Αποστολέας Θέμα: ta provlimata sto group pou paizete...  (Αναγνώστηκε 44897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris Cigar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • klano ara iparho
    • Προφίλ
Re:ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #50 στις: 03/06/04, 02:34 »
e kala de. ase na poume tse kamia malatsia. :-P
dzig

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Re:ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #51 στις: 16/06/04, 01:11 »
Εμεις εχουμε την καταρα του 2ου κιθαριστα. Ενω οι 3 βασικοι (ντραμς,μπασο,κιθαρα-φωνη) επικοινωνουμε φοβερα βαζοντας ο καθενας στοιχεια απο τη μουσικη που ακουει καταληγοντας σε ενα πανκ αποτελεσμα, δε μπορουμε να βρουμε κιθαριστα για το ρολο του lead που να επικοινωνει το ιδιο καλα. Εχουμε βεβαια τωρα εναν τυπα που παιζει φοβερη κιθαρα, αλλα... Δε μπορεις ενω παιζεις το Anarchy in the UK και ολα το τραγουδια αγγλοφωνα να παιζεις και τραγουδια με στοιχους 'Σε γουσταρω...!' :-\

llowt

  • Επισκέπτης
Re:ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #52 στις: 16/06/04, 01:25 »
       Νομίζω ότι το κυριότερο πρόβλημα που προκύπτει είναι η συννενόηση μεταξύ των μουσικών. Πρέπει όλοι να έχουν λίγο πολύ σχετικά μεταξύ τους ακούσματα, να βρίσκοντε στην ίδια φάση "πνευματικά" και αν όχι να υπάρχει κατανόηση και να σέβονται ο ένας την δουλειά του άλλου.
       Πάντος δευτερευόντος το θέμα με τους μπασίστες που αναφέρουν και τα παιδιά είναι αρκετά σοβαρό. Ειλικρινά δεν έχω γνωρίσει κανένα μπασίστα που να μπορώ να συνενοηθώ μαζί του. Εύχομαι να γνωρίσω.

Αποσυνδεδεμένος Slashy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #53 στις: 16/06/04, 13:47 »
το σύνηθες πρόβλημα ειναι το ακόλουθο:

6994285....κτλ κτλ:
Έλα ρε, που είσαι;
Έλα, έχω δουλειά τι έγινε;
-Ακολουθούν υβριστηκά επιφωνήματα-

ΠΑΛΙ Ξέχασες ΤΗΝ ΠΡΟΒΑ?;

-εμ, ουπς!! σορρυ^^
That was it^^ the worst prob
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/04, 13:51 από Slashy »

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #54 στις: 08/11/06, 11:28 »
Είναι αρκετά σημαντικό να βρίσκονται όλοι στο ίδιο πάνω-κάτω επίπεδο για να μην περιορίζει ο ένας τον άλλον. Επίσης αν δεν παίζουν για την πλάκα τους να έχουν την ίδια νοοτροπία, τόσο σε θέμα δουλειάς και αφοσίωσης στο γκρουπ, όσο και σε στάση ζωής και αυτό θα βγει στη μουσική που παίζουν.
Και βέβαια παρόμοια ακούσματα. Εγώ προσπαθώ να βρω άτομα και ενώ θέλω να παίζω ελληνικό ροκ(όχι πυξ λαξ  >:(), ο ένας κιθαρίστας θέλει στυλ Opeth/ My Dying Bride etc και ο άλλος στυλ προς Metallica/ Megadeth. Έτσι έχουμε πρόβλημα τόσο στη γλώσσα (ελληνικό/ξένο), όσο και στο είδος που θα παίξουμε.
Επίσης και αυτό που είπε και κάποιος άλλος, να έχουν τους ίδιους στόχους ως προς το που μπορεί να φτάσει το συγκρότημα.
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος katatonia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • This lie could be so real..
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #55 στις: 17/12/06, 22:54 »
Ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα στη μπάντα μου είναι ότι ο δευτερος κιθαρίστας σπουδάζει πάτρα και εμείς είμαστε Αθήνα με αποτέλεσμα να κάνουμε 2 με 3(το πολύ) πρόβες την εβδομάδα.
Μεγαλύτερο πρόβλημα θα προκείψει όταν θα τελειώσουν οι διαδικασίες για το συμβόλαιο με τη δισκογραφική,τότε θα χρειαστεί να κάνουμε συναυλίες και εκτός αθηνών,τι θα γίνει τότε;

Αυτο είναι το πρώτο μου post,καλως σας βρήκα παιδιά! 8)
Melancholy,still my desire,O' let my heart by thee inspire..

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Re:ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #56 στις: 04/02/07, 17:11 »
Πάντως το χειρότερο είναι να μην καταλαβαίνουν τα μέλη οτι για να παίξεις ένα κομμάτι καλά πρέπει να το προβάρεις μόνος σου εκτός απο τις πρόβες όλης της μπάντας...

Είναι τελικά θέμα dedication (sorry, αλλά δεν μου έρχεται στα ελληνικά  :D )

Πες τα χρυσόστομε... Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή, είναι ότι δεν είμαι σε καμμιά μπάντα και πολύ θα το ήθελα... Ελπίζω! Τελικά οι μπάντες είναι σαν τις γυναίκες: έρχονται εκεί που δεν το περιμένεις κι ενώ όταν δεν έχεις καμμία μένεις με την... κιθάρα στο χέρι, με το που θα βρεις την πρώτη, θα πλακώσουν όλες!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Re:ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #57 στις: 04/02/07, 17:40 »

Πες τα χρυσόστομε... Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή, είναι ότι δεν είμαι σε καμμιά μπάντα και πολύ θα το ήθελα... Ελπίζω! Τελικά οι μπάντες είναι σαν τις γυναίκες: έρχονται εκεί που δεν το περιμένεις κι ενώ όταν δεν έχεις καμμία μένεις με την... κιθάρα στο χέρι, με το που θα βρεις την πρώτη, θα πλακώσουν όλες!
[/quote]

Πω πω...ποσο δικιο εχεις για τις μπαντες και τις γυναικες!Παντως μιας και εχω ξαναγραψει σε αυτο το θεμα αλλα εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε θα προσθεσω καποια προβληματα.Μεγαλωνοντας διαπιστωσα την ελλειψη χρονου αλλα και το οτι συχνα πολυς κοσμος ακολουθει καποια συγκεκριμενα προτυπα του τυπου...:1ον:ας κανουμε λαιβ οπωςδηποτε..2ον:ας παιξουμε τα ιδια (πασιγνωστα..χιλιοπαιγμενα κομματια)..3ον:πρεπει να επιλεξουμε η  ελληνικο η ξενο στιχο για δικα μας κομματια..οχι και τα 2..υπαρχει κατι που το απαγορευει ξερετε..(αυτο αμα αξιωθει η μπαντα να βαλει κωλο κατω να δουλεψει)..4ον:το μπασο οπως και αλλα οργανα οπως το βιολι η τα πληκτρα ειναι συνοδευτικο και επισης πρεπει να θαβεται κατω απο τις κιθαρες κλπ.Ισως αυτο που εμενα με απασχολει ειναι οτι ειμαστε πισω σε πολλα.Δεν μου αρεσουν τα "προτυπα" και πιστευω οτι πρεπει κανεις να ακολουθει την δικη του ψυχη και να ξεχωριζει.Κοινως.."keep rocking"..αλλα.."in your own way"...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #58 στις: 04/02/07, 18:09 »
Ναι ρε συ, αλλά πάς στο άλλο άκρο..... Τότε δεν μιλάμε για μπάντα. Το πάν είναι να συνδυαστεί αρμονικά το κουσούρι το ενός αν θες με τις ικανότητες κάποιου άλλου...
Σίγουρα πάντως οποιαδήποτε πρότυπα δεν είναι και η καλύτερη επιρροη...

Απλά αν το καλοσκεφτείς, δεν φτάνει σε μια μπάντα να κάνεις μόνο πρόβες.. Πρέπει να ξέρεις τα άτομα με τα οποία παίζεις, όπως και το τρόπο που σκέφτονται. Μην τα ρίχνουμε όλα στη "χημεία" μεταξύ των μελών!! Και ένα καφέ, θα τον πιείς με τους άλλους, και θα μιλήσεις και όλα..

Τα προβλήματα που συνάντησα σε μπάντα ήταν:

I_am_the_master_of_the_universiσμός: Ίσα ρε συ, άκου και το πλανήτη γη!!! Το καλό επίπεδο είναι κάτι που δεν μπορεί να το κρίνει κάποιος μόνος του. Ο καλύτερος κριτής, στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι τα άλλα μέλη της μπάντας. Πρέπει να υπάρχει επικοινωνία, και σαφώς όχι βλακείες του στύλ:"Παίζει σαν τη γιαγια μου ,αλλά ντρέπομαι να του το πω"(Αν και το έχω κάνει αυτό ;D ;D)

Παίξε_ρε_ψαρακλισμός: Είσαι νέος στη μπάντα? Καλωσήρθες στο στουντιακό μας καθεστώς!!!! Δεν είναι σπάνιο, όταν ένα μέλος αλλάζει σε μια μπάντα, ο αντικαταστάτης να πληρώνει τα σπασμένα: Όχι!!!!ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΌΠΩΣ ΤΟ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ,ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΈΣΕΙ,ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ!!!! Μου έχει τύχει, να παίξω σε μπάντα ως μπασσίστας, να προσπαθω να πείσω 3 άτομα ,οτι δεν γίνεται να κάνουν όλοι σολάκι ταυτόχρονα και οτι κάποιος ,μα κάποιος πρέπει να συνοδεύσει,και να βρίσκω αντίσταση.... Σε μια μπάντα, ο καθένας συνεισφέρει με τις δικές του γνώσεις, και απόψεις. Δεν υπάρχουν 2 άτομα που να γνωρίζουν τα ίδια πράγματα ακριβώς, και αυτή η ποικιλία, είναι που κάνει μια μπάντα να λέγεται μπάντα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #59 στις: 07/02/07, 09:15 »
Δεν διαφωνω με το να συνδυαστουν οι ικανοτητες καποιων ατομων.Η ικανοτητα ομως απο την διαθεση και την αντιληψη πανω στην μουσικη διαφερουν.Υπαρχουν ικανοι μουσικοι..αρκετοι θα ελεγα.Το θεμα ειναι να ξεκολλησει κανεις απο τον εγκεφαλο του και να προσπαθει νεα πραγματα δημιουργικα.Αναμασωντας τα ιδια και τα ιδια απλα μενουμε στασιμοι.Μπαντα στο στυλ που αναφερομαι μπορει να γινει..και με αυτο ασχολουμαι αυτο τον καιρο...απλα δεν ειναι και το πιο ευκολο γιατι ο περισσοτερος κοσμος ακολουθει στανταρ προτυπα...στα οποια προαναφερθηκα.Ενταξει ολοι πανω κατω κινουμαστε με βαση καποια προτυπα και κανονες..το θεμα ειναι αφου τα μαθει κανεις αυτα και χτισει καποιες βασεις να πειραματιστει.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #60 στις: 07/02/07, 09:44 »
τα διαφορετικα ακουσματα σε ενα συγκροτημα οδευουν προς την διαφοροποιηση..και ισως καποιων καλων ιδεων..
το διαφορετικο στυλ σε καθε μελος..πχ ο ενας ροκ ο αλλος μπαροκ..οδηγουν σε αδιεξοδο..οποτε δεν το αντιλαμβανομαι ως προβλημα..αλλα ως μη υπαρξη συγκροτηματος...τωρα διαβαζοντας ειδα κατι μηνυματα του στυλ ο ανς θελει ελληνικο ροκ..ο αλλος μπλαστ..κτλπ..ε εκει ειναι πο την αρχη καμμενο ρε παιδες τι να λεμε..

ισως ενα προβλημα αρκετα σημαντικο μπορει να θεωρηθει η τεχνικη μεταξυ μελλων συγκροτηματος..οταν μερικοι εξελισονατι σημαντικα...ενω καποια μελη μενουν πισω και δεν μπορουν να ακολουθησουν τεχνικα...αυτο θα μπορουσα να θεωρησω προβλημα..τα περι συνεπειας κτλπ ειναι αυτονοητα για εμενα και ευτυχως οσες φορες εχω συνεργαστει με διαφορους δεν μου εχει προκυψει κατι τετοιο.
αυτα ολα ομως υποτιθεται οτι τα θετεις απο την αρχη που δρομολογεις κατι...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #61 στις: 07/02/07, 10:06 »
το πρόβλημα που έχω με την μπάντα μου είναι οτι έχω εθιστεί σε αυτή  ;D ;D ;D

σοβαρά τώρα έχω περάσει πάρα πολλά συγκροτήματα και διάφορα μουσικά στυλ...αν δεν υπάρχει  φιλικό δέσιμο και παρέα των μελών δεν θα γίνεται τίποτα σωστά. Και φυσικά καταμερισμός των αρμοδιοτήτων ανάλογα με τα θέλω και τις ικανότητες του καθενός. Σε εμάς, άλλος κάνει επαφές με μαγαζιά για live, άλλος ασχολείται με το site, άλλος με τις "δημόσιες σχέσεις", άλλος με το να κλείνει πρόβες κ.ο.κ. κι αυτά βγήκαν φυσικά, χωρίς να τα έχουμε συνεννοηθεί. Και φυσικά περνάμε καλά χωρίς προβλήματα ακριβώς επειδή περνάμε καλά εκτός στούντιο σαν φιλαράκια.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #62 στις: 09/02/07, 02:17 »
Δεν διαφωνω με το να συνδυαστουν οι ικανοτητες καποιων ατομων.Η ικανοτητα ομως απο την διαθεση και την αντιληψη πανω στην μουσικη διαφερουν.Υπαρχουν ικανοι μουσικοι..αρκετοι θα ελεγα.Το θεμα ειναι να ξεκολλησει κανεις απο τον εγκεφαλο του και να προσπαθει νεα πραγματα δημιουργικα.Αναμασωντας τα ιδια και τα ιδια απλα μενουμε στασιμοι.Μπαντα στο στυλ που αναφερομαι μπορει να γινει..και με αυτο ασχολουμαι αυτο τον καιρο...απλα δεν ειναι και το πιο ευκολο γιατι ο περισσοτερος κοσμος ακολουθει στανταρ προτυπα...στα οποια προαναφερθηκα.Ενταξει ολοι πανω κατω κινουμαστε με βαση καποια προτυπα και κανονες..το θεμα ειναι αφου τα μαθει κανεις αυτα και χτισει καποιες βασεις να πειραματιστει.

Άν μιλάς για μουσικά πρότυπα,τότε φίλε μου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! Προσπαθώ, και γώ γενικά να μην γράφω τη μουσική μου σε κάτι το στάνταρ, αλλα να την κάνω να ρέει όσο το δυνατόν περισσότερο...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Re:ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #63 στις: 09/02/07, 02:20 »
Πάντως το χειρότερο είναι να μην καταλαβαίνουν τα μέλη οτι για να παίξεις ένα κομμάτι καλά πρέπει να το προβάρεις μόνος σου εκτός απο τις πρόβες όλης της μπάντας...

Είναι τελικά θέμα dedication (sorry, αλλά δεν μου έρχεται στα ελληνικά  :D )

Πες τα χρυσόστομε... Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή, είναι ότι δεν είμαι σε καμμιά μπάντα και πολύ θα το ήθελα... Ελπίζω! Τελικά οι μπάντες είναι σαν τις γυναίκες: έρχονται εκεί που δεν το περιμένεις κι ενώ όταν δεν έχεις καμμία μένεις με την... κιθάρα στο χέρι, με το που θα βρεις την πρώτη, θα πλακώσουν όλες!

axaxaxaxaxaxa
εγώ κάποια εποχή είχα βάλει κι αγγελία για μπάντα. μόλις είδα για τι μιλάμε, μετά το μετάνοιωσα. Θα κάνω σόλο καριέρα :P  8)

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #64 στις: 09/02/07, 04:07 »
Τα προβλήματα που συνάντησα σε μπάντα ήταν:

I_am_the_master_of_the_universiσμός: Ίσα ρε συ, άκου και το πλανήτη γη!!! Το καλό επίπεδο είναι κάτι που δεν μπορεί να το κρίνει κάποιος μόνος του. Ο καλύτερος κριτής, στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι τα άλλα μέλη της μπάντας. Πρέπει να υπάρχει επικοινωνία, και σαφώς όχι βλακείες του στύλ:"Παίζει σαν τη γιαγια μου ,αλλά ντρέπομαι να του το πω"(Αν και το έχω κάνει αυτό ;D ;D)

Παίξε_ρε_ψαρακλισμός: Είσαι νέος στη μπάντα? Καλωσήρθες στο στουντιακό μας καθεστώς!!!! Δεν είναι σπάνιο, όταν ένα μέλος αλλάζει σε μια μπάντα, ο αντικαταστάτης να πληρώνει τα σπασμένα: Όχι!!!!ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΌΠΩΣ ΤΟ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ,ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΈΣΕΙ,ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ!!!! Μου έχει τύχει, να παίξω σε μπάντα ως μπασσίστας, να προσπαθω να πείσω 3 άτομα ,οτι δεν γίνεται να κάνουν όλοι σολάκι ταυτόχρονα και οτι κάποιος ,μα κάποιος πρέπει να συνοδεύσει,και να βρίσκω αντίσταση.... Σε μια μπάντα, ο καθένας συνεισφέρει με τις δικές του γνώσεις, και απόψεις. Δεν υπάρχουν 2 άτομα που να γνωρίζουν τα ίδια πράγματα ακριβώς, και αυτή η ποικιλία, είναι που κάνει μια μπάντα να λέγεται μπάντα...


Σε κάτι τέτοιες καταστάσεις έχει βοηθήσει πάρα πολύ η λατινοαμερικάνικη-ανδική μουσική: όταν μια μπάντα 8-10 ατόμων πρέπει να συντονιστεί σε τέτοιο σημείο που να σολάρουν δυο κιθάρες, ένα tiple κι ένα charango ταυτόχρονα, και να απαντάνε τα sikus (αυλοί του πανός, οι οποίοι είναι αρσενικοί και θηλυκοί και κατά συνέπεια παίζονται από δύο μουσικούς) και οι kenas (φλογέρες), ενώ βαράν τα κρουστά, χωρίς να δημιουργηθεί χάος, τότε τα ξαναλέμε για τάσεις πρωταγωνισμού... Μετά απ'αυτό, ακόμα κι όταν έρθει η ώρα σου να σολάρεις, προτιμάς ν'ακούς τι παίζουν οι υπόλοιποι...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #65 στις: 09/02/07, 21:39 »
Απο προβλήματα...
Α.Τραγουδιστες:
1. Αλλάζουν σε κάθε πρόβα τονικότητα...
2. Δεν ξέρουν Χριστόφορο από μουσική... "Εδω θέλω δύναμη, σαν να'μαι αετός και να πετάω!" Dominant λέγεται!
3. Βεντετισμός.
4. Δε δουλεύουν σπίτι.
Πληκτραδες:
Αδέρφια, εκτιμώ την κλασσική σας εκπαίδευση, αλλά ένα Ebm πρέπει να το παίζετε ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ!
Μπασίστες:
Μαθετε νότες! Δεν είναι 3 2 5, αλλά Ντο Σι Ρε!
Ντράμερ:
Όταν μπαίνουμε στο στούντιο, μην αρχίζετε να παίζεται ΑΜΕΣΩΣ! Θέλουμε να πούμε δυο κουβέντες. Ζέσταμε θα κάνουμε όλοι μετά. Α, και γιατί θεωρείτε απαραίτητο όλοι να κάνετε παντα την ερώτηση "Μα, καλά, ποιος έπαιζε πριν?"
Lead Gtr:
Το reverb και το distortion δεν είναι για χόρταση. Άλλο το τι γίνεται στο δομάτιο σου, άλλο στο στούντιο! Α, και ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΤΑΠΙΝΓΚ!

Είμαι λίγο κακός... ;D
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #66 στις: 15/02/07, 22:43 »
Είμαστε ανοργάνωτοι πλήρως!Οπότε αντίο μπάντα!
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #67 στις: 12/09/07, 18:10 »
Πριν κάτι μέρες πήγα για πρόβα σε έναν φίλο μου ντράμμερ! Είμασταν συνολικά 2 ηλεκτρικές και 1 ντραμς!

Εννοείται πως για να μη μας ''θάβουν'' τα ντραμς έπρεπε να ανοίξουμε τους μικρούς μας combo στο τέρμα! Ήταν και κλειστός ο χώρος, παν τα αφτιά μας! :P Αυτό το πρόβλημα μόνο εμείς το αντιμετωπίζουμε ή υπάρχουν κι άλλοι? ::) :P

Αλλά το πιο σημαντικό...
Όταν έπαιζε καθένας μόνος του ένα κομμάτι, όλα ακούγονταν μια χαρά! Αλλά όταν παίζαμε όλοι μαζί... μια βαβούρα ακουγόταν!! Που να ερχόταν κι ο μπασίστας!!
Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο εξοπλισμός μας που δεν είναι κι ο καλύτερος? ::)


 

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #68 στις: 12/09/07, 18:54 »
-

« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:25 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #69 στις: 15/09/07, 13:34 »
Ευτυχώς τώρα πλέον στα 2 συγκροτήματα που έχω μείνει δεν έχουμε προβλήματα και όλα πάνε ρολόι. Το μόνο πρόβλημα είναι με το 1 που θέλουμε να γράψουμε(ηχογραφήσουμε) δίσκο ο μπασσίστας θα φύγει το νοέμβριο για στρατό και ο τραγουδιάρης το Φεβρουάριο. (και τώρα έχουμε εξεταστική = νεκρή περίοδος)... Κατά τα άλλα, δλδ επικοινωνία μεταξύ μελών κτλ όλα μια χαρά!

ΥΓ: Αν και τώρα που το σκέφτομαι με όλα, μα ΟΛΑ, τα συγκροτήματα που έχω κάνει πρόβα ο ντράμερ πάντα παίζει όταν τελειώνει το τραγούδι ενώ οι υπόλοιποι προσπαθούν να πουν κάτι λ0λ  ;D

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #70 στις: 15/09/07, 13:41 »
ΥΓ: Αν και τώρα που το σκέφτομαι με όλα, μα ΟΛΑ, τα συγκροτήματα που έχω κάνει πρόβα ο ντράμερ πάντα παίζει όταν τελειώνει το τραγούδι ενώ οι υπόλοιποι προσπαθούν να πουν κάτι λ0λ  ;D

Ε ντραμερ ειναι φιλε μου.. ;D ;D τι περιμενεις;;;


Εγω ενα παραπονο που εχω απο τις μπαντες που εχω προσπαθησεις να φτιαξω τελευταια ειναι οτι ολοι την εχουν δει σεσιοναδες και φτασμενοι... θα ερθω να σου παιζω αλλα εχω και αλλες 11 μπαντες οποτε δεν ξερω αν θα εχω χρονο και προτεραιοτητα ειναι οι αλλες μπαντες...

Και με αυτα δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα...ο καθενας οριζει που και πως θα παιζει... αλλα αφου εισαι σεσιονας οταν σου δινουν τραγουδια που δεν σου αρεσουν κανε τουμπεκι και παιξτα... μην παραπονιεσαι για τα τραγουδια,τις επιλογες και αλλα τετοια... σεσιονας εισαι..οχι μελος της μπαντας...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #71 στις: 16/09/07, 02:50 »
Έχω κάνει με κάτι φίλους μια μπάντα αλλά το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι το όνομα. Δεν καταφέραμε να βρούμε κανένα. Παίζουμε heavy metal με στοιχεία από metalcore  κ emocore
Έχετε καμιά ιδέα για το όνομα;

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #72 στις: 16/09/07, 12:24 »
Λοιπόν, εμείς σε παλιά μου μπάντα αντιμετωπίσαμε το σπάνιο φαινόμενο (ενώ πάντα κατηγορούν για ψώνια εμάς τους αθώους κιθαρίστες) του πληκτρά που έπαιζε πιο δυνατά από κιθάρες μπασα φωνές κλπ, σε τραγούδια rock που δεν είχαν πλήκτρα έπαιζε τη μελωδία, δηλαδή αυτό που τραγουδούσε ο τραγουδιστής και μάλιστα πολύ πιο δυνατά απ'τον τραγουδιστή.. Το αποτέλεσμα ήταν ότι παίζαμε να ακουγεται σαν μονοφωνικό ringtone.. Τέλος πάντων, όπως καταλαβαίνεται λίγο καθίσαμε..
Άλλο πρόβλημα είναι η ένταση στα dums.. Αν ο dummer τα κοπανάει (τα τύμπανα) δεν μπορείς:
   
  • Να παίξεις καθαρά γιατί δεν ακούγεσαι
  • Να τραγουδήσεις, γιατί δεν ακούγεσαι
Άλλο πρόβλημα είναι ότι με τα διαφορετικά ακούσματα που υπάρχουν φοβάσαι να δώσεις τραγούδια σου στο group.. Εγώ επίσης ψιλοντρέπομαι κιόλας να παρουσιάσω τραγούδια μου.. Τέλος, αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στην μπάντα ότι θα κρατήσει, δε θέλεις να δώσεις ένα τραγούδι που έγραψες απ'την ψυχή σου και σημαίνει πολλά για σένα, γιατί θα το κάψεις.. Εννοώ ότι όταν δίνεις το τραγούδι στη μπάντα παύει να είναι δικό σου.. Κι άμα η μπάντα διαλυθεί μετά από 3 μήνες, το τραγουδάκι σου για το οποίο είχες κάνει τόσα όνειρα να ενορχηστρωθεί και να ηχογραφηθεί πάει στράφι..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #73 στις: 16/09/07, 12:31 »
Αυτο που δεν καταλαβαινει μια μπαντα ειναι πως, κακα τα ψεμματα, ολοι οι μουσικοι παιζουν για τον τραγουδιστη. Δεν εχει σημασια τι διαφορες εχουν εξω απο το στουντιο, εαν δεν πανε καλα, εαν δεν ταιριαζουν τα γουστα τους...Σημασια εχει πως μολις μπεις για προβα ( και βεβαια εαν ο τραγουδιστης ειναι πολυ καλος και τραβαει τα τραγουδια με τη ψυχη του ), τα αφηνεις ολα αυτα απ'εξω και συνοδευεις τον τραγουδιστη. Δεν κανεις ουτε τη μαγκια σου ( εκτος εαν ειναι σολο ), ουτε πρεπει να ακουστεις πιο δυνατα, ουτε πρεπει να κανεις το δικο σου στο κομματι.
Αυτο το βλεπω εγω σαν την ουσια μιας μπαντας που παιζει διασκευες και κομματια. Εαν μιλαμε για πρωτοτυπο υλικο, τοτε παμε σε αλλο επιπεδο συνεργασιας.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #74 στις: 23/09/07, 10:44 »
Έχω κάνει με κάτι φίλους μια μπάντα αλλά το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι το όνομα. Δεν καταφέραμε να βρούμε κανένα. Παίζουμε heavy metal με στοιχεία από metalcore  κ emocore
Έχετε καμιά ιδέα για το όνομα;

Σιγά...1μισή χρόνο που παίζαμε ,όνομα δεν βγάλαμε...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/04, 20:27
από idols
0 Απαντήσεις
1864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/07, 15:41
από rouxlas
4 Απαντήσεις
3187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/07, 17:16
από ogyon21
0 Απαντήσεις
1911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 13:26
από Μαργαρίτα Π.
2 Απαντήσεις
2756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/09, 19:45
από gers
6 Απαντήσεις
4221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 19:47
από Μαργαρίτα Π.
2 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 13:17
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
1 Απαντήσεις
2393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 09:23
από elrich
7 Απαντήσεις
3717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/12, 22:15
από agrammatos
0 Απαντήσεις
2133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/13, 00:51
από guitarfan