Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 452550 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2250 στις: 27/10/11, 12:52 »
Τι αγχος ειναι αυτο ρε παιδια με τα κουρεματα; Ποσο κοντα, ποσο μακρια... Και να πεις και να ειχαμε καμια δικια μας χαιτη. Την δανεικη περουκα μας ψαλιδιζουνε.

Είσαι στα καλά σου βρε Μονόχειρ? Ξέρεις τι λεφτά έχουν χάσει όσοι στοιχηματίσαν τώρα τελευταία "σίγουροι" για την πτώχευση και την έξοδο από την ΟΝΕ της Ελλάδας? Είναι πολλά τα λεφτά, Μονόχειρ!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2251 στις: 27/10/11, 13:31 »
γενικα η εκφραση περι ''κουρεματος'' σαν λεξη και μονο σηκωνει τρελη σατυρα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2252 στις: 29/10/11, 16:05 »
Garvin, η σάτιρα χρησιμοποιείται προληπτικά και όχι κοροϊδευτικά.

Μπορούσες να σατιρήσεις όταν λεγόντουσαν αυτά:
 http://forum.kithara.gr/index.php?topic=75391.msg590957#msg590957

θα μπορούσες να απαντήσεις κάπως έτσι:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=75391.msg591863#msg591863

ή όπως αλλιώς νόμιζες. Τώρα πια.... Τώρα πια οι ίδιοι που μας βρίζαν ως κλέφτες, λαμόγια και απατεώνες, και  έλεγαν ότι δεν μας αξίζει να έχουμε τίμια κυβέρνηση, έρχονται και μας λένε ότι θα είμαστε τίμιοι "πατριώτες" μόνο όταν τους ακολουθούμε στα όσα μας προτείνουν. Διότι αυτοί ξέρουν...

Αυτό είναι για σάτιρα Garvin!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2253 στις: 29/10/11, 17:46 »
Τα λέει όλα...

!
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2254 στις: 30/10/11, 00:43 »
Αυτές τις μέρες προετοιμάζονται στην Ιταλία νέα αυστηρά μέτρα λιτότητας.
Ήθελα να ήξερα πώς θα τα υποστηρίζουν οι εκεί νεοφιλελεύθεροι. Άραγε θα λένε κι αυτοί "δεν παράγουμε τίποτα (!)", ή ότι "έχουμε πολλούς δημοσίους υπαλλήλους". Ή αυτά βρήκαν πέραση μόνο εδώ;

Μέτρα λιτότητας νεοφιλελεύθερης φιλοσοφίας προωθούνται και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες (απλά σε μας στη χειρότερη μορφή). Η κυριότερη ένδειξη για να δούμε το δικό μας θέμα ως μέρος ενός γενικότερου συστημικού προβλήματος.

http://www.bbc.co.uk/news/10162176


ΥΓ http://en.wikipedia.org/wiki/Austerity_measures
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/11, 00:46 από Tempus »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2255 στις: 30/10/11, 11:58 »
Αυτές τις μέρες προετοιμάζονται στην Ιταλία νέα αυστηρά μέτρα λιτότητας.
Ήθελα να ήξερα πώς θα τα υποστηρίζουν οι εκεί νεοφιλελεύθεροι. Άραγε θα λένε κι αυτοί "δεν παράγουμε τίποτα (!)", ή ότι "έχουμε πολλούς δημοσίους υπαλλήλους". Ή αυτά βρήκαν πέραση μόνο εδώ;

Κατά την γνώμη μου το έργο έχει ήδη κάνει πρεμιέρα στην Ελλάδα. Η Ιταλία θ' ακολουθήσει το ίδιο σενάριο: α)Πίεση από τις "αγορές" με εξώθηση των επιτοκίων σε απογορευτικά επίπεδα για δανεισμό. β)Ανάδειξη της διαφθοράς. Ως γνωστόν η Ιταλία όπως όλες οι Μεσογειακές χώρες είναι φουλ στην διαφθορά. Θα βρεθούν λοιπόν κάποιοι καλοθελητές που θα αναδείξουν το πρόβλημα, θα το γενικεύεσουν και θα το προβάλλουν σε όλους τους Ιταλούς, "είμαστε κλέφτες, απατεώνες, αγύρτες κλπ" και θα τους εκβιάσουν με το δίλλημα: "Τι προτιμάτε? Να σας πηδάει η Ευρώπη με την αμυδρή ελπίδα να φτιάξουν τα πράγματα ή να σας παραδώσουμε στο σύστημά σας το οποίο σας πηδούσε σε καιρούς χαλαρότητας, οπότε φανταστείτε τι θα σας κάνει τώρα που σφίξαν οι κώλοι?"

Όταν βέβαια κλείσουν οι θέσεις θα πριμοδοτηθεί ο λαός να κάνει μια εξέγερση...

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2256 στις: 31/10/11, 23:18 »
ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ.ΣΩΘΗΚΑΜΕ 8)
(επιτελους δημοκρατια)

 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/11, 00:55 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2257 στις: 01/11/11, 07:39 »
Και βεβαια τωρα που δεν εχει καμια σημασια, πετανε και το χαρτι του δημοψηφισματος. Ετσι απο την μια καποιοι για αλλη μια φορα θσ το παιξουν Ποντιοι Πιλατοι, ενω ο λαος θα συνεχισει νσ εχει την ψευδαισθηση της "λαϊκης εντολης".
Τα ξερουν τα γραμματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/11, 08:06 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2258 στις: 01/11/11, 10:26 »
Και βεβαια τωρα που δεν εχει καμια σημασια, πετανε και το χαρτι του δημοψηφισματος. Ετσι απο την μισ κσποιοι γισ σλλη μισ φορσ θσ το πσιξουν Ποντιοι Πιλατοι, ενω ο λαος θα συνεχισει νσ εχει την ψευδαισθηση της "λαϊκης εντολης".
Τα ξερουν τα γραμματα...
Εγω νομιζω παντως οτι ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσαν να κανουν.Θετουν το ψευτοδιλλημα με τροπο ωστε να αποποιηθουν την ευθυνη και να τη χρεωθει ο λαος ο οποιος μηδενικο ρολο επαιξε ως τωρα.Λες ναι?Σε σοδομιζουμε με δικια σου ευθυνη πλεον για καμια 15αρια χρονια ακομα,λες οχι?Εμεις στα λεγαμε οτι εκει ειναι η αβυσσος αλλα εμεις δεν συμβαλλαμε σε αυτο-επεσες με δικια σου  ευθυνη.Φοβερη αυτη η λειτουργια των δημοψηφισματων.
Ειναι και ξεκαθαρη απαντηση σε οσους σκουζαν στις πλατειες και θα λυτρωνονταν με δημοψηφισματα..

Αγριοι καιροι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2259 στις: 01/11/11, 10:29 »
Γιατί δεν έχει καμμιά σημασία Johnie?

Οι αναδιαρθρώσεις χρέους απαιτούν την συμφωνία και των δύο πλευρών, των δανειστών και των δανειζομένων. Αν οι δανειζόμενοι δεν συμφωνούν δεν γίνεται καμμιά αναδιάρθρωση κι ας χτυπιόνται όσο θέλουν οι δανειστές!  ;D

Με την φτωχή και απλή μου οπτική, το βλέπω αντίθετα ως πεδίο δόξης λαμπρόν για όλους αυτούς που υπό την βεβαιότητα ότι δεν θα εισακουστούν οι λαϊκισμοί τους προτείναν ομολογία πτώχευσης και έξοδο από το Ευρώ. Εμπρός λοιπόν, να η ευκαιρία τους!

Άσε που σ' αυτήν την περίπτωση θα ενεργοποιηθούν και τα CDS!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2260 στις: 01/11/11, 15:25 »
Έχει σκεφτεί ο ΓΑΠ τι θα γίνει αν ο λαός δεν δώσει την "λαϊκή εντολή"? Σίγουρα είναι εκβιασμός αυτό το δημοψήφισμα καθότι ουδείς γνωρίζει τι θα γίνει σε περίπτωση που πούμε όχι και όλοι ξέρουν ότι βρισκόμαστε με το μαχαίρι στο λαιμό και το πιστόλι στον κρόταφο μπροστά από ένα γκρεμό και με ένα ρέμα πίσω.. Συνεπώς δεν είναι δύσκολο να πειστεί ο κόσμος να υπερψηφίσει στο δημοπψήφισμα. Αλλά τι θα γίνει αν πούμε όχι τελικά? Θα μας πει άραγε?

Επίσης θα ήθελα να σχολιάσω την προβοκατόρικη στάση των δημοσιογράφων που βροντοφωνάζουν στα κανάλια, τι νόημα έχει να πληρώσουμε τους φόρους που μας αναλογούν μέχρι το δημοψήφισμα αφού αν πούμε όχι τότε δεν περνάνε τα μέτρα και δεν θα έχει νόημα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2261 στις: 01/11/11, 15:58 »
Έχει σκεφτεί ο ΓΑΠ τι θα γίνει αν ο λαός δεν δώσει την "λαϊκή εντολή"?

και ηταν η πρώτη και μόνη φορά που <<έδωσε>>  μια πρόταση χωρίς να έχει ρωτήσει/ υπακούσει άλλους.
 
το χειρότερο δεν είναι πως αυτό έγινε κατά λάθος ή απλά δεν τους νοιάζει. Η κίνηση Κρίσης Ανωτάτων Αξιωματικών του ΓΕΣ είναι ακόμα τρομακτικότερη,καθώς δείχνει πως είναι προετοιμασμένοι για άσχημες καταστάσεις .     
 
Δημοσιογραφικό Ύφος mode_OFF
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2262 στις: 01/11/11, 16:39 »
Σήμερα ο "Γιωργάκης" έγινε Γιώργος, το παιδί έγινε άνδρας. Κίνηση σαχ-μάτ, μεγάλη κίνηση, τους άφησε όλους με το στόμα ανοιχτό, τους παρέλυσε, τους ξεβράκωσε.

Ας αποφασίσει λοιπόν ο λαός τι θέλει. Πορεία εντός του μηχανισμού υπό μακροχρόνια επιτήρηση, με προσχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων ή ανεξάρτητη πορεία, έξοδο από το ευρώ, ανατροπή όλων όσων ξέραμε; Καιρός να έρθουμε αντιμέτωποι με την πραγματικότητα. Όσοι φωνάζουν για εκλογές, ή φοβούνται να αναλάβουν τις ευθύνες τους ή είναι γαντζωμένοι στην καρέκλα και στο σύστημα. Είναι μεγάλες οι στιγμές, ιστορικές, είμαστε πολύ τυχεροί που τις ζούμε.

Ήρθε η ώρα να αποφασίσουμε επιτέλους για τη χώρα





« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/11, 16:42 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2263 στις: 01/11/11, 16:42 »
ΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΦΤΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ...............Χριστός Ανέστη! 0:)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2264 στις: 01/11/11, 16:51 »
Οι Έλληνες δυστυχώς τρέχουν την ίδια αυταπάτη με τους πολίτες πολλών Αραβικών χωρών κατά την οποία όλα τα δεινά που τραβάμε, οι κακουχίες, η κρίση, η ανασφάλεια οφείλονται σε συγκεκριμένους κακούς και "σατανικούς" τύπους. Λυπάμαι που ο μέσος Έλληνας σκέφτεται τόσο πρωτόγονα. Για αυτό είμαστε τόσο πίσω, για αυτό οι Ευρωπαίοι μας κοροιδεύουν για την γυφτιά μας, την κουτοπονηριά μας.

Το Ιράκ είχε τον Σαντάμ, η Λιβύη τον Καντάφι, η Ελλάδα...τον Παπανδρέου.

Λυπάμαι που είμαι νεοέλληνας.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2265 στις: 01/11/11, 17:32 »
Kαλα και εμεις λυπομαστε μην ανυσηχεις..Φανταζομαι Ιταλοι Γαλλοι και λοιποι ανεπτυγμενοι που γ**ωσταυριζουν αυτη τη στιγμη πασχουν απο το ιδιο συνδρομο με εμας και τους αραβες..

Τετοια χαρα ο Τζερμ

Και ενα κειμενακι επικηδιο απο τα αριστερα
Παράθεση
του Γαλαξιάρχη
Έριξε μία ακόμη βόμβα ο άνθρωπος, ο οποίος τείνει να καταστεί ο πιο καταστροφικός ηγεμόνας της σύγχρονης Ελλάδας. Μακριά από την πραγματικότητα, μακριά από τους ανθρώπους, μακριά από τους ίδιους του τους συνεργάτες και σε αποκλειστική επαφή -αν και συνήθως προβληματική- με το ταραγμένο Εγώ του. Τον είχα αδικήσει τον Γιώργο Παπανδρέου, αμφισβητώντας την ευφυία του. Δεν είναι χαζός. Aμετανόητα εγωπαθής είναι.
Αν ο ιστορικός του μέλλοντος θα προσπαθήσει να στριμώξει σε μία λέξη το χαρακτήρα όλων των πολιτικών ηγετών της νεότερης Ελλάδας, πολύ φοβάμαι ότι θα καταλήξει εύκολα στο “σπεκουλαδόροι“. Μία χώρα που αγάπησε τα τσιτάτα και κυβερνήθηκε από αυτά. Έξι δημοψηφίσματα τον περασμένο αιώνα όλα κι όλα. Τα τρία σε συνθήκες πλήρους πολιτικής αστάθειας και τα δύο από χούντα συνταγματαρχών. Πέντε στα έξι αφορούσαν την ύπαρξη του βασιλιά. Τηρώντας τις ιστορικές παραδόσεις, ο ΓΑΠ αποφάσισε να στήσει ένα ακόμη δημοψήφισμα παρωδία. Μία επιπλέον μανιερίστικη σπέκουλα πάνω σε ένα λαϊκό σώμα που ζορίζεται ακόμη και σήμερα να διεκδικήσει τις εξουσίες που πηγάζουν από την ελληνική (κατ’ επίφαση) αστική δημοκρατία.
 Φέρτο αν τολμάς Είναι αλήθεια ότι ο ΓΑΠ έπρεπε να πάει πριν το μνημόνιο σε εκλογές, γιατί αποφάσιζε μονομερώς να ξεσκίσει το συμβόλαιό του με το εκλογικό σώμα. Είναι αλήθεια ότι το ίδιο το μνημόνιο θα έπρεπε αρχικά να τεθεί σε δημοψήφισμα (σ.σ. τι να λέμε τώρα, αφού δεν έχει καν ψηφιστεί από το κοινοβούλιο). Είναι έγκυρη και η παρατήρηση ότι οι κάτοικοι της χώρας θα έπρεπε να έχουν κληθεί στις κάλπες όταν παίρνονταν οριστικές αποφάσεις για το μέλλον της χώρας, όπως η συμμετοχή στην ΕΕ και την ευρωζώνη. Αλήθεια και το ότι είναι τουλάχιστον εμπαιγμός να επικαλείσαι τη λαϊκή κυριαρχία στο τρίτο αποτυχημένο σχέδιο, μετά από δύο επίσης αποτυχημένα που αποφάσισες να εφαρμόσεις με τον τσαμπουκά σου. Γεγονός και το ότι ο Παπανδρέου είναι ένας ανελέητος αριβίστας που έχει διαλύσει ακόμη και εκείνους τους αστείους κανόνες της αστικής δημοκρατίας.
Μονίμως εξαπατημένοι και διαρκώς στο σκοτάδι, οι πολίτες καλούνται από αυτούς που τους εξαπάτησαν και τους κρατούσαν στο σκοτάδι, να ξαναγίνουν κυρίαρχοι. Δεν χρειάζεται να ειπωθούν πολλά για την ολοφάνερη σκοπιμότητα της αναγγελίας του δημοψηφίσματος (σ.σ. επιμένω στη λέξη “αναγγελία”, επειδή ο ΓΑΠ έχει αποδειχτεί ότι τηρεί τις τζογαδόρικες αρχές της φαμίλιας). Αντί λοιπόν να φωνάζουμε για “τρομοκρατικά διλήμματα” και να καταγγέλουμε τους “πολιτικούς τυχοδιωκτισμούς”, ας πούμε ξερά: «ΝΑΙ. Δεν σε φοβόμαστε εμείς. Εσύ να μας τρέμεις!»
 Απαιτούμε τώρα…
  • Σοβαρή, ξεκάθαρη και με όρους ισοτιμίας ενημέρωση του εκλογικού σώματος.
  • Πλήρες και δεσμευτικό σχέδιο κάθε κομματικού φορέα, συμπεριλαμβανομένου του ΠΑΣΟΚ, για το “μετά”.
  • Ψευτοδιλήμματα όπως “ευρώ ή δραχμή”, “μνημόνιο ή χάος” και “ΠΑΣΟΚ ή καταστροφή”, απαγορεύονται διά ροπάλου.
  • Αναλυτική ενημέρωση, μέρα προς μέρα, έγγραφο προς έγγραφο, για όλη την πορεία των διαπραγματεύσεων από πριν τις εκλογές του 2009 (βλ. ΔΝΤ) έως και σήμερα. Καμία συμφωνία και καμία συνομιλία, δεν κρύβεται πίσω από το “απόρρητο”.
  • Ανοικτό διάλογο χωρίς ταμπού. Δεν συζητάμε για νομισματικό σύστημα και γενικόλογες μεταρρυθμίσεις. Μόνο για συγκεκριμένα πολιτικά προγράμματα και μοντέλα παραγωγής. Τα κόμματα αναλαμβάνουν τις ευθύνες των επιλογών τους.
«Γιώργο Παπανδρέου,  αν έχεις τα κότσια να φέρεις ένα πραγματικό δημοψηφισματικό ερώτημα και να αποδεχτείς το αποτέλεσμά του, φέρτο»!
 Δεν έχουμε ψευδαισθήσεις Επειδή όμως δεν έχεις ούτε τα κότσια, ούτε το ανάστημα, ούτε το πολιτικό προσωπικό παρά μία δράκα επαγγελματιών απατεώνων, θα συνεχίσεις να μας βρίσκεις εκεί που πρέπει. Στο δρόμο. Και θα αναγκαστείς σύντομα να τα μαζέψεις και να φύγεις. Νύχτα ή μέρα, δεν έχει σημασία. Θλίβομαι όμως, γιατί πιθανότατα δεν θα λογοδοτήσεις ποτέ και θα καταλήξεις σε κάποια καρεκλίτσα διεθνούς οργανισμού να περιφέρεις το τιτανιαίο “Εγώ” σου.

http://wp.me/p1pa1c-dUq
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/11, 17:36 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2266 στις: 01/11/11, 19:05 »
και ηταν η πρώτη και μόνη φορά που <<έδωσε>>  μια πρόταση χωρίς να έχει ρωτήσει/ υπακούσει άλλους.


Xμ... είδες τι κάνει παρέα με την Μέρκελ? Η παλιά κομμουνιστική ντρίμπλα σε όλο της το μεγαλείο! Απρόβλεπτο? Ο Elrih το είχε προβλέψει...   http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83488.msg662589#msg662589

όπως και πολλοί άλλοι πιστεύω. Τυχαία ψηφίστηκε ο νόμος για το δημοψήφισμα τώρα τελευταία?

Κατά τα άλλα το δούλεμα από την Αριστερά συνεχίζεται. Θυμίζει το 1984, που λέει κι ο Johnie... Διότι μην μπορώντας να ελέγξει το κίνημα που η ίδια δημιούργησε, σχεδόν παρακαλάει το ΠΑΣΟΚ για δημοψήφισμα με το κλασσικό: "τράβα με κι εγώ θα κλαίω" φοβούμενη για πολύ χειρότερα αποτελέσματα από τον εξευτελισμό του να πάρει ένα συνολικό 20% στις επόμενες εκλογές εν μέσω κρίσης...


Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2267 στις: 01/11/11, 19:14 »
και ηταν η πρώτη και μόνη φορά που <<έδωσε>>  μια πρόταση χωρίς να έχει ρωτήσει/ υπακούσει άλλους.



Κατά τα άλλα το δούλεμα από την Αριστερά συνεχίζεται. Θυμίζει το 1984, που λέει κι ο Johnie... Διότι μην μπορώντας να ελέγξει το κίνημα που η ίδια δημιούργησε, σχεδόν παρακαλάει το ΠΑΣΟΚ για δημοψήφισμα με το κλασσικό: "τράβα με κι εγώ θα κλαίω" φοβούμενη για πολύ χειρότερα αποτελέσματα από τον εξευτελισμό του να πάρει ένα συνολικό 20% στις επόμενες εκλογές εν μέσω κρίσης...
Eχουμε καποιο λινκ?Δεν πειθομαι ετσι ευκολα :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2268 στις: 01/11/11, 19:26 »
Ετσι κι αλλιως πιστευω οτι ο Ελληνας θα κοτεψει και θα ψηφισει ναι τελικα...
Papou εσενα ο μονιμος προβληματισμος σου ειναι τι κανει η αριστερα που στο κατω κατω δεν εχει και την πλειοψηφια;
Ειναι σαν αυτο που λεμε "εδω ο κοσμος καιγεται και το μ**ι χτενιζεται" ετσι;
Οχι οτι δεν εχεις δικιο σε καποια πραγματα, απλα δεν καταλαβαινω τις εμμονες...
Κανεις σαν να προσπαθεις να δικαιολογησεις τον εαυτο σου για οσους ψηφιζες τοσα χρονια, με το να λες "και αυτοι τα ιδια σκατα ειναι".
Και λοιπον; Ακομα κι αν ειναι ετσι οπως τα λες, εσυ γιατι ψηφιζες καποιον απο ολους αυτους;
Προφανως γιατι ειχες καποια συμφεροντα ή γιατι συμφωνουσες με την οποια πολιτικη τους.
Δεν θα ασχοληθω με τα πιθανα συμφεροντα που μπορει να ειχες, αλλα σιγουρα φαινεται οτι εισαι ανθρωπος που καταλαβαινει απο πολιτικη και απο παιχνιδακια. Αρα ηξερες και ποια πολιτικη υποστηριζες, η οποια τελικα μας οδηγησε εδω που μας οδηγησε. Δεν εισαι απο αυτους που ψηφιζανε οπαδικα ετσι δεν ειναι; Τουλαχιστον τα γραφομενα σου δειχνουν ανθρωπο με συγκροτηση και σκεψη, αρα πιστευω οτι δεν εισαι απλα οπαδος ενος κομματος. Αν συμφωνεις με την πολιτικη του το στηριζεις ομως. Και αυτο εκανες τοσα χρονια. Τωρα που απετυχε λοιπον η πολιτικη που υποστηριζες, αντι να αναλαβεις τις ευθυνες σου, προσπαθεις να τις μοιραστεις με ολους τους υπολοιπους, μιας και "ολοι σκατα ειναι".
Δεν ξερω γιατι, αλλα εμενα αυτο μου βγαζει μια μικροτητα και δυστυχως με κανει και μενα να φερομαι αντιστοιχα με το να σου επισημαινω τα αυτονοητα.
Καλυτερα να ριξεις μερικα μπινελικια στο εαυτο σου και να κανεις την αυτοκριτικη σου, παρα να προσπαθεις να βρεις λαθη στους αλλους για να δικαιολογεις τα αδικαιολογητα.
Τεσπα, μεγαλος ανθρωπος εισαι, οτι σε φωτισει κανε...
Αν γινει δημοψηφισμα η δικη μου ψηφος θα ναι να παρουν τον πουλο ολοι τους.
Ο καθενας κανεις ομως αυτο που νομιζει... 
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2269 στις: 01/11/11, 19:54 »
Μη χαλάτε σάλιο. Δεν θα φτάσουμε σε δημοψήφισμα...Τη κυβέρνηση τη ρίχνουν τη Παρασκευή και πάμε για εκλογές.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2270 στις: 01/11/11, 19:56 »
Γιατι την Παρασκευη?! Μεχρι τοτε θα εχουμε τον Βενιζελο στο νοσοκομειο? :p
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2271 στις: 01/11/11, 20:43 »
Friday is the day! FREEDAY!

 

T.G.I=Thank god it's Friday... και πολύ άντεξε ο ΓΑΠ

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2272 στις: 01/11/11, 22:25 »
Λετε, λετε, λετε, αλλα για το ουσιαστικο θεμα δε βλεπω κουβεντα. Πεσει-δεν πεσει η κυβεερνηση, γινει-δε γινει το δημοψηφισμα, εξοδος ή οχι απο το ευρω, τι σκατα γινεται την επομενη μερα? Πλανο υπαρχει? Οι λακαμαδες οι πολιτικοι τρωγονται ακομα και τωρα για τις καρεκλες, ειναι ολοφανερο οτι αυτο ειναι το θεμα που τους "καιει"...με εμας τι γινεται?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2273 στις: 02/11/11, 00:33 »
Μα βρε Johnie, νομίζω ότι είναι απολύτως εμφανείς οι λόγοι της "εμμονής" μου με την αριστερά. Διότι έχω αριστερό ιδεολογικό υπόβαθρο και επιθυμώ πριν πεθάνω να δω μια Αριστερά με αριστερή ιδεολογία!

Όσον αφορά το δημοψήφισμα:
http://www.bloomberg.com/news/2011-11-01/u-s-stock-index-futures-drop-on-china-manufacturing-data-europe-concern.html

http://www.bloomberg.com/news/2011-11-01/merkel-sarkozy-press-greece-to-stick-to-bailout.html 

χαμός!
Ο Μπερλουσκόνι έτρεξε αμέσως να πάρει μέτρα λιτότητας, τα Γερμανικά ομόλογα ανεβαίνουν, τα Γαλλικά πέφτουν, τα Ελληνικά έχουν φτάσει στο 28% της ονομαστικής αξίας (συμφέρει ν' αγοράσετε ακόμα και με 50% κούρεμα) η Ευρώπη φυλλοροεί, οι τράπεζες τα έπαιξαν, το Ευρώ πέφτει, οι οίκοι αξιολόγησης ούτε που τολμούν να υποβαθμίσουν την Ελλάδα παρόλο που φοβούνται για πτώχευση.
Κι όλα αυτά απλά με μια δήλωση δημοψηφίσματος!

Τέλος πάντων, λόγω του ότι τα πολιτικά παιχνίδια που παίζονται σε διεθνές επίπεδο πολλοί από εμάς ούτε καν τα μυριζόμαστε καλό είναι να κρατάμε και μια πισινή διότι μπορεί να βρεθούμε εκτεθειμένοι.

Θέλω δημοσίως να συγχαρώ τον Πρωθυπουργό, έδειξε ότι έχει κότσια και ότι έχει την ικανότητα να παίρνει αποφάσεις που χαρακτηρίζουν μια προσωπικότητα ως ηγετική. Ανεξάρτητα με το πιο θα είναι το αποτέλεσμα του παιχνιδιού ήταν μια πάρα πολύ καλή μπλόφα! Μεγαλοφυής θα μπορούσα να πω!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2274 στις: 02/11/11, 01:24 »
Χρειαστηκε 2 χρονια για να βγαλει...τον ηγετη που κρυβει μεσα του; Κριμα η λιτοτητα δηλαδη, αφου ειχαμε τη νικη στο τσεπακι :Ρ
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas