Αποστολέας Θέμα: Νέος στον χώρο  (Αναγνώστηκε 4139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος volrath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Νέος στον χώρο
« στις: 17/02/17, 09:00 »
Καλημέρα σε όλους!

Νέος στο χώρο. Πολύ νέος (όχι ηλικιακά :p).
Χαμός στο forum, πρέπει να αρχίσω να το μελετάω σιγά σιγά.


Θέλω να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα για να κάνω τα πρώτα μου βήματα. Για τον χαβαλέ κυρίως, να γρατζουνάω και ό,τι βγει. Άσχετος εντελώς, πληροφοριακά.


Ποια η γνώμη σας για κάτι τέτοιο;
http://www.e-shop.gr/ilektriki-kithara-gewapure-vgs-rc-100-guitar-pack-black-enisxytis-p-MSC.000044

Από που θα προτείνατε να ξεκινήσω; Κάποιο κανάλι youtube ή κάποιο βιβλίο ίσως; Ενδιαφέρομαι κυρίως για rock & metal καταστάσεις και -επαναλαμβάνω- είμαι τελείως άσχετος.


Ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλώς σας βρήκα! \m/

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέος στον χώρο
« Απάντηση #1 στις: 17/02/17, 09:46 »
Καλημερα.Θα σε βοηθησουν εδω τα παιδια που παιζουν κιθαρα (εγω παιζω μπασο) αλλα μαλλον δεν σου κανει αυτος ο τυπος κιθαρας.
Απαντω μονο και μονο για την μαρκα.
Εχω μπασο vgs,της φθηνης σειρας και ειμαι απολητα ευχαριστιμενος.Καποτε σκεφτικα να του αναβαθμισω τους μαγνητες,αλλα δεν το εκανα.
Εν παση περιπτωση,εχει ζησει εναν γολγοθα στα χερια μου,και δεν μου εχει δωσει υην παραμικρη αφορμη για να το αλλαξω(το πηρα το 2011).
Οπως και να εχει,περιμενε τους κιθαριστες εδω να σε κατατοπισουν
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος στον χώρο
« Απάντηση #2 στις: 17/02/17, 11:31 »
Γενικα θα ηθελες να μας πεις τι budget διαθετεις και γενικα εχεις υπολογισει και το κοστος του ενισχυτη η εχεις ηδη ;
Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να ξεκινησεις με εναν δασκαλο,θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο απο οτι θα μαθαινες μονος σου.Απο την αλλη για να ξεκινησεις μονος σου,θα χρειαστεις αρκετο πεισμα και υπομονη,ενω το motivation του δασκαλου πιστευω θα σε εμψυχωσει πολυ περισσοτερο στο παιξιμο σου.Οχι οτι ειναι κακο να ξεκινησεις μονος σου απο βιντεο και βιβλια,και εγω ετσι ειχα ξεκινησει απλα οι περισσοτεροι μολις ξεκινανε τα παρατανε ευκολα λογω της λαθος προσεγγισης του οργανου.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/17, 11:38 από OhClockMan »
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος volrath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νέος στον χώρο
« Απάντηση #3 στις: 17/02/17, 11:49 »
Γενικα θα ηθελες να μας πεις τι budget διαθετεις και γενικα εχεις υπολογισει και το κοστος του ενισχυτη η εχεις ηδη ;
Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να ξεκινησεις με εναν δασκαλο,θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο απο οτι θα μαθαινες μονος σου.Απο την αλλη για να ξεκινησεις μονος σου,θα χρειαστεις αρκετο πεισμα και υπομονη,ενω το motivation του δασκαλου πιστευω θα σε εμψυχωσει πολυ περισσοτερο στο παιξιμο σου.Οχι οτι ειναι κακο να ξεκινησεις μονος σου απο βιντεο και βιβλια,και εγω ετσι ειχα ξεκινησει απλα οι περισσοτεροι μολις ξεκινανε τα παρατανε ευκολα λογω της λαθος προσεγγισης του οργανου.


Μάλλον δεν έκανες click στο link που έβαλα γιατί το πακετάκι περιλαμβάνει και ενισχυτή. Σε καταστήματα εξωτερικού βλέπω πολύ καλές κριτικές για το συγκεκριμένο πακέτο, πάντα όσο αφορά νέους στο χώρο. ;)

Δε θέλω να μπλέξω με δασκάλους κλπ, θέλω να το κάνω με τους δικούς μου χρόνους και ρυθμούς. Έχω και πολλούς φίλους που ασχολούνται και σίγουρα θα μου δείξουν κάποια βασικά πράγματα. Θα αρπάξω γνώσεις και από εκεί. Θα με βοηθούσε πάντως αν έχετε κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο ή youtube κανάλι να προτείνετε. :)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέος στον χώρο
« Απάντηση #4 στις: 17/02/17, 12:02 »
Καποτε μου ειχε πει ενα παιδι που παιζει σπεσιαλ κιθαρα "αν δεν εχεις ιντερνετ,δεν μαθαινεις κιθαρα)
Ομως οταν ξεκινησα το μπασο,καταλαβα πως δεν παει ετσι.Εξαρτατε τι θες να πετυχεις.Τοτε ηθελα να παιζω σε μπαντα.Πρωτα εκανα μπ;ντα και μετα αγορασα μπασο.Σε 2 μηνες παιζαμαι 15 τραγουδια σε πολυ καλο επιπεδο.στους 9 μηνες παιξαμε live.Αν θες κινητρο,βρες μπαντα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Νέος στον χώρο
« Απάντηση #5 στις: 17/02/17, 12:12 »
[Θα με βοηθούσε πάντως αν έχετε κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο ή youtube κανάλι να προτείνετε. :)

για μαθήματα:
https://www.justinguitar.com/

όσο για το πακέτο κιθάρας ενισχυτή μπορείς να βρεις καλύτερο στις αγγελίες (kithara, noiz , facebook κτλ) σε μεταχειρισμένα

καλωσήρθες στο φόρουμ και καλή αρχή στην κιθάρα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος volrath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νέος στον χώρο
« Απάντηση #6 στις: 17/02/17, 13:15 »
Ευχαριστώ για τις προτάσεις! :)

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέος στον χώρο
« Απάντηση #7 στις: 17/02/17, 19:19 »
Από κιθάρα πάρε καλύτερα καμιά squier αν σ' αρέσουν οι Στρατ ή καμιά classic Vibe μεταχειρισμενη
αν είναι στο budget σου...
Από ενισχυτή πάρε κανα μοντελινκ μέχρι 20w μεταχειρισμένο π.χ vox,roland cube, fender mustang κλπ.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
19564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/09, 17:33
από Yezdan
3 Απαντήσεις
3255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:50
από taxfreesax
66 Απαντήσεις
17595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/09, 18:57
από master of puppets
12 Απαντήσεις
56601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/16, 13:47
από saved
0 Απαντήσεις
1335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/11, 14:37
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 14:14
από elechrista
43 Απαντήσεις
11994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/12, 20:44
από tech21man
13 Απαντήσεις
12652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/13, 18:13
από htsopelas
6 Απαντήσεις
7891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/14, 10:36
από Master1977
0 Απαντήσεις
2096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/17, 17:50
από paokz