Αποστολέας Θέμα: Ποιο βιβλίο για έντεχνα τραγούδια.  (Αναγνώστηκε 6474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joe_dalton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
    Γεια σας
 
Είμαι αρχάριος.  Μαθαίνω περίπου ένα μήνα μόνος μου πάνω σε ακουστική.
 
Έχω ένα ξενόγλωσσο  βιβλίο με DVD με το οποίο  μαθαίνω τα πρώτα μου ακόρντα. Είναι απλό αλλά είμαι ικανοποιημένος με την δομή  και το σύστημα διδασκαλίας του βιβλίου.
 
Ενδιαφέρομαι για  ελληνικά έντεχνα τραγούδια.
 
Θέλω να ρωτήσω εάν  κατά την γνώμη σας υπάρχουν κάποια καλά βιβλία τα οποία μπορείτε να μου συστήσετε  ή δεν έχει νόημα η αγορά βιβλίου και ότι υπάρχει στο βιβλίου το βρίσκω και στο kithara.

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Ποιο βιβλίο για έντεχνα τραγούδια.
« Απάντηση #1 στις: 23/12/10, 00:14 »
Γνώμη μου, με το υλικό που υπάρχει στο ίντερνετ πλέον δεν υπάρχει λόγος να πάρεις βιβλίο, πόσο μάλλον αν δε θες κάτι πολύ πολύ εξειδικευμένο. Υπάρχουν εξαιρέσεις πολύ καλών dvd ή βιβλίων αλλά αμφιβάλλω για το κατά πόσο αυτά δεν αναπληρώνονται από το ίντερνετ (δωρεάν πάντα).

Με το αρχείο του kithara, και κάποια απλά tutorials που βρίσκεις με ένα search για συγχορδίες αλλά και πιο προχωρημένη θεωρία, θα είσαι jet πιστεύω. 

Εκεί που μάλλον ξεχωρίζουν τα καλά βιβλία, είναι ότι -κάποια- γράφονται από καθηγητές, όχι με την έννοια ότι απλά ξέρουν, αλλά έχουν και δοκιμασμένη-αποτελεσματική μέθοδο για να μάθεις.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ποιο βιβλίο για έντεχνα τραγούδια.
« Απάντηση #2 στις: 23/12/10, 00:30 »

Χμ....η βασική διαφορά στα βιβλία είναι ότι έχουν και παρτιτούρες.....εγώ τουλάχιστον έχω ένα που μου έκαναν δώρο...απο εκδόσεις ΝΑΚΑ...και εκτός από τις συγχορδίες...έχεις και παρτιτούρες κανονικάτα, ξεχωριστά για πλήκτρα, ξεχωριστά για κιθάρα....


Αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν σε ενδιαφέρουν οι παρτιτούρες (διορθωσέ με αν κάνω λάθος)...οπότε πιστεύω πως με το kithara.vu θα είσαι καλυμένος.... ;)

Αποσυνδεδεμένος joe_dalton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ποιο βιβλίο για έντεχνα τραγούδια.
« Απάντηση #3 στις: 23/12/10, 09:06 »
Οπως σας είπα είμαι καινούργιος στον χώρο και μαθαινω με ξενογλωσω βιβλίο ακόρντα.
Συγχορδίες είναι μια άλλη λέξη για ακόρτνα;
Εαν είναι ετσι βλέπω οτι υπάρχει διαφορά με τα ελληνικά. Εγω μαθαίνω ακόρντα οπως π.χ. D-Dur,A7,Em,E7, G-Dur, A-moll, C-Dur κλπ. στα ελληνικά βλέπω ότι υπαρχει αλλη είδους επεξήγηση οπως ρε-φα-λα, ντο-μι-σολ κ.λπ. οπως και οι ονομασίες των χωρδών διαφέρουν, στα ξένα είναι Ε, Α, D, G,B,E και στα ελληνικά τις ονομάζουμε ντο-μι κλπ.Άντε να βγάλω ακρη. ???

Στο kithara.vu βρίσκω το παρακάτω τραγούδι π.χ. http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTA5NTQyNTE1 βλέπω τα ακόρντα αλλά πως θα καταλάβω πως παίζεται; Υπάρχει τροπος;

Στο βιβλιο που μαθαίνω εκτός απο το βιντεο εχω και μια ενδειξη π.χ. 3/4 fis=4-4  οπότε καταλαβαίνω πως πρεπει να προχωρήσω.

Μηπως εδώ θα βοηθούσε ενα βιβλίο;

Όσο για την ερώτηση εαν με ενδιαφέρουν οι παρτιτούρες, (εαν καταλαβα καλα είναι οι νότες) τότε όχι δεν με ενδιαφέρουν.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ποιο βιβλίο για έντεχνα τραγούδια.
« Απάντηση #4 στις: 23/12/10, 11:58 »
joe_dalton,
Εννοείται ότι πρέπει να γνωρίζεις ήδη το τραγούδι για να μπορέσεις να το παίξεις, όταν σου δίνονται μόνο τα ακόρντα και όχι παρτιτούρα. Αν δεν το γνωρίζεις, ούτε η αναγραφή του τέμπο θα βοηθούσε.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ποιο βιβλίο για έντεχνα τραγούδια.
« Απάντηση #5 στις: 23/12/10, 14:12 »
Και αν σε ενδιαφέρουν οι συγχορδίες, έχουμε εδώ στο Κιθάρα αρκετο υλικό για το ποια συγχορδία ειναι ποιά, πώς τις πιάνουμε, κλπ. Δες την περιοχή "Θεωρία και πράξη".
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος joe_dalton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ποιο βιβλίο για έντεχνα τραγούδια.
« Απάντηση #6 στις: 23/12/10, 18:45 »
χμ, οκ... απ, οτι κατάλαβα να πώ της γυναίκας μου να κοιτάξει για κάποιο αλλο δώρο διότι ότι θα καλυφθώ με το υλικό που υπάρχει στο kithara :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
10510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/03, 15:20
από ectoraskriti
133 Απαντήσεις
42500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 14:17
από holliday
20 Απαντήσεις
7610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 17:54
από DEROS
6 Απαντήσεις
4660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 08:31
από FSL
5 Απαντήσεις
17637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:12
από Τσάκι
26 Απαντήσεις
12241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/10, 01:02
από zeromancer
5 Απαντήσεις
5300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 08:43
από Wise_One
2 Απαντήσεις
5248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 03:14
από fovos
2 Απαντήσεις
10049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/14, 22:47
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
10091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/16, 10:19
από elrich