως!


Να πληρωσουμε τελικα τα χρεη μας δε το συζητας καθολου? Σε χρημα, υδωρ, μαρμαρα, καπουτσινο, playstation, κατοικιες, γυναικες, κιθαρες, τζιπ, εταιριες, μετοχες, νησια, οικοπεδα, εξοχικα, παραλιες, φυσικους πορους, νεφρα, εθνικη κυριαρχια η οτι αλλο τελος παντων εχουμε να δωσουμε?


Ερωτηση κανω, δε δινω απαντηση, μη μου τσατιστεις παλι....
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2159 στις: 20/10/11, 19:34 »
Οχι monoxeira, δεν θεωρω πως το χρεος στο συνολο ειναι νομιμο, οποτε δε πιστευω πως πρεπει να αποπληρωθει. Σαφως πρεπει να πληρωθει εκεινο το μερος που δανειστηκαμε, ομως το να ξεγελαμε τον κοσμο λεγοντας νουμερα ( εννοω η κυβερνηση, οχι εσυ ) τα οποια προηλθαν απο ( ενας Θεος ξερει ) "μελετες" ( τις οποιες η ΕΛ.ΣΤΑΤ. αλλαζει ανα πασα στιγμη ) δεν ειναι λυση!

Εαν δωσουμε εθνικη κυριαρχια, δε μιλαμε καν για ερωτησεις, αφου οι απαντησεις θα δινονται ετοιμες απο τους ξενους.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2160 στις: 20/10/11, 19:56 »
Αξιζουμε οσο εχουμε πορους για να συντηρουμε την Ευρωπη; Αξιζουμε ως φτηνο εργατικο δυναμικο; Αξιζουμε ως επιστημονες που θα εργαζονται με τα μισα χρηματα απ'ο,τι οι Ευρωπαιοι;
Μπα σε αυτα δε σκοραρουμε. Απειρως φτηνοτερους και σκληροτραχηλοτερους (και εξειδικευμενους) εργατες που δεν απεργουν ποτε, βγαζουν χωρες οπως Αλβανια, Ρουμανια,Βουλγαρια. Και μερικες εκτος Ε.Ε. (Κινα, Ινδια, Πακισταν...) με απιστευτες υποδομες και δυνατοτητες φασον. Επιστημονες που μιλανε και απταιστως Γερμανικα και ειναι πολυ πιο συμβατοι με την κεντροευρωπαικη κουλτουρα και μισο τσιγαρο δρομος μακρια απο τις εκει χωρες βγαζουν με το κιλο χωρες οπως ηΤσεχια, Κροατια, Πολωνια .. Ειναι και οι ελληνιδες κοντοποδαρες να παρει η ευχη και δε μπορουμε να ανταγωνιστουμε χωρες με παραδοση (Ουκρανια κλπ) στις "εξαγωγες".
Δυσκολη η παραμονη στην Ε.Ε.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/11, 20:02 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2161 στις: 20/10/11, 20:06 »
Αρα διαφωνεις με τον papous που υποστηριζει πως θα παραμεινουμε στην ΟΝΕ!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2162 στις: 20/10/11, 20:20 »
Αλήτες Κνίτες ταγματασφαλίτες.

Ησουν Συνταγμα? Εγω δεν κατεβηκα σημερα, για πες τι εγινε, γιατι τα καναλια αλλα λενε (οχι οτι τους πιστευω)...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2163 στις: 20/10/11, 20:28 »

 Απειρως φτηνοτερους και σκληροτραχηλοτερους (και εξειδικευμενους) εργατες που δεν απεργουν ποτε, βγαζουν χωρες οπως Αλβανια, Ρουμανια,Βουλγαρια.


δουλευεις πουθενα ?
αμα δουλευεις σε κανα γραφειο ρωτα και κανεναν που ειναι χρονια στην πιατσα  της χειρονακτικης εργασιας να σου πει την γνωμη του.
αμαν με αυτην την καραμελα για τους Αλβανοβουλγαρο παντογνωστες .
10 εργατες εχω στην δουλεια μου παντα επιλεκτικα Ελληνες γιατι απλα αυτοι που αναφερεις δεν αντεχουν ουτε 1 ωρα.
αστο που σου λεω μην την ψαχνεις .
εξειδικευμενους εννοεις ας πουμε κατι σαν τους ελαιοχρωματιστες που εγιναν ολοι και δεν ξερουν ουτε τι ειναι το ασταρι ?
οι αυτους που μαζευουν ελιες και δεν εχουν κλαδεψει ποτε στην ζωη τους και κουτσουρευουν τα δεντρακια ?
 
συνεχιστε τωρα  ;D

αυτην που εχεις στο αβαταρ σου καθεται καλα μετα απο αυτο που εγινε σημερα ? τι να πω
http://www.inews.gr/178/nekros-diadilotis-apo-tis-kinitopoiiseis-stin-plateia-syntagmatos.htm

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2164 στις: 20/10/11, 20:36 »
Αρα διαφωνεις με τον papous που υποστηριζει πως θα παραμεινουμε στην ΟΝΕ!
Δε ξερω τι θα γινει αλλα:


Αν ημουν αυτοι δε θα μας κραταγα
Αν ημουν εμεις θα παρακαλαγα να μας κρατησουν
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2165 στις: 20/10/11, 20:43 »
Δεν μπορουν να σε διωξουν απο την ΕΕ ετσι οπως ειναι τα πραγματα. Νομικα δεν γινεται.
Μονο αν εμεις θελησουμε να αποχωρησουμε και παλι θα εχουμε πολεμο ωστε αυτο να μην γινει.
Βλεπεις αν αποχωρησουμε και αρα αν αρνηθουμε μονομερως το χρεος κτλ, εχει να γινει της μουρλης το πανηγυρι στην υπολοιπη Ευρωπη, με την Πορτογαλλια να ξεκιναει το γαϊτανακι και τους υπολοιπους να συνεχιζουν εως να φτασουν και στην Γερμανια, που αναγκαστικα πλεον θα πρεπει να καλυπτει τα χρεη ΟΛΩΝ και ακριβως για αυτον τον λογο καποια στογμη θα της την πεσουν και αυτης και θα αρχισουν και εκει οι αξιολογησεις τον κατηφορο.
Οπως και ολα αυτα τα θεατρικα του φευγει η Τροϊκα, απειλες για την δοση κτλ, ειναι απλα μια ρωαια παραστασουλα που στηνουν οι δικοι μας σε συνεργασια με τους Τροϊκανους για να πεισουν τα πειραματοζωα (εμας) να υποχωρησουμε κι αλλο, κι αλλο, κι αλλο...
Αφου το πετυχουν σε εμας, θα συνεχισουν μετα και στην υπολοιπη Ευρωπη και διεθνως.
Το χρεος ειναι και πλασματικο και τετοιου μεγεθους σε παγκοσμιο επιπεδο που ειναι αδυνατον να αποπληρωθει ή να συντηρηθει.
Το ξερουν ολοι τους, απλα δεν το συζητανε γιατι δεν ξερουν τι αλλο να προτεινουν ωστε να συνεχισει να λειτουργει το συστημα και καποιοι να συνεχιζουν να βγαζουν ολοενα και περισσοτερα κερδη.
Τα θεωρητικα ορια του συστηματος εχουν εξαντληθει ή ειναι ηδη πολυ κοντα στην εξαντληση. Τα πραγματα πρεπει να αλλαξουν σε παγκοσμιο επιπεδο.
Το να συνεχιζουμε να λεμε οτι τα προβληματα μας θα λυθουν με το να μην ξοδευουμε ή να μοιρασουμε την περιουσια μας (αληθεια monoxeira εσυ το κανεις αυτο που προτεινεις;), ή να δεχτουμε τους οποιους "ορους" μας βαζει ο οποιος "πιστωτης" πανω απο το κεφαλι μας, ειναι τουλαχιστον μυωπικο, για να μην πω συνδρομο κατωτεροτητας και ενοχης (που ακριβως αυτο προσπαθουν να πετυχουν οσοι οργανωνουν τετοιες "επιχειρησεις" οικονομικων εγκληματων, σοκ και δεος εναντιον ολοκληρων λαων μεχρι οχι απλα να καμψεις την αντισταση τους αλλα να τους κανεις να σου λενε και ευχαριστω).
Το προβλημα ειναι συστημικο και οχι τοπικο. Δεν θα λυθει με το αν οι Ελληνες γινουν ξαφνικα Γερμανοι (αν και με μισθους Κινας και εργασιακο καθεστως ...Ελλαδας) στις υποχρεωσεις τους, ουτε θα λυνωταν ακομα κι αν εμφανιζοταν ο πλουσιος θειος απο την Αμερικη και μας ξεχρεωνε τα ΠΑΝΤΑ.
Δεν θα ειχε καμια σημασια, γιατι θα μεναμε παλι στο ιδιο συστημα και θα μπλεκαμε παλι στα ιδια γραναζια.
Οσο το χρημα = χρεος και οσο συντηρειται αυτο το χρηματοπιστωτικο συστημα, ασπρη μερα δεν θα δουμε.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2166 στις: 20/10/11, 20:46 »
Δεν μπορουν να σε διωξουν απο την ΕΕ ετσι οπως ειναι τα πραγματα. Νομικα δεν γινεται.
Μονο αν εμεις θελησουμε να αποχωρησουμε και παλι θα εχουμε πολεμο ωστε αυτο να μην γινει.
Βλεπεις αν αποχωρησουμε και αρα αν αρνηθουμε μονομερως το χρεος κτλ, εχει να γινει της μουρλης το πανηγυρι στην υπολοιπη Ευρωπη, με την Πορτογαλλια να ξεκιναει το γαϊτανακι και τους υπολοιπους να συνεχιζουν εως να φτασουν και στην Γερμανια, που αναγκαστικα πλεον θα πρεπει να καλυπτει τα χρεη ΟΛΩΝ και ακριβως για αυτον τον λογο καποια στογμη θα της την πεσουν και αυτης και θα αρχισουν και εκει οι αξιολογησεις τον κατηφορο.
Οπως και ολα αυτα τα θεατρικα του φευγει η Τροϊκα, απειλες για την δοση κτλ, ειναι απλα μια ρωαια παραστασουλα που στηνουν οι δικοι μας σε συνεργασια με τους Τροϊκανους για να πεισουν τα πειραματοζωα (εμας) να υποχωρησουμε κι αλλο, κι αλλο, κι αλλο...
Αφου το πετυχουν σε εμας, θα συνεχισουν μετα και στην υπολοιπη Ευρωπη και διεθνως.
Το χρεος ειναι και πλασματικο και τετοιου μεγεθους σε παγκοσμιο επιπεδο που ειναι αδυνατον να αποπληρωθει ή να συντηρηθει.
Το ξερουν ολοι τους, απλα δεν το συζητανε γιατι δεν ξερουν τι αλλο να προτεινουν ωστε να συνεχισει να λειτουργει το συστημα και καποιοι να συνεχιζουν να βγαζουν ολοενα και περισσοτερα κερδη.
Τα θεωρητικα ορια του συστηματος εχουν εξαντληθει ή ειναι ηδη πολυ κοντα στην εξαντληση. Τα πραγματα πρεπει να αλλαξουν σε παγκοσμιο επιπεδο.
Το να συνεχιζουμε να λεμε οτι τα προβληματα μας θα λυθουν με το να μην ξοδευουμε ή να μοιρασουμε την περιουσια μας (αληθεια monoxeira εσυ το κανεις αυτο που προτεινεις;), ή να δεχτουμε τους οποιους "ορους" μας βαζει ο οποιος "πιστωτης" πανω απο το κεφαλι μας, ειναι τουλαχιστον μυωπικο, για να μην πω συνδρομο κατωτεροτητας και ενοχης (που ακριβως αυτο προσπαθουν να πετυχουν οσοι οργανωνουν τετοιες "επιχειρησεις" οικονομικων εγκληματων, σοκ και δεος εναντιον ολοκληρων λαων μεχρι οχι απλα να καμψεις την αντισταση τους αλλα να τους κανεις να σου λενε και ευχαριστω).
Το προβλημα ειναι συστημικο και οχι τοπικο. Δεν θα λυθει με το αν οι Ελληνες γινουν ξαφνικα Γερμανοι (αν και με μισθους Κινας και εργασιακο καθεστως ...Ελλαδας) στις υποχρεωσεις τους, ουτε θα λυνωταν ακομα κι αν εμφανιζοταν ο πλουσιος θειος απο την Αμερικη και μας ξεχρεωνε τα ΠΑΝΤΑ.
Δεν θα ειχε καμια σημασια, γιατι θα μεναμε παλι στο ιδιο συστημα και θα μπλεκαμε παλι στα ιδια γραναζια.
Οσο το χρημα = χρεος και οσο συντηρειται αυτο το χρηματοπιστωτικο συστημα, ασπρη μερα δεν θα δουμε.

Ρε ασε τα παραμυθια και κοιτα να πουλησεις το Axe FX και τις κιθαρες σου...παρε μια Squier κι αυτη κοιτα να ειναι μεταχειρισμενη, καθως κι ενα Metal Zone και μεινε εκει...ετσι θα σωθει η χωρα, τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις?? :P ;D

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2167 στις: 20/10/11, 21:06 »
Το να συνεχιζουμε να λεμε οτι τα προβληματα μας θα λυθουν με το να μην ξοδευουμε ή να μοιρασουμε την περιουσια μας (αληθεια monoxeira εσυ το κανεις αυτο που προτεινεις;)...


Προσδιοριζομαι ως κομπιουτερας και κιθαριστας.
Μοιραζω απλοχερα και δωρεαν εδω και χρονια τις συνεισφορες/projects του open source κωδικα μου και γρατζουναω με squier. Πηγαινοντας στο εξοχικο μου πληρωνω τα διοδια.


Στην υπολοιπη μου ζωη δηλωσα αγορα εξοχικου ακριβως στην αντικειμενικη, αποφευγω τις αποδειξεις και δε δηλωνω τον μπογιατζη που εκανε μερεμετια στο ΙΚΑ και αγοραζω απο το ebay στηριζοντας την Κινα.


Μου αρεσουν τα ταξιδια και ειμαι Αιγοκερως. Τυχεροι μου αριθμοι το 12, 55 και το 91.


Με λιγα λογια φυσικα και δεν το κανω στο μετρο που θα μπορουσα. Γιαυτο και ειμαι ο τελευταιος που ζηταει να κοψουν οι Γερμανοι και οι Αγγλοι απο το ψωμι τους για να μην κοψω εγω το παντεσπανι και τον καπουτσινο μου.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2168 στις: 20/10/11, 21:17 »

Ρε ασε τα παραμυθια και κοιτα να πουλησεις το Axe FX και τις κιθαρες σου...παρε μια Squier κι αυτη κοιτα να ειναι μεταχειρισμενη, καθως κι ενα Metal Zone και μεινε εκει...ετσι θα σωθει η χωρα, τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις?? :P ;D
Ειναι σα τα αστεια που λεγανε ξερω γω στο Δελφιναριο σε κατι επιθεωρησεις τη δεκαετια του 80 ?
- Δηλαδη αμα κλεισω εγω το ρευμα ναουμ θα σωθει ολη η ΔΕΗ?
- Αμα αφηνω τη βρυση να τρεχει ναουμ θα τελειωσει το νερο στη χωρα ?
- Και τι, αμα δε πεταω κατω τα σκουπιδια θα γινουμε ξαφνικα καθαροι?
- Αμα πεταω τα χαρτακια στην ανακυκλωση δε θα λιωσουν οι παγοι?





« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/11, 21:19 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2169 στις: 20/10/11, 22:04 »
Αλήτες Κνίτες ταγματασφαλίτες.

Ησουν Συνταγμα? Εγω δεν κατεβηκα σημερα, για πες τι εγινε, γιατι τα καναλια αλλα λενε (οχι οτι τους πιστευω)...
Όχι δεν κατέβηκα γιατί είμαι ακόμα άρρωστος αλλά ημουν σε συνεχή επικοινωνία με κάτω και γενικά παρακολουθούσα. Ε η φάση ξεκίνησε με τους "Δεν πληρώνω" που πήγαν να περάσουν μπροστά από το ΠΑΜΕ. Η περιφρούρηση του ΠΑΜΕ άρχισε να τους κοπανάει και τότε άρχισε το πετρίδι. Μετά το ΠΑΜΕ προστάτευε την Βουλή μέχρι να κατέβουν οι μπάτσοι και μαζί να την πέσουν στην πλατεία, οι μεν από τον δρόμο προς σταδίου και οι δε μέσα στην πλατεία. Επίσης, επίσημα, οι ΚΚΕδες δώσανε όποιο άτομο πιάσανε στους μπάτσους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2170 στις: 20/10/11, 22:22 »
Δεν μπορουν να σε διωξουν απο την ΕΕ ετσι οπως ειναι τα πραγματα. Νομικα δεν γινεται.
Μονο αν εμεις θελησουμε να αποχωρησουμε και παλι θα εχουμε πολεμο ωστε αυτο να μην γινει.

Κανένας πόλεμος δεν θα γίνει Johnie! Μπορούμε άνετα να φύγουμε όποια στιγμή θέλουμε, αρκεί να πληρώσουμε τις ρήτρες, τις επιδοτήσεις που πέρναμε τόσον καιρό κλπ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι οι Γερμανοί, Γάλλοι και Βρετανοί φορολογούμενοι τα δίναν όλα αυτά ως ψυχικό και τώρα θα πουν: "Εντάξει ρε παιδιά, αν θέλετε να φύγετε ο δρόμος ανοιχτός, και ότι σας κεράσαμε μέχρι τώρα ας πάει στην ευχή χάριν της Ευρωπαϊκής και εργατικής αλληλεγύης. Φύγετε εσείς κι εμείς σας υποσχόμαστε ότι θα αγοράζουμε τα προϊόντα σας εις τον αιώνα τον άπαντα εφόσον είσαστε τόσο ασίκηδες και καραμπουζουκλήδες!"

Και για ποιάν Εθνική κυριαρχία συζητάμε? Ας μου την προσδιορίσει κάποιος διότι θα κουφαθώ μ' αυτά που ακούω!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2171 στις: 20/10/11, 22:45 »
Αλήτες Κνίτες ταγματασφαλίτες.

Ησουν Συνταγμα? Εγω δεν κατεβηκα σημερα, για πες τι εγινε, γιατι τα καναλια αλλα λενε (οχι οτι τους πιστευω)...
Όχι δεν κατέβηκα γιατί είμαι ακόμα άρρωστος αλλά ημουν σε συνεχή επικοινωνία με κάτω και γενικά παρακολουθούσα. Ε η φάση ξεκίνησε με τους "Δεν πληρώνω" που πήγαν να περάσουν μπροστά από το ΠΑΜΕ. Η περιφρούρηση του ΠΑΜΕ άρχισε να τους κοπανάει και τότε άρχισε το πετρίδι. Μετά το ΠΑΜΕ προστάτευε την Βουλή μέχρι να κατέβουν οι μπάτσοι και μαζί να την πέσουν στην πλατεία, οι μεν από τον δρόμο προς σταδίου και οι δε μέσα στην πλατεία. Επίσης, επίσημα, οι ΚΚΕδες δώσανε όποιο άτομο πιάσανε στους μπάτσους.

Και επειδή έτυχε το ΠΑΜΕ να έχει πιάσει το μέρος μπροστά στην βουλή, εσείς πετάγατε μολότωφ μέσα στον κόσμο;  :o Σας κόψανε την θέα;
Απορώ πως δεν έχει βρεθεί ακόμα κανένας τρελός με καραμπίνα να σκοτώσει 3-4 από σας. Όμως σε λίγο θα το δούμε και αυτό έτσι που πάει η κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2172 στις: 21/10/11, 00:13 »
Αλήτες Κνίτες ταγματασφαλίτες.

Ησουν Συνταγμα? Εγω δεν κατεβηκα σημερα, για πες τι εγινε, γιατι τα καναλια αλλα λενε (οχι οτι τους πιστευω)...
Όχι δεν κατέβηκα γιατί είμαι ακόμα άρρωστος αλλά ημουν σε συνεχή επικοινωνία με κάτω και γενικά παρακολουθούσα. Ε η φάση ξεκίνησε με τους "Δεν πληρώνω" που πήγαν να περάσουν μπροστά από το ΠΑΜΕ. Η περιφρούρηση του ΠΑΜΕ άρχισε να τους κοπανάει και τότε άρχισε το πετρίδι. Μετά το ΠΑΜΕ προστάτευε την Βουλή μέχρι να κατέβουν οι μπάτσοι και μαζί να την πέσουν στην πλατεία, οι μεν από τον δρόμο προς σταδίου και οι δε μέσα στην πλατεία. Επίσης, επίσημα, οι ΚΚΕδες δώσανε όποιο άτομο πιάσανε στους μπάτσους.

Και επειδή έτυχε το ΠΑΜΕ να έχει πιάσει το μέρος μπροστά στην βουλή, εσείς πετάγατε μολότωφ μέσα στον κόσμο;  :o Σας κόψανε την θέα;
Απορώ πως δεν έχει βρεθεί ακόμα κανένας τρελός με καραμπίνα να σκοτώσει 3-4 από σας. Όμως σε λίγο θα το δούμε και αυτό έτσι που πάει η κατάσταση.


Δεν κατέβηκε σου λέει ο άνθρωπος. Για το Θεό.


Έχω σιχαθεί να ακούω συγχαρητήρια για το ΠΑΜΕ. Γιατί; Επειδή έβαλε τους ανθρώπους του να κάνουν τους μπάτσους; Σε μία σύγκρουση δε φταίει μόνο ένας. Ντροπή για τους θερμόαιμους και των 2 πλευρών. Όταν μάλιστα ευθύνεται μια συγκεκριμένη πολιτική ηγεσία, η ευθύνη μεγαλώνει.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2173 στις: 21/10/11, 01:13 »
Και θρηνήσαμε και νεκρούς. Ντροπή πια.

@freemind "Ακούγεται" το σενάριο περί Ευρώπης δυο ταχυτήτων. Τα γνωστά μωρέ, Γαλλογερμανοαγγλο φάση να ναι αρχοντες και εξέχουσες προσωπικότητες κι εμείς στην καλύτερη το απολειφάδι που τρέχει να τους φτάσει.

Οπως το πε ο Darko (αυτός πρέπει να το πε) όσο το χρήμα είναι χρέος το σύστημα θα τείνει προς κατάρρευση. Ηδη είμαστε στα όρια.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2174 στις: 21/10/11, 01:42 »
monoxeira παλι εκτιθεσαι και κανεις σαν παιδακι με χαζοπαραδειγματα και βλακιουλες.
Καταρχην, οι περισσοτεροι (αν οχι ολοι) τοοοοσα χρονια απο την χουντα και μετα, δεν πληρωνανε διοδια (και μαλιστα σε δρομους που ποτε δεν φτιαχτηκαν);
Τοτε τοσα χρονια γιατι δεν ηταν καλα τα πραγματα και ειχαμε παλι χρεη (στους ιδιους πιστωτες τα περισσοτερα);
Δηλαδη κατα την γνωμη σου αν αυριο ο απλος λαος ξαναρχισει να πληρωνει εισιτηρια και διοδια, αν σταματησει να αγοραζει ακριβα (λεμε τωρα) προϊοντα και αν το γυρισει στην φασολαδα και το κρεμμυδι καθε μερα (και πολυ μας παει), ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;
Απλα λυσε μου αυτη την απορια που εχω απο τοτε που μπηκες και αρχισες να γραφεις αυτες τις σπαραξοκαρδιες "αυτοκριτικες" σου για λογαριασμο ολων μας:
Θα λυθει ετσι το προβλημα μας;
Αν η απαντηση σου ειναι ναι, θελω να μου την στηριξεις με επιχειρηματα.
Αν η απαντηση σου ειναι οχι, καταλαβαινεις ποσο ανουσια ειναι οσα γραφεις, οποτε απλα σταματα να ασχολεισαι με κατι για το οποιο προφανως δεν μπορεις να προσφερεις τιποτα περα απο το να υπενθυμιζεις ποσο φταιει ο καθενας για την καταντια (ασχετο αν διαρκως βγαζεις την ουριτσα σου απο εξω σε καθε ευκαιρια, παιζοντας το κι ολας "ταπεινος και ευγενης")

Papou μονομερη σταση πληρωμων σημαινει δεν πληρωνεις σε κανεναν τιποτα σαν κρατος, εξυπηρετεις μονο τις εσωτερικες σου αναγκες με δικο σου νομισμα το οποιο προφανως υποτιμας για να μπορεσεις να τυπωσεις κι αλλο κτλ κτλ. Εμεις δικο μας νομισμα δεν εχουμε, οποτε ετσι κι αλλιως αν φυγουμε (αποχωρησουμε) απο την ΕΕ, θα γυρισουμε σε μια νεα δραχμη (whatever) υποτιμιμενη η οποια θα χρησιμοποιειται εντος χωρας (μισθους, συνταξεις κτλ).
Το εξωτερικο χρεος το αρνεισαι εξ'ολοκληρου.
Θα μας πεταξουν εξω οι αγορες, κομμενες οι εισαγωγες κτλ για ενα χρονικο διαστημα και μετα απο ενα διαστημα (που θα εξαρτηθει και απο τις διεθνης εξελιξεις που θα προκαλεσει μια τετοια κινηση) και επειδη το μ***ι εχει μελι οπως λεει ο λαος, οι "επενδυτες" θα ξαναθελησουν να δανεισουν την Ελλαδα και αλλες χωρες, γιατι μονο αυτο ξερουν να κανουν για να βγαζουν ευκολα και ανεξοδα (συνηθως) χρηματα.
Βεβαια μπορει καποιος να θεωρει οτι θα εχουμε καλυτερης τυχης με το να μενουμε στην ΕΕ και να δουλευουμε για την υπολοιπη ζωη μας και την ζωη των παιδιων μας για χαλικια γιαχνι, μονο και μονο για να εχουμε να λεμε καποτε γυρω στο 2070: "ειδατε ρε; Οι Ελληνες ειναι μορτες και πλερωσανε τα χρωστουμενα" (ακομα θα χρωσταμε αλλα τοτε θα μας "εμπιστευονται") "και εχουμε καθαρο το κουτελο".
Εγω απο την αλλη θα προτιμουσα να γυρισουμε ΟΟΟΟΛΟΙ μαζι στην φτωχεια της οποιας δραχμης και να γινοταν επιτελους μια λαϊκη "εκκαθαριση" στο εσωτερικο της χωρας.
Ξερεις, απο μεγαλοεπιχειρηματιες, εφοπλιστες, καναλαρχες, διευθυνταδες, πολιτικους που κυβερνησανε τοσα χρονια (και οχι μονο), δικαστικους, στρατιωτικους κτλ...
Να μπουν φυλακη μερικοι, να κατασχεθουν ορισμενες περιουσιες και παραγωγικες μοναδες και να επιστραφουν στον λαο και μετα συζηταμε για την Ευρωπαϊκη προοπτικη και κατα ποσο μας ενδιαφερει μια οικονομικη ενωση ή μια πραγματικη ενωση.
Ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι ετσι οπως ηταν και ειναι η ΕΕ, ειναι πολυ καλυτερο να μην εισαι μελος αυτης.
Με ανταλλαγμα καθρεπτακια και χαντρες ειναι ντροπη να γινεσαι συνενοχος σε οικονομικα εγκληματα κατα των λαων του κοσμου, σε πολεμους κατα των λαων του κοσμου και γενικα να εισαι συνενοχος διατηρησης ενος σαπιου και βαθια ανηθικου παγκοσμιου χρηματοπιστωτικου δικακτορικου συστηματος.
Οσο δεν καταλαβαινουμε οτι ολα οσα γινονται ειναι απλα τακτικες για την συγκεντρωση εξουσιας σε οσο το δυνατον μικροτερα κεντρα (που ειναι και η ουσια μιας επιτυχημενης δικτακτοριας), τοσο πιο κοντα θα βρισκομαστε στην εδραιωση της.
Οποτε στην τελικη, το ερωτημα δεν ειναι αν πρεπει να φυγουμε απο την ΕΕ, αν πρεπει να μεινουμε στο € κτλ.
Η πραγματικη ερωτηση που ολοι πρεπει καποτε να κανουμε στους εαυτους μας, ειναι αν θελουμε να ημαστε ηθικοι η ανηθικοι.
Γιατι ο δρομος που ακολουθουμε τοσα χρονια, οπως και ο υπολοιπος κοσμος, ειναι αυτος της ανηθικοτητας.
Και ηταν παντα ετσι, αλλα καποια στιγμη αν θελουμε να λεμε οτι ως ειδος προοδευουμε, θα πρεπει επιτελους να σταματησουμε να κανουμε οτι δεν βλεπουμε τι γινεται γυρω μας.
Καποιος πρεπει καπου να το ξεκινησει αυτο και η ευκαιρια υπαρχει. Γιατι οχι εμεις λοιπον; Γιατι οχι εδω;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas