Αποστολέας Θέμα: Σεμινάριο Ηλεκτρικού Μπάσου με τον Stuart Hamm στην Καβάλα  (Αναγνώστηκε 6029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tagima

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Mr.Ibanezakias
    • Προφίλ
Σεμινάριο Ηλεκτρικού Μπάσου με τον αμερικανό μπασίστα Stuart Hamm στην Καβάλα στις 11/11/07...

www.stuarthamm.net
www.myspace.com/stuartbasshamm

www.nemesisguitarschool.com
http://www.myspace.com/kostasparaskevasprojectnemesis


     

                                 ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΜΠΑΣΟΥ ME TON STUART HAMM

  Ο Stuart Hamm γεννήθηκε στη Νέα Ορλεάνη των Ηνωμένων Πολιτειών από μουσική οικογένεια όπου ο πατέρας του ήταν μουσικολόγος, η μητέρα του τραγουδίστρια της όπερας, και ο αδερφός του ένας απ’ τους καλύτερους Αμερικανούς μουσικούς στα Ινδιάνικα παραδοσιακά όργανα. Μεγάλωσε όμως στο Ιλλινόις όπου και σπούδασε μπάσο και πιάνο από μικρή ηλικία. Στα εφηβικά του χρόνια επιλέχτηκε ως μέλος της All State Band (συγκρότημα απ’ όλα τα σχολεία της πολιτείας) με την αρωγή του Berclee College της Βοστώνης, απ’ το οποίο αργότερα έλαβε την ανώτερη διάκριση των Berclee College το βραβείο Alumni.
  Σήμερα ο  Stuart Hamm θεωρείται ένας απ’ τους πιο καινοτόμους και με μεγάλη επιρροή προς τους νέους μουσικούς μπασίστας μέσα στη μουσική βιομηχανία. Έχει ανακαθορίσει το παίξιμο του μπάσου εισάγοντας με μεγάλη επιτυχία καινούργιες τεχνικές στο ηλεκτρικό μπάσο με χαρακτηριστικότερη αυτή του “two-hand taping chords and harmonics” κατά την οποία παίζει και με τα δυο χέρια πάνω στην ταστιέρα συγχορδίες και μελωδία ταυτόχρονα.
    Μέσα στην πολύχρονη καριέρα του με τις πολλές δισκογραφικές δουλειές και τις αμέτρητες live εμφανίσεις έχει συνεργαστεί με μουσικούς τεράστιας κλάσης με πιο γνωστές τις συνεργασίες του με τους μύθους της σύγχρονης ηλεκτρικής κιθάρας Joe Satriani και Steve Vai. Έχει συνεργαστεί ακόμα με τους Frank Cambale (Chick Corea), Eric Johnson, Richie Kotzen, Steve Smith (Jorney) και πολλούς άλλους. Επίσης ήταν ο δημιουργός του Βx3 (3 Bassists), κάτι ανάλογο με το G3 (3 Guitarists), όπου μαζί με τους μπασίστες  Billy Sheehan Jeff Berlin δώσανε το δικό τους σόου μπάσου σε περιοδεία που πραγματοποιήσανε.
    Έχει ψηφιστεί ως καλύτερος Rock μπασίστας δυο συνεχόμενες χρονιές (1991-92) και ως καλύτερος Jazz μπασίστας για τρεις συνεχόμενες χρονιές (1990-93) και είναι ο μοναδικός που έχει καταφέρει κάτι τέτοιο τις ίδιες χρονιές σε δυο διαφορετικές κατηγορίες. Θεωρείται όμως και ένας απ’ τους καλύτερους δασκάλους  με πολλά σεμινάρια σε μεγάλες μουσικές σχολές σε όλο τον κόσμο και πολλά άρθρα διδασκαλίας σε σχετικά περιοδικά και βιβλία.
     Πρέπει να σημειωθεί επίσης πως μεγάλες εταιρίες κατασκευής μουσικών οργάνων και μουσικού εξοπλισμού έχουν κατασκευάσει όργανα με το όνομα του (signature model) ένδειξη του πόσο σημαντικός μουσικός είναι γενικότερα.


   O Stuart Hamm θα βρίσκεται στην πόλη της Καβάλας την Κυριακή 11 Νοεμβρίου, όπου και θα δώσει σεμινάριο ηλεκτρικού μπάσου για λογαριασμό της σχολής Κιθάρας του Κώστα Παρασκευά, και παράλληλα θα κάνει και επίδειξη τεχνικών και παιξίματος πάνω στο μπάσο. Το σεμινάριο θα γίνει στο Live Club “ Νησί ” στις 20:30 η ώρα. Για συμμετοχή στο σεμινάριο μπορείτε να απευθυνθείτε στα τηλέφωνα της σχολής Κιθάρας  2510229757 και 6944768068.  Επίσης μπορείτε να επισκεφθείτε το Website της σχολής στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.nemesisguitarschool.com


« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/07, 13:05 από Tagima »
Life Its running, don't dance too fast
Just catch the rythm, and follow it with your heart

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
ω ρε παιδι....ας το βιντεοσκοπησει καποιος...να το δούμε και οι υπόλοιποι.....πλeaaaaasssssseee
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Glen Hughes στα Γιαννενα, Stu Hamm στην Καβαλα... και κατω απο το αυλακι τιποτα...  :( Κλαρινα και παλι κλαρινα!!! Που παει πια αυτη η Πελοποννησος;;;;;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Οοοοοοοοοοχι ρε παιδια..φερτε τον Stu και στην Αθηνα!Ελεος! :'(
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Δεν εχει ανακοινωθει τιποτα για Αθηνα?

Αποσυνδεδεμένος Tagima

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Mr.Ibanezakias
    • Προφίλ
Δεν νομιζώ να είναι Αθήνα... Αν ήταν να έρθει θα το γνώριζα σίγουρα... για οτι πληροφορίες θέλετε είμαι εδώ...
Life Its running, don't dance too fast
Just catch the rythm, and follow it with your heart

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Φερτε τον Αθηνα ρε παιδιααααααααα που λεφτα για καβαλα? :-X
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Tagima

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Mr.Ibanezakias
    • Προφίλ
Η τιμή της πρόσκλησης είναι 15 ευρώ... ξέχασα να το αναφέρω!
Life Its running, don't dance too fast
Just catch the rythm, and follow it with your heart

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
παρολο που τον γουσταρω απιστευτα και παρολο που ειμαι κοντα (θεσσαλονικη) δεν θα παω. γιατι θα παω στην συναυλια του φακανα εδω θεσσαλονικη με τον mike stern. οποιος παει παρακληση να ανεβασει κανενα βιντεο
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παρολο που τον γουσταρω απιστευτα και παρολο που ειμαι κοντα (θεσσαλονικη) δεν θα παω. γιατι θα παω στην συναυλια του φακανα εδω θεσσαλονικη με τον mike stern. οποιος παει παρακληση να ανεβασει κανενα βιντεο

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το σεμινάριο του Hamm είναι κατά πολύ σπουδαιότερο της συναυλίας του Φακανά, τον οποίον έχουμε πολύ συχνά την ευκαιρία να δούμε επί σκηνής (αν και στη συγκεκριμένη εμφάνιση θα είναι και οι Stern και Franceschini). Αν έπαιζε το group του Stern με Dennis Chambers και Anthony Jackson, θα το καταλάβαινα... Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πάντως, εγώ θα προτιμήσω χωρίς σκέψη το σεμινάριο (αν και κάποιες υποχρεώσεις ίσως με εμποδίσουν :( - ελπίζω όχι). Τα παραπάνω είναι απλώς η άποψή μου, φυσικά, αφού δεν έχουμε όλοι τις ίδιες προτιμήσεις και προτεραιότητες. :)
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
KJP να σε πω την αληθεια δεν ξερω και αγγλικα. αυτος ειναι ενας απο τους κυριους λογους που δεν θα παω αλλα και το οτι εχω μαθημα δευτερα και πρεπει να ειμαι διαβασμενος. αν ηταν εδω θεσ/νικη σιγουρα θα πηγαινα
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Tagima

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Mr.Ibanezakias
    • Προφίλ
Όπως σε κάθε σεμινάριο που διοργανώνεται από τον Κώστα Παρασκεύα έτσι και σε αυτό θα υπάρχει διερμηνέας και φύσικά θα είναι μπασίστας...
Life Its running, don't dance too fast
Just catch the rythm, and follow it with your heart

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ ωραία η εκδήλωση, αν και το να έχεις τον μεγάλο Stu Hamm σε πανελλαδική αποκλειστικότητα στην Καβάλα ήταν λίγο σουρεαλιστικό. ;D Δεν ήταν ακριβώς σεμινάριο, αφού δεν υπήρχε κάποια θεματολογία ή κάποιος εκπαιδευτικός συντονισμός εκ μέρους του. Ο Stu βγήκε και έπαιξε αρκετά κομμάτια με solo μπάσο καρφί, χωρίς λούπες, εφέ ή backing tracks, όπως τα "Count Zero", "Country Music (A Night In Hell)", "Nostalgia", "Terminal Beach", "Moonlight Sonata", "Flow My Tears", "Te Extrano" και άλλα που πιθανώς να ξεχνώ, ενώ έπαιξε το "Outbound" και ένα άλλο κομμάτι με έναν τοπικό drummer και τον Κώστα Παρασκευά στην κιθάρα. Για κάθε κομμάτι μάς έλεγε και μία αντίστοιχη πολύ ωραία/ενδιαφέρουσα/διασκεδαστική ιστορία, αν και οι διερμηνείες του Κώστα Παρασκευά απείχαν αρκετά νοηματικά από τα λεγόμενα του Stu. Ύστερα από το μουσικό μέρος, ο Stu δέχτηκε κάποιες ερωτήσεις από τους παρευρισκόμενους, ενώ στο τέλος μοίρασε αβέρτα αυτόγραφα και βγήκε φωτογραφίες με όσους επιθυμούσαν.

Στα παραλειπόμενα είναι η άγνοια του διερμηνέος (επαγγελματίας μουσικός) προς σπουδαία ονόματα, που ανέφερε ο Stu Hamm, όπως Weather Report, Jean-Luc Ponty, Ástor Piazzolla και τα οποία φάνηκε να αγνοεί, πιθανώς δίνοντας την εντύπωση στον Stu Hamm ότι ήρθε κάπου στον Τρίτο Κόσμο. Αν το δούμε με καλή καρδιά, πάντως, θα το χαρακηρίσω με μία λέξη: cult. Ήταν και αυτό μέρος της σουρεαλιστικής άποψης του όλου εγχειρήματος. Πέρα από αυτά, ο ευγενικότατος και θερμότατος Παρασκευάς αξίζει ένα μεγάλο "μπράβο" για την εκδήλωση, την συμπεριφορά και την παρουσία του και φυσικά για την πρωτοβουλία της διοργάνωσης. Και εις άλλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/07, 10:08 από KJP »
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Tagima

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Mr.Ibanezakias
    • Προφίλ
Η συγκεκριμένη άποψη κατατέθηκε από τον ίδιο τον Κώστα Παρασκευά...

"Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι η κριτική πάντα κάνει καλό στους λογικά σκεπτόμενους ανθρώπους με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο από που και αν προέρχεται. Η κριτική του KJP ταιριάζει σε μια λαϊκή παροιμία η οποία λέει <<να σε κάψω γιάννη να σε αλείψω λάδι>> :) Θα ήθελα λοιπόν να γνωστοποιήσω στον φίλο μας, χωρίς προς θέου καμία διάθεση αντιπαράθεσης, κάποια παρελκόμενα τα οποία ο κόσμος όπως γίνεται τις περισσοτερές φορές δεν μπορεί να γνωρίζει. Είχε ζητηθεί απο τον Stuart Hamm πριν έρθει στην Καβάλα κάποιο διδακτικό υλικό το οποίο θα τυπωνόταν και θα μοιραζότανε στους παρευρισκόμενους κατί το οποίο δεν έγινε. Ζητήθηκε ακόμα τη μεταφραση να την κάνει καποιός δασκαλος μπάσσου με γνώση αγγλικών κάτι το οποίο δεν δέχτηκε ο Stu για τους δικούς του (?) λόγους. Η βαριά αμερικάνικη, προς εμένα, προφορά του συνεβάλε κάποιες φορές στην παράλειψη η παρερμήνευση των λεγομενών του. Επίσης θα ήθελα να τονίσω πως όταν διατέθηκε χρόνος για ερωτήσεις πάλι με πρωτοβουλία του Stu διέκοπηκε αυτή η διαδικάσια κατί που έγινε διακριτικά και με νόημα προς εμένα. Να με συγχωρέσει λοιπόν ο φίλος για την άγνοια μου προς μερικούς καλλιτέχνες που αυτος γνωρίζει και εγώ όχι, από την στιγμή που κατάλαβε τον λόγο προς την αναφορά τους πιστεύω πως έστω και έτσι είναι κερδισμενος. Και για να κλείσουμε θέλω να ευχαριστήσω όλους αυτους που παραβρέθηκαν στο clinic του Stuart Hamm και να πω  ότι δυστηχώς τα clinics δεν είναι πάντα όπως τα επιθυμεί ο διοργανωτής αλλά όπως τα κατευθύνει ο εκάστοτε καλλιτέχνης.

Φιλικά,
Κώστας Παρασκευάς"
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/07, 21:14 από Tagima »
Life Its running, don't dance too fast
Just catch the rythm, and follow it with your heart

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
14065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/07, 10:30
από Tagima
6 Απαντήσεις
5160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/07, 02:20
από ScullShot
4 Απαντήσεις
3032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 16:27
από Stergios Kourou
3 Απαντήσεις
3214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 16:11
από Tagima
0 Απαντήσεις
5260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 22:53
από KJP
8 Απαντήσεις
6125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 15:06
από fotini17n
0 Απαντήσεις
2551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 19:30
από Tagima
1 Απαντήσεις
3267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/11, 15:08
από Tagima
0 Απαντήσεις
1963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 12:51
από DOMENIKIOTIS
28 Απαντήσεις
16355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/17, 07:21
από saved